Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
Lakásnézés. Látszik, hogy falvarrással erősítették meg a szerkezetet. Előtte megnézték, hogy mozog e a repedés. Láthatóan igen, de a társasház ezen hamar túllépett. Az alapozással már nem foglalkoztak. Elköszöntem. --http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=389IMG_20250103_145843.jpg -- Ezért mondom mindig, mikor lakást veszünk valójában az épületet/lakóközösséget vesszük meg.......
Megint azt várjátok, hogy az állam keverje meg a szart? Nem csináltak elég kárt? Szerintem kellett volna hagyni a szabad piacot dolgozni. Nem mindenkit megmentegetni, mert aki eddig elővigyázatos volt, már az is bátor akar lenni, mert más ezzel nagyon jól járt. Azt mondják, (az iskolában) nem szabad megütni a gyereket. Annak én sem vagyok pártolója, hogy verjék agyon, de ha a kezelhetetlen rosszcsont kap egy pofont, a többi már nem is fog próbálkozni. Az én időmben a tanár nyugodtan megüthette a gyereket, de az egy kezemen meg tudnám számolni, hányszor láttam ilyent. Nem lehet a felelősséget áthárítani, az embereknek meg kell tanulniuk, hogy saját maguk felelnek a cselekedeteikért. Ha erején felül vesz fel hitelt, tudja, hogy ez rizikóval jár és igenis bűnhődnie kell, ha nem jön be. Ha mások meg meglátják, hogy a híd alá kerül, százszor meggondolják tetteiket.
Ez egy derek gondolat, ha aktualis lesz, es kialakul erre az igeny, hidd el, a mai vezíreink azonnal élére allnak ennek😀, igy hogy ok mindig is ezt kepviseltek.
Olyan megoldás már nincs ami mindenkinek megfelel. Annyira átitatta a magas értékeltégi tudat az ingatlanpiacot, hogy valaki érdeke mindenképp sérül. Nem is tudom mi lenne ha hirtelen azt mondanánk, hogy egy építető max 20% hasznot tehet a bekerülési árra de cserébe ingyen építési telket kap. Kitörne a káosz, hogy hasra 600 ezerért lenne az új lakás a piacon. a panel meg 1.2 😃
Tudok ettől jobbat: Adjunk néhány tanulatlan munkás-paraszt legényre pufajkát, kezükbe gépkarabélyt és foglalják el a karvalytőkés burzsoázia és árdrágító spekulánsok villáit és belvárosi palotáit és csináljanak belőlük társasházakat, ahol az egyszerű nép lakhat. Vagy ez volt már? 🤔 Sebaj, másodjára már tuti működni fog!
Es ki a tokomet erdekli hogy valaki kreten modjara elhitelesedett es meg kell fizetni a tartozasat? Az sem erdekel ha valaki elhitelesiti magat es gennyesre keresi magat belole. Esetleg pozitiv egyenlegnel o segit ki engem? 😀
Én próbálom realistán nézni a dolgokat. Nézzük meg az adórendszert, a legtöbb adó úgymond önjáró, komoly erőfeszítés nélkül be lehet szedni. Az ÁFA nagy részét az online számlázás és a pénztárgép bekötés, valamint az ekáer biztosítja. A munka adóterheit a cégek fizetik be, a tao-t is. A banki adók, különadók is egyszerűen, kevés apparátussal beszedhetők. Az illetékek is. Na de egy ilyen, ha nem laksz benne, megadóztatjuk adó, na ez, és a sok-sok élethelyzet, ami az ingatlanokkal kapcsolatban van, na ez egy hatalmas macera lenne. Az itteni brain storming-ok nem tudnának mit kezdeni legalább néhány tucat élethelyzettel, és a kacifántos ingatlan jogi státuszokkal sem. Mi nem vagyunk angolszász világ vagy USA, ahol ennek kialakult mechanizmusa van.
Ja, a fogyasztás adóztataása meg külföldre tereli a fogyasztást, a munkát terhelő adók meg a munkást terelik külföldre. Esetleg legyen adómentesség mindenre. (az állami szolgáltatásokhoz mondjuk kb pariban is lenne :D)
Nem altalanos megmentes az, hogy a 140%os ltv aranyodbol 1 honap alatt ki tudtal szabadulni nullan? Szolj kerlek ha ilyen lehetoseg van. Azonnal lepek😀 De leegyszerusitve szolj ha 280ert tudsz eurot valtani nekem. Mindenrmet eladom azonnal😀 Csak ment a nemadomalakasomat mozgalom a sok alusapkas barommal akkor is... Zero agyuk volt cselekedni, ehelyett mar bocsass meg de zsidonagytokeseztek... Azt meg megsugom h a klasszik lakashitel miatti arverezes sokkal kevesebb volt mint a az autohitelek, szemelyi hitelek, szabadfelhasznalasu es tobb fedezetbe volt hitelek miatti... De legalabb jot nyaraltak, jot autoztak, jot ettek ittak, jot haracsoltak az emberek😀
Ezzel mondjuk azt éred el hogy ne legyen kiadó ingatlan, aki nem tud venni az beszopta. Nem pont az ellenkezője a megoldás mindenhol a kiadás ösztönzésével és állami lakásépítési-kiadási programokkal?
Szvsz. akik ingatlanadót követelnek, azok a tipikus, "dögöljön meg a szomszéd tehene is!" mentalitással rendelkeznek. Nagy hagyománya van itt Mo-n, ezért is sírják vissza sokan a cocializmust: elég legyen csak punnyadni a langyos fekáliában, aki pedig próbálna kimászni és többre vinni, azt nyomjuk vissza. Kádár apu sok kockafejű óvodást nevelt ki: apu (értsd: állam bácsi) majd gondolkodik helyetted, gondoskodik rólad, a szomszéd kölyöktől is elveszi a csokit és drága ruhát, hogy ne veszekedjetek rajta, helyette kaptok avas krumplicukrot és műszálas kezeslábast, oszt' jónapot. Csak mindenki fogadjon szót! Igaz, hogy a kollektív tespedésben széthullott a rendszer, míg a kapitalizmus most is virul. Igazságos? Nem (a világ sem az). Az egyén felelős a sorsáért? Igen! Visszatérve az adóhoz. Hogyan segít ez a lakhatáson? Oké, az első pár évben áron alul dobják a befektetők a portékát, akkor segíti. De utána? Leállnak a fejlesztések, a szakik vagy emigrálnak vagy munkanélküliek lesznek, az építőanyag gyártók szenvednek (munkások utcára kerülnek). Most is sokszor csak a befektetők tartották a felszínen a piacot... Amúgy mondjon már valaki egy olyan dolgot, ami olcsóbb lett attól, hogy megadóztatták. Lehet vagyon alapú adókkal próbálkozni, de egy ilyen kicsi, nyitott országban ez csak azt éri el, hogy a (maradék) tőke elmenekül és sose jön vissza és csak a nyomor marad.
Brutal "Fontos hír volt pár hete, hogy a Magyarországon is ismert (elsősorban Matolcsy György jegybankelnök fia, Ádám ingatlanügyletei kapcsán – a szerk.) GTC Németországban mintegy 450 millió euróért hatalmas ingatlancsomagot vett, amiben parkolók és kereskedelmi egységek mellett 5165 lakás is van." Hogy mi mekkora egy marhak vagyunk... Te jo eg.
Sziasztok! Már jó ideje olvasom a fórumot, és sokat tanultam belőle. Azzal kapcsolatban van tapasztalatotok, hogy ex lege védett természeti értékű területen hogyan lehet építkezni, vagy lehet-e valamilyen korlátozás, ha egyébként a Helyi Építési Szabályzat 25%-os beépítést tesz lehetővé?
Valami olyasmi kitételt bele lehetne tenni, hogy ha a második ingatlan mittudomén 25M alatt van, akkor a másodikra is csak 0.5%, hogy ha vki akar vmi kis vikendházat tartani vidéken, vagy nyaralót ami nem Balatonfüred, akkor megtehesse. Továbbá: ingatlan örökléstre brutál illetéket tennék, mondjuk 20%-ot, vagy 25%-t, ha 12 hónapon belül nem kerül értékesítésre. Ha értékesítésre kerül, akkor illetékmentes, vagy csak vmi minimum. Ezekkel a szabályokkal tippre 3 év alatt nominálisan szinten maradnának az árak, miközben lenne 15% infla, tehát reálértékben 15%-al olcsóbbak lennének a lakások. Mellé mondjuk egy állami lakásépítési program, ahol garantált áron kell kiadni, ami ad egy reális, de nem extrém megtérülést a beruházónak. Van megoldás, csak politikai akarat nincs.
Na, hát erre azért nincs időm, belinkelek egy környékbeli szösszenetet, nem egyszerű: https://fbk-conseils.ch/en/fiscal-impact-home-owner/ Mellesleg nekem is több ingatlan van a nevemen, de nem érdekel, vhogy itt sokak tudatában csak az évi 15%-os áremelkedés az egyetlen elképzelhető opció. Egy csudát. Nem mellesleg nyilván nagy számok törvénye van a választási kampányban is, ha egy szűk körrel kicsesznek ilyen-olyan adózással, akkor bizony meg fogják lépni.
Hát én nem fogadnék se tbsz adómentesség, se ingatlan adó jelenlegi állapotára sem hosszú távon. Hasitasi ide vagy oda. Kár ebből személyeskedést csinálni. Senki nem fizet szivesen adót az ellopódás miatt, de az másik történet. Aki sokkal többet fizet be az se kap halovány lófüttyöt se se egészségügyben se sehol. Ez itt ilyen.
A generációs ok folyamatosan változik, sokszor hangoztattam a családon belüli vagyon transzfer fontosságát. Ez elsősorban hozzállás kérdése. Jó példa a mi családunk és egy ismerős esete, nagyon sarskított számok, de tény adatok. Kb ugyanakkor kb ugyanakkora értékben megörökölt fél kádár kocka. Ismerős család: eladták, lett belőle új autó, és a meglevő lakásuk felújítása, és az örökség szépen is tűnt. Nálunk: kifizettük a másik felét, és kb 4x lett az értéke. Ott is és itt is egy gyerek. Ott már felnőtt gyerek, aki a mamahotel világában éli az életét. Nálunk az a terv, hogy megkapja, aztán kezdjen vele valamit.
Én már leírtam itt korábban, az egyik fő lépés a lakhatási válság kezelésére az ingatlanadó. Első ingatlan teljesen adómentes. Második ingatlan 1-1.5% / év (ha ne adj isten férj/feleség is hoz egy lakást, ne legyen muszáj eladni, még reálisan hozamot el lehessen érni kiadással, de azért legyen érezhető). A harmadik lakástól fájjon, 3-4% / per év. Innentől kiadni nem lesz értelme, mert mindenhez képest hozamhátránya lesz. Mivel befektetési céllal így kevesen akarnak ingatlant venni, az áremelkedésre is sokkal kevésbé lehet számítani. Több tízezer lakás kerülne vissza a piacra és utána sem jelenne meg a befektetési célú kereslet. Ja igen, és természetesen házastársak ingatlantulajdonát egyben kezelve.
Itthon semennyit nem fogok fizetni . Azonnal szétírok mindent a családban. 4 ingatlanban vagyok tulaj 2ben 50%ban. másik kettő 100%. A egész kib.ott életem erre épül. Anyám/apám /testvérem/feleségem élete benne van azokban a szaros téglákban. Viszem tovább a családi örökséget. Ma kaptam egy fos HUF fizetést egy és 417en utaltam a szaros eurót. A hasitasi lovéból kompenzálom a hivatalos pofonokat. Nekem ne dumáljon senki se Svájcból se sehonnan.
Bedobtlál valamit, de az ördög a részletekben rejlik,.Mondjál számokat , szerinted mennyit fizessenek a több ingalannal rendelkezők? Milyen hatása lenne az ingatlan piacra? Ki tudja reálisan felmérni, mi alapján lenne a fizetendő adó? Lokáció alapján? akkor is ha az egyik oldal napos, a másikba sosem süt be a nap.....
https://www.portfolio.hu/ingatlan/20070723/mi-lesz-2050-ben-a-valasz-megerkezett-85647 2007. július 23. 05:31Az elmúlt évek során az ingatlan mint eszköz hatalmas változáson, felértékelődésen ment keresztül, elsősorban a határon átívelő intézményi befektetéseknek köszönhetően. Megfigyelhető, hogy az ingatlan mint eszköz egyértelműen felzárkózik a részvényhez és a kötvényhez a befektetések volumenét, transzparenciáját és likviditását illetően. A globális ingatlanpiacon a felértékelődésen, a transzparencia és a likviditás rohamos növekedésén kívűl a földrajzi átrendeződés is megváltoztatja. De mégis, milyen lesz a globális ingatlanpiac, a 21. század közepén, 2050 - az Eurohypo elemzése erre a kérdésre kereste a válaszokat
2011-ben volt 10,8% munkanélküliségi ráta és hozzá dupla törlesztőrészlet. Most van emelkedés után 4,5% munkanélküliség, és 40% infláció után is az eredeti szinten befagyasztott törlesztők. Te azt állítod, hogy a két helyzet kb ugyanaz, én azt, hogy köze nincs egymáshoz.
Jó, mivel látom, látens kormánypárti vagy, átengedem a lehetőséget, hogy behúzd majd az x-et a potentákokra, nálam első helyre lépett a lakhatási helyzet valós megoldása. Amúgy mivel az újévet is a vidéki paneleid és a gps részvényeid általi öncsodálattal indítottad, gondolom hetente olvashatjuk továbbra is, napi szinten. Nem baj, engem nem zavar, bizonyára mesés vagyonról van szó, nem kérdés.
elárulom mikor lett igazán spekulációs az ingatlanpiac errefelé a Bach korszakban, amikor a bankalapítás lehetséges lett és a telekkönyvezés eljutott arra a szintre, hogy lehetett jelzálogot bejegyeztetni . de ezt egyetlen nagyhangú és magabiztos 40-50 körüli újszülöttnek sem kell tudnia ma . nekik elég annyit tudni, hogy a történelem velük kezdődött
Ezt sokszor olvasni, nyilván akik generációs okoknál fogva be tudtak lépni a piacra, könnyedebben állítják. Nem arról van szó, hogy a sarki boltosnak legyen új lakása (mondjuk ősrégen ez működött), hanem már arról, hogy egy mérnöknek is lassan egy élet munkája egy nagyobb panel megvétele. Spekulációs piac lett az ingaltan, alacsony kamatok, büfik, airbnb, a kormány eszelős támogatásai, ez most teljesen új helyzet, nincs hasonlóság semmihez. A középréteg is kiszorul, vagy kiszorítják, passz, hogy szándékos-é. Az amerikai példák meg más káposzta, ha a jövedelem bőven fedezi a bérlést (ez még itt Svájcban is stimmel), akkor nem is kell mindig azon gondolkodni, hogy vegyél-e. Az usában ráadásul sokkal mobilisabb a munkaerőpiac, már csak a méretek miatt is. Itt ha bedől mondjuk egy Tatabánya, vegy szfehérvár, akkor onnan is tudsz ingázni a fővárosba. A yenkiknél ha egy város megzakkan, pont nullát érik az ingatlanok. Egyszerűbb bérelni, mint venni. Arról nem beszélve, hogy eddig akárhol nézelődtem, irtó nagy kínálat van és nem a hullajelölt kádár kockákról van szó, pörköltös lábassal a konyhában. Elképesztő a kontraszt mondjuk a .com-hoz képest, ahol a kínálat felétől rögtön hányingere van az embernek. De egyébként megfordítom a dolgot, szerintem meg nem alapjog a több ingatlan birtoklása, én már adóztatnék keményebben a másodiktól is, harmadiktól-negyediktől pláne. Tudod mekkora hőbörgés lenne a fórumon? Már a terézvárosi airbnb-nél is kibújt a szög, jöttek az 'azt csinálok az ingatlanommal, amit akarok' kommentek.
kb pontosan. Nekem is van ismerősöm aki fizetett egy kört amikor kijött a hír hogy a lakásait előtörlesztheti meg forintosíthatja. Az elárverezett lakások extulajai meg nem jártak jól, ellenben a végrehajtókkal. Nagy ötlet az ingatlanpiac alján eladni 11ben amikor a devizaadósság miatt az ár feletti a tartozás. Biztos nem figyeltek a jótanácsra a bebukottak.
Jajj gyerekek, értsük már meg hogy a közgazdasági törvények működnek, ha az állam belenyúl hosszabb távon nagyobb bajt okoz mint a piac. Konkrétan azoknak segítettek a kamatstoppal hosszú évekig akiknek ingatlanja volt (akár 10 is) ők most királyok az áremelkedéssel, míg akiknek 1 lakása sincs az most még sokkal rosszabb helyzetben van mint 3-5 éve.
Ja es megneztem a halalozast a chf hitelek bedolesekor. Nem lattam kiugro adatot... Kepzeld van alberlet is, ha nincs penzed ingatlanra... Attol meg nem halsz meg. Kepzeld en nem vettem fel kifeszitve hitelt 2008 elott es alberletben laktam... Sot akar hiszed akar nem tavalyig alberletben laktam😀 Es meg elek😀😀😀😀 Sot, lehet h meg iden megyek alberletbe es nem fogok belehalni😀 es munkanelkuli is voltam torlesztovel es tuleltem😀
Miert? Most hogy torleszt egy munkanelkuli? Barmikor hogy torlesztett egy munkanelkuli? Sajat magat keverte ebbe a helyzetbe akkor es most is. Miert tragedia ha valakinek el kell adnia a hazat, hogy kifizesse a tartozasat? Egyebkent fogta es eladta 11ben es vegtorlesztett a vetelarbol. Ennyi volt a nagy titok.
Igen. Jó ez? Nem. Meg tudod változtatni? Nem. Alkalmazkodnod kell hozzá? Igen. Még legalább másfél évig ez a rendszer lesz, utána nem tudom. Lehet ennél rosszabb is utána? Hogyne, simán. Majd olvashatjuk a fórumban 10 év múlva, hogy bezzeg 2025-ben még könnyű volt...
"Nem kell.megvenni, ha drágállod. Azért van új kínálat 1,3M/nm is Budapesten, ha már ragaszkodsz az újhoz." --- Csakhogy ez a "100% haszonkulcs és állami támogatások" húzzák felfele minden lakóingatlan, és nem kizárólag az új lakások árát.
2011-ben hogyan végtörlesztett egy munkanélküli, akinek már fél éves hátraléka volt? Hogyan váltott forint hitelre? Hogyan "mentették meg" ezt az embert? Sehogy, hagyták megdögleni az út szélén.
A kapitalizmus az ingatlanpiacon folyamatos aremelkedest es leginkabb vagyonkoncentraciohoz vezet. 2008ban az usaban pedig valsaghoz. Nem mindenhato. Allami szabalyozas kell. De itt nem szabalyozas van hanem kereslet noveles mestersegesen. Tavaly cca 1 havi netto berbol lehett 1nmert felhuzni. Teljesen korrekt. Elotte mar 1.4-1.8 havi volt...
2011. Végtörlesztés, es at lehetett valtani ft hitelre. Utana forintositas volt 15 kornyeken. 2020 moratorium. 2022 kamatstop. (ez utobbi jelentos hozzajarulas a mostsni arakhoz) Ennyit a fenenagy piacrol😀
"Aki USA átlagjővedelem 4x keresi, az tud lakni Mannhattanben akkor is, ha pennsylvaniai bányászvároskában nőtt fel." és fordítva, aki manhattanben él az az átlag többszörösét fogja keresni :D
Én csak arra válaszoltam, hogy mi lehet a kiárazódottak bosszúja. Hadd kérdezzek vissza? Az miért alapjog, hogy az ingatlan-fejlesztők 100 %-os haszonkulccsal dolgozzanak, hogy a támogatások hozzájuk vándoroljanak?
Közelebb van a szülőhelyem a salgótarjáni árakhoz, mint a csepeli panelhoz. Van és volt is átjárás. Ezt 2-4x átlagfizuval le lehetett küzdeni viszonylag könnyen. Szerintem ma sem lehetetlen. Aki USA átlagjővedelem 4x keresi, az tud lakni Mannhattanben akkor is, ha pennsylvaniai bányászvároskában nőtt fel.
A kapitalista rendszer nem így néz ki.Ott a szabad piac irányít és nem a politika. A verseny teremti meg, hogy meddig jutsz, az ügyesség, okosság és találékonyság hajtja előre a fejlődést. Nálunk a "párt" dönti el, kit emel fel és kit tapos a sárba, mindenkit megmentünk, árakat szabunk meg, termékeket listázunk. Én már ilyent láttam, az volt a neve, hogy szocializmus. Ott is kiemelt feladat volt a lakás, csak éppen máshogy. Azt mindenki elfelejti, hogy a szociban az emberek felelősségét vállalta át az állam, megígérve, hogy mindenkinek lesz lakása, egészségügyi ellátása, iskolázottsága, gond nélküli ügyintézése. Meg is lett az eredménye. Azokat is egy szintre akarták emelni, akik erre nem voltak alkalmasak, de mivel nem ment, ezért a többit sárba kellett tiporni, hogy ez megvalósuljon.
Ami igaz, csak ne tegyünk úgy mintha ez csak a családi maratonon múlt volna. Pláne nálunk ahol nem is olyan rég még kiosztották a lakásokat, meg azóta is mindenféle állami beavatkozás van, meg rendszert váltottunk, meg előtte volt pár általános vagyonelkobzás. Persze akiknek bejött mindig szivesen mondják hogy minden egyéni meg családi teljesítmény kérdése csupán "például itt vagyok én". Na mindegy, nem akartam senki személyes büszkeségét rongálni. Azért gyanítom másutt se igaz hogy belőled is lehet angol főnemes/királyi család csak tegyél bele jópár generáció teljesítményt. Mégha van is pár kivétel aki a nulláról lett toplistás vagyonos.
Pontosítok. 2008 után azok lettek kimentve, akiik 2015-ig valahogy a felszínen maradtak. A többiek nagy része ma is bar listás (pl unokatesóm 3 gyerekkel, ő mindenféle trükközéssel és nyugati zsebbepénz munkákkal építette fel újra magát). 2020 után már mindenki meg lett mentve. Új helyzet van.
Nem kellett. Cserébe 20% önerővel semmit se tudtál kezdeni, mert a hitelkamat 20% felett volt. A munkanélküliségi ráta is kétszer akkora volt, mint most. Más nehézségek, más lehetőségek, más megoldás. Ma önerő és hitelképesség kell. Az infláció el fogja intézni a többit.
ismerős salgótarjáni. Évtizedes munkájával összehozott teljesen rendben levő családi házat környező faluban, majd marék mogyoróért eladta pár éve (tíz alatt) és pesten kezdett karriert. A szülői panel még ma is 5-10 milla közt van. Másként alakult a történelem, nem lett salgótarján ipari fellegvár. Pesten születve és ugyanezt végigcsinálva vagy kétszázzal lenne beljebb. Azért mintha a maratonon valakiknek ólomgolyót akasztottak volna a lábára, vagy méginkább ellenkező irányban indították volna őket.
1999ben lett nyitott az ingatlanpiac es 2001tol jottek a klasszikus piaci hitelek. Egy emberolto 25-35 ev. Es ismetlem. Azota 3x lettek kimentve a lakastulajdonosok😀
Annyiban van igazad, hogy a mai rendszer mar kezd kapitalistava valni, annak jellegzetessegeivel, amely valoban a generacios vagyonba sorolja az ingatlant. Es ezen ok folytan a "tehetsegunk" itt is kirajzolodik, hisz a fizetesekhez képest dragabb a lakhatas, mint a regebbi kapitalista rendszerben mukodo orszagokban, lassan nominalisan is. Ez a bizonyiteka a nepunk szellemi felsobbrendusegenek es a Holdrol latszo tehetségenek, hogy mimagyarok ebben a gazdasagi rendszerben is kepesek vagyunk kihozni a leheto legrosszabbat😀 Komolyan mondom, hogy keves ilyen magat okosnak tarto de rendkívül buta es tehetsegtelen nep van a sargolyon😀 Persze tudomtudom a tuggyukik miatt alakult ki😀
ez igaz, de azért a te húszas éveidben még nem kellett ilyen szinten a rövid és hosszútávú befektetőkkel, illetve a különböző kínai, arab, orosz, stb. lopott pénzekkel versenyezned, hogy összehozd az első fővárosi lakásod. sajnos be kell látni, hogy xis-nek részben igaza van.
Feltéve hogy valami értelmes lokációban laktak, mert úgy az ország fele minden szempontból kuka. Szóval azoknál a *szerencséseknél* működik, a kevésbé szerencsés hiába nem kótyavetye, azok azért küzdhetnek.
A rendszerváltás óta már a 2. generáció aktív az ingatlanpiacon. Ahol nem bacsizták el az előző generációk átkosban és a 90-es években ingyen szerzett vagyonát, azoknál már jól működik ez a modell.
Ezt mire alapozod? Az elmult 4 emberöltő soran kishazankban hogy alakult ez a tobbgeneracios maraton? Birom, amikor 30 eve van piacgazdasag es kb 20 eve sem piaci alapu jelzaloghitel es egybol kapitalistabbak vagyunk a kapitalasitaknal😀😀 (ugy hogy ezalatt a 20 ev alatt 3x mentettek ki a jelzaloghiteleseket!!!!) Ugy csinaltok, mintha akar a hegyen levo lakasok nagy reszenel nem a komcsik, a kiszolgaloik qvaik veroembereik lennenek a tulajdonosok..., hanem vmi sajat erobol vagyonos emberek...
Egy karonülő csecsemő és egy tisztességes család panasza mi szerint túl drágán akarom adni a portékámat valahogy még mindig ott lebeg a szemem előtt. Ez a spekuláció nem nekem való. Szemtől szembe. Inkább a névtelen könyv alapú kereskedés.
Nem alkalmas a tudata a gondolatkisérletre. Nem baj. vissza akartam menni 3 évet itt a fórumban ahol vitatkoztunk a generációs harcról ami az ingatlanpiacon dúl. Mivel kidobattam magam már nem sikerült. 😃 Valami rémlett a fiáról amikor is még nem volt csúcsszuper ingatlan guru. Én még a másik oldalon álltam mi szerint a generációs harc arról szól, hogy az egyes generációk nem engedik, hogy a fiatalabbak könnyebben jussanak hozzá életük munkájához. Megszenvedtetik az utódokat. Mind1 nem lényeg egyébként. Szép napot.
az üres fantáziálás csak üres fantáziálás nem tűnik definiciófélének persze az üres fantáziálás szorgos gyakorlóinak lehet hogy az iz gond hogy miafasz lehet az hogy definició pedig annak is van olyanja
szivesen olvasnék valami definiciófélét a "lakhatási válság"-ként emlegetett ezmiazról . már hogy nem maradjak tők buta ezügyben addig bizakodom abban hogy nem azt takarja,hogy a lúzer szülők lúzer gyereke huszonévesen nem tud Budapesten gond nélkül kifizetni egy tágasabb új vagy újszerű lakást, hogy a következő 20-30 évben lógassa gond nélkül a lábát se ha ezt jelenti, vagy valami ilyesmit, azzal is elvagyok
Abból indulsz ki, hogy Budapest vagy központi menő lokációban lakni alapjog. Nem az. Lehet messziről ingázni vagy olcsó helyre költözni. Vannak tartalékok a rendszerben, lehet lefelé is lépdelni a létrán, ha nem bírod a versenyt.
Már látom miért alakulnak ki újra és újra emberi hibából gazdasági világválságok, ez pedig a felejtés. A lakáspiac is ugyanolyan ciklikus mint bármi aminek köze van az emberi természethez, érdemes a századelő budapesti-berlini, stb. lakáspiacát megnézni... azért messze vagyunk még a kiárazódástól, meg a mágnások (cointulajdonosok) világától...
Mit csinálnak a kiárazottak? Lelépnek külföldre, vagy motiválatlanok lesznek. Mi a szarért hajtsanak, ha esélytelen lakáshoz jutni, lakhatnak az idők végégig egy koszos albérletben.?!
Jómagam nem vagyok kiárazódott és talán nem tartom reálisnak hogy ez a közeljövőben kezdődne hanem közép távon. Földrajzilag nem is ott ahol magas a lakástulajdon aránya. Első körben semmiképp nem úgy ahogy felvázoltad. Szerintem ez egy hosszú folyamat lesz. A szereplőkön múlik majd hogy milyen irányok lehetnek.
a preindusztriális kori viszonyok visszasírása irodalmi műfaj . népszerűkét rétegben is az egyuk amelyik reménytelennek érzi a sorsát a másik a jómódjában nem tudja értelmesen eltölteni a napjait . mindkét réteg tagjai közben természetesnek veszik,hogy van pl telefonjuk és hűtőszekrényük
Lakni mindig kell valahol, az erőszakszervek-hatalom nem túl sűrűn van a nincstelen fiatal senkik pártján, szóval a kiárazottak mit is fognak csinálni? Mert a vagyonosok ülnek, mosolyognak... nagyon masszív lámpavasazásra számítasz? Vagy milyen más megoldást tudnak a nincstelen, csóró senkik összehozni? És főleg ilyenfajta összefogásra hol számítasz? Mert ez a kevéssé valószínű scenario kishazánkban az összefogás elemi hiánya miatt még inkább esélytelen. $0.02
Az ingatlanpiac elfelejtette valódi funkcióját. Mi szerint az ingatlanok arra valók, hogy lakjanak bennük. Ez nem csak nálunk van így hanem az egész világon. Talán a 70-es években kezdődhett a folyamat. Történelmi lemaradásunk volt ebben. Hozzánk egy olyan korban ért el ahol már nem elég ha valami komótosan növekszik. Itt már olyanok a versenytársak a különböző eszközosztályokban hogy nagyon kell nőni rövid távon. Kénytelen kelletlen már nem ingatlanpiacról beszélhetünk hanem ingatlan tőzsdéről. Azon belül is téglacoin alakult ki. A téglacoin jellemzője, hogy mindent beáraz ..mintha csak ő létezne. más nem. Az ingatlantőzsde egy veszélyes dolog..Nálunk is európában is a világon is nagy feladat, hogy az ingatlanpiac visszataláljon a gyökerekhez amikor is nem befektetésről hanem a lakhatásról szól. Ha nem talál vissza akkor eléri majd a kiárazott generációk bosszúja.
khmmm eladásra szánt ingatlan árazása egyetlen tudományos alapokon nyugvó, gyakorlatban is bevált módszer van . félvalószínűségi eljárással készül brit tudósok dolgozták ki a viktoriánus kort megelőző évtizedekben a görög filozófiai munkákra építve, onnan került át a német-alföldre, és ahogy lenni szokott askenázi zsidó közvetítéssel nem a Vereckei hágón át került Óbudára, majd a reformkor második felében a hajóhídon keresztül ballagók segítségével az Orczy házba, ahol a kávéba mártogatták a kiflicsücsköt naphosszat, és erről sutyorogtak mire a Haynau 49 őszén átadta a frissen befejezett Lánchidat, a régi Pesten már mindenki ismerte a számított valamit . a módszer 1. lépés írd össze mi minden megvásárlására költenéd a megkapott vételárat, (a tartalék kp nem kifelejtendő), árakat add össze 2.lépés az első lépésben kialakult összeget szorozd meg 1,1-el, hogy biztos legyen 3.lépés a második lépésben kialakult összeget szorozd, meg a félvalószínűségi együtthatóval, aminek az értéke 1,2, és kész az eladási kínálati ár 4.lépés leteszed nyilvánosan a nagyesküt, hogy semmiféleképpen sem te leszel aki elsőnek rántja el a kormányt . a félvalószinűségi eljárás arról kapta a nevét, hogy: ez életem egyetlen nagy dobása és nagyon félek hogy valószínűleg elbaszom (a statikusok is használnak félvalószínűségi eljárást, de nem keverendő az ingatlan eladóékkal,mert a statikusoké maga a kuruzslás)
Én is így látom, itt "vidéken" is hasonló a helyzet: az újak esetén kiadásra sehogy sem jön ki a matek, pláne úgy, hogy ilyen árszinten már a berendezésből sem átlagos kell, hanem "villantós", különben a hirdetési képeken u.úgy fog kinézni, mint egy közepesen felújított, régebbi lakás (amit minimum 30%-kal olcsóbban hirdetnek). Talán a saját részre vásárló CSOKker-babavárós-munkáshitelesek kis családi segítséggel és piaci hitellel megtolva látnak benne még fantáziát... A panelek a másik véglet, de ott az tolja/tolta az árat, hogy sok embernek már csak ez (volt) elérhető. Viszont már vészesen közelítik a (hozzájuk képest fiatalabb) téglák árát, szvsz. innen már csak akkor tudnak drágulni, ha minden más is megy. A "kistéglák"-nál is hasonló a helyzet, csak ott a plató a nagyobbakhoz való felzárkózást jelenti. Ergo, ami szerintem még nincs a csillagos égig tolva, azok a 20 évnél idősebb, közepes (50-75 nm) és nagy (80+ nm) tégla lakások. Természetesen, ezeknél is könyékig kell a szitával a fosba merülni, hogy kis szerencsével értelmezhető lakit (jó lokáció, felújított, nem annyira túlárazott) fogjon ki az illető, de mások is szitálnak szorgosan, azaz gyorsnak kell lenni. Mindezek ellenére viszont nem temetném a piacot, mert szerintem kezdünk "török útra" lépni, vagyis lehet, hogy a nagy cégek után már a kisbefektetőknek is EUR-ban kellene nézni az árakat. Így viszont a +10% Huf/év teljesen reálisnak tűnik (ami EUR-ban 0% körüli "drágulást" jelent).
Én a kilencvenes években üzletkötő voltam egy agro cégnél. Mikor kitalálták, hogy támogatva lesz a vetőmag ára, azonnal reagáltunk és hozzá lett csapva az árhoz. Így a paraszt semmi képen nem járt jól és még az igényléssel is kellett bajlódniuk. Ugyan ez volt a géptámogatásoknál is, nem beszélve a túlárazott pályázatokról.
Az az óriási gond, hogy a szabad piac már nem létezik a támogatások miatt. Aki kapja a támogatást az sem jár jobban, mert azonnal beárazza a piac, de aki nem fér bele a támogatottak bandájába, esélye sincs ingatlant venni.
En mar oszinten gondolom, hogy nem szeretnem hogy valtas legyen 26ban. Ennek az orszagnak szuksege van, hogy azt egye, amit megfozott. Es az etel elkeszultenel legyen ott a szakacs is, es mindenki, aki addig eltartotta a szakacsot. Nem szeretnem, ha az istenadta nep esetleg egy uj szakacsnal bunbakot talalhatna benne, es felmentene magat... Aldozati szerepbe tetszelegve...
Eppen aktualis hirdetesi arak alapjan nem lehet arazni. Valos tranzakcios adatokbol erdemes kiindulni. Regebben ertekbecslest javasoltam volna, alternativak ismeretenek hijan. Ma leginkabb Nav-tol kert illetek adatok alapjan araznek elso korben. Masik kiindulasi alap lehet a hirdetesfigyelobol vadaszni azokat, amik 1-2 heten belul elkelnek. Ahol nincs tranzakcio, ott nincs semmi ertelmes manko. Persze a megismert korabbi tranzakcios arakat is tovabb kell sulyozni az idovel, illetve egyeb arbefolyasolo tenyezokkel. Ha mondjuk y a realis ar, de 2y = x, akkor sose fog felhivni senki, hiaba hirdetek x-ert. Viszont y megismeresere x sokszor teljesen alkalmatlan. A gyakorlatban tobbszor lattam olyat, hogy egy utcaban nagyjabol hasonloan volt 3 hirdetes x korul. Ezek 2 evig szepen alltak egyhelyben. Aztan jott egy hirdetes 0.65x-ert. Na, az is volt vagy 3 honap mire elkelt. Tehat az elozo 3 hirdetes az arazashoz teljesen hasznalhatatlan lett volna. Ha semmi esely nincs valos arakat megismerni a kornyek kozelmultjabol, akkor pedig tuti tularaznek es utemesen csokkentenek, amig nem jelenik meg erdeklodes. De keresleti piacon ha megismerheto az ingatlan valos ara jo pontossaggal, akkor lehet a minel tobb erdeklodo bevonzasa olcsobb hirdetesi arral, majd licit jobb vegeredmenyt erhet el. De nem csinalnam ezt, mert alkatilag keptelen vagyok ra. Nincsen kereskedoi lelkuletem.
Azért én közel sem voltam biztos abban, hogy hagyják kivérezni és szó szerint kivégezni az Országot. Nem jósoltam, de 2026 rohadt messze van, sajnos a NER végórákban óriási csapkodások és fuldoklások lesznek.
Nekem lenne egy kerdesem amellett, hogy jogos h minden annyit er, amennyiert elviszik. A kerdes.: hogy araznal be egy ingatlant, ha egy ugyanazon lokacioban ugyanolyan tipusu ingatlan legolcsobban x ftert van hirdetve, es a kovetkezok sorrendben 1.2x, 1.4x, 1.5x?
Hát igen. Az ár akkor ok ha 1M körüli van az alku. Amíg ott nincs vételi erő ..addig csak elárazás. A balekfogás nem olyan egyszerű még a pörgő piacon sem.
Köszi. Ismerem a sztorit, azert is josoltam a kiarazodast es a brutal arszintet a infla kezdeten itt. 40% infla volt hazudva. Ez mind beepult mindig is. Usa 1970tol detto. A reszvenypiacba is bemegy. Az otp siman 25-27e lehet iden. 2 eve meg 9e volt... Nezzel ra az UAL reszvenyre. Tradicionalis legitarsasag majd 3xzott 24ben, telekom detto, mert az infla noveli az arbevetelt igy a cegertek nominalisan no. Nalunk van komoly gond vasarloerteken. 2p10 ota bestagnaltunk a rezsim gazdasagpolitikaja miatt, es megis eszkozaremelkedes van(lufi? vagy csak elszegenyedes?) Erdemes megnezni a grafikonokat. Brutalis, de igaz. A blokkosodas/a globalizacio megszunese pedig kivegezheti az országunkat! Nem is ertettem soha akik ezt tamogattak. https://www.valaszonline.hu/2024/12/30/eletszinvonal-gazdasag-fizetesek-versenykepesseg-gazdasagpolitika-statisztika/
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link