Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
infin 2022. 08. 24. 03:04
Előzmény: #176413  greenman76
#176500
Szerintem akár elzárja EU akár nem, egy irány van már egy ideje. Nézd meg a trendet tavaly év vége óta és a háború kitörése óta. Ez nem izgága összevissza ugrálás, hanem konkrétan 1 irány szerintem.
infin 2022. 08. 24. 02:55
Előzmény: #176458  AudreyDeak
#176499
Szerintem paravánozzatok. Akár valami ügyvédi használati megosztással, ha ez megoldható. Gondolj arra, hogy jó hogy ez a legnagyobb gond, hogy a közös terasszal foglalkozni kell, de úgy hogy máskülönben bármikor megengedhettek magatoknak plusz 1 lakást. Én akkor vennék még egy lakást, ha annak van valami haszna is, ha eleget használnám pl vagy kiadnám, különben miért nehezíteném meg a saját dolgom a későbbi eladásnál. Javaslom még, hogy anyukádat ne skatulyázd be a gondolkodási képességei mentén, hanem próbáld megérteni az ő szempontjait is. Ne erőltesd rá a te elképzeléseidet arról, hogy mi a logikus vagy mi a megfelelő életminőség. Csak egy javaslat, nem kötelező megfogadni. A teljes hozzászólás az én javaslatom és álláspontom.
infin 2022. 08. 24. 02:47
Előzmény: #176423  berlini
#176498
Én kevésbé vagyok optimista. Persze, hogy a kormány meg akar egyezni. De 10 év lemaradást-mulasztást kellene / kellett volna most 1 hónap alatt behozni. Plusz -emiatt is- az álláspontok extrém messze voltak egymástól nyár elején, de nyár végén is. EU-ban is a "keményvonalasok" nem értik, hogy a lehetetlent várják el hirtelen, a 10 év késlekedés-halogatás után egyszerre mindent. Korábban is összeszedhették volna magukat ehhez a bekeményítéshez. Kedves lenne azért tőlük, ha meg tudnák várni a válság végét a szívatásunkkal, ha már ennyit támogatnak egy még inkább korrupt európai országot (Ukrajnát) a nagy bajban. Mert nemcsak hülyeség, hogy azt hiszik, ilyen gyorsan el lehet várni ekkora változtatást a gyakorlatban, hanem szemétség is, hogy pont a covid támogatás a zsarolási alap. Ha 1 hónap alatt nem változtatunk óriásit, akkor egy ilyen extrém rövid hajlíthatatlan határidő miatt bukunk csomó pénzt, ahelyett hogy a bajban minket is támogatnának. Ez konkrétan zsarolás, visszaélés a rossz helyzettel, bajban levéssel. Ok a nyomásgyakorlás, én még üdvözöltem is eredetileg, de ez már zsarolás és haragszom is a kis "keményvonalas" diktátorpalánta EU-sokra emiatt a húzásuk miatt. Demokrácia ahol lehet így zsarolni, mi? Nehogy azt higgye bárki is, hogy a Fideszt mentegetem, ez nem erről szól.
Azért örülni fogok, ha esetleg tévedtem volna és mégis megkapjuk a pénzeket normális elvárások támasztása mellett.
infin 2022. 08. 24. 02:22
Előzmény: #176469  greenman76
#176497
Sokan sokféleképpen gondolkodnak, a kockázatvállalási hajlandóság is eltérő lehet, de szerintem az, hogy felújítás-korszerűsítés kell és hátha nem lesz rá ember vagy hátha -legrosszabb esetben- 20%-kal drágább lesz, az nem jelentős kockázat.
Azt az esetleges plusz 20%-ot bele lehet számolni eleve a költségekbe, az áralkuba. Ennél nagyobb, durvább áremelkedés fél éven belül, hát az kb armageddon szint, a katasztrófás szcenáriók nem játszanak.
Ez a téma maximum akkor jelent kockázatot, ha az a fontos, hogy év végéig kész legyen a felújítás, hogy még meglegyen rá az állami támogatás.
Én ha lett volna pénzem a Korda villára és nemcsak pénzt akarok belőle kisajtolni, dehogyis daraboltam volna fel. :) De ez a feldarabolósdi éri meg legjobban, ha a minél nagyobb nyerészkedés a cél. Ennek semmi köze a rezsicsökkentés csökkentéséhez. Ez eddig is így ment, airbnb-s lakásoknál is meg más nagy lakásoknál is.
infin 2022. 08. 24. 02:15
Előzmény: #176495  berlini
#176496
Nemrég láttam vmelyik telekhirdetésben - 8. ker Corvinnál volt a 400 M Ft-os kicsi telek, úgyhogy drága - ezt a számítást:
"építhető 1800nm x 0.5Mft= 900Mft építési költség
+telek ár 400Mft azaz 1300Mft összköltség
eladható 1500nm x 1.3Mft=1950Mft értékesítési bevétel azaz 650Mft árrés"
Ugyanitt megadták alternatívának még ezt:
"FELÚJÍTÁS, BŐVÍTÉS /tetőtér és pince beép./
400MFt vételár + 100MFt felújítás=500MFt
800nm-re azaz 0,6MFt/nm"
Ugyanis 1 szintes régi házikó van a telken. Maga a telek 400 nm. Mondjuk szerintem a 100 M Ft költség a házikó felújítására, ráépítésre, 800 nm-re az enyhén optimista. Bár mivel láttam más ilyen teljes házfelújítós-2 szintet ráépítős projektet a belvárosban, ahol gipszkarton az összes fal a lakások között is! (csak az utcára néző fal tégla), ezek után lehet, hogy mégsem olyan optimista.
Mindenesetre, ennél a Corvinnegyedben, jó helyen lévő teleknél 222,222 Ft/nm a telek ára az 1800 nm-es felépíthető új épületre. Nem tudom, ez mennyire reális vagy jellemző ott vagy más drága helyeken.
berlini
berlini 2022. 08. 23. 22:59
Előzmény: #176489  greenman76
#176495
gy kis útmutató.
Meg kell nézni, hogy egy pesti külső kerületi 6-12 lakásos épületben egy nagyméretű újépitésű társasházi lakás mennyiért van hirdetve.
tegyük fel 1 millió ft/m2.
Itt a legkisebb költség a telek maga.
Dél-Budán egy hasonló méretű lakásban több minden plusz van (mennyezet fűtés, redőny, igényesebb anyagok, stb) igy ott az épités bekerülése is több kb 100 ezer ft/m2-rel, de ott a hirdetési árak inább 1,5milla felett kezdődnek még egy nagyobb lakásnál is.
igy több marad a telekhányadra. Legalább 400 ezer ft/m2-rel.
ha ezek után a hirdetésben meg van adva, hogy milyen a telek beépithetősége, mennyi hasznos alapterületet lehet belőle kihozni, akkor ezt megszorozva minimum 300 ezer Ft-tal kijön a minimum ár a telekre, de valószinűbb az 500 ezres szorzó (miután pesti külsőkerületében sem teljesen ingyér mérik a telkeket.)
ha a hirdetében nincs megadva a telek besorolása és igy nem lehet könnyen számolni a beépithetőséget, akkor vagy telefon, vagy letölteni az önkormányzattól a térképet és a helyi épitési szabályzatot
berlini
berlini 2022. 08. 23. 22:58
Előzmény: #176489  greenman76
#176494
gy kis útmutató.
Meg kell nézni, hogy egy pesti külső kerületi 6-12 lakásos épületben egy nagyméretű újépitésű társasházi lakás mennyiért van hirdetve.
tegyük fel 1 millió ft/m2.
Itt a legkisebb költség a telek maga.
Dél-Budán egy hasonló méretű lakásban több minden plusz van (mennyzet fűtés, redőny, igényesebb anyagok, stb) igy ott az épités bekerülése is több kb 100 ezer ft/m2-rel, de ott a hirdetési árak inább 1,5milla felett kezdődnek még egy nagyobb lakásnál is.
igy több marad a telekhányadra. Legalább 400 ezer ft/m2-rel.
ha ezek után a hirdetésben meg van adva, hogy milyen a telek beépithetősége, mennyi hasznos alapterületet lehet belőle kihozni, akkor ezt megszorozva minimum 300 ezer Ft-tal kijön a minimum ár a telekre, de valószinűbb az 500 ezres szorzó (miután pesti külsőkerületében sem teljesen ingyér mérik a telkeket.)
ha a hirdetében nincs megadva a telek besorolása és igy nem lehet könnyen számolni a beépithetőséget, akkor vagy telefon, vagy letölteni az önkormányzattól a térképet és a helyi épitési szabályzatot
berlini
berlini 2022. 08. 23. 21:26
Előzmény: #176490  Sok_az_allja
#176493
A legtöbb esetben a talajvizszint jóval az első fűtött szint alatt van. Ilyenkor elég a külső falak hőszigetelésével lemenni az alaptesteki alső pereméig, nem kell belül aljzatbetont bontani, kivéve, ha padlófütést akarsz és a belmagasság nem a békebeli több mint 2,8m.
Ha a vizszigetelés el van szurva, akkor ott bizony sokszor lehetettlen feladat azt helyrehozni, de ma már legtöbbször működnek ( és nem túl drágán ) az injekciós technikák.
Párazárásnál igazad van, de általában igaz, hogy egy tetőtér utólagos hőszigetelése is nehezen megoldható, hiszen ma már a homlokzatokra 20cm-es, a födémekre, (tetősikba) inkább 40cm-es szigetelés ajánlott.
Ez mind igaz.
Nemhiába nem állnék neki atombombát sem épiteni.
Szakember kell.
Vodafonelive
Vodafonelive 2022. 08. 23. 21:05
Előzmény: #176459  siemens
#176492
Most mit mondjak, miért hazudnának ott a szomszédok, szerintem nem méregetésre megy a dolog.
Hogy-hogy miért nem kellett? Eleve azt is "hitellel" fizettem volna ki és fél évvel a lakásvásárlás után jött csak a NAV értesítő. Mivel egyben nem tudtam kifizetni, mert kb. egy vasam sincs, ezért kénytelen voltam részletben kérni a fizetést. Amit eddig tenni tudtam az a maszek, de azt a pénzt jövőre nyaralásra teszem félre, mert már nagyon régen nyaraltam.
tothjoco
tothjoco 2022. 08. 23. 20:48
Előzmény: #176487  z0li23
#176491
Igen, a Keleti medencénél nyaralók mentek valamit is csinálni a rossz időben! A véleményem hogy a covid alatt a már megfizethetetlenné vált föredi régióból továbbmentek az emberek nyugati irányba! Udvariban indult két éve és lassan elért badacsonyig! Onnan indul majd visszafelé az eladási hullám. Ezt figyelem....
Sok_az_allja 2022. 08. 23. 20:43
Előzmény: #176486  berlini
#176490
Hát nem tudom, mondjuk vasalt aljzatbetont bontani, hogy az aljzat hőszigetelése elférjen és ne verd a fejed a csillárba a 25cm-t csökkent belmagasság miatt, ugyanitt a vízszigetelés helyes megoldása… falak vízszigetelése egyébként is sokszor csak ima és azért nem vizesedik, mert jól ki tud párologni… a padlás párazárása is nehezen megoldható utólag a legtöbbször jól.
greenman76
greenman76 2022. 08. 23. 20:41
Előzmény: #176482  Sok_az_allja
#176489
Nagyon nehéz "belőni" Sasason a telekárat a kis számú felhozatal miatt, de 150 M + -os történet az biztos.
Van valakinek erről tapasztalata?
greenman76
greenman76 2022. 08. 23. 20:41
Előzmény: #176482  Sok_az_allja
#176488
Nagyon nehéz "belőni" Sasason a telekárat a kis számú felhozatal miatt, de 150 M + -os történet az biztos.
Van valakinek erről tapasztalata?
z0li23
z0li23 2022. 08. 23. 20:35
Előzmény: #176472  tothjoco
#176487
Érdekel bizony! Ma Veszprémben voltam, olyan autóforgalom volt, mintha Pesten lennék. Ott kb nyoma nincs semmilyen visszaesésnek. Eddig....
berlini
berlini 2022. 08. 23. 20:31
Előzmény: #176484  Sok_az_allja
#176486
nem embernek, de szakembernek.
greenman76
greenman76 2022. 08. 23. 20:29
Előzmény: #176481  berlini
#176485
Természetesen nem tartozom abba a néhány ezer ember közé, de végzettségemet tekintve sokkal több közöm van hozzá, mint az energia korszerűsítéshez...:-)
Sok év elteltével már ez utóbbi jobban is érdekel, de ez már a Te aztalod. :-)
Sok_az_allja 2022. 08. 23. 20:26
Előzmény: #176481  berlini
#176484
Hát egy ilyen ház energetikai korszerűsítése szerintem nem embernek való feladat, ha a jót jól akarja valaki. 
Törölt felhasználó 2022. 08. 23. 20:25
Előzmény: #176479  mr_bob
#176483
Ha Viktorék locsolnak még támogatást, akkor repülünk tovább a végtelenbe.
Sok_az_allja 2022. 08. 23. 20:16
Előzmény: #176480  greenman76
#176482
Ezekre látott már valaki olyat akinek a szomszédja hallott a verebektől olyanról akinek az ükapja ilyet vett ennyiért rémálmában? 
berlini
berlini 2022. 08. 23. 20:14
Előzmény: #176469  greenman76
#176481
Nézd, az atombomba előállitása rendkivül komplikált és mégis van ma is pár ezer ember a világon aki képes rá.
Ennél pedig egy energetikai korszerűsités azért jóval egyszerűbb feladat.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek