Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2017. 07. 10. 08:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#16300
Vagy nem, mivel a nagy lóvé vállalkozóként vagy vezetőként jön, amire nem csak, hogy nem alkalmas bárki, hanem az arányok miatt a többsége a fiatal beosztottaknak nem lesz az. Csak van ilyen közvélekedés, ami a 90-es években és a 2000-es évek elején alakult ki, amikor a mai gazdasági struktúra kialakult (többek között megjelentek a multik), mert az akkori pályakezdőknek nagyon nagy aránya lett később vezető beosztású. Aki nem, azok közül akik szakmailag fejlődtek, azok is rosszabbul keresnek 50 után, mint előtte. Én 30 évesen eleve úgy számolok, hogy folyamatos önképzés mellett 40 éves koromig emelkelkedni fog a bérem, utána 50-ig stagnálni, majd esni, 60 után pedig jó eséllyel nem lesz munkahelyem, a nyugdíjkorhatár becsléseim szerint addigra vagy 80 felett lesz, vagy nem lesz állami nyugdíjrendszer. De én eleve készülök erre anyagilag, és amit írok, azt nem a pesszimizmus mondja belőlem, hanem a realitás.
ncseed 2017. 07. 09. 22:39
Törölt hozzászólás
#16299
Törölt felhasználó 2017. 07. 09. 21:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#16298
33
ncseed 2017. 07. 09. 20:10
Törölt hozzászólás
#16297
Törölt felhasználó 2017. 07. 09. 19:47
Előzmény: #16211  buyandhold
#16296
Te is túl sokat jársz az onyxba mostanában... De lehet van köztünk egy fél generáció, mert nekem egy ilyen ismerősöm sincs, a fele albérletben lakik(és nem azért, mert úgy gondolja neki az éri meg jobban), vagy épp külföldön van(ofcz szintén albiban), vagy max 20 misi az ingatlanvagyona, ha ki van már csangetve az egész, akié a 30-at karcolja, abban már van hitel, ide tartozom én is.
Törölt felhasználó 2017. 07. 07. 14:31
Előzmény: #16293  sakal83
#16295
Szerintem is inkabb terjeszkedni fog, de kérdés milyen ütemben és hová. Délre ráadásul kiterjedt rozsdaövezet van még a IX. kerületben, szvsz a következő lépés az lesz, és csak utána a Határ úttól délre.
sakal83 2017. 07. 07. 14:27
Előzmény: #16292  pickpepe
#16294
Nem mondom, hogy rövid:)
sakal83 2017. 07. 07. 14:26
Előzmény: #16291  Törölt felhasználó
#16293
Persze nem lehet tudni a jövőt: "ezért jósnőket fizetek, de olykor ők is tévednek":) De hosszútávon 99% - vis majoron kívül- , hogy tovább terjeszkedik a város.
pickpepe
pickpepe 2017. 07. 07. 14:15
Előzmény: #16284  sakal83
#16292
60 év múlva nagy kasza? ok generációkon át gondolkodom én is, de azért ez elég hosszú időtáv, nem?
Törölt felhasználó 2017. 07. 07. 14:06
Előzmény: #16287  sakal83
#16291
Ebben lehet valami. Mondjuk a XX. kerületben én úgy látom, hogy most is vegyes a kép, a családi házas övezetekben a lepukkadt putriktól a Kádár kockákon át az új házakig minden van, igaz inkább épp a külső részeken, már Soroksár közelében van több új. De az biztos, hogy lenne mit lebontani... De még mindig kérdés, mennyire fog intenzíven növekedni a város, hiszen az elmúlt 150 évben a vidéki lakosság költözése volt a forrás, az viszont elapadhat idővel. Persze a nagyobb egy főre vetített lakás igények is számítanak.
sakal83 2017. 07. 07. 13:52
Előzmény: #16287  sakal83
#16290
ehhez van egy kis saját példám is. Jó édesanyám 1998-ban 50k-ért vett telket Győr putri részén, 12milláért lett eladva tavaly. Ha jól számolom 600x-os zseton:) Helyismeret, józan ész és hosszútávú gondolkodás szükséges ehhez. Sajnos nekem hiányzott 2012-2014 között Budapesten. :) (5-6-ért mentek a telkek a 15-ben, ma 25-30...) Pedig láttam ezt a 13-ban is 2002 óta, csak dolgoztam és nem gondolkodtam:)
sakal83 2017. 07. 07. 13:46
Előzmény: #16287  sakal83
#16289
Érdemes megnézni, hogy a metrodom hol építkezik. Tanulságos. Főként azt, hogy áttért a 4 putri részére, mert az az még, de közel van a központhoz. Illetve a 10ben kibaszott jó helyen húzza fel az építményét földrajzilag. Ezek a Tópark és társai színtiszta szemfényvesztő helyek. M1 kivezetőnél lakás... Te atyaúristen, igazi kasza lehetett az valakinek
sakal83 2017. 07. 07. 13:42
Előzmény: #16286  buyandhold
#16288
az attól függ mi a célod. Ha jó sok zsetonod van, akkor diverzifikálod a vagyont. Ahol élsz király legyen, amivel könnyen keresel kockázatosan, de likvidként, ami biztos és biztosan hoz, illetve ha tárolod a pénzt, mert le sem szarod, hogy az mit hoz és mikor. Az utóbbi esetén érdemes ilyet venni. Illetve, ha van családod, azt biztos tovább tudod adni. A pénzt nem olyan biztos.
sakal83 2017. 07. 07. 13:40
Előzmény: #16285  Törölt felhasználó
#16287
Az építési területek idővel elfogynak. Budapest igazi nagyvárosi trend felé halad. Minden nagyvárosnál a belső kerületek kibaszott drágák, megfizethetelnek minden fejlett országban, és hosszútávon azok is maradnak, hiába esik vissza olykor. A belső kerületek határaira mindenki társasházakat húz (13/14/11), a területileg következők lesznek a sorházas övezetek (sima ház pénzkidobás lesz az 1 nm-re eső telekárak miatt). Ez a 15 és a 20. A 16 már inkább kiépült családi házas rész, az már felejtős. A 20 teljesen trágya, a 15-nek jelentős része dózer. A IV felé a panelek lezárják a terjeszkedést. Mindig lesz igény arra, hogy valaki ház jellegű ingatlanban éljen, mert megunja a társasházat. Ez szinte mindenhol trend nyugaton. Nem én találtam ki a frankót, ezt már sok befektető tudta 1999-ben is, ezért is van felvásárolva a 13. kerülte jelentős része pár kéz által, ahol lehet építeni társasházat, már jóval a kivitelezés előtt (olykor 2002-ben már megvett és addig nem hasznosított területekre épülnek most a házak). Ahogy egyre több tőke lesz, úgy halmozódik fel a vagyon, úgy fog rehabilitálódni hosszútávon BP is. Általában a társadalom is így oszlik meg a nagyvárosokban. (Kőgazdag tősgyökeres, belvárosi befektetők, közvetlen környezetben őshonosok és jól, de nem vagyonos keresők, majd a vagyonos és jól kereső sorházasok/háztulajok, illetve a lepusztult lakótelepek, vegetáló emberekkel lásd panelek jelentős része)
buyandhold 2017. 07. 07. 12:55
Előzmény: #16284  sakal83
#16286
30 evre elore sajnos nem lehet gondolkozni, sem befektetni... max 5-10 eves tavlatban lehet gondolkozni...
Törölt felhasználó 2017. 07. 07. 11:37
Előzmény: #16284  sakal83
#16285
Amúgy azért gondolod, hogy nagy kasza lenne, mert a város további terjeszkedésére számítasz, és így mondjuk egy XX. kerület északi részén lévő telek már realatív központ közelinek fog számítani? Vagy városrehabilitációra számítasz, mint a IX-ben?
sakal83 2017. 07. 07. 11:30
Előzmény: #16283  pickpepe
#16284
Telek két esetben jó: - ha te akarsz rá építeni valamikor (akár konkrét időpont nélkül), mert az építés mindig olcsóbb, mint megvenni - ha hosszútávon tervezel, akár generációkon túl. (Pl, én ha tehetném akkor qva sok bontandó házat vennék a XV déli nyugati és XX kerületben az északi részén, persze nem most, hanem 2-3 éve és betárolnám vagy 30-60 évre, nagy kasza lenne)
pickpepe
pickpepe 2017. 07. 07. 10:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#16283
és az esetek döntő többségében nem tudod bérbe adni, illetve még költeni is kell rá (parlagfű, gaz irtása) telek csak akkor jó, ha központi helyen tudsz venni jó áron, vagy ha "van sejtésed" arról, hogy hol kell venni, mert jelentős beruházás lesz mellette, rajta, a közelében és jelentősen fel fog értékelődni.
ncseed 2017. 07. 07. 09:55
Törölt hozzászólás
#16282
kbb 2017. 07. 07. 09:53
#16281
link "A rekordbázist jelentő tavalyi nyár az Otthon Centrum számára nem jelent akadályt abban, hogy az idei évet változatlanul optimistán, sőt további derűlátással ítélje meg. Nem olyan nehéz ez, ha – mint a társaság vezető elemzőjének, Soóki-Tóth Gábornak a kérdéseinkre adott válaszaiból kiderül – a tavalyinál 9,2 százalékkal erősebb forgalommal zárták az első öt hónapot, és a június az előző évinél 15-20 százalékkal nagyobb forgalmat hozott. Mindenesetre nem először kerülnek ellentmondásba a legnagyobb piaci szereplők egymással, ami adódhat akár a lakáspiaci forgalomból való részesedésük egyre nagyobb volumenű eltéréséből is. Az Ingatlan.com adatbázisából kiolvasható – mint arról a Világgazdaságot Balogh László, a cég vezető gazdasági szakértője tájékoztatta –, hogy míg a múlt év végén a kereslet némileg megtorpant, idén március–május között 37 százalékkal, féléves összesítésben 30 százalékkal nőtt az érdeklődés."

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek