Topiknyitó: Törölt felhasználó 2008. 10. 27. 15:29

Gazdasági folyamatok  

A blogon sokan olvastátok, amiket írtam, ezért gondoltam ebben a topikban folytatom.

Akinek nincsen ÉRTELMES mondanivalója, az ne írjon ide.

Köszi.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
jumbo2 2010. 10. 28. 21:00
#2358
"There is a lot of confidence in the Fed's ability to produce inflation. Indeed, I think there is a bubble of confidence in the Fed's ability to produce inflation.

Should that bubble burst, equities can collapse far faster than most think possible."
jumbo2 2010. 09. 25. 08:50
Előzmény: #2356  jumbo2
#2357
Azt persze hozzá kell tenni, hogy a hiedelmekkel ellentétben az USA államnak még rengeteg tere van az eladósodásra. Az eső államadósság hozamokkal egyre olcsóbban tudja refinanszírozni a lejáró adósságait vagyis simán előfordulhat, annak ellenére, hogy évi 10% hiányt futtatnak, 1-2 év múlva kisebb lesz a kamatterhük, mint a válság előtt volt.

Ha tovább esnek az állampapír hozamok a deflációs félelmek (esetleg tartós 0 körüli infláció miatt), akkor Japánt alapul véve még minden gond nélkül duplázhatják az eladósodásukat. Persze ez ennél bonyolultabb, de szerintem alapvetően ez az igazság.
jumbo2 2010. 09. 23. 22:36
Előzmény: #2355  exmnbs1
#2356
Az NBER vicces csapat, általában fingjuk sincsen, mi történik. Most pl. azt mondják, nem lesz W.
Pedig Q3-ban 0% körüli GDP növekedés lesz, Q4 pedig valószínűleg negatív GDP. Az állami élénkítés Q2-Q3-ban ért a csúcsára, vagyis innentől negatívan hat a GDP adatokra (persze relatívan értve). A fogyasztók pedig nem akarnak fogyasztani, a bankok pedig nem akarnak hitlezni, teljes joggal.

Úgyhogy jönni fog az újabb élénkítés, először a FED-től. A FED nyomdája azonban a reálgazdaságra nem sok hatással lehet. Újabb gazdasági élénkítőcsomag kell, ha el akarják kerülni a gyors újabb recessziót. Nyilván jönni fog az is. Obama eddig bejelentett beruházás élénkítése semmire sem jó, úgysincs értelme most beruházni, bármilyen adókedvezményt is ad az állam.
Gondolom az állami mentőcsomagok hosszútávú hatásáról nem kell elmondani a véleményemet :)

Európában is trágya a helyzet, Németország profitál az euróból, vagyis abból, hogy a kakiban lévő országok valutája nem tud leértékelődni a közös fizetőeszköz miatt. Így jelenleg a német gazdaság szárnyal, az egyébként is szarban lévők pedig egyre nagyobb problémával néznek szembe. Az IMF és az EU persze fújja még a PIIGS lufit, de mi lesz ebből, az megmondhatatlan. K. nagy gáz lesz a vége - szerintem.
exmnbs1 2010. 09. 23. 22:12
Előzmény: #2354  jumbo2
#2355
drop, érdeklene, hogy látod a NBER bejelentését a recesszió végéről és a jelenlegi helyzetet
jumbo2 2010. 09. 23. 22:02
#2354
“A banking system in crisis after the collapse of a housing bubble. An economy hemorrhaging jobs. A market-oriented government struggling to stem the panic. Sound familiar?

It does to Sweden. The country was so far in the hole in 1992 — after years of imprudent regulation, short-sighted economic policy and the end of its property boom — that its banking system was, for all practical purposes, insolvent.

But Sweden took a different course than the one now being proposed by the United States Treasury. And Swedish officials say there are lessons from their own nightmare that Washington may be missing.

Sweden did not just bail out its financial institutions by having the government take over the bad debts. It extracted pounds of flesh from bank shareholders before writing checks. Banks had to write down losses and issue warrants to the government.

That strategy held banks responsible and turned the government into an owner. When distressed assets were sold, the profits flowed to taxpayers, and the government was able to recoup more money later by selling its shares in the companies as well.”

The result of the Swedish method? They spent 4% of GDP ($18.3 billion in today’s dollars), to rescue their banks. That is far less than the $trillions we have spent — somewhere between 15-20% of GDP.

Final cost to the Swedes? Less than 2% of G.D.P. (Some officials believe it was closer to zero, depending on how certain rates of return are calculated).

In the US, the final tally is years away from being calculated — and its likely to be many times what Sweden paid in GDP % terms.

Of all the articles that were ignored since the crisis began, this September 2008 Times piece is probably the most important.
jumbo2 2010. 09. 17. 21:22
Előzmény: #2352  jumbo2
#2353
Persze nem nem az elemzők, hanem maga a Svájci Nemzeti Bank is orbitális baromságokat tud mondani és cselekedni.

A gazdasági rádió szerint éppen az javasolták a svájci termelő cégeknek, hogy az erős Frank várhatóan sokáig fenn fog maradni, úgyhogy alkalmazkodjanak hozzá.

Brávó.
Feltennék egy kérdést eme zseniális központi bankárnak: és mi lesz akkor, ha alkalmazkodnak a svájci cégek hozzá?
A válasz pofon egyszerű. Megmarad Svájc pozitív külker mérlege, emellett a svájci frank alapú hiteleket világszerte törlesztik vissza és természetesen a frankot a Safe Haven mivoltja miatt is keresni fogják továbbra is.
Vagyis a svájci frank tovább fog erősödni. Várhatóan egészen addig, amíg Svájc külker többlete deficitbe csap át. Más megoldást nem látok.

Szóval a svájci frank erősödése előtt még van tér.
jumbo2 2010. 09. 17. 20:42
#2352
Reggelente, miután a fiamat kiteszem a bölcsibe, úton a munkába a gazdasági rádiót szoktam hallgatni.
Napokig az volt a fő hír, hogy a svájci jegybank kamatdöntésre készül és hogy ez mekkora piacbefolyásoló hír lesz. Mégpedig az, hogy 0,25%-ról 0,5%-ra emelik esetleg az alapkamatot. Egyes k. okos elemzők (UBS!) az emelés mellett tették le a voksukat.

1. Nem teljesen mindegy, hogy 0,25% vagy 0,5% az alapkamat? Elárulom az okos közgazdász bagázsnak, hulla mindegy.

2. Hogyan fordulhat meg valakinek az agyában kamatemelés miután
a., az elmúlt 2 évben 20%-ot erősödött a Frank az Euróval szemben,
b., a svájci nemzeti bank még egy halom idegen devizán ül, úgyhogy ha az inflációtól félne, akkor először azt adná el
c. , egy deflációs válság elején-közepén tartunk
jumbo2 2010. 09. 17. 20:33
Előzmény: #2348  Törölt felhasználó
#2351
Elővettem azt a régi jó kis topikot.
Ki gondolta volna, hogy amikor legközelebb írok ide, akkor dlph már nem válaszolhat. Szomorú dolog ez.
jumbo2 2010. 02. 14. 23:05
#2350
" There is no means of avoiding the final collapse of a boom brought about by credit expansion. The alternative is only whether the crisis should come sooner as the result of a voluntary abandonment of further credit expansion, or later as a final and total catastrophe of the currency system involved"

Ludwig von Mises 1881-1973
jumbo2 2010. 02. 14. 23:04
Előzmény: #2348  Törölt felhasználó
#2349
Ez nem magyar specifikus dolog sajnos. Egy görög kormány szerinted nem nyomtatná "halálra" magát ebben a kilátástalan helyzetben?

Ezért vannak a központi bankok elkülönítve a kormányoktól. A központi bankok vezetői legalább pénzügyileg képzett emberek, ellentétben a pénzügyminiszterekkel, lásd a sík hülye, bunkó és korrupt Veres.
Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 22:36
Előzmény: #2347  jumbo2
#2348
Igen. Ez valóban érdekes felvetés. Értelemszerűen ez csak egy demokráciában működik. Nem agyonhülyített elmebetegek csúcstalálkozóján, amivé ezt az országot tették. Nézd meg miféle alakokat hord a neten is ide a szél....és ezek majd elmennek szavazni is ennyi aggyal. Ha már betöltötték a 18-at.

Szép estét.
jumbo2 2010. 02. 14. 22:09
Előzmény: #2343  Törölt felhasználó
#2347
Kormányok kezébe pénzteremtést adni a világ legnagyobb hibája lenne.
Gondolod el, mi lett volna, ha Gyurcsány-Kóka-Veres megkapja a pénznyomda kulcsát.
Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 20:45
Előzmény: #2345  Törölt felhasználó
#2346
Hello :)

jo hogy visszajottel megint
azota en is sokat tanultam bizony ocsisajt :)

na ne kapd fel egybol a vizet :)

szoval komolyan
franko hogy megint irsz
Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 19:58
Előzmény: #2344  togyozo
#2345
Rosszul látod. Azt se tudom miről beszélsz. Te meg azt hiszed tudod. Milyen elinflálása a költségvetési hiányoknak? Mi a túró ez a zöldség....

Nem neked írtam ezeket, velem erről nem kell vitatkoznod. Teljesen felelsleges, mert nem tartalak semmivel sem másnak vagy többnek mint azokat, akikkel nem érdemes vitatkozni sem itt sem sehol.

"Ha ezt ennyire helyes dolognak tartod had kérjek már tőled kölcsön egy kis pénzt, amit aztán egyszer csak nem akarok majd visszafizetni" - láthatóan fel sem fogod mit írtam.

Nem, nem és nem. Engem ne provokálj hülyeségekkel.
togyozo 2010. 02. 14. 19:35
Előzmény: #2341  Törölt felhasználó
#2344
Látom már megint "témánál" a költségvetési hiányok elinflálásánál tartunk.

Ha ezt ennyire helyes dolognak tartod had kérjek már tőled kölcsön egy kis pénzt, amit aztán egyszer csak nem akarok majd visszafizetni.

Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 17:04
Előzmény: #2342  jumbo2
#2343
Ez most mire válasz?

Cserealap nélkül nincs jutalom. Tevékenyen kell alkotni valamit - a tanítónak tanítani, a bölcsödésnek bölcsödézni, a szakácsnak szakácskodni a kőművesnek kőműveskedni és így tovább és így tovább...és akkor azt meg kell fizetni.Alaposan. A parazita létezik az élővilágban, de nem a tápláléklánc csúcsán, és veszélyeztetett.Mert függ a gazdaszervezettől, az meg ki is halhat éppen. Kivéve, ha az az ökoszisztéma csak a parazita gazdaszervezetét tartalmazza, mást se. Akkor a parazita röhög a markába és szaporodik ezerrel.

Az alkotást kell megfizetni forintért. Mert abból veszi az alkotó a lisztet, a kenyeret meg a húst.Meg a meleget, hogy ne fázzon. Meg a ruhát a gyerekének. Hogy az se fázzon.

Pontosan ezt csinálják áttétekkel a nagy vezetőink. Pontosan ezt. A semmiből ottermett pénzt elveszik. Nézd meg hová vezetett. Pofátlanság netovábbja ami itt folyik. Szanaszét lopták az országot, és most fasiztáznak. Már maguk is elhiszik, hogy ők a jók. Ez a gond. Pszichiátriai eset mindegyik.Mert meg lettek jutalmazva a semmittevésért, a parazita létezésért. Egy nép nyakán élősködtek. És elhiszik immáron, hogy ez a normális.

Semmi olyat nem írtam, hogy a semmittevésért nyomjanak pénzt és osszák szét.
jumbo2 2010. 02. 14. 16:38
Előzmény: #2341  Törölt felhasználó
#2342
Szerintem nem 100, hanem 10000000000 milliárdot kellene nyomtatni. És szétosztani a nép között!
Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 15:56
Előzmény: #2333  jumbo2
#2341
"Valószínűleg Németországnak elege lett belőle, hogy ezek az országok ezek után is képtelenek lefaragni a hiányukat, sőt, egyre növelik"....

Hiánylefaragás...ez is egy liberós maszlag. Lényegnél vagyunk. Puff.

Egy nemzeti költségvetésnek miért kéne hiányt leafargni AZZAL, hogy növeli az adókat, és csökkenti a kiáramló pénz mennyiségét, tehát nem ad az önkormányzatoknak és senkinek semmit? Ki jár ezzel jól? Az aki kölcsönadta neki kamatra. A nemzet meg nyomorog.

Az a baj, hogy azt sem értem mit nem értetek. Egy állam, egy kormány nem gazdálkodó szervezet, nem a PROFIT előteremtése a célja, hanem ...tényleg...Mi is egy kormány dolga? Platón és Arisztotelész...lehet elolvasni őket, ma is aktuális.

Miért is van az, hogy ez az állandó hiánylefaragás a központi kérdés? Mi az én kormányom? Tesco? Na nemár. Tehát ha egy kormány "túlköltekezik" és nem farag le eléggé a kiadásaiból akkor a liberálisok azt elítélik? És a hiánytá azonnal faragja le? Hogyan? Vagy csökkenti a kiáramló pénz mennyiségét (nem ad , pedig ez az elsődleges feladata lenne), a bevételeit meg növelni akarja (emeli az adókat). Bravó. Mégis milyen alapon ? Szemtelenség teteje. Egy kormány azért van, egy állam azért van, amiért tartjuk. Tessék : egy kormányzati ciklus kibocsájt MAGA, MAGÁNAK 100 milliárd forintot, és abból felhúz 3 szuper kórházat. Ebből a 100 milliárd forintból kifizeti a melósokat akik ott dolgoztak, (közvetve persze), kifizeti az építőanaygaokat, terveket, technológiát berendezéseket, mindent. Aztán hazamegy és lefekszik. És van három kórházunk.Mi is a probléma jelen esetben?

Fogalmam sincs miről beszéltek. De bizos én vagyok a hülye szerintetek. Nyilván...

Egy kormány ÉRTÜNK VAN. Nem azért, hogy az adót az egekig emelve azt beszedje és közben dagadtra lopja a saját zsebét, és közben mindent eladjon amit lát az orra előtt nemzeti vagyont, és abból is degeszre tömje a saját zsebét.

Tojok én a kormány "költségvetésére". Kit érdekel? Forinthiány van? Vicc. De inkább tragikomikus. Csináljon magának. Ki tiltja meg? (jó kérdés) Aztán adjon az önkormányzatoknak eleget. Útra, iskolákra, kórházakra bánom én mire. Mindenre amire kell.

Hogy ez képtelenség? El is hiszem, ameddig ennyi jól fizetett megdumáló létezik , aki elmagyarázza, mitől lesz nekünk rosszabb, ha esetleg véletlenül mégiscsak jobb lenne. Más nemzet valutája...az probléma. Az nincs ingyen. Azt meg kell venni. Nem mindegy, mennyiért adja. De ami forintból megoldható...azzal mi a jó fene a gond?

Na hagyjuk...
Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 15:37
Előzmény: #2329  jumbo2
#2340
Usa ....korábban nem tették....ez is...ne viccelj már. A világ összes USD mennyisége mégis honnan van?
Törölt felhasználó 2010. 02. 14. 15:34
Előzmény: #2329  jumbo2
#2339
Most a "nyomtatott" szó nem tetszik (ne szó szerint értsd - tudjuk mindannyian, hogy digitális korban vagyunk), vagy konkrétan a pénzkibocsájtásra gondolsz?

Dehogynem divat. Hogy állíthatsz ilyet...nem is értelek.
jumbo2 2010. 02. 14. 14:42
Előzmény: #2337  jumbo2
#2338
Itt egy jó írás Görögországról a Wall Dtreet Journal-ból:

link
jumbo2 2010. 02. 14. 14:38
Előzmény: #2334  togyozo
#2337
Nem is erre gondoltam, hanem az első válsághelyzetre, mint a mostani, amikor természetes lenne a valuta leértékelődése és ezzel a versenyképesség növelése. Ez lenne a természetes piaci folyamat. Ezt az euró nem teszi lehetővé.
jumbo2 2010. 02. 14. 14:36
Előzmény: #2335  togyozo
#2336
Pontosan így gondolom én is.
togyozo 2010. 02. 14. 10:22
Előzmény: #2328  jumbo2
#2335
Csak arra akartam utalni, hogy amíg a japánok ilyen államdósság mellett is képesek működni az általam írt okok miatt, mi vagy a görögök közel sem húzhatjuk ennyi ideig.
togyozo 2010. 02. 14. 10:15
Előzmény: #2332  jumbo2
#2334
" periférián lévő országok egyre kevésbé versenyképesek velük, mert nem értékelődik le a valutájuk"

Nem tudom halottál-e már a reálárfolyam fogalmáról. Csak mert ha megnézed mi történt az elmúlt években a régióban és Magyarországon akkor világosan látható, hogy nálunk a kvázi fix árfolyam csupán a magasabb inflácóban csapódott le, míga többi ország ahol volt felértékelődés sokkal alacsonyabb volt az infla. A lényeg: a perifériás országok emiatt nem kerülnek hátrányos helyzetbe
jumbo2 2010. 02. 13. 22:25
Előzmény: #2332  jumbo2
#2333
Egyébként Görögországot, Spanyolországot és a többi gondban lévő országot a bankjain keresztül már régóta támogatja az EU, ezért nem bújt ki eddig a szög a zsákból. Valószínűleg Németországnak elege lett belőle, hogy ezek az országok ezek után is képtelenek lefaragni a hiányukat, sőt, egyre növelik.

Úgyhogy az ECB-ből kontrollálatlanul áramló feltétel nélküli pénznek vége, ezentúl tenni kell valamit a német, francia garanciavállalásért.

Ha megy nekik, akkor -10% GDP 15-20% munkanélküliség (a spanyoloknál már most 20%). Ha nem megy, akkor államcsőd. Ez utóbbi következményei számomra átláthatatlanok, hiszen nem tudok történelmi példát olyan államcsődre, ahol a valutáért nem kell aggódni különösebben, mert az közös más, erős országokkal.
jumbo2 2010. 02. 13. 22:10
Előzmény: #2320  Törölt felhasználó
#2332
A németeket személy szerint kedvelem, de az tény, hogy az euró nekik a legkedvezőbb. A periférián lévő országok egyre kevésbé versenyképesek velük, mert nem értékelődik le a valutájuk, bármekkora bajban is vannak. Bércsökkentés pedig általában nem átverhető a szakszervezeteken.
jumbo2 2010. 02. 13. 22:07
Előzmény: #2323  spade
#2331
Görögországnak még ezután fog bezuhanni a GDP-je. eddig a növekvő hiánnyal fedezték a bajt. K. nagy bajban vannak, bármit is csinál az EU.
jumbo2 2010. 02. 13. 22:05
Előzmény: #2325  spade
#2330
De milyen áron volt az az ajánlat? A CDS feláruk nagyobb, mint a miénk. Ez tuti nem fenntartható már pár (3-4) éves távlatban sem.
jumbo2 2010. 02. 13. 22:03
Előzmény: #2318  Törölt felhasználó
#2329
A nyomtatott pénz sehol a világon nem általános.
A japánok ugyan nyomtatnak már 5-10 éve, de az összes eladósodásuk minimális részét teszi ez ki.

Az USA is csak az utóbbi egy évben kezdett nyomtatni, korábban nem tették. Igaz, most belehúztak rendesen.

Máshol a világban egyáltalán nem divat a nyomtatás.
jumbo2 2010. 02. 13. 22:01
Előzmény: #2326  togyozo
#2328
Nem mondtam, hogy japánnal hasonló a helyzetünk.

Ennek ellenére japán intő példa, mennyit segít az állami eladósodás egy hitellufi megoldásában.
exley 2010. 02. 13. 18:38
Előzmény: #2324  togyozo
#2327
Bagatell a hungary balhéhoz képest nem is ltt senmmi gond. A görögök megbízhatók a magyar szoc-libsi alakulatról aznban ez nem igazán mondható el. Turizmus irány dél-kelt földközi tenger, a magyar mosckos piszkos büdös platten sse-be meg fulladjon bele a vilábank, egyszer már a habsburgok belefulladtak szvsz
togyozo 2010. 02. 13. 18:14
Előzmény: #2314  jumbo2
#2326
Azért Japán meg Görögo. vagy Mo. között van 2 "apró" különbség:

1) a Japánoknak ilyan államadósság szint mellett is a GDP arányos kamatkiadásuk 1%. Nálunk vagy a görögöknél sokkal több

2) a japánok belső megtakarításból is bőségesen tudják fedezni a finanszírozási igényüket. a másik két ország nem.
spade 2010. 02. 13. 18:05
Előzmény: #2324  togyozo
#2325
jó a felét nem lejegyezték 1 aukció során, hanem ajánlat volt annyi csak a görögök nem fogadták el (sztem rosszul tették bár az meg gyanús lehetett volna) , de gondolom ez már rajtuk múlott, szal miről beszélünk ???:
togyozo 2010. 02. 13. 17:57
Előzmény: #2313  jumbo2
#2324
Kicsit rákerestem a gugliban. Szóval:

"a görög államháztartás van az eurózóna tagországai közül, amelynek az idén 53 milliárd eurónyi új hitelt kellene felvennie"

az idei görög kötvénykibocsátásokról:

"Görögország már februárban újabb 3-5 milliárd euróval csapolná meg a nemzetközi tőkepiacokat, miután hétfőn nagy túljegyzés mutatkozott új, ötéves államkötvényére. Eredetileg legföljebb 5 milliárd eurót hirdettek meg, 25 milliárdra volt ajánlat, így 8 milliárd euróért bocsátják ki az új kötvényt"

Egyelőre így állnak.
spade 2010. 02. 13. 16:54
Előzmény: #2310  togyozo
#2323
persze a számokat sokfélekélppen lehet nézni. de az 50 yardban már benne lehet a szalamiszi csata vesztesége is :), de legyen 60 yard, az is bagatell az EU-hoz képest e a spanyolokéhoz képest is és pont azt irtam hogy mint el nem dönthető elsó dominó fontos láncszem és nem volumenében......és sztem az EU tök jól kezeli eddig (vafy csak b@lf@szok voltak) üzenvén h ennél nagyobb kötelezettségvállalás nem kell mert a piac majd finanszirozza....és nem kiált mindjárt világvégét hanem a hátak mögött szépen mindihg kitömi a megfelelő esedékes részlettel....
exley 2010. 02. 13. 16:40
Előzmény: #2318  Törölt felhasználó
#2322
Az "ökörcsordát" hiába delegálja a bescsületes magyar nép az "üveghegyen túlra", ha az acsórda csak bömmbölni tud. Almúnia sem érti aszavát.
exley 2010. 02. 13. 16:33
Előzmény: #2320  Törölt felhasználó
#2321
Über allas, hiába kalapol a libás Wasingtonban a mi sorsunk itt dől el már 1000 éve. Orbán nem m(e)arkelsz! Nem tud markecolni Dajcslsndban, hiába képezte ki a ssor(s)os

Topik gazda

drop_
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek