Topiknyitó: pomperj 2018. 02. 27. 07:28

Financial Forecasts  

 Azsia: mersekelt optimizmus
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Boole 2019. 01. 13. 13:34
Előzmény: #8299  Boole
#8300
Boole 2019. 01. 13. 12:27
Előzmény: #8289  pomperj
#8298
pomperj
pomperj 2019. 01. 13. 12:25
Előzmény: #8296  berlini
#8297

Kosz. Igazan erdekes a tapasztalatod.
1)En ket fokkal optimistabb vagyok ennel. Arra is alapozom ezt tobbek kozott, hogy a fracking cegeket is allandoan nezem. 
Es mit latok? hogy a 3 fo fracking mufajbol (fracking anyagos, fracking olajtermelo, fracking bermunkas) mindharomban a legnagyobb cegek egyaltalan nem allnak nagyon jol.  Igaz, az arbeveteluk megduplazodott 2016-->17 evre, de azota lassul a novekedes.
itt van a 3 figyelt fracking ceg chartja. Szerintem  a leepules fele mennek, es par even belul bajban lesznek. 
(Most letoroltem a szamozast, hogy ne legyen szubjektiv).
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190113v00ptkvs.jpeg
.
Ezek a chartok semmivel nem kulonbek, mint pl. SLB vagy RIG chartja.
.
2) Es egyik frackingesben  sem latok nagy profitot, profit novekedes helyett a kilatas gyengulo inkabb.
a)HCLP profitja 2012-->13 ban EPS=2.1-->3.0 volt.  Azota a profitjuk esik, es 2018ra EPS=1.50 lesz, de 2019-re EPS=0.60 a varakozas.
.
b)CLR profitja iden EPS=3.20, de 2019-ra a varakozas  kb. ugaynennyi, nincs mar nagy novekedes benne.
.
c)FRAC profitja iden EPS=0.90, de 2019-re a varakozas ennek a fele, EPS=0.55

d)TUSK profitja iden EPS=4.40, de 2019-re a varakozas EPS=3.1
.
3)Szoval, szerintem mar nem megy annyira a frackinges mufaj, es a piac alighanem jol diszkontalja a kovetkezo par ev kilatasait. Meglatjuk. 
Abban eleg biztos vagyok, hogy amikor a fracking kitermeles novekedese megall, akkor mar seehonnan nem lehet nagy olajmennyiseget felhozni, csak a tengerek alol. Egy pelda: a Brazil PBR 29 platformon fur es termel most, es a kitermelest jovore jelentosen novelni akarjak.
berlini
berlini 2019. 01. 13. 11:35
Előzmény: #8294  pomperj
#8296
Csatlakozok tberki figyelmeztetéséhez.
Röviden az én olajos történetem:
2015 őszén láttam, hogy az olajár már nem esik tovább és ingadozik 50 felett belevettem a seadrill tengeri fúró cégbe. Ugyanis olvastam, hogy a fracking mezők folyó kitermelési önköltsége 60 dollár körüli, azaz nemhogy nem lesznek új fúrások, de a már megnyitott mezők kitermelése is jelentősen csökkenni fog. Invesztáltam kb 7 millió ft-ot.
Ezek után az olajár ujra csökkenni kezdett és olvasom, hogy ennek egyik oka a fracking felfutása. Már arról cikkeztek, hogy igaz hogy új beruházást inditani nem éri meg azokon az árakon, de a menyitott mezők kitermelése már megéri. Közben lement az ár tartósan 40 dollár alá (volt rövid ideig 30 alatt is) miközben a fracking folyamatosan felfutott.
Mielőtt a Seadrill csődbe ment eladtam a részvényeket. buktam vagy 6 milliót. De azóta úgy selytem, hogy ez fracking, ha teljes beruházást tekintek , akkor is kijöhet max 40 dollárból (nem kizárt a 30-35 dollár sem.) Előbb vagy utóbb persze kimerülnek az amerikai mezők, de nem pár éven belül. Én egyellőre azt selytem, hogy még mindig versenyképesek a mélytengeri kitermeléssel összehasonlitva. Márpedig akkor hogyan lesznek rövidesen ismét tömegével új tengeri fúrások?  
Amit az elmúlt pár év alatt megtanultam, hogy nem szabad alulbecsülni a megújuló energia források lehetőségeit sem. 2013-ban részt vettem egy fotóvoltaikus beruházásban. 800ft/w volt a beruzásá összköltsége. Ha nem úniós pénzből lett volna finanszirpzva, akkor nem lett volna érdemes megcsinálni. Igy is 14 éves volt a számitott megtérülés az önerőre. Tavaly egy hasonló pályázatnál már 420ft/w-tal számoltunk. Megjósolni is nehéz, hogy mennyibe fog kerülni 10 év múlva ugyanaz a beruzásás. Lehet, hogy szinte minden ház tetején egy ilyen rendszert telepitenek és a TESLA energiatárolórendszerével kiegészitve egy elosztott termelő-fogyasztó rendszer áll elő a világ fejlettebb részén. 
Ezek után biztosan felfut majd a kőolaj-gáz fogyasztás, ahogyan ezt ma mindenki gondolja?
A válaszokat megadja a jövő.
Én biztosan nem invesztálok olyan olajos területen amelynek a kitermelési önköltsége 10 dollár feletti.
(Gásprom részvényt viszont tavaly vettem.)
pomperj
pomperj 2019. 01. 13. 11:32
Előzmény: #8294  pomperj
#8295

Most nezem a 3 honapja, oktoberben  keszitett Olaj-ar elorejelzesuket , 95% konfidenciaval.
Aztan nezd meg a piros vonalat, ami lett,  a valosagban. Egyszeruen minden prognosis teves, durvan az.
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190113v00pn45o8.jpeg
.
Sose felejtem el, jott a Katrina hurrikan a Gulf-ban. Minden elorejelzes szerint nyomaban 2 honapra leall az olaj termeles ott, tehat az arak felugrasara szamitott  mindenki. Aztan mi lett? Az arak nemhogy emelkedtek, hanem lezuhantak. 
pomperj
pomperj 2019. 01. 13. 10:35
Előzmény: #8293  tberki
#8294

Persze, en is szubjektiv vagyok. Raadasul mernokkent is az Olajbanyaszati temakkal es az IT+ szoftverrel foglakoztam hajdanan. Talan egy keveset ertek is hozza. A legtobb penzt ezekkel kerestem, szoval tenyleg elfogult lehetek.
.
De nemcsak en tevedhetek az Olaj mufajban...szinte mindenki oriasit tevedett. 
Peldaul  itt van az az EIA 2013 evi olajtermelesi becslese az USA-ra. Nos, ilyesmire szamitottam en is, aztan most a pirossal bele rajzoltam, hogy tortent valojaban...elkepeszto a fracking felfutasa a prognozishoz kepest.
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190113v00pvpp59.jpeg
.
tberki 2019. 01. 13. 05:51
Előzmény: #8292  pomperj
#8293
En azt erzekelem Janos hogy a rendelkezesre allo informaciokat mar cellal szeded ossze. Van egy elkepzelesed mi fog tortenni es nem objektiven vizsgalsz mindent hanem azokat keresed amelyek a te elmeleted helyesseget tamogatjak. Ha nem igy van elnezest kerek, de kulso szemlelokent sokszor igy latom a hullamszamozasodnal is. 
Ha ugy lenne ahogy irod akkor az usa termelese nem folyamatosan none hanem ugrasok lennenek benne mert a kutak hozama iszonyuan dinamikusan valtozik. Ha jol ertesultem ez nem igy van, a termeles evek ota monoton no. 2020-21re ha ez a kapacitas megallna akkor az olajszervizeseknek mar ma rengeteg megrendelest kellene kapniuk es egyelore nem ez a helyzet. Alapvetoen a backlogjuk es az abban lekotott dayrate-ek alakulasat neznem, annak kell nyilvan megelozni a profitcsucsot. Erdemes vele foglalkozni egyebkent mert eleg nagy verengzesen vannak tul. Aztan az is lehet hogy le kell sajnalni az egeszet, megvenni egyenlo aranyban a harom legnagyobbat hatradolni es mozizni, mert egyszeruen innen ha nem mennek csodbe torvenyszeruen tobbszorozni fognak.
pomperj
pomperj 2019. 01. 12. 23:14
Előzmény: #8291  tberki
#8292

Igy van, az olajszervizt a fracking vagta agyon a nyomott olaj-arakkal. Ez az allapot van most.
A kerdes az, meddig fog tartani? Mik a kilatasok?
A legjobb tudomasom szerint a kovetkezokeppen all a helyzet.
.
1)AZ olajmezo frackingolasnak 2 koltseg tenyezoje van: az egyik a kut megfurasa, a masik a fracking  mukodtetese.
A Fracking mukodtetesehez kb. 55-60 USD/b koltseg kell; ennel olcsobb olajnal a frackingosok mar vesztesegbe fordulnak. Most az osszes frackingos termeles a mar regen megfurt kutakbol jon. Tehat a furas koltsege nincs benne az olajtermelesi koltsegekben. 
.
2)Egy tipkus olajkut frackingos mukodtetese 1-2 ev alatt kimeriti a kutat. Kezdetben feljon 1000 b/d, aztan 1-2 ev mulva mar csak 100 b/d. Igaz,  az USA-ban van tobb szazezer regen megfurt kut, es azok kb. 1/3 reszet lehet frackingolni, mert olyan a geologia.  Ezt csinaljak most.
.
3)Csakhogy ezt mar 10 eve csinaljak, 2009-ben kezdtek. Mostanra a regi kutak nagyobbik reszet mar frackingoltak, es kimerultek. Meg van kb. 2-3 evnyi fracking kitermelesre  varo regi kut...aztan kifujt. Aztan a koltsegekhez hozza kell jojjon  az uj kutak furasanak koltsege is. Onnantol kezdve a koltsegek ujabb 30-40USD/b furasi koltseggel fognak megnoni, tehat osszesen akkor mar 80-100 USD lesz a teljes koltseg. Mert elfogynak a regi kutak, ujakat furni is kell, nemcsak frackingolni.
.
4)Az USA frakingolhato 4 olajmezoje (Bakken, Eagle Ford, Marcellus, Nebraska Niobra) ossesen kb. 58 B hordo kapacitas. Az 1/50-ed resze annak, ami a KozelKeleten van a fold alatt.  Maskeppen, ez osszesen 8 evnyi USA  fogyasztasnak felel meg. Ennek a felet mar kitermeltek. Amikor kezdtek, az USA csak 5m b/d-t termelt...a fracking futtatta fel a duplajara.
.
Most az USA-ban 10,5 m b/d az olajtermeles, ennek kb. a fele jon frackingbol. A vilagtermeles ennek nagyjabol 10x-szerese, most osszesen napi 100 m hordo kell, es evente 1.5m hordoval no a kereslet.
Eleg vilagos, hogy a fracking legjobb evei, amikor a regen megfurt kutak furasi koltsege nem terheli a koltsegeket, az most van. De par ev, es ez veget fog erni, a regi kutak elfogynak, a furas nelkuli olajtermeles nem tart majd orokke.
.
Energy Dept. ugy becsuli, hogy 2020-21-ig a fracking termeles meg novelheto, talan 12m b/d mennyiseg lesz a csucson, es ebbol 7 m lesz a frackingolt mennyiseg. Az USA  mostani fogyasztasa kb. 19 m b/d, tehat akkor is kell meg 7 m b/d import.
De, 2021-ben ezen tenyezok miatt lelaposodik a felfuto termelesi gorbe, es nem no tovabb. Hanem? Lassan ujra csokken.
.
Ha igy lesz, akkor fundasan  2020-21 korul beall az uj egyensuly: egyreszt az egyetlen Orszag, az USA amely kepest novelni az olajtermeleset az megall, masreszt jon a 80-100 USD onkoltsegi ar az Olaj piacan. 
Addig ? Addig az olajszerviznek tenyleg tulelo uzemmod van. De a melypont nagy valoszinuseggel mar a hatunk mogott van.   
Es akkor nemsokara az SLB is, es RIG is viragozni fognak. SLB esetben mar felfele tart a  profit soron a szam.
tberki 2019. 01. 12. 16:28
Előzmény: #8290  pomperj
#8291
Nem sok ertelmet latom a ciklusok hisztorikus elemzesenek, meg akkor sem ha nagyon erdekes adatsor, koszi hogy megosztottad. 
Az olajszerviz mufajt egy technologiai ujdonsag vagta agyon. Azota haldoklik gyakorlatilag az osszes szervizes miota letezik a repeszteses technologia. Lehet csak nem vagyok jol tajekozott, de a korabbi melypontoknal velemenyem szerint nem volt ilyen jellegu technologiai ugras
pomperj
pomperj 2019. 01. 12. 14:41
Előzmény: #8289  pomperj
#8290

4)Az OLajszerviz szektorban 25 eve a legnagyobb ceg a Schlumberger, SLB. 
Osszeszedtem az elmult 25 evre a ceg eves Sales, Cashflow, EPS, BV, PE adatait.
Ebbol azt probalom kikeresni, hogy vajon milyen mely  a mostani ciklikus godor, es a korabbi hasonlo melypontbol mennyi ieig tartott a cegnek kimaszni, es utana mekkorat ment fel az arfolyam?
.
a)Nos, az SLB-nel  ciklikus melypontok 2016, 2009, 2002 es 1999 voltak. 
A profitban a megelozo csucshoz kepest az esesek  -42%, -50%, -68% voltak, es az uj csucs-profitra erkezeshez 4, 5, 2 evre volt szukseg.
Ehhez kepest a mostani ciklikus melypontban a profit-eses -76% volt (tehat a mostani ciklus joval melyebb a megelozo 3 ciklusenal), 
es az elozoek alapjan nem lenne meglepetes ha a melyponti 2016 evhez kepest az uj ciklikus csucs 5-6 ev mulva, 2021-22-ben jonne el.
.
b)A ket utolso profit-csucs 2007 es 2014 evekben volt. A teljes ciklus tehat 7-8 evesnek latszik. Ez is megerositi, hogy a kovetkezo csucs a 2016 melyponthoz kepest 2021-22 lehet.
.
c)A felfutas a ciklikus  melypontrol a csucs-profitra 5 ev alatt  EPS=  2.60-->2.70-->3.50-->4.10-->4.70 szamsorral volt jellemezheto. 
Az eves  arfolyamaok felfutasa 35-->52-->55-->59-->69-->78 szamsor volt, eves minimal arakat figyelve.
A Csucs evben a maxi arfolyam 119 volt, tehat a teljes arfolyam-felfutas csucs/melypont 119/35=3.4x volt.
.
d)Az SLB ciklikus 2016 eves melypontja ota a profit-felfutas 1.14-->1.50--->1.70 volt eddig.
.
5) Es mi a helyzet Transocean, RIG eseteben ? RIGhez csak 17 ev adatom van, igy kevesebb ciklust tudtam megnezni.
.
a)Nos, a RIG ciklikus melypontok jellemzoen kb. 1.5 evvel kesobb kovetkeztek be, mint SLB eseteben, es 2017, 2011, 2003 evekben voltak. A melyponttol az uj csucs-profit evhez erkezeshez 5 es 3 evre volt szukseg. 
.
b)A profitban a megelozo csucshoz kepest az esesek kb. -90% voltak, szoval sokkal nagyobbak az esesek, mint SLB eseteben.
A ket utolso ciklikus csucs ev 2008 es 2014 ev volt, szoval a ciklus ideje nagyjabol azonos idotartamu SLB-vel, 7 ev.
.
c)A felfutas a  ciklikus melypontrol a csucs-profitra EPS= 1.30-->3.50-->4.10--->5.0 szamsorral jellemezheto.
Az arfolyam felfutas az utolso teljes ciklusban csucs/melypont = 149/18=8.3x volt.
pomperj
pomperj 2019. 01. 12. 10:23
#8289
1)SPY a dec.26-an elkezdodott rally most a 12. napnal tart. A rally folyamatosan gyengult. A tegnapi zarasi A/D=280/220, szoval mar gyenge; 100 emelkedo reszvenyre 80 eso reszveny jut. Szerdan meg 100/50 volt az aranyuk.
Latszanak kis intermarket divergenciak is: SPY es NASDAQ kozott. SPY az utolso 3 napban 4 pont savban ugyanott zart, a NASDAQ tegnap mar erezhetoen gyengebb volt. A felfele mutato momentum egyre gyengul, mostanra nagyjabol lenullazodott. Ettol meg nehany pontos ujabb csucsot uthet, es ha a 60min charton jo az ED alakzat, akkor erre meg szukseg volna hogy a forma szabalyos legyen.
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190112v00pjckqc.jpeg
.
A Napos charton hatarozott signal ad az RSi, a Cilkus, es a CMO momentum is: Csucs kozeleben vagyunk.
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190112v00pwkfrb.jpeg
.
2)Nincs erdemi elmozdulas a BOND piacon, folytatodik a napokkal ezelott elkezdodott gyengulesi trend.
A DOLLAR megy a szeptemberi melypont fele. De itt egy parnapos (b) erosodo hullam kovetkezhet.
A  GLD piacon nem latok valtozast, ovatos bull allaspontom marad.
.
.
3)Akik HUFban penzt tartanak, vagy a BUX-on is erdekeltek, azoknak felhivoma figyelmet a HUN-GER bond piacon a most elindult 10Y Spread -beli, fontos piac-fordulati gyanura. 
Ez a fordulat es irany, havi es napos idotavban is  determinalhatja  a 2019 ev Magyar piaci mozgasait.
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190112v00p0rse2.jpeg
.
pomperj
pomperj 2019. 01. 11. 18:09
#8288
SPy daytrade.
ez a nap joval gyengebbnek tunik a megelozoeknel. A Advance/Decline 220:280, szoval az egesz piac gyenge.
Ezzel egyutt a kitores a tegnapi csucs (2597) fole valoszinu, es szerintem ha nemma, akkor jovo het elejen meg fogja csinalni a wave(v) csucsot.
De lehet, hogy kicsivel tud csak feljebb menni, es nem, nem lesz meg az atfedes a wave(1) hullam aljaval, ami oktober 29, es 2603.54 szint volt.
.
Azonban az a kerdes, hogy mi lehet utana? Nos, eloszor egy bull valtozatra gondolok,  akkor egy a-b-c alakzatu korrekcio johet.  A kerdes persze az, hogy mekkore lehet ez a korrekcio? Nos, eleg nagy is lehet.
Es persze lehet Napi chart szinten sok mas ALT. is. de ezzel raerunk foglalkozni.
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190111v00p176e2.jpeg
.
pomperj
pomperj 2019. 01. 11. 15:50
Előzmény: #8286  pomperj
#8287
SPY daytrade.
A NASDAQ talan megerositi, hogy van meg egy kitores:
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190111v00p0fch8.jpeg
.
De nem szeretnek sok pontot veszteni egy erosebb esestol, szoval ma muszaj ebernek lennem ;-)
pomperj
pomperj 2019. 01. 11. 15:38
#8286
SPy daytrade.
A kerdes mar csakis az, meddig mehet meg fel?
Egyelore igy nez ki a nap indulasa:
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190111v00pifa1o.jpeg
Viszont a 3xShort mar nagyon lapos. Ma keszulok zarni a longokat, lehetoleg a legjobb helyeken.
boxika 2019. 01. 11. 14:59
Előzmény: #8271  pitcairn2
#8285
A jövő héten kezdődik a gyorsjelentési szezon, az majd rendet tesz a fejekben.
guantanamo
guantanamo 2019. 01. 11. 14:20
Előzmény: #8283  guantanamo
#8284
Egyébként ha már korrelációról beszélünk és megnézzük eddig az évet, akkor az EURUSD jó eséllyel erősen kitört az oldalazásból míg az arany egyre alacsonyabb forgalommal emelkedik.
Mindjárt CPI, de nem hinném hogy meglepetés lesz.
guantanamo
guantanamo 2019. 01. 11. 14:08
Előzmény: #8282  Boole
#8283
Nem, de átmehetnek pl. euróba amíg a dollár helyzete tisztázódik.
Boole 2019. 01. 11. 14:00
Előzmény: #8281  guantanamo
#8282
Egy brexit miatt miért is menekülnének, amikor ez volt az alapkoncepció? Nem is emiatt menne fel.
guantanamo
guantanamo 2019. 01. 11. 13:59
Előzmény: #8280  Boole
#8281
Az arany menekülő eszköz. Nem hiszem, hogy ha nem lesz brexit és az únió stabilabbnak tűnne akkor mégjobban menekülnének.

Topik gazda

pomperj
pomperj
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek