Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
lohran 2021. 08. 09. 19:45
#128080
Itt semmi nem lesz addig amig a plebs nem szűköl,nem lesznek kurmány elleni lázadások,nem lesznek adóemelések,nem lesz családi támogatás megnyírbálás.
Amig ezek nem lesznek addig ölik a rendes embert,pusztítják.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2021. 08. 09. 19:41
Előzmény: #128076  berlini
#128079
Eléggé leegyszerűsítetted (gondolom láttad a napokkal ezelőtti KSH adatközlést - itt linkelték)
A lényeg pont azon van, hogy hogyan el van torzulva a piac - Kiszámoló Mikit idézném: ahol laksz az számodra az átlag, és amit megengedhetsz magadnak.
Ebből  nekem az jön le (egyszerű példával élve), hogy ahol bankigazgató vagy felsővezető az átlag ott ritkán találsz hétköznapi átlagbérezésű polgárt.
Miért nőttek az elmúlt évben csak 20%-ot a családi házárak ott a környéken (ahogy máshol is)?
-családtámogatások (50%)
-olcsó hitel (50%)
berlini
berlini 2021. 08. 09. 19:40
Előzmény: #128077  Murdoch
#128078
Azt még elárulhatnád, hogy a jól szituált panelesek akik eddig is szorgalmasan nézték a szakadt nénik által bemutatott házakat, mitől fogják abbahagyni, ha 20%-os áremelkedés után még mindig nézelődnek?
Nem lehet, hogy gyarapodnak és a kinálat szűkös?
Nem segitett eddig az is nekik, hogy a paneljük ára is egészen szépen felment? (2014 óta sokkal jobban mint a családi házaké)
tehát igy már nem is kell olyan sokat keresni a nagyobba (és házra) váltásra?
Murdoch 2021. 08. 09. 19:33
Előzmény: #128075  J0hnnyEnglish
#128077
Megelőztél, valami hasonlót akartam írni berlininek, egyszerűen el nem tudom képzelni, honnan lesz kereslet. A környezetemben is elég sokan befékeztek, nem lesz továbblépés, a mostani árak mellett biztosan nem. Egy felsővezető sem vágyik a külvárosi 90-es évekbeli lambériás 100M-os rémálom ikerre, másnak meg nem lesz rá keret, fura idők jönnek. Azt elhiszem, amit Cyrus mond, ha bejön a ződhitel, akkor a kisebb új ingatlanokat majd elkapkodják. A többinél tik-tak lesz.
berlini
berlini 2021. 08. 09. 19:30
Előzmény: #128075  J0hnnyEnglish
#128076
Röviden az érved.
(Mert egy van)
Öreg elesett szegény emberek laknak családi házakban és jól szituált fiatal értelmiségi (jól kereső) emberek a panelekben.
Ezért esnek majd a családi házak.
Nos. Mi változott?
mert ez a képlet eddig is megvolt.
Miért nőttek az elmúlt évben csak 20%-ot a családi házárak ott a környéken?
Számomra az a mondatod az árulkodó, hogy a szakadt néni mutatja a drága házat a jól szituált bankigazgatónak.
El kell hogy mondjam a bajodat.
Sok jól szituált panellakó keresi azt a családiházas övezetet.
(Sok az eszkimó és kevés a fóka)
Mindegy hogy mennyire szakadtak lakják ost.
Ez bizony felverte eddig is az árát és nem látom annak az okát, hogy az inflálódó forint ne verné még feljebb.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2021. 08. 09. 19:18
Előzmény: #128072  berlini
#128075

Nekem az a gondom, hogy nem igazán látom az igazolást arra (nekem nem írtál meggyőző hsz-ket), továbbra is, hogy a messze a végtelenbe kellene száguldani. 2015-ben épeszű (alap ingatlanfigyelő halandó) ember is látta (még messze amatőr halandó is mint én), hogy ebből görögtűz lesz (lett). Olyan gyorsan léptem/tünk amilyen gyorsan lehet (3 hónap), hogy még így is egy félszobával kisebb lett a lakás.
Most teljesen amatőrként, sokkal több jelet látok a stagnálás, vagy lassú lecsorgás tényére/lehetőségére mint a száguldásra bármelyik irányba!
A hirdetések és a nyitott szemmel járás nagyon fontos! Lehet, hogy egy egyszerű városi panyel zöldfülü mérnöknek feltűnnek bizonyos dolgok:
- itt gréten 5 év alatt az átlag életkor szerintem 20 évvel lejjebb ment
- mérnök, közgazdász, informatikus, reklám managger... soroljam? (én nem láttam, és az ismerőseim sem láttak három műszakos gyári szalagmunkást itt vásárolni - nyilván a fizetésük miatt)
- a saját (legnagyobb) háztömbben is a tartozások százezres nagyságrendre redukálódtak, nálunk lazán átment a közös költség emelés tavaly (amit korábban soha nem tudtak átverni az "öregeken")
Átmegyek sétálni Sasadra a gyerekekkel. ( a cél egy sorház ~15 éven belül) Minden utcában kb 10-15%-án látod, hogy lecsúszott emberek élnek benne, beragadva. Ezeket (és máshol is), jelenleg nincs az a kényszer, ami kirobbantaná, mert a rezsi pl mesterségesen generálva extrém alacsony, vagy moratórium van.
Az a perverz helyzet állt elő, hogy a fábiás, szakadt papucsos mosdatlan mamika, mutatja a bankigazgatónak vagy vezető beosztású emberkének, milyen fasza a 100 milkás ingatlan, de hát a kisnyugdíjbú festésre se futja, alkudni nem lehet, mert holnap viszik 10%-al drágábban KP-ben (állítólag).
Korábban felsoroltam (azt hiszem veled beszélgettünk róla), hogy elég sok tényezőt látok a jövőben, ami megdrágítja a családi házas lakhatást.
Sok más fiatalnak és nekem nem lesz problémám a rezsivel, vagy annak emelésével ugyanis részben emiatt kényszerből elég sokan visszafogják a lakhatási életszínvonalukat (a mamahotel is egyfajta ilyen dolog). Sokkal több embert látok akkor ugyanakkor az ellenkező oldalon és főleg emiatt gondolom, hogy hosszabb távon vége a szárnyalásnak.
Murdoch 2021. 08. 09. 18:37
Előzmény: #128069  lohran
#128074
Serdülő koromban kifogtam még ilyet. Idősebb, jól szituált néni adta ki, számlával, szinte családtagként kezelt. De ez tényleg ritka.
berlini
berlini 2021. 08. 09. 17:10
Előzmény: #128066  Murdoch
#128073
...de ha segit a fiatalokon, akkor hajrá!
Drukkolok!
Hajrá Magyarország! 
Essenek az árak!
Ha elég sokan akarjuk, akkor biztosan bejön.
berlini
berlini 2021. 08. 09. 17:08
Előzmény: #128066  Murdoch
#128072
Úgy teszel mintha ma nem 12 hozzászólásban nem pont ezt irtam volna.
Honnan veszed, hogy pont én nem értem meg, hogyha a fiatalok más kiutat nem találnak csak a külföldi munkát ilyen körülmények között, hogy családi háttér nélkül itthon lehetettlen ma már egyről kettőre (és egy lakáshoz) jutni?
Már megint a sértődöttséeget érzem a hangodból.
Aminek az oka, hogy már évek óta különbözőképpen látjuk az ármozgást a piacon.
Én nem azt szeretném, hogy a lakások árai normál halandónak totál elérhetettlenek legyenek.
Nem én formálom a NER gazdaságpolitikáját.
Viszont én mondom már elejétől fogva, hogy ezzel egy hosszú lakásár drágulást inditottak, ami az inflációs hatással együtt azt eredményezte amit látunk.
Freszelés 2021. 08. 09. 16:58
Előzmény: #128070  Freszelés
#128071
(bérbeadói, bérbevevői "kultúra")
Freszelés 2021. 08. 09. 16:57
Előzmény: #128069  lohran
#128070
Van. Nyugaton. (Svájcban biztos)
Magyarországon a bérbeadói/bérbevevői botrány.
lohran 2021. 08. 09. 16:55
Előzmény: #128059  Murdoch
#128069
Normális albérlet ?
Van olyan ?
lohran 2021. 08. 09. 16:55
Előzmény: #128059  Murdoch
#128068
Normális albérlet ?
Van olyan ?
macisajt 2021. 08. 09. 16:43
Előzmény: #128049  berlini
#128067

"Azok legalább csinálnak statisztikát és nem a vasárnapi misén jeletik be mint a jóisten parancsolatját."
...
Ki tudja, lehet hogy ebben tévedsz....
...
"Az egyházak támogatásával indítja újra a gazdaságot a kormány"
...
https://www.napi.hu/magyar-gazdasag/koltsegvetesi-atcsoportositas-egyhaz-hungary-helps.734296.html
Murdoch 2021. 08. 09. 16:32
Előzmény: #128063  berlini
#128066
Rokon jó régen pár évig kis albérletben húzta meg magát. Ő is fiatal mérnökként, majd utána HITEL NÉLKÜL vett egy 30 nm-es garzont Budán, pusztán jövedelemből félretéve. Mostanra ez lehetetlen, de sebaj, hamarosan megérted, hogy miért fognak elhúzni a fiatalok külföldre.
berlini
berlini 2021. 08. 09. 16:31
Előzmény: #128059  Murdoch
#128065
Nem egy szuterén lakásról van szó, a penészedést meg lehet oldani.
Ha nem teszi, akkor megérdemli.
berlini
berlini 2021. 08. 09. 16:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#128064
Amúgy én sempont ezt a minigarzont vettem volna, de az albérletnél ez is sokkal jobb.
berlini
berlini 2021. 08. 09. 16:27
Előzmény: #128059  Murdoch
#128063
Az albérletre elköltötte volna azt amit most törlesztésként banknak fizet.
Marha jó üzlet lett volna (már a bérbeadónak)
Hogy kicsi a lakás?
Meg hogy nem is garzon, mert csak 18m2 és nem 28?
leszarja magas ivből.
És gyüjtöget tovább, mert ha nem igy csinálja akkor soha sem lesz pénze még egy nagyobb panelre sem, mert az is 40 fölött kezdődik.
Murdoch 2021. 08. 09. 16:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#128062
Ahhoz képest igen nagy volt a mellény, tanulópénznek jó lesz.
XisCixis 2021. 08. 09. 16:11
Törölt hozzászólás
#128061

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek