Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
gambadoro 2017. 04. 15. 13:22
Előzmény: #13159  boxika
#13160
biztos így van a már említett kolosy téri aránylag újban évi 50 e alatt volt tavaly a fűtés ennyit tudok konkrétan (48nm) arról pedig ne beszéljünk h egy halom hőszivattyús ház épül kk: ezt nem tudom, de egy teremgarázsos, kertes, kulturált házban nyilván megér +8 ezer forintot, hogy emberhez méltó körülmények között élhetsz nekem az a véleményem, ki fog kopni az igénytelenség mert ok, bécsben pl. baromi sok a kuka ház, tele a mai napig komfort nélküli lakásokkal viszont az 50 éven belül épültek már luxus lakások a magyarhoz képest, a benelux végképp, vagy az olasz bemész egy 50 éves olasz tömegházba márvány az egész, látványos üvegkapu, dizájn lift, széles folyosó - és ez az átlag mivel a magyar már világot lát, változni fog az igénye remélem
boxika 2017. 04. 15. 13:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#13159
Egy új fűtése ugyanannyiba kerül, mint egy szigetelt panelé, vagy egy saját fűtésű téglaépítésű lakásé.Különbségek: az újban dupla kk, azaz kb 18 a felújítási alappal együtt. A másik kettőben általában uannyi a kk.A téglában (utó szigetelés nélkül)kb 2 fokkal kevesebb télen a hőmérséklet, a másik kettőben uannyi, cserében saját futésűnél teljes mértékben szabályozható (májusban is futhetsz, vagy évekig nem futesz). A 2000 után épült lakásoknál gyakran csak 5-6 cm a szigetelés, min 10 kéne lennie.
ncseed 2017. 04. 15. 10:05
Törölt hozzászólás
#13158
kbb 2017. 04. 15. 09:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#13157
A bérlők valóban árérzékenyek (vagy kevés a jövedelmük, vagy a mielőbbi vásárlás érdekében spórolnak), a többletszolgáltatásért (pl. elkerített udvar) többségük nem szívesen fizet, amibe az új lakások magasabb presztízse is beletartozik, épp ezért a panelnek legjobb a megtérülése... ...de én nem is ezt írtam, hanem hogy az újépítésűek magas közös költsége főleg a közös kazán fix költségeiből adódhat, cserébe viszont a fűtésszámlában feltehetően csak a hődíjat kell megfizetni, tehát nincs a távhő alapdíjához hasonló költségelem. (De ez csak feltételezés, nem láttam még újépítésűre elszámolást... egyáltalán valóban magas a közös költség, vagy ez csak a drága távfűtéshez hasonló városi legenda?) Ha hozzávesszük, hogy egy jól megtervezett újépítésű a korszerűsített panelnél is kevesebb hőfogyasztású, ha nincs túl sok többletszolgáltatás, simán el tudom képzelni, hogy a teljes rezsi még kisebb is lesz az újban. Panelprogram felára: A mi lakótelepünkön 2009-ben korszerűsíteték a házak többségét, ami a kétszobás lakásokra 1M körüli költség volt, ennek 1/3-át fizették ténylegesen a lakók. 2011-ben, mikor vettük a lakást, akkor 1M körüli felárral mentek a panelprogramosok, tehát az eladók gyakorlatilag egy az egyben át tudták hárítani a teljes költséget, zsebre téve a támogatást. Azóta még jópár tömböt megcsináltak, és elszaporodtak a túlárazott, komolytalan hirdetések, így nehezebben belőhető az aktuális felár - de valószínűleg nőtt.
ncseed 2017. 04. 15. 07:52
Törölt hozzászólás
#13156
redi 2017. 04. 15. 02:21
Előzmény: #13154  gambadoro
#13155
Egyetértek. Venni is akartam a 14 kerben egy tégla garzon nem függőfolyosósat.Voltak is jók.Kb 10-11M-ért.Nem vettem, hülye voltam.Most meg csak a kukák vannak.Azok is 16-17ért. A X.ker megy még elfogadható áron, de ott sem sok a jó lakás.
gambadoro 2017. 04. 14. 23:33
Előzmény: #13146  redi
#13154
a garzon volt pesten messze a legjobb
redi 2017. 04. 14. 22:33
Előzmény: #13151  kbb
#13153
Ezek szerint a csúsztatott még az 50-es évekbeli téglánál is rosszabb (hiába épült 70körül) Az elrendezésük sem jó, alapból csak fali fűtő van a konyhában, fürdőszobában amik mára elavultak. Plusz a télen majd befagytam (pedig szigetelt ház), mert se alattam se mellettem nem laknak. A lakások fele üresen áll. Nem tudom hogy miért tartogatják annyian? Igaz ez nem Budapest.
redi 2017. 04. 14. 22:28
Előzmény: #13151  kbb
#13152
Köszönöm a választ, ezt nem tudtam. A kongás a fürdőszoba és a szoba között volt.Lehet kiemeltek egy két téglát a munkások :)
kbb 2017. 04. 14. 22:25
Előzmény: #13150  redi
#13151
Csúsztatottnál betonból szoktak lenni a lakáselválasztó falak, ez esetben a szomszédokat pontosan ugyanannyira lehet hallani, mint a panelban.
redi 2017. 04. 14. 22:20
Előzmény: #13142  Törölt felhasználó
#13150
"téglafalak csak dísznek vannak" ezt tapasztalom is a csúsztatottban.Glettelésnél nyáron néhány helyen kongott az ürességtől :) És a szomszédot is nagyon szépen hallom :)
kbb 2017. 04. 14. 22:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#13149
"panelre 8-10e/hó a közös költség az új építésűra meg ~20e" De mitől több az újépítésű közös költsége? Jó, a saját udvar miatt van kertészet, meg nagy lakásszámánál esetleg portaszolgálat, de ezek kézzelfogható többletszolgáltatások. Felújítási alap viszont kevesebb is elég, hiszen az első 10-20 évben nincs igazán nagy kiadás. Feltehetően a közös kazán javítása, karbantartása, és későbbi cseréjére gyűjtés van hozzácsapva a közös költséghez, ami panelnél a távhő alapdíjának felel meg. Illetve régebben a beruházók szerettek lehúzni átadás után néhány bőrt a lakókról a túlárazott közös képviselettel, de hosszabb távon ehhez tartósan nagy számú eladatlan lakás kell, különben leváltják a lakók... a mostani előértékesítések mellett ilyen trükközés nem nagyon várható.
redi 2017. 04. 14. 22:05
Előzmény: #13133  gambadoro
#13148
Sajnos a panoráma csak akkor számít ha van erre pénze az embernek.A többségnek nincs(ezt te is mondtad)És kifűteni sincs egy szigeteletlen 74es téglát.Ezért veszik a panelt.Rossz kilátás, zaj, de megfizethető a rezsi. Amúgy akinek nincs autója (mert nem tudná fenntartani a nettó 120ból), annak nagyon fontos a tömegközlekedés.Magamról tudom.A villamos tőlem öt percre van gyalog, busz is, de a villamos a lényeg. És most már városi létemre eljutottam oda (kicsit szégyenlem is), hogy nem veszek ott lakást ahol nincs villamos vagy metró öt percen belül.Nem akarok a dugóban állni. Autóm nincs.
ncseed 2017. 04. 14. 21:58
Törölt hozzászólás
#13147
redi 2017. 04. 14. 21:55
#13146
Nem mindegy hogy kiadni vagy élni szeretne benne az ember. A panel szerintem is jó elrendezésű.Jó helyen jól kiadható.Én egyedül a csótányoktól tartok. Ezért szeretem jobban a téglát vagy a csúsztatottat.A gázfűtéssel kevésbé van kiszolgáltatva az ember, bár amilyen rossz a minősége mostanság, nem nagyon lehet vele spórolni a távhőhöz képest.De ezek csak az én meglátásaim. Régóta olvasgatlak benneteket és bizonyos szempontból mindenkinek igaza van. De mostanság a panel volt a legjobb befektetés...merre tovább? én is szeretném tudni.
gambadoro 2017. 04. 14. 21:41
Előzmény: #13144  gambadoro
#13145
namost, ehhez képest a 2000 után épített lakások, legalábbis, amiket ismerek (9. ker rehab övezet több házat is elég jól, gyetvay házak) normális magasság (bár a rehab részen pont a 2006 körül épültek között van két extrém alacsony belmagasságú ezen aztán változtattak) elfogadható közös részek gyetvay még ma is minőségi folyosók, lépcsőház stb. jó alaprajzok, könnyen alakítható elfogadható hangszigetelés elfogadható minőség, panelhoz képest kozmikus ugrás nincs tömeghatás akkor sem, ha nagy az épület garázs, tároló más lakóközösség mostanában épült házak közöl kettőt ismerek, egyet a Kolozsy környékén illetve 11ben ezeket eleve felesleges a panellal összehasonlítani reálisan háromszor annyit érnének szerintem
gambadoro 2017. 04. 14. 21:37
Előzmény: #13142  Törölt felhasználó
#13144
nem maga a beton a probléma, bár az is szerintem: alacsony 10 emeletes olyan, mint valami keltető nincs hangszigetelése tömeghatás igénytelen kivitelezés nem lehet alakítani, vagy nagyon nehezen közös részek igénytelenek a római 4 emeletesek mondjuk nem olyan rosszak az igaz azért az általam is szidott kockákban, legalábbis abban a kb nyolcban, ami az enyém volt (van) dupla tégla volt a lakások között, sőt többen elfordítva rakták a téglát. sőt, gyakori a szinteltolás, illetve általában csak egy oldalszomszéd van tudom, az hidegebb de nekem fontosabb, hogy nem hallom a másikat
ncseed 2017. 04. 14. 20:15
Törölt hozzászólás
#13143
Törölt felhasználó 2017. 04. 14. 20:07
Előzmény: #13137  kbb
#13142
A tégla megítélése kezd a helyére kerülni. Nem rossz anyag az, de túl volt tolva a panellel szemben. Ráadásul a régi téglaházakban tartófalként szerepelnek a téglák, ami statikailag a legszarabb. Az újépítésű épületekben betonszerkezet tartja össze a házat, és a téglafalak csak dísznek vannak. Ezért kell megkülönböztetni a téglát aszerint, hogy újépítésűban vagy régi (hagyományos) házban van-e.
ncseed 2017. 04. 14. 19:35
Törölt hozzászólás
#13141

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek