Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 08. 19. 14:12
Törölt hozzászólás
Toniba 2020. 08. 19. 14:10
Előzmény: #85318  CyrusTheGreat
Azt hallottam a Havanna nagyon fejlodik.
Regen jartam arra, de kivancsi lennek ra.
CyrusTheGreat 2020. 08. 19. 14:09
Előzmény: #85315  impudent
Inkább a Fóti út környéke, mint a Havanna szvsz. Sétáltam már arra, Újpest központ környéki kis utcák szerintem teljesen vállalhatók, még az újpesti lakótelep is a víztoronynál. Vannak izgalmas arcok, de nem akartam például azonnal máshol lenni, mint mondjuk a Bozsik stadion környékén...
CyrusTheGreat 2020. 08. 19. 14:06
Előzmény: törölt hozzászólás
Fire73
Fire73 2020. 08. 19. 14:03
Előzmény: #85313  csdy
Tehát 5-6 éve a családi segítség nélkül nem ment volna, hitellel sem. Ők pedig beleszóltak volna. Hidd el, ez így szokott lenni, láttam más családoknál is. Ha én adnék önerőre pénzt a gyerekemnek, akkor én is beleszólnék, hogy mit igen és mit nem.
Ha jól értem, most már saját magatok is összeszedtétek az önerőt? Akkor mostanra jobb helyzetbe kerültetek, mint voltatok 5-6 éve.
impudent 2020. 08. 19. 14:02
Előzmény: #85308  CyrusTheGreat
Elköllene sétálnod az újpesti kis utcákba ahul ezek a lakások teremnek ,nyomortelep színtrűl följöttek amolyan modern nyomortelep színtre
CyrusTheGreat 2020. 08. 19. 14:00
Előzmény: #85311  Fire73
Igen, ezért is, habár ncseed nem értett vele egyet, de továbbra is tartom, hogy 10%-os belvárosi árcsökkenés 15%-ot jelent a külső kerületekben.
csdy 2020. 08. 19. 13:58
Előzmény: #85302  Tibor78
Ha most inkább bérelni kéne, kínálati piac kialakulása esetén 1 év múlva jobb lenne a vétel pl. ?
Hát igen sokmindenben nagyon vaskalapos lett kiszámoló, amiket te is írtál.
6 éve laktunk egy 30 nm-esben és az lett volna 12.5m Zuglóban. 
"Bérelni csak kamatszint alatt érdemes" ez alatt mit értesz? A banki kamatokhoz képest?
A stagnálást vagy csökkenést az ingatlanok árára érted?
5-6 éve még önerőnk sem lett volna csak családi segítséggel, akik meg a hiteltől elzárkóztak. Sakk-matt
CyrusTheGreat 2020. 08. 19. 13:53
Előzmény: #85310  glala
Pardonez moi, eszembe se jutott a dolog, most megnéztem az adatlapot és valóban volt egy kis pihi. Mindent értek.
Fire73
Fire73 2020. 08. 19. 13:53
Előzmény: törölt hozzászólás
Lassanként majd elválik a szar a víztől. Helyre fognak kerülni az arányok, és nem mindegy, hogy hol árulnak majd egy ingatlant. Az ilyen hirdetések már jelzik, hogy hogyan mozdul a piac. Először a rossz lokációkban reccsen meg.
glala
glala 2020. 08. 19. 13:52
Előzmény: #85305  CyrusTheGreat
Hát hogy a viharba ne furcsállnám.
Csak megjegyeztem, hogy azért nem szólt két napig, mert nem tudott...
CyrusTheGreat 2020. 08. 19. 13:50
Előzmény: #85307  Vanavrash
Keversz pár dolgot. A bank csak akkor nem áll veled szóba, ha a KHR-ben mulasztási eseménnyel szerepelsz, ha csak annyi látszik, hogy van egy fennálló hitelszerződésed, az nem jelent semmit - ez alapján tudja majd a bank meghatározni a JTM-edet.
CyrusTheGreat 2020. 08. 19. 13:49
15M-es ár környéke, ha valaki nem ódzkodik a cserépkályhától, akkor ezt meg lehet próbálni
https://ingatlan.com/iv-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/31438416
Szövegben még 17.9M, de az árcímkén 16.9, én bepróbálkoznék egy kicsit alacsonyabbal is. Ez egyébként eléggé rendben van, jó állapotú, a tulajdoni lap lehet izgalmas, nehogy az ember osztatlan közös tulajdonba fusson bele.
Vanavrash
Vanavrash 2020. 08. 19. 13:47
Előzmény: #85275  glala
Szervusz! 3 éve dolgozom mióta végeztem a BSc-vel(közben lett levelezőn egy MSc-m is) ezalatt az idő alatt dolgoztam dunán innen, dunán túl, Németországban és most Bp-en vagyok a mol egyik leányvállalatában ahol határozott időre vettek fel lassan 1 éve és a vírus helyzet alatt sem volt a 2 hónapos fix időre bércsökkentésen kívül más. Most új pozícióban vagyok már 3 hete de az új szerződésem ami már határozatlan idejű azt nem kaptam meg plusz a munkaköri leírásomat egyelőre várom, mert itt sajnos nagyon lassan megy az ügyintézés. Természetesen csak azt tudom mondani, hogy itt sem atombiztos az ember, mert láthattuk mi történt az olajárral de mégis megnyugtató, hogy nem küldtek el senkit.
Elolvastam a diákhitel oldalát és ha feveszem a hitelt akkor a KHR listára bekerülök ahol a törlesztés (ha nem törlesztenék elő valamennyit) csak 2022 nyarán kezdődne el legkorábban. Egy ilyen állapotot ha meglát a bank, hogy lenne 1,5M tartozásom akkor hátat fordít és szóba sem áll velem. Mint írtam fizethetném a tandíjat februártól de akkor az önerőm bestagnál teljesen  2 évig, ezért is örülnék HA minden lehetőség úgy adja akkor januárban venni egy kis lakást. De az első körön nem vagyok túl, az pedig a hitelképesség megállapítása. Nyilván ameddig a takaró ér addig próbálok nyújtózkodni de túl meg kockázatos lenne. Persze B terv is van a pakliban ha mondjuk lakáshite közben beütne a xar, mert a hetekben érdeklődtem finoman volt munkahelyek felől ahol pl. eljöttem.
Törölt felhasználó 2020. 08. 19. 13:42
Törölt hozzászólás
CyrusTheGreat 2020. 08. 19. 13:40
Előzmény: #85304  glala
Bocsánat, félreértettelek, azt hittem, impudent részéről furcsállod a "feldumát".
glala
glala 2020. 08. 19. 13:39
Előzmény: #85303  CyrusTheGreat
Vót némi "moderációs esemény" úgy látom :D
CyrusTheGreat 2020. 08. 19. 13:35
Előzmény: #85296  glala
Én is csak pislogok azóta is. Tegnap-tegnapelőtt semmi, még egy beköszönés se, ma meg már mintha a testrablók invázióját néznénk.
Tibor78 2020. 08. 19. 13:18
Előzmény: #85300  csdy

A kiszámoló nagyon benéz dolgokat, mint a lakásárrobanás vagy a Tesla. Sokan meg követik, mert a nagy kiszámoló mondja. A Teslát is hogy köpködi. Persze spekulatív részvény, de egy részvényt nem lehet eladni? Muszáj megvárni benne az összeomlást. Nem értettem soha a gondolkodását. A megtakarításokhoz ért, hogyan csináld, a befektetéshez szerintem túl régi vágású. Egyszer mondta, hogy az orosz tőzsdén kavar valamivel, de mást soha nem árult el arról, hogy mibe fektet.
5 éve 12m-ért még a 13-ban is tudtál venni 1+2-es 58nm panelt vagy 35nm körüli téglát. Ezek nem 22-23m-ba kerülnek jelenleg, hanem 30m és afelett.
Bérelni csak kamatszint alatt érdemes (mert akkor nem érvényes a sokat emlegetett mondás, hogy égeted a pénzt, mert ennyit vagy többet a banknak is kifizetnél a pénze használatáért + elmaradt haszon az önerődön) és akkor ha stagnálást vagy csökkenést vársz a piacon. Mint szerintem most van egy ilyen helyzet.
Ez egyéni döntés mindig is, de úgy látom, te szembe mész a ciklusokkal, amikor venni kéne nem veszel, amikor várni kéne, akkor beleveszel.
Tibor78 2020. 08. 19. 12:57
Előzmény: #85298  PersonaNonGrata

Igazság szerint az árak a bérlőkön is múlnak. Itt most tényleg lenne tér és lehetőség az alkura.  Én láttam még olyan licitet 3 éve itt az egyik háztömbben, ismerősöm hívott át, hogy nézzem meg, amikor egy kazal bérlőjelöltet odahívott a tulaj és szabályos licit volt. Mint a raktárvadászokban, mindent a szemnek, megnézhette mindenki a kéglit, a szobákba nem léphettek be és a lakásból is kizavart mindenkit, ott a folyóson tartották meg a licitet. Pár kérdésre válaszolt először, aztán licit.
Kivették a kéglit, nem tudom persze, hogy mennyi ideig maradtak azok a bérlők.
Ilyesmiről szó nincs mostanában és nem tudom, látok-e még az én életemben hasonlót.
Én azért nem tartom amúgy jó ötletnek az ilyen licitálást, mert én szeretek hosszabban elbeszélgetni a bérlővel, hogy megismerjem kicsit.
Kínálati piacon a vevők diktálnak, de az is igaz, hogy nagyon lusta dolog az, a tulajokra várni, hogy majd ők vigyék le a kinálati árakat. Aktívabbnak kell lenni és bátran alkudni.