Január közepe van, de az ígérethadjárat már javában tombol. A Fidesz már 14. havi nyugdíjnál jár, a TB járulékot harmadával csökkentené, az MSZP egyelőre mérsékeltebbnek tűnik (talán tanultak 2002-ből?), de lassan neki már csak a 15. havi nyugdíj jutna. Az SZDSZ egykulcsos adóval kíván egyszerűbb és átláthatóbb rendszert teremteni (melyet nem szabad összekeverni a radikális adócsökkentés mítoszával), az MDF egyelőre az elvek szintjén van, nemzeti összefogásról beszél, és a pártok választási túlköltekezése ellen tiltakozik.
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=63916
pf: "....2020-ban is hasonló helyzet állt elő: a januárban rögzített nyugdíjemelésnél a tényleges infláció magasabb lett, így novemberben kompenzációt kaptak a nyugdíjasok. ...." De azok a nyuggerek, akik okt 30 előtt elmentek, nem kapták meg az időarányos nyugdíjrészüket (kompenzációt), azaz visszanemtérítendő hitelt kapott a kormány ezektől az idősektől. Írásban kérdeztem Szentkirályi Alexandra kormányszóvivőt, hogy a 2020.08. 31-én elhunyt Édesanyám, a jan 1. és aug 31. közötti 8 hónapos nyugdíjkompenzációt mikor kapja meg? Válaszra sem méltatott. :(
az itthon maradok járnak rossz... aki kiment ,kimegy kintről kapja a nyugdíját, ha ha visszajön akkor is és nagyobb vásárló erő lesz mint a magyaro,.nyugdíjas..........itt élők továbbra is nyomorogni fognak kivéve :..................
Ha az összes kormányzat nem a munkavállalók kifosztása általi nyuggerszavazók megvásárlását tűzte volna ki célul, akkor az a nyomoronc munkavállalónak nem hitelből kellett/kellene fogyasztania, hanem a fizetéséből. Lehet magyarázni, hogy fogyaszt a nyugger, de ez nem igaz: Az aktív és fiatalabb az életviteléből adódóan: - több ruházat - több élelem - több szegmens felé való érdeklődésből fakadóan - számítástechnika, autóipar, stb - nagyobb spektrumú és arányú vásárlás stb-stb... Szóval teljesen felesleges ezzel is példálózni, mert ha már régebben megoldották volna azt, hogy a melósnál hagyják a lóvét bőven, amely többszörösen fogyaszt az életkorától és így az életvitelétől, gondolkodásából fakadóan, többet lehetett volna az így - vélhetőleg jobban felpörgő gazdaságból idővel visszaosztani. De kell a nyuggerszavazó mindegyiknek, tömegükből adódóan. (És igen, tisztába vagyok azzal, hogy a szüleim is nyuggernek vannak nevezve meg én is leszek az, erre nem kérek mantrát, bukó vagyok, ja) A véleményemet tartom.
Olyan nagy megtiszteltetés a számomra, hogy egész életemben fizethettem a nagyon magas nyugdíjjárulékot és én majd pont kábé elmehetek a ká anyámba amikor nekem is kapnom kellene valamit. Egy dolog tartja bennem a reményt. Mivel ez egy nagyon magas butatartalmú ország és a politikusai nagyon populisták, talán nem hagynak mégse éhenhalni egy széles szavazóbázis tagjaként húsz év múlva.
pf: "... Magyarországon napról-napra nyilvánvalóbb, hogy félmillióval kevesebb - munkaerőpiacra beérő - gyerekkel és 600 ezernél is több kivándorlóval, illetve tartósan külföldön dolgozóval - azaz a mai adatokhoz képest legalább 1,1 millió fővel kevesebb járulékfizetővel - nem lehet biztosítani az addigra kétszázezerrel több nyugdíjas ellátmányát a ma megszokott szinten 2030-ban. Később még rosszabb lesz a helyzet, hiszen a 2040-es években nyugdíjba hömpölyög az utolsó nagy létszámú magyar generáció, a Ratkó-unokák nemzedéke is, akik után rémisztő demográfiai sivatag szárítja ki a járulékfizetési potenciált.
Ki meri ezt megmondani az időseknek és még inkább a leendő öregeknek? Látjuk a választ: senki. A kormányzat, különösen a választások közeledtével, nyugtat: a rendszer fenntartható, nem kell aggódni. Persze halkan azért hozzáteszi, hogy legfeljebb 2030-ig lehet abban reménykedni, hogy többé-kevésbé a jelenlegi szinten működtethető a nyugdíjrendszer. Már ez is túlzóan optimista várakozásnak tűnik, hiszen minden felmérés arról számol be, hogy az itthon tanuló és dolgozó fiatalok jó része a külföldre költözést tervezgeti, azaz itthon nem kívánja a közterheket viselni. ..."
Miből jutottál ilyen messzire, ha gazdasági szakértőnek állítod be a véleményed? - Nem tudom, hol szerezted a gazdasági ismereteidet, de nagyon hiányosak! A tényeidet sem lehet értékelni, mert abszolút szubjektívek és értéktelenek!
Azt akartad mondani Transilvánia mögött ugye? - Mert annak az általad "Romániának" nevezettnek, Transilvániában van minden erőforrása, amivel nem nagyon tud megelőzni bennünket lassan 100 éve!
Ha valaki túlzottan magas bért akar, és annyit nem fizetnek sehol, akkor lejjebb ad az igényeiből, ennyi. Szerintem pontosan ugyanazt mondjuk a képzettséget nem igénylő munkakról, nyilván azért érnek annyit, amennyit, mert barki el tudná végezni. És hiany sincs belőle, csak egyesek azon csodalkoznak, hogy már nincs segédmunkas feketén, minimalbér alatt.
Törölt felhasználó2017. 11. 14. 13:33
Előzmény:
törölt hozzászólás
#141
Nem azt mondtam, hogy tanulatlanok, és tudatlanok, hanem azt, hogy rinyakultúra van, többek közt ezért is tudott népszerű lenni egy kánaánt ígérő messiás figura.
A fodraszos reszemrol csak hasonlat volt es direkt tulzo szamokat irtam. Arra celzok hogy atlag meloban nincs ilyen merteku berre lehetoseg. Vagyis van ha szolgaltatasok is olyan dragak lesznek mint kint de akkor ugyanugy kevesnek ereznek a magas bert is. Mert szvsz sokan azt varhak hogy mas dolgozzon jol olcson csak neki jar a sok penz konnyebb meloert. A meki ne legyen 3000 per szendvics. A fodradz ne kerjen el csak 1500-t de o recepcioskent 300 bruttot kapjon.
És perdze akkor még mindig felmerül az a kérdés is, hogy ok, lehet fárasztó fizikai munkát végezni, de ha többet keresnek kevésbé megterhelő munkával, akkor nyilván nem előbbit fogják valasztani.
A napszámos munkákra azért lehet csak dragábban talalni embert, mert nem éri meg miatta otthagyniuk a közmunkát, de erről már rengeteg cikk született. Másrészt a falvak szépen lassan kihaltak, a legtöbb helyen csak az öregek vannak, és tudod miért haltak ki? Pontosan amiatt, mert nem tudtak ott a fiatalok megélni, elkezdeni az életüket. Ezért tettek érte, elköltöztek, akár belföldön mashová, akár külföldre.
De miből szűrsz le ilyeneket, azon túl, hogy tudjuk, hogy már az ókori görögök szerint is az utanunk következő generáció mindig silányabb? Megkérdezték mennyi egy jó fizetés, mondtak egy számit, honnan tudod, hogy aki egy nagy számot mond, az mit tesz, mit nem tesz majd érte?
Nem is mondtam hogy munkaero hiany van. Inkabb azt hogy bizonyos melokat degradal vegezni sokaknak es mindenki inkabb konnyu de jol kereso melot akar. Van aki inkabb otthon ul de nem megy el erdore vagy a foldre melozni ( es most ne pestrol nezzuk hanem Nograd es szabolcs megyet pl ). Hiany nem ugy van hogy nincs ember hanem ugy hogy kenyelmesek az emberek es kemeny munkat nem vallalnak. Regen rrengeteg falubeli volt kint sajat foldjein is ( azert rendes fizu se volt csak ami megtermelodott ) most allami tamogatas mellett se latni 5-od annyi embert se. Mert az melos dolog.
Akkor nem érted a hasonlatot. A mostani palyakezdők ugyanazon területen kétszeresét elkérhetik, mint amennyit én kaptam évekkel ezelőtt. És nem tartom ezt túlzasnak. Ami a képzetleneket illeti, azok a bérek bizony alacsonyak. Egy szóval nem mondtam, hogy ez nem azért van, mert barki meg tudná csinálni, épp ellenkezőleg, pontosan ezt hangsúlyoztam, és azt, hogy hatalmas hazugság, hogy a képzetlenekből lenne hiány. A fodrászok meg nem is kérnek 500-at, azok a felmérések, amiket nézel, az átlagról szólnak, az érettségizők között ugyanúgy vannak informatikusnak, mérnöknek, jogásznak készülők is, ahogy olyanok is, akik nem fognak semmilyen diplomát sem szerezni
De pont ezert mondom hogy most eleg jo helyzetben vannak a fiatalok ( mind tanulas mind kulfoldi lehetosegek ) a korabbiakhoz kepest. Es tudnak sokkal jobb keresetet kiharcolni. Sok jo lehetoseguk van de nem tudnak sokan mit kezdeni vele es azt hiszik hogy a jo lehetosegek azok az alapok es mindenkinek jar nem megkuzdeni kell ezekert. Tanulhatna es lehetne programozo mernok de komoly szakember is komoly penzekert. De csak ha jo. Nem alapbol jar az utolso tanulonak is irodai munka es ceges kocsi.
Törölt felhasználó2017. 11. 14. 13:17
Előzmény:
törölt hozzászólás
#132
Bár egyszerűbb Orbánra fogni, de én meg úgy látom, hogy igenis megérdemeljük, ha a románok lehagynak minket. Nálunk még nemzeti büszkeséget is építünk a rinyakultúrára, a nyugati trendek tagadására, az idegen nyelvek nem tudására, a digitális analfabétizmusra. Egyébként érdemes megnézni a bolgarokat, na ők azok, akik viszont nem fognak minket lehagyni, mert amúgy nagyon hasonló mentalitást képviselnek, mint mi, amivel viszont egyre nehezebb lesz boldogulni. A fejekben kellene előbb rendet tenni, Orbán sem ok, hanem csak egy melléktermék.
Igen. Java fejlesztokent. De nem atlagosan minden munkara. Ha egy hajvagasra el tudsz kerni 10.000 forintot akkor a fodraszok kerhetnek akar 500.000 nettot is. De ha csak egy 1000-es akkor nem fognak 150 nettot se kapni. Marpedig a legtobb melo megtermelt erteke azert nem nott olyan mertekben.
Elég messze vannak a nyugati bértől a fiatalok szerinted túlzó elvárásai. Az igaz, hogy generaciós különbségek vannak, de annak örülni kellene, hogy a fiatalok már nem úgy gondolkodnak, hogy örülj, ha van munkád, hanen ennél motiváltabbak. "Nem beszelve arrol hogy azt a munkat amit vegez masik 10 tudna e ellatni vagy 1000" Akkor te is belátod, hogy betanított munkaból nincs, és nem is lehet munkaerőhiány? "Nem mondom melos dolog a favagas es hasogatas ( vegeztem en is es otthon is szoktam ) de azert arra barki kepes meg mondjuk AUDI motort tervezni sokkal kevesebben vagy egy penzugyi jelentest jol elkesziteni." Én meg pontosan ezzel kezdtem. Motor tervező mérnökből tud hiány lenne, valószínűleg van is, ellenben sültkrumpli sütőből, de még buszsofőrből sincs, hiaba próbálja ezt beállítani a média.
A "bezzeg a mi idonkben" dolgot azert hoztam fel hogy erzekeld hogy generacios kulombseg van. Es azert en a 90-es 2000-es evekrol beszelek nem a hetvenes evekrol. Es nem konkret osszegek a legfontosabbak hanem az hogy regen ertek volt ha dolgoztal. Megbecsultek a bert amit kaptal. Most meg mindenki azt hiszi hogy neki nyugati ber jar es nem erdekli hogy amugy meg egyaltalan kitermelie azt a penzt ( tehat realis-e a kovetelese). Nem beszelve arrol hogy azt a munkat amit vegez masik 10 tudna e ellatni vagy 1000. Nem mondom melos dolog a favagas es hasogatas ( vegeztem en is es otthon is szoktam ) de azert arra barki kepes meg mondjuk AUDI motort tervezni sokkal kevesebben vagy egy penzugyi jelentest jol elkesziteni. Mikozben ezek fozikalisan nem eppen megerolteto melok.
Egyébként én 2012-ben első nem gyakornoki munkahelyemen Java fejlesztőként bruttó 150-el keztem. Ettől még nem tartom pofátlannak azokat a mostani frissdiplomásokat, akik 250-300 nettót mernek mondani. Mert egyszerűen nem ugyanaz a piaci helyzet. Ami pedig a munkaerőhiányt illeti, még mindig nálunk fognak jóval olcsóbban felvenni egy pályakezdőt, nem hogy Nyugat-Európához, de a kínai nagyvárosokhoz képest is. A lényeg, hogy aki akar, talál itthon munkaerőt, csak meg kell fizetni.
Ha alkalmazotti jogviszonnyal veted össze, akkor szuperbruttó, nem bruttó. És számold bele, hogy alkalmazottként van fizetett szabadság, betegszabadság, valamint alkalmazottként az üresjáratokat is ki kell fizetni. Ha mindezt belekalkulálod, 8 órával is bőven minimálbér alatt lesz az. Nem véletlen, hogy más területeken meg egy 400 nettót kereső napidíja 100 ezer felett van. Amikor meg régi béreket hasonlítasz mostanihoz, vedd már figyelembe, hogy 100 ezer Budapesten vagy bármely nem munkanélküliségtől szenvedő megyeszékhelyen egy lakás bérlése, és ez nincs belesúlyozva az inflacióba. "Ha nulla vegzetseggel feltetelek nelkul fizikai munkara a brutto 130-160 keves akkor mennyi legyen a diplomas mar 5-10 eves tapasztalatu ber? 7-800 ezer? Es mibol termelodik ez ki? " Egy 5-10 év tapasztalattal rendelkező mérnöknek teljesen reális a 700-800 bruttó, vannak akik ennél jóval többet keresnek. Nemzetközi szinten még így is nagyon olcsó itthon a munkaerő. " A mekibe mennyi szendvicset kell eladni 300 brutto ber kitermeleseert?" Nem mindegy? Ők találnak 200 bruttóért munkaerőt, ezért nem kell 300 bruttót kifizetniük, ha pedig mégis annyit kellene, akkor újragondolhatják az üzleti modelljüket, ha kell.
10.000 ezres napidij meg 12 oraval szamolva is brutto 800 feletti oraber ami 128.000 Ft. Nem sok de nem tragikusan keves. De ha csak 10 oraval szamolsz mar 160 k brutto. Hat a 90-es evekben aranyaban kevesebbert meloztak emberek. A sajat foldunkon meg mi a toredekeert termeltunk es meloztunk. Igaz itt legalabb nem volt fonok de a munkat el kellett vegezni akkor is. A kozepiskolasok pedig mar 2015-ben netto 158-ban hataroztak meg a MINIMUM fizut. 240 az elfogadhato fizetes volt. Csak jelzem akkor apam bruttoba kereset ennyit 30 ev munkaviszony alapjan es az orszagos atlag netto 159 volt. Errol beszelek. Regen fiatalkent en nem azt terveztem hogy konnyu meloval 250-300 brutto indulo fizum lesz ( es ok ezt indulonak szanjak. Par ev utan mar mint tapasztalt munkavallalok sokkal tobbre szamitanak ). Szoval azert visszabb az agarakkal. Ha nulla vegzetseggel feltetelek nelkul fizikai munkara a brutto 130-160 keves akkor mennyi legyen a diplomas mar 5-10 eves tapasztalatu ber? 7-800 ezer? Es mibol termelodik ez ki? A mekibe mennyi szendvicset kell eladni 300 brutto ber kitermeleseert?
"En 14 evesen egesz napokat toltottem nyaron takarmany villazassal buza zsakolassal es ribizli szedessel." Úgy bírom az ilyen bezzeg a mi időnkben bullshitet... Most komolyan, te azt hasonlítod, hogy gyerekként, olyan életkorban, amilyenben ma nem is lehet hivatalosan dolgozniy gondolom akkor sem, mennyit kaptál mezőgazdasági munkáért, azzal, hogy felnőtt emberek mennyit keresnek egy munkahelyen? Ennyi erővel kiszámolhatnád a papírgyűjtés óradíját is, és mevmondhatnad a frankót, hogy bezzeg te már 10 évesen is olcsóbban dolgoztál. És úgy mellesleg az irodai munkák jobban fizetettek átlagosan, mint a fizikai munkák. Megy a rinya, hogy miért nem megy mindenki ácsnak, gázsszerelőnek, kőművesnek, stb., közben meg aki annak ment, az lelépett, mert amikor épp nem fellendülő ciklus volt az építőiparbany felkopott volna itthon az álluk. Meg nyomja a középosztály a szöveget, hogy miért akar mindenki diplomát, de ők maguk lennének legjobban felháborodva, ha a gyerekük diplomaszerzés helyett inkább ácsnak menne. Álszent és sztereotíp ez a hozháállás.
Nem a mostani érettségizők várnak el túl sokat, hanem a hozzájuk képest idősebb korosztály balek. És nem arra a kérdésre válaszolták a 400 ezret, hogy mennyit kérnek majd, hanem hogy mi számít jó kérdésnek. Fizikai munkákra azért nem találnak embert, mert nem fizetik meg az árát. Masik topikban is emlegettem, de egy fórumlátogató kiakadt, hogy 10 ezres napidíjért nincs segédmunkás. Nos, ha átszámolod, és megfelelteted határozatlan idejű alkalmazotti munkaviszonynak, akkor az minimálbér sincs. Aztan csodálkoznak, hogy nincs.
Hat en nem vallom magam oregnek de azert a mai fiatalok jo resze nem tudd mit kezdeni a jolettel es irrealis elvarasai vannak. Nezd meg mit varnak kezdo fizura pl a mosz vegzo gimnazistak szakkozepiskolasok. De persze lakatosnak acsnak vagy komolyabb fizikai munkara alig akarnak menni. Korabban azert meg egy kis berert is kemeny munkaval kellett megdolgozni nem csak kiszolgalni egy gyorsetteremben. Az idosebbek meg ilyen vilagban nottek fel igy kicsit ertheto a hozzaallasuk. Ahogy ertem en is hogy a vilag fejlodik. De az vicc hogy foldekre dolgozni vagy favagasra jo penzert se talalsz embert falukon mig regen napszamba is mentek volna szivesen emberek es jartak ki a sajat kis foldjeikre. En 14 evesen egesz napokat toltottem nyaron takarmany villazassal buza zsakolassal es ribizli szedessel. Aranyaban sokkal kevesebbert mint most egy mekis allas. Es a fiatalok sirnak hogy nincs munka. Hat igen MINDENKI nem ulhet irodaban brutto 400 ert.
A másik topikban írták a mekis példámra, hogy az alja munka, és onnan mindenki igyekszik hamar pattanni. Én arra hoztam példának, hogy ott nem várnak el szakképzettséget, ezért bárki elvállalhatja. Pontosan ezért soha nem lesz belőle munkaerőhiány. Nincs is munkaerőhiány, amit alátámaszt az hogy még nem kényszerültek rá jelentős béremelésre. Ugyanerre mondhatnám a gyártósorokat példának, ott is jellemzően alig fizetnek többet a törvényi mimimumnál, műszakpótlékokkal jönnek olyan bérek, amik még mindig alacsonyabbak a médiában behazudottnál. Egyébként a mekivel kapcsolatban épp pár napja hallottam 2 öreg faszit dumálni arról a buszon, hogy milyen hálátlanok a fiatalok, milyen sokat kereshetnek a mcdonaldsban, aztan mégis panaszkodnak. Mert hogy 200 bruttó szerintük sok...
ja meg a torvenyi minimum ber vagy az ahhoz kozeli ber nem arrol szol, hogy az a tarsadalmi csoport aki kapja, az ugy siman alapbol lenezheto vagy kirekesztheto ....ez nagyon gaz am, ha valaki vagy valakik ilyen elveket vallanak, mert jobb helyeken ebbol komoly buntetopereket lehet csinalni
Először a média azon hazugságával kellene leszámolni, hogy betanított munkából munkaerőhiány lenne. Nem, nincs, mert betanított munkából akkor lehetne munkaerőhiány, ha a képzettséget igénylő munkák nagy részében már nagyon súlyos munkaerőhiány lenne. Ugyanis egy helyettesítési hierarchiát nézve csak fentről tud munkaerőhiányk kialakulni. Szakmunkásból lehet hiány anélkül, hogy mérnökből az van ugyanazon területen, mert a legtöbb területen a mérnök nem tudna csak úgy beállni szakmunkásnak, mert más képességek kellenek hozzá, de betanított munkásnak mindkettő be tudna állni, ha az kifizetődőbb lenne, vagy nem lenne a saját képzettségi szintjükön munka. Ennek ellenére nem jellemző, mert a gazdaságban a legtöbb területen eleve mérnökből vagy szakmunkásból alakul ki előbb hiány. Példát írtam egy másik topikban, a McDonalds kiírta egyes éttermeiben mennyiért keres betanított alkalmazottat. Konkrétan bruttóban 39 ezerrel lépik túl a törvényi minimumot. Igen, ez alja munkának számít, és a többség nyilván nem marad ott, mert képzi magát, jobbat keres, ugyanakkor ha ebnyit kell fizetniük csak, hogy munkaerőt találjanak, akkor nagyon-nagyon messze vannak ők is a munkaerő hiánytól.
Itt is van a következő kihívás: "A robotok már Magyarországon is elveszik a munkát?
2017. november 13. 14:19
Az
automatizálható szakmákban foglalkoztatottak aránya 2012-16 között
enyhén növekedett - derült ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató
Intézet kutatásából, amely a magyarországi munkaerőpiac változásait
vizsgálta az automatizáció által potenciálisan érintett szakmákban. Míg
az automatizálható szakmákon belül megfigyelhető, hogy az iparban és az
építőiparban csökkent a foglalkoztatottak száma, addig a szolgáltatások
és a járművezetés és logisztika területén a foglalkoztatottság
növekedése mutatható ki. A technológiai változások
következményeként az automatizálható szakmák esetében a munkahelyek
számának csökkenésére, így a képzetlen munkaerő iránti kereslet
csökkenésére, míg más területeken ezzel párhuzamosan a magasan képzett
munkaerő iránti kereslet növekedésére kell számítani - írja az MKIK GVI tanulmánya. A
roboteladásokat vizsgálva az International Federation of Robotics
2017-es jelentése megállapítja, hogy Európában és ezen belül
Közép-Kelet-Európában a roboteladások folyamatos növekedése figyelhető
meg.Az automatizáció tehát egyre nagyobb mértékben érinti a régiót és így Magyarországot is. Több mint 500 ezer dolgozót érinthet Becslésük szerint ezen a magyarországi munkahelyek körülbelül 12 százaléka kiváltható lenne,
ami 2015-ben 513 ezer foglalkoztatottat érintett volna. Területi
szinten elmondható, hogy a leginkább megyék illetve járások azok, ahol a
foglalkoztatottak száma viszonylag magasnak mondható."
"Teendőket, változtatni valót pedig bőven fognak találni mind a munkavállalók, mind a munkaadók." Ami nagyon sürgős is lenne. mert a "felesleges" munkaerő folyamatosan költözik el az országból. Itt nem csak a munkanélküliekre, hanem a minimálbéres dolgozókra is gondolok. Ha a munkavállalóknak kell megoldani, akkor alig lesz aki az országba marad. Ha valakinek használható tudása van, és költözni kell, inkább külföldre megy.
Nem azt írtam, hogy ellentmond, hanem hogy érdekes. Mégpedig azért mert egyidejűleg van jelen a munkaerő többlet és a hiány. Ez pedig arra mutat rá, hogy nem abszolút hiány vagy többlet van, hanem strukturális, ami viszont alapjaiban MÁS kezelést igényel! Sokan követik el azt a hibát, hogy általánosságban beszélnek munkaerő hányról vagy munkanélküliségről és ez tévútra visz. Ennél mélyebbre ható és részletesebb helyzetelemzés kell ahhoz, hogy helyes következtetésekre juthassunk a teendőkről. Sokkal pontosabban kell felmérni a többlet és a hiány jellemzőit, összetételét a munkavállalókat és a betöltetlen állásokat illetően. Vizsgálni kell a végzettség, képzettség, gyakorlat, életkor, munkakör-összetétel, munkaidő tartam és beosztás, munkavégzés helye, közlekedés, elszállásolás, bérigény/kínált bér stb. tényezőket is. Egy ilyen részletes vizsgálat fogja megmutatni, hogy melyik tényező terén kell változást elérni ahhoz, hogy a kereslet és a kínálat találkozhasson. Teendőket, változtatni valót pedig bőven fognak találni mind a munkavállalók, mind a munkaadók.
És ez mennyiben mond ellen annak, amit írtam? Ha adott bérszinten nincs elég munkaerő, emelnek. Ahol 100 ezret fizetnek a munkásnak, ott nem munkaerőhiány van.
"És megjegyzem, erről sem az említett urak tehetnek, hanem hogy túl kicsi a munkaerőpiaci kereslet." Ez annyiban érdekes, hogy ugyanakkor munkaerő hiányra panaszkodnak sokan, amit az is alátámaszt, hogy a versenyszférában is az inflációt messze meghaladó bérnövelést hajtottak végre. Ez alátámasztja az itteni (https://forum.portfolio.hu/index.php/topics/a-rejtett-tartalekok/26311) megállapítást, miszerint a képzettség és a területi eloszlás terén vannak a fő feladatok, amelyekre koncentrálniuk kell a munkaerőt kereső vállalatoknak és az államnak is.
Nos akkor élő példa vagy arra, hogy a megfelelő egészségügyi állapotban lévő, nagy munka és élettapasztalattal rendelkező nyugdíjasok egy része is alkalmas lehet a munkaerőhiány megoldására.
Ígéretözön: lesz-e 15. havi nyugdíj? - álmok és realitások
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=63916