Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Murdoch 2020. 09. 06. 18:09
Előzmény: #87918  impudent
#87920
Kicsit megreccsen az autóipar és ezekben a városokban összeomlik a piac. Amikor a BMW gyár bejelentette a halasztást Debrecenben, már ment is a pánik....
Ez mondjuk alátámasztja fogpasztát, hogy miért is bérelnek sokan, csak az ilyen scenárióban bérlő se lesz.
CyrusTheGreat 2020. 09. 06. 18:09
Előzmény: #87918  impudent
#87919
De akkor miért maradna ott az embör? Ha eleve csak azért ment, mert most éppen van munka és mondjuk ezzel tisztában is van. Ez magyarázhatja, hogy miért bérelnek, nem?
impudent 2020. 09. 06. 18:04
Előzmény: #87913  CyrusTheGreat
#87918
Tanár Úr ,Önnek egy kicsit lomha a fantáziája.
Tatabánya mi ?
Sok ember ölég olcsó munkaerű.
Bőven sok hugy ellássa az ottani munkalehetűségeket.
Gyakorlatilag zéró mozgás.
berlini
berlini 2020. 09. 06. 18:03
Előzmény: #87911  Törölt felhasználó
#87917

A demográfiára vonatkozóan nem sikerült megértened amit irtam.
Nem tagadtam annak fontosságát. Ellenkezőleg!
Igy semmi értelme nincsen olyan megjegyzéseknek, hogy "nincs több krédésem"
Nem is lehet ha meg sem érted a választ.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 06. 18:03
Előzmény: #87915  keljfeljancsi2000
#87916
Hogy érthető legyen: a haverkák vagy 4-5 éven keresztül tagadták a tényeket és hisztiztek, mi az ellenkező oldal meg 2009 vége felé szinte azonnal elismerte hogy árcsökkenés van bár a nagyságában eltér a véleményük a 'profiktól' akik a hirdetési árak csökkenésével jöttek. Senki nem irreálisozott közülünk, nem dobálta magát hogy avatkozzon be a kormány hanem szépen elfogadta hogy fordult a szélirány. Nektek miért nem ment ez évekig?
keljfeljancsi2000 2020. 09. 06. 17:58
Előzmény: #87912  Murdoch
#87915
A többség akkor is izzad... bár saját bevallása szerint senki se.
Azt mondod:  "Szóval szorul a hurok, de semmiképpen sem a vevőknek"
OK! Linkeld be már kérlek amikor az utóbbi évek soha nem látott lakásár száguldása közben te vagy bárki más esésváró leírta hogy "Szóval szorul a hurok, de semmiképpen sem a eladónak" Most meg pár % csökkenés után már hurkokat látsz magad előtt! 😂 és akkor ne fetrengjen az ember.
Portfoliooo 2020. 09. 06. 17:52
Előzmény: #87896  Törölt felhasználó
#87914
"Mondjuk ha a tulaj külföldön, akkor ingatlanos nélkül nem tudja hirdetni sem." Meghatalmazott utjan szinte mindent lehet kulfoldrol is inteztetni. Aztan, hogy ez egy csaladtag esetleg ismeros, edesmindegy. Lehet skype szamot is venni eves dijert, otthoni korzetszammal. Ennek hivasa egy egyszeru videki hivasnak felel meg es a mobilodra telepitett skypon csorog, legyel a vilag barmely tajan.
CyrusTheGreat 2020. 09. 06. 17:51
Előzmény: #87909  impudent
#87913
Azért ez a láncolt lista elég durva lenne, nem hinném, hogy ez lenne a jellemző. Én inkább arrafelé hajlok, amit berlini is ír, hogy nem Tbánya lesz a végső állomás, akkor meg minek? Vagy esetleg, ha az ingatlannet.hu alapján a BV bevezetésekor hirtelen 10%-ot ugrott az átlagár, esetleg azt érezhetik túlzónak. Lövésem sincs, hogy ott milyenek az ingatlanviszonyok, milyen volt az eddigi tranzakciós és ár-dinamika (lehetett olvasni rövid időn belül duplázódó panelárakról), esetleg ez a fajta előtörténet miatt inkább óvatosak.
Murdoch 2020. 09. 06. 17:45
Előzmény: #87907  keljfeljancsi2000
#87912
Tévedsz, speciel bennem már csak némi izgalom van, hogy vajon milyen mértékű lesz az árcsökkenés, te szoktál kiabálni. De amúgy be lettek linkelve panellakások, ott már nem évi 5%-nak tűnik az esés. Szóval szorul a hurok, de semmiképpen sem a vevőknek. Melós is belinkelte az exponenciálisan növekvő kínálatot a bérleti piacon, érdekes lesz.
Törölt felhasználó 2020. 09. 06. 17:44
Előzmény: #87901  berlini
#87911
Én soha nem haragszom, ez csak fórum, kárt nekem nem okoz.
Tatabánya ingatlanpiaca és a bérleti piac nagyon alacsony aktivitású, ha pesthez viszonyítom. Ennek oka van, amit egy tatabánya szagértő talán el is tud magyarázni, hogy miért.Nekem ez jelzés értékű, mert a piac nem hülye. Ha akkora nagy üzlet lenne Tbányán lakást venni és kiadni, akkor pörögne a piac, de nem.Ez egy nagyon fontos jelzés nekem, amikor lakást választok, hogy pörög-e az adott terület ingatlanpiaca, van-e benne fejlődési lehetőség?Tbányával én nagggyon óvatos lennék. 10-20évre elköteleződni, ahogy a sok zseni "befektető" ezt elképzeli, hogy majd a bérlő kifizeti. A lakás az egy pénzkiadó automata, persze, hogyne.
A demográfia már hogy a pélóba ne lenne szempont egy 10-20 éves beruházásnál? Még pesten belül is vannak szlömösödő területek, ahonnan menekülnek a zemberek és ha sikerül valakinek oda belevenni, akkor ráb.szott.
Egy 70 ezres város elveszít 5e lakost 10 évente? Te meg azt mondod, hogy ez nem számít egy ingatlan befektetésnél? Erre szokás mondani, hogy akkor nincs több kérdésem a befektetőhöz :)Fehérvári ismerősöm is mondta, hasonló helyzet csak még durvább állítólag, "megírta a helyi újság is" :) 10 év alatt 8-10e embert fognak veszíteni. 20 év alatt a dupláját értelemszerűen. Milyen remek befektetés ott 20 évre eladósodni, hogy majd kifizeti a bérlő úgyis. Kicsit még ezen gondolkodni kell szerintem és a kockázatokat jobban beazonosítani.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 06. 17:43
Előzmény: #87906  berlini
#87910
Köszönöm!
Én szinten ugyanígy állok hozza és többek kozt személy szerint tőled is sok új , megfontolandó dolgot olvastam mar itt!
-
Megkérdezetem, hogy hány éves vagy?
impudent 2020. 09. 06. 17:38
Előzmény: #87902  CyrusTheGreat
#87909
Nem ez a lényeg hanem akik bérölnek azuknak is van valahul lakása és kiadták és újra hitelképtelenek már.
Ez egy körbe lánc.
Annyira hülyének nem tartok senkut hugy 100 ezrekért béröljön ahelyett hugy 10-15 ért venne.
Szerintem ez az egész egy merő speka.
Kiadok berölök játék az egész urszág ezt játssza ezt osztonzik ma a szabályozok.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 06. 17:34
Előzmény: #87902  CyrusTheGreat
#87908
Én csak a bútort alakítottam át. Igazából egy elemet vittem haza és lyukfuroval kellet párat fúrni hogy a csöveket el tudja vinni. Magát a gépet ő vette. Ezen kívül a fentivel egyidőben egy konektort kert a spájzban. Ezt a két témát én álltam. kb 5k volt.
-
Azóta semmi más nem volt.
-
De ha hívnak megpróbálok mindig segítőkészen hozzaalni a dolgokhoz. De természetesen nem úgy hogy minden az én ktg-em hanem ha olyan dolgot kérnek ami marad a lakásban akkor is ha ok kimennek ( pl. Redőny vagy klíma ) akkor megegyezés kérdése hogy ki mennyit áll belőle.
-
Most ennél a csajnal ( aki tok szimpi vilt ) úgy voltam inkább belemegyek ebbe a két kisebb dologba, mert azért bennem is megviolt hogy ebben a helyzetben jobban meg kell fogni a bérlőket
keljfeljancsi2000 2020. 09. 06. 17:26
Előzmény: #87676  berlini
#87907

Köszi a véleményed! Az utolsó bekezdésed meg nagyon ott van az igazságban! 
Tiszta szerencse hogy nem népszerűségi versenyen indultam...
***
Persze hogy sík ideg már a többség... szinte mindent meg lehet venni pénzel de az időt nem. Ami idő elment azt már nincs az a pénz ami visszahozza! Ha jól emlékszem Murdoch írta hogy jó lenne 25% esés de nem öt év alatt. Azt már kitárgyaltuk hogy aki bérel annak meg pont semmire nem elég évi 5% csökkenés mert pont kifizeti bérletre amit nyer plusz még annyival tovább ki van szolgáltatva! A vírus kb ledobta az atombombát a 3/4 gazdaságra és még ez is csak nyavadt pár % árcsökkenést eredményezett több mint egy év alatt! Be vannak f*sva ha lesz oltás záros határidőn belül akkor mi lesz...
***
Aki ingatlant cserél annak sem akkora nyerő a dolog hiszen a különbözet változása a két lakás között sose lesz 25% egészen kivételes esetektől eltekintve. Pont ezért van hogy válságban árcsökkenésben is bőven van forgalom mert a cserélők egy részét közel sem érinti annyira se az áremelkedés se a árcsökkenés hogy emiatt távol maradjanak a lakáspiactól! Inkább a félelem és a bizonytalanság az ami eltántorítja még azokat is akiknek lenne pénze cserélni.
berlini
berlini 2020. 09. 06. 17:25
Előzmény: #87888  fogpaszta
#87906
Köszönöm!
Nagyon sokat lehet tanulni (tapasztalni) a hozzászólásaidból.
Ez a fórum célja.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 06. 17:20
Előzmény: #87900  CyrusTheGreat
#87905
Igen maga város egy Full falusias ( több falu egybegyurasa) történelmi városközpont nélküli banyaszvaros. Maga a város lakossága is tok más mint mindjuk nálunk Móron vagy Fehérváron stb...Sokkal egyszerűbb emberek. 
/
Valoszinu ezért is van meg mindig elmaradva árakban. -
Nekem se jutott volna eszembe ott venni ha nem ott dolgoznék mar majd 15 éve..
-
De ha most újból lakást vennék megint ott vennék az tuti..
berlini
berlini 2020. 09. 06. 17:19
Előzmény: #87899  fogpaszta
#87904
Jól teszi!
Lehet hogy a karrierje következő állomása Nyiregyháza lesz.
Minek vegyen lakást most Tatabányán?
Tipikusan magyar szemlélet, hogy sajnáljuk azokat akik nem saját lakásban laknak. Ők a sikertelenek. A boldogok meg azok, akik egész életükben azon dolgoztak, hogy kis fizetésből is feltétlenül saját lakásban halljanak meg.
Placi82 2020. 09. 06. 17:16
Előzmény: #87896  Törölt felhasználó
#87903
Van ott az önkormányzatnál, régi ismerősöm, ha aktualis lenne, őt kiffagatnam. Én az a ember lennék egy ilyen esetben, hogy fel évig csak informalodnek, tajekozodnek. Én az a típus vagyok, hogy bizzok, de mindekit és mindent ellenorzok! Én csak a XI ker. vagyok tisztaba ingatlan ügyileg,esetleg Buda. A többi homály. 
CyrusTheGreat 2020. 09. 06. 17:16
Előzmény: #87899  fogpaszta
#87902
Ha mindezt megfinanszíroztatja veled, akkor azért tény, hogy kényelmesebb a bérlés. Szokott hívogatni kisebb-nagyobb problémákkal, elintézendőkkel?
berlini
berlini 2020. 09. 06. 17:16
Előzmény: #87896  Törölt felhasználó
#87901
Ne haragudj Tibor, de ezzel a hozzászólással egy baj van.
Nem ismered Tatabányát és igy túl sok mindent feltételezel ("biztos, hogy nagyon komoly rejtett kockázatok vannak ott")
A gyakorlatban most olvashattad, hogy jól működik a piac és a jelenlegi ingatlanárak és bérleti dijak éppen azt valószinűsitik, hogy az ingatlanárak inkább felfelé mennek majd.
Kedvenc vesszőpapirpád a népesség fogyás miatti ingatlantúlkinálat a jövőben.
Olvass már légyszives utána. A világon mindenhol tudják, hogy egy lakásállomány szintentartásához (tehát nem növeléséhez) kb évi 1%-os épitésre van szükség ennek nálunk a jobb években közel fele épül. Igy bizony a lakásállomány már most alkalmazkodik a várhatóan csökkenő népességhez.
Ettől függetlenül nálunk is csak az tesz jó lóra, aki a népesség mozgást figyelembe veszi, azaz elad ott, ahonnan elköltöznek és ott vesz, ahol munkahelyek keletkeznek és a népesség legalább szinten marad.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek