Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
infin 2022. 08. 16. 23:50
Előzmény: #175958  Pistike12
#175960
Nem akartam azt állítani, hogy mindig teljes egészében beépülnek az eladási árba ezek a beruházások, de az biztos, hogy értéknövelő tényezők.
Vodafonelive
Vodafonelive 2022. 08. 16. 23:21
Előzmény: #175952  infin
#175959
Végülis nem egy drága befektetés és csak 1 éves képzés, utána ezzel szeretnék foglalkozni. Kérdés meddig fog tetszeni.
Pistike12 2022. 08. 16. 23:12
Előzmény: #175956  infin
#175958
Egyetértek azzal ami irsz,  kiveve azzal hogy a rakoltott osszeg teljes egeszeben beepul az arba.  Eros ketsegeim  vannak ezzel kwpcsoltabsn,  mert értelmezhető hitel hijan elegge arerzekenyek vagyunk szerintem. 
infin 2022. 08. 16. 21:59
Előzmény: #175955  Murdoch
#175957
Jah. A jósgömböm tényleg extrém jól súgott. Vagy csak trollkodnak az oroszok megint.
De ha amúgy tényleg ennyi lesz hosszú hónapokon keresztül, hát ....... Jöhet az az államcsőd tényleg vagy polgárháború vagy akármi:) Na jó, nem vicces
infin 2022. 08. 16. 21:57
Előzmény: #175938  Pistike12
#175956
1. Azt szerintem most mindenki zsigerileg megtanulta, hogy nem lehet azzal számolni, hogy mindig olcsó lesz a fűtési költség.
2. Ha "ránézésre" ugyanannyira jössz ki anyagilag 10 év alatt vagy 20 év alatt azzal, hogy szigetelsz, fűtési technológiát korszerűsítesz, új és jó nyílászárókat tetetsz be, napelemek stb., mint a korszerűsítés nélkül a drágább rezsiszámlákkal, akkor is egyértelmű, hogy kell szigetelni stb.
Egyrészt mindez értéknövelő tényező ha esetleg eladod az ingatlant utána. Ezért azzal, hogy nem hajtod végre ezeket a beruházásokat, azzal valójában pénzt veszel ki a saját zsebedből. Ez olyan, mint hogy saját ingatlanba fekteted a pénzed, vagy bérelsz továbbra is. Hiába tűnik egyformának a két opció "ránézésre", hosszú távon nem így van!
Arról nem is beszélve, hogy előbb-utóbb kb. kötelezni is fognak arra, hogy ezeket megcsináld, a geopolitikán túl is ugye klíma így meg úgy. :)
3. Úgyhogy hát remélem is, hogy lesz majd ilyen EU-s program, ahol sokaknak lehetősége lesz arra, hogy pici önrésszel elvégeztessék mindezeket a beruházásokat.
Ezzel talán meg is válaszoltam a kérdésedet.
Tehát az biztos, hogy amibe belekerülnek ezek a felújítások, beruházások, azt le kell vonni a házak értékéből. És igen, simán lehet, hogy ez a különbözet 20 M is megvan!, igen, attól függ, mekkora ház, mennyire van "lemaradva" a mai elvárásoktól. Lehetett tudni, hogy előbb-utóbb számítani fog már, hogy nem "korszerű" egy ingatlan, még ha jelenleg a magyar ingatlanok többsége ebbe a kategóriába is esik. A nem "korszerű" mindössze annyit jelentett eddig, hogy nem a mai technológiákkal, nem a mai szabványoknak megfelelően építették, de most már a való életben is húsba vágó lesz a különbség.
Én sem veszek már olyan ingatlant, ami korszerűtlen, korábban még igen, de már eladtam abból is, és vettem helyette jobbat, korszerűbbet. Pedig még akkor a rezsicsökkentés csökkentése nem is volt bejelentve, csak a jósgömböm súgott, hogy mi a fontos hosszú távra :))
infin 2022. 08. 16. 21:17
Előzmény: #175953  Murdoch
#175954
Nem olvastad végig, amit írtam.
Murdoch 2022. 08. 16. 21:10
Előzmény: #175950  infin
#175953
Nincs semmiféle vágyálom. Lassan megint alapkamatemelés, hitelesek tizedelődnek. Jó reggelt, irány a lejtő, nincs semmi csodálkoznivaló. Az értékmegörzős mantrát meg hagyjuk, zűrös helyzetben minden esik, kérdés, hogy kicsit, vagy nagyot.
infin 2022. 08. 16. 21:06
Előzmény: #175914  Vodafonelive
#175952
Teljesen jó befektetést csinálsz a sulival is. Erre van értelme hitelt felvenni. :) Majd meglátod, hogy nemsokára, egész hamar az összes hiteledet gyorsan vissza tudod fizetni. :) Addig is kitartást kívánok!!
infin 2022. 08. 16. 21:03
Előzmény: #175911  Gaguse
#175951
Nem ugyanazt a filmet nézzük tényleg. A tényleg jó, új vagy újszerű és korszerű ingatlanok egyelőre minimum tartják az értéküket még akkor is, ha kemény euróban vagy dollárban számolsz. Ami azt jelenti, hogy forintban nézve erősen és folyamatosan emelkednek az árak ezekben a kategóriákban. De a normális lokációkban a kicsit régebbi, még tűrhető állapotúak is próbálják még mindig követni őket. :) A többi kategóriát nem tudom, nem figyelem őket annyira.
infin 2022. 08. 16. 20:54
Előzmény: #175900  earth
#175950
Nem zaklatott hangnemben írtam. :)
Nem, nemcsak te mondhatod el magadról. :) Van több ingatlanom is, van amiben lakom, a többit pedig kiadom. Egyik sem hitelre lett véve. Bár, annak ellenére, hogy nekem nincs hitelem, szerintem nem rossz dolog a hitel, nagyon is van értelme gazdaságilag, de nem mindegy, mire és hogyan veszed fel.
Szerintem a "sokak örömére" az nem érvrendszer nálad. Az csak vágyálom. Annak is nagyon fura. Az sem érv számomra, hogy az 5%-os infláció nem feltétlen mozog együtt a lakásárakkal. Stb.
A lényeg. Ha elvileg (!) venni szeretnél, de kivársz mert hátha lesz 50%-os nominális árcsökkenés, arra írtam, hogy döntésképtelenség és bilibe lógó kéz. Sajnos. Mert 50%-ot kb. akkor esnek az árak, ha államcsőd lesz, akkor pedig az állampapír hozamát és egyebeket is megnézheted. Te sem gondolhatod komolyan, hogy ezt szeretnéd vagy hogy te tényleg erre spekulálsz.
És azt sem gondolhattad komolyan, hogy a DKJ-be meg utána a PMÁP-ba berakott pénzből az az érdeklődő, akinek ezt a stratégiát javasoltad, majd pár év múlva tuti "sokkal jobb" ingatlant tud venni, és hogy erre konkrétan számítson is, mert ez olyan holtbiztos stratégia. Pont sikerül eladnia a lakását rossz helyen, és akar is venni másik ingatlant, akkor miért bonyolítsa meg a tranzakcióit ilyen kockázatos és megalapozatlan spekulációval?
Nincs ez részedről átgondolva, nem lehet valódi döntést ez alapján az "érvrendszer" alapján hozni, max kifogásnak jó.
Ezért írtam, amit.
infin 2022. 08. 16. 20:35
Előzmény: #175899  Murdoch
#175949
Ncseed úgy tudom több lakást is vett és hogy még van is neki pár. Hathorról nem tudom egyáltalán hogy mit vett vagy mit nem.
Az "amatőr" szót nem használtam, és nem is arra gondoltam.
infin 2022. 08. 16. 20:34
Előzmény: #175897  mpagnes
#175948
Hát, azért az EU pénzek is sokat segítettek. A fizetések pedig sokat emelkedtek reálértéken is. De nézheted nominálisan az emelkedésüket, ha az jobb. :)
greenman76
greenman76 2022. 08. 16. 20:10
Előzmény: #175945  Pistike12
#175947
Nem kötekedésként, de szerintem egy szarul szigetelt épületetet sajnos többet kell fűteni, mint 4-5 hónap.
Ott már az októberi ill. még az áprilisi éjszakák is túlságosan hidegek lehetnek.
(vagy én vagyk túl fázós)
tothjoco
tothjoco 2022. 08. 16. 20:10
Előzmény: #175939  berlini
#175946
En meg tavaly osszel is talaltam matekozhato lakast. MOST nem latom annak! Illetve csak ha az ember kacifantosan jut hozza egy lakashoz....
Pistike12 2022. 08. 16. 18:50
Előzmény: #175941  berlini
#175945
Csak 4-5 honapos a futesi idoszak.  Ha eladja nem tud hova menni igy mentes lesz ha altalanos problema lenne a nemfizetes,  addig meg ott vannak a gyerekek,  mint kereseti forras esetleg egyeb megtakaritas En nem latok ezert gyors eladasi kenyszert.  A chfnel es 2-3ev volt a csökkenés.  A napelem sajnos nem 8 ev hanem min 15 ev egy normal aramfogyasztasnal.  4kw alatti.  2.4mert is kaptam ajanlatot 3.69-re.  13.500ftos villanyszamlaval szamolva ez nem optimalis:)
Ami csokkeneshez fog vezetni az a magas kamatszint,  ha tartos. 
mr_bob
mr_bob 2022. 08. 16. 18:49
Előzmény: #175942  Pistike12
#175944
https://www.ksh.hu/s/kiadvanyok/kshingatlancom-lakberindex-2022-junius/index.html
az elmúlt 6 évben kb. évente 5%-ot emelkedtek a fővárosi lakbérek (januárokat néztem). a 240 ezres bérleti díjból ezzel a tempóval a 9. év után lesz több, mint a 375 ezres törlesztő.
-
további áremelkedést várok
Pistike12 2022. 08. 16. 18:32
Előzmény: #175942  Pistike12
#175943
Otpnel 415e a torlesztő
Pistike12 2022. 08. 16. 18:30
Előzmény: #175939  berlini
#175942
Bpi lakaspuac.  50nm ujszerű ara 60m. Albi dij 240e ft.  25-75 hitelarany: hitel 45m. Torlesztő 375eperho. Szerinted ez is megfordul? Ha igen mikor? 
berlini
berlini 2022. 08. 16. 18:29
Előzmény: #175938  Pistike12
#175941
Csak pontositok:
- én nem gondolom (és a többség sem) hogy az energiazabáló házak ára telekárra esik vissza.
Egy szerkezetileg jól megépitett ház önmagában is érték a legtöbb helyen, mert ezt a készültségi fokot sem lehet elérni egy új épitésnél 300 ezer ft/m2 ár alatt
- Ebben a ketgóriában a gázfűtés többletköltsége elérheti a havi 120-160 ezer ft-ot, ami éves szinten 1,4-1,9 millió közé esik. Ez bizony igencsak ösztönöz eladásra ha valakinek a nyugdija havonta csupán ennyi. Persze lehet modernizálni, de 70 felett ebbe belevágni olyannak aki eddig távoltartotta magát az ilyen jellegű munkáktól, hát több mint valószinűtlen. Még akkor is, ha amúgy lenne anyagi fedezet hosszá.
- a napelem megtérülése most kb 8 év. (Persze a mostani roham tolja flfelé az árakat, igy könnyen lehet, hogy januárra ennél rosszabb megtérülssel lehet egy ilyet telepitettni.) De ha valaki a napelemes rendszerrel rásegit télen a gázas fűtésre és igy elháritja a 7-szeres büntető tarifa veszélyét, akkor a megtérülés akár 2-3 év is lehet.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek