Topiknyitó: Portfolio 2014. 12. 09. 12:09

Lemond Orbán Viktor?  

Ugrás a cikkhez
A Blikk sztárchatének vendége volt Orbán Viktor miniszterelnök kedd délelőtt. A kormányfő az olvasók kérdéseire válaszolva beszélt a szegénységről, a boltok vasárnapi bezárásáról és a NAV elnökének ügyéről is. A bulvárlap Sándor nevű olvasója...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=207626
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2016. 02. 21. 13:28
Törölt hozzászólás
#100
Pajtika 2016. 02. 21. 12:33
Előzmény: #98  Törölt felhasználó
#99
Nyílt levél

Nyílt levél Orbán Viktornak, Lázár Jánosnak, és mindenkinek, aki az elmúlt napokban azt állította, hogy a pedagógusok újabb, ezúttal 18%-os fizetésemelést követelnek

Tisztelt Uraim! (Hölgyet nem hallottam e témában nyilatkozni)

Szinte biztos vagyok benne, hogy amit most ebben a nyílt levélben leírok, azt Önök nagyon jól tudják. Feltételezem, hogy saját maguk, vagy inkább kommunikációs szakembereik, tanácsadóik alaposan átgondolták, hogyan is van ez a fizetésemelés ügy, és valójában Önök is pontosan tudják, hogy nem mondanak igazat. Nyilván mérnöki módon megtervezték, hogy ezzel az egyetlen valótlansággal miképpen lehet szinte lehengerlő módon hatni egy meglehetősen nagy tömegre, olyan emberekre, akik az Önök szavait készpénznek veszik. Sikerült. A fél ország a pedagógusokat ócsárolja, mert szentül meg van győződve arról, hogy a pedagógusok gazdasági katasztrófába sodorják az országot a bérköveteléseikkel. Bár – amint írtam – Önök nagy valószínűséggel pontosan ismerik a valós helyzetet, mégis leírom ebben a nyílt levélben, hogy legalább azt lássák, vannak ebben az országban olyanok is, akik nem veszik be ezt a maszlagot.

Önök azt állítják, hogy a Pedagógus Szakszervezet követeléseinek 25 pontja között vannak olyanok, amelyek összességében egy 18%-os béremelkedést vonnak maguk után. Eddig én három érvet hallottam ezzel kapcsolatban:

Egy pont a 25-ből megfogalmazza, hogy vissza kellene térni arra a rendszerre, amelyben a pedagógusok kötelező óraszáma heti 22 óra volt. Önök szerint ez azért jelent fizetésemelést, mert 26-ról 22-re leszállítva a heti kötelező órák számát, a maradék 4 órát továbbra is el kellene látni, azok ellátásáért túlóradíjat kellene fizetni, ami – és ebben igazuk van – szintén része a követeléseknek, és ez a túlóradíj lenne a fizetés emelkedése. Még jól is számolnak, a 22-nek a 4 valóban (kerekítve) a 18%-a.
Említik ugyanakkor azt is, hogy a követelések egy másik pontja bizonyos tevékenységek pótlékokkal való díjazásának szükségességéről szól.
Része továbbá az érvelésüknek, hogy a Pedagógusok Szakszervezetének javaslatai között szerepel a minőségi bérpótlék „intézményének” visszaállítása, és ez megint csak bérnövekedéssel jár. Ennek nagyságát a jelenlegi bértömeg 2%-ára teszik.

Nos, akkor nézzük ezeket!

A pedagógusok heti kötelezően ellátandó óráinak száma nem 26. A Köznevelési törvény egy gumiszabályt tartalmaz: egy pedagógus heti kötelező óráinak száma 22 és 26 között kell, hogy legyen. Nyilván az a kérdés, hogy ebben a pillanatban országosan vajon mekkora lehet az átlag. Sajnos nem rendelkezünk pontos adatokkal, de az elképzelhetetlen, hogy ez a szám 26 legyen, hiszen akkor minden pedagógus kötelező óráinak a száma 26 lenne, ez pedig biztosan nincs így. Vagyis, amiről csökkenteni kellene, az biztos kevesebb, mint 26. Egy józan becslés szerint valahol 24 és 25 között lehet ez az érték. Vagyis máris nem 18%-ról van szó. Az arány (kerekítek) 9 és 14% között lehet.

Valójában azonban itt a bérnövekedés szempontjából még kisebb arányról van szó. Ugyanis ha igaz lenne, hogy a kötelező óraszám (22) felett még 2-3 órát kell ellátni, az a bérben akkor sem jelentene az előbb kiszámolt értékű növelést. Ugyanis a pedagógus nem csak tanórát tart, más feladatai is vannak, vagyis legföljebb az egész bérének a kötelező órák megtartására vonatkozó hányadát szabad itt figyelembe venni a számítás során, ennek a hányadnak az adott százalékkal való növekedéséről van szó. Ez azt jelenti, hogy a fent kiszámolt 9-14%-nál is kisebb arányt kapunk.

Ám az előbbi két pontot szinte nem is kellett volna megírnom. Ugyanis van itt valami, ami miatt az egész számítás majdnem felesleges. Ez pedig az a tény, hogy a szakszervezet követelései között, de valójában minden az elmúlt hetekben napvilágot látott követelésrendszer pontjai között ott van egy hallatlanul fontos: a tanulók terheit, és ennek keretében az óraszámaikat is jelentős mértékben csökkenteni kell. Vagyis, Tisztelt Uraim, azok a bizonyos túlóradíjas órák, amelyeknek a számát Önök hibásan 4-ben határozták meg, s ami valójában 2-3 lehet, nem is léteznének, hiszen ha a követelések teljesülnek, akkor ezek az órák a változtatások folyamatában eltűnnek.

Hadd intézzem el a másik két felvetést egyszerűen: Önök is tudják, hogy sem a pótlékok, sem a minőségi bérpótlék nem nagy tétel. Ráadásul ezek mértéke tárgyalás kérdése lehetne, az aztán végképp hamis állítás lenne, hogy ezekbe a költségekbe rokkanna bele az ország.

Vagyis annak a makacs ismételgetése, hogy a pedagógusok 18%-os fizetésemelést követelnek azon túl, amit már megkaptak, nem támasztható alá hiteles tényekkel. Kérem Önöket, ezt a kommunikációt fejezzék be, közöljék a társadalommal a valós tényeket.

Az Önök kommunikációjában az is nagyon fontos szerepet kap, hogy a rendszerváltás óta nem volt akkora fizetésemelés, mint amit az Önök kormánya adott a pedagógusoknak. Nem mulasztják el úton-útfélen hangoztatni ennek Önök szerint hatalmas voltát. Kénytelen vagyok ezeket az állításaikat is erősen megkérdőjelezni. Egyrészt a Medgyessy kormány az Önökénél nagyobb arányú béremelést hajtott végre, ezt a hozzáférhető adatok meggyőzően bizonyítják. Az Önök által adott béremelés értékelése során Önök minden alkalommal elfelejtik a következő információkat megosztani a közönségükkel:

A béremelkedés együtt járt a legtöbb korábban adott pótlék megszüntetésével.
A tanóra helyettesítéseket az új rendszer egyéb, a heti óraszámtól függetlenül ellátandó feladatnak tekinti, miközben a pedagógusok, amikor valamelyik kollégájukat helyettesítik, az esetek döntő többségében nevelő, oktató munkát végeznek.
Önök, ahogy fent már részletesen szerepelt, megnövelték a heti óraszámot (csökkenő pedagóguslétszám mellett növekedett az ellátandó tanórák száma), ami nagymértékben növelte a pedagógusok terheit, vagyis az Önök által oly jelentősnek tartott béremelés részben az elvégzett munka növekedéséből adódott. Márpedig, ha valaki több munkát végez, mint korábban, és ezért nő a bére, azt nem kellene valami óriási kegynek, nagy vívmánynak tekinteni.
De ha nem emelkedtek volna az óraszámok, akkor is lett volna olyan része a bértömegnek, amely nem lett volna betudható valóságos növekménynek. Ugyanis amikor Önök megszüntették a heti kötelező 22 tanóra rendszerét, akkor elvették azoknak a pedagógusoknak a plusz bérét, akik 22-nél több órában tanítottak egy héten. Ez a plusz bér nyilván beolvadt a béremelésbe, vagyis a béremelésnek ez a része ismét nem tekinthető valóságosnak.
A béremelés különbözőképpen érintette a pedagógusokat. Nyilvánvaló az alkalmazott szabályok alapján, hogy azok a pedagógusok jártak rosszabbul, akik korábban külön feladatokat vállaltak, több diplomával rendelkeztek, és a tanítási feladatokból (több tanóra megtartásával) többet vállaltak. Önök a béremeléssel a minőségi pedagógiai munkát büntették.
Önök úgy hajtottak végre béremelést a közoktatásban, hogy közben befagyasztották a felsőoktatásban dolgozók, valamint a pedagógiai munkát segítő alkalmazottak bérét a 2010-es szinten. Azt a pénzt, amit a teljes oktatási ágazat megfelelő béremelésére kellett volna fordítani, csak a közoktatásban dolgozóknak adták oda, hogy propaganda kampányaikban felnagyítva ezt a tényt igen nagynak tudják feltüntetni az emelés mértékét.

A pedagógus bérek átlaga jelenleg csak éppen, hogy meghaladja az összes bérek átlagát, miközben továbbra is messze van a diplomások bérátlagától. Ez jelenti az Önök számára azt, hogy megváltoztatták a pedagógusok életkörülményeit? Nem szabadna csodálkozniuk, hogy a másik oldalon ezt nem így látják. Ehhez képest én egy hallatlanul nagy önmérsékletnek tudom be, hogy a pedagógusok nem kérnek béremelést. Még egyszer: NEM KÉRNEK BÉREMELÉST.

Tisztelettel:

Nahalka István
oktatáskutató

link
Törölt felhasználó 2016. 02. 20. 23:43
Előzmény: #96  ts3
#98
Okoskodni az okoskodjon aki ért is hozzá!
OLVASÓINK kétharmados többségben!

Várd meg amíg az egyharmad újra kétharmad lesz!

Csoda az, hogy még így is van egyharmad kockás ing nélkül, pedig csak "kockásokat" kérdeztek meg! Ah minek is beszélek!

Rémhírterjesztők színvonala!
Pajtika 2016. 02. 20. 17:05
Előzmény: #96  ts3
#97
Fegyverletétel

Amíg hagyják őket lopni, Orbánék bármilyen elvet hajlandóak feladni, bármilyen érdekeket készek kiszolgálni. Ez is egyfajta (szabadság)harc. Csak éppen ellenünk vívják.

„Szép példája volt a nemzetért vívott harcnak a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség, azaz a TTIP esete.

A kormány rövid kezdeti bizonytalankodás után a TTIP támogatójaként lépett fel, ahogy ez az egyezmény kapcsán rendezett parlamenti vitanapon is kiderült. Aztán Orbán Viktor váratlanul bejelentette: Amerika a kitiltási botránnyal zsarolja a magyar kormányt, hogy ránk kényszerítse a TTIP támogatását (amit egyébként korábban magától is szorgalmazott, zsarolásra tehát semmi szükség nem volt), és ennek ők nem engedhetnek.

Majd - ahogy a kitiltási botrány lecsengett - Orbánék egy kanyarral újra beálltak a TTIP mögé (amit egy minapi konferencián az USA budapesti és Magyarország washingtoni nagykövete is megerősített). Aki ebben bármilyen elvi hozzáállást keres a szabadkereskedelmi egyezményhez, vagy a közszolgáltatások piacosításához, vagy a magyar érdekekhez, az ne erőlködjön tovább. Nincs ilyen.

Újabb adalék a dicstelen történethez, hogy egy Brüsszelből kiszivárgott információk szerint Magyarország a CETA (a Kanadával kötendő, a TTIP-nek mintául szolgáló egyezmény) keretében ki kívánja szolgáltatni a magyar egészségügyi ellátást a szabadpiaci rendelkezéseknek illetve az offshore választottbíróságok vitarendezési módszereinek.

Vagyis, miközben például Németország mentességet kért és kapott az egészségügy liberalizálása és piacosítása alól (demonstrálva, hogy létezik ilyen opció), a minden más területen – az energiaszektortól a bankokon át a szemétszállításig – államosítási lázban égő, az új állami monopóliumok kialakítására az adófizetők pénzét számolatlanul költő Orbán-kabinet éppen azt az egészségügyet vetné alá a nemzetközi tőkeérdekeknek, ahol elvileg a Fidesz választási programja, a kormányprogram és az alkotmány is az állam feladataként nevesíti az ellátás megszervezését és működtetését.

A CETA esetében ez talán kisebb horderejű ügy, ha azonban a kormány a TTIP esetében is elmulasztja a mentesség rögzítését az egészségügy esetében, az végképp beteheti a kaput az amúgy is széthullóban lévő magyar egészségügynek. Ha ugyan nem épp az a cél, hogy annyira tönkretegyék az egészségügyet, hogy bármi, akár még a magánosítás is jó ötletnek tűnjön az aktuális helyzethez képest.”
ts3 2016. 02. 20. 13:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#96
"Kétharmados többségben a kockás ingesek
ORIGO2016.02.20. 10:0492
Olvasóink több mint 70 százaléka a kockás ing pártján áll – derült ki azon a nem reprezentatív szavazásunkon, amit a pénteki kockás inges akció kapcsán tartottunk. Péntek kora reggel óta érkeztek a kockás inges fotók a tanulóktól, tanároktól és szülőktől. A kezdeményezés a Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnáziumból indult, mert felháborította a tanárokat az Orbán-kormány volt államtitkárának kockás inges nyilatkozata, ezért tiltakoztak Klinghammer István szavai ellen. Nézze meg az Origónak küldött fotó-összeállítást
link"

Itt most Pajti melyik mondatával van bajod?
iguazu 2016. 02. 20. 12:58
Törölt hozzászólás
#95
Pajtika 2016. 02. 20. 11:42
Előzmény: #93  petilaci
#94
Kétharmados többségben a kockás ingesek
ORIGO2016.02.20. 10:0492
Olvasóink több mint 70 százaléka a kockás ing pártján áll – derült ki azon a nem reprezentatív szavazásunkon, amit a pénteki kockás inges akció kapcsán tartottunk. Péntek kora reggel óta érkeztek a kockás inges fotók a tanulóktól, tanároktól és szülőktől. A kezdeményezés a Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnáziumból indult, mert felháborította a tanárokat az Orbán-kormány volt államtitkárának kockás inges nyilatkozata, ezért tiltakoztak Klinghammer István szavai ellen. Nézze meg az Origónak küldött fotó-összeállítást
link
petilaci 2016. 02. 17. 09:30
Előzmény: #90  Törölt felhasználó
#93
Törölt felhasználó 2016. 02. 16. 20:28
Előzmény: #91  Pajtika
#92
Hát nem érted?
A muszlimok nem ehetnek disznóhúst!
Pajtika 2016. 02. 16. 20:23
Előzmény: #90  Törölt felhasználó
#91
Orbán disznóhússal teremti meg a polgári berendezkedést

Google +1Egyéb megosztás

A pedagógusok kerekasztalt szerveznek, Orbán jólétet és bevándorlókat vizionál, visszakérik a pénzt, amit Farkas Flóriánnak adtak.

Na, erre tolja rá a biciklit Balog Zoltán!
A kormány részéről mást se hallottunk a pedagógustüntetés előtt és után, mint hogy csak tárgyalással lehet, meg a nemzeti kerekasztallal, és aki nem tárgyal, az Soros bérence és így tovább… Nos, úgy tűnik, ezt a süketelést használtak fel a Tanítanék Mozgalom alapítói. A Népszabadság szerint „kedden részvételükkel összeül a Civil Közoktatási Platform, ahol az oktatás valódi szakértői és valódi szereplői egyeztetnek majd”. Pukli István, a mozgalom egyik képviselője, a budapesti Teleki Blanka Gimnázium igazgatója a lapnak elmondta, hogy hamarosan életre hívják az Alternatív Köznevelési Kerekasztalt. „Ott mi diktáljuk a feltételeket, mi tűzzük ki a napirendeket, s mi határozzuk meg, melyek a legsürgősebb intézkedések”. Azt is hozzátette, hogy várják a kormány képviselőit is.

A kormányból persze senki nem reagált az ötletre, Orbán Viktornak az Index tudósítása szerint csupán annyi hozzáfűznivalója volt, hogy a pedagógusok "ne helyezzék a kormányt bérnyomás alá, mert ennek nem tudnak eleget tenni".
Törölt felhasználó 2016. 02. 16. 19:57
Előzmény: #89  Pajtika
#90
Orbán Viktor a Barátom!

Kevés reklámot biztosítasz számára!

A médiafigyelő szerint a napi 100 rá vonatkozó utalás nem fedi a valóságot!
Pajtika 2016. 02. 16. 19:48
Előzmény: #88  Pajtika
#89
Orbán Viktor nem ezen a világon él

Ha azt hiszi, hogy sikerpropagandával és félelemkeltéssel le lehet csillapítani a fortyogó indulatokat.
A parlamenti évnyitójában vizionált gazdasági utópia jól hangzanék, ha nem tudnánk, hogy

a foglalkoztatottak számába beleértik a külföldön dolgozókat, meg a közmunkásokat is,

az államadósság csak az év végén, statisztikai trükköknek köszönhetően csökken,
akkor is csak a relatív adósság, az abszolút adósság azóta is nő, hogy

Orbán meghirdette az ellene való küzdelmet,
az önmagában dicséretes költségvetési szigor ára a romokban lévő oktatás és egészségügy,

a minimálbér emelése nem jótékonyság, hanem kötelező, mert egyre többen ennyiért kénytelenek dolgozni (a közmunkások ennél is kevesebbért).

A magyar reformok nem működnek, a polgári Magyarország illúzió, bullshit,
legfőbb gátja éppen a regnáló kormány inkompetenciája. (Persze nem mindenben inkompetensek, kb. 30 milliárd eurónyi uniós pénzt sikerült már a klientúra és a strómanok kasszájába csorgatniuk.)

Orbán állításával szemben
a migránsok problémája Magyarországot egyszerűen nem érinti.
Nem egyszer írtunk már erről. Nem véletlen talán az sem, hogy a legelszántabban menekültellenes országok (illetve kormányaik) Európában éppen azok, akiket szintén alig érinti az ügy, mint a szlovákok, a lengyelek vagy az oroszok.

Magyarország mint tranzitállam vagy mint átmeneti központ volt involválva az ügyben. Ezeket Orbán megvétózta, így a 2016-os (esetleges, Orbán által várt) újabb bevándorlási hullámban semmilyen módon nem lesz érintve. A kvóta elfogadása esetén Magyarországra esetleg kiszignált menekült nem tétel, nem nemzeti ügy, nem probléma, ez ellen nem kell összefogni.

Nincs szükség újabb határzárra.
Nincs szükség a hadsereg bevetésére.
Orbán korlátlan egyszemélyi hatalmának kiterjesztésére meg pláne nincs szükség.
Éppen az cáfolja legjobban Orbán gazdasági sikerpropagandáját, hogy a bevándorlók számára Magyarország fel sem merült célterületként:
egy gazdaságilag ennyire lerongyolódott ország számukra nem különbözik a török menekülttárboroktól, ahol eddig éheztek.
Orbán állításával szemben egyfelől a terrorizmust, a félelmet és a rettegést sem a migránsok hozták Európába. Másfelől viszont

a rettegést és a félelmet a Fidesz-kormány keltette fel Magyarországon.
De ez a félelem és morális pánik még akkor se tarthat örökké, ha a Fidesz a trasholdalakon, az állami médián és a közpénzen kitartott pártmédián mindent megtesz ennek érdekében.

Orbán úgy tett, mint aki nem tudja, nem béremelésért tüntetnek a tanárok, hanem emberibb élet- és munkakörülményeket szeretnének (maguknak is, meg a diákoknak is). Az egészségügyre még ennyi szót sem vesztegetett, ott fizetésemelés biztos nem lesz. Legalábbis addig, míg ők is az utcára nem vonulnak, hogy rávegyék Orbánt és papagájkommandóját, térjenek vissza erre a világra.
Ha Orbán és a Fidesz ennyire elszakadt a valóságtól, vagy ennyire bíznak a propaganda mindent elsöprő erejében, akkor alighanem forró tavasz vár rájuk.
link
Pajtika 2016. 02. 15. 18:42
Előzmény: #87  Törölt felhasználó
#88
Totális bojkott készül Orbánék ellen

"Minden munkáltatói és kormányzati ajánlatot bojkottálni kell, amíg nem kezdődik a munkavállalók ágazattól független közös problémáinak orvoslására érdemi egyeztetés"
- a Népszabadság úgy tudja, ezzel a javaslattal állt elő az Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) elnöke. Nemes Gábor szerint senkinek lenne szabad egyezkednie a kormánnyal, amíg nem alakul egy egyeztetési fórum, ahol érdemben lehet tárgyalni a kormánnyal. Nemes tehát totális bojkottot javasol a kormánnyal szemben.
Az EKSZ azt kéri, hogy szakmától függetlenül zárjanak össze az érdekszervezetek, és ne engedjék, hogy a hatalom megossza őket. Vagyis az összes szakszervezet közösen fogalmazza meg a követeléseket, mivel a munkavállalók problémái is közösek:
a megbecsülés tökéletes hiánya, a bérek leszakadása, a munkabéke totálisan hibás értelmezése, amelynek jellemzője a szakmai egyeztetések elmaradása, a munkavállalói jogok sárba tiprása
- sorolta Nemes.
link
Törölt felhasználó 2016. 02. 15. 11:58
Előzmény: #86  sanka
#87
Ne légy elkenődve!
2018ban megnyeritek a választásokat! Attól kezdve minden rosszabb lesz, de nektek az is jobb lesz!
sanka 2016. 02. 15. 11:51
Előzmény: #73  Törölt felhasználó
#86
Ha most eltűnne az is késő lenne, de ami késik ugyebár....
Törölt felhasználó 2016. 02. 15. 11:47
Előzmény: #80  Dodo34
#85
Most is simán meglógott, előletek!
Mire gondoltál a tengersok eszeddel?
Törölt felhasználó 2016. 02. 15. 11:09
Törölt hozzászólás
#84
Törölt felhasználó 2016. 02. 15. 11:07
Törölt hozzászólás
#83
Törölt felhasználó 2016. 02. 15. 11:06
Törölt hozzászólás
#82
Törölt felhasználó 2016. 02. 15. 11:05
Törölt hozzászólás
#81

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek