Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 16:58
Előzmény: #84398  berlini
#84400

hahaha
na persze, a kerület dönt
szerinted a qrmány hagyni fogja, ha nem "okosan" akarnak dönteni a kerületek?
Akkor majd kicsinálják a rövidtávú kiadást előírásokkal, adózással, szigorúbb ellenőrzésekkel.
Ezt most egyébként jó taktikai érzékkel dobták oda a kerületeknek, a zönkormányzatoknak, mert maguk az ellenzéki kerületek jelentkeztek azzal a választásokon, hogy szeretnék a lakáskiadást és a bulinegyedet rendbe tenni. Hát akkor tessék itt a fegyver hozzá, tessék használni.
Éppen érdekes módon egybevág a NER szállodások érdekeivel, de a kerületi önkormányzatok is ezt a fegyvert kérték a qrmánytól. Megkapták.
Ha mégis valami balul sül el, akkor a zönkormányzatok hibája lesz, de azért ne legyünk naívak. Okosan kell dönteni a zönkormányzatoknak, nyilván, hiszen ez a qrmányzati és NERes elvárás.
Meglátjuk mi sül ki ebből.
Egyébként több ellenzéki örkormányzat újraválasztása a tét, ha nem lépnek valami komolyat vagy akár az ellenzéki összefogás léte is múlhat rajta. Lásg a gödi esetet, a zellenzéki összefogás nem túl erős és pillanatok alatt felbomolhat, ha valamelyik érintett úgy látja, hogy több előnye származna a felbontásból, mint az együttműködésben marasból.
Pont a lakáskiadás regulázása egy ilyen terület, mert a legtöbb szavazót meh lehet ezzel szólítani a belső kerületekben.
berlini
berlini 2020. 08. 13. 16:53
Előzmény: #84393  Törölt felhasználó
#84399
Igy már értem.
Mit szólsz a DH riporthoz?
Szerintük emelkedtek a budapesti panelárak.
berlini
berlini 2020. 08. 13. 16:51
Előzmény: #84397  Törölt felhasználó
#84398
....csak most nem a NER dönt.
Minden kerületi vezetés külön-külön.
Mindenhol kevés a bevétel.
nagy lehet a fejtörés.
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 16:37
Előzmény: #84392  berlini
#84397

A NER szállodásokat nem érdekli a nagy kép meg a nemzetgazdasági szempontok, mikor érdekelte őket?
Ha csak 10-20%-al növelni tudják a szállodáik kihasználtságát azzal, hogy kicsinálják a konkurrenciát a rövidtávú lakáskiadókat, akkor az ő szempontjukból nagyon is megérte lobbizni érte.
Az, hogy összeségében mit nyer a turizmuson a költségvetés és Budapest, konkrétan őt hol érdekli? Neki a szállodáit kell megtömnie és sok potenciális vendége inkább lakást bérel ki.Meg hogy 100 egység turistából akik airbnb-t foglaltak 50 egység más városba megy, ha korlátozzák az airbnb-t? A NERes szállodást ez hol érdekli? Nem az ő baja. Még mindig marad 50 egység turista, akiknek mondjuk a fele, harmada megy a NER szállodába. Nekik csak jó ha 15-20 egység turista, akik addig lakást béreltek, de utána az ők szállodáiba jönnek az airbnb helyett.
CyrusTheGreat 2020. 08. 13. 16:36
Előzmény: törölt hozzászólás
#84396
Este megkommentelem, csak most valami másban vagyok benne, türelem.
Y.O.L.O. 2020. 08. 13. 16:35
Törölt hozzászólás
#84395
Y.O.L.O. 2020. 08. 13. 16:31
Törölt hozzászólás
#84394
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 16:28
Előzmény: #84387  berlini
#84393
"De kérdezem.
ha nem éri meg ma lakást venni és jobban megéri albérletben lakni, a pénzt pedig befektetni, akkor miért akarod, hogy gyermeked beköltözzön 5 év múlva egy lakásba ami addig is értéket veszit és utána is folyamatosan értéket vesziteni fog?
Én továbbra is érzek egy ellentmondást aközött amit hosszútávra vársz és aközött ahogyan hosszútávra befektetsz."
Mostanra már nagyon messzire jutott a gondolatmenet, ugyanis az alja paneltől indultunk el, amit diákoknak felvásorolnak a tapasztalatlan vidéki szüleik, utána te bedobtad a 40m-os kéglit vs bérlés, most egy másik élethelyzetet akarsz megérteni, amikor van egy olcsón vett jó, nagyon jó állapotú és szerintem jó lokúcióju kéglim, amire felvettem az arbitrázs hitelt közben és elég nagy biztonsággal ki tudom jelenteni, hogy a következő 5 évben lesz bérlőm. Mármint, hogy a mostani bérlők maradnak. Illetve van egy kihasználatnal lehetőség még a mélygarázs kiadás, amit nem vetettem még el teljesen.
Az ilyen minőségű lakások esetében én nem állítottam soha se feleződést se drasztikus áresést, hanem stagnálást és enyhe korrekciót várok maximum.
Ugye ez is gond gyakran, hogy mindenki beszél úgy nagy általánosságban a lakáspiacról, miközben akár az utca egyik felében mások lehetnek az árak és a lehetőségek, mint a másikban.
Befektetésre, diverzifikálásra vennék majd kéglit, normális áron, ahol a bérletből nagyjából 5% körüli hozamot tudok kihozni. Mivel áremelkedésre nem számítok, nyugdíjat akarok vele kiegészíteni majd és egyébként mivel engem érdekel a lakáskiadás, szeretem csinálni.
Mivel normális árakra csak panelek esetében számítok, ezért helyeztem át a figyelmemet a panelekre. Kiadásra alkalmas egy jól felújított panel lakás is, jó lokációban, jó alaprajzzal és persze meg kell várjam amíg az árak megszelidülnek annyira, hogy onnan már további nagy esésre nem számítok. Ezt én 3-5 éves időtávban gondolom, hogy eléri az alját piac. Megvárom.
berlini
berlini 2020. 08. 13. 16:21
Előzmény: #84375  CyrusTheGreat
#84392
Azt minden vendéglátóiparos tudja, hogy ez nem úgy megy, hogy Budapest egy rendelettel áttereli a turistákat magánszállásokról a szállodákba.
Egyrészt jó részük nem jön Budapestre. (Ez nem Mekka ahova kötelező elzarándokolni)
másrészt ha drága szállodákban szállnak meg, akkor nem feltétlenül marad pénzük ugyanannyit költeni, vásárolni, étterembe járni minden nap, stb.
impudent 2020. 08. 13. 16:17
Előzmény: #84390  StandardnSpoor
#84391
Ja.
StandardnSpoor 2020. 08. 13. 16:13
Előzmény: #84388  impudent
#84390
Mert azt hívjuk ma recessziónak, ha nem tudod lecserélni évente az iphonodat a legújabbra, meg nem megy a klímaszerelő balira nyaralni.
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 16:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#84389
My name is bold, james bold. 
impudent 2020. 08. 13. 16:09
Előzmény: #84374  StandardnSpoor
#84388
Miert lenne recesszió ha végre megjönne az eszük és a valós értékek ismét teret nyernek.
Csak kevesebb lenne a szorólap osztogatú dajmikoló és nem lenne minden 2.házban vendéglű.
A haszontalanságok amelyek ma táplálják a növekedést csökkennének
berlini
berlini 2020. 08. 13. 16:07
Előzmény: #84378  Törölt felhasználó
#84387
A világ nem úgy működik, hogy a hasonló kockázatú befektetések hozama teljesen eltérő marad hosszútávon.
De nem állttanám, hogy  az elmúlt 20 év évi reálhozama kiemelkedő volt. Én például nem számitok arra, hogy a 2000-ben 37 millióra becsült házamat jövőre több mint 80 millióért el fogom tudni adni. Tehát nem tudok nagy extra reálhozamot elérni.
Ha az jön be amire Te számitasz, akkor jobb nem várni 5 évet, célszerű azonnal eladni, mert a vételárat konzervativan befektetve is hozol 20-30%-ot 5 év alatt.
De kérdezem.
ha nem éri meg ma lakást venni és jobban megéri albérletben lakni, a pénzt pedig befektetni, akkor miért akarod, hogy gyermeked beköltözzön 5 év múlva egy lakásba ami addig is értéket veszit és utána is folyamatosan értéket vesziteni fog?
Én továbbra is érzek egy ellentmondást aközött amit hosszútávra vársz és aközött ahogyan hosszútávra befektetsz.
Toniba 2020. 08. 13. 16:04
Előzmény: #84382  elemerorsos
#84386
Igen? Es hany evre szolt a megvaltas?
Toniba 2020. 08. 13. 16:03
Előzmény: #84381  elemerorsos
#84385
Valoszinuleg nem lesz megtiltva csak korlatozva.
Ugy latszik a kormanynak es az onkormanyzatoknak fontosabbak a lakosok, mint a turistak.
elemerorsos 2020. 08. 13. 16:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#84384
Nem mindenkinek való a részvény és a deviza. De ingatlanon is lehet bukni, ezt sokan elfelejtik. Meg baromi hosszú időre be lehet ragadni, ha valaki rossz adottságút vesz, és ez nagyon kellemetlen tud lenni, ha a családi helyzet miatt változásra lenne szükség.
Toniba 2020. 08. 13. 16:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#84383
Azt nem irod be aki tavaly vett a Nepfurdon 50 valahany millioert egy panelt?
Az mar most instant bukas.
elemerorsos 2020. 08. 13. 15:58
Előzmény: #84379  Toniba
#84382
Ez is téves, mert ellehetetlenülés miatt lehet perelni az önkormányzatot, és vissza lehet szerezni. Az önkormányzat ugyanis konkrétan a szálláshely bejelentéshez kapcsolódóan szedte be ezt a pénzt. Ha te éves bérletet adsz el valamire, és másnap bezárod a boltot, akkor azt mondod, hogy köszi, nem jár vissza, mert ez nem kaució? :-))
elemerorsos 2020. 08. 13. 15:54
Előzmény: #84354  Toniba
#84381
Ez tévedés. Bécs korlátozni akarta pár éve a lakások szálláskiadását, de felmérést csináltak előtte, és kiderült, hogy a lakásapartmanokba foglaló vendégek 80%-a (!!!) nem szállodába menne, hanem MÁSIK VÁROSBA. Ezért nem is korlátoztak. Ha Budapest korlátoz, akkor lemond a lakásapartmanokba érkező 3.5 millió vendégéjszaka 80%-áról, mert ezek a turisták Prágába, Bécsbe, stb fognak menni. Gondolom az világos hogy ennyi vendégéjszakához mekkora költés tartozik vendéglátóhelyeken, szórakozóhelyeken, taxisoknál, fürdőkben, stb stb. Ép eszű város nem mond le nagy nehezen megszerzett turistákról, főleg nem úgy, hogy a környéken levő konkurens városok közül senki sem korlátoz. Barcelonában is 3 évig korlátoztak, nemrég jelentették be, hogy mégis újra engedélyezik a rövidtávú kiadást...
Y.O.L.O. 2020. 08. 13. 15:53
Törölt hozzászólás
#84380
Toniba 2020. 08. 13. 15:51
Előzmény: #84371  berlini
#84379
Azt hiszem eleg vilagos hogy nem kaucio volt a parkolo megvaltas, ami airbnb utan visszajar.
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 15:51
Előzmény: #84373  berlini
#84378

A múltból indulsz ki, miközben nem érted a múltat sem, hogy mi miért történt. Pedig segítettem: a legnépesebb generáció kezdett 2000-től a lakhatással foglalkozni, kéglit venni, nagyobbra cserélni, jöttek a gyerekek stb stb Ők voltak a motorja a lakáspiacnak 20-25 évig, de egy 50-55 éves ember már nem annyira aktív és nem cserélgeti a kéglit olyan ütemben meg nem vállal be akkora hiteleket, mint egy 30 éves. Ez egészen biztosan jelentkezik mint hatás, sőt már itt van velünk.
Érdekes, hogy ez a lakáskiadás biznicc is 2014-ig nem volt igazán ennyire szem előtt. Általában olyanok adtak ki, akik örököltek és nem akarták eladni vagy nem azonnal, ilyen olyan okból, gyereknek megtartották vagy sokan vettek egy lakást a gyereknek jó előre és kiadták. Páran foglalkoztak lakáskiadással, de ha nincs rakéta szerű árnövekedés, akkor nem igazán annyira jó üzlet. Főleg régebben voltak még normális kamatozású állampapírok is, láthatóan a map+ visszahozott valamit a múltból, amikor még lehetett másba is fektetni.
Ez a békebeli állapot.
Miért gondolod, hogy az a pesszimista, aki egy békebeli állapotot szeretne viszontlátni a lakáspiacon? Amikor még a lakáskiadással olyanok foglalkoztak, akiket tényleg érdekelt és nem volta rajta különösebb extra profit? Amikor érdemes volt takarékoskodni, amikor a lakásbérlés egy logikus alternatíva volt és nem kellett rohanni venni?
Szerintem pont, hogy inkább az van, hogy a nagyon nagy többség a békebeli állapotokat akarja vissza és te meg pont a torz piacot és álszent módon optimistának hívod magad :)
Az, hogy miért nem adom a kéglit, megpróbáltam, nem ment könnyen az eladás, persze magas áron is próbáltam. Ennyi, nem erőltetem. Behiteleztem, 3,5%-os kamaton, beraktam a pénzecskét map+-ba, 5 évig én jól el vagyok, köszönöm. Bérlőim is vannak, úgy néz ki az 5 éves egyetemet megcsinálják, azaz még 3 év biztos és még utána is maradnak 1-2 évig biztosan, ahogy tervezik és ha nem emelek és ha marad a jó bérlő, akkor nem emelek. Köszönöm a kérdésedet, elvagyok így is. A garázst kéne hatékonyabban kiadnom, de az úgy látszik nekem már soha nem fog sikerülni.
Ha tisztán matekolni kéne, ha tavaly eladtam volna, akkor jobban jártam volna, ez biztos, de így arbitrázzsal és biztos bérlőkkel én elvagyok a kéglivel és utána úgyis a gyerekeimé lesz, 5 év múlva.
Y.O.L.O. 2020. 08. 13. 15:49
Törölt hozzászólás
#84377
Y.O.L.O. 2020. 08. 13. 15:48
Törölt hozzászólás
#84376
CyrusTheGreat 2020. 08. 13. 15:40
Előzmény: #84371  berlini
#84375
"A turisták azon része aki majd szállodában köt ki, az persze ugyanúgy költ. Csak nem abban a kis boltban, étteremben mint előtte. Mészáros vagyona gyarapodni fog, de lesznek kárvalotjai egy szigorúbb szabályozásnak."
Ez azért nem teljesen így van, a szállodai turisták döntő többsége bed and breakfast alapon száll meg, reggeliznek és kész. Attól, hogy nem magánlakásban szállnak meg, még ugyanúgy étteremben fognak enni, az italt/rágcsát pedig a kisboltban veszik meg a körúton.
StandardnSpoor 2020. 08. 13. 15:39
#84374
Na hát olvasgatom a kommenteket a kiszámolón amit linkeltetek, hát azért itt vannak vívódó emberek 20-30-50 milliókkal, hogy akor most mi legyen vegyek drágán vagy ne vegyek. Vegyek-e fel rá hitelt, ne vegyek. Ami nekem a legfőbb tanulság, hogy alapvetően vennének, csak toporognak. Persze nem reprezentatív pár kommentelő ember, meg írni is lehet bármit, de a tényállás, hogy nem kevés pénz van a lakosság kezében pl. kötvényekben. Az ijesztgetés meg a kapkodás mindig rossz tanácsadó, de a magam részéről nyugodtabban aludnék egy drága eszközben, mint papírpénzben.  Aztán kitudja. Lehet, hogy trump helyett jön valaki, aki szerint rendbe kell tenni a pénzügyi rendszert, és a klímacélokat kell szem előtt tartani, a fogyasztást visszaszorítani és emel egy kövéret az alapkamton, irgalmatlan recessziót bevállalva. Mint pl. amerikában 80 derekán 10%-ról hirtelen 17,5%-ra emelték. Akkor lenne nagy pofára esés. Nincs rá sok esély, de sosem lehet tudni. Sokan a pénz összeomlását hirdetik. Annyit megtanultam, hogy mindig van valami csavar, annyi biztos, hogy sosem lehet kitalálni mi lesz. Néha meg az a csavar, hogy nincs csavar. Tudom most azt gondolod mi ez a bullshit. :)
 Nagyon nem irigylem azokat, akiknek most kell fontos döntéseket meghoznia. A magam részéről a "jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok" elvet preferáltam mindig is. Nem nyertem vele nagyokat, de nem is buktam.
berlini
berlini 2020. 08. 13. 15:37
Előzmény: #84372  Törölt felhasználó
#84373
Te meg azt nem akarod megérteni, hogy egyetértünk.
Egy bizonyos szituációt feltételezve, ha a lakásárak nem vagy alig emelkednek a következő 20 évben, akkor nem éri meg lakást venni
Én csupán arra hivtam fel a figyelmet, hogy  alakulhat a helyzet másként is. Pontosabban úgy ahogy az elmúlt 20 évben. És én nem is azzal számoltam, hogy 3-5-szörösek lesznek a lakásárak 20 év múlva. Én csak egy infláció követést feltételeztem.
A hozzászólásod elején még reménykedtem abban, hogy válaszolsz arra kérdésemre, hogy ha ennyire pesszimistán látod a lakásárak alakulását, akkor miért nem adod el a kiadott lakásodat?
Tényleg érdekelne a válaszod?
Miért tartod egy olyan eszközben a megtakaritásod, ami szerinted a bérleti diak ellenére sem fog reálértéket tartani a következő 20 évben?
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 15:30
Előzmény: #84370  berlini
#84372

Szerintem te nem akarod megérteni, amit írtam. Én is 150e-es bérleti díjjal számoltam a matekban és így is sokkkkal jobban megérni minél később venni egy olyan általad feltételezett helyzetben, amikor van 18 millió kp-ja a hősödnek. Azt tettem hozzá, hogy miért kéne egyébként ennyiért bérelniük, amikor a lakásbérlésnek ez az egyik előnye, hogy rugalmasan alakítható és 2 embernek már kompromisszum mentesen is elég mondjuk egy 120e-s bérlés?
Ezek reális opciók a lakhatásra még ha te úgy állítod is be, hogy almát a körtével.
Egyébként csak kérdezem, akik újabb árrakétát várnak, azok miben bíznak? A pénzesőben? Ami nem fog eljutni a kisemberekhez, a vásárlókhoz, csak nagyon közvetett módon és nagyon kis mértékben.
A múlt alapján? Ja, hát igen, csak ott van ám a demográfia. 20-25 évvel ezelőtt a legnépesebb generáció kezdett családot alapítani, lakást, házat venni, építkezni. Most 2020-ban ez a generáció 50 év körül van és rohamosan csökken az aktivitásuk a lakáspiacon. Nem szívesen költöznek, nem szívesen vállalnak be hosszútávú hiteleket. Befektetésre talán vennének, de a bérleti piacnak nagyon nem áll jól a szénája, semmilyen tekintetben. Már az is csoda lesz, ha a bérleti díjakat nagyjából a mostani szinten lehet tartani, nem kis csoda.
További áremelkedés? Lásd előbb, miből és ki fogja megtartani meg emelni ezeket az árakat? Mert kellene vásárlók ugyanis, csak egyre kevesebb és kevesebb lesz. Örökölt lakásból meg egyre több. Sok mindent lehetne erre mondani, de hogy ez nem egy optimista jövőbeli, növekedő és prosperáló piacnak néz ki, az biztos. Visszatér a békebeli állapot a lakáspiacra. Nyilván a qrmány jöhet egy újabb őrültséggel és megerőszakolhatja megint. Erre van esély, de szerintem annyira túltolták ezt, hogy gyakorlatilag minden érintett már csók + BV hitelben van és ugye jönnie kéne most a gyerekcunaminak hamarosan, különben a qrmánynak magyarázkodnia kell, hogy miért nincs jelentősen több gyerek? Sok száz milliárdot elégettek, szétb.szták a lakáspiacot, főleg pesteni és mindezt miért?
Meg miközben meg ugye rohadnak szét a lakások a horribilis felújítási költségek miatt, ez a másik dolog. A csédé mondta jól, hogy új, újszerű ami eladható most, más semmi. A 2 másik ingatlanos is mondta, hogy nem akarnak kreditet égetni már átlagos állapotú kéglire sem, mert nincs rá igazán kereslet. A panelekból a legalját most elviszik a vidékiek a felköltöző diákok miatt, aztán 1 év reccsenés jön utána. Nem kell senkinek, ilyen áron, nem éri meg.
Sok tulaj már beletörődött. Látom, ahogy veszik le a paneleket amiket figyelek szépen sorban és tutira nem azért mert eladták, hiszen a drágábbakat nem hirdetik tovább. Teljesen ugyanolyan van 5, néha 8-10 millióval olcsóbban, érthetően még vevő sincs, aki ránézne  a drágára, max lakásturista, akik miatt már tele a búrájuk a zeladóknak. Feladták, ha nem kell a vevőnek drágán, akkor nem adják el. Most még. Aztán majd mindig lesznek olyanok, akiknek el kell adni ilyen olyan okból.
Egyszerű dolog ez tulajdonképpen, a piac öngyógyulása történik jelenleg és még tart sokáig, az állami erőszak után. Ha hagyják, akkor a piac regenerálja magát szépen.
berlini
berlini 2020. 08. 13. 15:30
Előzmény: #84354  Toniba
#84371
A parkoló megváltást azért kell visszafizetni, mert azt csak a rövidtávú kiadás miatt számlázták ki.
Azt hiszem elég világos hogy egy szigoritásnál legkésőbb biróság előtt vissza lehet ennek egy részét követelni. 
Miből fizetik vissza az önkormányzatok?
Idén tovább csökkentek a bevételeik (gépkocsi adó elvonása.) Ez olyan mintha a munkanélkülit megadóztatnák azon a cimen, hogy neki is szolidaritani kell azokkal akik helyette is dolgoznak.
A túristák egy része nem jön egyáltalán majd Magyarországra. Ennek lehet persze örülni, hiszen a buliturizmus nem túl népszerű a közvélemény előtt. Emlékeztetlek, Európa egyik legnépszerűbb fesztiválját a Szigetfesztivált is legszivesebben betiltotta volna Tarlós amikor megválasztották. Aztán elmagyarázták neki, hogy ellentétben a Forma 1-gyel ez hozza és nem viszi a pénzt és utána maradt minden a régiben.
A turisták azon része aki majd szállodában köt ki, az persze ugyanúgy költ. Csak nem abban a kis boltban, étteremben mint előtte. Mészáros vagyona gyarapodni fog, de lesznek kárvalotjai egy szigorúbb szabályozásnak. És a kerületi önkormányzatok is meg fogják ezt érezni, ezért tökölnek most hogy mit csináljanak.
berlini
berlini 2020. 08. 13. 15:03
Előzmény: #84369  Törölt felhasználó
#84370
Az az életszerűtlen, hogy almát hasonlitasz körtével.
Aki megvesz egy lakást az kényelmesen élhet, de aki bérel az húzza össze magát, minek fizessen 150 ezret havonta.
Akkor jobb kimondani:
maradjon otthon a fenekén a szüleinél és akkor spórol a legtöbbet.
Hogy ehhez jól fizető munkahelyek is kellenének ott ahol a mama lakik.....hát ez dilemma.
De abban igazad van, hogy meglátjuk 20 év múlva.
Te ismételten letetted a voksodat. 
Szerinted az eddigi erős áremelkedést, amit 20 év távaltában láttunk felváltja a stagnálás, márcsak demográfiai okoknál fogva is inkább csökkenés.
Ezt én mint lehetőséget nem cáfolom.
Sőt biztos vagyok abban hogy több száz település van ma Magyarországon, ahol egy téglát sem szabad ma beépiteni mert 20 év múlva a mai anyagárat sem kapod meg a lakásért
Én viszont nem erről a lakásszegmensről beszélek.
De tényleg érdekelne a válaszod arra a kérdésre, amit már egyszer feltettem.
Ha ennyire pesszimistán itéled meg az ingatlanpiac alakulását, akkor miért van lakásbefektetésed?
Miért nem adod el még idejében most és vásárolsz belőle MÁP+-t vagy más eszközt?
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 14:30
Előzmény: #84348  berlini
#84369

Én nem szeretem az életszerűtlen példákat. Abból indultunk ki, hogy a diákoknak felvásárolják az alját a tapasztalatlan vidéki emberek, ami egy más jellegű téma, mint a te példád.
De akkor nézzük a te példádat.
Ha nem változik a lakás ára és feltételezve, hogy a lakbért sem tudják emelni, mert a rövidtávú korlátozás, a demográfia miatta sok örökölt lakás piacra kerülése és az egyre csökkenő számú diák és fiatal, akik potenciálisan bérelnének.
Akkor a) nem vesz lakást, kamatoztatja a 18 mihályt és 20 év múlva megnézzük mi a helyzet. 20 évig befizet 36 milliót, ami olyan sok pénz, hogy ennyi pénz talán a világon sincs és mind elégette bérleti díjra. Jó, persze, de számoljunk.
A 18 milliójából 20 év múlva, ha talál 4,95% körüli befektetést, akkor lesz 47,3milliója. Abból egészen nyugodtan meg tudja venni az akkor is 40 millióba kerülő kéglit és még illetékre és ügyvédi díjra, sőt berendezésre is marad.
Most azt hagyjuk is hogy csinál pár tőzsdei manővert közben, mert az egy más terület, de a lehetőség adott.
b) eset vesz kéglit
Na most amikor van map+ akkor egyébként bolond az, aki nem maxi hitellel veszi a kéglit és az önerő fel nem használt részét maga kamatoztatja. Hiteltanácsadóknál van olyan konstrukció, ahol 5 év után egy előtörlesztés ingyenes stb
Mindegy, tolja bele a 18 millióját és vegyen fel 24 milliót hitelt, mert legalább 2 millió költséggel számolj (az előző kalkulációban is 47 millió áll rendelkezésre 20 év után). Mindenki megfeledkezik az ingatlan mexerzési költségeiről meg a berendezésről is, ami a spéci oda dizájnolt bútorokkal nem 2 fillér egyébként.
Az végig fix megoldásban 150-160e törlesztő 20 évre és 5% körüli a kamat.
Tehát ha megveszi, akkor kifizet 18m + 36m = 54m-t a kéglire 20 év alatt.
Ha meg bent hagyja a 18 millióját, akkor kifizet 36 milliót. Gyakorlatilag pont egy olyan példát hoztál, ahol a meglevő 18 milliót bukja a hősöd, sőt még veszít is rajta, ha most vesz lakást.
A havi törlesztőt lehet csökkenteni változó kamatozással, 5-10év fordulóval, de olyan nagy a különbség a 36 és 54 között, hogy soha nem fogja megérni.
Nyilván ez egy feltételezés, hogy a lakásárak és bérleti díjak most már hosszú távon is stagnálnak vagy akár korrekcióba kezdenek, sok okból, a legfontosabb a demográfia, de sok minden más miatt is így lesz.
Ha nem így lesz, akkor más lesz a matek.
Azt meg bele sem számoltad egyébként, hogy ha megveszed a kéglit, akkor a 40 millió pénzed elszállt a füstbe.
Ha bérelsz, akkor miért kéne 150e-s kéglit bérelned? Legalább amíg nincs gyerek? 120-130e körül most már találni kompromisszum mentes kéglit, 100e körül meg némi kompromisszummal.
Értem, hogy te azt feltételezted, hogy a hőseidnek a 40 milliós lakást kell kibérelniük, de miért ne bérelhetnének mást, olcsóbbat, addig legalábbis amíg tényleg nem döntenek úgy, hogy akkor megveszik?
Azt kis se számolom, mert gondolom nem kell ragoznom, hogy még brutálisabban nagy lenne a különbség.
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 14:23
Előzmény: #84366  JeGeMeLOV
#84368
Vidéki egyedi házért nem pofátlan. Évek óta árulják, talán elgondolkodnak rajta.
Y.O.L.O. 2020. 08. 13. 14:15
Törölt hozzászólás
#84367
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 08. 13. 14:14
Előzmény: #84365  JeGeMeLOV
#84366
pontosítva: 25% alkut... 
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 08. 13. 14:14
Előzmény: #84363  Törölt felhasználó
#84365
TBSZ-en parkol a ház ára, akkor már jobban megéri hitelt felvenni, kevesebb az "adó" rajta. 5 éven belül úgyis letörleszteném. Az ára tényleg túl magas, szerintem is. 25%-ot nagyon pofátlan megajánlani? Nyilván úgy tálalnám, hogy gyönyörű a ház, telek, de ennyi jelenleg a limitem, mivel hitelre menne és a banki értékbecslő lehet nem ért egyet az eladási árral?
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 14:08
Előzmény: törölt hozzászólás
#84364
Vettél ma már lakást? :D
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 13:58
Előzmény: #84345  JeGeMeLOV
#84363
A komoly érdeklődő az, akinek van elég pénze (saját erő és/vagy hitel) és meg is tudja venni az ingatlant, ha úgy dönt. Akinek nincs pénze vagy nem kapja meg a hitelt, az nem komoly érdeklődő.
Az adott környék legdrágább házát a bank se szívesen fogja meghitelezni, főleg kisebb településen. Ha te kp-s jelölt vagy, akkor az ilyenért jobban tudsz alkudni. 
Y.O.L.O. 2020. 08. 13. 13:54
Törölt hozzászólás
#84362
Placi82 2020. 08. 13. 13:23
Előzmény: #84351  berlini
#84361
Érdekesen szamolsz. Mutasd már meg nekem azt a 3% Thm et 20 év fix kamatozású Lakad hitelre, ja, hogy fel évente valtozora gondoltál, úgy akkor még nem jó a számítás, stb stb..... A airbnb rol, ez már lefutott úgy nem részletezem, de a fiúk nagyon sok pénzt fektettek bele a turizmusban, és olyan érdekek mozognak, hisz a belvárosban, lassan minden utcában vagy egy uj építésű vagy regi szálloda, vagy hostel amin komoly hitelek vannak. Nem lesz ez itt már semmilyen formában se engedve. Addig vt itt ugri bugni, míg a kapacitások nem fedezték az igényeket. De már a sok új hotelnek, hostelnek nem köszönhetően ez nem igaz. :) 
CyrusTheGreat 2020. 08. 13. 13:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#84360
Igen, mert köztudott, hogy az ingatlanpiacon prompt történnek a dolgok. :-)
Btw, már tegnap belinkeltem, csak akkor még nem haraptál rá, sokat segít, ha nem write-only üzemmódban tolod. :-P
Dezmond 2020. 08. 13. 13:21
Törölt hozzászólás
#84359
Toniba 2020. 08. 13. 13:20
Előzmény: törölt hozzászólás
#84358
Arra nem gondoltal hogy a nepszeruseg csokkenese miatt csokkent az ar? 🧠
Sorra kerulnek majd a panelek is.
Alexander_Greybeard 2020. 08. 13. 13:17
Előzmény: #84352  JeGeMeLOV
#84357
Ha tetszik és egy éltre kell, akkor hajrá.
Y.O.L.O. 2020. 08. 13. 13:13
Törölt hozzászólás
#84356
Y.O.L.O. 2020. 08. 13. 13:11
Törölt hozzászólás
#84355
Toniba 2020. 08. 13. 13:06
Előzmény: #84351  berlini
#84354
A vegso szabalyozast majd meglatjuk.
Miert is kellene visszafizetni a parkolodijat? Semmi sem garantalta, hogy orokke engedelyezve lesz az airbnb.
Ezt akkor is es most is mindenki tudta.
Turistak johetnek szallodaba is. Sot ok valoszinuleg tobbet fognak kolteni.
Y.O.L.O. 2020. 08. 13. 13:05
Törölt hozzászólás
#84353
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 08. 13. 12:51
Előzmény: #84349  Alexander_Greybeard
#84352
Ez egy fejlődő környék, direkt nem írom le, hogy melyik. De nyilván nincs rá garancia, hogy a fejlődés kitart még 10-20 évig. Itt szeretnék élni, gyümölcsöket termeszteni, nem spekulációra kéne. Szerintem várok őszig vele, ez jó tipp, írták páran korábban is. 
berlini
berlini 2020. 08. 13. 12:43
Előzmény: #84346  Toniba
#84351
Gondolkodjunk józanul.
Az AIRBNB korlátozás felvetette a FIDESZ kb 2 hónapja.
Pár nap mulva parlamenti szabályozást igértek.
Némi vajudás után megszületett egy olyan jogszabály, ami maga nem korlátoz, de lehetőséget ad az önkormányzatoknak (Budapesten a kerületieknek,) hog szabályozzanak.
Azóta csupán ötletekről hallottam.
Teljes tiltás követelést nem, de 9-11 hónapos tiltási verziókat számosat.
Nekem magánvéleményem az, hogy elég lenne egy 9 hónapos tiltás, mert a főszezonban szükség lehet ezekre a lakásokra és a maradék 9 hónapban pedig a diákoknak nagyobb lesz a kinálat. (Legfeljebb kisebb extraprofitot termel majd egy-egy ilyen lakás.)
De milyen álláspontra helyezkednek a kerületek?
Nézzük pld a 7. kerületet.
Hogyan próbálják szabályozni keményebben a rövid távú kiadást, amikor egy nagyobb lakás után a tulajdonostól már beszedtek pár évvel ezelőtt egy parkolódij megváltás kb 3 millió ft összegben?
9 hónapos tiltás esetén fizessék vissza a hármonegyedét? 
Ha igen, akkor miből?
Nem csak a lakáskiadóknak jelent a belvárosi kiadás többletbevételt a lakások környékén rengeteg  kis bolt éttterem él meg ezekből a túristákból. Biztos, hogy ezek a vállalkozók arra ösztönzik az önkormányzatot, hogy szigorú szabályozást hozzanak és ezzel adóbevételektről is lemondjanak?
siemens 2020. 08. 13. 12:36
Előzmény: #84345  JeGeMeLOV
#84350
Korábban Zalakaroson kerestem valami jó lehetőséget. De az biztos, hogy a vásárlást őszre/télre halasztottam volna.
Alexander_Greybeard 2020. 08. 13. 12:33
Előzmény: #84345  JeGeMeLOV
#84349
A környék legdrágább ingatlanát sosem szabad megvenni. Kivéve, ha belefér neked egy kiadósabb veszteség. Ezeken mindig nagy a felár, ami az idő múlásával szépen lekopik mert a környék romlása lehúzza a legszebbeket is.
berlini
berlini 2020. 08. 13. 12:25
Előzmény: #84347  berlini
#84348
elrontottam egy ponton ezért kérem ezt olvassátok: 
Egy példa arra, hogy hogyan próbálhatja meg egy jelenleg bérlő, hogy hogyan járna jobban.
Ha marad, (és fizet 150 ezer ft/hó bérleti dijat) és a tegyük fel megévő 18 milliós önerejét inkább MÁP+-ba teszi hosszútávon, vagy megveszi a kb 40 milliós lakást .
1. közelités:
A példánál feltételezzük, hogy a kiválasztott lakás ára a következő 20 évben nem változik.
Az alternativ lehetőség az azonnali vétel 40-18=22 milliós hitelfelvétellel
Ha 3%-os THM-mel számolunk, akkor a  törlesztés havi 122 ezer ft. 
A MÁP+-ban tartott pénz havi 81 ezer ft-ot hoz.
Igy szaldóban a tényleges bérleti dij csak 150-81=79 ezer ft.
Jelentős összegnek tűnik, mert ezt az összeget minden hónapban állampapirba fektetve 20 év múlva ez is hoz kb 7 millió ft-ot.
Tehát a bérlő ma, ezután a rövid számitás után elégedetten dől hátra, hiszen 20 év múlva megveheti a lakást gyakorlatilag 7 millióval olcsóbban.
2. pontositott közelités:
De mi történik, ha a következő 20 évben a lakás bérleti dijak átlagosan csak az éves inflációval emelkednek?
(Ez azért nem túlzó prognózis, az elmúlt 20 évben ennél jóval nagyobb átlagos lakásár emelkedés volt Budapesten.)
Tegyük fel, hogy az átlagos éves infláció kb 4%-os lesz.
Akkor a folyamatosan emelkedő bérleti dijak miatt 20 év alatt 2 millió ft-tal magasabb bérleti dijat kell a lakásban lakásért fizetnie.
Ráadásul igy már nem lesz akkora a folyamatos spórolás miatti MÁP+ hozam, de még mindig marad kb. 4 millió ft.
Ezzel még mindig elégedett lehet hiszen az családonként különböző, de előny lehet, ha nem kötelezi le magát és nem egy saját lakásban lakik.
3. pontositott közelités ahol feltételezzük hogy az átlagos budapesti lakásárak is legalább az éves infláció mértékeében nőni fognak a következő 20 évben:
Ebben az esetben a 4%-os inflációt feltételezve 20 év múlva a lakás ára 120%-kal magasabb lesz.
Azaz ha akkor venné meg ugyanazt a lakást, amiben lakik, akkor azért nem 40 hanem 88 millió ft-ot kell hogy kifizessen. Tehát az előző pontositott közelités 4 millió ft-os spórolása helyett bukik 44 millió ft-ot.
Persze minderre lehet azzal érvelni, hogy a következő 20 évben nem lesz évi 4%-os infláció. Hiszem ha látom, nem ebbe az irányba halad a monetáris politika a világban.
berlini
berlini 2020. 08. 13. 12:21
Előzmény: #84339  Törölt felhasználó
#84347
Egy példa arra, hogy hogyan próbálhatja meg egy jelenleg bérlő, hogy hogyan járna jobban.
Ha marad, (és fizet 150 ezer ft/hó bérleti dijat) és a tegyük fel megévő 18 milliós önerejét inkább MÁP+-ba teszi hosszútávon, vagy megveszi a kb 40 milliós lakást .
1. közelités:
A példánál feltételezzük, hogy a kiválasztott lakás ára a következő 20 évben nem változik.
Az alternativ lehetőség az azonnali vétel 40-18=22 milliós hitelfelvétellel
Ha 3%-os THM-mel számolunk, akkor a  törlesztés havi 122 ezer ft. 
A MÁP+-ban tartott pénz havi 81 ezer ft-ot hoz.
Igy szaldóban a tényleges bérleti dij csak 150-81=79 ezer ft.
Jelentős összegnek tűnik, mert ezt az összeget minden hónapban állampapirba fektetve 20 év múlva ez is hoz kb 7 millió ft-ot.
Tehát a bérlő ma, ezután a rövid számitás után elégedetten dől hátra, hiszen 20 év múlva megveheti a lakást gyakorlatilag 7 millióval olcsóbban.
2. pontositott közelités:
De mi történik, ha a következő 20 évben a lakásárak átlagosan csak az éves inflációval emelkednek?
(Ez azért nem túlzó prognózis, az elmúlt 20 évben ennél jóval nagyobb átlagos lakásár emelkedés volt Budapesten.)
Tegyük fel, hogy az átlagos éves infláció kb 4%-os lesz.
Akkor a folyamatosan emelkedő bérleti dijak miatt 20 év alatt 2 millió ft-tal magasabb bérleti dijat kell a lakásban lakásért fizetnie.
Ráadásul igy már nem lesz akkora a folyamatos spórolás miatti MÁP+ hozam, de még mindig marad kb. 4 millió ft.
Ezzel még mindig elégedett lehet hiszen az családonként különböző, de előny lehet, ha nem kötelezi le magát és nem egy saját lakásban lakik.
3. pontositott közelités ahol feltételezzük hogy az átlagos budapesti lakásárak is legalább az éves infláció mértékeében nőni fognak a következő 20 évben:
Ebben az esetben a 4%-os inflációt feltételezve 20 év múlva a lakás ára 120%-kal magasabb lesz.
Azaz ha akkor venné meg ugyanazt a lakást, amiben lakik, akkor azért nem 40 hanem 88 millió ft-ot kell hogy kifizessen. Tehát az előző pontositott közelités 4 millió ft-os spórolása helyett bukik 44 millió ft-ot.
Persze minderre lehet azzal érvelni, hogy a következő 20 évben nem lesz évi 4%-os infláció. Hiszem ha látom, nem ebbe az irányba halad a monetáris politika a világban.
Toniba 2020. 08. 13. 12:19
Előzmény: #84341  indigo12345
#84346
"amit úgyis felemelnek ha majd újra lesz turista...."
Es ha lesz airbnb 😁
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 08. 13. 12:05
#84345
Sziasztok! Zala megyében, Balaton 20km vonzáskörzetében, belterületi, panorámás, nagy telkes, jó állapotú házra milyen alku reális? Eléggé szentimentálisak a tulajok, nagyon tetszik az egész ingatlan, valami olyan ajánlatot szeretnék adni, amire nem csapják rám a telefont. A ház viszonylag drága, 30%-kal magasabb a környék házainál. Viszont nem egy tucat ingatlan, szóval nehéz meghatározni, mit is ér. Árulják már másfél éve, voltak komoly érdeklődők, de szerintem a hitelen buktak mind. 
impudent 2020. 08. 13. 11:51
Előzmény: #84343  berlini
#84344

törödj a saját keserűségeddel ! Ne "azokkal " akik valúban hörcsög kapzsi módon élnek.
Nyalván vannak ollanok is akik nem illenek de ezt a gyengébbek kedvéért nem fogom mindég kihangsúlyozni.
berlini
berlini 2020. 08. 13. 11:38
Előzmény: #84337  impudent
#84343
Mitől vagy ennyire tele keserűséggel?
Miért kell ilyen lekezőlen kezelni és megcimkézni kapzsi parasztnak, hörcsögnek, aki úgy dönt hogy a havi 100 ezer ft-ot nem albérletre költi, hanem némi önerő összegyüjtése után inkább vesz egyet és az albérleti dijnak megfelelő összeget inkább egy saját lakás hiteltörlesztésére forditja?
Próbáld meg végre elfogadni, hogy különbözőek vagyunk , más-más élethelyzetben, igy nincsen olyan hogy csak az albérlet a jó döntés, vagy csak a saját lakásvásárlás.
Én például óvok minden mai fiatalt, hogy mielőtt kiderül, hogy hol fogja leélni az életét azonnal belevágjon egy magas hiteles lakásvételi konstrukcióba.
Különösen kisebb településeken végződhet a döntés sirás-rivással pár év múlva, amikor kiderül, hogy egészen máshol van jól fizetett munka és a meglévő lakás (ház) a paicon annyit sem ér mint amit addig ráköltöttek (önerő, hitel, felújitás stb.)
indigo12345 2020. 08. 13. 11:20
Előzmény: #84341  indigo12345
#84342
Meg igazából nem minimál önerőre szoktak a szülők lakásokat venni többnyire a csemetéknek...
Átalában inkább full kp..... Ahhoz nagyon kis szeretetgombócnak kell lenni, hogy valaki pár milcsire még középkor hátsóbb részére eladósodjon 15-20 évre a csemetéért. Persze van ilyen is sok, de nem hinném hogy ez a jellemző...
indigo12345 2020. 08. 13. 11:17
Előzmény: #84339  Törölt felhasználó
#84341
Ez hülyeség.
Mennyit is fizet el valaki 5 év alatt? Ne a leggagyibb legolcsóbb albérletet nézd, amit úgyis felemelnek ha majd újra lesz turista....
Mennyit is fog csökkeni esetlegesen egy lakás ára ha csökken ekkora időtáv alatt? Többet mint amit elfizettek a semmire? Mennyit ér a bizonytalanság, hogy bármikor kitehetik stb?
Most ne a belvárosi árcsökkenésre apellálj, mert amúgy sem 80 milliós kéglit vennének nagy valószinuseggel... Egy kulsobb tegla vagy panel biztos hogy akkorát fog zakózni? Nem hinném...
signal2
signal2 2020. 08. 13. 11:14
Előzmény: #84338  alexmanex
#84340
Hát ez szánalmas. 
Gagyi, gányolóország.
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 11:11
Előzmény: #84337  impudent
#84339

2014 előtt a bérlés egy teljesen logikus alternatíva volt. Persze nyilván a vadkeleti viszonyok között voltak történetek, de ki lehetett fogni normális tulajt, másodikra biztosan :)
Tudok olyanról, aki 2006-ban kezdte az egyetemet és 3+2 évre leszerződtek a tulajjal előre és végig ott lakott a srác.
2014 után volt az a helyzet, hogy ha össze tudta kaparni a család valahogy, akkor megérte venni.
Csakhogy ennek az időszaknak megint vége és megint érdemes bérelni újra. Olyan belvárosi kégliket lehet bérelni nyomott áron, hogy még a kamat se jönne ki a bérleti díjból, amit a banknak kéne fizetni a hitel után.
Ettől függetlenül sokan nem értik a mostani helyzetet és pont amikor fordul a piac, akkor vesznek. Ő dolguk , az ő pénzük végül is.
alexmanex 2020. 08. 13. 11:05
#84338
Új építésű rémálom. 
Az erdeti terv: https://fagyongylakopark.hu/hu/ingatlan/lakas/24 
A megvalósult eladó lakás: https://ingatlan.com/iii-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/31682921
A mosdó helyére került  a WC, a mosdó a rányilló ajó mőgé, a mosógép kiállás a "luxus" lakás előszobájába.
Az már csak hab a tortán, hogy a tolóajtót is lesporolták. Az idiotizmus csimborasszója.
impudent 2020. 08. 13. 11:02
Előzmény: #84335  Törölt felhasználó
#84337

pedig most a bérlés jobbnak tűnt mer olcsó.
de a magyarázat logikusnak tűnik, tipikus paraszt mentalitás, gyorsan szedjük össze a pinzt a gyeröknek egy békási panelra.
lehet a bérleti díjakat se nézi a kapzsi parasztja
remélem béfürödnek ezek a hörcsögök
hokusz-pokusz 2020. 08. 13. 10:54
Törölt hozzászólás
#84336
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 10:54
Előzmény: #84327  impudent
#84335

Agusztusban mindig vették az alját a diákoknak. Ilyenkor szokták az összes patkánylyukat meg egyéb handikeppes lakást eladni a tapasztalatnal vidéki vásárlóknak.
Ugye kiszámolják ügyesen, hogy a havi 60e+rezsit az ne égessék már el, hogy a gyerek a haverjával béreljen valamit a belvárosban közel a sulihoz, hanem befektetnek.
5 év alatt az az a má 3,6 millió, ennyi pénz nincs is és azt mind elégetnék. Ehelyett összekaparja a zönerőt a család + maxi hitel és akkor milyen jó lesz, öröm és bódogság. Főleg, hogy a gyereknek rossz esetben napi 2x1,5 óra utazás csak az iskola. Este bulika újabb 2x1 óra.
Aztán nem tudom milyen bódog mosoly lesz az arcocskákon, ha bejön az a forgatókönyv, hogy 5 év múlva 17-18 mihály lesz egy ilyen panel a külvárosban.
Mert ugye akkor a különbözetből simán lakott volna a gyerek a belvárosban is akár.
Persze nem kell ilyen pesszimistának lenni, rakétázni fognak a zárak :) Valamikor biztos, ha megérjük.
5 év múlva már a demográfia is meglepően éreztetni fogja a hatását. A 2 legnépesebb generáció érkezik ugyanis egy-egy eseményhez. Az idősek, ratkósok a várható élettartamot közelítik meg, a gyerekeik meg elérik az 50-55 évet, amikor nagyon lelassul az aktivitásuk és már nagyon nem szívesen költöznek.
Voltunk vidéki rokonnál és beszélgetünk, mondja, hogy a telekszomszéd most adta el, egy svájcban dolgozó magyar idióta megvette a tényleg nem nagy házat 30 milllióért, kb 20-30% felárral és megvenné vagy bérelné a rokonom garázsát, mert kicsi a ház meg a telek is, nehezen tud beállni a második kocsijával. A család itthon van, csak a manus dolgozik kint és nem is tervezik, hogy kiköltöznek. Van egy hobbi autója, valami amcsi veterán és annak akar egy nagyobb garázst bérelni. A rokonom garázsa meg nagy, mert melléképület is egyben és ráadául ott lenne pár méterre. Meg is venné, de ki is bérelné. 8 milliót kínált érte, szerintem durván jó ár, na mindegy.
Mondom neki, ne legyen már hülye, adja ki, ha nem szeretné eladni. Azt mondja, hogy ő hozzá nem nyúl a csetreszhez, majd ha meghal az örökösei kipakolják a házat meg a melléképületet a garázzsal. Nincs 60 éves az ember, de neki már nemhogy költözés nem lesz az életében, de még egy qrva g.rázst sem hajlandó kipakolni, hogy kiadja vagy esetleg eladja. Na jó, hagyjuk.
Más. Jövünk a Rottenbiller utcában és utas voltam, nézem a hirdetéseket, hogy azt mondja befektetésre diákszálló, a legolcsóbb kégli 27mihály és 9% hozammal kecsegtetnek. Az havi bruttó bevétel 202e forint, egy 27milliós gondolom extra kicsi kégli után. Az igen, irtózatosan nagy idióta balekokat várnak
CyrusTheGreat 2020. 08. 13. 10:49
Előzmény: #84329  Törölt felhasználó
#84334
Egyelőre még nem gondolnám, az OTP-s elemzővel viszont hellyel-közzel egyetértek (habár ő is a vírusra fogja a dolgokat, de ez tényszerűen nem igaz):
https://www.otpbank.hu/OTP_JZB/file/OTP_Lakoingatlan_Ertekterkep_2020_1.pdf
"A keresleti visszaesés és várható árcsökkenés az eddigi nemzetközi és historikus tapasztalatok alapján minden bizonnyal csak átmeneti lesz, hiszen ha ciklusokon átívelő, hosszabb időtávban vizsgáljuk az adatokat, összességében növekvő az árszínvonal. Célszerű a forgalomhoz kötni az árak alakulásának mérlegelését. Az előző válság végét is – országos szinten – a forgalom 2013 közepén elindult év/év alapú növekedése jelezte, amit rá fél évvel követett az árak ugyancsak éves összehasonlításban mért emelkedése. Maradva ennél az analógiánál, ha majd azt látjuk, hogy a járványhelyzet elmúlásával, az élet újra beindulásával elmozdul a mélypontról a forgalom, rá pár hónappal számíthatunk az árak emelkedésnek indulására is. Egyelőre csak becsléssel élhetünk, s ennek optimista forgatókönyve lehet, hogy Budapesten (az országban leghamarabb) 2021. I. negyedévében az idei első három hónappal összevetve már nőhet a forgalom, s ezt követően, a jövő év második felében az árszínvonal is. Kedvező forgatókönyv szerint tehát a járvány negatív hatása a forgalomra és az árakra Budapesten csak nagyjából egy évig fog tartani."
Az eddigiektől eltérően azonban nem tudom, az alternatív befektetési lehetőség mennyire bonyolítja a dolgokat, illetve egy (mikroszkópikus esélyét látom) esetleges CSOK/BV STOP még megkavarhatja a dolgokat. Szóval a fentivel én még óvatos lennék. 2021 Q1-ig adott a pálya, most tessék szórni az ajánlatokat.
Y.O.L.O. 2020. 08. 13. 10:28
Törölt hozzászólás
#84333
elemerorsos 2020. 08. 13. 10:16
Előzmény: #84327  impudent
#84332
Én is ezt tapasztalom. Mozdul a piac végre. Az álom árakat persze el lehet felejteni, de ami normális lakás és reálisan van árazva, az elmegy hamar. Kevés ilyen van.
elemerorsos 2020. 08. 13. 10:15
#84331
https://444.hu/2020/08/13/hidegzuhanykent-erte-az-ocsai-devizahiteles-telep-lakoit-a-haromszoros-lakberemeles-hire
Ennyit arról, hogy az állam mennyire támogatja a szociális bérlakásokat! Ettől a projekttől is gyorsan megszabadult, kínlódjon vele az önkormányzat. Megépíteni buli, üzemeltetni szívás. Lehet várni tömeges szociális bérlakásokra, mint a mesében.
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 10:13
Előzmény: #84302  berlini
#84330
En meg arrol beszeltem h buda bizonyos reszein szerencsere nincsenek nagy szamban tulepitett telkek, egymas szajaba nezo lakasok mar csak a domborzati viszonyok miatt is, de szerencsere azert is, mert talan volt is erre igeny.
Törölt felhasználó 2020. 08. 13. 10:11
Előzmény: #84328  CyrusTheGreat
#84329
Meg is vot az alja, mehetunk a vegtelenbe es tovabb?
CyrusTheGreat 2020. 08. 13. 09:17
Előzmény: #84327  impudent
#84328
Ez egy ilyen műfaj, az alját kikapják. A július DH barométerben 30%-os lett az első lakásvásárlók aránya (tavaly ilyenkor 22%), 29% csak a befektetés (tavaly ilyenkor 39%), nincs ezen mit csodálkozni.
impudent 2020. 08. 13. 08:45
Előzmény: #84326  CyrusTheGreat
#84327
de kétség kívül mintha valami vásárlúi mozgolódás jobban érzékelhetű
CyrusTheGreat 2020. 08. 13. 06:28
Előzmény: #84313  impudent
#84326
Ezen nem kell csodálkozni, az az ársáv teljesen életképes azokon a környékeken.
indigo12345 2020. 08. 12. 23:26
Előzmény: #84324  indigo12345
#84325
Impukát kéne már kicsapni mert szörnyen unalmas.
Amugy mi van veletek emberek? Ma nem jott 200 link “szuper” 55 millios masfelszobas lehetosegekrol valami nagyon ‘elit’ helyen.
indigo12345 2020. 08. 12. 23:25
Előzmény: #84323  PusztaPutyin
#84324
Megint a pestszentlőrimci melós? :D
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 08. 12. 23:19
#84323
Hát erre se kapok már választ ettől a nickedtől pajtás. Na majd a következő ámokfutásnál.
Törölt felhasználó 2020. 08. 12. 23:17
Törölt hozzászólás
#84322
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 08. 12. 23:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#84321
Még mindig cuki vagy amikor iszol. Bár gondolom a család unja. Még megvannak vagy már leléptek?
Törölt felhasználó 2020. 08. 12. 23:11
Törölt hozzászólás
#84320
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 08. 12. 23:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#84319
Végre sikerült viccesen kommentelned, ezt is megértük.
Törölt felhasználó 2020. 08. 12. 23:06
Törölt hozzászólás
#84318
impudent 2020. 08. 12. 23:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#84317
Kp van de nem adom.
Törölt felhasználó 2020. 08. 12. 23:05
Törölt hozzászólás
#84316
impudent 2020. 08. 12. 23:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#84315
Dehugy.
Törölt felhasználó 2020. 08. 12. 23:03
Törölt hozzászólás
#84314
impudent 2020. 08. 12. 23:02
Előzmény: #84311  impudent
#84313
Mögint fővásárulta a paraszt a budai paneleket.xxii ker es iii ker az olcsókat 20-25 kozt.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 12. 21:36
Előzmény: #84311  impudent
#84312
Látom nem tudsz napirendre térni afelett, hogy valóban megeri ( esetenként jobban megéri mint kp-ra) hitelt felvenni.
-
De azért ne légy mártír hitelt bárki felvehet akinek van egy aránylag normális fizetése. 
-
Ahogy te magadról írtad mínusszal indultal az életben és mostanra azaz kb 30 éves korodra van egy 40x milliós lakásod és x millió kotvenyed. Ez csak úgy lehet , hogy jó magas a fizetésed. 
-
Úgyhogy ha akarnak te is vehetnel fel olcsó hitelt. Nincsc azzal baj, hogy te nem akarsz de azért ne állítsd be úgy hogy csak a gazdagok kapják....😀😀
impudent 2020. 08. 12. 20:28
Előzmény: #84310  impudent
#84311
Aki nem viszi a hitelt az lémarad.
Ja hogy a gazdagok tudjják csak vinni ez is igazságos.
Az részesedik extra haszonbúl.
impudent 2020. 08. 12. 20:26
#84310
Ez a kormán ollan rendes hogy az 5.ingatlan vásárlásra is kedvezményes kamatot biztosít.
A fő cél az embörök mággazdagodása.
De mibűl is ád kamatkedvezményt ?
Ja a közpénzbűl.
Ha meg a bank adja az 5.lakásra akko ez szabad felhasználású extra alacsony kamatuzású hitel.
CyrusTheGreat 2020. 08. 12. 20:06
Előzmény: #84308  impudent
#84309
Rosszul gondolkodsz, elég egy balek, aztán majd láncban végigmegy, az első háziúr majd a másodiknál lakik ecseterá, ecseterá. Infinite money, ennyikeh.
impudent 2020. 08. 12. 20:04
Előzmény: #84307  CyrusTheGreat
#84308
Meg balek bérlű aki kifüzeti a tulaj helyett a törlesztőt mert ollsn szerencsétlen hogy nem tud fővenni hitelt de ahho ölég gazdag hugy kiperkálja a havi 150 et
CyrusTheGreat 2020. 08. 12. 20:01
Előzmény: #84306  impudent
#84307
Még túl kevesen csinálják, kellene még pár “befektető”.
impudent 2020. 08. 12. 19:54
Előzmény: #84305  Törölt felhasználó
#84306
Tudsz fővenni hitelt abbúl lakást és gyühet a bérlű aki kifüzeti helyetted a törlesztű részletet és szinte ingyér lösz ingatlanod 20 év múlva amit az unokád örököl.
Rájadásul élinflalják az adósságudat.
Mi köll ennél több ?
Jó ez a kormán
Törölt felhasználó 2020. 08. 12. 19:37
Előzmény: #84304  impudent
#84305
A sehova se vezető alapozás nélküli bicikliutaktól, a feltört és vízszintezés nélkül újra lerakott járdán át a kisebb fényt adó közvilágításon keresztül a síkságon 3 betonlépcsővel megépített kilátóig terjedve látszik, hogy milyen észszerűen használják fel az európai adófizetők pénzét. A jog álcája mögé szépen becsomagolt korrupcióval, igazi politikus munka, ahogy azt már megszoktuk, az elmúlt 8 év után egy hasonlóan szép elmúlt 10 évben. Most veszünk szép vonatokat, de még mindig minden nyáron egy hatalmas parlagfűerdő nő a város közepén sok-sok hektáron, állami tulajdonban levő vasúti területen, amiről még csak tervek sincsenek, hogy mi a fityfenét is akarnak vele kezdeni.
impudent 2020. 08. 12. 19:29
Előzmény: #84303  Törölt felhasználó
#84304
A Té felfogásuddal van baj mert Te engödnéd kitömni ergo ne várj semmit
Törölt felhasználó 2020. 08. 12. 19:26
Előzmény: #84302  berlini
#84303
750 mrd-dal kitömjük Lölö cégét, OK. De ha már odaadjuk neki ezt a rengeteg pénzt, akkor ne Belgrádba építsen csodavasutat. Nyugati - Rákospalota-Újpest, Nyugati - Köki, Keleti - Rákos. Ezeket kellene normálisan rendbetenni, és nem bangladesi szinten tartani. Néztem, építik az új házakat Rákosrendezőnél, na de az a vasútállomás, komolyan, mintha valami indiai vasútvonalon lenne, vagy Afrikában.
berlini
berlini 2020. 08. 12. 17:45
Előzmény: #84299  Törölt felhasználó
#84302
Én persze ezzel nem akarom azt bebizonyitani, hogy több millió ember téved, amikor szivesebben lakik a Hűvösvölgy felé eső pár kilóméteres körzetben, vagy a Szépvölgyi út felső szakaszán.
Petőfit sem követem abban, hogy a sikság szebb lenne mint a hegyek.
De abban inkább anyámnak adok igazat, aki amikor lefitymálták a balatongyöröki baráotok a fenyvesi oldalt  a szép hegyek miatt, akkor azt kérdezte:
- mennyit sétálnak a hegyről a vizig (de utána legalább lehet fürödni, de fürdés után hazafelé megizzadni?)
válasz: fél órát.
- mit látnak ha a Balaton felé néznek?
válasz: a lapos déli oldalt
és elmagyarázta, hogy ő amikor besétál az utca saját stégjén a nádason keresztül a vizbe, akkor a szép badacsonyi hegyeket látja és visszafelé nem kell hegyet mászni és 1 perc alatt hőségtől védett helyre jut.
Nos én igy vagyok a budai hegyekkel. Szép nézni őket és időnként kirándulni bennük, de hogy naponta ott kinlódjak a csúcsforgalomban.....na azt már nem.
Minden politikus ott lakik de az elmúlt 30 évben sem volt eszük, hogy a budai külső sávban megépitsenek egy gyorsforgalmi utat (sok-sok kis alaguttal), hogy összekösség észak-Budát meg az agglót Dél- Budával. Mindenki bent tipródik a Moszkva tér, Árpád hid, margit hid (és sorolhatnám a többi hidat) térségében. De ha már erre nem volt eszük, akkor már régen megépithettek volna a Budai rakpart alatt egy észak Déli összekötő utat, az átmenő forgalom levezetésére.
CyrusTheGreat 2020. 08. 12. 17:29
Előzmény: #84300  Törölt felhasználó
#84301
Ott már inkább (számomra felfoghatatlan btw).

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek