Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 08. 11. 03:30
Törölt hozzászólás
#84100
Placi82 2020. 08. 11. 01:55
Előzmény: #84098  berlini
#84099
Befejeztem végleg. Holnap ha elolvassak a diskurzusunkat a fórumozók majd eldontik, hogy ki volt aki  következetesen  ugyanazt állította, és ki volt az aki tévedett. De sztem azon fognak röhögni hogy ilyen türelmes voltam veled, és ennyi időt elpocsekoltam rád. Off
berlini
berlini 2020. 08. 11. 01:40
Előzmény: #84097  Placi82
#84098
Persze, hogy nem tettszik.
Hivatkozol Egyiptomra, erre beégsz vele.
Jössz azzal, hogy Argentina kb úgy számitott a 20.század elején mint Kolumbia. Hogy hogy nem itt is tévedsz.
Az orosz államcsődnél 1998-ban már nem mondhatod, hogy jelentéktelen országot csipett el a csőd, de ott jelcin tehetett róla.
Mindez a rengeteg energia, csak azért, hogy megspóroljhál egy rövid egy szavas mondatot. Tévedtem.
Placi82 2020. 08. 11. 01:16
Előzmény: #84096  berlini
#84097
Na, itt be is fejezhetjuk. Aki disznoval birkózik az maga is sza..os lesz, de a diszno meg élvezi is. Argentína, Egyiptom, Liberia:) stb jelen pillanatban nem számottevő gazdasági hatalom mintahogy 1946 ban az önálló Magyarország, vagy a weimari német Köztársaság se volt a maga korában!!! De most a jelenben globálisan osszefuggo nagyhatlami gazdasági struktúrák usa, Kína, EU, japán akik nagyon jelentősek  Akik gazdaságilag, és globálisan szorosan összefüggnek, nem jelenthetnek csődöt, vagy az adossagukat nem fizetik vissza, mert az teljes és totális összeomláshoz vezetne, mert már olyan nagy  fokú a globalizáció. Így már érthető. De ha nem, az se baj, majd vki más elmagyarazza neked:) 
berlini
berlini 2020. 08. 11. 00:51
Előzmény: #84094  Placi82
#84096
Hidd el, jobb lett volna még az elején beismerni, hogy tévedtél.
Először az egyiptomi gazdaságtörténelem később az azték birodalom ismerőjeként beszélsz mellé
Ez igy egyre nagyobb égés.
berlini
berlini 2020. 08. 11. 00:48
Előzmény: #84093  Placi82
#84095
Igy nehéz veled vitatkozni.
Államok nem mehetnek csődbe állitásod szerint erre Egyiptom óta nem volt példa. 
Utána kiderül, hogy bizony többszáz államcsődről ir a történelem, de állitásod szerint ez icsak a jelentéktelenebbekkel történik meg.
Argentinára hivatkoztam, de arról is kideritetted, hogy nem számit. (Igaz hogy a XX.század elején a 7. leggazdagabb ország volt a világon.)
Után megkérdeztem hogy Oroszországot hova sorolod. A futottak kategóriájába, vagy a jelentősek közé.
Erre nem kaptam választ, de kideritetted, hogy az orosz csőd 1998-ban csak Jelcin miatt volt, igy az nem számit.
Placi82 2020. 08. 11. 00:29
Előzmény: #84091  berlini
#84094
"Nos ezért érdemes ismerni a gazdaságtörténelmet." Hajaj én már csak ismerem, és imádom. :). Én mindig az összefüggéseket keresem, es a dolgok mögé nézek. Amúgy a Wikipédián nem fogod olvadni de Argentína azért süllyedt lefelé, mert a pesot osszekotottek az USA dollárral es nagyon stabil valuta népszerű volt mert a lumpen spanyolajku népesség körében, mert olcsón jutottak hitelhez, azt felvettek, és olcsók voltak a termékek. De a munka nélküli, termelés nelkuli, nagy fogyasztás oda vezetett, hogy egyre több hitelt vettek fel, és így a végén már nem tudták törleszteni.. És jöttek a csodok. Nem ismerős? :)  Velem az azték birodalom 1516, Don Hernando Cortes meghódítása(Spanyolok) előtti korszak gazdasagi történelméről is beszelhetunk:)) 
Placi82 2020. 08. 11. 00:13
Előzmény: #84091  berlini
#84093
No ki linkeled az 1998 ad orosz csod Wikipédia idézetet. :) Olyan ez mint az osztalytarsaim anno akik bemagoltak de nem értették a történelmet. No szóval a szovjetunio szetesese utan, mikor az oligarha hodorovstkij 10 millió $ ert privatizált a a világ legnagyobb gáz termelő Gazprom ot, amit végül még ki se fizetett. Mikor a tanárok és a munkások az út mellett árulták a vodkát,mert azt kapták fizetésül és csere kereskedelem volt,es olyan teljhatalommal rendelkező ember mint Jelcin, aki a végén 1 üveg vodkaert bármit alairt, hát az a csoda hogy 98ig huzta ezt a rabló kapitalizmust. Kész maffia állam volt. Az egész államadósságot ki lehetett volna fizetni, 1 aranybánya vagy 1 olajkút tisztességes eladasaval, privatizalasaval
berlini
berlini 2020. 08. 10. 23:54
Előzmény: #84091  berlini
#84092
Megvallom nem vagyok egyiptológus.
De úgy tippelem, hogy a többszáz fáraó regnálása alatt egy-egy rosszabb időszakban (vesztett háborók) igencsak előfordulhattak ott is csődök.
berlini
berlini 2020. 08. 10. 23:51
Előzmény: #84090  Placi82
#84091
Nos ezért érdemes ismerni a gazdaságtörténelmet.Mert akkor nem sikerül ennyire félre az ókori Egyiptomig visszamenőlegesen rossz megállapitás:
1998 -ban az orosz piacok összeomlottak. a rubel államkötvények éves hozama 200 százalék felett volt. A a kormány leértékelte a rubelt és „elengedte” az árfolyamot, ezzel egyidőben pedig Oroszország leállította a rubel-adósság törlesztését, azaz államcsőd következett be.  Az egyoldalú adósságátrendezésre 1999 márciusában került sor. A valuta- és adósságválság később az idegen devizában denominált adósság törlesztésében is fennakadást okozott. 1999 májusában a Szovjetunió dollárkötvényein is csődöt jelentett az ország,.
Placi82 2020. 08. 10. 23:42
Előzmény: #84088  berlini
#84090
Az oroszok nem mennek csődbe, amíg Putyin el, amúgy is vmi 15% körüli a gdp aranyos allamadossag, szóval konkrétan nincs adóssága, úgyhogy nem értem a kérdést? 
berlini
berlini 2020. 08. 10. 23:36
Előzmény: #84088  berlini
#84089
A logika forditott.
Argentina, amelyik a XX.század elején a világ leggazdagabb országai közé tartozott azért süllyedt le a jelentéktelenebbek közé mert sorozatos államcsődöket produkált a XX. században.
berlini
berlini 2020. 08. 10. 23:32
Előzmény: #84086  Placi82
#84088
"Argentinát nem véletlenül hoztam fel. Amikor elkezdték a sorozatos állami csődöket, akkor az egyik leggazdagabb ország volt a világon. "
Nem véletlenül irtam ezt.
Mert igy volt.
Az oroszokkal hogyan állsz?
Kicsik ők is?
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 23:27
Törölt hozzászólás
#84087
Placi82 2020. 08. 10. 23:26
#84086
Argentína sose volt, a világ gazdasag meghatározó része az utóbbi 50 évben. De Peron bukasa óta ami 1950 es években volt, azóta folyamatosan süllyed, szóval az utobbi időszakban nem volt még közép hatalom se😀. Talán az 1910-1950 ig terjedő idoszakban mikor zsidók  németek és olaszokok mint bevandorlok irányították az országot. Szóval Argentína olyan kicsi súlyú, hogy a lőtéri kutyát se erdekli, az adósság atstrukturalasa. ') 
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 23:17
Törölt hozzászólás
#84085
Placi82 2020. 08. 10. 23:16
Előzmény: #84080  berlini
#84084
Na az oroszok azok egy érdekes kérdés, ha 98 ba Jelcin nem lett volna olyan részeg és hülye amilyen volt, és képes lett volna utasitasokat adni a jegybanki elnoknek, akkor semmi se lett volna 98 ban. Az oroszok mint nyersanyagbirodalaom osszefognanak az EU val méltó ellenfelei lennének akár az Usanak is. Én bízok az oroszokba. Kemények és szivosak. Ilyen a történelmük. Van Gazprom, lukoil, sberbank részvényem regota:) Visszaterve csak az EU Kína japán usa és ehhez a globális kereskedelmi rendszerhez tartozok, nem tehetik meg az adósság vissza nem fizetést. A többi nem oszt nem szoroz. Nem jó ha csődbe mennek, de nem rengeti meg a világot ha megis. Argentína is megegyezik amúgy a befektetoível, azért kapnak ok éveken át iszonyat magas kamatot, mert bele van kalkulava a 10 évente a csod🤣
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 23:06
Törölt hozzászólás
#84083
Placi82 2020. 08. 10. 23:06
Előzmény: #84078  berlini
#84082
Én feladom!!!? Szerintem csak játszod ezt az egeszet, mert nem vagy ennyire értetlen. Olvasd már el könyörgöm mit írtam!! Vagy hadjuk a francba! 
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 23:04
Törölt hozzászólás
#84081
berlini
berlini 2020. 08. 10. 23:04
Előzmény: #84070  Placi82
#84080
Tehát az állitásod, hogy az ókori Egyiptom óta az adóságokat vissza kell fizetni az csak a nagyobb államokra vonatkoztik.
Tehát csak akisebbek mehettek eddig csődbe.
Nos ez sem stimmel.
Argentinát nem véletlenül hoztam fel. Amikor elkezdték a sorozatos állami csődöket, akkor az egyik leggazdagabb ország volt a világon. 
Oroszországot melyik kategóriába sorolod?
(Vigyázz a válasszal , Putyin füle mindent hall:) )
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 22:55
Törölt hozzászólás
#84079
berlini
berlini 2020. 08. 10. 22:55
Előzmény: #84072  Placi82
#84078
Pontosan azt irtad le, 
"...de csak annyi tortent hogy nem a magán alapoknál és bankoknak tartozik a görög, olasz stb., hanem az ekb nak olcsóbb kamattal,"
Lehet hogy nem igy gondoltad, de ezt irtad.Ezt korrigáltad igy vita már nincs ezt illetően köztünk.
A másik állitásoddal kapcsolatban már ötödször kérlek, hogy válaszolj az érvemre.
Állitásod:
"De adósságot valakinek vissza kell fizetni, az ókori Egyiptom óta. Mert ha nem, akkor semmilyen értelmes uzlet nem lesz többé a vilagban."
Én leirtam, hogy ez bizony számtalanszor előfordult már állami tartozásokkal kapcsolatban is.
Ezt sem igy gondoltad?
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 22:52
Törölt hozzászólás
#84077
impudent 2020. 08. 10. 22:52
#84076
Szerintem annyit biztus tudunk hugy a papírpinznél még jobbat nem tanántak ki.
A papírpinz azért bír értékkel mert bizalom van tehát a bizalmat fenn köll tartani.
Adusságot vissza köll füzetni.
Ezek az alapok.
Itt többen valamiféle új világrendet viziónálnak de értelmes gondulatut ezzel a viziónált új pinzrendszerrel kapcsolatban még nem olvastunk.
Csak ollanokat hugy leírják a jegybankok az általuk mögvásárult államadussagot meg hugy a kolcsont nem köll visszafüzetni stb.
Egyelure illenek nincsenek tehát minden reális alaput nélkülöznek.
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 22:49
Törölt hozzászólás
#84075
Murdoch 2020. 08. 10. 22:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#84074
Ravasz....
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 22:46
Törölt hozzászólás
#84073
Placi82 2020. 08. 10. 22:36
Előzmény: #84068  berlini
#84072
És amúgy nem korrigaltam semmit, Alexander és én is ugyan azt állítottuk neked, de te azt mondtad, hogy nem az Ekb miatt olcsóbb az országok finanszírozása, úgyhogy nem én korrigaltam, hanem te ismerted el hogy igazam volt😀. Ne csusztassunk, mert arra viszont haragszom. :) 
Placi82 2020. 08. 10. 22:32
Előzmény: #84069  berlini
#84071
Tényleg kíváncsi vagyok, hogy minden allitasom ész érvekkel számodra megfelelően rendben van? 
Placi82 2020. 08. 10. 22:29
Előzmény: #84068  berlini
#84070
Igen fenntartom sőt a bibliara is megeskudnek, hogy így gondolom. Márpedig azt hogy számottevő nagy gazdasag mint usa, vagy Kína vagy az EU  nem tehetik meg hogy az adossagukat nem fizetik vissza, vagy vmi humbuk könyvelési trükkel eltuntetik. Mert az üzletbe a legfontosabb a bizalom!!!!!!!. És ha az oda, akkor ilyen nagy szereplők estén, osszeomlik a rendszer, és káosz lesz.! Argentína azért más eset mert összesen tartozik 60 milliárd dollárral, az vilagszinten semmi, és nem tartozik egyik fennt felsorolt rendszerhez sem!!!!!!!! Az USA repo ügylet jobb napokon naponta több volt mint 60 milliárd dollár 🤣, csak hogy erzekeltessem az arányokat neked. Így francot se érdekel ha Argentína, vagy Bolívia, vagy szenegal nem fizeti vissza az adósságát. De a fenti szereplők az nagyon más tészta. Remélem kimerito volt a válaszom. És igen Egyiptom a 3,.ik evezredtol Nagy Sandorig a világ vezető gazdasági hatalma volt Perzsia mellett, és után jött a római birodalom, úgyhogy a maguk korában olyan meghatározó szereplők voltak a világban mint most usa vagy Kína!  
berlini
berlini 2020. 08. 10. 22:15
Előzmény: #84067  Placi82
#84069
Válaszoljál légyszives a kérdésre. ne terelj.
(Az üzleti döntéseimnél nem kell hogy aggódj, de azért köszönöm.)
berlini
berlini 2020. 08. 10. 22:13
Előzmény: #84066  Placi82
#84068
nem kell ennyit locsogni.
Állitottál két dolgot.
Én érvekkel cáfoltam
Utána az egyiket korrigáltad. Igy már nincs vita kötünk ezt illetően.
A másik állitásoddal kapcsolatban nem akarlak negyedszer megkérdezni, hogy fenntartod-e. (Tudod az ókori egyiptom)
Placi82 2020. 08. 10. 22:12
Előzmény: #84065  berlini
#84067
És ha hiszed ha nem, nem ellened vagyok, hanem csak egy másik megvilágítást akartam neked bemutatni, mert így már, majd jobban tudsz ítélni a következő üzleti dontessednel. 
Placi82 2020. 08. 10. 22:10
Előzmény: #84061  berlini
#84066
Így érted már hogy az Ekb miatt van az hogy a kamatok az Eur zónában még  a PIGS országoknak is miert ilyen olcsó szinte 0% kamat közeli, és ebből fakad, hogy Magyarország is hozzájuk képest 0,6% ba tudta vágni az MNB kamatot. Nem Matolcsy két szép szemeert esett ekkorát a kamat 2012 óta óta. Hanem az ekb kotvenyvasarlasi programja miatt. Mégpedig ez havonta 80 milliárd eur volt kb 3000.milliard Ft havonta, amiből PIGS országok lejaro kötvények vették, és leszoritottak a kamatokat a bányász béka feneke alá. Esküszöm, ha most is azt írod, hogy nincs ennek érveim, akkor én nem tudom mit csinálok. Amúgy halkan mondom amit az Ekb csinál az jogilag törvénytelen és tiltott finaszirozasnak minősül. De kérlek le ne írd ezek után hogy nincsenek érveim, mert ezt már egyszerűbben nem tudom elmondani
berlini
berlini 2020. 08. 10. 22:07
Előzmény: #84063  Placi82
#84065
Ez igy már pontos.
Ha igy irtad volna, akkor nem cáfoltam volna.
Mi a helyzet a másik állitásoddal, hogy :
"De adósságot valakinek vissza kell fizetni, az ókori Egyiptom óta. Mert ha nem, akkor semmilyen értelmes uzlet nem lesz többé a vilagban. "
Ugyanis az sem stimmel. (Lásd a példát a sorozatos argentin államcsödökkel)
Placi82 2020. 08. 10. 21:59
Előzmény: #84061  berlini
#84064
Remélem mar így ertheto számodra!! Ennél több érvet már nem tudok! Mennyi kell még?????? 
Placi82 2020. 08. 10. 21:57
Előzmény: #84060  berlini
#84063
Nem akadtam ki. Alexander is szépen leirta"Csak egy kis kiegészítés. Azzal, hogy a másodpiacon veszi a kötvényt az EKB, segít csökkenteti a kockázati felárat és képes a piaci kereslethez igazítani a kínálatot. Végeredményben kisebb lesz a kamat és nem értéktelenedik el az adott ország adóssága a másodpiacon túlkínálat miatt, szóval nagyobb az esély a sikeres elsődleges kibocsátásra. Önmagában már ez is tiltott finanszírozás kategória, ha nem csak a törvény betűjét nézzük, hanem a mögöttes elvet is.
Ugyanezt csinálja az MNB is már. Ez biztosan jó jel.
Na szóval az én parasztos megfogalmazasomban ha az ekb nem vásárolna ezen orszagok kotvenyeit (spanyol, Portugália, Írország, Olaszország, Görögország, és most már Franciaország is) akkor a kamatok valahol 6-10%on mozognanak az elsődleges piacokon az ekb nélkül, hisz áraznak ezen orszagok nem túl jó helyzetet, és ezen oknál fogva nem drága magyorszag és Lengyelország Románia stb finanszírozás is mert bár nem az EUr zóna tagjai de ránk is hatással van, hisz ha 1% alatt finanszírozza Görögország lejaro államdósságá az Ekb , akkor Magyarország nem lehet 7% kamat a tizeves kötvénynek.!!!!!!! Tetszik érteni? Nu ez a helyzet sztem már nem sokáig áll fenn, mert már túl nagy az igény a két sebbeseges Európa iránt, főleg az eszakiak részéről. 😀
berlini
berlini 2020. 08. 10. 21:51
Előzmény: #84053  berlini
#84062
Csak magyarország gazdaságtörténete sok olyan példával szolgál, amikor az állam kötvényeket bocsájtott ki és később nem volt olyan helyzetben, hogy azt legalább reálértékben visszafizesse.
(Hadikölcsönök, békekölcsön stb.)
berlini
berlini 2020. 08. 10. 21:48
Előzmény: #84058  Placi82
#84061
Érdekes, hogy ekkora monetáris poltikai ismerettel nem vagy képes arra, hogy egy hozzászólásra érdemben reagálj. (Azaz érvelj.)
Te állitottál valamit:
- hogy az adóságokat az ókori Egyiptom óta mindig vissza kellett fizetni, igy most sem lesz másként.
- hogy az EKB -nak a kötvény kibocsájtója kevesebb kamatot kell hogy fizessen.
Én mindkét állitást cáfoltam
te pedig nekiállsz toporzékolni.
Érvelj.
berlini
berlini 2020. 08. 10. 21:43
Előzmény: #84058  Placi82
#84060
Kár kiakadnod.Én csupán erre a tévedésedre hivtam fel a figyelmedet.
"de csak annyi tortent hogy nem a magán alapoknál és bankoknak tartozik a görög, olasz stb., hanem az ekb nak olcsóbb kamattal"
berlini
berlini 2020. 08. 10. 21:40
Előzmény: #84054  Alexander_Greybeard
#84059
Ez persze, hogy igy van. Ezt nem is cáfoltam. csupán azt a sületlenséget, hogy az EKB-nak kisebb kamatot kellene hogy fizessen a kötvénykibocsájtója. Ha belegondolunk ez pont forditva van Az EKB megvásárol egy bajban lévő állam (mondjuk az olasz) 2%-os kötvényét. Ezzel a kötvények eladói a következő kibocsájtásnál többletkinálattal jelentkeznek, ami segit abban hogy az új kötvények alacsonyabb kamattal legyenek kibocsájtva. (Mondjuk 1,5%) Tehát az olasz állam nagy valószinűséggel több kamatot fizet az EKB-nak, mint azoknak akik a kibocsájtásnál a kötvényeket megvették.
Placi82 2020. 08. 10. 21:38
Előzmény: #84052  berlini
#84058
Ne ismételje semmit,hanem szerintem olvass többet,es több szerénység. Csak hallkan mondom butasagot irkalsz itt, mert ha nem lenne az ekb kotvenyvasarlasi programja akkor körülbelül görögország 5 éves kötvények 10%, az olasz 5 - 10 évesek  pedig 7-8 % kamaton on forognanak, (és ez a vircsaft vitte le a magyar kötvények hozamat is 7%-8% rol  0,6% jegybanki kamatra!!!!!!!!!!) , minthogy 2012 ben is tettek ezt. Ügyes voltál hogy vettél lakásokat 4-10 évvel ezelőtt, de a monetáris politika más teszta😉
impudent 2020. 08. 10. 21:35
Előzmény: #84051  berlini
#84057
Óriási a különbség az állampapírvásárlással piacképes papírt vesz amit bármiko éladhat a másik esetben az állam füzetéskèptelen és csőd
Placi82 2020. 08. 10. 21:28
Előzmény: #84055  Alexander_Greybeard
#84056
Köszönöm, hogy leirtad Berlini nek, és nem nekem kellett bepotyogni ezt a felvilágosítást 😀😀. 
Alexander_Greybeard 2020. 08. 10. 21:22
Előzmény: #84051  berlini
#84055
Csak egy kis kiegészítés. Azzal, hogy a másodpiacon veszi a kötvényt az EKB, segít csökkenteti a kockázati felárat és képes a piaci kereslethez igazítani a kínálatot. Végeredményben kisebb lesz a kamat és nem értéktelenedik el az adott ország adóssága a másodpiacon túlkínálat miatt, szóval nagyobb az esély a sikeres elsődleges kibocsátásra. Önmagában már ez is tiltott finanszírozás kategória, ha nem csak a törvény betűjét nézzük, hanem a mögöttes elvet is.
Ugyanezt csinálja az MNB is már. Ez biztosan jó jel.
Alexander_Greybeard 2020. 08. 10. 21:22
Előzmény: #84051  berlini
#84054
Csak egy kis kiegészítés. Azzal, hogy a másodpiacon veszi a kötvényt az EKB, segít csökkenteti a kockázati felárat és képes a piaci kereslethez igazítani a kínálatot. Végeredményben kisebb lesz a kamat és nem értéktelenedik el az adott ország adóssága a másodpiacon túlkínálat miatt, szóval nagyobb az esély a sikeres elsődleges kibocsátásra. Önmagában már ez is tiltott finanszírozás kategória, ha nem csak a törvény betűjét nézzük, hanem a mögöttes elvet is.
Ugyanezt csinálja az MNB is már. Ez biztosan jó jel.
berlini
berlini 2020. 08. 10. 21:12
Előzmény: #84047  Alexander_Greybeard
#84053
Igen, ez pont igy lesz. hasonlóan a Japán megoldáshoz.
berlini
berlini 2020. 08. 10. 21:11
Előzmény: #84044  Placi82
#84052
Ismételten nincsenek érvek, csak az az érthető vágy, hogy a megtakaritásod értéke a jövőben ne csökkenjen. Ez egy érthető kivánság.
De sajnos nem igy lesz.
berlini
berlini 2020. 08. 10. 21:09
Előzmény: #84046  Placi82
#84051
Alapvető tévedés. Az EKB megévő kötvényeket vásárol.
Igy egyik állam sem fizet az EKB-nak kevesebb kamatot, csakazért mert az felvásárolta a kötvényt a piacon.
A második tévedés, hogy az adóságokat az ókori egyiptom óta vissza kell fizetni, mert különben összedől a világ.
Argentina az elmúlt 100 évben minimum tizszer ment csődbe. Minden egyes alkalommal le lett irva az adóság egy része.
De nézzük a csőd nélküli verziót. Ismételten Japán:
Szerinted mi a különbség aközött, hogy a japán államadóságot eltörlik, vagy a jegybank felvásárolja és onnantól az állam a kamatokat saját magának fizeti?
Szerintem semmi. 
Alexander_Greybeard 2020. 08. 10. 20:53
Előzmény: #84046  Placi82
#84050
Mutass akár egy országot is, ami visszafizette az adósságát mindenféle könyvelési trükk és joghézag használata nélkül. Esetleg valami mikroállam vagy olajállam. Mindegyik más csak görgeti a végtelenbe vagy ameddig szól a dal. A fejlett világban magánszemélyként is tudsz úgy élni, hogy soha nem fizeted vissza a hiteled csak görgeted.
Azért találták ki az MMT-t mert ezzel a helyezettel valamit kezdeni kell. Azon megy a vita, hogy az MMT jó-e vagy sem és japán most MMT-e vagy sem, nem azon, hogy a jelenlegi rendszer jó-e vagy sem. Utóbbiról mindenki tudja, hogy nonszensz. Na de mi legyen helyette? Kifizetni a sok hitelt nem csak társadalmilag de matematikailag is lehetetlen. Más ötlet? Devizák leértékelése szokott még feljönni, de a polgárháborúkat már az egész világ unja.
Placi82 2020. 08. 10. 20:46
Előzmény: #84047  Alexander_Greybeard
#84049
Na ez stimmel. Mikor  mindenki az idohuzasra jatszik, mert egyik scenario se túl jó, sőt... katasztrófa. Nehéz ügy ez nagyon, se az ekb se a Fed nem lehet most túl jó helyzetben. 
Placi82 2020. 08. 10. 20:42
#84048
Szerintem te azért akarod, hogy az adossagokat eltoroljek elinflaljak, hogy mindenki hanyatt homlok berelje vagy vegye meg 200 millióért a lakasodat, mert nincs semmi értéke a pénznek és az ingatlan az egyedüli jó befektetés. Pozícióból való piaci nézet, és gondolat  a lehető legrosszabb üzleti taktika. Mert minden más lehetőséget figyelmen kívül hagysz, tapasztalatból tudom hogy rossz taktika🤣
Alexander_Greybeard 2020. 08. 10. 20:40
Előzmény: #84042  berlini
#84047
A nagyobb gond az, hogy az ECB ezeket a kötvényeket nem írhatja le mert az direkt finanszírozás lenne, de nem is tervezi őket eladni mert akkor hirtelen megdrágulna ezen országok piaci finanszírozása. Instant lázadás és Grexit+Italexit. Lejáratkor beváltják új államadóssággal és az élet megy tovább. Egyelőre. Aztán majd meglátjuk.
Placi82 2020. 08. 10. 20:36
Előzmény: #84042  berlini
#84046
Van az már a fele is. De mit akarsz mondani. Hogy az adósságok el lesznek törölve?????? Vagy mit? Tudod mi az a moral hazard?? Olyan isten nincs, hogy az adossagokat letorolje, atvallallja az ekb vagy a fed. Atvalallni atvallalhatja, QE mennyiségi lazítás 6 éve erről szól de csak annyi tortent hogy nem a magán alapoknál és bankoknak tartozik a görög, olasz stb., hanem az ekb nak olcsóbb kamattal, mintha a piacról kellene finanszírozni magát. De adósságot valakinek vissza kell fizetni, az ókori Egyiptom óta. Mert ha nem, akkor semmilyen értelmes uzlet nem lesz többé a vilagban. 
Alexander_Greybeard 2020. 08. 10. 20:30
Előzmény: #84016  CyrusTheGreat
#84045
Van infláció. Ott van a statisztikákban feketén-fehéren.
Placi82 2020. 08. 10. 20:27
Előzmény: #84039  Törölt felhasználó
#84044
Sztem most mikor mindenki a hiperinflat meg adósság elengedest vár. Pont az ellenkezője lesz, nagy penztomeget fognak el égetni. Szerintem újra értéke lesz a pénznek, csak nem sok embernek lesz:). Ki szivatyuzak a fölös penzmennyiseget a piacról, valahogyan megoldjak. És utána évek múlva, mikor már senki se várja, akkor lodul meg nagyon az infláció és az eszkozarak emelkedese. Én azt az egyet megfigyeltem, hogy amit a piac, és a tömeg vár annak az ellenkező scenario ja valósul meg. Nézzetek vissza a 2000 tol a gazdasági történelmet, ez történt.🤣 
CyrusTheGreat 2020. 08. 10. 19:50
#84043
https://welovebudapest.com/cikk/2020/8/10/igy-lesz-az-elhagyatott-andrassy-uti-palotakbol-elegans-hotel-bepillantottunk-a-szinfalak-moge
Másfél év és kb 200 új hotelszoba (120 háromcsillagos) a világörökségi helyszínen. Most hagyjuk a mintaszoba gusztustalanságát, de remélem, sok Airbnb-s “befektető” fog még odáig izzadni.
berlini
berlini 2020. 08. 10. 19:35
Előzmény: #84027  Placi82
#84042
Próbálsz a lelkére hatni.
Érveid nincsenek.
A tény azonban az, hogy Japánban még 5 év és a világrekord mértékű államadóság a jegybanknál landol.
Ja és még egy megjegyzés.
Ennek semmi köze nincsen a japán fegyelmezettséghez.
A kinai kommunistákhoz sem.
És amúgy meg az EKB ugyanazt csinálja. Az olasz és görög állampapirok több mint egyharmada már az EKB-nál landolt. Itt persze nem lesz olyan gyors automatizmus, hogy ezek az EKB könyveiben szereplő államadóságok el is legyenek törölve, de az első lépst most tette meg au UNIÓ ebben az irányban, amikor 400 milliárdnyi Úniós hitelfelvételről döntöttek.
CyrusTheGreat 2020. 08. 10. 19:29
Előzmény: #84036  impudent
#84041
Köszönöm, nekem a rendszerváltás előtti magyar film az egyik hobbim, de muszáj kontextusában vizsgálni a dolgokat. És nem véletlenül hoztam fel a Megáll az időt, az Oroszlán ugrani készül elkészülésének ideje és körülményei jobban mutatják be azt a szituációt, amit szvsz annak a filmnek nem sikerült átadnia. Ha meg hozzávesszük, hogy a film rendezője pár évre rá disszidált, akkor még szebb a sztori, valaki egyszer igazán megírhatná, van íve, konfliktusa és tanulsága.
Érdemes retrospektív vizsgálni a dolgokat, a jelent és a jövőt is könnyebb lesz értelmezni - az ingatlanpiacon is.
impudent 2020. 08. 10. 19:16
Előzmény: #84037  Murdoch
#84040
De a 2 db kollega nem válaszolt millen konyvelési trükk.
Mert illen most nincs
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 19:08
Előzmény: #84031  Placi82
#84039

Az egyik tókiói kerület meg annyit ért, mint egész usákok.
A pesti rally se volt semmi azért, egy angyalföldi 1+2-es panyel annyit ért a maga 37milliójával, mint mondjuk egy zalai kisfalu a maga 30-40 házával 2019 tavaszán. A nejem rokonai laknak még ott és néha lemegyünk hozzájuk. Ők mondták ezt, amikor mondtam nekik a pösti árakat. A legnagyobb kégli ért kb 5-8 mihályt, még volt úgy 5 db rendben levő kégli 2-3 mihály, a többi meg 1m vagy alatta vagy teljesen értéktelen, üres, nem lakott, szétdűlő félben levő.
Ebben anyi csalás volt, hogy nem számoltuk bele közintézményeket a kisbolt + kocsma meg valami kis templom összesen egy 10-es. A buszmegálló meg 1 mihályért újította fel a helyi vállalkozó, úgyhogy elméletben az is annyit ért meg a faluház, kultúr, területre vagy 150nm, de romos, viszont kb 3 focipályányi terület tartozik hozzá és kb 5 millát :)
Szóval az 57m -os csúcs panyel, az egészen biztosan többet ért, mint egy 30-40 házas törpefalu, tokkal vonóval.
A falusi csók mondjuk már érezteti a hatását ott is, mert kezdik a putrikat is 5 mihályra beárazni, mert van az ingyenpíz, csak vevő nincsen, pedig mindenki eladná szívesen a romos házat egy ötösért. A fiatalokkal b.sztak így ki, mert lehet, hogy maradtak volna a faluban, a BV-ből akár egy palotát is vehettek volna a falusi csók előtt meg kocsit a bejáráshoz, de amikor összecsúsznak a falu-kisváros árak, akkor beköltöznek inkább a kisvárosba vagy a nagyobb városban, mert ott se kell nagyot nyújtózkodni a BV mellett egy panyel kégliért.
A qrmány ismét egy zseniális dolgot alkotott meg a falusi csókkal. Az ügyeskekedők, okoskodó terepe lesz, de a felb.szott falusi árak miatt meg már az se marad ott, aki esetleg korábban ott maradt volna.
Murdoch 2020. 08. 10. 19:06
Előzmény: #84035  impudent
#84038
Talán nem számítottak arra, hogy Kína ennyire elhúz.
Murdoch 2020. 08. 10. 19:05
Előzmény: #84033  impudent
#84037
Nekem ezek a könyvelési trükkök a piramisjátékkal, nem létező aranybánya részvényekkel egy szintűek. 
impudent 2020. 08. 10. 18:57
Előzmény: #84034  CyrusTheGreat
#84036
Jókat írtál az Oroszlán ugrani készül korszakrúl de Nékem number one volt a film is.
impudent 2020. 08. 10. 18:55
Előzmény: #84034  CyrusTheGreat
#84035
Kamikáze.
A Japánok se változnak
CyrusTheGreat 2020. 08. 10. 18:40
Előzmény: #84033  impudent
#84034
Igen, a fogyasztás önkêntes ês felülről kierőszakolt visszafogása, a megtakarítások növelése, amely az eszközvásárlással a jegybanknál köt ki, vagy direkt állampapírt vásárolnak. Infláció, növekedés meg nincs. Az Abenomics nem egyenlő az MMT-vel,
impudent 2020. 08. 10. 18:37
Előzmény: #84032  impudent
#84033
Amit Alex és berlini szakkönyvnyi anyaggal akart èlsózni arra itt az egyszerű magyarázat.
Nem a jegybank,nem a könyvelési trükk hanem a lémondás mint ár jelenik mög a zökkenűmentes finanszíruźás megett
impudent 2020. 08. 10. 18:25
Előzmény: #84031  Placi82
#84032
Hát igen eljutottunk a meguldásho.
Ki más finanszíruzná az államadússágut ha nem a honpolgár azzal ahugy él és lèmond a fogyasztásrúl dogozik mint a kisangyal azé hugy a Jen romlás né következzen bé.
Ez lenne a Japán csuda ?
Magyarurszagon fále ennyi álduzatvállalásnal 2 x ennyi öngyilkos lenne.
Placi82 2020. 08. 10. 18:16
Előzmény: #84028  Törölt felhasználó
#84031
Volt idő valamikor 90 es evekben, amikor a japán császári palota alatti földterület, többet ért, mint egész Nagy Britannia tokkal vonoval, és ez komoly, olyan lufit fújtak ott, azóta szenvedek vele, mióta kippukkadt. Japánok befelé vannak eladosodva a saját állampolgáraik jegyzik  egész államadósságot, továbbá rettentően szorgalmas nép, és fegyelmezett. Máshogy ki se jöttek volna. Nu ez se usara se uniora nem igaz. Mármint hogy nincsenek kifelé eladosodva. 
Alexander_Greybeard 2020. 08. 10. 18:12
Előzmény: #84027  Placi82
#84030
Én ennyit írtam:
"Saját devizában működik, ha működik. Nincs bizonyítva, hogy ez a helyes út. Viszont ha jó, ha sem, a dolgok mai állása alapján nem csak Japán fogja kipróbálni a gyakorlatban."
Placi82 2020. 08. 10. 18:08
Előzmény: #84022  Alexander_Greybeard
#84029
https://www.google.com/amp/s/www.napi.hu/solar/ket_platina_erme_es_maris_megoldodott_az_amerikai_valsag.539696.html/amp
Minek bonyolítani ennél jobban az eredmény ugyan az. Mivel az csak ebben a félévben csinált 19%GDP allamadossag hiányt. Szerintem ne 2 db érmet verjenek, hanem 100 at🤣. Nem fog ez működni. 
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 18:03
Előzmény: #84027  Placi82
#84028
Ráadásul jappánban 30 éve szened a zingatlanpiac a nagy rally óta. Az új kéglik jól eladhatóak, minden más meg nehezen. Akkor ez lesz a minta pesten is?
Placi82 2020. 08. 10. 17:55
Előzmény: #84022  Alexander_Greybeard
#84027
Bírom mikor felhozzak a japán példát és az ottani Boj mukodeset, és próbálják rahuzni a fed és az ekb működési struktúrara. Nem meg. Nem. Lehet kiragadni ami nekünk tetszik, de ignoraljuk azokat a tényeket, amik jellemzőek a japán gazdaságra, és nekünk nem igazán tetszenek. Japán gazdasag történetét, érdemes elolvasni az 1990 és évektől, és elgondolkozni, hogy képes lenne e fegyelmezetten végig inni ugyanazt az utat az unió és az USA. (Kína más történet ott kapitalista diktatúra van. Vagy van más párt is a kommunista népi parton kívül is? Na ugye? Ha ott baj van központilag meghuzzak 10 évig a nadragszijjat, ott nincs tüntetés.) Ilyen erővel azt is allithatnank hogy szenegal, is fedezet nélkül is csinálhat mennyiségi lazítás a végtelenség és, jegybankja pedig soha nem lejáro kötvényeket bocsathat ki 1% os kamaton. Komolyan megrendul a jövőbe vetett hitem, mikor ilyen okos, racionális ember mint te, is elhiszi hogy egy ilyen struktúra működhet. 
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 17:50
Előzmény: #84024  berlini
#84026

"Elárulhatná nekem valaki, hogy ki a fenét zavart melos8?"
Saját magát tiltatta ki, kérte a fiók törlését, gondolom, ahogy szokta. Majd beregel újra melós9-ként
Ne kérdezd, hogy miért, lehet hogy tablettára itta a sört.
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 17:45
Előzmény: #84023  berlini
#84025

Ettől még nagyon pocsék üzlet Jappánban ingatlanba fektetni, mert nem szeretik a zemberek a használtat, cirka 30 éve a nagy buborék vége felé és azóta.
Ha a párhuzamos eseményeket nézzük, milyen lenne mondjuk a budapesti helyzet, ha a nagy rally árait 30 év múlva sem érnék el újra, persze közben először jön egy súlyos mélypont (újra). Elképzelhetetlen? Jappánban nem.
Ez a nem szeretik a használtat, mintha a budapesti piacon is megjelenne. Akinek van pénze az inkább megy újba, különlegesbe vagy nagyon szépen felújítottba. A többire meg rohamosan csökken a zigény és a kereslet.
Már a második olyan ingatlanos beszélgetés, amikor ezt hallom. Őket ez úgy érinti, hogy csak új, újszerű vagy különleges kéglikre hajlandóak kreditet égetni.
berlini
berlini 2020. 08. 10. 17:43
#84024
Elárulhatná nekem valaki, hogy ki a fenét zavart melos8?
Miért tiltatták ki?
berlini
berlini 2020. 08. 10. 17:38
Előzmény: #84009  fogpaszta
#84023
Az a fontos, hogy saját devizában legyen eladósodva. A pld. jen kötvényeket tarthatják külföldiek is.
Alexander_Greybeard 2020. 08. 10. 17:34
Előzmény: #84018  fogpaszta
#84022
Miért, most látsz bármilyen féket? A világ tele van olyan adósággal, amit csak görgetni lehet, visszafizetni nem. Az USA-nak 130-150 ezer milliárd USD olyan adóssága van, amire még nincs fedezete (unfunded liabilities). Ezek olyan ígérvények, amiket majd ki kell fizetni egyszer de még nem részei a hivatalos államadósságnak, ami 26 ezer milliárd dollár. Kína összes adóssága valami 300% a GDP-hez viszonyítva. Csak hogy a két legnagyobb játékost említsem.
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 17:34
Törölt hozzászólás
#84021
Törölt felhasználó 2020. 08. 10. 17:26
Előzmény: #84012  fogpaszta
#84020

Jappánban olyan "jó" üzlet ingatlanba fektetni, hogy a használt házak szinte értéktelenek. Mindenki újba akar költözni, ezért akár 30 éves házat is ledózerólnak. Értve ez alatt, hogy a pínzesebbek akik családi házba tudnak költözni, nem költöznek használtba.
A lakások szintén nem képesek a zárukat tartani. A lakásbérleti kultúra viszont fejlett. Ugye aki lakást birtokol, eladnia minek, olcsóbban, mint vette, megpróbálja kiadni fiatalnak, mert ott ugye nincs babaváró. A zönerőt össze kell gyűjteniük. A szomszédokra maximális tekintettel vannak stb nem mint a kedves Budapesten.
És pl a rövidtávú kiadás esetében is 15-31 dodó egy éjszaka az airbnb szerint, olcsóbb, mint Budapest, pedig a lakásokat drágábban vették valószínűleg.
Brutális pénzbőség volt/van, bármennyit nyomtatnak, bármekkora lehet a hiány, szuper alacsony kamatok. A lakásárak mégsem érik el még most sem 30 év inflációja után sem a nagy buborék / nagy rally árakat.
Ismertem jappánt, aki 1m dodónak megfelelő yen hitelt vett fel a kéglijére és élethossziglan fizeti, mert ez még egy jappán alkalmazotti fizetésből sem kis összeg.
Idősödő, fogyó népesség, csak mint Magyarországon.
A Csorba Dani utolsó videójában pont arról beszéltek, hogy pesten aki venni akar, az azonnal költözhető, szépen felújított vagy új lakást akar venni, minden más eladhatatlan, mert nincs vevő. Ingatlanos se szívesen foglalkozik vele és nem éget kreditet a hirdetésre ha legalább nem jó,újszerű vagy új állapotú a kégli.
Egy felújítás meg súlyos milliókba kerül, mielőtt valaki arra gondol, hogy sebaj, majd felújíté és úgy ad el.
Nyilván ha ez a trend tartós lesz, akkor be indul a balekfogó, ahogyan a használt autóknál is, hogyan lehet a legminimálisabb befektetésből újszerűnek láttatni a verdát/kéglit és a p.raszt balekot a csőbe húzni vele.
Toniba 2020. 08. 10. 17:20
Előzmény: #84012  fogpaszta
#84019
Annyira inflalja el, hogy a jen nagyjabol egyutt mozog az euroval. Tehat akinek jenben van barmije nem jar olyan rosszul.
Sokkal rosszabbul jar az akinek forintban van barmije.
Osznepi hiperinflacio nem lesz. Egyes orszagoknal lesz gond pl. Venezuela. De ilyen esetben az ingatlan sem er semmit. Ilyenkor az arany ill. EUR, CHF a nyero.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 10. 17:19
Előzmény: #84013  Alexander_Greybeard
#84018
Viszont ha ez mükődik ( nagybb galiba nélkül ) és az első fecskék próbája után ezzel egy féktelen költekezés indulhat meg a világban...
-
Kicsit utópisztukus a számomra... 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 10. 17:16
Előzmény: #84013  Alexander_Greybeard
#84017
Próbáltam a saját józan paraszti eszemmel végiggondoloni ezt a megoldást, de akárhogy is futtatom le a dolgot, ezzel el fogják értékteleníteni a YEN-ben lévő összvagyont, Persze lehet, hogy YEN-ben lévő összvagyonhoz képest az adósság "eltörlésének" összege nem számottevő..
CyrusTheGreat 2020. 08. 10. 17:16
Előzmény: #84013  Alexander_Greybeard
#84016
A japán modellben nincs infláció, a lakosság elkölthető jövedelmét vonja magához a BoJ a finanszírozáshoz.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 10. 17:11
Előzmény: #84013  Alexander_Greybeard
#84015
Hát ez izgalmas. :)
-
Így már érthető miért nem akarunk mi EUR-t itthon és az is, hogy miért adnak magasabb kamatot a kötvényekre mint a hitelkamat ami amúgy egy ellentmondás lenne..
impudent 2020. 08. 10. 17:09
Előzmény: #84012  fogpaszta
#84014
pont jót kérdezel, itt van a kutya élásva
Alexander_Greybeard 2020. 08. 10. 17:08
Előzmény: #84012  fogpaszta
#84013
Ez az egyik nagy kérdés. Elméletileg féken tartható vele az infláció, gyakorlatilag majd kiderül. 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 10. 17:04
Előzmény: #84011  Alexander_Greybeard
#84012
értem. viszont józan paraszti ésszel így meg elinflálja a vagyont ami az országé vagyis akinek Yen-ben van bármije is...
-
De lehet jó nagy hülyeséget írtam...? :)
Alexander_Greybeard 2020. 08. 10. 16:52
Előzmény: #84009  fogpaszta
#84011
Saját devizában működik, ha működik. Nincs bizonyítva, hogy ez a helyes út. Viszont ha jó, ha sem, a dolgok mai állása alapján nem csak Japán fogja kipróbálni a gyakorlatban.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 10. 16:49
Előzmény: #84008  Alexander_Greybeard
#84010
Valami ilyesmit pezgegetett Soros Úr is az EU kapcsán nemrég ha jól emlékszem...
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 10. 16:47
#84009
Minden elismerésem Berlini és Alex uraknak, hogy ezekben a témákban ( Japán államadósság és az ottani jegybank hogy tudja azt egy újfajta módszerrel ( Mmt ) ezt eltüntetni ) ilyen ismeretekkel rendelkeznek..
-
Én is kozgazt végeztem de fingom nincs ezekről a dolgokról ezt őszintén bevallom.
-
Viszont egy kérdésem lenne. Gondolom ez csak úgy működik, ha egy ország befelé van eladósodva?
Alexander_Greybeard 2020. 08. 10. 16:27
Előzmény: #84007  Murdoch
#84008
Sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom.
Murdoch 2020. 08. 10. 16:24
Előzmény: #84006  Alexander_Greybeard
#84007
Olyan örök kötvény jellegű? :) 
Alexander_Greybeard 2020. 08. 10. 16:23
Előzmény: #84005  impudent
#84006
Elméletben létezik a megoldás. Mondtam, hogy még nem próbálta ki senki. Nem én leszek az az ember, aki a maradék reményed is elveszi. Főleg úgy, hogy te kötvényekbe fektetsz.
impudent 2020. 08. 10. 16:20
Előzmény: #84003  Alexander_Greybeard
#84005
ami nincs arrúl nem köll tudni nemde ?
Murdoch 2020. 08. 10. 16:19
Előzmény: #84000  Placi82
#84004
Remélem nem találnak ki a kriptok mintájára vmi hufcoint, mert akkor tényleg végünk...
Alexander_Greybeard 2020. 08. 10. 16:18
Előzmény: #83999  impudent
#84003
Jobb, ha nem tudod.
Placi82 2020. 08. 10. 16:18
#84002
Régen a pénz mögött ezüst., arany volt, utána a meg termelt munka, értek, utána jött a hitel pénz korszaka, hitel és kamat volt mögötte. Na most meg semmi se arany se munka se kamat:). Nem vagyunk mi japán, ez a buli  csak ott működik.. 
Mollly 2020. 08. 10. 16:16
Előzmény: #83934  impudent
#84001
Volt egy másik régi magyar film is: "Fűszer és csemege". Na, abban volt egy nagyon jó mondat, mikor a földbirtokos alá akarja íratni a húgával a váltót: "A nagypapa azt mondta, hogy váltót csak akkor írj alá, ha a fedezet ott van a zsebedben" No hát...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek