Topiknyitó: Törölt felhasználó 2010. 11. 08. 15:12

Kezdő Tőzsdézők és Spekik ide! – Általános kérdések+válaszok Kezdőknek és Középhaladóknak!  

Szevasztok!



Az új, kezdő Tőzsdézők, tőkepiac iránt érdeklődő Személyek kedvéért nyitottam ezt a fórumot. Segítsünk Egymásnak, segítsünk az ifjonc Tőzsdetitánoknak! :-)

Közös összefogással minden sikerülni fog Gyerekek!!



Itt bárki leírhatja a témával összefüggő kérdéseit, és biztosan válaszok is érkeznek e kérdésekre a már tapasztaltabb, haladó Tőzsdézőktől, Spekiktől.



Mindenkinek sok sikert, szerencsét és kitartó küzdelmet kívánok az életben és a tőzsdén is!

Hadd tegyek föl kezdetként jómagam néhány szakmai, általános jellegű kérdést (is):

(Demonstrálva, hogy bármilyen (akár könnyűnek mondható kérdést) is föl lehet tenni, nem szégyen!)



1.Mit jelent az ’EV’?

2.Marzs fogalma?

3.Részvényfelaprózás fogalma?

4.Részvényösszevonás fogalma?

5.'Reversed split' mit jelent?

6.Nyitó szakasz, záró szakasz hogy alakul ki, hogyan kell kiszámolni a részvények nyitó és záró árait?

7.Tőzsdei Kivezetési szabályok?

8.Stop Loss fogalma? Mikor érdemes használni?

9.Lombardhitel fogalma?

10.Tőkeáttételes pozíciók felvétele? Mit jelent pontosan és hol lehet ilyet igénybe venni?

11.Arbitrázs fogalma?

12.Derivatíva fogalma?

13.Swap, Swaption fogalma?

14.1 kontraktus=100 db részvény? Jól tudom?



Minden Kezdő és Érdeklődő nevében köszönjük szépen a válaszokat előre is!



Merjünk bátran kérdezni! Ne szégyelljük tudatlanságunkat! :-) Tanuljunk!!



Sziasztok!! Legyetek jók!!
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
prmiklos 2010. 12. 09. 22:39
Előzmény: #59  Johnny178
#60
Hát már megint mit nem veszek észre??? Állandóan elvakít a jószándék? :-)
Johnny178 2010. 12. 09. 22:36
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#59
Wongika Huh nem kéne ilyen szinten hülyére venni az embereket, aki kicsit is nyitott szemmel olvasgat itt, az könnyen átlátja az egyszemélyes színházadat :DD
prmiklos 2010. 12. 09. 22:33
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#58
Azért arra vigyázz, hogy bár lehet 3-4%-ot keresni, de bizony bukni is! Ne mis annyira nehéz:-)

Hybrid, Őrmester, Humet.. Jujj! Kezket el! Van ugye egy ilyen topik: link

Nem mondom, hogy nem lehet rajtuk keresni, de....
Törölt felhasználó 2010. 12. 09. 22:24
Előzmény: #56  Törölt felhasználó
#57
T. pénznyelő! igaz,nem én vagyok a címzett,de ha megengeded annyit hozzátennék hogy valahogy én is így gondolom.én még nem mérnék külföldi piacon kereskedni,főleg hogy még elméletet tanulok,és még csak most kezdem a gyakorlati tőzsdézést...így azért annyi eszem van,hogy belássam hülyeség lenne egybűl nemzetközi piacon kezdeni...OTP szerinted is jó akkor? havonta 3-4 %-ot lehet vele szakítani ugye,ha az ember már ért a technikai elemzéshez is?köszi a tippet.
ja és mik ezek a részvények hogy hybridbox,Ormester,kulcssoft,appennini,
genezis és hamet?bocs,ha hülye a kérdésem...de olyan furi részvénynevek ezek,és nekem újak...
ja,és lehetne majd 5-6 elméleti kérdésem még Hozzád?hálás lennék.
Törölt felhasználó 2010. 12. 08. 05:03
Előzmény: #54  Törölt felhasználó
#56
Nem értek egyet Enigma8-al.
1. Illikvid a magyar piac -> attól függ, melyik papír. A nagyok nem illikvidek egy kis speki számára.
2. Mutyis - ez igaz, de a nagyok itt is kivételek. Az OTP nem mutyis.
3. Külföldi piacok - kezdőként kevésbé javasolnám. Persze, ha esetleg az a kezdő kint él valahol, az más. De egy sima magyar kisspekinek mindenképpen a hazai piac a jó tanuló hely. Itt van, itteni híreket olvas, sokkal inkább képben tud lenni minden rezdülésre, mint egy nagy globál piacon.
4. "Dax -ban egy kontraktussal szigorúan" -> na ez az, ami pláne nem ajánlott kezdőnek. Derivatív piac kizárólag haladóknak. Kezdeni a prompton kell részvényekkel.
5. "A veszteséget kíméletlenül el kell vágni" -> ez viszont ALAPSZABÁLY.

Szóval az én javaslatom:
Hazai piac, nagy papír, azon belül is elsősorban OTP, és vele megfogni néhány naptól pár hónapig tartó rövidebb/középtávú trendeket. Ezen lehet tanulni. Aztán jöhet más papír. Jöhet a BUX határidő, speki papírok. És utána külföld.

Szvsz.
Törölt felhasználó 2010. 12. 07. 23:09
Előzmény: #54  Törölt felhasználó
#55
T. enigma!
Köszönöm a segítségét!jó volt olvasni,bár én először elméletben,majd gyakorlatban itt a magyar tőzsdén szeretnék tanulni,gyakorolni élesben is.külföldi piacokat,tőzsdéket nem nagyon ismerem,csak amcsi tőzsdéket elméletben,de élsben kezdőként lehet nem vállalnám be.egyik ismerősöm is,ügyesen csinálja,technikai elemzéshez,stb. jól ért,OTP-vel havonta megcsinálja a 4-5 %-os profitot,és még többet ennél is.nekem is elég lenne ilyen hozam havi szinten.
köszi még egysszer,rendes tőled!
Törölt felhasználó 2010. 12. 04. 12:18
Előzmény: #52  Törölt felhasználó
#54
Pár mondatban én is megpróbálok segíteni.
Talán azzal kezdeném, a magyar piacot nem is ajánlom kezdő tőzsdés számára. Miért? Annyira illikvid, és annyira mutyis, hogy nagy veszteségek garantáltak. Az állandó rések amit itt semmivel sem tudsz kivédeni megpecsételik a sorsát a hazai kereskedőknek.
1.) Tehát csak külföldi piac
2.)Dax -ban egy kontraktussal szigorúan, és nem engedni a csábításnak. Fél év gyakorlás , és legalább egyszeri játékpénz elvesztés után , újra értékelni mindent.
3) A veszteséget kíméletlenül el kell vágni, mert a tőzsdén bármi megtörténhet.
Egy technikai elemzés sulit nem szabad kihagyni, az ára egy hónapon belül megtérül.!!!!!!
Törölt felhasználó 2010. 12. 04. 10:36
#53
A forgalom növelése csak járulékos hatás. Komoly hátrányban voltunk, amiatt, hogy csak 1 órát tudtunk együtt kereskedni az amerikai piacokkal, most már 1,5 órán át tudunk együtt kereskedni velük. Ami egyre inkább fontos lehet, figyelembe véve a nemzetközi tőkepiacok hektikusságát.
Törölt felhasználó 2010. 12. 04. 00:49
Előzmény: #47  prmiklos
#52
T. fokukac és prmiklos Fótumtársak!
nagyon szépen köszönöm válaszotokat, kedves segítségeteket!Szerintem értem már a marzs fogalmát, végülis nem is olyan nehéz megérteni,így konkrét példán keresztül sokkal könnyebb a megértése!Rendes Tőletek nagyon.köszi még egyszer!Ha valami segítség kell,nyugodtan szóljatok,és én is segítek Nektek (is),amennyiben tudok!

prmiklos! sajnos a záróáras fogalomkörben még én sem látok tisztán,szóval nem nagyon tudok segíteni Neked.annyit viszont én is olvastam több gazdasági honlapon,hogy ez a fél órás hosszabbítás, du.17:00-ig azért történt,hogy nagyobb legyen a Bux-index napi forgalma,BÉT-forgalom növelés céljából lett meghosszabítva du. 5-ig!a lényege ilyesmi.de aki mégtud ebben segíteni Neked,nyugodtan írja le,én csak ennyit tudok mondani.

Kellemes hétvégét kívánok Mindenkinek!Jó pihenést!
Törölt felhasználó 2010. 12. 03. 10:07
Előzmény: #49  prmiklos
#51
az elsődleges cél a bét forgalmának növelése volt ezzel, most a hosszabbítással is.
a tradereknek meg lehetőség eladni, ill. venni. pl. tegnapi záróáron vett cuccot már lehetett realizálni.
Törölt felhasználó 2010. 12. 03. 10:07
Előzmény: #49  prmiklos
#50
az elsődleges cél a bét forgalmának növelése volt ezzel, most a hosszabbítással is.
a tradereknek meg lehetőség eladni, ill. venni. pl. tegnapi záróáron vett cuccot már lehetett realizálni.
prmiklos 2010. 12. 03. 09:08
#49
Sziasztok!

Nekem is lenne néhány kérdésem a kereskedési szakaszoka, pontosabban a zárást illetően.

Valaki említette, hogy a zárásban nem műödik a stop, azaz egy áresés esetén nem kerül likvidálásra a pozim. Pontosan milyen időszakra vonatkozik ez és mi az értelme?

Mi az igazi értelme a záróáras kereskedésnek? A BÉT leírása erről a szakaszról:

"Záróáras kereskedési szakaszban az ügyletek folyamatos ajánlatpárosítással jönnek létre, de csak az értékpapír adott kereskedési napra meghatározott záróárán. Amennyiben az adott napon egy értékpapírnak nincs záróára, úgy aznap nem lehet ebben a szakaszban ügyletet kötni. Ajánlatot is csak a záróáron lehet beküldeni az Ajánlati könyvbe. Mivel az ajánlatok ár szerint nem priorizálhatók, ezért ezek párosítása időprioritás szerint történik, azaz a korábban tett ajánlat megelőzi a később bekerülő ajánlatot."

Köszi

M
prmiklos 2010. 12. 02. 17:59
Előzmény: #46  fokukac
#48
Röviden fogalmazva a marzs az árrés ( a nyújtott hitelek kamatbevétele - a források kamatköltsége), a profit pedig az árrés - költségek és ráfordítások. A részvényeken sem az eladási ár és a vételi ár különbsége a profit, abból még le kell vonni a trade költségeit. A jobbik eset az, ha ez a végén pozitív :-)
prmiklos 2010. 12. 02. 17:54
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#47
A fenti két kamat közötti különbség, azaz ez nagy nyereség számukra, jól gondolom??

Bár nem engem kérdeztél, de jól érted a dolgot. Tulajdonképpen a marzs "olyasmi", mint a kereskedelemben az árrés, azaz a bekerülési "költség" és a bevétel különbsége.
fokukac 2010. 12. 02. 17:51
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#46
Helló.
Akkor lenne a hitel- és a betéti kamatok közti marzs tiszta haszon, ha a bank betét- és hitelállománya megegyezne.

De mivel kis hazánkban a hitel/betét mutató többnyire magas, 1,2-1,5 közötti, így a magyar bankoknak is forrást kell bevonniuk, vagy a külföldi anyabankjuktól, vagy a pénzpiacról, ami árnyalja a képet. A válság előtt nagy volt a likviditás, olcsó volt forrást szerezni, aztán, amikor csődbe ment 2008 szeptemberében a Lehman Brothers, befagyott a pénzpiac, senki nem hitelezett senkinek, nem mertek adni pénzt senkinek, a bankok sem, egymás között, így a bankközi kamatok is az egekbe ugrottak... szóval ez árnyalja a képet.

Ui. ja, és a kamatmarzsból származó nyereség egy dolog, de egy másik dolog a hiteleken elszenvedett veszteség... (nem fizetés és/vagy a fedezetül szolgáló tárgy elértéktelenedése, piacképtelensége miatt)
hiába termelnek a bankok nyereséget a marzsaikon, ha százmilliárdokat írnak le hitelezési veszteségként...
evakata 2010. 12. 02. 17:43
Előzmény: #22  Törölt felhasználó
#45
Bár nem én tettem fel a kérdéseket, de én is köszönöm. Végre valaki normálisan tud válaszolni, és nem csak mellé beszél.
Törölt felhasználó 2010. 12. 02. 16:10
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#44
T. pénznyelő! megköszönném,ha tudnál még 1-2 dologban segíteni nekem.Szóval az lenne a kérdésem,hogy,ha jól értettem szavaidat, akkor a 'Marzs' fogalma a következő: A vételi és az eladási ár különbözete, azaz értékkülönbözet.
A konkrét példádnál maradva:
"Pl. egy bank esetében kamatmarzs a hitel és betéti kamatok különbsége."

szóval úgy érted, hogy a hitelkamatok és a betéti kamatok különbsége a kamatmarzs a bankok esetében????
bocsi,de ez nem volt számomra egyértelmű,lehet félreértettem.

Végülis bankok esetében a kamatmarzs az a különbözet ami a bankok számára tiszta profit, ugye?A fenti két kamat közötti különbség, azaz ez nagy nyereség számukra, jól gondolom??

köszi előre is a segítséget.

minden Jót!!
Törölt felhasználó 2010. 12. 01. 11:12
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#43
T. pénznyelő!nagyon szépen köszönöm a segítséget! örülök,hogy itt ilyen normális,segítőkész tőzsdések vannak.Majd,ha tudok valami újat,vagy olyat,amit hátha nem tud más,leírom ide,megosztom én is mindenkivel természetesen,segítve másokat is.köszi még egyszer.minden jót kívánok!!
Törölt felhasználó 2010. 11. 30. 23:02
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#42
1. Peer group = összehasonlító csoport.
2. Nettó eszközérték = befektetési alapoknál egy jegy pillanatnyi piaci árakon számított eszközértéke költségekkel csökkentve.
3. Benchmark általánosan viszonyítási alapot jelent. Egy olyan mutató, adat, adatsor, ami alapján a vizsgálandó mutató, adat, adatsor, stb. összemérhető. Pl. egy kötvényalap benchmarkja a MAX kötvényindex. Egy hazai részvényeket tartalmazó részvényalap benchmarkja nyilván a BUX. Stb. stb.
4. Ticker = valamilyen tőzsdei instrumentum tőzsdei rendszerbeli kódja.
5. Na ezt itt képtelenség kifejteni. Ez önmagában egy nagyon terjedelmes hozzászólás lenne. A legfontosabb néhány: P/E (árfolyam/nyereség) - azt mutatja meg, hogy az adott piaci ár hányszorosa az éves nyerőnek. P/BV (árfolyam/könyvszerinti érték). EPS (egy részvényre jutó nyereség), BVPS (egy részvényre jutó könyvérték). ROA, ROE (eszköz, ill. saját tőke arányos nyereség). Kapitalizáció (piaci értéken számított cégérték). És persze egy sor számviteli mutató.
6. Lukratív = hasznot hozó.
7. Pakett = részvény pakk, csomag, stb.
Törölt felhasználó 2010. 11. 30. 22:00
#41
legyetek szívesek segíteni,nagyon megköszönném,és már fejlődök a tőzsdék világában szerencsére!

A következő fogalmak, tundivalók érdekelnének még engem:

1.'Peer group' jelentése?
2. Nettó eszközérték
3.'Benchmark' fogalma
4. Ticker
5. Fundamentális elemzés mutatószámai
6. 'Lukratív' mit jelent?
7. 'Pakett' fogalma

megköszönném a segítséget kedves portfoliós fórumozók! itt sokat lehet tanulni, és magamtól is már egyre többet tanulok,a neten is sokmindent megtaláltam már,de amiket fent felsoroltam,azokat nem nagyon találtam sehol.A technikai elemzés is egyre jobban megy már,tudok chartokat is rajzolni már,RSI,stb.!szóval fejlődőképes vagyok...:-)
na szevasztok! köszi előre is.

Topik gazda

MrGordon
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek