Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 08:59
#89460
Na most akkor kinek van igaza??
https://hvg.hu/gazdasag/20200915_lakaspiac_kereslet_kinalat_elter_koronavirus
"Megkavarta lakáspiacot a koronavírus, a keresleti oldal és a kínálati ugyanis eltérő utakon jár a járvány magyarországi megjelenése óta – derül ki az az ingatlan.com és a money.hu összeállításából. Az ingatlan.com adatai szerint márciusban és áprilisban volt a legjelentősebb zuhanás a keresletben. Akkor voltak olyan hetek, amikor az egy évvel korábbinál 60-70 százalékkal kevesebben kerestek eladó használt ingatlant.A járvány enyhülésével bepótolta lakosság az elmaradt vásárlásokat: nyáron már voltak olyan hetek, amikor 20-30 százalékos pluszba került a kereslet. Augusztusban, szeptember elején lényegében a tavalyi szinten mozogtak az érdeklődések.Az eladási kedv ugyanakkor még nem zárkózott fel. A tavaszi jelentős visszaesések után a magánszemélyek az elmúlt hetekben is 10-20 százalékkal kevesebb eladó lakást és házat hirdettek meg, mint egy évvel korábban. A hagyományok szerint szeptemberben rendszeresen megugró eladási kedv most hiányzik a piacról."
berlini
berlini 2020. 09. 15. 08:54
Előzmény: #89457  CyrusTheGreat
#89459
:)
Murdoch 2020. 09. 15. 08:43
Előzmény: #89455  CyrusTheGreat
#89458
Csepelen ez már jól látható:
https://ingatlan.com/xxi-ker/elado+lakas/panel-lakas/31553234
A XI. ehhez képest kb. másfélszeres áron megy, viszont másfélszer nagyobb is a kínálat, ott alighanem lassan várható majd árcsökkenés.
CyrusTheGreat 2020. 09. 15. 08:18
Előzmény: #89456  ncseed!
#89457
Én csak akkor fogok kétségbeesni, ha az elméletemet Balla Ákos is osztja majd, akkor teljesen egyértelmű lesz, hogy rossz úton járok. :-)
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 08:09
Előzmény: #89455  CyrusTheGreat
#89456
Ez jó eséllyel nem fog bekövetkezni csak cinkeltelek, de nyilván te is értetted. 😃
Több mint egy év telt el a 'csúcs' óta, szóval szépen kirajzolódtak az irányvonalak. Teljesen normális hogy a mostani helyzetben - ha mindent figyelembe veszel - akkor a belvárosban sokkal több a negatív hír/történés ezért nagyobb árcsökkenés van mint a külvárosban. Mindenki erre számított rajtad kívül, még az ingatlanpiaci 'szagértők' is. Valamit hadd találjanak már el ők is...
CyrusTheGreat 2020. 09. 15. 07:56
Előzmény: #89428  ncseed!
#89455
Türelem, ha bejön, hogy ugyanannyiért forognak a budai panelek, mint a belvárosi téglák, akkor nem gondolnám, hogy sokáig változatlan marad a budai panel árazása. Ezek lassú folyamatok, még csak pár hónap telt el, nézzük meg szépen a Q4-es/decemberi havi adatokat, ott már látnunk kellene ezeket a jelenségeket.
Az egyébként, hogy olcsóbb irányba tolódnak a panelek, több okra is visszavezethető, de egyelőre még egyikről sincs érdemi információnk.
berlini
berlini 2020. 09. 15. 00:23
Előzmény: #89453  3d
#89454
Ez helyfüggő.
Attól, hogy a telek nem megosztható felépitmény nélkül, attól még megosztható lehet miután megépült rajta az ikerház.
3d
3d 2020. 09. 14. 23:23
Előzmény: #89448  berlini
#89453
Köszi a választ, még új vagyok a témában, de nem rémlik hogy olyan telekkel találkoztam volna ami kétszer akkora mint a kialakítható legkisebb telekméret (általában 700m2 körül?) gondolom akkor már megfelezték volna. A legtöbb ikerháznak, sorháznak ennél jóval kisebb az egy lakrészhez tartozó alapterüete, azokat társasházzá nyilvánították?
#ncseed!
Ha tudja finanszírozni akkor belekezdhet, a vevők egy részének biztos jó az előrehaladott állapot, másokat zavarhat hogy már nehezen tudnak hozzányúlni az alaprajzhoz. (Külön wc, egybe wc, amerikai konyha vagy sem..)
Törölt felhasználó 2020. 09. 14. 23:08
Törölt hozzászólás
#89452
Törölt felhasználó 2020. 09. 14. 22:59
Előzmény: #89446  berlini
#89451
Ez hasznos volt, köszönöm.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 09. 14. 22:47
Előzmény: #89444  3d
#89450
Ikerházba lakni nem lehet, max szándékolni lakni. IkerházbaN már lehetséges lakni.
Agglóba ugyanez.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 14. 22:34
Előzmény: #89444  3d
#89449
Aki egy kicsit is komolyabb építtető nem kell várnia addig amíg eladja az egyiket asztalról! Aki nem ilyen azoknál szokott a cumi lenni... pár millóval beragadsz, csúszik minden, stb.
berlini
berlini 2020. 09. 14. 22:31
Előzmény: #89444  3d
#89448
Igen, ez egy jó megoldás.
De javaslom olyan telket keressél, amely utcafrontja elég széles és az ikerházakat a karázsoknál fogva kellejen csak összekötni. (Én kerülném azt a telket, ahová a hosszú vékony lakáscsikokat kellejen tervezni és igy a két lakás 10-14 méteren legyen egy közös fal melé épitve.
Érdemes utána nézni, hogy a helyi épitési előirások megengedik-e az utólagos telekmegoszttást, ami ha a telekméret megüti a minimumot, akkor is csak úgy lehetséges, ha a közös fal (ideális esetben csak a garázsok között) dupla. Azaz mindkét lakásnak van külön külső fala. Ez azért is fontos mert ilyenkor már a hangszigetelés is megfelelő.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 14. 22:24
Előzmény: #89436  HerrLudwig
#89447
Jaja, még a végén kiderül hogy sokkal több közös van bennünk mint hittük!
Nyilván vicceskedtem egyet, de egy felszíni  költséghatékonyabb megoldás akkor is. Ezt meg is beszéltük. 
berlini
berlini 2020. 09. 14. 22:24
Előzmény: #89443  Törölt felhasználó
#89446
34 éve épült a házam.
Akkoriban az épülő házak 90%-a csak két rétegű teknőszigeteléssel lett tervezve.
A másik hanyagság pedig a szigetelésvédő fal hiánya vagy trehány elkészitése volt.
A harmadik hiba a csőátvezetések hanyag megoldása volt. (nem előzetesen kialakitott átvezetések, hanem utólagosan kivésett és igy a környezetében is rongált szigetelés
Többnyire emiatt vizesednek. (Én már találkoztam olyan házzal is ami 10 év után elkezdett vizesedni.)
Annyiban van igazad, hogyha a ház helyén eredetileg egy kisebb föld alatti vizfolyás volt, esetleges földmozgással (pld löszös dombra épités) akkor nem elég a legnagyobb gondosság sem. Még a mai korszerű megerősitett szerkezetű szigetelőanyagok is előbb vagy utóbb tönkremennének ilyen körülmények között.
Ilyenkor csak az segit, ha egyáltalán nem mennek le a terepszint alá, vizzáró betonnal kombinálják a vizszigetelést.
16 évvel ezelőtt azt mondtam, ha láttam egy vizes pincét, hogy ezen már az isten sem segit.
10 évvel ezelőtt azt mondtam, hogy megvan a technika az utólagos szigeteésre, de megfizethetettlenül drága,
Most már szerencsére ez sem igaz.
nagyon szépen szárazzá lehet tenni akár olyan pincehelyiségeket is, ahol nem a falak egy részén jelenik meg átnedvesedés, hanem a pince aljzatbetonján jön fel a viz. Nagyon jók ezek a műgyantás nagy nyomással a szerkezetbe préselt szigetelő anyagok.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 14. 22:23
Előzmény: #89435  HerrLudwig
#89445
Ezt mondtam én is. 👍
3d
3d 2020. 09. 14. 22:15
#89444

Sziasztok!
Én inkább laknék egy ikerházba 300m2-es kerttel közelebb a belvároshoz mint kint agglóba tripla ekkora kerttel. Örülnék is ha lenne 400m2-es eladó telek, de nincs csak dupla akkora, 50 millióért.  250m2-es beépíthető alapterületre pedig nagyvonalú 80m2-es alapterületű (+emelet) házat építeni..
Ilyenkor mit szoktak csinálni az építtetők, megveszi a telket, terveztet rá ikerházat amilyet szeretne aztán keres vevőt a másikra mielőtt elkezdődne az építkezés?
Törölt felhasználó 2020. 09. 14. 22:08
Előzmény: #89442  berlini
#89443
Igen, megcsináltattad, de nem 50 éve.
A mai pincével eladó házak 90+%-ának vizes pincéje van, amit egy halom pénzért kell újra szigetelni. Akkor inkább ne legyen.
berlini
berlini 2020. 09. 14. 22:06
Előzmény: #89440  Törölt felhasználó
#89442
Látom értesz hozzá.
De elárulom, nekem van csontszáraz pincém.
A titok egyszerű. 
3 rétegű szigetelés.
berlini
berlini 2020. 09. 14. 22:04
Előzmény: #89436  HerrLudwig
#89441
Kettőtök közötti nagy álláspont eltérés oka szerintem egyszerű.
Magyarországon a szabadidős tevékenység még többnyire a túlóra, a maszekolás. hajtás a több pénzért.
A legtöbbnek még egy szánkója sincsen. Biciglije csak akkor ha azzal jár dolgozni, (de ez sem gyakori) és a saját kajak sem gyakori. (Ha van akkor van hozzá egy nyaraló is a vizparton.)
Kell hozzá 10-20 év hogy a szabadidő egészséges eltöltésének kialakuljon a kultúrája. És bizony akkor majd érték lesz, ha: van:
-  egy kondiszoba, esetleg 
- szauna,
- tároló bicigliknek, siléceknek,
- rendes garázs, ahonnan száraz lábbal lehet átmenni a lakásba, (Esetleg két kocsinak férőhely)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek