Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
fogpaszta
fogpaszta 2020. 12. 12. 11:33
Előzmény: #101776  mr_bob
#101780
Itt vagyok példának én. Idén járvány kitörésekor vettem lakást és most meg építkezni fogok..
Hathor
Hathor 2020. 12. 12. 11:15
Előzmény: #101762  mr_bob
#101779
Akkor olvasd el a topikot. Mindenki ingatlant keres, nem talal. Keves van nem csokken az ar, puskapor betoltve mindenhol. Covid kimegy, veteli kedv megjon. 
En senkit nem akarok meggyozni, de ha meg mindig nem ertheto, en nem fogom naponta ugyanazt elmondani. Csak beneztem ket het utan es csak azt latim itt nincs areses, alig van ingatlan, csokken a kinalat. Pedig most nincs is szezon. Na majd nyaron ranezunk
Udv
ncseed!
ncseed! 2020. 12. 12. 11:07
Előzmény: #101776  mr_bob
#101778
Elkerültük egymást a kommentekkel:
"Az ilyen piac nem jó a spekáknak mert nincs igazán jó belépő (esés) és kiszálló sem (rakéta)."
ncseed!
ncseed! 2020. 12. 12. 11:06
Előzmény: #101775  ncseed!
#101777
Ja és még valami. Ha tényleg meg tudják fogni az ingatlanpiacot (is) és a forintot is kordában tudják tartani (mérsékelt csúszóleértékeléssel, stabil politikával) akkor  a jövőben el lehet felejteni az évi 15-20-30%-os emelkedéseket! Pár százalékos emelkedések jöhetnek alacsony alapkamat mellett, tovább csökkenő kiadási hozamokkal. Persze ha lesz nagyobb esés akkor lesz nagyobb felpattanás is, de nem akkora mint 2014 után. Egyszer volt Budán kutyavásár...
***
A cél egy stabilan emelkedő, kiszámítható lakásár szint mind az építtetőknek mind a vevőknek mind a kormánynak ez lenne a legjobb. A nagyobb nyugati piacokon ez van régóta! 2008-at is teljesen másként reagálták le mint nálunk, nem volt esés vagy csak minimális. Az ilyen piac nem jó a spekáknak mert nincs igazán jó belépő (esés) és kiszálló sem (rakéta).
mr_bob
mr_bob 2020. 12. 12. 11:05
Előzmény: #101773  fogpaszta
#101776
ez igaz és valószínűleg számokkal is bizonyítható, hogy sokkal koncentráltabb a budapesti ingatlanpiac, mint mondjuk 15 éve volt. vagyoni alapon a felső top pár százalék több százalékát birtokolja az ingatlanoknak, mint anno, viszont ez globális trend, nem hungarikum. több helyen olvasni a covid utáni "K" alakuló kilábalásból, érdemes olvasni róla, keress rá. viszont a te gondolatmeneteden tovább haladva ezekszerint a vagyonosabb réteg fog ötödik, hatodik, tizedik ingatlant venni befektetési célból. budapesti piac az itteni fórumozók alapján:
- ncseed: esze ágában nincs a mostani árakon vásárolni, nem jön ki a matek (jól is teszi szerintem)
- berlini: pár hete írta le, hogy a ház eladásból nem fog ingatlant venni (gondolom neki se jön ki a matek)
- Hathor: ő megírhatná, hogy az elmúlt 5 évben milyen tranzakciói voltak és mik a tervei a következő évekre
- bárki más írja meg nyugodtan, nem emlékszem mindenkire :)
-
ezzel csak azt akarom mondani, hogy az "okos pénz" nem hülye, hogy a jelenlegi árakon vásároljon alacsony potenciális profitért cserébe, hogy megtámassza a piacot (újra jelzem, budapestről beszélek).
ncseed!
ncseed! 2020. 12. 12. 10:39
Előzmény: #101774  Mollly
#101775
Örülök hogy tudtok vele élni! Remélem sokan mások is...
"Amit én nem értek az, hogy a további emelkedést mi hajtaná."
Most nem az emelkedés a kormányzati cél hanem a csökkenés megfogása hogy minél kisebb esésből forduljon majd valamikor a piac felfelé (volatilitás csökkentése). Pont ez a baja az évek óta váró többségnek! Az volt az elképzelésük hogy biztosan jöm majd egy 30% zakó, de volt jópár bölcsész aki a 2017-18-as szinthez képest várt 50%-ot. Azóta eltelt pár év és volt 20-30-40% emelkedés most meg néznek ki a fejükből a spekulánsok hogy MI VAN??? Erre írtam hogy 5% "eséssel" SEHOL NINCSENEK ezek az emberek... még mindig fényévekre vannak az árak az elképzeléseiktől! Még 20% esés is kevés lenne nekik a boldogsághoz de akkor már vennének fancsali arcal mert nem kockáztatják meg hogy felpattannak az árak és utána ismét 4-6 évet kell várni korrekcióra!
****
Általánosságban én sem várok emelkedést a piacon de lehetnek szegmensek ahol mégis lesz (ilyen nem volt 2008 után) viszont ha a kormányzati segyítséggel ki tudják húzni amíg magához tér a gazdaság, vírust kordában tudjuk tartani, turizmus feléled és fordul a piac akkor onnét már kisebb támogatásokkal is emelkedésbe fog váltani a forgalom és az árak is. EZ A CÉL!
Mollly 2020. 12. 12. 10:25
Előzmény: #101772  ncseed!
#101774
Kedves ncseed, bizony, jól fog jönni az a három milla, csakhogy: éppen jókor jön, de ennyi. A munkákat, amit elvégeztetünk, úgyis elvégeztetnénk, legfeljebb azt mondanánk a mesternek: "jó lesz az nettóban is". Külön kíváncsi vagyok, mennyit fog hozni a konyhára valójában a támogatás, így, hogy az ember viszont számlát kér :Đ Utólagos finanszírozású, egyben kell benyújtani a számlákat, szóval aki kapja, annak eleve volt hat milliója a felújításra. Amit én nem értek az, hogy a további emelkedést mi hajtaná. Mi vettünk, ez igaz, de éppen kimaxoltuk a lehetőségeinket, hogy ne legyünk agyonhitelezve, és ne kelljen másik ingatlant beáldozni. Ennek volt a 48 millió a plafonja, de legfeljebb is, legvégső esetben 60. Akkor is kompromisszumokkal tudtunk ezen az árszinten venni, de még elfogadhatóakkal. Most az elfogadhatatlanságot súrolják ezen az árszinten a kompromisszumok, és e fölé nem mentünk volna, a jelen piacon éppen nem vennék. Ami egyszer fönt volt ebben a kategóriában, három napig alatt került le. 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 12. 12. 10:10
Előzmény: #101769  mr_bob
#101773
Nem lesz népszerű amit írni fogok de erre azt tudom válaszolni ami Ncseed szokott írni, hogy a törvényhozók szándéka nem feltétlen az, hogy mindenkinek segítsen hanem az, hogy porgesse a gazdaságot és találjon arra partnereket a lakosság részről akik hitelképesek es vesznek ( majd kiadnak ) építenek ( közben munkat adnak csomo mindenkinek ) 
-
Ergo ha van egy olyan vki aki akar 10 ilyen ingatlant vesz, épít stb át állam szempontjából jobb mint mondjuk 6-8 kulon személy akik bizonytalan kimenetellel viszik véghez a dolgot
-
Ezzel nem azt mondom, hogy ez igazságos, de attól meg ez a helyzet...
ncseed!
ncseed! 2020. 12. 12. 10:10
Előzmény: #101768  Mollly
#101772
Na látod! Te (is) jó példa vagy miért működnek a kormány piacmegtámasztó intézkedései! Te is profitálsz az alacsony alapkamatból, az állami támogatásokból bizonyos szinten... és nem érted miért lenne más is aki a jövőben beszállnak még nagyobb támogatással mint te? 3Millás felújítási programmal élsz? Gondolom igen! Na, akkor ez is működik a kormánytól, nem? De Cyrus "nem látja a kormányzati intézkedések ingatlanpiacot megtámasztó hatását".... érted? NEM LÁTJA!!!!!!!
****
"Tavaly Kamaraerdőn 22-ért kínáltak egy házat, akkor vártunk a jobbra, hát így jártunk."
EZZEL A MONDATODDAL MINDENT LEÍRTÁL A NAGY ÁRESÉSRŐL AMIRŐL ITT REGÉLNEK SOKAN! Csak azt akarják észrevenni ami az ő igazukat (érdeküket) erősíti közben meg elmegy mellettük a piac! Murdoch is leírta (amikor tavaly 22-ben 70milcsis idén 100-110M a nagy esésben) csak mégsem akarja beismerni!
Mollly 2020. 12. 12. 10:07
Előzmény: #101769  mr_bob
#101771
"Csúcsokat dönt" - Hát, mondjuk én egyelőre csak magyart veszek, írják, hogy így, meg amúgy plussz, de például a MOL másfél éve 3000 fölött volt, most nincs 1600-on, az igaz, de épp 2000 fölött. 
Mollly 2020. 12. 12. 10:05
Előzmény: #101767  ncseed!
#101770
Azért, mert én nem vártam az esést, a párom igen, hajtogatta, hogy várjunk, én meg mondtam, hogy ez az ár éppen rendben van,  itt vagyunk május közepén, ha lecseng a vírus, ezek mennek fölfele. Házak piacán most sem látom az esést. Most azért érdekel a piac, mert ez a ház most éppen megfelel, de szeretnénk majd közelebb jönni, igazából Albertfalva családi házas része lenne ideális. Ehhez másik ingatlant kell előbb eladni. 
mr_bob
mr_bob 2020. 12. 12. 10:03
Előzmény: #101764  fogpaszta
#101769
"- irgalmatlan pénzszórás ami a világban, Európában, itthon van" - ebből szerintem a kisember, aki ingatlant vásárolna semmit se fog látni, maximum annyit, hogy továbbra is van munkahelye (úgy, mint 2019-ben volt)
-
"- Nézd csak meg a tőzsdét —>  csúcsokat dont egy valsag derekán . Szted??" - a tőzsde lényegtelen szerintem. "A FED kimutatása szerint a társadalom felső 1%-a birtokolja a részvények 52,4%-át, a felső 10%-a a 88,2%-át, míg a társadalom alsó fele csak a részvények 0,6%-át birtokolja."
-
"- Látszik a szándék a Fidesz részéről hogy pörgetni szándékoznak az ingatlan piacot, több fronton is." - igen, támogatják az építőipart, de ha az embereknek nincs pénze és nincs csok 2.0, vagy ingyen 20 milliók 8 gyerekre, akkor továbbra sem lesz tranzakció (ismétlem, budapestről beszélek)
-
"- Egyre többen gondolnak az ingatlanra mint termékre" - ez meg számomra egy megfoghatatlan érv, ha számokkal alátámasztod, akkor érdemes elgondolkodni rajta
Mollly 2020. 12. 12. 10:01
Előzmény: #101765  ncseed!
#101768
Mi pont hogy CSOKot vettünk fél a gyerekek után. A két gyerek után járó ingyen pénz nem volt nagy szám, de tíz milla garantált 3%-os kamattal, az azért már számított. Mellé meg némi piaci, ötven százalékot meg letettük mellé. Így nem kellett másik lakást eladni, és nem hiteleztük túl magunkat. ("A nagypapa azt mondta, hogy váltót csak akkor írj alá, ha a fedezet ott van a zsebedben" - hangzott el anno a Fűszer és Csemege c. filmben) Tényleg nem látom, hogy a további emelkedésre honnan lenne vásárlóerő, a CSOKot csak egyszer kapod meg, és már beépült az árakba  (Tavaly Kamaraerdőn 22-ért kínáltak egy házat, akkor vártunk a jobbra, hát így jártunk.)  Persze mondják, hogy a kínaiak szívesen vesznek Budapesten. 
ncseed!
ncseed! 2020. 12. 12. 09:58
Előzmény: #101761  Mollly
#101767
Akkor minek vettél ha esést vársz? Tényleg érdekelne...
Meg miért gondold hogy nincsenek még jópáran olyanok mint te akik minden ellenére vásárolni fognak?
Mollly 2020. 12. 12. 09:54
Előzmény: #101763  mr_bob
#101766
....és ott vannak a halottak, az elhunytak ingatlanvagyona...
ncseed!
ncseed! 2020. 12. 12. 09:54
Előzmény: #101760  Mollly
#101765
Azért nem érted mert te csak azokat akarod látni akik nyomorognak, meg min önerővel maxi hitellel tudnak csak venni bármit is. Ezekből sok van, de állambácsi is rájött hogy velük semmire se megy ha az építőipar (és gazdaság) talpon maradása a cél. Megkapták a babavárót azt hintsék el ahogy akarják, legrosszabb esetben is Áfa bevétel lesz belőle ha foglalkoztatás növelés nem is.
***
 Olyanokra van szükségük akiknek van hátterük, pénzük,  hitelképes fizetésük! Akik az állami forintok mellé tesznek még jópár forintot így sokkal hatékonyabb az állami támogatás gazdaságélénkítő ereje!!! Nézd meg fogpasztát: jövőre felpattint egy csinos kis nyaralót minden jóval. Ő részt vesz a krmány céljainak megsegítésében és meg is kapja a jutalmát ezért CSOK, kedvezményes hitel, stb formájában. Murdochnál is van korpa rendesen de még húzódozik beszállni, spekulál még mindig. Cyrus meg tele van mint pap ******* de mivel semmivel nem tud élni gyerök híján ezért ő is kivár. Pedig azerintem most kellene bevállalni egy kölköt (korban ott lehet szerintem) és dőlne rá  a pínz..... de nem, megvárja amíg semmit se kap rá akkor vállalnak majd (ha egyáltalán). Nem gond, de ha nem szállsz be a jövőbeli gazdaság fenntartásába (gyerökkel nyugdíj és társai) akkor most fizess és ne panaszkosj hogy a gyerekes miért kap fűt-fát!
fogpaszta
fogpaszta 2020. 12. 12. 09:52
Előzmény: #101762  mr_bob
#101764
Az alábbi aspektusok fogjak generálni:
- irgalmatlan pénzszórás ami a világban, Európában, itthon van
- Nézd csak meg a tőzsdét —>  csúcsokat dont egy valsag derekán . Szted??
- Látszik a szándék a Fidesz részéről hogy pörgetni szándékoznak az ingatlan piacot, több fronton is.
- Egyre többen gondolnak az ingatlanra mint termékre 
-
Ez mind-mind árfelhajtó hatású...
mr_bob
mr_bob 2020. 12. 12. 09:51
Előzmény: #101762  mr_bob
#101763
ja és persze az egyik legfontosabb kimaradt: moratórium. én ezt se gondolom, hogy a kínálatot fogja csökkenteni. fél év múlva meglátjuk mit hoz magával, ha nem tolják ki ismét a határidőt (amire van esély).
mr_bob
mr_bob 2020. 12. 12. 09:44
Előzmény: #101756  Hathor
#101762
segíts már kicsit, mitől is jönne a roham? már 2019 végén is alig volt tranzakció (budapestről beszélek). 2020 a covid éve, és abban megegyezhetünk, hogy egyátalán nem tett jót a gazdaságnak. áresés nem volt, ez többször is le lett írva. a novák bejelentés nem igazán fogja felhajtani az árakat, sokkal többet vártak itt sokan tőle, mint amit végül bejelentettek. mégis honnan fognak jönni a fizetőképes vásárlók? az idei szilveszter elmarad, a karácsony még kérdőjeles, de te azt mondod, hogy januártól jön a roham. nekem nem áll össze a kép.
Mollly 2020. 12. 12. 09:43
Előzmény: #101745  elemerorsos
#101761
Tavasszal úgy fogtunk neki, hogy Budafok, két lakásos ház, legfeljebb 48 m-ig. Amit akkor beállítottam kereső, abban semmi frissülés nincs, már a romok, illetve osztatlan közös, Nagytétény/Diósd határ, stb... maradtak. Akkor hatvanon voltak már egészen jó két lakásos házak. Ma az ilyenek 50-től indulnak, amit akkor 60-on láttam (és még megfelelő lett volna, csak túl kellett volna hitelezni magunkat), elmentek. Kíváncsi voltam, most mi a helyzet? Az olyan paraméterekkel rendelkező házak ma nem 46-60, hanem 50-80 között mozognak. Önálló házak, mármint, mert az ikret kizárta az ember. (Mi végül is vettünk akkor, nem az ideálisat, de jelen helyzetben megfelelőt, száz éves, félig felújítva, tető, statikai állapot új, telek össz. 376 nm, 46,5 millió. Gyerekek állatot akarnak, anyós fél lábbal a sírban, már szem előtt kell tartani. Környék jó.)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek