Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 07. 24. 12:23
Előzmény: #81076  elemerorsos
#81080
Hát túlzásba sajnos nincs rajta víve az ablak, nagy kár érte + beton erkélykorlát.
Igy sajnos lukszerű az egész.
Lehet háromjegyű áron viszi el vki, ez így még brutálisan sok.
Törölt felhasználó 2020. 07. 24. 12:22
Előzmény: #81070  elemerorsos
#81079

Befektetésre nem luxus lakást akarok venni érthető módon, hanem olyant, amit akkor is ki tudok majd adni, amikor 10 év múlva majd elkezdi az egyre növekvő számú örökös eladni/kiadni a kéglijét és közben meg a fizetőképes bérlők száma évente 5%-al csökken (legalább), tehát 10 év múlva a mostanihoz képest 30-40%-al is kevesebb ember keres majd kéglit bérlésre. Ez igaz lesz egyébként a vásárlókra is, nem lesz fizetőképes vevő, miközben az örökösöknek meg ott lesz a kégli és csinálni kell valamit.
Ezen kívül még nagyon sok egyéb tényező is van, de mindennel képtelenség számolni, a fő csapásirányokat viszont meg kell találni.
Nyilván a qrmány a piaci folyamatokat megerőszakolhatja, mondjuk támogatja a felsőfokú tanulást és valóban ingyenessé teszi, bérleti díjat állja, ösztöndíjat ad és akkor pár évig nem csökken tovább a tanulók száma vagy kitalálhat valami egyéb piactorzító beavatkozást, mondjuk ner haverocktól lehet 100ft/nm áron bérelni és a qrmány meg mellé tesz 4e ft/nm "támogatást". Igaz, hogy ezek a qrmány beavatkozások általában rossz irányba hatnak, de lehetne a változatosság kedvéért valami jót is csinálniuk.
Nade ezekkel nem lehet számolni, mert ez már voodoo mágia megmondani, hogy lesz-e ilyesmi és ha igen, akkor mi.
dexter007
dexter007 2020. 07. 24. 12:19
Előzmény: #81073  elemerorsos
#81078
ja, hogy azért nem ment el:-) akkor jó. 
Nyugodj meg, ebből simán ki lehet hozni N+4 szobás lakást, ablakcserével, és álmennyezettel vagy visszaállítani N+2-re, ha valakinek arra van igénye. Ha meg ismernéd a kerületet, akkor tudnád, hogy a Szalag utca ezen része az egyik legjobb. De itt van ez a naphegyi: https://ingatlan.com/31594334
persze, tudom ez is szar, mert közel a Hegyalja út:-)
1.5M/m2 továbbra is ezen röhögök
Törölt felhasználó 2020. 07. 24. 12:19
Előzmény: #81056  dexter007
#81077
Erre a párizsi(as) panorámára gondolsz(9-ik kép)?
Azért hasra nem estem.
elemerorsos 2020. 07. 24. 12:18
Előzmény: #81075  elemerorsos
#81076
Bocs, elírtam, KELLEMES lakás :-)
elemerorsos 2020. 07. 24. 12:18
Előzmény: #81056  dexter007
#81075
Nézd meg, ez egy friss hirdetés, sajnos alaprajz nincs, de a képek alapján nem kellemes lakás: https://ingatlan.com/31640997 . 2.5 milliós m2 ár. Ha ennyin nem is, de valamivel kevesebbért el fogják vinni. Tavaly év végén linkeltem be ide hasonlókat, egyik sincs már meg.
Törölt felhasználó 2020. 07. 24. 12:14
Előzmény: törölt hozzászólás
#81074
Nem, azt átköltöztettük a nyócból!
Amúgy nem, valóban még ebbe is be kellett ruházni, de az talán ingóságnak számít már, nem? :D
elemerorsos 2020. 07. 24. 12:11
Előzmény: #81056  dexter007
#81073
Ez egy rossz lakás, azért nem kel el. Max nappali 2 hálót lehet kihozni 115 m2-ből, ez nagyon gyenge. Az a kettéosztott ablakú szoba iszonyú igénytelen szükségmegoldás. A felújítás elég régi ahhoz, hogy már elavult és teljesen újra kelljen kezdeni nulláról. Az alaprajz alapján második fürdőt is bajos lesz betenni. És ha már nulláról kell kezdeni, akkor ne egy első emeleti rossz alaprajzú lakással foglalkozzon valaki, hanem jobb keresni egy magas emeleti jó alaprajzút, ami 115 m2-en kiad három kényelmes hálót és min. két fürdőt. Ennyi hátránnyal ez 80-at se ér, de legalább nincs drámaian túlárazva. Ne ebből indulj ki, hanem keress JÓ lakásokat. Azok elkelnek drágábban is.
elemerorsos 2020. 07. 24. 12:04
Előzmény: #81044  Toniba
#81072
Olvasd el figyelmesen, még 1x, amit írtam. Egy megszorult eladónak azonnal kellett a pénz, és a szokásos kötési árak alatt 15%-kal kirakta a lakását. Még aznap mutatás nélkül megvették, úgy, hogy 10%-ot rálicitáltak a hirdetési árra. Szóval akkor most estek az árak ott? Ha nem lesz megszorult tulaj, akkor még eladó sem lesz, nemhogy ilyen áron.
ALAPKAMAT 2020. 07. 24. 12:03
Törölt hozzászólás
#81071
elemerorsos 2020. 07. 24. 12:01
Előzmény: #81043  Törölt felhasználó
#81070
Biztos, hogy lesz olyan szegmens, ahol esnek az árak. Paneleket várom ide, meg a belvárosban azokat a lakásokat, amik airbnb-re jók, de amúgy élhetetlenek (földszinti-udvari lakások, 25 m2 alatti lakások, stb). A JÓ lakásoknak nem fog esni az ára, mert kínálat sincs, néha felkerül 1-1 ilyen és drágán is megveszik, mert ki tudja, mikor lesz megint jó lakás a piacon. A MÁP plusznál nagyobb emelkedést nem várok, ha abba teszed, az jó, ha vételre vársz. Én idén is tervezek venni, mint eddig minden évben, főleg mert adtam is el.
Törölt felhasználó 2020. 07. 24. 12:00
Előzmény: #81052  Törölt felhasználó
#81069
Hazudok mert wc uloket is vettunk bekoltozeskor! 🤣
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 24. 11:59
Előzmény: #81040  Törölt felhasználó
#81068
"Inkább te esel abba hibába, hogy azt gondolod, hogy minden is megismétlődik :)"
-
"összegezve, várhatsz te akármit, az aranyévek már mögöttünk vannak. kivetted te is a részed belőle, ne sírjál, inkább örülj neki, ennyi volt, más idők jönnek"
-
Linkelj pls be egyetlen olyan bejegyzést tőlem amiben azt írtam, hogy meg fog ismétlődni a brutál emelkedés vagy amiben én sírtam bármi miatt is... :):)
-
Sok ismerősöm van aki csak várt-várt közben mondogatta, hogy annyit nem ér. Közben ha vett volna időben nagyon jól járt volna vele. Most pont az az idő sztem, hogy érdemes venni.
-
Mindegy Te tudod. Mindenki a maga sikerének a kovácsa! :)
Murdoch 2020. 07. 24. 11:55
Előzmény: #81066  OlafGrof
#81067
35M, de telekben én nem gondolkodok, biztosan nem lesz időm/energiám építkezni. Inkább várok még, de úgy látom, hogy az ikerházak sem pörögnek, ráadásul ezen a környéken rengeteg a régi ház, lesz itt még telek bőven.
OlafGrof 2020. 07. 24. 11:50
Előzmény: #81065  Murdoch
#81066
Az szinte uj epitesu akkor bizony zsebbbe kell nyulni, mennyit adnal a szomszed telekert, csak kivancsisagbol.
Murdoch 2020. 07. 24. 11:44
Előzmény: #81062  OlafGrof
#81065
Köszi, egy kicsit modernebbet keresek, bár ez már lényegesen jobb kategória, mint a többi, a telekméret sem rossz. Kíváncsi leszek, mennyi idő alatt viszik el.
Kb. két percig tartott megtalálni, Áron utca 17, a szomszéd házat viszont szívesen elfogadnám :) 
OlafGrof 2020. 07. 24. 11:42
Előzmény: #81063  Törölt felhasználó
#81064
En adnek 40et a telekert ha tenyleg ott van ahova irjak.
Törölt felhasználó 2020. 07. 24. 11:38
Előzmény: #81062  OlafGrof
#81063
Én ilyenkor mindig jót nevetek, "nagy telkes", 950nm. Na ja, budapesti viszonylatban igen. Amúgy tényleg korrekt ház és a telek maga ér 40m-t, ha nem többet.
OlafGrof 2020. 07. 24. 11:36
Előzmény: #81060  OlafGrof
#81062
https://www.jofogas.hu/budapest/Elado_csaladi_haz_Budapest_XXII__kerulet__Aradi_utca_106946883.htm
Sajat reszre epult deli fekves szep utca, jo kozlekedes, szerintem ez nem lesz fent sokaig ha vannak meg vevok.
Törölt felhasználó 2020. 07. 24. 11:33
Előzmény: #81051  Zoltán42
#81061

Ez olyan, mint amikor a nyugati határszélen, azért nem enged a régi romos parasztház árából a kapzsi tulaj (jellemzően egy örökös), mert majd jön az osztrák és óriási nagy pénzért megveszi hétvégi háznak.  100-ból 1, de akinek tényleg megveszi az osztrák a házát, az jól a járt, a többi 99 meg aki erre várt, nem járt jól.
Ilyen az élet.
Igen, ha idejönne 200e külföldi, akkor felvernék a pesti lakásárakat. Ha idejönne. Jöttek az írek, eltakarodtak. A rövidtávú kiadásra vett kéglik befektetői is látják majd a piaci pangást és hogy nincs tovább rakétázás az árakban, ellenben van nem kicsi forintgyengülés ami nekik fáj ebben az esetben.
Lehet, hogy jönnek a helyükre majd újak, mondjuk koreaiak most a változatosság kedvéért. Lehet, hogy nem jön, ki tudja ezt előre?
A magyar munkaerőpiaci helyzet most nem olyan, hogy sok külföldi találna itt zsíros állást magának. A befektetőket meg nem kicsit riasztja el az MNB érzéketlensége és a forint hullámvasútszerű mozgása.
Ha nem örökre hozta a pénzét ide, akkor most eléggé vakarhatja a fejét, hogy milyen forint árfolyammal számoljon majd akkor, amikor ki akarja vonni a tőkét.
Én akkor hinnék a külföldi befektetőkben, ha valamiféle kiszámítható MNB politika lenne, illetve ha neves külföldi elemzők nem arról beszélnének, hogy budapest mennyire túlértékelt a bérekhez képest. Mert úgy gondolom, hogy egy befektető idegen országból ilyen elemzéseket olvas, nem egy fórumból tájékozódik, hogy xy szerint jó befektetés :)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek