Topiknyitó: Törölt felhasználó 2008. 10. 27. 15:29

Gazdasági folyamatok  

A blogon sokan olvastátok, amiket írtam, ezért gondoltam ebben a topikban folytatom.

Akinek nincsen ÉRTELMES mondanivalója, az ne írjon ide.

Köszi.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
jumbo2 2009. 11. 09. 15:43
Előzmény: #2219  Törölt felhasználó
#2220
Egyetértek.
Törölt felhasználó 2009. 11. 09. 13:20
Előzmény: #2217  Törölt felhasználó
#2219
drop,

Százszor emlondtam már, hogy a világ összes pénzügyi befektetőjében nincs ezred akkora pozitív elem, mint bármely vállalkozóban, aki piacképes árut, valódi piaci verseny közepette képes létrehozni úgy, hogy nem állami támogatásból, adókedvezményekből vagy állami megrendelésekből építi föl a birodalmát...

Egyetlen egy jól működő céget nem láttam még, ahol a tulajdonos és a stratégiát kialakító és végrehajtó ügyvezetés különválik.

Ha vásárolok, igyekszem olyan cégektől vásárolni, ahol a tulajdonos (esetleg cégalapító vagy leszármazottja) maga is tevékenyen és meghatározóan részt vesz a cég napi irányításában. Ezügyben számomra évek óta az Apple és Jobs az etalon. Pénzügyi befektetők által irányított vállalatok termékeit jó messzire igyekszem elkerülni, kezdve onnan, hogy élelmiszert a termelőtől vagy az elsődleges piacon (nem tecsóban) vásárolok, Kínában készült ruhaneműt igen ritkán vásárolok, előnyben részesítem a kézi gyártású olasz márkákat, és háztartási/műszaki cikkekben is kerülöm a tömeggyártást, szeretem, ha az utolsó csavarig átgondolva, akár saját gyártásban oldják meg a beszállítók helyett.
Még autót is olyan cégtől veszek, ahol a cégalapító család jelentős befolyással rendelkezik...

Csak nézd meg, a fogyasztói társadalom eléggé el nem ítélhető szokásai hány és hány - korábban patinás - céget "kényszerített" a pénzügyi befektetők hatókörébe, ahol aztán jól tönkre is mentek...
Törölt felhasználó 2009. 11. 08. 22:34
Előzmény: #2217  Törölt felhasználó
#2218
Buffett mítosszal le lehet számolni, velejéig korrupt ő is.
A Moody's-nek (aki tevékeny részese volt a válság kialakulásának) is régóta a legnagyobb részvényese.
Törölt felhasználó 2009. 11. 08. 22:28
#2217
A "zseniális" befektető cége ismét szuper nyereséget termel.

Ja, hogy azok a cégek, amelyben részesedése van 100 mrd állami támogatást kaptak? Ez is kell a "zsenialitás"-hoz.

link
Törölt felhasználó 2009. 11. 05. 22:54
#2216
Mennyi az S&p 500 cégeknek a tényleges P/E-je? (az egyszeri tételeket nem levonva az eredményből)

137, 98

link
Törölt felhasználó 2009. 11. 03. 18:17
Előzmény: #2214  jumbo2
#2215
drop,

Nem feleslegesebb "ábrándozni", mint hőbörögni a múlt és jelen hibáin... :)
jumbo2 2009. 11. 03. 11:43
Előzmény: #2213  Törölt felhasználó
#2214
Felesleges ábrándozni a szabályozásról, amikor éppen az ellenkező irányba haladnak.
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 19:32
Előzmény: #2209  jumbo2
#2213
drop,

"A szabályozás nyilván szükséges. De a szabályozás nem fogja megoldani ezt a válságot."

Valóban, a szabályozás nem kiút a válságból. A JÓ szabályozással viszont talán elkerülhető vagy csökkenthető a következő válság ill. hatásai...

Az évtizedes hibás szabályozás nyomán bekövetkezett eladósodás következményeit (a válságot) nem is lehetséges rövid idő alatt megoldani. Rövid idő alatt csupán az összeomlástól lehet megvédeni a bankrendszert ill. a gazdaságot.

Az idő majd mindent megold... :)
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 18:40
Előzmény: #2203  Törölt felhasználó
#2212
"Azért kell leállnia, mert esztelenség lenne tovább folytatni. "
Elég gyenge érv.

Azt hiszem én többet írtam, de ki lehet emelni. A lényeg, hogy felesleges veled eszmecserét folytatni.
Köszönöm. Viszlát.
prfecó 2009. 11. 02. 16:58
Előzmény: #2210  Törölt felhasználó
#2211
ez nagyon jó

szakadt gebék: USA és világ gazdasági helyzet

táltos paripák:

fogyasztói várakozások ( először béka segge alá várás , utána egy kicsit jobb és a BUX rögtön 300 pontot emelkedik)

de nálunk még a várakozás is szar , a gazdaság állapotáról ne is beszéljünk.

egyedül Ricsi megy , mert a fogamzásgátló nagyon beíndult - tul drága a condom , olcsobb a gyógyszer
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 16:44
Előzmény: #2207  Törölt felhasználó
#2210
Szabad piac nem létezik. Lóverseny van, ahol a szakadt gebék állnak a startvonalon egy egy verseny előtt táltosparipákkal. Sosem kétséges ki nyer.
A szabad piac azt mítoszt szolgálja, hogy létezik esélyegyenlőség az üzlet világában.Nem létezik.
jumbo2 2009. 11. 02. 11:19
Előzmény: #2208  Törölt felhasználó
#2209
A szabályozás nyilván szükséges. De a szabályozás nem fogja megoldani ezt a válságot.
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 08:46
Előzmény: #2207  Törölt felhasználó
#2208
drop,

Rosszul fogalmaztam, a szabályozás/korlátozás eszközével vajon szükséges-e és hogyan szükséges helyzetbe hozni a gazdaságot, vagy menjen minden úgy, ahogy a piac kívánja?

Mint tudod, a gazdaság közvetlen pénzügyi támogatásával magam sem értek egyet, de a szabályozás eszközével igenis szükséges a beavatkozás...
Törölt felhasználó 2009. 11. 01. 23:12
Előzmény: #2206  Törölt felhasználó
#2207
"Milyen ágazatokat kellene fejleszteni/támogatni, ahhoz, hogy beinduljon a gazdasági növekedés "

A válasz pofonegyszerű. Semelyik ágazatot sem kell támogatni. Az állam úgysem fogja megtalálni a helyes befektetést. A szabad piacra kell bízni a megoldást.
Törölt felhasználó 2009. 11. 01. 22:46
Előzmény: #2204  Törölt felhasználó
#2206
drop,

Arra, hogy nem csupán hitelválság van. Persze, az eladósodás az egyik oka, hogy a fogyasztóknak egyre kevesebb elkölteni való szabad pénzük maradt, de nézzünk a szoros következményei felé is.

Mert a gazdaság az olyan, hogy ott szegről-végről minden, mindennel összefügg...

"Csupán annyit állítottam, hogy ez egy hitelválság. Túlságosan eladósodott a világ és az, hogy a felvett hitelt plazmaTV-re, autóra, ingatlanra vagy kenyérre költötte, a jelenlegi helyzetben másodlagos."

Ez bizony tyúk vagy tojás kérdése, hiszen nem biztos, hogy ennyire eladósodott volna a társadalom, ha nem bombázzák a hirdetésekkel az egyre nagyobb plazmaTV, az új autó, és a (hitelből bárki számára elérhető) saját ingatlan előnyeivel...

Ha a hitelek kiáramlása a jövőben csökkenni fog, az nem csupán a bankrendszerre, de néhány olyan iparágra is súlyos hatással lesz, amelyek korábban főként hitelből vásároltak meg, és/vagy egyébként sem nélkülözhetetlen.

Az alapvető fogyasztási cikk ágazatok nincsenek olyan nagy csökkenésben, így a hitelválság mellett inkább azok vannak komoly bajban, akik nem nélkülözhetetlen termékeket/szolgáltatásokat állítottak élő.

A kérdés ezügyben az, és azért magyaráztam ilyen részletesen, hogy vajon mi a kiút?

A korábbi hitelezési gyakorlat visszaállítása? Szerinted és szerintem sem. Akkor vajon mi? Milyen ágazatokat kellene fejleszteni/támogatni, ahhoz, hogy beinduljon a gazdasági növekedés amellyett, hogy a hitel (lakossági hitel) már nem fogja olyan mértékben segíteni a plazmaTV és autóipart, mert nem fognak tudni a korábbiakban megszokott árú termékeket vásárolni.
Törölt felhasználó 2009. 11. 01. 21:04
Előzmény: #2200  Phylaxa
#2205
Igen, ezzel egyetértek. Hozzátéve még egy nagyon fontos kritériumot, ami a gazdaság újraindításakor nagyon fontos, a megtakarításokat, ami sajnos történelmi mélyponton van az USA-ban. Ennek kellene helyre billennie, de ez évtizedes folyamat lesz.
A megtakarításokból lehet értelmes beruházásokba, kutatásokba kezdeni és nem az állami mentőcsomagokból, nyomtatott pénzből.
Törölt felhasználó 2009. 11. 01. 21:00
Előzmény: #2202  Törölt felhasználó
#2204
Fogalmam sincsen, mire válaszoltál ezzel.

Csupán annyit állítottam, hogy ez egy hitelválság. Túlságosan eladósodott a világ és az, hogy a felvett hitelt plazmaTV-re, autóra, ingatlanra vagy kenyérre költötte, a jelenlegi helyzetben másodlagos. Lehet filozofálni a problémán, mint ahogyan sokan teszik, de ezt én meghagyom másoknak.
Törölt felhasználó 2009. 11. 01. 20:54
Előzmény: #2198  Törölt felhasználó
#2203
Természetesen soha nem állítottam, hogy egyetértek a pénznyomtatással, ha valaki olvassa, amit írok, akkor ez egyértelmű számára.
A FED-nek viszont más az elképzelése, ők nem fogják abbahagyni a pénznyomdát, amíg defláció veszélyét látják.

Az írásodban pedig nagyon keveredik a pénznyomtatás és az állami élénkítőcsomagok és bankmentőcsomagok, amiket el kell különíteni.
"a kisemberhez nem jutott el a pénz"
Természetesen eljutott adókedvezmények, roncsprémium, házvásárlás utáni adó visszatérítés, munkanélküli segély periódus meghosszabbítása formájában. Ennek is köszönhető, hogy a defláció és a gazdasági visszaesés nem komolyabb.
Azonban ezek csak pillanatnyi intézkedések, növelik az államadósságot, de a gazdaság szerkezeti problémáit nem fogják kezelni.

"Azért kell leállnia, mert esztelenség lenne tovább folytatni. "
Elég gyenge érv.

Bernanke viszont úgy látja, hogy az államadósság ill. jelzálog kötvény vásárlással egyrészt csökkenti a lakóssági hitelkamatokat, másrészt pénzt juttat a gazdaságba a banki hitelezés visszaesését ellensúlyozandó.
Törölt felhasználó 2009. 11. 01. 15:34
Előzmény: #2196  Törölt felhasználó
#2202
drop,

Szó sincs luxuscikkekről, nem írtam ilyet, ne forgasd ki azt, amit írtam!

Csupán arról van szó, hogy vannak nélkülözhetetlen termékek, és nélkülözhetőek is. Nélkülözhető a még nagyobb plazma TV, a nagyobb és az újabb autó, de nélkülözhető egyáltalán az autó, de nélkülözhető a nagyobb lakás, és egyáltalán a saját lakás is. Legalábbis azokban a régióban, ahol nem 10-en laknak 20 m2-en...

Azt sem írtam, hogy a jelen válság rosszabb lenne, mint a 29-es, kár is azt sugallnod, hogy azért nincs igazam, mert a mai válság sem rosszabb, mint a 29-es... természetesen most jobb a helyzet, hiszen egy sokkal gazdagabb és szélesebb körű nyugati társadalmat ért a válság.

Abban is egyetértek, hogy elsődlegesen a hitelproblémák a válság okozói, azonban ettől még simán lehet másodlagos ok az, hogy a gazdaság egyébként is a nélkülözhető termékek és szolgáltatások termelésével növekedett túl, hiszen az emberek nem képesek annyival többet megenni, mint amennyivel nagyobb TV-n is meg tudják nézni a meccset, amennyivel nagyobb autóban is képesek menni egy-egy utcasarkot és amennyivel nagyobb kégliben is jól össze tudnak veszni a családtagjaikkal... :)

A hitelt azonban soha nem a nélkülözhetetlen termékekre (pl. jó minőségű étel, vagy étterem) veszi föl a lakosság, hanem a nélkülözhetetlenre, a plazma TV-re, a nagyobb autóra és a nagyobb lakásra - kinek mik a lehetőségei...

Szóval a két dolog, a hitelekre és a szükségtelen fogyasztási cikkekre épülő gazdasági modell (hagyományos kifejezéssel élve a fogyasztói társadalomra épülő üzleti modell) összefüggenek.

Ha pl. kizárólag 50%-os önerővel lehetne hitelt fölvenni, bizonyára megfontoltabbak lennének a hitelvelvevők, mint 10 vagy 0%-os önerővel, így a negyedik plazma és a harmadik autó, vagy a támogatott hitelekre alapozott - befektetési célú - harmadik lakás várásróira épülő fogyasztói társadalmi modell visszahúzódna és a racionalitás erősödne...
mondoka 2009. 11. 01. 15:23
Előzmény: #2199  Törölt felhasználó
#2201
Ez mind szép és jó. De aki ezektől érzi magát valakinek az nem több, mint amiből ezek a kacatok készülnek. Lelketlen elveszett becsapott lúzer . Hamu ,sár és sitt. Halott.

Topik gazda

drop_
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek