Topiknyitó: Törölt felhasználó 2010. 11. 08. 15:12

Kezdő Tőzsdézők és Spekik ide! – Általános kérdések+válaszok Kezdőknek és Középhaladóknak!  

Szevasztok!



Az új, kezdő Tőzsdézők, tőkepiac iránt érdeklődő Személyek kedvéért nyitottam ezt a fórumot. Segítsünk Egymásnak, segítsünk az ifjonc Tőzsdetitánoknak! :-)

Közös összefogással minden sikerülni fog Gyerekek!!



Itt bárki leírhatja a témával összefüggő kérdéseit, és biztosan válaszok is érkeznek e kérdésekre a már tapasztaltabb, haladó Tőzsdézőktől, Spekiktől.



Mindenkinek sok sikert, szerencsét és kitartó küzdelmet kívánok az életben és a tőzsdén is!

Hadd tegyek föl kezdetként jómagam néhány szakmai, általános jellegű kérdést (is):

(Demonstrálva, hogy bármilyen (akár könnyűnek mondható kérdést) is föl lehet tenni, nem szégyen!)



1.Mit jelent az ’EV’?

2.Marzs fogalma?

3.Részvényfelaprózás fogalma?

4.Részvényösszevonás fogalma?

5.'Reversed split' mit jelent?

6.Nyitó szakasz, záró szakasz hogy alakul ki, hogyan kell kiszámolni a részvények nyitó és záró árait?

7.Tőzsdei Kivezetési szabályok?

8.Stop Loss fogalma? Mikor érdemes használni?

9.Lombardhitel fogalma?

10.Tőkeáttételes pozíciók felvétele? Mit jelent pontosan és hol lehet ilyet igénybe venni?

11.Arbitrázs fogalma?

12.Derivatíva fogalma?

13.Swap, Swaption fogalma?

14.1 kontraktus=100 db részvény? Jól tudom?



Minden Kezdő és Érdeklődő nevében köszönjük szépen a válaszokat előre is!



Merjünk bátran kérdezni! Ne szégyelljük tudatlanságunkat! :-) Tanuljunk!!



Sziasztok!! Legyetek jók!!
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 11. 30. 21:52
Előzmény: #39  Törölt felhasználó
#40
Oké,kösz még egyszer.Rendi tőled.
na legyetek jók!Lenne még pár kérdésem majd hozzátok,főleg a haladó tőzsdésekhez ám!

Törölt felhasználó 2010. 11. 30. 16:38
Előzmény: #38  Törölt felhasználó
#39
Szívesen, ha tudok szívesen segítek.
Fontos a szolidaritás eszméje a gyakorlatban is, főleg itt a fórumon! Hisz egyszer Mindenki volt kezdő és Mindenki nehézségekkel küszködött főleg az elején a Tőzsde világában is!
Bár még én sem vagyok teljesen Profi, de jó úton haladok afelé, hogy azzá váljak! :-))
Törölt felhasználó 2010. 11. 25. 21:00
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#38
Most látom, elnézést kérek!
Köszönöm szépen a segítséget! Mindig tanul valami újat az ember!
Kezdem má kapisgálni a tőzsdét...
Törölt felhasználó 2010. 11. 25. 20:58
#37
Segítsünk egymásnak Gyerekek!!

Ma nagy bukta volt sajnos...
pioca
pioca 2010. 11. 22. 12:04
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#36
Buxmasters real time mennyire hiteles?
Törölt felhasználó 2010. 11. 22. 11:47
#35
Tovább ajánlom figyelmedbe André Kostolany műveit! Érdemes elolvasni!
Törölt felhasználó 2010. 11. 22. 11:46
Előzmény: #30  Törölt felhasználó
#34
Ha szabad egy kis segítséget, pontosítást 1-2 kérdéshez:

1. Goodwill=Cégérték (Számviteli-pénzügyi tanulmányok, ismeretek alapján)

Továbbá:

Arbitrázs:
Kiegyenlítő kereskedelem, az egyik piacon vásárolt értékpapír vagy deviza azonnali eladása egy másik piacon az árfolyamkülönbség kihasználásra érdekében. A különböző piacok közt lévő árkülönbözet kihasználására kockázat vállalása nélkül nyílik lehetőség.

Remélem tudtam segíteni valamiben.
Üdv.!!
Törölt felhasználó 2010. 11. 16. 13:12
#33
az előttem hozzászólótól kérdezném, hogy mi ez a gonoszkodó és durva hangnem itt a fórumban! Legyen szíves tiszteletben tartani az ide látogatókat, a Kezdőkkel együtt, akik tanulni szeretnének! Megértését köszönöm!
Lehet Más a Fórumozás!
Mr_Gordon-Gekko 2010. 11. 15. 16:19
Előzmény: #9  sasa44
#32
Ez a MR GORDON csak szívat benneteket. Ha olyan buták vagytok hogy időt pazaroltok rá , meg is érdemlitek . Ha jó indulat lenne benne már ezt a nevet sem vette volna föl. Ha ráharaptok a hülyeségére, fogtok még egy csomó ilyet kapni a nyakatokba.

Én egyet megtanultam !
Csak ismert hiteles személynek érdemes segíteni, válaszolni. Az internet tele van csalókkal sumákokkal.
Remélem az én hozzászólásom lesz a legutolsó ebben a topicban. De ha nem az se érdekel mert megérdemli az aki csukott szemmel jár, ha becsapják.
Törölt felhasználó 2010. 11. 15. 15:47
Előzmény: #29  Törölt felhasználó
#31
Tisztelt pénznyelő!
Neked különsképpen köszönöm szépen a segítséget! Nagyon korrekt és normális válaszokat adtál, ami nagy segítség egy kezdő-haladó Tőzsdésnek! Az igazsághoz hozzátartozik,hogy egy kissé Haladó Tőzsdés ismerősömmel együtt állítottuk össze a kérdéseket, ő segített nekem, szóval a kérdéssor összeállítása főleg az ő érdeme, viszont én is tanulgatok Tőle (Ő sem tud mindent még, viszont nagyobb alapismeretei vannak, mint nekem, így segít is nekem előrébb jutni valamennyire)
Viszont nagyon örülök, hogy itt a fórumon is vannak ilyen normális emberkék, mint pl. Te! Aki segítőkész, korrekt, és nem olyan lekezelő a kezdőkkel, mint pl. 1-2 más hozzászóló itt. Szóval, ha én segíthetek Bárki másnak is, akár a kérdésekkel is, annak nagyon örülök, ezért van ez a fórum, hogy Mindenki okosabb legyen és helytálljon a Tőzsde világában is. :-)

Még egyszer köszönöm Neked, ha bármi olyan van, amiben tudok segíteni Neked, csak szólj nyugodtan, Te egy normális ember vagy, el kéne ez a fajtaösszefogás, szolidaritás itt kis hazánkban!

Ha nem gond, lenne még egy új kérdésem, az egyik topicban találkoztam a következő kifejezéssel:

'Peer group'

Ez pontosan mit jelent? Valamilyen csoport? Tanult angolt, a második szó nekem is tiszta, csak az egész kifejezést, fogalmat nem értem...

Köszi előre is! Legyen Neked szép napod!
Törölt felhasználó 2010. 11. 15. 15:36
#30
köszönöm Mindenkinek a segítséget!
Törölt felhasználó 2010. 11. 14. 19:48
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#29
Azt hiszem, felülbecsültelek a "gimis"-el. A lenti reakcióddal leértünk az oviba.

Magadra hagylak a homokozódban.
Törölt felhasználó 2010. 11. 14. 18:22
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#28
gimis fórumfüggő vagy látom

s senki sem kíváncsi rád
jól írtad
Törölt felhasználó 2010. 11. 14. 09:06
Előzmény: #25  Törölt felhasználó
#27
Téged meg kikérdezett, te gimis fórumfüggő? Senki se kíváncsi itt rád.
Törölt felhasználó 2010. 11. 14. 08:17
Előzmény: #22  Törölt felhasználó
#26
azért nem ártana a forrást is megjelölni

:)
Törölt felhasználó 2010. 11. 14. 08:17
Előzmény: #23  mereszZenesz
#25
:DD

pont jótól kérded

részvénye még életében nem volt

Törölt felhasználó 2010. 11. 14. 00:46
Előzmény: #23  mereszZenesz
#24
Jós nem vagyok:)

Amúgy minden a reggelen múlik. Ha pl. Kína korrekciózik, akkor jó eséllyel 0, ill. inkább fel. Ha Kína tovább esik, akkor pénteken megvolt a korrekciónk felfelé és hétfőn tovább le.
mereszZenesz 2010. 11. 14. 00:29
Előzmény: #22  Törölt felhasználó
#23
esünk pénznyelő hétfön vagy nem esünk
Törölt felhasználó 2010. 11. 14. 00:07
Előzmény: #1  Törölt felhasználó
#22
MrGordon, kérdezni valóban jó, ha kérdez egy kezdő, ez tényleg fontos és jómagam szeretek is ezekre válaszolni, de ez a kérdéssorod kb. olyan, mintha azt az egy kérdést tetted volna fel, hogy mit kell tudj, ha tőzsdézni akarsz:) Szóval szinte mindenre rákérdezel. Ami nem baj, csak így ezt ilyen általánosságban egy ilyen fórumon nem nagyon lehet leírni. Ráadásul a kérdéseid jó része olyan, hogy a válasz értelmezése már feltételez némi alapfogalmi ismeretet, így mégnehezebb a válasz újabb kérdésözön nélkül. Úgyhogy javasolnék én is egy rakás olvasást neked.

De hogy ne hagyjalak konkrét válaszok nélkül:

1. EV = Enterprise Value. Azaz cégérték.
2. Marzs = értékkülönbözet. Pl. egy bank esetében kamatmarzs a hitel és betéti kamatok különbsége.
3. Részvényfelaprózás, vagy más néven split lényege: 1 részvényből lesz X. Rendszerint mondjuk 10, 100 ilyesmi. Pléda. OTP 2002-ben 20000 Ft volt, a névérték 1000 Ft és összesen 28 millió részvény. Minden 1 db 1000 Ft-os névértékű OTP részvény helyett lett 10 db 100 Ft-os névértékű OTP részvény. A piaci ár 20000 helyett 2000 lett. Mindenkinél ugyanannyi érték marad természetesen, ahogy a cégérték is változatlan marad ennej hatására. Az tizedelődött, de tízszerannyi papírod lett.
4. Részvényösszevonás az előzőnek pontosan a fordítottja. X részvényből lesz 1 új. Azaz pl. 10, 100 régiből 1 új. Ez történt a Humet-el 2002-ben, meg fog majd most. Mindenkinek 100-adannyi papírja lesz, a piaci ár meg 100-szoros.
5. Reversed split = részvényösszevonás. Lásd előző pont.
6. A nyitó, zárüó szakaszban egyetlen áron történnek a kötések. Az ajánlatok egy ideig gyűlnek és egy úgynevezett egyensúlyi áras algoritmus alapján meghatározódik egyetlen ár, amin az összes kötés létrejön. Az egyensúlíi áras algoritmus lényege, hogy az az ár lesz a nyitó, ill. záróár, ahol a legtöbb ügylet jön létre. Ennél az árnál magasabb eladási, ill. alacsonyabb vételi megbízás biztosan nem teljesül. De ugyanígy biztosan teljesen az ennél alacsonyabb eladási, magasabb vételi ajánlat.
7. Lásd jogszabályok.
8. Stop loss. Ez egy olyan megbízás mely egy meghatározott ár (aktiválási ár) elérése után kerül be a tőzsdei rendszerbe. Eladási stop esetében akkor, ha a részvény átlépi lefelé az aktiválási árat, vételinél fordítva. Hogy mikor kell használni? Alap tőzsdei tanszöveg, hogy mindeig:) De ez inkább egy alaphozzáállást jelent, hogy a veszteséges pozijaidat egy szint után mindenképpen zárd. De ez nem jelenti azt, hogy mindenképpen legyen bent stop megbízásod. Egy illikvid papírban elég nagy hülyeség ilyet betenni. De egy likvid papír esetében se tesznek ilyet be mondjuk 10 mrd értékben. A jó stop megválasztása örök vita és nagy kérdés. Általánosságban ilyen nincs is. Egyéni kereskedési stratégia, szokás, kockázattűrőképesség, piac, instrumentum, sőt időszak és helyzet függő is.
9. Értékpapírokra felvett hitel. Ma már kevésbé divatos, mert a derivatív termékek miatt ennél olcsóbban és nagyobb tőkeáttételt is el tudsz érni.
10. Tőkeáttételes pozi lényege, hogy a pénzednél nagyobb értékű pozíciód van. Pl. az előbbi lombardhitel. Van 1 millió Ft-od és ebből vettél (mondjuk most 5000 Ft) 200 db OTP-t. Erre az értékpapírra felvettél mondjuk 1 millió hitelt (ennyit nyilván nem lehet, de tegyük fel), ebből megint vettél 200 db OTP-t. Ez egy tőkeáttételes pozi, mert 1 millióból 400 db OTP-d van, aminek a piaci értéke 2 millió, azaz 1 millióból 2 milliónyi pozíciód van. Ez egy 2-szeres tőkeáttétel. Ha az OTP emelkedik 10%-ot, akkor te a 2 millióhoz képest keresel 10%-ot, azaz 200e-t, de ez az 1 millió létező tőkédhez képest 20%-os nyerő. Ugyanez bukóban is így zajlik. Ezt jelenti a tőkeáttétel. És éppen ez a veszélye is. Származékos termékeknél simán el tudsz érni 5-szörös tőkeáttételt is itt a BÉT-en, ami azt jelenti, hogy ha az alaptermék 20%-al mozdul el, akkor az neked 100%-ot jelent a tőkédhez képest, azaz dupláztál vagy elment MINDEN befektetett pénzed.
11. Arbitrázs = kockázat nélküli nyereséget biztosító ügylet. Piaci félreárazások esetében fordulhat elő. De ebben felgyorsult, programozott, globalizált, információs világban ez egyre kevésbé és egyre kisebb mértékben fordulhat elő. Egy egyszerű példát írok. Elmész külföldre és látod az egyik, legyen "A" pénzváltónál, hogy 100 Ft-ot kell adj egy helyi pénzért és ha visszaviszed az 1 helyi pénzt, akkor 90 Ft-ot kapsz érte. Megnézel egy másik pénzváltót, legyen ez "B", ott mondjuk 1 helyi pénzért csak 80 Ft-ot kapsz, de csak 88 Ft-ot kér az 1 helyi pénzért. Ha leleményes vagy, rájössz, hogy ez tök jó helyzet, mert ennél a "B" pénváltónál megveszed 88 Ft-ért az egy helyi pénzt és átviszed az "A"-ba, ahol 90-et adnak érte. Ez egy kockázatnélküli üzlet. Ez az arbitrázs. (na most ha nagy tételben elkezdenek az emberek "B" pénzváltónál helyi pénzt venni, hogy aztán azt "A"-nál biztos haszonnal eladják, "B"-nél előbb-utóbb hiány lesz a helyi pénzből, "A"-nál meg Ft-ból, így kénytelenek lesznek az árfolyamaikon úgy igazítani, hogy ez a lehetőség meg fog szűnni).
12. Derivatíva = származtatott termék. Egy részvény az egy alaptermék, egy cég valamilyen tulajdoni hányadát megtestesítő papír. A derivatíva ezen alaptermékek származtatott terméke. A határidős termékek, az opciók és mindezek valamilyen kombinációi mind ilyenek.
13. Na ezt itt hosszú lenne részletesen elmagyarázni. A swap általában deviza- vagy kamatcsere ügylet. Egy összetett megállapodás, ez általában egy azonnali és egy határidős részből áll.
14. A kontraktus a derivatív termékek kötésegysége. Teljesen változó mértékű. A határirdős BUX-ban, ha Ft-osítod a BUX-ot akkor 10 db egy kontraktus. De ez részvényenként, instrumentumonként változik (devizapiacokon pl. van olyan, hogy 1 millió euró 1 kontraktus).
Törölt felhasználó 2010. 11. 13. 22:30
#21
kössszike szépen a nagy segítséget!!
Itt tényleg véprofi tőzsdések vannak a beírások alapján. :-)
Azért várom sok szeretettel a válaszokat!
hány legény van talpon a vidéken??

Van olyan valaki, aki ne csak linkelni tud?
Neten én is sok mindent megtaláltam már...

E topic értékes a Kezdőknek (is), nem szbad hagyni elveszni, ezért minden nap lesz itt hozzászólás remélhetőleg...:-)

Na ciao, jó bulizást:)

Topik gazda

MrGordon
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek