Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 07. 13. 14:01
Törölt hozzászólás
#79420
Alexander_Greybeard 2020. 07. 13. 13:58
Előzmény: #79417  CyrusTheGreat
#79419
Csak akkor érdekli őket az ár és az érték, amikor nem növekszik jól láthatóan 1-2 havonta az ár a kiszemelt környéken. Amikor növekszik, akkor erőn felül miharabb beszállnak mert nem gondolják, hogy lesz csökkenés is. Aki pedig tényleg 20 évre tervez és most van pénze a kiszemelt ingatlanra, annak kvázi mindegy. Sokkal olcsóbb nem lesz és most találta meg álmai otthonát. Spekák meg csak spekázzanak.
CyrusTheGreat 2020. 07. 13. 13:56
Előzmény: #79410  Törölt felhasználó
#79418
Ez így van, de szerintem ez a scenario az eladónak is fáj, leszámítva azt a helyzetet, amikor egy számító kis g*ci, mert alapvetően nagyon fájdalmas résztvenni bármilyen meghiúsult tranzakcióban. Ettől függetlenül persze van ilyen.
CyrusTheGreat 2020. 07. 13. 13:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#79417
Valamilyen okból kifolyólag a budapesti ingatlanpiac az elmúlt egy évben pedig megszűnt, szóval talán mégis csak érdekli az embereket az ingatlanok ára és az értéke?
Törölt felhasználó 2020. 07. 13. 13:43
Törölt hozzászólás
#79416
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 13. 13:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#79415
Igazad van, jó gondolatmenet! :)
-
Mi itt sokan ( ilyen vagy olyan okból ) de sokkal többet foglalkozunk azzal, hogy egy lakás mennyit ér, mi a realás ára stb.. És mi mind beletartozunk abba az 5-10%-ba akit írsz.
-
Viszont az emberek nagytöbbsége tényleg nem ilyen. Ezt a kollégáimon látom is amikor szoktam velük beszélgetni ha épp nagyritkán adnak vagy vesznek. A legtöbb persze ingatlanoson keresztül intéz mindent.
getrich-or-dietrying 2020. 07. 13. 13:26
Törölt hozzászólás
#79414
eves 2020. 07. 13. 13:23
Törölt hozzászólás
#79413
Murdoch 2020. 07. 13. 13:15
Előzmény: #79399  CyrusTheGreat
#79412
Törölt felhasználó 2020. 07. 13. 13:06
Törölt hozzászólás
#79411
Törölt felhasználó 2020. 07. 13. 13:03
Előzmény: #79407  CyrusTheGreat
#79410
Mi lenne, el lehet tenni a foglalót, és keresni másik balekot.
Ha nem kapja meg a vevő a hitelt csak nagyon béna szerződés esetén jár vissza neki a foglaló.
macisajt 2020. 07. 13. 12:59
Előzmény: #79401  Törölt felhasználó
#79409
"Persze, mondhatjuk, hogy hehe, az járt jól aki belevett, csak mi van akkor ha a lakáspiac a 2014-es tégla-panel arányokat (volt félárnál is nagyobb különbség, amit én láttam) és eladhatóságot szeretné megismételni a jövőben és nem a 2019-es állapotokat?
Hm, na akkor mi lesz?"
Meg kell kérdezni Nostradamust!!:DDD
macisajt 2020. 07. 13. 12:53
Előzmény: #79399  CyrusTheGreat
#79408

Most ennyiért tudott venni a gyereknek normális lakást, mindenki bódog és elégedett.
A jövőt meg úgysem tudjuk mi lesz, a mának kell élni.:DDD
CyrusTheGreat 2020. 07. 13. 12:48
Előzmény: #79403  Törölt felhasználó
#79407
A hitel esetén mindig ott a bizonytalanság, mi van, ha nem kapja meg, ha nem értékeli annyira a bank és akkor ott marad az eladó fejében, hogy de inkább várunk még, mert hátha beleszeret valaki pénzesebb az ékszerdobozba... KP esetén meg azonnal kell dönteni, vagy maximum három napon belül, ez azért elég jó motiváció szokott lenni még a legkeményfejűbbnek is.
CyrusTheGreat 2020. 07. 13. 12:44
Előzmény: #79405  Törölt felhasználó
#79406
Nem gondolnám, hogy a 30M alatti szegmensben reális lenne a 20%-os alku, itt jóval nagyobb a verseny, sokkal többen teszik ki a megfelelő pénzt az asztalra, ha máshogy nem, hiteles formában. 45-50M felett már egészen más a helyzet, ott egyetértek a 20%-os alku elérhetőségével kapcsolatban, kis panellakásnál szerintem ez irreális elvárás, ott még egyáltalán nem tartunk.
Törölt felhasználó 2020. 07. 13. 12:14
Előzmény: #79402  CyrusTheGreat
#79405

"Mert a hitellel könnyen az alkupozíciódat veszted el."
Az attól függ. 26-23m-ra nem olyan mértékű alku egy alapvetően korrekcióban levő piacon, hogy azt mondhatjuk, hogy a kp ereje volt. Az ment volna hitellel is, ha korrekt fizetési ütemezést tudott volna adni.
A bankok elég rugalmasak jelenleg, kivéve, hogy az értékbecslő tud azért érdekes összegeket megállapítani, ahogy hallom, de maga az átfutási idő nem vészes és maszkban ugyan, de már fogadnak mindenhol.
Kp-vel szerintem 20%-tól indul az alku, hiszen kp-vel olyanokat keresünk, akinek nincs 1-1,5 hónapja sem kivárni.  Most még tényleg nincs sok ilyen eladó, de ami késik nem múlik.
Jövőre már törleszteni kell a hiteleket és vége a habzsi-dőzsinek sokak számára, bár gondolom majd pár okos emelni akar, ha addig nem viszik el a kéglijét, merthogy neki annyival nő majd a tartozása és neki kell egy nettó kiszálló összeg a kégliből, amihez ragaszkodik.
Ez ilyen tipikus magyarosch megoldás, hogy ha nem viszik a kéglit, adjuk drágábban, mert akkor már megvárjuk a palimadár baleket, majd az megveszi. Ja, biztos úgy lesz.
getrich-or-dietrying 2020. 07. 13. 12:10
Törölt hozzászólás
#79404
Törölt felhasználó 2020. 07. 13. 12:08
Előzmény: #79402  CyrusTheGreat
#79403
Hát ha tényleg ilyen száraz a piac, akkor az eladó még a hiteles pénznek is örülhet, mint majom a farkának :)
CyrusTheGreat 2020. 07. 13. 11:58
Előzmény: #79397  Törölt felhasználó
#79402
Mert a hitellel könnyen az alkupozíciódat veszted el. Ha a KP bemutatásával kapásból min.10%-ot alkudsz, akkor a nyereséged nagyobb vagy rosszabb esetben egyenlő.
Törölt felhasználó 2020. 07. 13. 11:58
Előzmény: #79393  macisajt
#79401

"A többi hitel meg nem éri meg."
Ismerősöd sajnos még ostobább, mint gondoltam először. Map+ kamat 4,95%, lakáshitelek használtra 3-3,5% körül, kis utánjárással. Nyilván ha bemész a nagybank közeli fiókjába, akkor ott ennél magasabb kamatot mondanak neked, de hát feltételezem 23 mihályt nem minden évben fektet be valaki, úgyhogy egy ici-pici energiát szánhatna arra, hogy utánajár.
Ez a 1,5-2% kamatkülönbözet 240-320e píz évente, 70%-os hitelkerettel gondolkodva.
Tudom, a szokásos érv, hogy ez aprópénz havonta, ennyiért le se szoktunk hajolni.
Ezt én értem, de akkor kb azt is jól körülírtad, hogy milyen alapossággal számolta ki élete (egyik) legnagyobb befektetését.
Gratulálok neki, persze ironikusan, úgysem tanul valószínűleg semmiből. Majd szidja a qrva qrmány pár év múlva, az eladhatatlan és gettósodó paneljében.
Felteszek egy kérdést, vajon miért voltak 2013/14 olyan alkalmi vételek panelekre, hogy az ember tényleg csak mosolygott rajta, hogy nem igaz.
Persze, mondhatjuk, hogy hehe, az járt jól aki belevett, csak mi van akkor ha a lakáspiac a 2014-es tégla-panel arányokat (volt félárnál is nagyobb különbség, amit én láttam) és eladhatóságot szeretné megismételni a jövőben és nem a 2019-es állapotokat?
Hm, na akkor mi lesz?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek