Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 03. 08. 12:56
Előzmény: #62535  Hathor
#62540

Ott kezdődik a probléma, hogy nincs igazán jó belépő lakás és ebben nem várható egyhamar változás. Ezzel leáll a piac egyik motorja, mert egy új belépő utána több tranzakciót is indíthat, akik nagyobb lakásba költöznek. A jó állapotú kisgarzonok arany vagy inkább gyémánt árban vannak és ezek még 2 embernek is csak kompromisszummal használható, mondjuk ha otthonról is dolgozhat valaki néha, akkor tuti állandó konfliktus forrás lesz belőle és ez csak 1 példa. A panelek ára meg már korrekcióban van. Amiket én nézek panelek kb 2 havonta viszik le 1 millióval a kínálati árat, bár még mindig nagyon drágák, de van vagy 10 teljesen egyforma eladó 1 utcában. Választék van, de az árak magasak és további áresés várható, akár jelentős is. Ne lepődjön meg senki, ha 20-30%-t beesnek, mire elérik az alját.
Ez a fő gond most a panellel az első vásárlók számára, hogy nem látszik az, hogy legalább az árát tartani tudja ami még mindig reál érték veszteség, de legalább amennyit beraktak pénzt annyit vissza kapnak és nem kevesebbet, ezért első lakásnak nagy cumi lehet, mert ugródeszkának használhatatlan emiatt.
Befektetésre meg teljesen alkalmatlan ez az ársáv. Akár 8-10m forint is lehet a különbség aközött, amennyiért egy lakást el szeretne adni a tulaj és amennyiért egy befektetőnek megérné vele foglalkozni. Csak egy ostoba befektető száll most be ezekben a lakásokba a mostani árszinteken, inkább kivár map+. Persze, azt eszi az infláció, de egy csökkenő árú panelt ugyanúgy rág az infla. A tégla kéglik ára meg nem vihető feljebb, mert elfogyott a fizetőképes kereslet ezeken a magaslaton. Ha stagnál az ár, ugyanúgy zabálja az infla.
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 03. 08. 11:55
Előzmény: #62536  signal2
#62539
Miért kellene a forgalomképtelen falusi ingatlanokkal foglalkozni?
Tand 2020. 03. 08. 11:44
Előzmény: #62536  signal2
#62538
A lokacio, infrastruktura mindig is fontos szempont volt. De pl egy tarsashazon belul is nagy kulonbsegek lehetnek a lakasok kozott. A jo adottsagu ingatlanokkal tovabbra sem lesz gond.
Törölt felhasználó 2020. 03. 08. 11:44
Előzmény: #62536  signal2
#62537
Sot, volt vmi hivatalos mondas, hogy a felujitas is kar belejuk.
signal2
signal2 2020. 03. 08. 11:32
Előzmény: #62535  Hathor
#62536
"Az ingatlan az egyetlen biztos vagyontárgyunk, amire mindig szükség van, és biztos értéket képvisel."
Erről kérdezzük meg a Pest megyén kívüli falusiakat.
Hathor
Hathor 2020. 03. 08. 11:28
Előzmény: #62531  hétszilvafás
#62535
Ingatlanozom még igen. Elég sok vélemény nyilvános, sokan nyilatkonak, van kit olvasni. Én ingatlan befektető is vagyok, így másképpen néztem mindig a piacra, ahogy most is. Tavaly megmondtam fék jön. Az ÁFA csökkentés mozgatta a piacot, meg a gazdasági felfutás, bérek emelkedése, alacsony kamatok, olcsó hitel. Ez a kör fordul, fék és lassulás jön.
A piac bestagnál, bestagnált, árak visszajöttek, visszaestek. Tavaszra élénkül mindig a kereslet. Ha karantén lesz, nyilván az ingatlanpiacra is stagnálást hoz. Az ingatlanárak mióta megszülettem 10éves távon mindig nőttek. Lásd infláció, bérnövekedés, forint gyengülés. Az ingatlan az egyetlen biztos vagyontárgyunk, amire mindig szükség van, és biztos értéket képvisel.
Szerintem kis élénkülés lesz tavaszra, ha az emberek szabadon mozoghatnak a vírus mellett.
Ha karantén és mozgás korlátozás lesz, nyilván stagnáló piac lesz, kínálat nőhet, kereslet csökkenhet akkor.
Nagy drámára sem és nagy élénkülésre sem számítok. 5-10éves távon további emelkedő árak. Addig beüthet egy recesszió most. Szóval összetett
Zedisdead 2020. 03. 08. 11:20
#62534
xvi. kerületben év eleje óta erősen megszaporodtak az eladò táblák. 15-19 között nem nagyon lehetett táblát látni csak azt hogy szedik le a tetőt jön a markoló kezdődik az épitkezés
hwolf 2020. 03. 08. 10:56
Előzmény: törölt hozzászólás
#62533
Lajos, szépen kérlek hogy fejezd be ezt az óvodás viselkedést. Őszintén nem értem, hogy miért leled örömödet abban, hogy teleszemeteled az oldalakat itt az ingatlanokról értekezni vágyóknak. Te nem is itt élsz, és amúgy is a tőzsde érdekel inkább. Miért nem ETF befektetési topikokat látogatsz inkább?
Nem kis részben Te vagy az oka annak, hogy régóta csak olvasó módban vagyok jelen, de most felbosszantottál és muszáj volt írnom emiatt.
Szerintem Téglaherceg azért fórumozhat, mert bár időnként tényleg arrogáns a stílusa, de a témáról ír, és nem olyan durva személyeskedéssel, ahogyan Te szoktál. Te viszont érdemben nem teszel hozzá ehhez a topikhoz, csak kötekedsz, és sokkal többet off-topicolsz mint amennyi az on-topic gondolatod. Pedig korábban volt sok olyan hozzászólásod, amiből kitűnt hogy nem lennél Te olyan ostoba, mint amilyennek mostanában mutatni szereted magad.
Ezért tisztelettel megkérlek, hogy látogass Téged érdeklő oldalakat, vagy maradj kultúrált és témába vágó vitapartner. Köszönettel, hwolf.
Bandi_ujonc 2020. 03. 08. 10:09
Előzmény: #62528  Hathor
#62532
Visszafelé egy pár oldalon lenne még munka bőven. 
hétszilvafás 2020. 03. 08. 10:01
#62531
Hathor, 2014.04.09., topik első kommentjeinek egyike:
"En ingatlanos vagyok. Pesten erezheto a kereslet mar.
A piac megtalalta az aljat. Mondom mar egy eve, hogy itt a fordulat, de senki nem erti.
Nem muszaj erteni..
Nem kell mindenhez ertenie azembereknek."
Ez nagyon erős meglátás volt anno. Mint topikgazda és ingatlanos (ha még űzöd az ipart), mi a véleményed a lakáspiaci helyzetről? A jövőről, elmozdulás irányáról? Bp - agglo és frekventált városok vs vidék, stb. Bár látom, rengeteg topikban aktív voltál / vagy, de ha van némi időd erre, szerintem itt mindenkit érdekelne a véleményed.
sakal83 2020. 03. 08. 09:40
Előzmény: #62529  Hathor
#62530
Hat igen. Varhato volt. Az amugy is magas arakra +22% es a 21es szabvany plusz koltsege egy a magyar penztarcanak csak kis szeletet erdekelheti amihez keves kunalat is sok:) 99% hogy jovore berugjak vhogy az uj piacot kormanyzati szinten mert a foglalkoztatottsag lecsokkene= mennenek kulfoldre a frissen a vasarlok karan a gyakorlatban tanult "szakik":) elegge mekkelek kepzo volt az elmult par ev kiemelt berezesen a gyakornokoknak:)
Hathor
Hathor 2020. 03. 08. 09:20
#62528
Törlök!
oliverjames.breckon@oovy.org 2020. 03. 08. 09:20
Törölt hozzászólás
#62527
oliverjames.breckon@oovy.org 2020. 03. 08. 09:20
Törölt hozzászólás
#62526
oliverjames.breckon@oovy.org 2020. 03. 08. 09:20
Törölt hozzászólás
#62525
oliverjames.breckon@oovy.org 2020. 03. 08. 09:20
Törölt hozzászólás
#62524
oliverjames.breckon@oovy.org 2020. 03. 08. 09:20
Törölt hozzászólás
#62523
oliverjames.breckon@oovy.org 2020. 03. 08. 09:20
Törölt hozzászólás
#62522
oliverjames.breckon@oovy.org 2020. 03. 08. 09:20
Törölt hozzászólás
#62521

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek