Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2021. 07. 30. 10:22
Előzmény: #126897  XisCixis
Igen.
Elvileg a legkevésbé rizikós az, ha egy elkészült lakást veszel már használatbavételi engedéllyel.
Szerintem is ez lenne a normális. Mégha ekkor már az egyéni kisebb változtatásokat magadnak kell is megcsinálnod..
A gyakorlatban azonban ezt a fázist a lakások pár százaléka éri meg anélkül hogy eladták volna.
Szinte biztosan olyanok maradnak, amelyek valamilyen szempontbó nem jól sikerültek. (Tájolás, elrendezés)
HerrLudwig 2021. 07. 30. 10:14
Előzmény: #126898  HerrLudwig
Summa summarum, hasadra csaptál és írtál valami nagy számot. Ez a dal jut rólad eszembe:
https://youtu.be/Ol-Dw8bXLCg
HerrLudwig 2021. 07. 30. 10:11
Előzmény: #126887  tihamer
Az "évesített hozam" meg az "átlag éves hozam" nem ugyanaz. Az előbbit szerintem te ki sem tudnád számolni. Az utóbbi meg nem sokat mond: ha az első évben megfelezted a pénzed, aztán a másodikban megdupláztad, akkor az átlagos hozamod volt (-50+100)/2=25%, valójában meg lófaszt se kerestél.
Plusz ha nem egyszerre, egy időben fektettél be a teljes tőkével, akkor az egyes beszállásokat kell(ene) külön befektetésekként kezelni és a végén idő, illetve tőke szerint súlyozni. A hozzászólásaid alapján nem hinném, hogy a kognitív képességeid ilyen komplexitású műveleteket lehetővé tesznek.
XisCixis 2021. 07. 30. 10:00
Előzmény: #126895  berlini
Megérzés alapú döntés volt. Ha az ember ösztöne rosszat súg, akkor ingatlannál nem hiszem, hogy célszerű erőltetni, főleg úgy, hogy megtapasztalt az ember saját bőrén mindenféle idegtépő dolgot, ami az újjal jár. Nem feltétlenül hozunk jó döntést megérzés alapon. Az építkezés haladt, hogy be is fejeződik, azt az állapotból ma még nem lehet megmondani.Használatbavételig úgy sem szerződnék le :) A múlt kit erre, kit arra tanít, újnál engem erre tanított.
berlini
berlini 2021. 07. 30. 09:51
Előzmény: #126894  mpagnes
Nincs mit.
Ha valami konkrét felúszik nálad, akkor ird meg.
Itt azért vagyunk páran elég sok tapasztalattal.
berlini
berlini 2021. 07. 30. 09:48
Előzmény: #126893  XisCixis
Nem irtam, de a problémásabb ingatlanfejlesztők házaival kapcsolatban fórumokat lehet találni. nagyon tanulságosak az ott leirtak. (Persze nem kell mindent ott sem készpénznek venni. Azt hogy a beiró vevő miben volt sáros azt ott nem láthatod.)
És, nézted, hogy azóta mit csináltak? Jól tetted, hogy visszaléptél?
mpagnes 2021. 07. 30. 09:34
Előzmény: #126892  berlini
Köszönöm.
XisCixis 2021. 07. 30. 09:20
Előzmény: #126892  berlini
Az utolsó új építésű ingatlant azért dobtam mert nem tetszett a céghálóban lévők Facebook profilja :)
berlini
berlini 2021. 07. 30. 09:16
Előzmény: #126880  mpagnes
Nehéz.
De van pár dolog, aminek feltétlenül utána kell nézni.
A jövőt senki sem láthatja előre, de a kivitelező multja ma már az interneten elég jól feltérképezhető.
Volt-e botrányos ingatlanfejlesztése? (Használatbavételi engedély csúszása, műszaki tartalom szerződéstől eltérő egyoldalú változtatása, csúszások mértéke.)
Hogyan kéri a részletfizetéseket? (Gyanús, ha a vevőnek az ingatlan használatbavételi engedélye előtt már gyakorlatilag hónapokkal előre ki kell fizetni az ingatlan árát.)
Van-e részletes műszaki  leirás az ingatlanhoz?
Van-e lehetőség és ha igen akkor előre szabályozott árakon a műszaki tartalom változtatására? (Sokszor itt gombolják le a gyanútlan vevőről a maradék pénzét egy plusz dugalj, TV csatlakozó , egy meg nem épitett fal pár cm-es odébb tolása miatt)
Milyen a garancia kezelése? (Ebben szinte minden budapesti fejlesztő sáros. Szerződésszerűen átteszik a garanciális kötelezettséget a kivitelezőre.)
Mi a helyzet a múltban átadott ingatlanokkal? (Felmerültek-e problémák, idő előtti elhasználódás. Ha nincs múlt az is gyanús. Ha van lehetőség beszélni az ingatlanfejlesztő korábban átadott házaiban lakástulajdonosokkal, akkor azt meg kell tenni. Én például az előszerződést már a földmunkák kezdetekor megkötöttem, de lehetőséget kaptam arra, hogy egy a bővitett szerkezetkész állapothoz közelitő lakást megnézhessek a fejlesztőtől, ahol az épitésvezetőtől kérdezhettem is.)
Előre elkérni a szerződéstervezetet. Lényeges hogy milyen mellékletei vannak. Pozitivum, ha a Fejlesztő engedi a változtatásokat (a nagyok általában nem) A szerződés tervezetet mindenképpen ingatlanjogásszal megnézetni.
Olyan persze nincsen, hogy a fentebb leirtak alapos végigcsinálása után a megcélzott Ingatlanfejlesztőről ne derüljön ki valami negativ. 
Még jó választásnál is marad rizikó, de mérlegelni kell. Összehasonlitani és dönteni.
XisCixis 2021. 07. 30. 09:04
Előzmény: törölt hozzászólás
Nem azért mert nekem fáj. Azért amit te írtál.
Törölt felhasználó 2021. 07. 30. 09:02
Törölt hozzászólás
berlini
berlini 2021. 07. 30. 08:59
Előzmény: #126879  mpagnes
Ez jogilag igaz.
Amúgy meg nem.
XisCixis 2021. 07. 30. 08:58
A szaki árszabás árszabályozásért kiállt.... előbb utóbb. Nyilván fájdalmas lesz a szektor résztvevőinek a mai viszonyokhoz képest.
tihamer
tihamer 2021. 07. 30. 08:58
Erste ingatlan alap hozamai:.
6 hó1.35%
1 év3.2%
3 év2.81%
5 év2.61%
Tihamér ingatlan alap hozamai:
6 hó 6%
1 év 12%
3 év 21%
5 év ~20-25%
Megj.:
Ezek átlag éves hozamok. A tőke nyereség ➕ bérleti díjjak.
😄
Aki a nyáj után megy nagy biztonságban csak szaros füvet legelhet.
Törölt felhasználó 2021. 07. 30. 08:38
Törölt hozzászólás
ncseed!
ncseed! 2021. 07. 30. 08:36
Azoknak akik szerint semmi hatása a kormány erőfeszítéseinek... lehet nézegetni a chartokat!!!
"Kilőtt a házasságban született gyerekek száma, lassan 30 évesen szülnek először a nők"
https://24.hu/belfold/2021/07/30/hazassag-szuletes-statisztika/
Gaguse
Gaguse 2021. 07. 30. 08:34
Előzmény: #126869  kkpp
Ez a srác nagyon jó kontraindikátorként működik🤣🤣👌👌🎈🎈 eddig azt mondta megyünk lefelé, most azt, hogy megyünk föl. Most vagyok benne biztos, hogy 6-12 hónapon belül ⬇️💨🎈🎈
Törölt felhasználó 2021. 07. 30. 08:33
Törölt hozzászólás
ncseed!
ncseed! 2021. 07. 30. 08:30
Előzmény: #126875  Placi82
Megértelek de sajnos nem sok jóra számíthatsz jövőre sem új ház építése esetén... Egyszerűen a világpiaci árak miatt nem tudsz olcsón építőanyaghoz jutni akkor sem. Olcsóbban mint most az lehet, de olcsón biztosan nem. Akkor sem ha berogyik itthon a piac bármely okból.
Amire érdemes inkább spekulálni az a használtaknál a moratórium utáni időszakban valami alkalmi vétel. Én is nézni fogom majd, de egyelőre kivárás van. Várom hogy befollyanak az eladott lakások teljes vételárai.
XisCixis 2021. 07. 30. 06:08
Ha az építőiparhiz kapcsolt szolgáltatásból jönne a kenyérre való, akkor annak drukkolnék hogy ez a statusquo ami most, van örökké megmaradjon. Tudom tudom, neked mindig lesz munkád. Pár  hónapja alkalmam volt beszélgetni egy szakival aki  bőszen szidta a jelenlegi dolgokat. Aztán egy 3 órás melóra elkért  120 at 😃. Az anyagköltsége beker áron kb volt vagy 20. 33 ezres órabér. Elég smucig vagyok így fizikai fájdalommal járt kifizetni 😃😃😃