Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2020. 03. 31. 14:50
#65780
https://hvg.hu/ingatlan/20200331_epitoipar_koronavirus_likviditas
60%-os állami megrendelés, 2019-ben a háztartási szegmensnek kihelyezett hitelek 25%-át a költségvetés adja, 300MRD-ról mondott le az állam a kedvezményes lakásáfa miatt. Lényegében itthon semmi nem történik állami beavatkozás nélkül.
Aztán most meg megy a sírás, 335 EUR/HUF feletti rész kompenzációja, 5 napos kifizetés az állami megrendelő részéről, járulék-elengedés. Nagyon-nagyon kíváncsi vagyok a gazdasági újraindítást segítő csomagra.
M. 2020. 03. 31. 14:49
Törölt hozzászólás
#65779
Broafka_Ottokar 2020. 03. 31. 14:46
Előzmény: törölt hozzászólás
#65778
Pszt, éppen előzünk a kanyarban.
M. 2020. 03. 31. 14:43
Törölt hozzászólás
#65777
dexter007
dexter007 2020. 03. 31. 14:38
Előzmény: #65772  Dwayne.Hicks
#65776
szerintem várj türelmesen, és tartsd magad az aláírt szerződéshez.
kizárt, hogy tudja tartani a vállalkozó az ütemtervet, ebben az esetben pereskedhetsz a befizetett összegért.
Minden más esetben bukni fogsz. Vevőt pedig szerintem nem fogsz találni ugyanazért az árért, de persze próbáld meg, hátha szerencséd lesz.
Placi82 2020. 03. 31. 14:32
Előzmény: #65773  CyrusTheGreat
#65775
Hát igen. Én is erre szamitok
Törölt felhasználó 2020. 03. 31. 14:31
Előzmény: #65772  Dwayne.Hicks
#65774

Az a helyzet, hogy sok itt a troll, meg olyanok, akik 2013-ban aláírtak volna előre egy 20% emelkedést a lakásárakban most meg két féltéglával döngetik a mellüket, hogy ők tudták és ők megmondták. Utólag mindenki milyen okos.
Ahogy én látom, sok a bizonytalanság a te esetedben.
Egy dolgot érdemes megtenned, ha nem túl balhés típusú a feleséged. Fogsz egy nagy darab papírt és felrajzolod rá a halszálka ábrát a különböző lehetőségeidről és átbeszélitek több szempontból. Az én nejem rühelli ezt és csak minimálisan kooperatív ebben, de mégis sokat segített több élethelyzetben is, nagy döntések előtt. Ez segít rendszerezni a gondolataidat és irányt mutathat.
Mondjuk én úgy látom, hogy ebből csak egy fájdalom mentes kiút van, ha találsz magad helyett vevőt, aki beáll a helyedre.
Ha már tegnap hirdetted volna is késő. Esetleg szólj oda a vállalkozónak, hogy van-e kifogása, ha az ő látványterveit használod, de mi kifogása lehetne?
Minden más megoldás fájni fog. 1 millióban nem fog megállni a veszteséged, ha most likvidálsz. Talán ha nagyon jószívű a vállalkozó és lemond 10 millióról és rólad, mint vevőről. Egy próbát megér, bár ha jól értem ezen a körön már túl vagy. A vevőt is inkább elijesztheti, mert simlisséget sejthet, ha felajánlasz neki kompenzációt, de anélkül meg nehéz lesz gyorsan vevőt találni, eléggé nehéz a helyzet tárgyalástecnika szempontjából.
CyrusTheGreat 2020. 03. 31. 14:15
Előzmény: #65770  Batiszkáf
#65773
Ez azért nagyon erősen azon múlik, hogy ki kapja a pénzt és milyen pántlikával. Ha valóban teljesül az a terve a kormánynak, miszerint a jómunkásember nem kap pénzt csak a foglalkoztatója (célzottan), az azért nem fogja ugyanazt a hatást kifejteni, mint a 2016 utáni (itthoni) pénzszórás. Ha NHP-s, CSOK-os, Babavárós módon tervezik szétdobni a pénzt, abból egyértelműen további lufifújás lesz.
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2020. 03. 31. 14:04
Előzmény: #65768  sakal83
#65772
Persze az nem áldozatvállalás a mi részünkről hogy eladtam a házat a családom feje felől és beköltöztünk panelbe amit szintén eladtunk volna a fejünk felől hogy albérletbe vonuljunk a családommal (csak ugye már nem nagyon jött rá érdeklődő). Illetve azért váltottam állást hogy nagyobb fizetést kapjak és tudjam fizetni majd a törlesztőket felelősség teljesen (szintén kilépve a komfort zónámból). De most próbaidőn vagyok emiatt és kétségessé vált a kimenetele a kialakult helyzet miatt, mert nyilván nem a 20 éve itt dolgozó kollégát fogják kirakni az ellenemben (igen, és az állás gyakorlatilag októberben dőlt el). De te a vállakozót sajnálod ebben az esetben. Értettem.
teglaherceg 2020. 03. 31. 13:54
Törölt hozzászólás
#65771
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 03. 31. 13:52
Előzmény: #65729  Placi82
#65770
SZVSZ ez a pénz pont úgy tovább fogja fújni az eszközár-lufit, mint a korábbi lazítások. A készpénzes vásárlók talán kifoghatnak egy-két alkalmi vételt a közeljövőben, a tőkeszegény első lakásos versenyzők viszont semmivel sem kerülnek majd kedvezőbb helyzetbe. 
Törölt felhasználó 2020. 03. 31. 13:50
Előzmény: #65767  Dwayne.Hicks
#65769

Keress vevőt aktívan, ne hagyd rá a vállalkozóra. Neki kényelmes a helyzet, nem fogja törni magát miatta, neked fontos, hogy legyen másik vevő. Az lenne a legjobb megoldás neked.
Talán sakal mondta a tippet, hogy ha a nettó + áfa van a szerződésben és újra 5% lesz az áfa, akkor meg jól jártál és könnyen eladhatod másnak az építkezés jogát.
Mondjuk a kormány nem valószínű, hogy a lakásáfával fog ebben a helyzetben foglalkozni, de hátha belekerül ez is a nagy élénkítő csomagba. Meg persze kérdés, hogy bruttó áras a szerződésed vagy nettó + áfa.
sakal83 2020. 03. 31. 13:46
Előzmény: #65763  Dwayne.Hicks
#65768
na ebben kételkedem, hogy belemegy:) de ahogy NCSEED is javasolta, irány ügyvéd, mert ez jogi kérdés. Bár ahogy olvasom a te érvelésed az, hogy lehet, hogy kirúgnak és nem lesz rá pénzed. Ez leginkább gyenge. Nem akarlak megsérteni, de én sajnálom az eladót jelen esetben - persze annyira nem:) -, de ez a részedről minden, csak nem tárgyalás. De tényleg egy JÓ ÉS JÁRTAS ügyvédet ajánlok... 
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2020. 03. 31. 13:45
Előzmény: törölt hozzászólás
#65767
Amúgy meg igazad van, megyek ügyvédhez amint kiderül hogy nem tudom közös megegyezéssel megoldani. De téma off. Hülye vagyok és voltam. Az is maradok...
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2020. 03. 31. 13:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#65766
Fogd mér fel végre hogy Decemberben születettt a szerződés. Akkor még semmi nem ebben az állapotban volt. Hirtelen itt mindenki pálfordulást hajtott végre 2 hónap alatt. Eddig a budapesti ingatlan volt a legstabilabb befektetés...most már hülye aki belevágott...hmmm....
teglaherceg 2020. 03. 31. 13:40
Törölt hozzászólás
#65765
sakal83 2020. 03. 31. 13:38
Előzmény: #65740  Dwayne.Hicks
#65764
Huh bmeg:) ennek nincs penze. Akinek nincs penze az nem tud fizet. Ha osszezuhan buksz neki meg volt meloja ha nem akkor el tudha adni:) mundezt ugy hogy ikerhaz igy  biztositekkent a haz es a telek is necces. En ezen az opcion nem gondolkiznek. Szepen epitgesse es o fog elallni ha gebasz van. Mondjuk ahogy kiolvasom egy darab papirra adtal 10mot...
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2020. 03. 31. 13:34
Előzmény: #65761  Törölt felhasználó
#65763
Igen, én is ezt szeretném felajánlani. Kifizetem az eddig felmerült költségeit, az ikerház tervezését. Ez kb. 1mhuf, de én most nem tudok felvállalni egy ilyen projektet jelenleg. Ilyen kockázatok mellett.
A gyerekeket is iskolába kell járatnom, sajnos nem fér bele már sok csúszás sem. Ami pedig már borítékolható.
Amúgy ikerház fél lenne. Egyelőre (amennyiben jól tudom) nem merült fel a túloldalon fizetési probléma.
M. 2020. 03. 31. 12:47
Törölt hozzászólás
#65762
Törölt felhasználó 2020. 03. 31. 12:31
Előzmény: #65740  Dwayne.Hicks
#65761

Szóval még te rakjál be további 20 mihályt, hogy az ígéret szerint visszakapd a teljes 30 mihályt valamikor a jövőben.
Nem minden vállalkozó simlis, de 30 millióért már megéri céget bedönteni, főleg ha nincs semmi a kivitelező cég nevén maximum a melósok, akiket majd átveszi az új cég, pár szerszám esetleg.
Néha pókhálószerű cégháló veszi körbe az építkezéseket, hogy ne legyen semmi komoly a szerződő cég tulajdonában.
Mondjuk ha a másik alternatíva meg az, hogy elbukod a 10 mihályt, akkor nem sok lehetőséged van.
Az miért nem opció, hogy te is hirdeted és megpróbálsz vevőt szerezni? Esetleg elkárolni 1 mihályt, hátha belemegy a vállalkozó vagy az új vevő?
Legyen szerencséd, de azért 30 mihályt odaadni egy építési vállalkozónak úgy, hogy nem is biztos az, hogy kell neked ez a kégli, ez kissé meredek nekem.
A 30 millió map+-ban 1 év alatt kamatozna neked 1 milliót, ha felajánlod ezt az 1 milliót a leendő vevőnek vagy a vállalkozónak, akkor még mindig te vagy jobb helyzetben a végén.
Ha meg mégis lehet, hogy kéne a kégli, akkor vidd végig a projektet. Aztán vagy jól jársz vagy nem, de ha benne laksz és végleges kégli neked, akkor majdnem mindegy is.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek