Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2021. 05. 24. 10:53
Előzmény: #118958  ncseed!
#118960
Csak a Maslow-piramis alján állva tudom értelmezni a SZÜKSÉG szót. Sem glalának, sem Murdochnak nincs SZÜKSÉGe nagyjából semmire, ahogy Murdoch is leírta, az is tökéletesen megfelel neki, ami most van. Nekünk is megfelel tökéletesen a mostani, mondjuk nyilván nem a végtelenségig (nagyjából még 2 évig jó lesz).
Kinyithatjuk egyébként a szemantikai vitát, de amikor nagybetűvel kiírod, hogy LEMONDÁS, majd kérdőre vonod, hogy ki beszélt életszínvonal csökkenésről, ott véleményem szerint pontosan ugyanarról beszélsz - ezek szerint a lemondás nem egyenlő az életszínvonal esésével? Továbbá az is érdekes, hogy a jobb életszínvonalat egyértelműen azonosítod az új ingatlan vásárlásával - holott ez azért leginkább szubjektív, lsd. első bekezdés. Az X évvel ezelőtti benchmarkkal sem értek egyet, maximum hétszilvafás esetében, de glalánál nagyjából semennyire, neki pont jól jöttek az eltelt évek, nem egy licitálós, egymást taposós piacon kellett vennie, biztos vagyok benne, hogy a szaktudását, munkaerőpiaci értékét és a megtakarításait (ezzel együtt a jövőbeli esélyeit) is kellően nagy mértékben növelte - ezek tették lehetővé, hogy lényegében 1-2 napos gondolkodást követően belevágott a befektetési ingatlanba. De ezt majd ő elmondja (emlékeim szerint ő hozta a kekszes pszichológiai kutatást is, azt kifejezetten aktuálisnak érzem).
mr_bob
mr_bob 2021. 05. 24. 10:51
Előzmény: #118955  CyrusTheGreat
#118959
+1 jól látod a rám vonatkozó részt is, végre kezdenek lőtávolba kerülni az ingatlanok, ahelyett hogy loholnék az évi +10-15% emelkedés után
ncseed!
ncseed! 2021. 05. 24. 10:22
Előzmény: #118955  CyrusTheGreat
#118958
Amúgy meg írtam hogy nem a lakásár csúcsról kell nézni az árváltozást (amit te előszeretettel teszel a magad vélt igazának bizonyítására) hanem onnét amikortól a zembernek SZÜKSÉGE lett volna a másik lakásra... Így kell nézni mennyire érte meg várni vagy sem az eltelt idő és árváltozás függvényében, plussz mellévenni a lemondást hogy nem élhetsz magasabb életszínvonalon!!!
***
Magyarul hétszilvafásnak 2,5 évvel ezelőtti árak a benchmark, Murdochnak szintén 1,5-2 évvel ezelőtti, glalának ha jól emlékszem 3 évvel ezelőtti árak a többieket nem tudom. Na így már mindjárt nem akkora deal volt várni nekik, mi??? 😂😂😂😂😂 
Hétszilvafás és Murdoch bevallottan soktízmillióval van most rossszabb helyzetben mert várt (nem is vettek még emiatt), glala vett ugyan de vagy +70-80% árért mint tehette volna 3 éve. Biztos annyi pénzt hozott a pénzecskéjének a befektetése mint amennyit mentek a lakásárak... ja nem.
ncseed!
ncseed! 2021. 05. 24. 10:14
Előzmény: #118955  CyrusTheGreat
#118957
"De ugyanezt végigviheted másra is a fórumban, pl melósra, aki szintén több oldalról járt jól: a munkadíjából származó megtakarítás, a MÁP-ban lévő összegére kapott kamat valamint a kinézett területen bekövetkezett lakásárcsökkenés részéről. Csökkent bármit is az életszínvonala a várakozás közben? Nem hiszem,
Vagy glala, több éves várakozás alatt szépen növelte a megtakarítását, a bérkiáramlás neki dolgozott, végül megvette lényegében full hitelre a lakást. Csökkent a várakozás alatt bármit is glala életszínvonala? Szintén kötve hiszem."
KI MONDTA HOGY CSÖKKENT AZ ÉLETSZÍNVONALA???????????? KI??????????? 
Én azt mondtam hogy hogy azzal hogy nem vett olyan ingatlant amire szüksége lett volna (és itt a SZÜKSÉGEN van a hangsúly) lemondott egy jobb életszínvonalról, cserébe a meglévő(!) pénzére kapott kamatért. 
***
Jól írtam a végén, nem érted.
"Az egyiknél lelakod a jobb lakásban azt amit a másiknál megkeresel az árkülönbözet hozamában! Magyarul csak LEMONDÁSOK árán tudsz javítani a pozidon. Az is lemondás hogy nem lakhatsz a kinézett jobb lakásban!***
ÉRTED? JA NEM."
ncseed!
ncseed! 2021. 05. 24. 10:06
Előzmény: #118955  CyrusTheGreat
#118956
1. Tényleg nehezen érted meg a dolgokat
2. Fordítsd meg a példát ami írtam és máris nem shortolásról van szó, amúgy a sztori oda-vissza áll persze ehhez gondolkodni kellene hogy rágyere
3. De igen, te is lemondtál évekig a nagyobb lakásról
4. Ennyi erővel se te se más soha ne vegyen másik ingatlant mert úgysem kell addig se lemondania semmiről... ja de. 
5. Spóroljatok és fektessetek be a végtelenségig, az nagy hatással van az életszínvonalatokra! Ja nem, ahhoz el is kell(ene) költeni a pínzt...
6. a Munkabért felesleges idekeverni, az mindenhogyan befolyik (vagy nem) ha veszel ingatlant ha nem. 
7. Ne csapd be magad.
***
Aki ingatlanból akar menni másikba annak tök felesleges spekiznie mert bármikor megteheti és nem lesz akkora különbség a két vételár között hogy megérje ezért éveket várni, főleg ha már nagyon kellene az új ingatlan. Kivételek persze vannak ha a két kategória árváltozása csúnyá elválik időközben, de ez a kisebbség.
***
Te vagy Murdoch azért vagytok szívón mert nem akartok eladni semmit csak venni. Így már sokkal nagyobb szívás az utóbbi évek árváltozása... Jelen állásban neked - most még - jobbak a kilátásaid a vételre de még fényévekre vagy az igazán jó vételtől.
CyrusTheGreat 2021. 05. 24. 09:45
Előzmény: #118898  ncseed!
#118955
Rossz a példád, senki sem beszélt arról, hogy shortolja (adjon el most és vegye vissza később) a piacot. A lemondással sem értek egyet, azért nagyon nem a Maslow-piramis aljáról beszélünk ennél a szituációnál, hogy ténylegesen fájjon - nyilván vannak olyan élethelyzetek, ahol igen, de valószínűleg ott egyébként is megtörténnének a tranzakciók. 
Elmondom neked, hogy 2020 januárjától nézek lakásokat (a már ismert célból). A megnézettek közel fele eltűnt fél évre, hogy aztán az elmúlt 3 hónapban ismét felbukkanjanak, jellemzően 5-10%-kal olcsóbb kínálati áron (már nem is feltétlenül közvetítővel), egy részéről tudom, hogy nem adták el, csak kivonták a piacról, egészen konkrétan kettőről tudom, hogy tényleg eladták (egyre tettem ajánlatot ezek közül, ott valaki más nagyobb ajánlatot tett). Nekünk a világon semmilyen lemondást nem jelentett, hogy nem vettünk lakást, ellenben lett realizált és nem-realizált kamat- és tőkenyereség (persze, ehhez kockázatot kellett vállalni, de a mostani helyzet évtizedenként egyszer visszatérő lehetőséget biztosított), valamint a gazdasági tevékenységeinkből származó megtakarítás-növekmény. Közben pedig elég nagyot fordult a piac és a jövőbeli trendek...
De ugyanezt végigviheted másra is a fórumban, pl melósra, aki szintén több oldalról járt jól: a munkadíjából származó megtakarítás, a MÁP-ban lévő összegére kapott kamat valamint a kinézett területen bekövetkezett lakásárcsökkenés részéről. Csökkent bármit is az életszínvonala a várakozás közben? Nem hiszem,
Vagy glala, több éves várakozás alatt szépen növelte a megtakarítását, a bérkiáramlás neki dolgozott, végül megvette lényegében full hitelre a lakást. Csökkent a várakozás alatt bármit is glala életszínvonala? Szintén kötve hiszem.
De nézz magadra vagy berlinire: egyikőtök sem vesz semmit, te MÁP-ba teszed a pénzt, amit nem élsz fel, berlini részvényeket vesz (le is írta, hogy miket és milyen hozammal), egyikőtök sem hülye és egyikőtök életszínvonala sem csökkent a vásárlás elhalasztásával.
De legyen egy első lakásvásárló is: kérdezd meg mr_bob-ot vagy valencianát ők, hogy élték meg az elmúlt egy évet és mi a várakozásuk a következő 1 évre. Mr Bob esetében nem gondolom, hogy különösebben megérintené, ha még 1 évig bérelné a lakását (10-20%-kal olcsóbban, mint korábban, megjegyzem), de majd elmondja ő, ha akarja.
ncseed!
ncseed! 2021. 05. 24. 09:20
Előzmény: #118951  J0hnnyEnglish
#118954
Pár hete írtam ugyanezt... arra a következtetésre jutottam hogy valószínűleg esélytelen neki.
Törölt felhasználó 2021. 05. 24. 08:45
Törölt hozzászólás
#118953
Törölt felhasználó 2021. 05. 24. 08:39
Törölt hozzászólás
#118952
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2021. 05. 24. 08:37
Előzmény: törölt hozzászólás
#118951
Ha 30 éves korodig nem találod meg a párt akivel együtt lennél egy életre, utána már rohadt nehéz! Ennek egyik oka az alkalmazkodó képesség csökkenése, a máskik meg, hogy a java elkel! Az sem véletlen, hogy azt mondják a gyerek fiatalnak való. Amennyiben őszinte választ akarsz én inkább erre gyúrnék a lakáscél helyett, a tanulás amit írsz teljesen okés! Normális társsal egyébként az ember még sikeresebb tud lenni, anyagi alap pozícióktól függetlenül.
CyrusTheGreat 2021. 05. 24. 07:54
Előzmény: #118940  infin
#118950
Nézz körül egy kicsit a világban és világos lesz, mi fog történni a következő 1 évben. A többi kapcsán pedig én leírtam a várakozásaimat, te is megtetted ugyanezt, mindenki azt kezd vele, ami jól esik (én Negronit kevertem belőle).
Törölt felhasználó 2021. 05. 24. 06:52
Törölt hozzászólás
#118949
Törölt felhasználó 2021. 05. 24. 06:39
Törölt hozzászólás
#118948
Törölt felhasználó 2021. 05. 24. 06:37
Törölt hozzászólás
#118947
infin 2021. 05. 24. 02:55
Előzmény: #118943  Murdoch
#118946
Ez most trollkodás akar lenni? Lásd 118941. Leírtam benne, hogy veszek.
tihamer
tihamer 2021. 05. 23. 23:03
Előzmény: #118944  tihamer
#118945
"Pécsi biznisz: havonta 30 ezer forintért adták ki, majd óránként 20 ezerért bérelték vissza a konditermet"
Murdoch 2021. 05. 23. 22:50
Előzmény: #118942  infin
#118943
Akkor, milyen paranormális erő tart vissza a vásárlástól?
infin 2021. 05. 23. 22:32
Előzmény: #118888  ncseed!
#118942
Teljesen így gondolom ezt én is. Sőt én mindig pont erre gondolok automatikusan, amikor olvasom azokat a hozzászólásokat, hogy kivárnak x meg y évig még. De végülis mindenki maga dönti el h milyen kézzelfogható dologról mond le milyen kézzel nem fogható remény érdekében.
infin 2021. 05. 23. 22:29
Előzmény: #118837  mr_bob
#118941
Én pl tervezek venni, igen, Bp-en. Én szeretem ezt csinálni, azért :)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek