Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 08:59
Na most akkor kinek van igaza??
https://hvg.hu/gazdasag/20200915_lakaspiac_kereslet_kinalat_elter_koronavirus
"Megkavarta lakáspiacot a koronavírus, a keresleti oldal és a kínálati ugyanis eltérő utakon jár a járvány magyarországi megjelenése óta – derül ki az az ingatlan.com és a money.hu összeállításából. Az ingatlan.com adatai szerint márciusban és áprilisban volt a legjelentősebb zuhanás a keresletben. Akkor voltak olyan hetek, amikor az egy évvel korábbinál 60-70 százalékkal kevesebben kerestek eladó használt ingatlant.A járvány enyhülésével bepótolta lakosság az elmaradt vásárlásokat: nyáron már voltak olyan hetek, amikor 20-30 százalékos pluszba került a kereslet. Augusztusban, szeptember elején lényegében a tavalyi szinten mozogtak az érdeklődések.Az eladási kedv ugyanakkor még nem zárkózott fel. A tavaszi jelentős visszaesések után a magánszemélyek az elmúlt hetekben is 10-20 százalékkal kevesebb eladó lakást és házat hirdettek meg, mint egy évvel korábban. A hagyományok szerint szeptemberben rendszeresen megugró eladási kedv most hiányzik a piacról."
berlini
berlini 2020. 09. 15. 08:54
Előzmény: #89457  CyrusTheGreat
:)
Murdoch 2020. 09. 15. 08:43
Előzmény: #89455  CyrusTheGreat
Csepelen ez már jól látható:
https://ingatlan.com/xxi-ker/elado+lakas/panel-lakas/31553234
A XI. ehhez képest kb. másfélszeres áron megy, viszont másfélszer nagyobb is a kínálat, ott alighanem lassan várható majd árcsökkenés.
CyrusTheGreat 2020. 09. 15. 08:18
Előzmény: #89456  ncseed!
Én csak akkor fogok kétségbeesni, ha az elméletemet Balla Ákos is osztja majd, akkor teljesen egyértelmű lesz, hogy rossz úton járok. :-)
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 08:09
Előzmény: #89455  CyrusTheGreat
Ez jó eséllyel nem fog bekövetkezni csak cinkeltelek, de nyilván te is értetted. 😃
Több mint egy év telt el a 'csúcs' óta, szóval szépen kirajzolódtak az irányvonalak. Teljesen normális hogy a mostani helyzetben - ha mindent figyelembe veszel - akkor a belvárosban sokkal több a negatív hír/történés ezért nagyobb árcsökkenés van mint a külvárosban. Mindenki erre számított rajtad kívül, még az ingatlanpiaci 'szagértők' is. Valamit hadd találjanak már el ők is...
CyrusTheGreat 2020. 09. 15. 07:56
Előzmény: #89428  ncseed!
Türelem, ha bejön, hogy ugyanannyiért forognak a budai panelek, mint a belvárosi téglák, akkor nem gondolnám, hogy sokáig változatlan marad a budai panel árazása. Ezek lassú folyamatok, még csak pár hónap telt el, nézzük meg szépen a Q4-es/decemberi havi adatokat, ott már látnunk kellene ezeket a jelenségeket.
Az egyébként, hogy olcsóbb irányba tolódnak a panelek, több okra is visszavezethető, de egyelőre még egyikről sincs érdemi információnk.
berlini
berlini 2020. 09. 15. 00:23
Előzmény: #89453  3d
Ez helyfüggő.
Attól, hogy a telek nem megosztható felépitmény nélkül, attól még megosztható lehet miután megépült rajta az ikerház.
3d
3d 2020. 09. 14. 23:23
Előzmény: #89448  berlini
Köszi a választ, még új vagyok a témában, de nem rémlik hogy olyan telekkel találkoztam volna ami kétszer akkora mint a kialakítható legkisebb telekméret (általában 700m2 körül?) gondolom akkor már megfelezték volna. A legtöbb ikerháznak, sorháznak ennél jóval kisebb az egy lakrészhez tartozó alapterüete, azokat társasházzá nyilvánították?
#ncseed!
Ha tudja finanszírozni akkor belekezdhet, a vevők egy részének biztos jó az előrehaladott állapot, másokat zavarhat hogy már nehezen tudnak hozzányúlni az alaprajzhoz. (Külön wc, egybe wc, amerikai konyha vagy sem..)
apfmodibudoskurvaanyjaT!t 2020. 09. 14. 23:08
Törölt hozzászólás
Fire73
Fire73 2020. 09. 14. 22:59
Előzmény: #89446  berlini
Ez hasznos volt, köszönöm.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 09. 14. 22:47
Előzmény: #89444  3d
Ikerházba lakni nem lehet, max szándékolni lakni. IkerházbaN már lehetséges lakni.
Agglóba ugyanez.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 14. 22:34
Aki egy kicsit is komolyabb építtető nem kell várnia addig amíg eladja az egyiket asztalról! Aki nem ilyen azoknál szokott a cumi lenni... pár millóval beragadsz, csúszik minden, stb.
berlini
berlini 2020. 09. 14. 22:31
Igen, ez egy jó megoldás.
De javaslom olyan telket keressél, amely utcafrontja elég széles és az ikerházakat a karázsoknál fogva kellejen csak összekötni. (Én kerülném azt a telket, ahová a hosszú vékony lakáscsikokat kellejen tervezni és igy a két lakás 10-14 méteren legyen egy közös fal melé épitve.
Érdemes utána nézni, hogy a helyi épitési előirások megengedik-e az utólagos telekmegoszttást, ami ha a telekméret megüti a minimumot, akkor is csak úgy lehetséges, ha a közös fal (ideális esetben csak a garázsok között) dupla. Azaz mindkét lakásnak van külön külső fala. Ez azért is fontos mert ilyenkor már a hangszigetelés is megfelelő.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 14. 22:24
Előzmény: #89436  HerrLudwig
Jaja, még a végén kiderül hogy sokkal több közös van bennünk mint hittük!
Nyilván vicceskedtem egyet, de egy felszíni  költséghatékonyabb megoldás akkor is. Ezt meg is beszéltük. 
berlini
berlini 2020. 09. 14. 22:24
Előzmény: #89443  Fire73
34 éve épült a házam.
Akkoriban az épülő házak 90%-a csak két rétegű teknőszigeteléssel lett tervezve.
A másik hanyagság pedig a szigetelésvédő fal hiánya vagy trehány elkészitése volt.
A harmadik hiba a csőátvezetések hanyag megoldása volt. (nem előzetesen kialakitott átvezetések, hanem utólagosan kivésett és igy a környezetében is rongált szigetelés
Többnyire emiatt vizesednek. (Én már találkoztam olyan házzal is ami 10 év után elkezdett vizesedni.)
Annyiban van igazad, hogyha a ház helyén eredetileg egy kisebb föld alatti vizfolyás volt, esetleges földmozgással (pld löszös dombra épités) akkor nem elég a legnagyobb gondosság sem. Még a mai korszerű megerősitett szerkezetű szigetelőanyagok is előbb vagy utóbb tönkremennének ilyen körülmények között.
Ilyenkor csak az segit, ha egyáltalán nem mennek le a terepszint alá, vizzáró betonnal kombinálják a vizszigetelést.
16 évvel ezelőtt azt mondtam, ha láttam egy vizes pincét, hogy ezen már az isten sem segit.
10 évvel ezelőtt azt mondtam, hogy megvan a technika az utólagos szigeteésre, de megfizethetettlenül drága,
Most már szerencsére ez sem igaz.
nagyon szépen szárazzá lehet tenni akár olyan pincehelyiségeket is, ahol nem a falak egy részén jelenik meg átnedvesedés, hanem a pince aljzatbetonján jön fel a viz. Nagyon jók ezek a műgyantás nagy nyomással a szerkezetbe préselt szigetelő anyagok.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 14. 22:23
Előzmény: #89435  HerrLudwig
Ezt mondtam én is. 👍
3d
3d 2020. 09. 14. 22:15

Sziasztok!
Én inkább laknék egy ikerházba 300m2-es kerttel közelebb a belvároshoz mint kint agglóba tripla ekkora kerttel. Örülnék is ha lenne 400m2-es eladó telek, de nincs csak dupla akkora, 50 millióért.  250m2-es beépíthető alapterületre pedig nagyvonalú 80m2-es alapterületű (+emelet) házat építeni..
Ilyenkor mit szoktak csinálni az építtetők, megveszi a telket, terveztet rá ikerházat amilyet szeretne aztán keres vevőt a másikra mielőtt elkezdődne az építkezés?
Fire73
Fire73 2020. 09. 14. 22:08
Előzmény: #89442  berlini
Igen, megcsináltattad, de nem 50 éve.
A mai pincével eladó házak 90+%-ának vizes pincéje van, amit egy halom pénzért kell újra szigetelni. Akkor inkább ne legyen.
berlini
berlini 2020. 09. 14. 22:06
Előzmény: #89440  Fire73
Látom értesz hozzá.
De elárulom, nekem van csontszáraz pincém.
A titok egyszerű. 
3 rétegű szigetelés.
berlini
berlini 2020. 09. 14. 22:04
Előzmény: #89436  HerrLudwig
Kettőtök közötti nagy álláspont eltérés oka szerintem egyszerű.
Magyarországon a szabadidős tevékenység még többnyire a túlóra, a maszekolás. hajtás a több pénzért.
A legtöbbnek még egy szánkója sincsen. Biciglije csak akkor ha azzal jár dolgozni, (de ez sem gyakori) és a saját kajak sem gyakori. (Ha van akkor van hozzá egy nyaraló is a vizparton.)
Kell hozzá 10-20 év hogy a szabadidő egészséges eltöltésének kialakuljon a kultúrája. És bizony akkor majd érték lesz, ha: van:
-  egy kondiszoba, esetleg 
- szauna,
- tároló bicigliknek, siléceknek,
- rendes garázs, ahonnan száraz lábbal lehet átmenni a lakásba, (Esetleg két kocsinak férőhely)