Topikgazda: elemes 2003. 06. 27. 09:44

Gyengül a forint, 267 Ft/euró felett az árfolyam  

Ugrás a cikkhez
A reggeli órákban ismét gyengült a forint. A nyitás utáni 264.5 Ft/euró szintről az árfolyam 2667.2 Ft/euró szintig szökött fel. Gáspár Anna az Erste Bank üzletkötője szerint a gyengülés még részben Járai Zsigmond tegnapi interjújával kapcsolható össze.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=4&i=31225
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemes
elemes 2003. 06. 27. 10:02
Előzmény: #1  portfolio
#2
alternativ magyarazat: a tegnap 1-re beharangozott sajttajtol sokan olyan erdemi lepesek bejeleneset vartak, ami megerosithette volna a deficitcel eleresebe vetett bizalmat. ehelyett lacsa rizsazott; a befektetok csovaltak a fejuket es elkezdtek csomagolni.
hmmm...?
Mendieta 2003. 06. 27. 10:25
Előzmény: #2  elemes
#3
Úgy látszik, a befektetőket már nem lehet megvezetni a hagyományos szoclib dumákkal...
.
A bizalom elveszett. Még csak a befektetők részéről...
Törölt felhasználó 2003. 06. 28. 18:39
#4
a járai lemondhatna már, csak a szart keveri a hülye nyilatkozataival.
Törölt felhasználó 2003. 06. 28. 21:43
#5
A Járai az egyik legjobb bankszakember. Ha lemondana, kit tennél oda? A gazdaságpolitikában a kormánynak és az MNB-nek együtt kell mûködni. A Jegybank feladata az infláció csökkentése. A drága Meggyesy kormányod pedig nagyon ért az infláció növeléséhez, pl. állami túlköltekezés. Tehát a kormány politikáján kéne változtatni vagy a korményon. De mehetne az egész is!!!
Törölt felhasználó 2003. 06. 29. 00:57
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
Szia VRICSIKE1!
Lehet, hogy a világon sincs Járainál jobb szakember, de akkor ne nyilatkozgasson, ha kell, ha nem, mint valami showman.
Tegye a dogát, mint egy valódi független bankelnök. Beleértve azt is, hogy ne engedjen a kormány nyomásának, ha az ellentétes az MNB szakmai szempontjaival.
Akko r szóljon, ha valami valóban fontos bejelenteni valója van.
Amikor pár naponta nyilatkozgat, hol így, hol úgy, ezzel csak a helyzetet, és a saját tekintélyét rontja. Ha egy nemzeti bank elnökének a tekintélye romlik, azzal az ország megbízhatósága is.
Tehát nem kéne rögvest szobrot emelni Járai Zsigmondnak.
Mendieta 2003. 06. 29. 03:06
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#7
Rendben, nem emelünk szobrot! De ha ennek a helyzetnek az előidézéséért Járai mondjuk n%-ban felelős, akkor ne felejtsük el megemlíteni, hogy László, D209 és a kormányzata mondjuk 8n%-ban felelős. És inkább beszéljünk erről, s lássuk az ő szemükben a gerendát, s ne Járaiéban a szálkát!!
Hagyjuk meg a kettős mércét a balliberális médiának...
Mendieta 2003. 06. 29. 03:11
Előzmény: #7  Mendieta
#8
Azt is érdemes átgondolni, hogy vajon mit kapott volna a Fidesz kormányzat az említett balliberális sajtótól, s főképp a "szakértőktől", ha akár csak egy darab ilyen ostoba lépést tett volna, mint ez a sáv-ide-oda tologatás.
Törölt felhasználó 2003. 06. 29. 21:11
Előzmény: #7  Mendieta
#9
Szia Mendieta!
A sok szöveg szálka, ok, de árt.
A felel?sség tekintetében, még egyszer ideírom az el?z? mondataimat:
"Tegye a dogát, mint egy valódi független bankelnök. Beleértve azt is, hogy ne engedjen a kormány nyomásának, ha az ellentétes az MNB szakmai szempontjaival."
Eg yáltalán nem mondom, hogy a kormány nem tett meg mindent a sáveltolás érdekében, és nincs felel?ssége. Van.
A dönt? szó viszont az MNB-é, és ha nem ért egyet valamivel, akkor a kormány a feje tetejére is állhat. Ezért független intézmény.
Amennyibe n nem tud ellenállni a kormány nyomásának, mert félti az állását, akkor nem való oda.
Üdv.
Mendieta 2003. 06. 30. 00:30
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#10
Szia Pampam!
.
Szerintem kb egyet értünk.
Ugyan én a kormányzat szerepét domborítanám ki ostorozandónak, és ugyanígy, ha dorgáljuk Járait, hogy nem áll ellen keményebben, akkor szárnyaim alá venném Szászt, aki viszont megalkuvás nélkül küzd. :)
Valamint hozzátenném, ha leváltásukra kerülne sor, oktávokkal gyengébb figurák kerülnének helyükre...
Üdv!
Törölt felhasználó 2003. 06. 30. 13:34
#11

Sziasztok!
Mendieta és VRICSIKE1, egyáltalán nem értek egyet veletek.
Jó lenne, ha ebben az esetben összefüggésében látnátok a dolgokat.
Járai a kialakult helyzetért igenis felelős és a legkevésbé sem tartom igazi szakembernek. Természetesen nem nyilvánvaló politikai hovatartozása alapján mondom ezt.
Miért is gondolom ezt?
1. erőltetett, gazdasági folyamatokkal szembemenő dezinflációs politikája vezetett a forint elleni januári támadáshoz. Látva az infláció csökkenő ütemét, a nemzetközi helyzetre fittyet hányva (recesszió, kamatvágások, alapvetően dezinflációs légkör) irreálisan magas kamatszintet tartott fenn, ami a spekulatív pozíciók létrehozását ösztönözte. Ilyen magas kamatprémiumot semmi nem indokolt.
2. a természetellenesen erős forint veszélyeztette a gazdaság versenyképességét (főleg az exportszektorét), emlékezzünk, hogy Járait még lemondásra is felszólították (nem a kormány!)
3. érdekes, hogy előző kormány osztogatását végig kamatvágásokkal kísérte, majd a kormányváltás után a finom szabályozás helyett veszettül ’fékezni’ kezdett
4. a jegybank nem egyedüli feladata az infláció rövid távú leszorítása, nem tudom, melyik laikus találta ki ezt. Sokkal inkább felelőssége a közép és hosszú távú árstabilitás elősegítése. Ez csak a fiskális és monetáris politika összhangjával teremthető meg.
5. az állami túlköltekezésről annyit, hogy ha szidjuk a Medgyessy kormányt, akkor átkozhatjuk az előzőt és személy szerint Járait is, hiszen társszerzője volt a kétéves költségvetésnek, amivel áttértünk a külső kereslet és beruházás vezérelt növekedési pályáról egy fenntarthatatlan, belső keresletvezérelt, tényleges teljesítménytől messze elszakadó növekedési pályára ('magyar modell'). Aki a gazdasági mutatókat végigköveti az elmúlt bő 3 évben, láthatja a folyamatot, hogyan válik a fogyasztás a GDP növekedés mozgatórugójává. Kíváncsi vagyok, Járai a pénzügyminisztersége idején mit szólt volna egy ilyen jegybankelnökhöz!?
6 . Érdemes Járai nyilatkozatait végigkövetnünk 2002 vége és 2003 nyara között, hogy az erőltetett rövid távú dezinfláció után hogyan adja fel sorra az árfolyamcéljait, és hogyan nyugtalanítja a piacot végig nem gondolt, rosszul időzített kijelentéseivel. Pár példa: az inflációs célt egyszer ilyen, másszor olyan árfolyammal látja teljesíthetőnek, bejelenti, hogy az euró zónához szerinte csak később csatlakozhatunk, az euró eladások végén szól, hogy csendes intervencióval tartotta a forintot a 240-245-ös sávban, most meg a jún.19-i nyilvános egyetértés után, 26-án már borsot is tör a kormány (és az ország) orra alá, hogy nem elégedett a sáveltolással. Komolyan, ha külföldi befektető lennék, ezek után egy fillért nem hoznék ide.
7. Nagyon jellemző volt, hogy a sáveltolás után a forint nem reagált a PM és MNB közös verbális intervenciójára. Ez figyelmeztető jel, remélem az illetékesek okultak belőle.
8. Járainak meg kéne végre tanulnia, hogy nem mondhat akármit, ha csak köhög egyet, arra is figyelnek. Ha viszont politikai megfontolások alapján teszi amit tesz, nincs helye az MNB élén. Tanulság: a magyar politika éretlensége miatt csak független személynek szabadna ezt a posztot betöltenie
Természet esen amiket leírtam, tényeken alapulnak. Itt vannak előttem a grafikonok, nyilatkozatok, a kétéves költségvetésen pedig Járai neve díszeleg.
Véleményem szerint az MNB saját csapdájába sétált bele januárban. Azóta görcsösen igyekszik, hogy következetesnek tűnjön, megőrizze a megkopott hitelességét, de már csak kényszerpályán mozog, kapkod, sodródik az eseményekkel. Ez a helyzet elkerülhető lett volna, ha Járai egy olyan egyensúlyi kamatszint és árfolyam elérésére törekszik, ami mind a gazdaság, mind az EU integráció igényeinek is megfelel.
Komolyan mondom, a jószerencse mentsen meg minket a forint gyengítését célzó spekulációtól, amihez az MNB-nak csak korlátozott mennyiségű muníciója van, mint tudjuk…
És a kormányzat:
Alapvető hibaként azt rónám fel a kormányzatnak, hogy nem látszik az elkötelezett szakítás az alapvetően hibás, megalapozatlan és fenntarthatatlan, 2000 vége óta tartó felélő gazdaságpolitikával. A sáveltolás, az a 90valahány milliárd és a ködös ígéretek sebtapasznak sem elegendőek, nem szabadna mindenáron a népszerűségre játszani. Akár kisebb megszorítások árán is, de vissza kell térni a 1995-99-es növekedési pályára. Az viszont igaz, hogy ez felettébb nehéz lesz egy ’infantilis populizmust’ képviselő vezető ellenzéki párttal szemben, aki egyszerre sarkallja a kormányt az állami támogatások növelésére és a hiány lefaragására. Nonszensz.
A sáveltolást nem tartom jól időzített lépésnek, szerintem az export-lobby és a kapkodás is közrejátszott ebben a döntésben. Nem a forint leértékelése a versenyképesség növelésének az egyedüli kulcsa. Habár lehet, hogy a külső-belső egyensúly romlása szükségszerűvé tette ezt a lépést.
Ezen felül mindent meg kell tennie a kormányzatnak és Járainak is, hogy a monetáris és fiskális politika összhangját megteremtsék, lépéseiket összehangolják, hiszen csak így állítható vissza a befektetői bizalom, csak így őrizhető meg a hitelesség. Ezt látva a külföldi befektetők is vissza fognak térni.
Még annyit megjegyeznék, hogy szánalmas dolog ballib sajtózni és D-209-esezni, ha alapvető dolgokkal nem vagytok tisztában.
Törölt felhasználó 2003. 06. 30. 14:59
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#12
ez azert igen gyengere sikeredett, kedves garfield.
szerintem a nepszava publicisztikai rovataban kiserletezz:))
Törölt felhasználó 2003. 06. 30. 15:25
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#13
Ebbe nekem is bele kell szólnom.
Igen is van igazság a borban és a garfield által írottakban!
p.lama
elemes
elemes 2003. 06. 30. 15:44
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#14
pampam: "A dönto szó viszont az MNB-é" [a saveltolas kapcsan]
Nem igazan.
1. A torveny szerint a saveltolasrol kozosen donthet a kormany es az MNB.
2. A torveny eloirja, hogy ha alapveto celjat nem veszelyezeteti, az MNB tamogatja a kormany gazdasagpolitikajat.
A kormany kototte a zebet hogy a sav eros szelet 240-re kell emelni. Ha az MNB elnoke szivozik, akkor akadalyozza a kormany gazdasagpolitikajat ---> repul.
elgreco55 2003. 06. 30. 17:30
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#15
Kedves Garfield ! Gratula tökéletesen, elemezted helyzetet!Járai elvtárs, pajtás, jó szakember volt,tözsde és bankelnökként,de nagy karrierista, aki képes volt szakmai hitelét,feladni a pénzügyminiszteri, majd utána a nyugdijas MNB-elnöki állásért ! Átvette a fiúk stilusát,egy országot képes megQni és tönkretenni csak hogy a hatalomban maradjon !elgreco
Törölt felhasználó 2003. 06. 30. 19:53
Előzmény: #15  elgreco55
#16
Kedves elgreco és pancserlama, köszi a pozitív megjegyzéseket!
Továbbra is bízom benne, hogy Járai még 'nem vette át a fiúk stílusát', és nem pártkatona, csak nem mérte fel jól a helyzetet. Nagy visszalépés lenne. Bár lassan nem marad más magyarázat...
Nagyon remélem, hogy egy teljesen független szakember fogja majd követni az MNB élén, úgy gondolom, a mai viszonyokat látva, külföldről kellene hozni az illetőt.
Törölt felhasználó 2003. 06. 30. 20:02
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#17
Kedves krz, neked is köszi a kritikát, Népszavát sajnos nem olvasom, én ezt szűrtem le az elmúlt hónapok történéseiből.
Örömmel venném, ha te is megosztanád velünk a véleményed, mert nem igazán derült ki, pontosan mivel nem értesz egyet.
Offtopik: nem mondom, hogy nem profitáltam ebből a zűrzavarból (pl.: OTP részvények) :), de senkinek sem érdeke, hogy ezek a kedvezőtlen folyamatok tovább folytatódjanak.
Onto pik: Továbbra is hiszem, hogy egy megalapozott, nem felélő gazdaságpolitika + a PM-MNB összhang (és persze hiteles, következetes, felelős jegybankelnöki kommunikáció) az, amire szükség van, és ekkor az év végéig stabilizálódhat az árfolyam. A további esetleges kamatemeléseket nem tartom hosszú távú megoldásnak, és nem is tartható fenn sokáig a magas kamatszint.
Törölt felhasználó 2003. 06. 30. 21:03
Előzmény: #17  Törölt felhasználó
#18
Kis adalék, nem láttam, hogy itt is lehetett-e ezt olvasni:
Visszatekintve bizonyossággal elmondhatjuk, hogy az árfolyamközép eltolása, a középárfolyam 2,26 százalékos leértékelése nem volt jól idozítve. A lépést nem szántuk a forint tényleges leértékelésének - mondta a jegybank alelnöke.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy a forint visszatérhet-e a korábbi 250-260 forint/euró sávba, Adamecz Péter kijelentette: "Lehet, hogy visszatér. Nincs közvetlen árfolyamcélunk. Elégedettek lennénk, ha a forint a 250-260-as sávban mozogna."
Az MNB alelnöke közölte azt is, hogy az árfolyamközép eltolása semmilyen összefüggésben sem állt az ERM-2 árfolyamrendszerhez való csatlakozás elokészületeivel.
(M TI)
ui: Most akkor ki, miért, kivel, hogyan, hova?
Nem vagyok külföldi, meg fiatal se, így sok mindent megszoktam. de azt hiszem én is rövidesen csomagolni kezdek.
Törölt felhasználó 2003. 06. 30. 22:15
#19
Sziasztok!
Milyen jó kis írások születetek tegnap óta!
Elemes: Köszi a kiigazítást. Valóban túlbecsültem az MNB függetlenségét, nem tehet meg bármit.
A "repül" kapcsán, nekem akkor is az a véleményem, ha nem értett egyet egyáltalán, ha tudta, hogy rossz a sáveltolás, akkor:
- Miért nyilatkozta a sáveltolás napján, hogy "egyetértésben" a PM-mel?
- Miért áldozta fel az itt is sokak által magasztalt szakmai hírnevét?
Garfield: Nekem tetszett amit írtál (hosszú cikk), ezek motoszkálnak az én fén fejemben is, csak már a pontos részletek, id?rendiség felejt?dött el, keveredett össze.
(Én sem olvasok Népszavát, se ...szabadságot:) )
Üdv.
Mendieta 2003. 07. 01. 00:47
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#20
Kedves Garfield!
.
Köszönjü k, hogy leírtad véleményed békés fórumocskánkban, s köszönjük a szokásos minősítést is, amit ritkán hagynak ki a balliberális véleménydiktátorok! Hát persze, hogy akinek más véleménye van, annak fingja nincs a témáról, "alapvető dolgokról", és egyébként sem képes "összefüggéseiben látni a dolgokat". A vitapartner ilyen típusú kezelése nálatok úgymond hagyomány.
.
"Járai a kialakult helyzetért igenis felelős"
Itt egy újabb eklatáns példa a balliberális eszköztárból! Ha figyelted/olvastad a fórumot, akkor nyilván tudod, hogy arra jutottunk mi is, hogy felelős! És miért is írtál volna, ha nem olvastad volna a hozzászólásokat? Tehát nagyon jól tudod, hogy erre jutottunk, mégis úgy tünteted fel, mintha mi nem ezt mondanánk…. régi, gusztustalan trükk…
.
De lássuk az érdemi részt! Ám már az elején meg kell említsem, hogy úgy látom, nem kellő súllyal vetted figyelembe Járai támadásánál, hogy a döntéseket NEM Ő EGYEDÜL hozza, hanem a Monetáris Tanács elnevezésű 7-8 fős testület, építve a mögöttük álló nem kis intézmény apparátusára.
.
1. Tisztázzunk valamit. A spekulatív támadás külföldi intézmények részéről történt, alapvetően a sáv ellen, további, mintegy 5-8%-os felértékelődést valószínűsítve, a hasonló gazdaságokban korábban tapasztalt valuták felértékelődése által alátámasztott elemzésekre alapozva. (5 mrd USD / két nap.) Az ettől különböző beáramló befektetés hosszú távú állampapírokba érkezett intézményi befektetés volt. Tehát indokolatlan leegyszerűsíteni a dolgot magas kamatszint miatti támadásra…. pláne, ha az akkori környező országokban mért inflációt és kamatszintet megnézed!
.
2. Arról, hogy a forint mikor "természetellenesen erős", lehet vitázni. Én úgy gondolom, hogy az átalakulás alatt nyilván célszerű volt az egyensúlyinál gyengébben tartani, a versenyképességjavul ásnál kisebb ütemben hagyni reálfelértékelődni (csúszó leértékelés). Később pedig erősödhet. Közben ne felejtsük el, hogy az euró pár hónap alatt 20 %-ot erősödött, igaz viszonylag zárt a gazdaság. Ám exportlobbi ott is van nemde? Ezeknél erősebb érv, hogy 2002-ben a külpiacokon tapasztalható importkereslet csökkenésének ellenére Magyarország növelni tudta részesedését!!! Valamint ami még inkább értelmetlen polémiává degradálja vitánkat a forint erősségével és a versenyképesség alakulásával kapcsolatban: a reálbérek növekedése Magyarországon 2001-2002-ben több, mint 33% volt, így a reálbérek és munkatermelékenység közötti rés az említett 2 esztendőben összesen kb 27% körül volt!!! Ez a meghatározó, szerinted mennyit ér 2,26% leértékelés???
.
3. Szerintem nem minősíthető "veszett fékezésnek" két hónap alatt 100 bp emelés, mert előttem is vannak ám grafikonok! Szerinted nem indokolt az óvatosság egy olyan kormányváltás után, ahol a leköszönő kioszt még kb 200-250 mrd-t, az új meg olyan visszavonhatatlan és rövidtávú felelőtlen ígéreteket tesz, ami rögtön rekord (9,6%-os) hiányt hoz össze??? Ne viccelj! Hogy mennyire nem vicc, azt láthatod a "jóléti rendszerváltásotok" következményeként a folyó hiány szerkezetében!!!
.
4 . Ebben a pontodban egyetértünk, avval a kitétellel, hogy nem egyedüli, de elsődleges! célja az árstabilitás, valamint, hogy az összhang nem Járain múlik.
.
5. A probléma most nem elsősorban azzal van, hogy belső kereslet vezérelt a növekedés, mert nem lehet kizárólag exportra építeni, hanem azzal, hogy míg korábban jutott a belső feszültségek enyhítése mellett komoly fejlesztésekre is, ma, köszönhetően a végtelen felelőtlen és demagóg "jóléti rendszerváltoztatás " dumának, hosszú távon minden forrás el van költve, s nem jut a szavakon túl semmi a versenyképesség valós, nem rövid távú árfolyam alapú, javítására, fejlesztésekre!!!
.
6. Egyetértünk abban, hogy a Jegybanknak eddig nem erőssége a kommunikáció. De szerintem félreértelmezed a szavait. Például, azok után, hogy késik a fellendülés, s Németországban deflációt mérnek, egyértelmű, hogy gyengébb árfolyam mellett is teljesíthető az inflációs cél. Az elemzők többsége szerint is késni fog a csatlakozás, mert nem fog sikerülni leszorítani a választási év előtt a hiányt. Szerintem felesleges ebben ringatni a befektetőket! A Jegybank június 4-től kezdve is ekképp kommunikált: "A kormány kezdeményezésére a Magyar Nemzeti Bank és a kormány a forint ±15%-os…", a sáveltolással pedig még László sem elégedett, ők is technikai jellegűnek gondolták, s 250-260 között látnák, olcsóbb finanszírozási feltételek mellett.
.
8. Szerintem Járai semmiképp sem politikai szempontok alapján cselekszik! Pláne, hogy mint az írás elején felhívtam a figyelmet rá, létezik az ún. Monetáris Tanács! És valahogy szkeptikus vagyok az új személyek függetlenségét illetően…..
.
"Term észetesen amiket leírtam, tényeken alapulnak." Persze mások véleményét tiszteletben tartva!!
.
A Jegybank szerintem is kényszerpályán mozog, követi az eseményeket, de ennek alapvető oka a gazdaság állapota, az inkonzisztens jövedelem- és fiskális politika. A komoly bajtól azért távolabb állunk, ma már nem annyira sérülékeny a gazdaságunk, mint korábban. Ami viszont a gazdaságpolitikát illeti, azon sürgősen változtatni kéne, ha már megszavaztuk ezt a "jóléti rendszerváltás" csomagot, mert ennek közép- és hosszú távon súlyos következményei lesznek.
.
Ezért továbbra is azt állítom, amit az egész írásod elején figyelmen kívül hagytál, hogy Járai, illetve a Jegybank is felelős, de nem ez a lényeg, mert 10x akkora a felelősség a kormányzaton, s az ő bírálatuk sokkal-sokkal indokoltabb!!! A befektetői bizalom visszaállítása a kormányzaton múlik, az "infantilis populizmus" pedig nálam a "nyugdíjasoktól elvett 19000 forint visszaadásánál" kezdődik….
.
Remélem sikerült néhány "alapvető dolgot" tisztázni, megvilágítani szorgos és kitartó munkámmal, mindenkinek hasznára vált egy újabb vélemény megismerése, s sikerült nekem is "a dolgokat összefüggéseiben" tálalnom! Annak ellenére, hogy nem osztom a ballib sajtó jeles képviselőinek véleményét, és még D-209-cel sem szimpatizálok, viszont néha olvasok Népszabit, és Népszavát is!
.
Üdvözlettel:

Topik gazda

elemes
elemes
5 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek