Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
OlafGrof 2020. 05. 18. 21:08
#72440
https://ingatlan.com/xxii-ker/elado+haz/csaladi-haz/budapest+22+kerulet/31499989#kiemelt-hirdetes
ez a haz most ment le 40rol 35re 40ert is kb ez volt a legjobb haz 22ben Halk utca 21 Ha valakit erdekel
Murdoch 2020. 05. 18. 21:00
Előzmény: #72437  yooio
#72439
Az a gond, hogy olyan árak vannak, hogy 10-20% szinte mindegy. De valóban így van, én is nézem.
Alexander_Greybeard 2020. 05. 18. 20:58
Előzmény: #72433  CyrusTheGreat
#72438
Köszi!
yooio 2020. 05. 18. 20:57
#72437
Nem olvasgatlak mar benneteket, de gondoltam jelzem, hogy az altalam figyelt szegmensben elkezdtek lejjebb menni az arak. (Bia,Albertfalva,Budafok)
Swixx 2020. 05. 18. 20:55
Előzmény: #72429  Murdoch
#72436
Ez a cikk semmi más, mint egy Otthon Centrum reklám. Semmi konkrétum, de minden bekezdésben benne van a hálózat neve. Ha ez nem fizetett PR cikk, akkor semmi. :)
panczgab 2020. 05. 18. 20:54
Előzmény: #72432  Alexander_Greybeard
#72435
Igen, nagy térben könnyebb. De kicsiben mindig súlyos kompromisszumokat kell kötni. Nekem volt olyan kis másfél szobás lakásom, amelyből két hálószobásat csináltam a konyha beáldoásával. A nappaliban pedig az egyik falra tettem a konyhabútort, elé pedig harmonikaajtót. Az egész konyhapult fél perc alatt eltüntethető volt, kb. mint egy beépített szerkény, úgy nézett ki. Egy lakberendezési lapból loptam. Elég jó áron adtam túl a kérón, amit elsősorban a multifunkciós konyha-nappalinak tudtam be. 
sityaki 2020. 05. 18. 20:53
Előzmény: #72427  Alexander_Greybeard
#72434
Legutóbb érdeklődtem a Cordiánál, nem tudtak konyhás új lakást ajánlani. Szerintük amerikai konyhás van csak, ami nagyon modern és ezt igényli a piac 😊 A piac, ja...
Elfalazni se lehet, mert akkor 100-nál 99-ben nem lesz ablaka. Építkeztem már, nincs hozzá kedvem se megint. A probléma a végtelenül szegényes kínálat, mert aki szereti, szeresse.
 A konyhás nappalit nem illik amerikaiként reklámozni. Meg szoktam kérdezni, hát akkor hol a konyhasziget, mert a hirdetett amerikai konyha miatt jöttem, ez meg open kitchen. És még az ingatlanosok sem ismerik a kifejezéseket.
CyrusTheGreat 2020. 05. 18. 20:50
Előzmény: #72427  Alexander_Greybeard
#72433
Itt van egy, de tény, hogy ezen kívül lényegében egyet sem láttam:
http://www.arealingatlan.eu/e72/tetote
Alexander_Greybeard 2020. 05. 18. 20:48
Előzmény: #72431  panczgab
#72432
Na jó, de 70 nm az majdnem két egész garzon. Minél nagyobb a tér, annál könnyebb elviselni. De igazad van, ízlések és pofonok. A gondom az, hogy az emberek nagy többségének ez nem tetszik, mégis rá vannak kényszerítve mert más az nincs és nem is lesz. 
Kicsit ferdít a példa, de mintha nem gyártanának külön jobbos és balos cipőt. Van egy univerzális forma, aztán szokjad meg mert így az olcsóbb a gyártónak. Biztos van ember, akinek ez jó lenne így is, de a többség mást szeretne.
panczgab 2020. 05. 18. 20:40
Előzmény: #72420  Alexander_Greybeard
#72431
Én kifejezettem szeretem az amerikai konyhát. Nem feltétlenül méret kérdés, és végképp nem helyspórolás. Most nagyon el vagyunk kényeztetve, 70 m2 a konhyha-étkező nappali. De kis lakásban is jobban szeretem, mint a minikonyhát, szűkös ebédlőt és kis nappalit külön. Ha a konyha ablakos, és lehet huzatot csinálni, nincs kajaszag egyáltalán (nálunk van szagelszívó is, de csak télen kapcsoljuk be, amúgy nem kell). Nagy családi tér, remekül működik. Persze kell hozzá, hogy mindenkinek legyen saját privát tere (szoba), ahová elvonulhat. Gyerekkel szuper, anélkül is jó. Nyilván ízlések és pofonok. 
Murdoch 2020. 05. 18. 20:38
Előzmény: #72424  Alexander_Greybeard
#72430
Kár. Mármint családi házak esetében kíváncsi lennék a véleményedre.
Murdoch 2020. 05. 18. 20:37
#72429

https://www.penzcentrum.hu/hitel/meglodult-a-videki-ingatlanpiac-mar-latszik-a-lazitas-hatasa.1095772.html
Visszapattan, meglódul, pörgés és ezen szavak szinonímái alkotják az ingatlanpiaci elemzők szótárát.  A 'pörög gyengéb(b)en' vajon olyan mint a 'felcsökkent' bér?
Törölt felhasználó 2020. 05. 18. 20:36
Előzmény: #72424  Alexander_Greybeard
#72428

60 m2-en ilyesmit tudok elképzelni
https://ingatlan.com/xiii-ker/elado+lakas/panel-lakas/budapest+13+kerulet+angyalfoldi+ut/30625195
vagy egy hasonló, talán egy pöttyet jobb térkihasználás a béke tér környékéről
https://ingatlan.com/xiii-ker/elado+lakas/panel-lakas/budapest+13+kerulet/31472113
Az ingatlanok árát ne nézd, mert eszelős mértékben túlárazottak, csak az alaprajzot.
Ezek a panel lakások maximum 22-23 mihályért lennének érdekesek, ha azt nézem, hogy hosszú távon kb bruttó 150e-ért tudnám kiadni.
Hát nem tudom, itt lehet gondolkodni, hogy mi a jobb. Ilyen miniatűr konyha vagy beáldozni egy szobát konyhának vagy egy tágas nappali-konyhát csinálni belőle inkább.
Szerintem olyan nagy csodát 60 m2-en és az alatt nem lehet csinálni. Nagyjából ez a 2 alaprajz mutatja meg a lehetőségeket, ha külön konyhát vagy főzőfülkét akar valaki.
Ráadásul itt a 2 félszoba az tényleg kicsi és inkább csak aludni elég, de napközben inkább a nappaliban van mindenki.
2 gyerekkel ez még éppen a vállalható kompromisszum, szülők a nappaliban, 1-1 gyerek a félszobában.
2 gyerekkel már 70 m2 kéne legalább de inkább 80 m2, ott már a gyerekszobák is lehetnek normál méretűek meg a konyha is nagyobb, de még mindig 3 háló helységről beszélünk csak, tehát például otthoni munka nem elképzelhető könnyen.
Ilyen árak mellett szerintem városi környezetben már csak komoly kompromisszummal lehet élni, a nagy többség számára megcélozható 50-60 m2-en. Sux, de ez van.
Alexander_Greybeard 2020. 05. 18. 20:34
Előzmény: #72425  CyrusTheGreat
#72427
De, csak manapság senki nem épít külön konyhát. A minimum 12 nm-nek nagyon egyszerű megfelelni, szóval nincs kényszer és külön konyhával homlokzatot tervezni rémálom az amerikaihoz képest. Ablaktalan akkor lesz, amikor elfalazom (és itt persze utána nagyon figyelek az elszívásra és engedek be egy kis fényt is stb.) vagy amikor kis panelt veszek és sosem volt rajta ablak.
Tud valaki olyan új építésűt linkelni bárhonnan Budapestről, ahol a konyha az valóban egy külön helyiség? Ár most nem számít, csak kíváncsi vagyok. Köszi!
Én pár éve a 2. kerület Kapás utcában láttam utoljára ilyet, de az bő 100 milla volt, szóval meghagytam másnak. :D
sityaki 2020. 05. 18. 20:26
Előzmény: #72423  Törölt felhasználó
#72426
Nem ebéd közben baj 😃
Egyébként ettől még nem amerikai (csak Mo-on).
CyrusTheGreat 2020. 05. 18. 20:00
Előzmény: #72424  Alexander_Greybeard
#72425
Nem vagyok szaki, de a komfortfokozatokról és a CSOK-ra vonatkozó rendeletben írnak egy ilyen kitételt:
"[...] aa) 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel - ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel -, továbbá fürdőhelyiséggel és WC-vel rendelkezik, [...]"
Amennyiben nem amerikai konyhás, hanem külön főzőhelyiség, akkor az önálló szellőzés kitétel nem kényszeríti ki az ablak meglétét?
Alexander_Greybeard 2020. 05. 18. 19:45
Előzmény: #72423  Törölt felhasználó
#72424
Ha úgy tekintesz rá, mint egy többfunkciós helységre, akkor csak megnyugtattad magad, hogy nem is kellett kompromisszumot kötnöd. Ahogy írtad, panelben meg lehetett oldani...
Ebédlőasztal inkább nappaliba, mint bárhova máshova mert az egy közösségi bútor (kaja, kártya, gyerekek ott tanulnak stb.). A konyha pedig nem közösségi tér. Maximum 2 embernek kell benne elférnie kényelmesen egyszerre (de a háztartások 99%-ban elég 1 ember is), 3 pedig kicsit odafigyelve, ha amúgy is nagy a lakás alapterülete. Ajtóval és falakkal legyen elválasztva. Lehetőség szerint legyen külön ablaka, de az már tényleg a tökéletesség. Ha mégis be akarod vonni a közösségi térbe mert házibuli/nagycsaládos nap van, akkor kinyitod az ajtót (meg ugye a tálaló ablakot is feltalálták már, pont ezért). Ha pedig az év maradék 330 napján főzöl, akkor becsukod az ajtót és nem lesz se zaj, se szag. Lehet klopfolni a húst, főzni a lencsét, pucolni a halat, aztán pedig mosogatni és a többieknek ez fel sem fog tűnni.
Meg lehetne ezt oldani mind de a profit nagy úr. És ez nem is fog változni egyhamar mert sok embernek nem az a kompromisszum, hogy nem szül tele 60 nm-t pedig nagy családot szeretne, hanem az, hogy nyomorognak 20 éven keresztül benne négyen-öten.
Családi házak elrontott konyháit (mert ugye eddig csak lakásokról írtam) inkább nem kommentálom, mert rögtön kitiltanak.
Törölt felhasználó 2020. 05. 18. 19:07
Előzmény: #72420  Alexander_Greybeard
#72423

50-60 m2-en él egy 3-4 tagú család és ahogy felmentek az árak ez még inkább jellemző lesz. 
Ugye van egy nappali,konyha, folyosó nevű mindenes helység és 2 kis méretű szoba. Tipikusan.
50 m2 alatt szerintem ez normális kompromisszum, nagyon másféle alaprajz nem is képzelhető el, csak ilyen panelekben levő folyosó konyha megoldással.
60 m2 körül jönnek a 3 külön szobás lakások külün konyhával, de ezeknél meg a konyha mikro méretű marad és az ebédlőasztalt gyakran beteszik a nappaliba.
Ez mennyivel jobb? Külön van a konyha, de max 2 embernek használható egyidőben.
Külön konyha az mennyi helyet igényelne? Nekem a családi házban 16 m2 a konyha és ha leülünk négyen ebédelni, akkor még éppen elférünk ezen a mostani normál méretű asztalon, ha kirakodunk mindent. Ha van vendég, rokonok vagy csak mondjuk átugrik egy haver vagy asszony ismerőse és meghívjuk ebédre, akkor már 5-6 embernél nyitni kell a konyha asztalt és akik a fal felőli oldalon ülnek, azok nem tudnak onnan kijönni az ebéd végéig. Bátyámnak jobb szeme van az ilyenhez, mert ő már többszöri próbálkozásra alakította át a konyháját és azt mondja, hogy speciálisan ide gyártott konyhabútorokkal jobban ki lehetne használni a teret. Sajnos amit mondott, hogy neki mennyibe került, 1-1,5 mihály alatt nem állna meg nálam, úgyhogy inkább marad a konyha, amilyen.
A lakásban a nappali-konyha-folyosó egyben 28 m2 és bizony ott jobban el lehetne férni egy családi ebédnél. Igaz, hogy ebéd közben mást nagyon nem lehet csinálni a nappaliban, de miért lenne ez baj?
Nem akkora hülyeség ez az amerikai nappali, mint amilyennek sokan beállítják.
Úgy kell rá tekinteni, mint egy több funkciós helységre.
CyrusTheGreat 2020. 05. 18. 18:59
Előzmény: #72420  Alexander_Greybeard
#72422
Zseniális egyébként, amikor a belvárosi 100nm-es lakásban egyből a konyhába lépsz be, mert volt mondjuk egy 15nm-es előszoba, mellette a konyha, majd a konyhából inkább csináltak egy szobát.
sakal83 2020. 05. 18. 18:27
Előzmény: #72420  Alexander_Greybeard
#72421
Jogos. En is osztom. A kulonos kedvencem hogy egy konyhás nappali plusz 2 szobara kiirjak hogy 3 szobas... ja persze... meg az erkelyt is bele kell szamolni a lakasba:) 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek