Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
infin 2020. 08. 20. 16:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#85420

Szívesen. Olvastam a többi hozzászólásod is az előbb. Azok alapján, meg az alapján, hogy írod, a 15M már nagyon a határ, leírom még mit gondolok. Ezzel részben csak másokat fogok ismételni mondjuk.
Szerintem vagy most tegyél hozzá még pár milliót (annyival több hitel, ha hajlandók annyit hitelezni) vagy később tedd hozzá a pár milliót. A hosszabb futamidő egyáltalán nem probléma, hiszen később bármikor elő- és végtörleszthetsz. Ez jobb, mint ha most erőltetett menetben a lehetőségeid teljes kihasználása nélkül vennél 15-ért valamit, amit megbánsz utána.
Jelenleg 15-ért egyszerűen nincs olyan lakás, amelyiknél ne kellene jelentős kompromisszumot kötnöd, főleg úgy, hogy saját részre vennéd. Az persze jó, hogy saját teljes lakás a 75e-es szoba helyett, de ha ilyen lakást veszel, és lépnél belőle később, mert mégis túl sok a kompromisszum, nehéz lesz úgy, hogy nem buksz anyagilag rajta. Ha elfogadható a kompromisszum, hát nagyítóval kell keresni az olyan - nem felújítandó - lakást 15-ért, és azt hívtam szerencsének. :)
Még szerintem fontos, hogy ha netán ilyen nagy mértékben esnének az árak később, akkor ahhoz kell valószínű egypár év, de valahogy nem hiszem, hogy ennyit esnének. Ennél sokkal valószínűbb az, hogy te magad fogsz tudni még hozzátenni a kis pénzmaghoz, és nem lesz probléma kicsit drágább de normális lakást venni. Elvégre most indul csak a karriered, ennél csak jobb lesz később az anyagi helyzeted, tehát ne pusztán a mostani helyzeted alapján dönts anyagilag ilyen hosszú távra.
Tehát. Csak akkor vegyél most szerintem, ha mégis hozzá tudsz valahogy tenni pár milliót még, bár gondolom ez csak a hitel növelésével lehetséges, vagy családi kölcsön esetleg. Valaki írta, hogy akár személyi kölcsönből is szerezhetsz önerőt, ezt azért annyira nem javaslom, ha nincs nagy mozgástér és eleve nincs a leírásod alapján most, de pár év múlva már lehet, hogy lesz. Egyébként fontos tényező még a fentieken túl, hogy a bankok meddig hajlandók még az ilyen olcsó hiteleket hozzávágni az embereket. Egy darabig mondjuk valószínűleg még simán.
Törölt felhasználó 2020. 08. 20. 15:45
Törölt hozzászólás
#85419
infin 2020. 08. 20. 15:36
Előzmény: törölt hozzászólás
#85418
Ehhez képest én belefutottam olyanba még idén is, hogy visszautasították h egyáltalán alkut kezdeményezzek. :) Azt mondták, neeeem, nincs alku, kb fel voltak háborodva. :)) Igaz, hogy az az egyik olyan lakás volt, amelyiknek hirtelen levitték az árát 7,5%-kal. Aztán néhány hét múlva láttam, h visszavitték fel a korábbi árára. Nem tudom, végül eladták-e vagy hogy mennyiért
CyrusTheGreat 2020. 08. 20. 15:23
Előzmény: #85416  berlini
#85417
Egy biztos: a portált a kattintás tartja el, kattintani pedig a figyelemfelkeltő cikkekre fognak, pláne az olyan fókuszban lévő témáknál, mint a lakáspiac. Ez korábban a lakásokkal elérhtő tuti hozamot jelentette, aztán az árrobbannást, most pedig a csökkenésre ugranak az olvasók (stagnálás, lecsorgás senkit sem izgat). Szóval, nem feltétlenül a szerző, hanem inkább a szerkesztő akar(hat) lakást venni, de a hirdetési pénzekből.
A fentiektőlmfüggetlenül azt magam is osztom, hogy a linkelt cikk rossz, trehány munka, kifejezetten gyenge “érvekkel”.
berlini
berlini 2020. 08. 20. 14:36
Előzmény: törölt hozzászólás
#85416
egy biztos.
A cikk iró lakást akar venni.
Törölt felhasználó 2020. 08. 20. 13:43
Törölt hozzászólás
#85415
Törölt felhasználó 2020. 08. 20. 13:07
Törölt hozzászólás
#85414
Törölt felhasználó 2020. 08. 20. 12:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#85413

Amúgy tényleg hogy ez a lakáskiadás az egyik legprimitívebb bevételi forma. Nem is véletlen, hogy ennyi ember fantáziáját mozgatja :)
Ha meg majd átalakul újra kínálativá a piac (talán már most is az), akkor derül ki, hogy mégsem annyira eccerű ez, mint sokan hiszik. Jó kéglit kell kiválasztani, jó beker áron. Nem is annyira egyszerű ez évekre, évtizedekre előre gondolkodni.
Jó lenne egy airbnb-hez hasonló, bérlő, tulaj értékelő rendszer, de amíg a nagy többség feketén adja ki, addig az ilyesmi reménytelen dolog. Az egyik bérlőm egyszer kért referenciát tőlem, hogy igazoljam, rendesen fizetett, mindezt angolul, mert kiment dolgozni. Később megköszönte levélben, hogy segített neki.
Megírtam neki gond nélkül, mert adózok, nem félek a NAVtól. Több lakást bérelt már a srác korábban, senki nem adott neki referenciát, de senki nem is adózott. Igaz ez belföldön nem sokat számítana amúgy sem, a sok kapzsi csak azt nézi, hogy mennyit tud fizetni azt nem, hogy minőségi bérlő-e.
Törölt felhasználó 2020. 08. 20. 12:20
Törölt hozzászólás
#85412
Törölt felhasználó 2020. 08. 20. 11:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#85411

Pécs elég nagy város, kb 8%-a a lakosság mint Budapest és így kb 80e kégli lehet ott.
Az 1771 arányosítva, mintha 22e eladó lakás lenne Pesten.
Inkább alacsony az aktivitás Pécsen, pesthez képest legalábbis. Kevesen adnak el és gondolom hasonlóan kevesen vesznek.
Diák mindig lesz, csak egyre kevesebb. Aki diákoknak akarja kiadni, annak tényleg jól át kell gondolnia mit vesz, mert pofára eshet könnyen. Másik szívás vele, ha nem adja ki a nyáron, Augusztusban, akkor onnantól 1 évig már nagyon kevés diákbérlő lesz, akik valamiért leszakadtak a nyájtól. Talán még a keresztfélévesekben lehet bízni január környékén.
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 08. 20. 11:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#85410
Pécs kicsi és az egyetemek ezer épületben szét vannak szórva, így bármi lehet egyetemi környék 😁 
Törölt felhasználó 2020. 08. 20. 11:33
Törölt hozzászólás
#85409
Törölt felhasználó 2020. 08. 20. 11:29
Törölt hozzászólás
#85408
impudent 2020. 08. 20. 09:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#85407
Pécsett igaz ismétléssel 681 db éladú 15 millioig.
Szerintem egy illen porfészekben ez rengeteg és mintha leértékelődne
CyrusTheGreat 2020. 08. 20. 07:49
#85406
Akit esetleg érdekel a Matolcsy-csoda háztartásokra gyakorolt hatása, az itt megtekintheti:
https://www.mnb.hu/letoltes/tajekoztato-a-publikacioban-megjeleno-2020-i-negyedevi-adatokrol.pdf
Még csak első negyedéves adatok vannak meg, de a második negyedéves alapadatok megvannak, gyors ránézésre az első negyedéves folyósítás 2/3-át sikerült hozni.
Ezzel együtt csodálatos a tendencia: 2016 Q1 és 2018Q4 között lényegében stagnált fennálló tőketartozás összege, 2019Q1-Q2 között nem történt semmi, utána egy szép robbanás. Vitatkozhatunk róla, hogy az eladósodottság mértéke magas vagy alacsony, ez világnézeti kérdés, de egy ilyen robbanás után Kuszaszem még idén év elején szintén arról győzködött mindenkit, hogy lehetne még növekedni a kihelyezésben...
Gyaníthatóan erős fékezést fogunk látni, meglátjuk milyen lesz a következő egy év hangulata.
CyrusTheGreat 2020. 08. 20. 07:03
Előzmény: #85381  Törölt felhasználó
#85405
Ez csodálatos, már fizetett hirdetésben kell a hitelfelvevőt is keresni. Azért szeretem az ingatlanhirek.hu-t mert teljesen kimaxolták a nulla saját tartalommal újságírást: vagy otthontérképes saját hirdetéseket mutatnak be (külön vásárolható szolgáltatás) vagy eleve promóciós írásokat helyeznek el új projektekről, kivitelezőktől, prop management cégektől. Zseniális modell, meg kell hagyni.
Portfoliooo 2020. 08. 20. 04:45
#85404
Portfoliooo 2020. 08. 20. 04:04
#85403
Ez lehet, hogy segit az areses eloidezeseben. :))  Itt lehet megrendelni:  https://fallingknife.beer/product/falling-knife-typeface-tee-shirt/ ;
Portfoliooo 2020. 08. 20. 03:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#85402
"egy szaros albiba csövezel"  :))  Valoban, kozeli rokonnal berelunk egy ketlakasos hazat. Egy lakas neki a masik nekem. Mar csak elvi okokbol is, mert en nem fogok itt ingatlan adot fizetni! Amit tobbek kozott  az " anchor babies" iskolaztatasara meg segelyezesere koltenek. :(((
Portfoliooo 2020. 08. 20. 03:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#85401
Engedtessek meg, hogy kulhonbol is irkalhassak ide. A kriptot kiveve, minden befektetesem otthon van. A vetelek es eladasok a szemelyes jelentetem nelkul is megtortennek, bolond is  lennek ezek miatt mindig atrepulni az oceant.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek