Topiknyitó: Törölt felhasználó 2008. 10. 27. 15:29

Gazdasági folyamatok  

A blogon sokan olvastátok, amiket írtam, ezért gondoltam ebben a topikban folytatom.

Akinek nincsen ÉRTELMES mondanivalója, az ne írjon ide.

Köszi.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
jumbo2 2010. 10. 28. 21:00
#2358
"There is a lot of confidence in the Fed's ability to produce inflation. Indeed, I think there is a bubble of confidence in the Fed's ability to produce inflation.

Should that bubble burst, equities can collapse far faster than most think possible."
jumbo2 2010. 09. 25. 08:50
Előzmény: #2356  jumbo2
#2357
Azt persze hozzá kell tenni, hogy a hiedelmekkel ellentétben az USA államnak még rengeteg tere van az eladósodásra. Az eső államadósság hozamokkal egyre olcsóbban tudja refinanszírozni a lejáró adósságait vagyis simán előfordulhat, annak ellenére, hogy évi 10% hiányt futtatnak, 1-2 év múlva kisebb lesz a kamatterhük, mint a válság előtt volt.

Ha tovább esnek az állampapír hozamok a deflációs félelmek (esetleg tartós 0 körüli infláció miatt), akkor Japánt alapul véve még minden gond nélkül duplázhatják az eladósodásukat. Persze ez ennél bonyolultabb, de szerintem alapvetően ez az igazság.
jumbo2 2010. 09. 23. 22:36
Előzmény: #2355  exmnbs1
#2356
Az NBER vicces csapat, általában fingjuk sincsen, mi történik. Most pl. azt mondják, nem lesz W.
Pedig Q3-ban 0% körüli GDP növekedés lesz, Q4 pedig valószínűleg negatív GDP. Az állami élénkítés Q2-Q3-ban ért a csúcsára, vagyis innentől negatívan hat a GDP adatokra (persze relatívan értve). A fogyasztók pedig nem akarnak fogyasztani, a bankok pedig nem akarnak hitlezni, teljes joggal.

Úgyhogy jönni fog az újabb élénkítés, először a FED-től. A FED nyomdája azonban a reálgazdaságra nem sok hatással lehet. Újabb gazdasági élénkítőcsomag kell, ha el akarják kerülni a gyors újabb recessziót. Nyilván jönni fog az is. Obama eddig bejelentett beruházás élénkítése semmire sem jó, úgysincs értelme most beruházni, bármilyen adókedvezményt is ad az állam.
Gondolom az állami mentőcsomagok hosszútávú hatásáról nem kell elmondani a véleményemet :)

Európában is trágya a helyzet, Németország profitál az euróból, vagyis abból, hogy a kakiban lévő országok valutája nem tud leértékelődni a közös fizetőeszköz miatt. Így jelenleg a német gazdaság szárnyal, az egyébként is szarban lévők pedig egyre nagyobb problémával néznek szembe. Az IMF és az EU persze fújja még a PIIGS lufit, de mi lesz ebből, az megmondhatatlan. K. nagy gáz lesz a vége - szerintem.
exmnbs1 2010. 09. 23. 22:12
Előzmény: #2354  jumbo2
#2355
drop, érdeklene, hogy látod a NBER bejelentését a recesszió végéről és a jelenlegi helyzetet
jumbo2 2010. 09. 23. 22:02
#2354
“A banking system in crisis after the collapse of a housing bubble. An economy hemorrhaging jobs. A market-oriented government struggling to stem the panic. Sound familiar?

It does to Sweden. The country was so far in the hole in 1992 — after years of imprudent regulation, short-sighted economic policy and the end of its property boom — that its banking system was, for all practical purposes, insolvent.

But Sweden took a different course than the one now being proposed by the United States Treasury. And Swedish officials say there are lessons from their own nightmare that Washington may be missing.

Sweden did not just bail out its financial institutions by having the government take over the bad debts. It extracted pounds of flesh from bank shareholders before writing checks. Banks had to write down losses and issue warrants to the government.

That strategy held banks responsible and turned the government into an owner. When distressed assets were sold, the profits flowed to taxpayers, and the government was able to recoup more money later by selling its shares in the companies as well.”

The result of the Swedish method? They spent 4% of GDP ($18.3 billion in today’s dollars), to rescue their banks. That is far less than the $trillions we have spent — somewhere between 15-20% of GDP.

Final cost to the Swedes? Less than 2% of G.D.P. (Some officials believe it was closer to zero, depending on how certain rates of return are calculated).

In the US, the final tally is years away from being calculated — and its likely to be many times what Sweden paid in GDP % terms.

Of all the articles that were ignored since the crisis began, this September 2008 Times piece is probably the most important.
jumbo2 2010. 09. 17. 21:22
Előzmény: #2352  jumbo2
#2353
Persze nem nem az elemzők, hanem maga a Svájci Nemzeti Bank is orbitális baromságokat tud mondani és cselekedni.

A gazdasági rádió szerint éppen az javasolták a svájci termelő cégeknek, hogy az erős Frank várhatóan sokáig fenn fog maradni, úgyhogy alkalmazkodjanak hozzá.

Brávó.
Feltennék egy kérdést eme zseniális központi bankárnak: és mi lesz akkor, ha alkalmazkodnak a svájci cégek hozzá?
A válasz pofon egyszerű. Megmarad Svájc pozitív külker mérlege, emellett a svájci frank alapú hiteleket világszerte törlesztik vissza és természetesen a frankot a Safe Haven mivoltja miatt is keresni fogják továbbra is.
Vagyis a svájci frank tovább fog erősödni. Várhatóan egészen addig, amíg Svájc külker többlete deficitbe csap át. Más megoldást nem látok.

Szóval a svájci frank erősödése előtt még van tér.
jumbo2 2010. 09. 17. 20:42
#2352
Reggelente, miután a fiamat kiteszem a bölcsibe, úton a munkába a gazdasági rádiót szoktam hallgatni.
Napokig az volt a fő hír, hogy a svájci jegybank kamatdöntésre készül és hogy ez mekkora piacbefolyásoló hír lesz. Mégpedig az, hogy 0,25%-ról 0,5%-ra emelik esetleg az alapkamatot. Egyes k. okos elemzők (UBS!) az emelés mellett tették le a voksukat.

1. Nem teljesen mindegy, hogy 0,25% vagy 0,5% az alapkamat? Elárulom az okos közgazdász bagázsnak, hulla mindegy.

2. Hogyan fordulhat meg valakinek az agyában kamatemelés miután
a., az elmúlt 2 évben 20%-ot erősödött a Frank az Euróval szemben,
b., a svájci nemzeti bank még egy halom idegen devizán ül, úgyhogy ha az inflációtól félne, akkor először azt adná el
c. , egy deflációs válság elején-közepén tartunk
jumbo2 2010. 09. 17. 20:33
Előzmény: #2348  Törölt felhasználó
#2351
Elővettem azt a régi jó kis topikot.
Ki gondolta volna, hogy amikor legközelebb írok ide, akkor dlph már nem válaszolhat. Szomorú dolog ez.
jumbo2 2010. 02. 14. 23:05
#2350
" There is no means of avoiding the final collapse of a boom brought about by credit expansion. The alternative is only whether the crisis should come sooner as the result of a voluntary abandonment of further credit expansion, or later as a final and total catastrophe of the currency system involved"

Ludwig von Mises 1881-1973
jumbo2 2010. 02. 14. 23:04
Előzmény: #2348  Törölt felhasználó
#2349
Ez nem magyar specifikus dolog sajnos. Egy görög kormány szerinted nem nyomtatná "halálra" magát ebben a kilátástalan helyzetben?

Ezért vannak a központi bankok elkülönítve a kormányoktól. A központi bankok vezetői legalább pénzügyileg képzett emberek, ellentétben a pénzügyminiszterekkel, lásd a sík hülye, bunkó és korrupt Veres.
Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 22:36
Előzmény: #2347  jumbo2
#2348
Igen. Ez valóban érdekes felvetés. Értelemszerűen ez csak egy demokráciában működik. Nem agyonhülyített elmebetegek csúcstalálkozóján, amivé ezt az országot tették. Nézd meg miféle alakokat hord a neten is ide a szél....és ezek majd elmennek szavazni is ennyi aggyal. Ha már betöltötték a 18-at.

Szép estét.
jumbo2 2010. 02. 14. 22:09
Előzmény: #2343  Törölt felhasználó
#2347
Kormányok kezébe pénzteremtést adni a világ legnagyobb hibája lenne.
Gondolod el, mi lett volna, ha Gyurcsány-Kóka-Veres megkapja a pénznyomda kulcsát.
Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 20:45
Előzmény: #2345  Törölt felhasználó
#2346
Hello :)

jo hogy visszajottel megint
azota en is sokat tanultam bizony ocsisajt :)

na ne kapd fel egybol a vizet :)

szoval komolyan
franko hogy megint irsz
Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 19:58
Előzmény: #2344  togyozo
#2345
Rosszul látod. Azt se tudom miről beszélsz. Te meg azt hiszed tudod. Milyen elinflálása a költségvetési hiányoknak? Mi a túró ez a zöldség....

Nem neked írtam ezeket, velem erről nem kell vitatkoznod. Teljesen felelsleges, mert nem tartalak semmivel sem másnak vagy többnek mint azokat, akikkel nem érdemes vitatkozni sem itt sem sehol.

"Ha ezt ennyire helyes dolognak tartod had kérjek már tőled kölcsön egy kis pénzt, amit aztán egyszer csak nem akarok majd visszafizetni" - láthatóan fel sem fogod mit írtam.

Nem, nem és nem. Engem ne provokálj hülyeségekkel.
togyozo 2010. 02. 14. 19:35
Előzmény: #2341  Törölt felhasználó
#2344
Látom már megint "témánál" a költségvetési hiányok elinflálásánál tartunk.

Ha ezt ennyire helyes dolognak tartod had kérjek már tőled kölcsön egy kis pénzt, amit aztán egyszer csak nem akarok majd visszafizetni.

Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 17:04
Előzmény: #2342  jumbo2
#2343
Ez most mire válasz?

Cserealap nélkül nincs jutalom. Tevékenyen kell alkotni valamit - a tanítónak tanítani, a bölcsödésnek bölcsödézni, a szakácsnak szakácskodni a kőművesnek kőműveskedni és így tovább és így tovább...és akkor azt meg kell fizetni.Alaposan. A parazita létezik az élővilágban, de nem a tápláléklánc csúcsán, és veszélyeztetett.Mert függ a gazdaszervezettől, az meg ki is halhat éppen. Kivéve, ha az az ökoszisztéma csak a parazita gazdaszervezetét tartalmazza, mást se. Akkor a parazita röhög a markába és szaporodik ezerrel.

Az alkotást kell megfizetni forintért. Mert abból veszi az alkotó a lisztet, a kenyeret meg a húst.Meg a meleget, hogy ne fázzon. Meg a ruhát a gyerekének. Hogy az se fázzon.

Pontosan ezt csinálják áttétekkel a nagy vezetőink. Pontosan ezt. A semmiből ottermett pénzt elveszik. Nézd meg hová vezetett. Pofátlanság netovábbja ami itt folyik. Szanaszét lopták az országot, és most fasiztáznak. Már maguk is elhiszik, hogy ők a jók. Ez a gond. Pszichiátriai eset mindegyik.Mert meg lettek jutalmazva a semmittevésért, a parazita létezésért. Egy nép nyakán élősködtek. És elhiszik immáron, hogy ez a normális.

Semmi olyat nem írtam, hogy a semmittevésért nyomjanak pénzt és osszák szét.
jumbo2 2010. 02. 14. 16:38
Előzmény: #2341  Törölt felhasználó
#2342
Szerintem nem 100, hanem 10000000000 milliárdot kellene nyomtatni. És szétosztani a nép között!
Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 15:56
Előzmény: #2333  jumbo2
#2341
"Valószínűleg Németországnak elege lett belőle, hogy ezek az országok ezek után is képtelenek lefaragni a hiányukat, sőt, egyre növelik"....

Hiánylefaragás...ez is egy liberós maszlag. Lényegnél vagyunk. Puff.

Egy nemzeti költségvetésnek miért kéne hiányt leafargni AZZAL, hogy növeli az adókat, és csökkenti a kiáramló pénz mennyiségét, tehát nem ad az önkormányzatoknak és senkinek semmit? Ki jár ezzel jól? Az aki kölcsönadta neki kamatra. A nemzet meg nyomorog.

Az a baj, hogy azt sem értem mit nem értetek. Egy állam, egy kormány nem gazdálkodó szervezet, nem a PROFIT előteremtése a célja, hanem ...tényleg...Mi is egy kormány dolga? Platón és Arisztotelész...lehet elolvasni őket, ma is aktuális.

Miért is van az, hogy ez az állandó hiánylefaragás a központi kérdés? Mi az én kormányom? Tesco? Na nemár. Tehát ha egy kormány "túlköltekezik" és nem farag le eléggé a kiadásaiból akkor a liberálisok azt elítélik? És a hiánytá azonnal faragja le? Hogyan? Vagy csökkenti a kiáramló pénz mennyiségét (nem ad , pedig ez az elsődleges feladata lenne), a bevételeit meg növelni akarja (emeli az adókat). Bravó. Mégis milyen alapon ? Szemtelenség teteje. Egy kormány azért van, egy állam azért van, amiért tartjuk. Tessék : egy kormányzati ciklus kibocsájt MAGA, MAGÁNAK 100 milliárd forintot, és abból felhúz 3 szuper kórházat. Ebből a 100 milliárd forintból kifizeti a melósokat akik ott dolgoztak, (közvetve persze), kifizeti az építőanaygaokat, terveket, technológiát berendezéseket, mindent. Aztán hazamegy és lefekszik. És van három kórházunk.Mi is a probléma jelen esetben?

Fogalmam sincs miről beszéltek. De bizos én vagyok a hülye szerintetek. Nyilván...

Egy kormány ÉRTÜNK VAN. Nem azért, hogy az adót az egekig emelve azt beszedje és közben dagadtra lopja a saját zsebét, és közben mindent eladjon amit lát az orra előtt nemzeti vagyont, és abból is degeszre tömje a saját zsebét.

Tojok én a kormány "költségvetésére". Kit érdekel? Forinthiány van? Vicc. De inkább tragikomikus. Csináljon magának. Ki tiltja meg? (jó kérdés) Aztán adjon az önkormányzatoknak eleget. Útra, iskolákra, kórházakra bánom én mire. Mindenre amire kell.

Hogy ez képtelenség? El is hiszem, ameddig ennyi jól fizetett megdumáló létezik , aki elmagyarázza, mitől lesz nekünk rosszabb, ha esetleg véletlenül mégiscsak jobb lenne. Más nemzet valutája...az probléma. Az nincs ingyen. Azt meg kell venni. Nem mindegy, mennyiért adja. De ami forintból megoldható...azzal mi a jó fene a gond?

Na hagyjuk...
Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 15:37
Előzmény: #2329  jumbo2
#2340
Usa ....korábban nem tették....ez is...ne viccelj már. A világ összes USD mennyisége mégis honnan van?
Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 15:34
Előzmény: #2329  jumbo2
#2339
Most a "nyomtatott" szó nem tetszik (ne szó szerint értsd - tudjuk mindannyian, hogy digitális korban vagyunk), vagy konkrétan a pénzkibocsájtásra gondolsz?

Dehogynem divat. Hogy állíthatsz ilyet...nem is értelek.
jumbo2 2010. 02. 14. 14:42
Előzmény: #2337  jumbo2
#2338
Itt egy jó írás Görögországról a Wall Dtreet Journal-ból:

link
jumbo2 2010. 02. 14. 14:38
Előzmény: #2334  togyozo
#2337
Nem is erre gondoltam, hanem az első válsághelyzetre, mint a mostani, amikor természetes lenne a valuta leértékelődése és ezzel a versenyképesség növelése. Ez lenne a természetes piaci folyamat. Ezt az euró nem teszi lehetővé.
jumbo2 2010. 02. 14. 14:36
Előzmény: #2335  togyozo
#2336
Pontosan így gondolom én is.
togyozo 2010. 02. 14. 10:22
Előzmény: #2328  jumbo2
#2335
Csak arra akartam utalni, hogy amíg a japánok ilyen államdósság mellett is képesek működni az általam írt okok miatt, mi vagy a görögök közel sem húzhatjuk ennyi ideig.
togyozo 2010. 02. 14. 10:15
Előzmény: #2332  jumbo2
#2334
" periférián lévő országok egyre kevésbé versenyképesek velük, mert nem értékelődik le a valutájuk"

Nem tudom halottál-e már a reálárfolyam fogalmáról. Csak mert ha megnézed mi történt az elmúlt években a régióban és Magyarországon akkor világosan látható, hogy nálunk a kvázi fix árfolyam csupán a magasabb inflácóban csapódott le, míga többi ország ahol volt felértékelődés sokkal alacsonyabb volt az infla. A lényeg: a perifériás országok emiatt nem kerülnek hátrányos helyzetbe
jumbo2 2010. 02. 13. 22:25
Előzmény: #2332  jumbo2
#2333
Egyébként Görögországot, Spanyolországot és a többi gondban lévő országot a bankjain keresztül már régóta támogatja az EU, ezért nem bújt ki eddig a szög a zsákból. Valószínűleg Németországnak elege lett belőle, hogy ezek az országok ezek után is képtelenek lefaragni a hiányukat, sőt, egyre növelik.

Úgyhogy az ECB-ből kontrollálatlanul áramló feltétel nélküli pénznek vége, ezentúl tenni kell valamit a német, francia garanciavállalásért.

Ha megy nekik, akkor -10% GDP 15-20% munkanélküliség (a spanyoloknál már most 20%). Ha nem megy, akkor államcsőd. Ez utóbbi következményei számomra átláthatatlanok, hiszen nem tudok történelmi példát olyan államcsődre, ahol a valutáért nem kell aggódni különösebben, mert az közös más, erős országokkal.
jumbo2 2010. 02. 13. 22:10
Előzmény: #2320  Törölt felhasználó
#2332
A németeket személy szerint kedvelem, de az tény, hogy az euró nekik a legkedvezőbb. A periférián lévő országok egyre kevésbé versenyképesek velük, mert nem értékelődik le a valutájuk, bármekkora bajban is vannak. Bércsökkentés pedig általában nem átverhető a szakszervezeteken.
jumbo2 2010. 02. 13. 22:07
Előzmény: #2323  spade
#2331
Görögországnak még ezután fog bezuhanni a GDP-je. eddig a növekvő hiánnyal fedezték a bajt. K. nagy bajban vannak, bármit is csinál az EU.
jumbo2 2010. 02. 13. 22:05
Előzmény: #2325  spade
#2330
De milyen áron volt az az ajánlat? A CDS feláruk nagyobb, mint a miénk. Ez tuti nem fenntartható már pár (3-4) éves távlatban sem.
jumbo2 2010. 02. 13. 22:03
Előzmény: #2318  Törölt felhasználó
#2329
A nyomtatott pénz sehol a világon nem általános.
A japánok ugyan nyomtatnak már 5-10 éve, de az összes eladósodásuk minimális részét teszi ez ki.

Az USA is csak az utóbbi egy évben kezdett nyomtatni, korábban nem tették. Igaz, most belehúztak rendesen.

Máshol a világban egyáltalán nem divat a nyomtatás.
jumbo2 2010. 02. 13. 22:01
Előzmény: #2326  togyozo
#2328
Nem mondtam, hogy japánnal hasonló a helyzetünk.

Ennek ellenére japán intő példa, mennyit segít az állami eladósodás egy hitellufi megoldásában.
exley 2010. 02. 13. 18:38
Előzmény: #2324  togyozo
#2327
Bagatell a hungary balhéhoz képest nem is ltt senmmi gond. A görögök megbízhatók a magyar szoc-libsi alakulatról aznban ez nem igazán mondható el. Turizmus irány dél-kelt földközi tenger, a magyar mosckos piszkos büdös platten sse-be meg fulladjon bele a vilábank, egyszer már a habsburgok belefulladtak szvsz
togyozo 2010. 02. 13. 18:14
Előzmény: #2314  jumbo2
#2326
Azért Japán meg Görögo. vagy Mo. között van 2 "apró" különbség:

1) a Japánoknak ilyan államadósság szint mellett is a GDP arányos kamatkiadásuk 1%. Nálunk vagy a görögöknél sokkal több

2) a japánok belső megtakarításból is bőségesen tudják fedezni a finanszírozási igényüket. a másik két ország nem.
spade 2010. 02. 13. 18:05
Előzmény: #2324  togyozo
#2325
jó a felét nem lejegyezték 1 aukció során, hanem ajánlat volt annyi csak a görögök nem fogadták el (sztem rosszul tették bár az meg gyanús lehetett volna) , de gondolom ez már rajtuk múlott, szal miről beszélünk ???:
togyozo 2010. 02. 13. 17:57
Előzmény: #2313  jumbo2
#2324
Kicsit rákerestem a gugliban. Szóval:

"a görög államháztartás van az eurózóna tagországai közül, amelynek az idén 53 milliárd eurónyi új hitelt kellene felvennie"

az idei görög kötvénykibocsátásokról:

"Görögország már februárban újabb 3-5 milliárd euróval csapolná meg a nemzetközi tőkepiacokat, miután hétfőn nagy túljegyzés mutatkozott új, ötéves államkötvényére. Eredetileg legföljebb 5 milliárd eurót hirdettek meg, 25 milliárdra volt ajánlat, így 8 milliárd euróért bocsátják ki az új kötvényt"

Egyelőre így állnak.
spade 2010. 02. 13. 16:54
Előzmény: #2310  togyozo
#2323
persze a számokat sokfélekélppen lehet nézni. de az 50 yardban már benne lehet a szalamiszi csata vesztesége is :), de legyen 60 yard, az is bagatell az EU-hoz képest e a spanyolokéhoz képest is és pont azt irtam hogy mint el nem dönthető elsó dominó fontos láncszem és nem volumenében......és sztem az EU tök jól kezeli eddig (vafy csak b@lf@szok voltak) üzenvén h ennél nagyobb kötelezettségvállalás nem kell mert a piac majd finanszirozza....és nem kiált mindjárt világvégét hanem a hátak mögött szépen mindihg kitömi a megfelelő esedékes részlettel....
exley 2010. 02. 13. 16:40
Előzmény: #2318  Törölt felhasználó
#2322
Az "ökörcsordát" hiába delegálja a bescsületes magyar nép az "üveghegyen túlra", ha az acsórda csak bömmbölni tud. Almúnia sem érti aszavát.
exley 2010. 02. 13. 16:33
Előzmény: #2320  Törölt felhasználó
#2321
Über allas, hiába kalapol a libás Wasingtonban a mi sorsunk itt dől el már 1000 éve. Orbán nem m(e)arkelsz! Nem tud markecolni Dajcslsndban, hiába képezte ki a ssor(s)os
Törölt felhasználó 2010. 02. 13. 16:27
Előzmény: #2319  exley
#2320
mi mást tehetne Németország
ez a nemzet a mai napig a nácik diktatúrájának kötvetkezményeit nyögi
fizetnek mint a katonatiszt azonnal és bármiért
"bűnös nép"
a drezdai tömeggyilkosság és népirtás , az az embertelen gaztett is simán belefért
40 év kettészakítás is belefért
ma már lehet saját hadseregük, de a világ "felhorkant", mert 50 év után ismét német katona tette a lábát idegen földre ...igaz, NATO színekben, az senkit sem érdekelt
A Hitler elleni merényletről se emlékezik meg senki, olyan körülmények közt is majdnem sikerült , és arról sem, hogy életüket áldozták a merényletben résztvevők, azonnal kivégezték őket, voltak köztük magas rangú Wermacht tisztek is nem egy.
A Wermacht pedig nem volt azonos a nácikkal, de erről is kussolnak. Mindegy ez nem ide tartozik, de az biztos, hogy Németország óriási árat fizet azért, mert egy őrültet eltűrt a nyakán egy időre. Csinálhat ötezer Mercedes kategóriájú akármit, lehet a világ egyik legjobban szervezett és szorgalmas népe, mindenki így tekint rájuk : nácik.

Az EU legnagyobb nettó befizetői. Fizetnek ők mint a katonatiszt. Sokáig még.
exley 2010. 02. 13. 16:09
Előzmény: #2318  Törölt felhasználó
#2319
'ha egy fillért sem fizetnek vissza Németország akkor is jót áll értük. A mi libereál bolsevikjaink is ebben ringatták magukat az elmúlt 20 évben.
Törölt felhasználó 2010. 02. 13. 16:05
Előzmény: #2314  jumbo2
#2318
Mindig Japánnal jössz...annyi pénzt nyom magának amennyit akar. És emiatt (is) alacsonyan tartja a kamatot. Volt náluk mínuszban is valaha.

Tévedsz, nem "mi vettük fel". Ez így ostobaság. Ez egy hosszú folyamat, és még a komenisták is gyűjtögették (kéregették) a zsetont, mert kellett nekik a hatalom fenntartására. Ott kezdődött. Most tart ahol tart, leírtam hol. Ki vett itt fel és mit? Szolgalelkűség így gondolkodni.

Ha a haveromtól felveszek kölcsönt, visszaadom. Így etikus. Mert ő megdolgozott érte amit odaadott. De ez a történet nem így néz ki és nem erről szól. Egész másról.
exley 2010. 02. 13. 15:56
Előzmény: #2316  jumbo2
#2317
Azt gondolog hogy nxugodtan teheted álomra a fejed amikor az önjelölt kommenyista imperialistáknak írsz a kedvére?
jumbo2 2010. 02. 13. 15:51
Előzmény: #2315  exley
#2316
Ezeknek a roppant tanulságos megjegyzéseknek van 100 másik topik :)
exley 2010. 02. 13. 15:37
Előzmény: #2314  jumbo2
#2315
Azt a Görög országot húzza ki a s@rból Németország akik önfeledt állapotukban adták át Görögországot az amerikai imperialistáknak? Sztm, most pusztulnak, úgy kell a haladó hellasznak.
jumbo2 2010. 02. 13. 15:31
Előzmény: #2312  Törölt felhasználó
#2314
Ez nem csak magyar vagy görög specifikum. Nézd meg Japánt, 200% felett van az eladósodást. De az egész EU-ban átlagban nagyon magas.

Nem kell az adósságot nagyon másra kenni, a mi országunk vette fel, beleértve téged és engem. Az aktuális kormányunkat pedig mi választjuk.

Meg lesz ez oldva előbb-utóbb. Sorra becsődölnek az országok.
jumbo2 2010. 02. 13. 15:04
Előzmény: #2310  togyozo
#2313
25 milliárdot nem hiszem, hogy egy hét alatt összekoldultak :)
Törölt felhasználó 2010. 02. 13. 14:59
Előzmény: #2304  jumbo2
#2312
Igen. Itt jönnek a nézőpontbéli áthidalhatatlan eltérések köztem és köztetek.

"Érdekes, hogy Görögországról még egy "okos" elemzőtől sem láttam leírva a triviális igazságot.
Mégpedig azt, hogy valószínűleg hosszútávon csak az államcsőd jelent megoldást számukra, ugyanis előbb-utóbb képtelenek lesznek törleszteni az adósságukat"

A triviális igazság? Amíg a tüneteket tüneti kezeléssel kívánja bárki megszüntetni, elmehet az eredménnyel kapálni. Érdekes, az orvostudomány elismeri valahol, hogy a betegség okát és nem a tünetet kell gyógyítani, megszüntetni. Tehát az okot. A közgazdaságtannak nevezett fogalmam sincs micsoda ezt képtelen elismerni. Még ennyire sem futja. No persze nyomós okkal.

A nemzetek eladósodása tartós és visszafordíthatatlan folyamat a bolygónkon. (irreversible process) Először tán ezt kéne definiálni. Mert ez a valóság. Egy ovodás is belátja, ha nincs összezavarva. Ez egy alapvetés. Ebből ki lehet indulni, mint tünetből. És megkeresni az okokat.Amióta jegyzik az államok költségvetését, és ennek mindenki számára kikereshető és elérhető nyoma is van az éterben, amióta a plepsz számára aránylag egyszerűen hozzáférhetőek világgazdasági és a világ nemzeteinek költségvetésével és pénzkibocsájtásával kapcsolatos adatok, én még egyetlen országot sem fedeztem fel, amelyik szépen VISSZAFIZETTE VOLNA az adósságát, és most élné világát vígan, mint marci hevesen.

Triviális igazság? Az igazság az, hogy ma egy nemzet ugyanabban a satuban van mint egy átlagos háztartás ebben a "fejlett" -nek nevezett világrégióban (fejlett világ = ahol a mindannyiunk számára ismert központi jegybanki működési mechanizmus létezik ), Megemlítem most a közhelyet : a jenkik még egyetlen országot sem rohantak le, ahol van McDonalds. No igen. De olyat se, ahol a fent nevezett jegybanki működés a jellemző.Nem tudok arról, hogy létezik egy szír vagy madagaszkári szuperbank mely minden törvény és parlament felett áll,és amely magát központi nemzeti jegybanknak hívatja ,de még a saját nemzete kormánya költségvetésének is kamatra adja a saját nemzeti fizetőeszközét.

Triviális igazság? Az igazság az, hogy ma a nyakig eladósodott nemzetek zöme már bőven visszafizette a sokszorosát annak amivel tartozik, akárhonnan is kezdjük számolni, hogy honnan, mely időponttól áll fenn a tartozása. Az igazság az, hogy ma jellemzően a piramis csúcsán álló privilegizált jogokkal bíró központi bankok a saját önkormányzataiknak nem adhatnak saját nemzeti fizetőeszközt kórházakra, gyógyellátásra,nyugdíjakra, infrasturktúrára, gyógyászati alapellátásra. Alapvető emberi jogokat sértő módon üzletet csinálnak a létezésből is , és kontrasztként a halált állítják fel. A római birodalomban a római polgár a fürdőkbe szabadon járhatot ki -be. Ma egy alkalommal ha bemész egy olyan ország fürdőjébe, ahol gyógyvíz van az ország területe alatt a földben szinte mindenhol, akárhol lefúrsz gyógyvíz tör fel, egy nyugdíjas (nem volt pártállamkatona !!!) hanem egy átlag nyugdíjas NEM TUDJA MEGFIZETNI a 3000 ft os (jelenlegi ) átlag belépőt.

A semmit pakolgatja minden "modern" jegybanki satuban vergődő nemzet ma a világon, és a semmit osztogatja egyik zsebéből a másikba, mert saját magának saját fizetőeszközt úgy, hogy készít pénzt, és azt eljuttatja oda, ahol hiányzik, nem nyomtathat annyit, amennyi elég. Oda, ahol a sajátja elég, nem kell idegen pénz. Ilyen terület rengeteg van.

Természetesen azzal, hogy egységes valutákat vezetnek be az országokban (EU ban ez az EUR pld, ) ez a gond is megszűnőben van, ha még egy nemzet ki is akarna szakadni a monetáris satuból , nem tud, mert már saját fizetőeszköze sincs, és így az EKB-tól függ majd.

Az igazság? Az igazság pld hazánkban ez , íme : (hogy a görögök szerencsétlenek épp most hogy állnak? - utána kell csak járni és látható lesz az is, ugyanaz az eladósítási mechanizmus működik náluk is)

Idemásolok egy fél éve mindegy hol leírt véleményemet, kirostáltam itt-ott, elég hosszú így is, akit nem érdekel, ne olvassa el. Hazánk adósságcsapdájának története.

//////////////////////////////////////////////////////////////
1973 -1989 között nettó 1 milliárd dollár forrásbevonás érkezett az országba.1973 -1989 között erre a nettó 1 milliárd dollárra kifizettünk 11 milliárd dollár kamatot összesen, a kifizetetlen adóssága Magyarországnak 1989 (1990)-ben 22 milliárd dollár - adósság tehát 33 milliárd dollár, kifizetve ebből 11 milliárd, a felvett hitel (forrás) azonban csak 1 milliárd dollár mindösszesen erre az időszakra. 1990 sarkalatos kérdése, mennyi ekkor a nemzeti vagyon? Az IMF és a Világbank hazánk nemzeti vagyonát 1990 -ben akkori dollár árfolyamon számolva kb 120 milliárd dollárra becsülte. 2009 ben a nemzeti vagyon 90 % -a legalább magánosítva lett. Erre vonatkozóan a "konszenzus" megvan , a különböző adatszolgáltatók adati hasonló nagyságrendről beszélnek, melyek szerint 90 % már bizonyosan privatizálásra került. 1990 től napjainkig mindösszesen 16 milliárd dollár privatizációs bevétel folyt be. Kb a valós érték 13-14 % -a. Mi az a nemzeti vagyon? Sokféleképp meghatározható, nemzetünk, közösségünk vagyona, lehet ez maga országunk "piaci értéke", de egy valami bizonyos: mindannyiunk közös tulajdona volt, melyet az állam kezelt. Nem tulajdonosa volt, hanem kezelője. Az 1990-től elprivatizált nemzeti vagyon természetes személyek közösségének vagyona volt, a magyar állampolgároké, akik arra a kérdésre : '1990-től 20 év alatt eladhatom a tulajdonodat, - 120 milliárd dollárt érő tulajdonodat - 16 milliárd dollárért, úgy, hogy ebből egy árva fillért sem kapsz? " nem feleltek igennel, ez a kérdés el sem hangzott, fel sem tette senki, indok mindig volt arra, hogy miért kell sürgősen kiárusítani a stratégiai szektorokat éppúgy, mint most legutoljára Lipótmezőt, de hogy ki vette meg, mennyiért, az természetesen üzleti titok. A dolog 20 év alatt sokféle köntösbe csomagolva jelent meg, egy apró példa arra, miféle módon zajlott a privatizációs játszma. 1990 után az irdatlan nagy államadósság kompenzációja reményében az MDF kormány meghirdette az úgynevezett "spontán privaticáziót" . Ennek tulajdonképpen nem volt más a lényege, mint hogy minél gyorsabban, minél több állami tulajdont adjunk el, azt sem kell nézni nagyon mennyiért, csak az első vevő vigye, hogy ebből aztán mielőbb le tudjuk faragni az irdatlan adósságunkat. Mert akkor ennek volt prioritása, a fogalom bekerült a médián keresztül a köztudatba, "spontán privazitáció". Spontán sikerült is, és spontán bagóért eladtak kombinátokat, gyárakat, üzemeket. Az első osztrák, német, brit, amerikai jelentkezőnek, aki nem forintot adott érte. A spontán privatizáció fogalma hamar lekerült a napirendről, az államadósság visszafizetésből semmi sem lett, a befolyt pénzről és az adásvételekről nincs semmi kikereshető hivatalos információ, a média egyik pillanatról a másikra elhallgatott, és később sem emlegették fel ezt a 8-14 hónapot. Hogy a spontán privatizáció mozgalmán belül kik milyen állami javakhoz és mennyiért jutottak hozzá, finoman szólva is homály fedi. Nézzük, mi lett a sorsa annak a 16 milliárd dollárnak, ami befolyt privatizásiós bevételként. De előtte az MNB ről egy gondolat. Tudni kell,hogy "de jure" az MNB a kormány felügyelete alá tartozó intézmény. Ugyanakkor feles törvénnyel a kormány saját magának megtiltotta, hogy bármilyen eszközzel beavatkozzon az MNB belügyeibe. Így az MNB valójában a kormányoktól független, hiába jogilag az állam a tulajdonosa.Könnyen belátható, hogy dollárt itthon tartani értelmetlen, az csak egy papír, semmi más. Az MNB ezt a 16 milliárd dollárt szerte szanaszét a világban befektette dolláralapú és más eszközökbe, még Usa államadósságot is vásárolt. Az állam ugyanakkor kapott forintot, annyit mint ami ennek a 16 milliárd dollárnak megfelelő forint, de mindezt adóslevelek kibocsájtása ellenértékeként, vagyis kamatra. Tehát nem került ez a privatizációs bevétel közvetlenül a költségvetésbe, legfőképp nem került az igazi tulajdonosokhoz, hozzánk, hanem bekerült hazánk pénzügyi rendszerének körforgásába.Carry trade : kamatkülönbözet, hozamkülömbözet spekuláció. Garantált magas hozammal. Egy példa : már évtizedek óta Japán alacsony, 0,5-2 % közötti kamatra ad nagy mennyiségű jen hitelt.. Ha megnézzük a magyar állampapírok hozamát, (azt a kamatot, amit megígérünk, hogy visszaadjuk), akkor árfolyamkockázatot is figyelembe véve 5-8 % közötti éves tiszta hozammal vásárolható a magyar államadósság. A magyar munka eredménye így kerül ki évente hazánkból többek közt a carry trade spekulánsok zsebébe.1990- ben nem csak állami vagyon volt, és államadósság (lásd fent a konrét számokat). volt még valamink, ami nem elhanyagolható. Pénzeszközünk. 1990 ben az összes pénzeszköz a GDP 162 % -a volt. 2004-ben a pénzeszközünk már csak a GDP 22 %-a. Miközben akkor már az állami tulajdon 80 % -a eladatott. Látható, hogy 14 év alatt, miközben 80 % -os privatizáción volt túl az ország, irdatlan mennyiségű pénzeszközállomány hagyta el az országunkat. Ahelyett, hogy megugrott volna a privatizáció miatt, drasztikusan lecsökkent.Nézzük hogyan alakult a privatizációs játszma részeredménye 2007 -ben. A konkrét számok a nemzeti vagyonról fent, most lássuk, mennyi a külföld összes követelése hazánk felé, másképp mondva hazánk összes tartozásállománya külföld felé ekkor, tehát 2007 -ben : 40 000 milliárd forint, akkori árfolyamon ez kb 210 milliárd dollár, Ennyi az az irdatlan mennyiségű pénz, amiért ezt az irdatlan magas kamatot kell minden évben kifizetnünk. Ma amikor a világban a nulla felé konvergálnak a kamatok, nálunk úgy 7 %, hogy csökkentés után vagyunk. Sehol a világon nincs még egy ilyen carry trade ország, mint mi (ne felejdünk, EU tag vagyunk, Törökország lehet magasabb kamattal pld, vagy Elefántcsontpart, de ott a stabilitás nem ekkora, mint nálunk.). Itt jegyzem meg, ha ennek a carry trade országnak befellegzik, és végre magunknak dolgozunk, nem spekulánsoknak, (no persze nem kis játékosok ezek), akkor a forint árfolyama duplázódhat is a gyengülés irányába. Nem veszi senki, mert nem kap érte kamatot. Józan ésszel belátható,hogy ebből az adósságcsapdából azzal lehet csak kikerülni, ha a költségvetés nem adóslevelek formájában jut forinthoz, hanem maga készít magának, ha kell. Ahogy azt teszi az Usa is, az egyesült Királyság is, Svájc is, és sorolhatnánk.Ezt az országot alig tízmillióan lakjuk. Ha a 2007-es 40 000 milliárd forint összes külföldi követelést elosztom tízmillióval, akkor minden egyes magyar állampolgárra 2007-ben 4 millió forint és annak éves kamatai adósság jut. Gyerekre, öregre, mindenkire.A helyzet sajnos ennél is rosszabb. Mivel a privatizáció 90 % ban megtörtént, a bankok 90 % külföldi tuajdon, a termelőüzemek 90 % -a külföld tulajdon,és így tovább és így tovább, a nemzeti vagyon tőkejövedelme nem a miénk. Az országból kimegy. Az is. Ne feledjük : ezt a tőkehozamot is nekünk kell kitermelnünk. Nekünk, akik a privatizált , idegen tulajdonú cégeknél dolgozunk, az ő hasznukat is nekünk kell kitermelnünk, nem csak a 4 millió/fő éves kamatát. Ez a négymillió persze nagyon csalós. Jó ha 3 millió dolgozó ember van ma hazánkban, Öregek, gyerekek, diákok, terhes anyukák, kismamák...ők is mind mind a 4 millió kamatait nyögik. Egy három fős családnak ez már 12 millió és kamata, és ugye az anyuka és a kisbaba nem dolgozik....és az már nem négy, hanem tizenkettő millió.A magyar gazdaság pénzügyi vérkeringésében 2007-ben 12 000 milliárd forint keringett. Ebből ezt a 40 000 milliárdot és éves kamatait, plusz az elprivatizált állami vagyon tőkejövedelmét képtelenség a magyar lakosságnak visszafizetni.2006-ban erre a kombinált hozamra több mint 8 milliárd EUR ment ki hazánkból. Ez a hozamra. Tehát csak a hozamra.

Nem megy.

"Túl magasak a bérek....." - az európai 1/4-e.

"Gondoskodj magadról, ne az államtól várd el..." -rendben, ha az állam visszaadja az állami tulajdont a népnek, (milyen alapon adta el másnak, külföldinek? ki hatalmazta errre fel, pláne, hogy ebből a bevételből egy petákot sem adott a népnek ...ez lopás), akkor adja vissza 1990-ben, és akkor rendben van, nem az államtól várjuk a gondoskodást. De így....a lakosság eladósodottsága egyéni és állam felé történő össz külföldi követelések formájában is észvesztően magas, szinte közel tarthatatlan, és akkor még gondoskodjon saját magáról mindenki? Akkor minek az állam? Minek tartjuk? Mert mi tartjuk nem? Mi csináltuk nem? MInket szolgál nem? A mi fiunk nem? Értünk van nem?

Vagy mi szolgáljuk őt?

Még egy utolsó adalék hazánk pénzügyi rendszeréhez : az állam hitellevelet bocsájt ki és az éves adót adja hozzá fedezetnek. No persze ezt is kamatra teszi. Az állam egyetlen bevételi forrása (a privatizáción felül az adó. Csoda, hogy az adók terén már meg is dícsértek minket? (fiskális minatország - mondják a carry tradesek - és közben örülnek , van miért) Ne gondoljuk, hogy ez az elfajzás magyar sajátosság.

Így folyt le közel 20 év alatt az állami javak 90 % -nak kiárusítása külföldi befektetők felé, azzal a szöveggel,- amikor még 40-50 % nál jártak is ezt hangoztatták -- hogy az adósságunknak ez nagyon jót fog tenni. Ma már nem hangoztanak semmit. Igaz, nincs is mit kiárulni lassan. Az MDF első négy éve 1990-1994 megalapozta feles és kétharmados törvényeivel azt a folyamatot, melynek ma már vége felé tartunk. Ne feledjük, minden, ami történt, "jogos" volt, jogszerű, tehát törvényes. A felelősség ezen törvények megalkotóit terheli a totális eladósításért. és ezen törvények legtöbbje még 1990-1994 között született,. Lásd mdf-szdsz paktum. Egy kormány sem akart (az egyik nem mert) a jegybanktörvényhez nyúlni azóta sem. Az, hogy még az adóbevételeire is adósságlevelet bocsájt ki az állam....ez már mindennek a teteje.

Akárki is nyeri meg a választásokat, megörököl egy porig rombolt, egzisztenciálisan földig taposott, nyakig eladósított nemzetet, zömmel kilátástalan és reménytelen lakossággal , jövőkép nélkül, nemzeti vagyon nélkül, hajléktalanok ezrei kóborolnak a fővárosban az utcákon, munkahely nincs, családalapítási biztonság nincs, jövőkép nincs, de ahogy nagy tanítónk mondotta : el is lehet innen menni.

Hát én maradok. Csakazértis.
/////////////////////////////////////////////////

Igazság? Valahol itt kezdődik.

Görögország is hasonló cipőben jár most, mint mi.
Fizesse vissza?
Mit?
Kinek?
Milyen alapon?

Már a sokszorosát visszaadták ők is.
togyozo 2010. 02. 13. 14:26
Előzmény: #2309  exley
#2311
nem hiszem, hogy a németek nagyon örülnének ha még több kitettségük lenne a balkánon
togyozo 2010. 02. 13. 14:25
Előzmény: #2308  jumbo2
#2310
""a piac az évi finanszirozási igény felét villámgyorsan lejegyezte"
Ez nem igaz. A megújítandó államadósság ebben nincsen benne, csak az új igény"

Én is úgy tudom, hogy olyan 50 milliárd körül van a finigényük a görögöknek. És ebben már benne van a lejáró megújítása.
Az viszont sokkal nagyobb gond lehet, hogy amennyire tudom a következő 2-3 évben nagyon sok adósságuk fog lejárni és azokat sokkal magasabb hozamok mellett tudják csak majd megújítani, ami jelentősen növeli majd a kamatkiadásaikat.

Egyébként yard=milliárd
exley 2010. 02. 13. 13:41
Előzmény: #2308  jumbo2
#2309
A görög adósság csapda nem más mint a német finánctőke térnyerése a balkánon. épült a német római császárság.
jumbo2 2010. 02. 13. 13:38
Előzmény: #2307  spade
#2308
A yard szót nem tudom értelmezni. A kis tételt sem értem, amikor az államadósságuk 100% felett jár.
Abban persze igazad van, hogy a világgazdaság egészét nézve ez nem tétel, de a görögöket ez kevésbé vigasztálja. És egy esetleges bedőlés esetén (ami nyilván nem holnap lesz, ha lesz) a dominó hatás nem lebecsülendő.

"a piac az évi finanszirozási igény felét villámgyorsan lejegyezte"
Ez nem igaz. A megújítandó államadósság ebben nincsen benne, csak az új igény. Pedig a lejáró adósság a jóval nagyobb tétel, amennyire tudom.
Azonban ha lejegyzi is a piac az idén, ez a 2-3 éves kilátásokon (amit korábban leírtam) semmit sem változtat.
spade 2010. 02. 13. 07:42
Előzmény: #2304  jumbo2
#2307
Az igaz h görög ország harapófogóban van mert az euro miatt nem tudja leértékelni a pénzét és a defláció miatt nem tudja elinflálni se azt, de azért egyrészről viszonylag kis tételről beszélünk max 40 yard EUR másrészről a piac az évi finanszirozási igény felét villámgyorsan lejegyezte, a gond sokkal inkább a tovagyűrüző hatás miatt lehet mert pl. a spanyoloknál az összes hitel az állam +bankok+stb. tekintve hogy nagy tőkeáttétellel finanszirozták spanyol-amerikát közelíti az ezer yardot, na az nem kicsit fog durranni
jumbo2 2010. 02. 12. 22:52
Előzmény: #2305  togyozo
#2306
"A baj inkább az vele, hogy amennyire én tudom a bankok már hiteleznének csak a kereslet tűnt el. "
A kereslet a világon mindenhol visszaesett. De nem csak a kereslet, hanem a hitelképes egyének köre is.
KKV-knak hitelezni pedig teljesen kiszámíthatatlan ilyen gazdasági környezetben.

Összességében nem gondolom, hogy a bankok fene mód hitelezni akarnának. És tökéletesen igazuk is van, végre helyesen cselekszenek.
togyozo 2010. 02. 12. 22:21
Előzmény: #2302  jumbo2
#2305
"Mi is kezdjük a pénznyomtatást? Utánozzuk a FED RMBS vásárlását? Vagy mi akar ez lenni? "

Szerintem maga az alapötlet nem rossz (mármint hogy serkenteni kellene kicsit a hitelezést, hogy könnyebben ki lehessen lábalni), és most már a piaci környezet is lehetővé teszi ezt.

A baj inkább az vele, hogy amennyire én tudom a bankok már hiteleznének csak a kereslet tűnt el.
És nem tudom, hogy az MNB tervez-e bármit annak megakadályozására, hogy ez a pénz ne kerüljön rögtön vissza hozzá kéthetes betét formájában.
jumbo2 2010. 02. 12. 22:07
#2304
Érdekes, hogy Görögországról még egy "okos" elemzőtől sem láttam leírva a triviális igazságot.
Mégpedig azt, hogy valószínűleg hosszútávon csak az államcsőd jelent megoldást számukra, ugyanis előbb-utóbb képtelenek lesznek törleszteni az adósságukat.

GDP arányos 12,7%-os bevallott (pletykák szerint lehet akár 17%) államháztartási hiányt kell lefaragniuk 3-4%-ra.
Több országban történt az elmúlt időben komoly hiánycsökkentés (pl. Lettország vagy nálunk), de ilyen durva mértékben sehol sem kellett csökkenteni a hiányt. Ha ezt megteszik 3 év alatt, akkor ez a meglévő példákat alapul véve10-15%-os GDP csökkenést okozhat. Csak egy kis számolás innen és kijön, hogy 3 év múlva a GDP arányos államadósságuk 140% fölé mehet.

Ki fogja ezt és a közben megújítandó államadósságukat finanszírozni? Az EU mindent garantálni fog?

Nem látok kiutat számukra. Tipikus adósságspirál.
exmnbs1 2010. 02. 12. 15:42
Előzmény: #2302  jumbo2
#2303
Ráadásul kb 1 év késéssel utánozta le

Viszont Kínában bekeményítettek, előkapták a legdrasztikusabb eszközt a jegybankban

link
jumbo2 2010. 02. 08. 22:43
#2302
Magyarázza meg már valaki, hogy ez meg micsoda?


Jegybanki program a forint jelzáloghitel- és jelzáloglevél-piac fejlődésének támogatására

link

Mi is kezdjük a pénznyomtatást? Utánozzuk a FED RMBS vásárlását? Vagy mi akar ez lenni?

És minek? Hitelválságban minek ösztönözni a jelzáloghiteleket?
Az MNB is beszállt a merjünk nagyobb barmok lenni versenybe? Vagy én értek valamit félre?
jumbo2 2010. 02. 03. 21:53
Előzmény: #2300  jumbo2
#2301
Régen írtam már.

Nagyon jól látható, hogy amióta közeledik a FED RMBS vásárlásának vége (azaz az 1200 mrd-os pénznyomtatás) és a FED megerősítette a vásárlások befejezését (ha nem is véglegesen), azóta erősödésnek kezdett az USA dollár. Elég logikusnak látszik.

Ezt persze a tőzsde is megszenvedheti, de még valószínűbbnek látszik, hogy az USA kötvényhozamok is emelkedésnek indulnak. Nehéz ebben okosnak lenni. Annyi biztos, hogy a pénznyomtatással nem hagyhat fel a FED huzamosabb időre, hiszen a bankok hitelállomány csökken, úgyhogy egyenes út vezetne az oly rettegett defláció felé.

Az olajár 70-80 dollár közé való bebetonozása is rossz jelen, ugyanis ez egy nagyon magas szint összehasonlítva a recesszió előtti időkkel. Ha pedig a FED újra nyomtatni kezd, akkor ismét elszállhat az olajár. Úgyhogy a FED-nek nagyon vékony jégen kell lavírozni, hogy egyensúlyba tartsa a különböző hatásokat. Az elmúlt évtizedekben csak a lufit fújták egyre nagyobbra, úgyhogy sok reményünk nem lehet, hogy ezúttal sikerrel járnak.

Egyébként tart a deleveraging. Európa sok országában vissza kell fogni a túlköltekezést. A leggyengébbeknél (balti államok vagy mi, stb..) már tavaly gond volt, Dél-Európában, Angliában ez az idén válik élessé, az erősebb országokban (Japán, Fr.o., Németország) még később. Az USA még 5-10 évig bírni fogja az évi 10% körüli GDP arányos államadósság növekedést. Vagyis egyedül bírná, de a világ többi részével baj lehet időközben, aminek hatása kiszámíthatatlan.
Kína fekete ló, kommunista kézivezérléssel történik még a banki hitelezés is. A hitellufijuk egyesek szerint példa nélküli a XX. század történelmében. Ezt megítélni innen nehéz, de valószínűsíthető egy kínai válság is ez elkövetkező pár évben.

jumbo2 2009. 12. 28. 15:05
Előzmény: #2299  jumbo2
#2300
A kormányoktól jövő gazdaságélénkítés is olyan, mint a drog. Ugyanis ha elkezd csökkenni az élénkítő csomag, akkor ugye vele a GDP is esni fog. Teljesen logikus, hogy a GDP-re gyakorolt pozitív hatása az ösztönzés maximumánál lesz (vagy tolódva pár hónappal), utána, hiába folyik tovább egyre csökkenő mértékben a támogatás, a GDP már csökkenni fog.
Vagy újabb ösztönző programokat hagy jóvá a kormány.
Az USA-ban 2010 Q3-tól kezdve lesz negatív hatása az aktuális GDP-re az eddig elfogadott és végrehajtott ösztönzésnek.
jumbo2 2009. 12. 28. 15:00
Előzmény: #2298  jumbo2
#2299
A lettek is kezdenek visszaszivárogni a hírekbe, az alkotmánybíróságuk beleszól a költséglefaragásokba.

Aztán jönnek a gondok a spanyol bankrendszerben szépen lassan.

jumbo2 2009. 12. 28. 14:58
#2298
A következő probléma Ukrajna. Most éppen a hozzánk irányuló olajszállítással lehetnek gondok az oroszok szerint:

link
Törölt felhasználó 2009. 12. 18. 23:02
Előzmény: #2289  Törölt felhasználó
#2297
akira,
az a baj, hogy
1. a két megállapításod üti egymást, pontosan az ellentetje az egyik a másiknak.
2. a Professzor nem azt mondta, hogy "a bankok, de más cégek túl nagyra növekedését is szabályozni kellene. Csak olyan nagyra nőhetnek, amelyik nem hiányozna, nem okozna túlzott mértékű galibát, ha tönkre menne, ill. ne kelljen ezeket a mammutokat állími pénzből (adófizetőkéből vagy nyomtatottból) megmenteni..." Ő csak a megerősítet felügyeletről beszélt, nema növekedés mesterséges visszafogásáról.
3. Ki mondja meg, mikor olyan nagy egy szervezet, hogy "nem hiányozna, nem okozna túlzott mértékű galibát, ha tönkre menne, ill. ne kelljen ezeket a mammutokat állími pénzből (adófizetőkéből vagy nyomtatottból) megmenteni..."
4. Nem a nagyságtól kell védeni a gazdaságot, hanem a nagyság hülyeségétől (erősíteni a tevékenység felügyeletét).
jumbo2 2009. 12. 17. 14:11
#2296
Kezd tudatosulni, hogy Európa összességében sokkal nagyobb bajban, mint az USA.
Sok ország államadóssága sokkal kritikusabb, mint az USA-é (vagyis majdnem az összes országé) ill. a bankrendszerünk is sokkal problémásabb, mint a tengerentúlon.

"European Central Bank officials are moving closer to forcing banks to provide more information about the collateral they give the ECB in return for loans. "

link

Vicces, nem? Az EKB nem tudja, mit fogadott el a bankoktól.
Törölt felhasználó 2009. 12. 14. 23:00
Előzmény: #2294  Törölt felhasználó
#2295
A bankcsődök terén pedig az idei még csak a bemelegítő év volt. Jövőre 3x ennyi csődöt jövendölnek.

Csodálkoznak, hogy a banki hitelezés visszaesett. Minek és kinek hiteleznének a bankok? Azt akarjuk, hogy még több állami segítséget kérjenek a rosszul kihelyezett hitelek után? Nem hiszem.
Törölt felhasználó 2009. 12. 14. 22:53
#2294
A FED mérlege 2,24 ezer milliárd, aminek nagy része RMBS ill. Treasury.
Vagyis az elmúlt 1 - 1,5 évben kb. 1,5 ezer milliárdot nyomtattak.
Eredmény? Defláció vagy a közeli állapot.
Törölt felhasználó 2009. 12. 14. 22:51
Előzmény: #2289  Törölt felhasználó
#2293
A professzor sok újat azért nem mondott.
Azt nem tartom valószínűnek, hogy infláció lesz mostanában.
Törölt felhasználó 2009. 12. 14. 22:50
Előzmény: #2289  Törölt felhasználó
#2292
A to big to fail egy kicsit mítosz számomra. Főleg az USA-ban. A Citigroup tipikus esete a túl nagyra nőtt monstrumnak.
Csődbe is ment, erre mit tesz az állam? Ahelyett, hogy átvenné, feldarabolná, részeit bezárná, részeit privatizálná, ahelyett egy rakat pénzt pumpál bele. Közben felfüggesztik a mark-to-market eszközértékelést, hogy jobban nézzen ki a mérlege és ne csődöljön be a sok támogatás ellenére. Közben a mérlegen kívüli tételekről szóló szabályozás bevezetését (ami szintén a citi azonnali csődjét jelentené) évek óta halasztgatják.

A korrupt pénzvilág átvette a hatalmat az USA Kongresszus felett. Ők finanszírozzák a választási kampányokat, valószínűleg az elnökjelöltek kiválasztásában is megkerülhetetlen szerepük van.
Egyre undorítóbb és korruptabb a politika mindenhol, nem csak idehaza.
Törölt felhasználó 2009. 12. 13. 21:43
Előzmény: #2290  Törölt felhasználó
#2291
Törölt felhasználó 2009. 12. 13. 20:47
Előzmény: #2289  Törölt felhasználó
#2290
Az egészséges folyamat az lenne, hogy a hitelből fújt lufikat le kellene ereszteni. De ezt a világ vezetői úgy tűnik nem így gondolják. Bernankéről meg nem tudom ki mit tud, de az ő szakterülete a defláció elleni küzdelem és félek, hogy a vége infláció lesz.

Gyakorlatilag a piaci folyamatokba már minden létező eszközzel beavatkoztak teljes mértékben. Hajrá kapitalizmus.
Törölt felhasználó 2009. 12. 13. 20:25
Előzmény: #2288  Törölt felhasználó
#2289
Két dologban mindenképpen egyetértek a Professzor úrral:

1. a piaci folyamatokba a jegybank és az állam valóban túlzott mértékben avatkozik be (ez persze nem jelenti azt, hogy a szabályozást ne kellene újragondolni, megerősíteni), de a kamatpolitika szerintem a piaci folyamatokba történő durva beavatkozás. Az is, ha nullán tartják és az is, ha az egekbe emelik...

2. A bankok, de más cégek túl nagyra növekedését is szabályozni kellene. Csak olyan nagyra nőhetnek, amelyik nem hiányozna, nem okozna túlzott mértékű galibát, ha tönkre menne, ill. ne kelljen ezeket a mammutokat állími pénzből (adófizetőkéből vagy nyomtatottból) megmenteni...
Törölt felhasználó 2009. 12. 13. 20:20
#2288
Ehhez mit szóltok?

link
Törölt felhasználó 2009. 12. 11. 09:05
Előzmény: #2286  Törölt felhasználó
#2287
így magában valóban működik, de ha azt akarod leírni, hogy "[dollárkarakter]1,900", akkor totál hülyeség fog megjeleni. De ne offoljuk tovább a topikot.
Törölt felhasználó 2009. 12. 10. 19:18
Előzmény: #2285  Törölt felhasználó
#2286
$$$$$$

?
Törölt felhasználó 2009. 12. 10. 15:19
Előzmény: #2284  Törölt felhasználó
#2285
Alt Gr é nálam
Törölt felhasználó 2009. 12. 10. 15:18
Előzmény: #2283  Törölt felhasználó
#2284
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
Törölt felhasználó 2009. 12. 10. 15:13
Előzmény: #2282  Törölt felhasználó
#2283
Azért az vicces, hogy egy gazdasági oldal fórumán pont a dollár karakter nem működik... :)
Törölt felhasználó 2009. 12. 10. 15:12
Előzmény: #2281  jumbo2
#2282
próba szerencse:

200 billion on furniture, appliances (1,900 per household annually)
400 billion on vehicle purchases (3,800 per household annually)
425 billion at restaurants (4,000 per household annually)
9 billion at Starbucks (85 per household annually)
250 billion on clothing (2,400 per household annually)
100 billion on electronics (950 per household annually)
60 billion on lottery tickets (600 per household annually)
100 billion at gambling casinos (950 per household annually)
60 billion on alcohol (600 per household annually)
40 billion on smoking (400 per household annually)
32 billion on spectator sports (300 per household annually)
150 billion on entertainment (1,400 per household annually)
100 billion on education (950 per household annually)
300 billion to charity (2,900 per household annually)
jumbo2 2009. 12. 10. 15:06
Előzmény: #2279  jumbo2
#2281
Ebben az írásban ki lehet keresni, ha valakit érdekel:

link
jumbo2 2009. 12. 10. 15:05
Előzmény: #2279  jumbo2
#2280
szar ez az egész portfólió fórum.
Hogy a f.szba nem lehet ezt a problémát megoldani?
jumbo2 2009. 12. 10. 15:04
#2279
Csak érdekességként.

• $200 billion on furniture, appliances ($1,900 per household annually)
• $400 billion on vehicle purchases ($3,800 per household annually)
• $425 billion at restaurants ($4,000 per household annually)
• $9 billion at Starbucks ($85 per household annually)
• $250 billion on clothing ($2,400 per household annually)
• $100 billion on electronics ($950 per household annually)
• $60 billion on lottery tickets ($600 per household annually)
• $100 billion at gambling casinos ($950 per household annually)
• $60 billion on alcohol ($600 per household annually)
• $40 billion on smoking ($400 per household annually)
• $32 billion on spectator sports ($300 per household annually)
• $150 billion on entertainment ($1,400 per household annually)
• $100 billion on education ($950 per household annually)
• $300 billion to charity ($2,900 per household annually)

The average homeowner household spends $22,785 per year, or $1900 per month on the above. When making an allowance for some of the items that are typically financed, the outgo is still roughly $1500 per month.
Törölt felhasználó 2009. 12. 03. 01:38
Előzmény: #2277  Törölt felhasználó
#2278
Ez nem hazai politikai topik.
Törölt felhasználó 2009. 12. 02. 23:32
Előzmény: #2276  Törölt felhasználó
#2277
Mindenki alkalmatlan a kormányzásra, eki a "jó dumája" miatt kerül "helyzetbe"

Tudtok mondani obamán kívül ilyet kishazánkban is?
Törölt felhasználó 2009. 12. 02. 21:59
Előzmény: #2275  Törölt felhasználó
#2276
Valószínűleg alkalmatlan a kormányzásra, a pénzügyi lobbi azt csinál vele, amit akar. Na persze hatalomra sem kerülhetett volna nélkülük.
Törölt felhasználó 2009. 12. 02. 20:09
Előzmény: #2274  jumbo2
#2275
Nobel - békedíjat kapott a nulladik másodpercben
nem véletlenül
igen, rosszabb lesz
jumbo2 2009. 12. 02. 17:21
#2274
Obama újabb csapatokat küld Afganisztánba.

A választási kampány kulcsmondata a "Change" = változás volt.
Nem látom a változást ill. ha van is, csak rossz irányba. A bankokat teletömték pénzzel vagyis államosították a veszteségüket, a közel-keleti jelenlétet az ígéretekkel ellentétben növelik, az államadósság gyorsabban nő, mint Bush alatt, a mentőcsomagok ellenére gyorsan nő a munkanélküliség, a fogolytáborokat az ígéretekkel ellentétben nem zárták be.

Lehet rosszabb elnök, mint Bush volt? Egyelőre úgy néz ki, megvalósul a korábban elképzelhetetlen.
Törölt felhasználó 2009. 12. 02. 17:19
Előzmény: #2266  Törölt felhasználó
#2273
Az Opel vezér is elmenekült.... :)
Törölt felhasználó 2009. 12. 02. 14:26
Előzmény: #2270  Törölt felhasználó
#2272
Gondolom túl sok befolyásos politikus részvényes USA legnagyobb autóipari cégében... ezért nem hagyják, gondolom én...
Törölt felhasználó 2009. 12. 02. 00:58
Előzmény: #2270  Törölt felhasználó
#2271
Pont így gondolom én is. Ez az előfeltétele a MINŐSÉGI fejlődésnek.
Törölt felhasználó 2009. 12. 02. 00:32
Előzmény: #2269  Törölt felhasználó
#2270
Lenne, ha hagynák csődbe menni a férgesét. Ez a szabad piac alaptörvénye. Ha szűkül a piac, akkor a legjobbak maradnak talpon, a jók pedig megerősödnek.

Törölt felhasználó 2009. 12. 01. 23:14
Előzmény: #2268  Törölt felhasználó
#2269
Pláne, ha van helyette számos másik autógyártó, aki meg el tud adni (legalábbis a GM-nél többet) és talpon tud maradni - bár nem tudom, van-e egy is, amelyik külső segítség nélkül is képes erre...
Törölt felhasználó 2009. 12. 01. 23:08
Előzmény: #2267  Törölt felhasználó
#2268
Igen, egy autógyártót, aki egyre kevésbé tudja eladni az autóit és ennek ellenére a szakszervezet hajthatatlan, nem lehet örökké mentegetni ill. a világon semmi értelme nincsen.
Törölt felhasználó 2009. 12. 01. 23:05
Előzmény: #2266  Törölt felhasználó
#2267
Csak az lenne az egészséges... :)
Törölt felhasználó 2009. 12. 01. 23:04
#2266
A GM vezér gyorsan bedobta a törölközőt.
Mi lesz ebből? Csőd?
Törölt felhasználó 2009. 11. 30. 23:00
#2265
Nem tudom, feltűnt-e ma, hogy a dubaji állam nem garantálja a Dubaj World adósságát és kijelentették, hogy a hitelezőknek vállalniuk kell a felelősséget a rossz döntésükért.

Nem ezt hívják normális piacgazdaságnak? Nem megmentjük, hanem a piacra bízzuk a sorsát.
Az USA pénzügyminiszternek, Bernanke-nek van még mit tanulnia a piacgazdaságból.
A Közel-Keletről tanítják az USA-t a szabad piac működésére. Ezt is megéltük.
Törölt felhasználó 2009. 11. 30. 01:54
Előzmény: #2263  Törölt felhasználó
#2264
no ezek kemény érvek...
Törölt felhasználó 2009. 11. 29. 11:14
Előzmény: #2260  Törölt felhasználó
#2263
bogaram? :)) nofene mancika...nem is vagy te mancika
imádom az ilyen klónokat választások előtt
ne fárassz az ostobaságaiddal
roland75
roland75 2009. 11. 29. 09:57
Előzmény: #2261  Törölt felhasználó
#2262
Törölt felhasználó 2009. 11. 29. 09:37
Előzmény: #2260  Törölt felhasználó
#2261
ez a lényeg gyerekek
ez egy tv műsor csak hogy tisztábban
legyetek a dolgokkal:

link
Törölt felhasználó 2009. 11. 29. 09:25
Előzmény: #2259  Törölt felhasználó
#2260
hol, bogaram, hol? ellentétben Veled, aki a gazdasági topicokat is durva politizálásra használod. Neked minenki koménista, aki VELED nem ért egyet, de valós érveid sosincsenek.
Törölt felhasználó 2009. 11. 28. 23:02
Előzmény: #2256  Törölt felhasználó
#2259
ebben nem , a többiben máshol igen
Törölt felhasználó 2009. 11. 28. 21:28
Előzmény: #2257  Törölt felhasználó
#2258
Az nem piacgazdaság, ha vannak egyenlőbbek az egyenlők között.
Ha már megment valakit az állam, akkor minimum a részvényeseket/tulajdonosokat ki kell semmizni.
Törölt felhasználó 2009. 11. 28. 15:37
Előzmény: #2243  Törölt felhasználó
#2257
micsoda butaság ez? Az államnak az a feladata, hogy fenntartsa a gazdaság működőképességét, ha kell, szabályozással, ha kell, stratégiai magáncégek megmentésével. Ha egy cseppnyi igazad lenne, akkor megvalósult volna volna az öreg Marx akarata: minden állam a világon szocialista lenne...
Törölt felhasználó 2009. 11. 28. 15:30
Előzmény: #2255  Törölt felhasználó
#2256
Mi van? Csak semmi píár, semmi politika! Csupán a felesleges és alaptalan riogatás ellen emeltem szót. Egyébként e dicstelen jelzőket honnan vetted? - mert az én szövegemből ilyet nem olvashattál.
Törölt felhasználó 2009. 11. 28. 10:54
Előzmény: #2254  Törölt felhasználó
#2255
üdvözöllek

nagyon eredeti és szimpatikus ahogy becsatlakoztál eme fórum orbánfóbia és más defektusokban szenvedő poltikai piárosai népes táborába

hajrá
Törölt felhasználó 2009. 11. 27. 23:59
Előzmény: #2253  Törölt felhasználó
#2254
a csőd gazdasági és nem füldrajzi fogalom...
Törölt felhasználó 2009. 11. 27. 21:27
Előzmény: #2252  Törölt felhasználó
#2253
Ízlések és pofonok.

Ugyan nem jártam még Dubajban, ahol a sivatagot telerakták felhőkarcolókkal. Növény a telepített pálmákon kívül nincsen, nyáron a meleg elviselhetetlen.
Jobb itt az erdőszélen a házamban :)
Törölt felhasználó 2009. 11. 27. 17:56
Előzmény: #2251  Törölt felhasználó
#2252
de szeretnék én is ilyen csődben lenni!
Törölt felhasználó 2009. 11. 25. 21:18
Előzmény: #2250  jumbo2
#2251
Dubai csődközelben:

link

jumbo2 2009. 11. 23. 14:40
Előzmény: #2248  Törölt felhasználó
#2250
Kezd puhítani a FED, az RMBS vásárlást meg kellene hosszabbítani. Vagyis nyomtatni tovább a pénzt.

link

Láthatjuk a piac reakcióját, arany fel, dollár le, tőzsde fel.
Mi lesz, ha ebből tényleg lesz valami?
Törölt felhasználó 2009. 11. 22. 23:16
#2249
Görögországról eddig nem lehetett hallani, de lassan ott is borul a bili. Az államháztartás hiány 12%, GDP arányos államadósság átlépte a 100%-ot, ha így folytatják 2011-re 130% fölé kerülnek.
De valószínűleg nem folytathatják így, a CDS feláruk a többi eurózóna tagországhoz képest elkezdett emelkedni.
Nyomtatni sem tudnak, mert eurózónába tartoznak. A valuta leértékelődés sem megy. Ha az EKB elkezdi tényleg visszavonni a likviditást a bankoktól (ahogy Trichet ígérte a héten), akkor a bankok állampapír vásárlása is visszájára fordul és eladók lesznek vevők helyett.
Valószínűleg az EU vagy az IMF lesz kénytelen hitelezni az országot, ha nem lesz drasztikus kiadáslefaragás. Ha lesz, akkor pedig tüntetések, defláció és erős gazdasági hanyatlás várható, gondolom indul a hitelválság náluk is.

Egy újabb gyenge láncszem.
Törölt felhasználó 2009. 11. 18. 22:17
#2248
A FED RMBS vásárlása, vagyis a bejelentett pénznyomtatás március környékén ér véget, ha pontosan emlékszem. A hosszú lejáratú állampapír vásárlást már befejezték.

Kíváncsi leszek, mi történik március után.

Ha újabb nyomtatási akcióba kezd a FED, akkor kiszámíthatatlan folyamatokat indít el. A nyersanyagpiac, arany, tőzsde, valutaárfolyamok eddig soha nem látott kilengésekbe kezdhetnek.
Ezt várom.

Ha nem jelent be újabb pénznyomdát a FED, akkor defláció következik. Szvsz nem ezt választják.

Törölt felhasználó 2009. 11. 16. 18:19
Előzmény: #2243  Törölt felhasználó
#2247
a nemzeti és magasabb szinten (pl. globálisan) centralizált kapitalista gazdaság a szocialista gazdasági gyakorlat második legrosszabb megvalósítása. :)
Törölt felhasználó 2009. 11. 16. 18:11
Előzmény: #2240  Törölt felhasználó
#2246
Lehet, csak nincs értelme, mert a dominóhatás miatt akkor is lesz "too big to fail" jelenség, csak "too risk to fail" néven.
(Ebben a válságban is igen nagy szerepe volt az "őrizzük egymás csontvázait" jelenségnek. Ezért terjedt ki gyorsan a világra.)
Törölt felhasználó 2009. 11. 15. 22:37
Előzmény: #2244  Törölt felhasználó
#2245
Erre mondom azt, hogy a politikusoknak - a világon mindenütt - csak arra van tehetségük, hogy szavazatot gyűjtsenek, arra nincs, hogy gazdasági egységeket (urambocsá' a világgazdaságot) irányítsanak...

Illetve tudják azt irányítani, csak nem fenntartható és egyensúlyra törekvő módon...

Nem nagyon látok mást az egyensúlytalanság feloldására, mint azt, ha a demokrácia szabályai megváltoznak, azaz bevezetjük a társadalom fenntarthatóságához való személyes anyagi hozzájárulás mértékétől függő (szja alapú) cenzust.
Törölt felhasználó 2009. 11. 15. 22:28
Előzmény: #2242  Törölt felhasználó
#2244
Ettől függetlenül a Volksbankot is be kell zárni, ha nem hozza a kívánt mutatókat.

Természetesen a too big to fail bankokat kormányzati segítség helyett fel kellett volna/kellene darabolni.
Vissza kellene állítani a mark-to-market könyvelést, a mérlegen kívüli tételeket betetetni a mérlegbe és szétszedni a nagy bankokat, egy sem élhetné túl.
Csak hát a törvényhozók választási kampányát a bankok pénzelik. A Treasury pedig maga a bankszektor prominens képviselői...
Törölt felhasználó 2009. 11. 15. 22:25
Előzmény: #2242  Törölt felhasználó
#2243
Az a gazdaság, ahol az állam kénytelen megmenteni a csődtől egy-két túl nagyra nőtt magáncéget, az a valóságban nem piacgazdaság, hanem szocialista gazdaság... Talán emlékszel még, hány és hány élet- és piacképtelen nagyvállalatot kellett hitelekből életben tartani a 70-es, 80-as években...

Most pont ezt teszi az USA a Citibankkal, az AIG-vel, a Freddievel, a Fannie-vel, a GM-mel és még számtalan másokkal is... Kizárólag olyanokkal, amelyek túl nagyra nőttek...
Törölt felhasználó 2009. 11. 15. 22:19
Előzmény: #2241  Törölt felhasználó
#2242
Én pedig azt gondolom, hogy darabolniuk kellene erősen... Főleg azokat, amelyek állami injekciót kaptak...

Nekem továbbra is a too big to fail mérettel van a legnagyobb gondom az egész bankrendszerrel kapcsolatban...

Csak képzeld el, ha csődhelyzetbe kerülne pl. a magyarországi Volksbank... Vagy az OTP...

Van egy kis különbség...
Törölt felhasználó 2009. 11. 15. 21:12
Előzmény: #2239  Törölt felhasználó
#2241
Bair-nek tökéletesen igaza van.

Mindamellett az FDIC sem megfelelően végzi a munkáját. Sokkal több bankot kellene felszámolniuk és sokkal hamarabb, ezzel kisebb veszteséget okozva az FDIC-nek és végül az államnak, mert végül úgyis az állam fogja őket is kisegíteni.

Topik gazda

drop_
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek