Topiknyitó: pomperj 2018. 02. 27. 07:28

Financial Forecasts  

 Azsia: mersekelt optimizmus
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Placi82 2020. 08. 02. 12:26
Előzmény: #26213  franc0
#26220
Amúgy abban nagyon igazad van hogy régen 1000 fős falu kellett 10.000 hold megmuvelesehez, most meg elég 1 db JohnDeer traktor megfelelően felszerelve :). És még sorolhatnank. Isten áldja Einsteint, Oppenheimert, Teller Edet, stb hogy feltalaltak az atom és a hidrogén bombát, mert fix, hogy azóta lett volna még 2 db világháború. És a diszno obollel kezdődött volna. 
pitcairn2 2020. 08. 02. 11:55
Előzmény: #26216  Placi82
#26219
miért vagytok olyan biztosak abban, hogy ezt a sztorit az "államok" irányítják?:)
pitcairn2 2020. 08. 02. 11:51
Előzmény: #26217  Boole
#26218
biztos vagy abban, hogy a valódi irányítók 4 éves ciklusokban és "lokális" politikában gondolkodnak?:)
https://youtu.be/vicKtOfirWc?t=564
Boole 2020. 08. 02. 09:46
Előzmény: #26216  Placi82
#26217
Nagyon egyszerü, hogy mire megy ki a játék. A politikának még 4 évet. Az USD-hez gyapotra van szükség, nem fára, az meg van elég délen.
Placi82 2020. 08. 02. 00:04
Előzmény: #26211  pomperj
#26216
Na így 1,2 sör után lefekvés előtt, azért csak megketdeztem tőled, hogy "Senki ne remenykedjen, hogy az allamok majd egyszercsak visszaternek a jozan magatartasba, ha vege lesz a jarvanynak es a munkanelkuliseg ujra csokken. Mar osztogatjak az ingyen csekkeket 1200  dollarrol minden allampolgarnak, meg a 600 dollar extra juttatast a munkanekulinek.  Ez nepszeru, es igen, meg fog maradni." Ez tényleg így fog maradni évtizedekre? Mert eltalaltad tökéletesen mire gondoltam, és ezt nem értem, mire megy ki a játék. Hisz ennek sose lesz vége kiszabaditottak a szellemet a palackból. Ha valamelyik vezető, elnök rá akár lépni a józan ész útjára, meg bukik, és a felelőtlen igergetok kerülnek újból hatalomra, akik mindenre jó csodaszernek a felelőtlen penznyomtatas, és eladosodottsagot fogják tekinteni.pl. USA  allamadossaga 2020 ban 30% Gdp deficitet osszehozza sztem, majdnem a harmadát annak amit kb 200 év alatt hozták össze. És 2021 ben se hiszem hogy kevesebb lesz. Katasztrófa lesz ez így. Hisz elmegy a Hit a pénzbe és az adósság visszafizetésbe vetett hit. (Ha a megtakarítok vagyonat usaban, euban itthon, elinflálják, vagy kockázatos ügyletek, pl. tozsdezesre kényszerítik, hogy a vagyona jelenértékét legalább megorizze.) Ha elmegy a fiat valutákba vetett hit, és a pénz másik értéke a kamat is 0. Akkor mi marad? Mindenki USA EU Kína japán stb versenyt értékelik le a valutaikat, miközben folyamatosan higitjak, és a kamatot 0 ban tartják. Nem hiába mondta a viccbe az öreg Khon "Fiam a pénz nem boldogít, na de az érte kapott kamat, na az boldogít" :). Szóval se hit, se kamat a pénz mögött, csak az államadossag hegyek, amit senki se fizet vissza:). Hát nem tudom, nem lesz sztem az ilyen rendszer velünk évtizedekig, max 2 évig, ez rosszabb lesz mint a kommunizmus. Vagy vmi arany standard modernebb formája,(pl. arany ether) vagy háború, vagy nem tudom. :)
Hosszútávon szerintem fizikai arany, ezüst, palladium, lítium, olaj és ilyen bánya vállalatok részvényei a biztos, vagy az ingatlan bár az utóbbiban nem vagyok biztos. 
Törölt felhasználó 2020. 08. 01. 23:14
Előzmény: #26213  franc0
#26215
Ha belegondolok abba, hogy ez az egymagos processzor autot, repulot, urhajot stb. vezet, kozben gondolkodik, izlel, szagol, erez, lat ( olyan felbontasban es olyan fokuszalasi sebesseggel, hogy az boven eleg ), ir ... es mindezt - hopp, mig el nem felejtem tobb nyelven beszel - egyszerre , ...  folytassam ?
Szerintem a gepek meg igen (szerintem utolerhetetlenul) messze vannak a "legfeleslegesebb" embertol is. 
Törölt felhasználó 2020. 08. 01. 23:14
Törölt hozzászólás
#26214
franc0 2020. 08. 01. 20:33
Előzmény: #26211  pomperj
#26213
Itt most az alapokkal van gond. 
Amikor anno kitalálták a piacgazdaságot, a központi fogalmak ezek voltak: szűkösség, jövedelemelosztás, pénz időértéke, munka. 
Ma a technológiai fejlettség miatt már senki sem nélkülözik. Rengeteg a felesleges ember. Annyira túltermelünk, hogy azt már a felesleges eltartott emberek fogyasztása sem képes leplezni. 
Az emberi izomerőt a gépek már rég kiváltották, de már az agyat is (ami tulképp egy egymagos processzor) kiváltják a többmagos processzorból felépült hálózatok. 
Az ember egy invazív állat, 8 milliárd egyed van már belőle, és a nagy részük felesleges. 
Ha nem lennének atomfegyverek, már rég hülyére öltük volna egymást. 
Placi82 2020. 08. 01. 19:46
Előzmény: #26211  pomperj
#26212
Nagyon köszönöm a válaszodat. Keynes, Friedman az"ortodox" gazdasag politika. A 0 kamat politikájával a többek között az a baj hogy a pazarló rosszul működő cégek is életben maradnak és elszivjak az erő forrásokat a jobban működő cégektől. Stb. Én félek a hiperinflaciotol is, annyira félnek a deflaciotol, hogy lehet át esnek a túloldalra. Amiből korlátlant lehet eloallitani, és sok van annak nincs értéke. 
pomperj
pomperj 2020. 08. 01. 16:09
Előzmény: #26209  Placi82
#26211
Szerintem egy ujabb alapveto elmozdulas van februar=Covid ota a gazdasag-politikakban,
kozgazdasagban es bankvilagban.Olyan, amit elotte el sem tudtunk kepzelni.
.
1)A 70es eveekben, amikor en a BME-n tanultam  szakma mellett politikai gazdasagtant, volt egy tanar, aki a nyugati vilag akkori kozgazdasagtanarol tartott eloadasokat. Samuelson konyvet el  kellett  hozza  olvasni, a rengeteg kereslet/kinalat metszespontokkal,  de mindig allando penzmennyisegu manoverezesi lehetosegekkel.
.
Akkor a klasszikus Keynes-i kozgazdagagtan volt az uralkodo kapitalista nezet. 
A 30-as evek, a Great Depression utan az allam erosebb beavatkozasa, a kontra-ciklikus szerepe, a valsagok idejeben az aktiv fiskalis es monetaris politika, a fogyasztas primatusa volt a cel, stb. Ez a gondolkodasmod egesz jol mukodott addig.
A valsagokban 40 eve sikerult a hasonlo nagy osszeomlasokat elharitani, a munkanelkuliseget meg tobb  allami projekttel mersekelni, az atmeneti bajokat esszeru merteku beavatkozasokkal  kezelni.
.
2)Aztan a 80-as evek elejen jott a Friedman fele monetarizmus. A 10 eve tarto stagflacio lekuzdeshez Keynes ideak mar nem voltak elegek:  kozponti bankok megnovekedett szerepet kaptak, es ennek alatamasztasara torvenyileg es elvben fuggentlenedtek az alllam mas szerveitol. Hogy azert legyen valami korlat.
.
De fo valtozas az lett, hogy beinditotta az adossag monetizalast  (magyarul az allami adossag- kotvenyt atalakitani cash-re), es ehhez beinditani es folyamatosan mukodtetni kellett a penznyomdat. Egyre novekvo tempoban.
Ez egyuttal lehetove tette, es elinditotta az allam supermax szintu  beavatkozasi folyamatat. Kiszabadult az allami pazarlas a palackbol, a bank finanszirozta torvenyi korlat nelkul a kormanyok allandosulo, es pazarlo  koltekezeset, es eladosodasat. 
.
Peldaul Amerika az iden eddig 17% GDP deficitnel tart, es nincs vege. 
Az EU eppen 750Mrd segelyprogramot finansziroz hitelbol, annak jo felet mar nem is vallaltak be a tagallamok hogy visszafizetik; hanem  rabiztak az EU-ra, hogy vessen ki adokat, sot explicite engedelyeztek ezt. Igy nem nekik kell beszedni, nem ok lesznek nepszerutlenek. Es persze ez a fajta tax is. ahogy lenni szokott, orokre megmarad.
Tehat eppen ugy mint az USAban, (ahol 3 szinten van: federal, state es county tax), 
5 ev mulva a magyaroknak is lesz EU ado is,  az allami es onkormanyzati tax melle a nyakukba, 
indul egy ujabb szinten  a fizetnivalo.
.
A gyartott penz nagy reszet a kozp. bankok a kormanyok adossaganak megvasarlasara forditjak, de 2007 ota mar tomegesen vesznek jelzalog fedezetu papirt, sot mostanaban sima ceges kotvenyeket is, ATT, Apple, Coke papirokat. Gyorsan megy am,  maris az amerikai cegek adossaganak 11% reszet vasaroltak fel.
.
3)Es mindezt az teszi lehetove, hogy alacsony az inflacio. 
A kamat olyan alacsony, hogy az egyaltalan nem fekezi a vad koltekezest, mert zero kamat mellett minden penz latszolag ingyen jon, majd csak visszafizeti valaki majd egyszer !
Senki ne remenykedjen, hogy az allamok majd egyszercsak visszaternek a jozan magatartasba, ha vege lesz a jarvanynak es a munkanelkuliseg ujra csokken. Mar osztogatjak az ingyen csekkeket 1200  dollarrol minden allampolgarnak, meg a 600 dollar extra juttatast a munkanekulinek.  Ez nepszeru, es igen, meg fog maradni.
.
A Bond piac latszolag nem aggodik. Meg ott is, igazi penzbol is veszik a kotvenyeket, pedig veszettul dragak, es alig fizet valamicsket, most 0.56% hozammal 10 evesre, es 1.21% a kamat 30 evre.
Annak ellenere ilyen alacsony maradt, hogy a jarvany elotti 4%  munkanelkuliseg most 10-25% !
,
4)Azt gondolom, evtizedekre igy maradhat. De sebaj! 
A kozp. bankok egyre inkabb direktben finansziroznak, atveszik a bankok szerepet. Mifele tarsadalmi rendszer is az, ahol egy bank van? 
Nemreg a central bank "lender of last resort" volt. Ezzel definicoval mukodott, kizarolag bankok voltak az ugyfelei,  es inflacio elszabadulasa ellen harcolt. 
Most mindket keze foglalt, mert mindent finansziroz: a gazdasag szereploit is, mellettuk a WallStreet-et is, lassankent "marketmaker" lesz a tozsden is. Illetve, maris az.
.
A zero kamat fo problemaja, hogy minden projekt eletkepesnek tunik.
Mert nincs semmi pozitiv kotelezo hozam, mint  penzugyi elvaras. Barmilyen ocska, ostoba elkepzeles elfogadhatonak latszik, es nyomjak is bele a penzt.
Ha ingyen van penz, miert ne mentsuk meg a becsodolo cegeket? Miert ne tartsunk fenn pocsek es elavult technologiakat?
.
4)Nincs ingyen ebed. 
A 30-as evek utan a fo cel a depresszio megakadalyozasa. A 70-es evek utan a stagflacio megakadalyozasa.
Manapsag a tozsdei ciklusok szabalyozasa a fo cel. HA kell, akkor kepesek lesznek zero utan minusz 2-3% kamatot is kitalalni, hogy legyen mibol finanszirozni az ujabb, jarvany utani "forradalmat".
Fogalmam sincs mennyi lesz akkor a DOW index. Egymillio?
boxika 2020. 08. 01. 13:11
Előzmény: #26209  Placi82
#26210
A túlélésre, bármi áron. 
“Bármi áron” != hosszabb távon racionális döntés
Ezért nem érted.
Placi82 2020. 08. 01. 12:50
#26209
Itt már okosak nem, maximum szépek lehetünk :). Rengeteget olvasok, próbálom megerteni a mostani monetáris és tőzsdei folyamatokat, de tényleg nem értem, mire megy ki a játék:) 
Tibi0002 2020. 08. 01. 08:16
Előzmény: #26205  Cipolla22
#26208
Az a lényeg, hogy mit mutatnak a számok. A pollok összegzése szerint jelenleg Bidennek jelentős az előnye, és a piacok is erre készülnek. Amint az előnye csökken, netán fordulnak, a piacok is aszerint rendeződnek át. Érdemes néhány naponta ránézni:
https://projects.fivethirtyeight.com/polls/president-general/national/
casu
casu 2020. 08. 01. 07:14
Előzmény: #26203  Boole
#26206
Kösz, valszeg következő kisebb peak-en eladom.. nehogy úgy járjak mint CHK-val, meg most a kicsik is elkezdtek hullani. Sajna beragadtam 1.5-ről vele.
Cipolla22 2020. 08. 01. 01:24
Előzmény: #26168  pomperj
#26205
Szia János! Érdekes, hogy mindig Bident emlegeted, hogy-hogy ennyire biztosra veszed? Szerintem Trump lesz a befutó. Naponta legalább 3x futok bele Trump-ba, Bidenbe 0-szor. Trump egyszerűen leuralja a médiát, ha semmi hír nincs, akkor mond valami agyatlant, aztán 3 napig arról beszélnek. Nincs negatív reklám.
kozi723
kozi723 2020. 07. 31. 23:10
Előzmény: #26202  Boole
#26204
Tudod ez a legnagyobb baj, hogy már nem gondolom hogy száguldani fog. Rettenetesen ellene dolgozik az idő és a vírus nem hogy enyhülne, romlanak a kilátások. Sőt minden bizonnyal lesz ennél még sokkal rosszabb is. Májusihoz hasonló OPEC fellépés nélkül nagyon döcögős lesz ez a menet és mint tudjuk az OPEC/OPEC+ nem képes a 1 méternél messzebbre tekinteni. Nem lesz hosszú távú probléma kezelés a részükről és tulajdonképpen azt gondolom színjáték az egész, összejönnek pár havonta, esznek-isznak, aztán a nagyok dobnak egy csontot a kicsiknek, de tulajdonképpen leszarják mi történik. Költségvetési hiány keletkezik emiatt, na és? Majd az adófizetők megoldják. Ha meg elfogy majd árulnak souvenir homokot. :D
.
Elkanyarodtam. RIG: 3-5 között valahol? Tudod mit, legyen a múltkori 3,8 idénre. Örömmel aláírnám még ma este ha valaki ennyiért átveszi. :)
Boole 2020. 07. 31. 22:21
Előzmény: #26201  casu
#26203
Nagyon kevés a készpénze. Csak spekire.
Boole 2020. 07. 31. 22:20
Előzmény: #26200  kozi723
#26202
Igazán 60 USD olajnál sem ment neki, gondolod, hogy száguldani fog, alig hiszem. 3-5 egyelőre benne van. Lehet, hogy nem az olaj lesz a kelenső termék a jovőben.
casu
casu 2020. 07. 31. 22:18
#26201
CPE-t ti hogy látjátok az olaj szektorban?

Topik gazda

pomperj
pomperj
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek