Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mr_bob
mr_bob 2020. 08. 17. 14:25
Előzmény: #84877  Törölt felhasználó
#84880
x: 100, y: 0, z:0
-
értem, hogy mit szeretnél, de nem jó a kérdés. lehet, hogy 2025-ben 5%-al drágább lesz minden, de a 2020-as és a 2025-ös árakat nem egy egyenes fogja összekötni. lehet, hogy lesz 2 év lassú esés, 2 év oldalazás és 1 év hirtelen emelkedés, hogy éppen a 2020-as árak felé szúrjon. én úgy tenném fel a kérdést, hogy az elkövetkező 10 évben hány évig várunk növekedést (x), stagnálást (y) és csökkenést (z). remélem nem veszed kötekedésnek, jó szándékból írtam!
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 17. 14:22
Előzmény: #84877  Törölt felhasználó
#84879
Nagyon nem mindegy, hogy mely ingatlanokról beszélünk!
-
De Bp és nyugat Dunántúl megyeszékhelyeken levo és azon belül is jó helyen levő lakásokról az én tippem 5 év múlva ( azaz 2025 nyara ) 
-
75/20/5
Y.O.L.O. 2020. 08. 17. 14:22
Törölt hozzászólás
#84878
Törölt felhasználó 2020. 08. 17. 14:13
Előzmény: #84872  berlini
#84877

A kisember a vásárló, aki kibérli vagy esetleg megveszi a kéglidet. Ha ő ebből semmit nem lát, akkor miért hivatkoztok a pénzesőre folyamatosan mint ami támasztja az ingatlan piacot?
Egyébként te milyen esélyeket rendelnél ezek mellé? 5 év időtartamban gondolkodva praktikusan, amíg tart a MAP+
További növekedés : X%
Stagnálás : Y%
Korrekció, csökkenés: Z%
X+Y+Z = 100%
Kíváncsi lennék mindenki véleményére, meg gondol mások is kíváncsiak rá,
Az én számaim: 10/30/60
tihamer
tihamer 2020. 08. 17. 14:11
Előzmény: #84837  Placi82
#84876
" Itt az ingatlanpiacot már csak egy hiperinfla mentheti meg, de azt több okból senki se kívánja. "
Ez fontos gondolat.
infin 2020. 08. 17. 14:08
Előzmény: #84873  TitusPullo
#84875
hát a magyar diákhitel összege vicc az amerikaihoz képest (de persze tudom te nemcsak erről írtál) :)
1kor13
1kor13 2020. 08. 17. 14:06
Előzmény: #84863  berlini
#84874
Erre én emlékeztettelek téged, ugyanis te írtál le valamit kijelentő módban, valószínűségekről nem beszélve. Csak hogy bedobjam a szokásos érvelésedet: ha valaki eladta az arányát a te kommentedet olvasgatva, akkor lehet pár év múlva nagyon mérges lesz rád.  
TitusPullo
TitusPullo 2020. 08. 17. 14:05
Előzmény: #84855  DAXHU
#84873
és ha van esze, akkor nem itthon kezd. 
berlini
berlini 2020. 08. 17. 14:05
Előzmény: #84865  Törölt felhasználó
#84872
A kisember ennek közvetlen hassznát nem fogja látni.
a kisember még amerikában is minden hónaoban elkölti azt amit kap.
A kisember azt fogja látni 10 év múlva, hogy duplájára nőtt a bevétele (bér, nyugdij stb.) De azt is látni fogja hogy a krumpli is duplájába kerül a mai árának.
Közvetve lesz neki is hasznos viszont az, hogy az államadóságok elinflálása az megakadályozza, hogy a kisembert leginkább súlytó ÁFÁt tovább emeljék, hogy finanszirozzák az államadóságot.
infin 2020. 08. 17. 14:05
Előzmény: #84868  Törölt felhasználó
#84871
Az én nagyon általános véleményem régóta az, hogy ha integrálódunk tovább az EU-ba (jó kérdés ez most?), akkor hosszú távon hülye az aki nem vesz ingatlant addig
infin 2020. 08. 17. 14:03
Előzmény: #84860  berlini
#84870
Szerinted mikor jön a következő hullám? Komoly "befektetői szemszögből" is kérdezem a véleményedet, nemcsak random kíváncsiskodom
infin 2020. 08. 17. 14:00
Előzmény: #84862  ahihetetlengyula
#84869
Mire alapozod ezt a véleményed? Szerinted mikor következik ez be?
Törölt felhasználó 2020. 08. 17. 14:00
Előzmény: #84860  berlini
#84868

"De ha csak egy naiv olvasó is elhiszi a fenti várakozásaidat és kimarad a következő hullámból is (ami budapesten tuti hogy jön) akkor az nem fogja megköszönni nektek."
Hogyne, persze. Te fogod személyesen kárpótolni azokat, akik most vesznek?
Eleve nem is érthető ez a dolog, mert az ingatlapiac lassan mozdul. 60% eséllyel korrekcióba kezd, ami egy hosszú hosszú folyamat lesz. 30% esélye van egy stagnálásnak szintén hosszú ideig és 10% esélye van egy nagyon mérsékelt emelkedésnek.
Ilyen oddsok mellett miért kéne belevenni, ha ráadásul a piac mozgása lassú?
Azért hogy a te lakásaid árát megtámasszák vagy mi az okosságod. Az hogy a múltban is volt rakétázás, tehát törvényszerűen a jövőben is jönni fog, mert csak te azt mondod. Mindenféle józan előrelátás ellenére.
2013-ban sokkal jobbak voltak az oddsok, kb a fordítottja, mint most. Akkor érdekes módon sokan amellett kardoskodtak, hogy nem szabad venni.
Most hogy fordultak az oddsok meg nagyjából ugyanazok azt szajkózzák, hogy vegyétek tovább a piacot.
kb mint a kiszámoló, aki végig károgta a nagy áremelkedést, most lehet, hogy ő is azt mondja, hogy vegyél lakást :)
infin 2020. 08. 17. 13:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#84867
Köszi, akkor a személyes preferencia/világnézet is belejátszik tényleg. Egyébként egyetértek a végével lol
infin 2020. 08. 17. 13:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#84866
Azért hozzáteszem ahhoz, amit írtam, h tényleg 1-2 olcsóbbat/jó árút láttam mostanában, igaz h hamar el is tűntek, meg hát januárban is voltak hasonló áron, de már megint épp láttam olyat amelyiket x ideje hirdetnek, és levitték megint az árát nem első alkalommal (nem olyan jó cucc mondjuk). Viszont ezen túl is vitték le többnek az árát, aztán vissza fel... fel-le :) A korábbi években nem néztem ennyire közelről az árakat, csak időnként így nem tudom megmondani ez mennyire általános, de valahogy meglep.
Törölt felhasználó 2020. 08. 17. 13:50
Előzmény: #84859  tihamer
#84865

2006-ban is elképesztő pénzbőség és gazdasági prosperitás volt a világban. Mit láttak ebből az átlag meg kicsit átlag felett kereső magyarok? fizessenek a gazdagok, a fletói különadót már átlagjövdelemtől meg a CHF hitelt.
Qrva nagy szerencsémre, nem ugrottam bele a CHF-be, mert olyan emberrel beszéltem, aki értette is, mi történik. Amikor veszik fel a hiteleket, erősödik a forint a CHF-el szemben, ezt mondta, de ahogy a végére érünk ennek évtizedekig egy ellenáram lesz és megsz.pja mindenki.  Tudom, a bankok swappoltak, tehát nem pontosan így történik ahogy az előbb leírtam, nem azonnal váltják a forintot CHF-re, de nagy vonalakban pontosan ez történt.
Tényleg kérdezd meg magadtól, te mit látsz a pénzesőből? Ha fel tudod venni a BV-t, akkor te látod, igen, egyébként meg mit látsz belőle? A munkahelyeden pitizhetsz emelésért, sok emberről tudom, hogy idén semmit nem kap, még a jutalmat se kapja meg. Ők mit látnak a pénzesőből? A munkanélülivé lett emberek mit látnak? Ígéretek, persze, de aztán meg annyit lehet látni, hogy a ner szállodákat tömik ki pénzzel és esetleg oda el lehet menni felújítási munkálatokra, vagy takarítani valamelyik lölő szállodába.
Ja meg felvehetnek most még kedvező kamatozású hitelt, de azt lassan vagy egyáltalán nem növekvők fizetésből kell ugye visszaadniuk.
Én tényleg nem tudom hova tenni ezt a nagy pénzeső dolgot. Az usákok tőzsdét például értem, mert állítólag veszi a FED a különböző ETF-eket és azokon keresztül támasztja a részvényeket. Ez érthető. A magyar pénzeső nem érthető hogyan jut el és milyen formában a kisemberhez, aki a vásárló, bérlő stb lesz.
Törölt felhasználó 2020. 08. 17. 13:49
#84864
berlini
berlini 2020. 08. 17. 13:44
Előzmény: #84857  1kor13
#84863
Egyik sem talált.
Minden piacon (az arany piacán, részvény piacon stb.) nincsenek fixen tervezhető irányok, biztosan bekövetkező események, hanem elemzések vannak sok sok bizonytalansággal és ebből következően sok minden történhet, de egy elemzésben minden lehetséges jövőbeni eseményhez tartozik egy valószinűség.
Én erre próbáltam felhivni a figyelmedet.
de ettől te még nyugodtan vegyél aranyat. És még az is lehet, hogy neked lesz igazad.
ahihetetlengyula 2020. 08. 17. 13:42
#84862
A MÁP nagyon rossz az 5 százalékos hozammal, a lakás viszont tuti. Hiperinfláció lesz, államcsőd!!!
ahihetetlengyula 2020. 08. 17. 13:41
Előzmény: #84860  berlini
#84861
Vegyétek a paneleket, 100 millióig megéri és kockázat nélküli befektetés. Ne maradjon ki senki!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek