Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
csdy 2020. 08. 19. 12:53
Előzmény: #85258  Criscito
#85300
5-6 éve alig volt tartalékunk csak szülői segítséggel tudtunk volna venni bármit, de bele szóltak volna, hogy milyet, mekkorát,hol stb. Nem vettünk akkor, kb. 1-2 éve ebből ment a vita, hogy miért nem vettünk.
Többnyire kiszámoló hatására az albihoz ragaszkodtam, meg, hogy mobilisebbek vagyunk ecetera.
5-6 évig mai napig van fix fizunk, ami növekedett aránylag jó szinten, egy hitel röhögve kifizettünk volna, ha nem kérünk a családi segítségből, persze a szülők meg a hitelt nem akarták.
Akkor 12 mó. volt, ami most ugyanott 22-23 kb. 1 szobás
Most meg már meguntuk az egy-egy szobát az albiból (6 millió ment rá eddig) és vágynánk egy nagyobba ami már inkább saját lenne, spóroltunk is sokat.
Most ott járunk, hogy hitelt veszünk fel, de csak miattam, mert a párom szülei részéről megvan az anyagi támogatás, de venni akarunk, mert már kiidegel bennünket, hogy nem fúrhatunk, szépíthetjük kedvünkre a helyiségeket és beleszólnak, hogy mit hogyan csinálhatunk.
Ami hiányzott korábban az a döntés (bár az albiban maradás is egy döntés volt), meg a hitelektől való félelem.
Csak ez a harag ne lenne ezzel kapcsolatban, hogy miért nem vágtunk bele.
Törölt felhasználó 2020. 08. 19. 12:52
Törölt hozzászólás
#85299
PersonaNonGrata 2020. 08. 19. 12:35
Előzmény: #85270  Törölt felhasználó
#85298
A napokban én is meglepődtem a szegedi állapoton. Ponthirdetés óta lassan kúszik felfelé a kiadó ingatlanok száma (mondjuk az árakon nem látszik kézzel fogható csökkenés). Vajon a többi nagyobb városban is hasonló a tendencia? (Az eladásra hirdetett lakások, és házak száma viszont csökken. Február óta nézem, és egyre csak szűkül a kínálat felénk :( )
Törölt felhasználó 2020. 08. 19. 12:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#85297

Egyértelműen kezd kínálati piac felépülni. A befektetők volt időszak amikor a vevők felét adták Pesten, de ha nem lehet normális hozamot elérni a kiadással vagy egyáltalán hosszú ideig kell bérlőt vadászni, akkor szerintem egy befektető átgondolja a terveit.
Abban bízni hogy a jövőben majd rakétáznak a lakásárak? Hát ez kb mint a viccben előre megtervezni, hogy mennyit fial majd a malac.
Amúgy is én nehezen tudom elképzelni, hogy egy befektető csak azért vegyen lakást, hogy arra spekuláljon csak, hogy majd mennyire felmegy az ára, nem baj, ha addig is üresen áll. Biztos van ilyen is, ha meg tud csípni valami különleges kéglit, mondjuk egy kiépülő helyen, de azért abban az ársávban, amiben én is gondolkodom, sok "befektető" enni meg innivalót akar venni a bérleti bevételből meg a nyaralását akarja abból fedezni vagy hitel törlesztőt. Azért ha a kínálati bérlakás piac stabilizálódik ezen a szinten, akkor az ilyenek, akik nyaralást akarnak majd fizetni a bérleti bevételből vagy a törlesztőt fizetni, szerintem kétszer is meggondolják, hogy belevegyenek-e.
Törölt felhasználó 2020. 08. 19. 12:33
Előzmény: #85290  impudent
#85296
Meglepő helyről érkezett "felduma" a múltkori kérdésemre(#84973).
Törölt felhasználó 2020. 08. 19. 12:09
Törölt hozzászólás
#85295
macisajt 2020. 08. 19. 12:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#85294

Plusz valószínű, hogy Bp népszerűsége csökkent, a vidéket fejlesztik jobban.
 
Törölt felhasználó 2020. 08. 19. 12:09
#85293
Mindenkinek magának kell eldönteni, mi vállalható és mi nem. Ahol én felnőttem, az alapján a háttér alapján Budapest 90%-a nekem vállalható. Olyan helyeken mozogtam gyerekként és fiatalként. Még a legrosszabb kerületben is találnék olyan helyet, ahol simán tudnék élni, a házban, a buszmegállóban, az orvosi rendelőben nekem teljesen vállalható emberekkel fogok találkozni.
Gondolom ő se budai úri fiúként látta meg a napvilágot, ha 15 M környékén keres. Elmegy, megnézi a postaládákat, megnézi, hogy ki jár ki-be a lépcsőházból, megnézi, kik állnak a buszmegállóban vagy kikkel utazik a villamoson, és dönt.
A másik, hogy a MOL-nál dolgozik, és úgy néz ki, 27 évesen határozatlan lesz a szerződése. Ma ez a fiatalok normális útja. Először néhány év gyakornokoskodás majd, határozott idejű szerződés, és csak utána jön a határozatlan. Az ő helyzete szerintem egészen normális, mert atombiztos az nincs.
Annak idején én is egy normális cégnél dolgoztam már, mikor az elsőt vettem. A végén maradt komoly 10 ezer Ft-om a fizetésig. Ma már utólag irgalmatlan kockázatnak látom, de akkor, 26 évesen ezt nem úgy éltem meg. Biztosan kitaláltam volna bármit, ha beütött volna a gebasz.
Criscito is írta, hogy megbánta, hogy 5 éve nem vett. OK, hogy van benne kockázat, de abban is van, ha nem vesz. Majd eldönti.
Törölt felhasználó 2020. 08. 19. 11:55
Törölt hozzászólás
#85291
impudent 2020. 08. 19. 11:43
Előzmény: #85287  CyrusTheGreat
#85290

nem tud mit csinálni mert ha nem lép füzetheti a háziúr helyett annak felvett hitelkamatát.
ehelyett Űk is felvehetik úgyanazt a hitelt és akko maguknak törlesztenek és a lakás is az Űvék lesz
Törölt felhasználó 2020. 08. 19. 11:34
Törölt hozzászólás
#85289
Törölt felhasználó 2020. 08. 19. 11:08
Előzmény: #85287  CyrusTheGreat
#85288
Jaja!
CyrusTheGreat 2020. 08. 19. 11:06
Előzmény: #85284  impudent
#85287
semmi esetre sem szeretném a költő szavait magyarázni, de ha minden a felét éri és az adósság inflálása nem lehetséges (emlékeim szerint te ezen két változat mellett vagy), akkor valóban nem célszerű a hitelfelvételt propagálni. Ha minden a felét éri és az adósságot el lehet inflálni, akkor érdemes a hitelfelvételen gondolkodni.
Törölt felhasználó 2020. 08. 19. 10:45
Előzmény: #85284  impudent
#85286
Én mikor kardoskodtam a negatív reálkamatok mellett, vagy a CSOK-ot hányszor éltettem?
El tetszett téveszteni a házszámot.
mr_bob
mr_bob 2020. 08. 19. 10:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#85285
nekem lakott ott ismerős, és nem tudtam vele úgy találkozni, hogy a metrópótló megállóban, vagy a metró aluljáróban, vagy a spar környékén ne lett volna több ilyen alak akár napközben, akár este. de igazából majd a kérdező elsétál arra, ha nagyon érdekli a dolog. nálam az a környék teljesen kizárt, persze ízlések és pofonok, semmit sem kell készpénznek venni, amit itt olvas.
impudent 2020. 08. 19. 10:42
Előzmény: #85274  Törölt felhasználó
#85284

Igen a háziurak kezeit köll figyelni,
illen világot élünk, ezt szavaztátuk mög
CyrusTheGreat 2020. 08. 19. 10:14
Előzmény: #85282  Törölt felhasználó
#85283
Egyértelmű.
Törölt felhasználó 2020. 08. 19. 10:11
Előzmény: #85281  CyrusTheGreat
#85282
Atomstabil élethelyzetnek látom.
CyrusTheGreat 2020. 08. 19. 10:07
Előzmény: #85275  Törölt felhasználó
#85281
Valamennyire biztosabbnak tűnő, jelenleg részmunkaidős munka, 12. félév utáni egyetemi tanulmányok (erre kell a diákhitel ugye). A szerződés alatt a határozatlan idejű munkaszerződést érti, határozott idejű munkaszerződéssel elhajt a bank. Bankja válogatja, nem tudom az övé beszámolja-e a határozott idejű részt a 3 hónapba, amit minimum előírnak.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek