Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2021. 09. 15. 20:29
Előzmény: #131994  berlini
#132000
Nagyon szépen köszönöm a hasznos tanácsokat, igyekszem mindennek utána nézni, amiket írtál.  :))
lohran 2021. 09. 15. 20:21
Előzmény: #131998  lohran
#131999
Én ilyenekkel biztos nem foglalkoznék.
Odajárkálni,bérlőkkel vesződni,felújítani !!!!
Jaaaaaaáj
lohran 2021. 09. 15. 20:15
Előzmény: #131997  ncseed!
#131998
Mit magyarázkodsz ?
Eladtad,kész ,vége.
Ha meg haszonnal örülj neki.
17 milliót érőt eladni 30 ért vagy többért az lottó nyeremény.
Szartúl megszabadulni az méginkább
ncseed!
ncseed! 2021. 09. 15. 20:06
Előzmény: #131912  fogpaszta
#131997
Ennél bonyolultabb a helyzet. Nem lehet tudni mennyiért ment volna el fél éve és azt se mennyiért fél év múlva. Egy lakás pontos árát akkor tudod meg ha eladod vagy megveszed! A többi csak becslés.... ez nem részvény v kötvény aminek az árát jegyzik napi szinten.
***
ÍHiába tartom ha nem tudom kiadni mert fel kellene újítani most amikor az égben vannak a felújítási árak...
berlini
berlini 2021. 09. 15. 18:43
Előzmény: #131980  Törölt felhasználó
#131996
Még egy.
Aki egy projekt alapozásánál tart ma és 2022 IV. negyedéves átadást igér, az eleve gyanus.
Ehhez használatbavételi engedélyt kellene hogy kérhessen a III. negyedévben.
Gyakorlatilag kész kell hogy legyen ez előtt, azaz az egész kulcsrakész projektet meg kell csinálnia 10-11 hónap alatt.
Ez technológiailag lehetséges, de a mai épitőipari helyzetben kizárt, még akkor se megy, ha saját kivitelező csapataik lennének. (Az anyag ellátás rapszódikussága miatt).
berlini
berlini 2021. 09. 15. 18:38
Előzmény: #131987  franc0
#131995
Ez nem igy van.
berlini
berlini 2021. 09. 15. 18:36
Előzmény: #131980  Törölt felhasználó
#131994
Először is.
Nagy ingatlanfejlesztő cégeknél tényleg szoktak projektcégeket alapitani egy egy fejlesztéshez.
Itt ebben nincsen nagy vevő kockázat, mert az esetleges disznóságok az anyavállalat több évtizedes imázsát rombolnák.
Kisebb ingatlanfejlesztőnél én ennek nem látom értelmét.
Hiszen ezek általában max 1-2 projektet visznek egyidejűleg és nincs se szükség se lehetőség egy-egy komplett csapatot felállitani mindegyik mögé.
Ráadásul egy sikeres projektből nincsen pozitiv "hozam", a következő projektcég is nulláról indul.
Én megmondom őszintén semmilyen más okot nem látok amögött, hogy ilyen esetben megjelenik egy projektcég, mint a kockázatok nullára redukálása , illetve teljes átháritása a vevőkre.
Én egy ilyen céggel csak akkor szerződnék, ha bebizonyitja, hogy van megbizható teljes banki finanszirozása és a vételár túlnyomó többségét a használatbavételi engedély után kelle csak fizetnem.
Egy esetben tennék kivételt, ha a projektfinsnszirozó bank olyan számlájára érkezik a befizetésem soron következő része, ami fölött a bank engedélyével (előzetes feltételek teljesülése után) nyulhat az eladó.
Mindenképpen nagy a kockázat.
ha beleugrasz, akkor előtte a szerződést egy profi ingatlanos ügyvéddel nézesd át. (Mert hogy pozitivet is mondjak, pont a kisebbek hajlandók arra, hogy egyedi szerződéseket irjanak alá a vevőkkel. A ngyok ilyenbe nem mennek bele.)
Tésztavirág 2021. 09. 15. 18:27
Előzmény: #131983  tihamer
#131993
Világvégevárás, tehát az irány fel... :D
berlini
berlini 2021. 09. 15. 18:24
Előzmény: #131977  kkpp
#131992
Miből gondolod, hogy én ezt egyszerűnek tartom?
Megpróbáltam röviden leirni, de ez a valóságban több éven keresztül tartó folyamatos tárgyalás, egyezkedés is lehet.
Csináltam már ilyet is.
Tudom miről beszélek.
Törölt felhasználó 2021. 09. 15. 17:33
Előzmény: #131987  franc0
#131991
Köszi szépen. Még berlinitől is várnék választ, mert nekem ő olyan megfontoltnak tűnik. Nem szeretnék hülyeségbe beleugrani.
macisajt 2021. 09. 15. 17:24
Előzmény: #131986  tihamer
#131990
Vegyél garázsokat, lakásokat az a tuti nyerő!🤣🤣😂😅
Murdoch 2021. 09. 15. 17:19
Előzmény: #131987  franc0
#131989
Bölcs tanács, lehetőleg az összes kockázat a vevőé. Gazdagék meg nem keverendők ide.
SteveBux 2021. 09. 15. 17:00
Előzmény: #131985  Törölt felhasználó
#131988
Ezt köszönöm! 
Nagyon jot nevettem. 😊 😊 😊 
franc0 2021. 09. 15. 16:58
Előzmény: #131980  Törölt felhasználó
#131987
Ne legyen gyanús.
Ez minden iparágban így megy, amire rálátok.
Egyébként a gazdagok a saját családi házukat is projektcéggel építik. 
tihamer
tihamer 2021. 09. 15. 16:47
Előzmény: #131984  tihamer
#131986
"estek a részvények és a nemesfémek, "
Érdekes folyamatok.
Arany 1795 USA dollár.
Emelkedő inflációs környezetben stagnál az arany ára közel 2 éve.
Ki érti ezt?
Törölt felhasználó 2021. 09. 15. 16:44
Előzmény: #131984  tihamer
#131985
Másold már be légyszi az internetet, hogy itt is meglegyen, köszi :D
tihamer
tihamer 2021. 09. 15. 16:41
Előzmény: #131983  tihamer
#131984
"Érdekes mozgások voltak a héten a piacokon: estek a részvények és a nemesfémek, miközben a réz és az olaj emelkedett, a kötvényhozamok pedig szintén inkább emelkedéssel próbálkoztak. Kicsit úgy tűnik, mintha azt áraznák a piacok, hogy a gazdaságok helyreállása mellett a QE (jegybanki pénznyomtatás) kivezetésre kerülne, ami az eszközpiacokra nyomást gyakorol. (Bár egyik kollégám szerint ez inkább csak egy idióta sávmozgás, és nem kell túl sokat belelátni).   Azon gondolkoztam, hogy vajon mennyi lehet a hosszabbtávú „egyensúlyi” magyar kamatszint – habár nem hiszek az egyensúlyban, mert olyan valójában a piacokon sosincs. Másként feltéve a kérdést: hol kellene lennie mondjuk az 5 vagy 10 éves magyar állampapírnak (az előbbi kb. 2,5, az utóbbi kb. 3% éves hozamot biztosít jelenleg)?A régiónkban uralkodó inflációs nyomás nem csak ideiglenes, hanem a szűk munkaerőpiac, túlfűtött gazdaságok miatt valószínűleg egyre erősödő lesz. A korábbi, szinte folyamatos forintgyengülés miatt felerősödtek az inflációs várakozások is (ezért volt szerintem nagy hiba engedni gyengülni a forintot éveken át), és a magas bérnövekedéssel együtt nehéz nem azt gondolni, hogy 3-4% infláció szinte automatikusan képződik a magyar gazdaságban – még akkor is, ha a forint stabil... ebből persze következik az is, hogy a forint gyengülése a következő időszakban nem megengedhető. A forint gyengeségének megállításához 2-2,5%-os kamatszint valószínűleg minimum szükséges már most is, de mivel 2022-23-tól a fejlett világ munkaerőpiacán is szűkösség lehet (2019-ben, a koronavírus előtt már 40-éves mélyponton volt a munkanélküliség a nyugati országokban, és ebben a koronavírus is csak rövid törést hoz szerintem, hamarosan visszakerülünk ugyanebbe a helyzetbe, ahol már bérnyomás lesz USA-ban, és később Európában is), ezért ott is kamatemelésre lesz szükség, amit valószínűleg le kell követnünk. Emellett az állami szabályozással elnyomott árak (pl. áramár, szemétdíj, vízdíj stb.) is inflációs robbanással fenyegetnek idehaza – minél tovább halogatjuk ezek helyreállítását, annál inkább. Továbbá ott van a 2022-es választás is mint óriási kockázati tényező: a kiélezett, polarizált politikai helyzetben nem nehéz elképzelni, hogy komoly feszültségek lesznek (képzeljük el a Capitolium ostromához vezető hangulat mit eredményezne hazai körülmények között!), ami a kockázati prémiumok növekedésén keresztül ismét magasabb kamatszintet kívánna meg.Ja, és ugye éppen most akarunk egy hatalmas minimálbéremelést is lezavarni, ami szintén nagyot lódíthat az infláción.Mindezeket nehéz összegezni, de egészen biztos, hogy a jelenlegi 2,5-3%-os hosszú állampapírhozamokban ebből nem sok minden van beárazva. Számomra sokkal magasabb hosszú hozamokra lenne szükség, hogy a magyar állampapír vonzó legyen…"
tihamer
tihamer 2021. 09. 15. 16:39
Előzmény: #131979  tihamer
#131983
Törölt felhasználó 2021. 09. 15. 16:15
Előzmény: #131981  Murdoch
#131982
Igen, meg persze meg is szűnhet 2023-ban a cég. Nem egy nagy dolog megszüntetni végelszámolással egy céget. Akkor mi lesz a garanciával?
Murdoch 2021. 09. 15. 16:12
Előzmény: #131980  Törölt felhasználó
#131981
Jaja, jó buli ez, ha bármi gubanc van, nehogy már a jónevű anyacég sározódjon be.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek