Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Bandi_ujonc 2022. 08. 04. 18:16
Előzmény: #175139  berlini
#175140
Milyen átlagárral?
Én 7e felett nem veszek, elvi kérdés.
berlini
berlini 2022. 08. 04. 18:09
Előzmény: #175138  Gaguse
#175139
Nem. Én benne voltam keményen eddig is.
Meglátjuk, hogy tartós lesz-e ez az emelkedés a mélyponttól
Gaguse
Gaguse 2022. 08. 04. 15:59
Előzmény: #175136  berlini
#175138
8k alatt csábító volt az otp Papa! csíptél belőle? 
lacikonyha 2022. 08. 04. 15:21
Előzmény: #175136  berlini
#175137

2008-9-ben belecseppentem néhány budai épitési telekugyben, minden fejleszto kb ugyanazt mondta: ez olyan kockázatos játék hogyha 30% koruli eredmény nem látszik biztositottnak, jobb neki sem állni
elhittem nekik, sot néha terjeszteni is szoktam
berlini
berlini 2022. 08. 04. 15:12
Előzmény: #175131  Placi82
#175136
Azért ne essünk a másik végletbe sem.
Persze hogy van rajta szép profit, de ha téged olvas az ember, akkor egy megépitett négyzetméteren (550.000ft/m2) majd 200%-os a haszon.
- Az épitési költségeket nem nettóban kell számitani. kevés az az 5%, de azért az rajta van és nem 550 ezer ft/m2 a mai budapesti épitési költség. Ne felejtsd, hogy ma már megújuló energetikát tartalmó rendszer nélkül nem épithetnek, de anélkül is inkább 700 ezer ft/m2 a bruttó épitési ár.
- a telekhányad sem elhanyagolható. Egy jobb lokációban az is többszázezer ft/m2, de pesti külső kerületben is 100 ezer Ft/m2 Nem beszélve arról, hogy a legtöbb épitési teleknél max 10-15m-es a homlokzati magasság.
lacikonyha 2022. 08. 04. 15:07
Előzmény: #175130  Törölt felhasználó
#175135

egy kedvelt ismerosom pénzugyes foember volt a 90-es években a Douwe Egbertsnél és azt mondta hogy az értékesitési, marketing koltségek meghaladták az anyagmentes termelési kolségeket
a mai ujlakás tehát élvezeti cikk lett
Murdoch 2022. 08. 04. 15:06
#175134
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20220804/rettenetes-hibat-vetett-a-fed-donteshozoja-es-a-reakciokat-biztosan-nem-teszi-zsebre-559567
"Néha megütközöm az egyes termékek árán, de nem vagyok olyan helyzetben, hogy kompromisszumokat kelljen kötnöm, mert nekem van elég, és sok amerikainak van elég" - mondta a San Francisco Fed elnöke"
Bájos...
berlini
berlini 2022. 08. 04. 14:50
Előzmény: #175117  infin
#175133
igy van.
Boomer 2022. 08. 04. 14:37
Előzmény: #175112  Placi82
#175132

Az a kérdésem Laci, hogy mit gondolsz mi lesz akkor ha 3.5% kamatnál megáll a FED, majd jövőre már könnyítésbe kezd ? Akkor megy minden tovább és elmarad az esés az ingatlanban ?
.
Egyébként Pozsár Zoltán veled van, és elég érdekes dolgot fogalmaz meg, szerinte depresszió lesz nem stagfláció.
https://www.vg.hu/penz-es-tokepiac/2022/08/pozsar-zoltan-l-alaku-recessziorol-irt-a-befektetoknek
Infláció esetén jó az ingatlan, talán stagfláció esetén is.
Ha Depresszió (tartós recesszió) jön akkor ?
Placi82 2022. 08. 04. 14:29
Előzmény: #175130  Törölt felhasználó
#175131
Nem kell a parasztvakitas:). Egy fejlesztő az utóbbi időben 30-40%profit alatt meg se mozdul. Most se tobb, egy ilyen újepitesu kaptár m2 e  netto550.000 ft/m2 fajlagosan az építési koltseg. Hisz nagy alapterület el olcsóbbak a vállalási árak mint egy 100m2 es családi ház esetén. A 10 emeletes kaptaraknal meg a telek területe, szinte a a hasznos alapterület m2 ére visszaosztva elenyeszo. Nagy beepithetoseg, 30.meteres homlokzat magasság, például 11, 13 kerületben. Szóval itt, inkább inkább, arról van szó, ha megveszik ennyiért...........:)
Törölt felhasználó 2022. 08. 04. 14:20
#175130
Már szinte megsajnálja az ember a fejlesztőket, amint nézi azt a sokfajta költséget. Pl van külön marketing költség és értékesítési költség. Igazán beírhatták volna igazi valós szempontokat is, hiányolom például a fejlesztő projektcég tulajdonosának jachtvásárlási költségét (elvégre csak kipihent nyugodt test és lélek képes komoly ingatlan fejlesztéseket összehozni).
Itt a válasz! - Ezért kerül 1,5 millióba egy négyzetméter lakás - Portfolio.hu
infin 2022. 08. 04. 13:54
Előzmény: #175046  berlini
#175129
Én konkrétan hányingert éreztem amikor beraktam az x-et az ellenzéki összefogáshoz a választásokon idén. Néha nagyon nehéz az ösztönök ellen menni racionalitással. De néha kell. A háborúban a harchoz, Ukrajna támogatásának fenntartásához, az energiaválság ellenére is, ott is kelleni fog.
Szóval, ezt csak azért írom le, mert ez az ellenzék 99%-ban semmivel sem jobb, mint a fidesz, sőt. Nehogy bárki dicsérje őket. Sorolhatnám órákig, hogy miben rosszabb ez az ellenzék. Nem volt véletlen a 2006 utáni bukásuk se. De az az 1% az, ami miatt rájuk szavaztam.
Az, hogy így ha nyerne az ellenzék, akkor megint lesznek normális pártok és aztán normális választások legközelebb, miután a fideszt végre kirúgtuk a végtelen 2/3-ból. És megint közeledhetünk az EU-hoz és hosszú távon a jobb életszínvonalhoz, kultúrához, mindenhez. Négy évig meg még kibírtam volna a mostani ellenzéket kormányon, akkor is ha nagy szívás lett volna (esetleg ha megbuktatják előbb őket, mert olyan rémesen kormányoznak, akkor nem kell 4 év, de ne a fidesz buktassa meg őket:)) ).
Mert nem lett volna kisebb szívás, mint most hogy a fidesz nyert. Rövid távon. Hosszú távon viszont egyértelmű, hogy a fidesz a nagyobb szívás. Sokkal nagyobb szívás (nem kifejezés). Azt itt nem kell fejtegetnem, hogy miért.
Na hát ezért küzdöttem le a hányingeremet és szavaztam az ellenzékre.
Ja, és EU-s alkuról, a személyes végkövetkeztetésem erről, hogy 1 hónap alatt nem fognak változtatni semmin amin már X éve kellett volna, úgyhogy nem lesz megegyezés, nem lesz EU-s pénz sokáig, egy nagy részét meg végleg elbukjuk. Túl nagy a "nézetekben" a különbség jelenleg. Szerintem. Ez van. Ez az elbukott EU-s pénz nem is nagy szívás a többihez képest, amire a fidesz és Orbán képes lehet a jövőben.
(És igen, ontopicnak: ebben az esetben, ha nagyon sokáig nem jönnek a pénzek, akkor valószínűleg tényleg vége az ingatlanpiac szárnyalásának is. EU-s pénzek nagyon nagy támasza volt eddig mindennek.)
Egyébként Berlini, az ellenzék is lopott, az ellenzék is nagyon korrupt, az ellenzék is elqúrta a gazdaságot, stb. Ráadásul még szánalmasan gyengék, döntésképtelenek, inkompetensek, negatívak sőt sokszor elvtelenek is, az emberek akik most vannak ellenzékben. Ennek ellenére mégis rájuk kellett szavazni. Pusztán mert az az 1%, hogy EU-hoz közelebb állnak, mint Orbán és nem akarnak diktatúrát berendezni, Putyinnak se nyalnak remélhetőleg.
Az alkalmatlan gazdasági elit, kultúra stb. az meg még évtizedek mire végleg megváltozik, akkor is ha maradunk EU-ban. Akárki is van kormányon. Türelem. Én már annak örülni fogok, ha tartjuk a normális irányt legalább kicsit, hosszú távon is. Ha nem maradunk EU-ban, akkor majd leghamarabb száz év múlva változik bármi is. És megint ez az az 1%, amiért a hányingerem ellenére az ellenzékre szavaztam tavasszal.
De lehet, hogy ennél a szavazásnál jobb lett volna egy forradalmat szervezni. :) Vagy csak megszabadulni az összes ellenzéki tagtól, hátha az új ellenzék, ami utána szerveződne teljesen új emberekből akiknek semmi köze a régi MSZP-MSZMP időszakhoz, sem a rasszista szélsőjobboldalhoz, már képes lenne valamit tenni és mozgósítani az embereket, és nyerni. :)
Ennyi elég részemről mára a politikából.
lacikonyha 2022. 08. 04. 13:48
Előzmény: #175126  Murdoch
#175128
jaja, elobbutobb valami joféle bontoszokevény kádárkocka leereszkedik a lehetoséged szintjére valahol az agloban
lacikonyha 2022. 08. 04. 13:40
Előzmény: #175124  Murdoch
#175127
amugy szurkolhatnál, már majdnem 10%-t hizott az otp-m, még 15%-t rászurkolhatnál ebben a honapban
Murdoch 2022. 08. 04. 13:40
Előzmény: #175125  lacikonyha
#175126
Aztán nem lehet, hogy a házba beárazódok? Panel meg kell a fenének, nem az én világom a kiadás.
lacikonyha 2022. 08. 04. 13:35
Előzmény: #175124  Murdoch
#175125

mégiscsak vennél panelt, de abbol is kiárazodsz mint a családi házbol?
van min aggodni ha csak dolgozol
Murdoch 2022. 08. 04. 13:33
Előzmény: #175122  lacikonyha
#175124
A 3 milliós panel m2 ár prognózis miatt jobban aggódnék. 
Placi82 2022. 08. 04. 13:32
Előzmény: #175121  lacikonyha
#175123
Jolvan. Oke:)). Úgy értelmeztem, ahogy szántad! És úgy is válaszoltam az általad linkelt jelenségre. Off
lacikonyha 2022. 08. 04. 13:31
Előzmény: #175120  Murdoch
#175122

ha napi 10-20 jelét adod hogy nincs rendben a májad, had aggodjak érte
lacikonyha 2022. 08. 04. 13:29
Előzmény: #175119  Placi82
#175121

a kijelento mondat kijelento mondat
a kérdo mondat más
hogy a placi hogy értelmez az meg egy harmadik, de láthatoan nem boldog tole, ugy kell neki

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek