Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
infin 2022. 12. 06. 17:49
Előzmény: #186178  Benzedrine
+10000!
infin 2022. 12. 06. 17:47
Előzmény: #186164  wantuu
Miért válasszak, diverzifikáció már nem is opció?:)) Meg miért csak ez a két lehetőség van befektetésre?:))
Na de jó, elemezzük ezt.
Azt miből gondolod h 20% éves infláció mellett 0% nominális emelkedés lesz egy jó ingatlan árában? (Közben meg valahonnan az államnak mégis van pénze, hogy elinflálás nélkül magas kamatokat adjon a papírokra a végtelenségig?!) Ezért mondtam, hogy ne 2008-hoz viszonyítsunk, vagy ha már igen, akkor csak reálértéken viszonyítsuk.
Azzal sem értek egyet, hogy ne lenne reálértékben veszteség, ha állampapírban tartod csak a pénzedet. Mert még egyszer írom, úgysem a valós inflációra adják a kamatot. :)
És nem tudhatod, hogy alakul az infláció meg a gazdaság állapota, részben politikai okok miatt is (belpolitika és EU is). Szóval nem biztos, hogy több ingatlant tudsz venni a PMÁP-os pénzedért. Főleg az nem biztos, hogy 30%-kal többet!
Így nem a Milka csoki ára a lényeg, tényleg, de ettől én még nem arra a következtetésre jutok, mint te.
Megverni nem próbálom a (valós) inflációt, csak nem szeretnék mindent magyar papírba rakni. Most plusz további pénzt, ráadásul sok pénzt, miért tennék oda?!? Lásd megint, gazdaság állapota, sőt már rövid- és középtávon is a jövőre nézve, illetve politika.
Úgyhogy láthatod, hogy azzal sem értek egyet, hogy kockázat nélküliek lennének a magyar papírok jelenleg. Rögtön ott az a kockázat, hogy mikor tudod vajon visszaváltani, senki se garantálta, hogy mikor és mennyiért tudod. A fentiek (gazdaság, politika) szintén plusz kockázatot jelentenek.
Így nem mondhatod, hogy olyan nagy lenne az esély, hogy megvered az ingatlanpiacot az állampapírral. Lehet, hogy igen, de lehet az is, hogy nem. És még mindig nem kockázatmentes.
A török útról: a magyar ingatlan (jó lokáció, stb) még mindig jobb, mint a magyar papír. :D Ezt akartam csak mondani vele.
(Persze nem mondom azt, hogy semmit ne rakjunk magyar állampapírba, de hogy ennyi pénzt és most és úgy, hogy ingatlant eladok és abból.... De ezt most már sztem eleget fejtegettem.)
Szóval ez az egész részedről csak egy gondolatkísérlet. Ezzel nem sértegetni akarlak, de túl sok benne az előfeltételezés.
Más: külföldi ingatlan: hát talán egyszer. Egyelőre csak max külföldi papír:)
Benzedrine
Benzedrine 2022. 12. 06. 17:46
Előzmény: #186176  wantuu
Szerintem pl. USA-ban sokkal könnyebb követni a gazdasági környezetet és a szabályozást mint nálunk. S&P500-ba nyugodt szívvel beleülök 20-30 évre vagy varrok dollárt a párnacihába, a BUX és a forint inkább szerencsejáték.
gyula1971
gyula1971 2022. 12. 06. 17:31
Előzmény: #186168  wantuu
Talán a forint árfolyam romlása miatt a külföldi befektető az ingatlant preferálja.-addig helyette állampapírban termel.
wantuu 2022. 12. 06. 17:29
Előzmény: #186175  Fire73

Azért valamennyire logikus is, hazai terepen nehezebben vernek át, könnyebb követni a gazdasági környezet és szabályozás változásait. Meg gondolom sokaknak kifizetődő az idejüket a bérlőkre áldozni, amit külföldi ingatlannál nem tudna megtenni, és lejönne a hozamból az ingatlankezelő díja.
De amúgy egyetértek.
Fire73
Fire73 2022. 12. 06. 17:25
Előzmény: #186174  Benzedrine
Igen, természetes emberi reakció, hogy oda próbálunk befektetni, ahol személyesen élünk, amit személyesen ismerünk. Kényelmes is ez a hozzáállás. Aztán kiderül, hogy 90% feletti a kitettségünk valamelyik szegmensben (pl. mindenünk csepeli panelban van, tőkeáttétellel). Ez pedig veszélyes tud lenni.
Benzedrine
Benzedrine 2022. 12. 06. 17:20
Előzmény: #186164  wantuu

Az ingatlannal az a baj, hogy ha egy-két lakásban van az összes vagyonod, nehéz diverzifikálni. Ha van tíz, több országban, még akkor is nagy a koreláció közöttük.
Amikor eladtam ingatlanokat az elmúlt három évben, nem tudtam előre, hogy úgy járok majd a legjobban, ha átváltom dollárra és ülök rajta, ezért többféle eszközbe és országba raktam a pénzt, a részvénypiacon keresztül ingatlanba is.
wantuu 2022. 12. 06. 17:11
Előzmény: #186171  wantuu

Itt a javított ingatlanár nominális stagnálás szcenárió, 5% bérleti díj hozammal számolva.
1. opció: Ingatlanban tartod ezt a pénzt, évi 5% bérleti hozammal számolva
- 15% nominális nyereség három év alatt
- 20% veszteség a fogyasztói kosárhoz képest ("nagyon elinflálódik")
- 15% nyereség ingatlan egységben (tőke X egység ingatlant ért, három év múlva 1.15X ingatlan egyéget fog érni)

2. opció: Állampapírba teszed ezt a pénzt
- 35% nominális nyereség három év alatt
- 0% nyereség a fogyasztói kosárban mérve (nagyjából a mért inflációt hozod)
- 35% nyereség ingatlan egységben mérve ha likvid tőkéd volt eleve, vagy 25% ha áron alul kellett eladni egy ingatlant (az eredeti tőkét megforgatva X egység ingatlan helyett már 1.25X-1.35X egység ingatlant vehetsz vissza)
Bianco 2022. 12. 06. 17:09
Előzmény: