Topiknyitó: Törölt felhasználó 2014. 02. 20. 15:09

EUR/HUF  

Sziasztok!



Sokszor foglalkozunk vele, gondoltam legyen egy ilyen topic is.



Szóval EUR/HUF.



308 átütésével szépen feljött már többször 314ig, de úgy fest itt mindig elakad, pedig a következő ellenállás 318 környéke lenne csak, mint történelmi csúcs.



Real:313 (ma volt 314,7 is)
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
czm 2019. 08. 30. 21:17
Előzmény: #4499  czm
#4500
... hanem az adósság a mumus
A fenti gondolatmenet alapján a kormánynak nem a forint költségvetési egyenlegre gyakorolt hatása miatt kell aggódnia. Ahogyan arra Varga Mihály is utalt, ez a történet egyenlegsemleges lehet.
Sokkal inkább az államadósság miatt fájhat a kormány feje. A Stabilitási törvény ugyan kiköti, hogy változatlan árfolyamon kell számolni minden következő év GDP-arányos államadósság-mutatóját, azonban az uniós szabályok esetében nincs ilyen mentesülés. Ez esetben az árfolyam gyengülésének hatása lehet a maastrichti adósságszámokra.
Az államadósságra gyakorolt hatást alapvetően három tényező befolyásolja: 
  • A központi költségvetés devizaaránya. Ez most júniusban 20% alá csökkent, ami kedvező fejlemény az államháztartás sérülékenysége szempontjából.
  • Az államháztartásba sorolt szervek és társaságok devizaadóssága. A legnagyobb tételt itt az Eximbank adóssága jelenti, melynek túlnyomó része devizában áll fent.
  • A forint (euróval és dollárral szembeni) gyengülésének mértéke.

Induljunk ki abból, hogy 2018 végére a GDP-arányos adósságrátát 73,2%-ra tervezi csökkenteni a kormány az Eximbank adósságainak figyelembevételével, a 2017 végi 73,6%-ról. Elfogadva a kormány idei év végi adósságprognózisát (ami egyúttal azt is jelenti, hogy elfogadjuk a kormány makrogazdasági feltevéseit és finanszírozási igényét), számításaink alapján az adódott, hogy a központi költségvetés devizaadósságának átértékelődése 1,04 százalékponttal emeli meg a GDP-arányos adósságrátát. Azt is tudjuk, hogy az Eximbank 1,9 százalékponttal növelte az adósságrátát tavaly és ha ez a mérték fennmarad 2018-ban, akkor az Eximbank devizaadósságának átértékelődése 0,13 százalékponttal dobja meg a teljes adósságrátát (abból indultunk ki, hogy 2018-ban sem változik az Eximbank adósságának devizaaránya, a 2017-es jelentése szerint ez az arány 96% felett volt).
Vagyis a forint leértékelődése 1,04 (0,91+0,13) százalékponttal 74,24%-ra emeli meg a GDP-arányos adósságárát, amennyiben a devizaárfolyamok a jelenleg érvényes szinteken maradnak (az euró esetében 328-as, a dollár esetében 281-es szinttel számoltunk). Ez pedig magasabb lenne a 2017 végi 73,6%-os szintnél a maastrichti adósságmutató tekintetében.
Ha tehát minden így marad, akkor számításaink szerint a kormány nem fogja tudni csökkenteni az uniós módszertan szerint számolt adósságrátát idén. Fontos megjegyezni ahogyan fentebb jeleztük, hogy a Stabilitási törvény szerint változatlan árfolyamon kell számolni az államadósság összegét. Itt két szempontból lehet érzékeny az államadósság várható emelkedése: 
  • A kormány számára politikai presztízskérdés a csökkenő adósságpálya, a kormányfő saját maga is kiemelten fontos célként tartja számon. Az eddigi kedvező trend akadhat most el, ha a gyenge forint fennmarad. (Emelkedő adósságpályára egyébként volt példa: nemrég derült ki, hogy az Eximbankkal együtt számolt államadósság 2014-ről 2015-re növekedett.)
  • Felmerül az Európai Unió által elvárt 1/20-os adósságszabály teljesítésének kérdése. Ennek azért van jelentősége, mivel ennek megsértése esetén túlzottdeficit-eljárás indul az adott uniós tagállammal szemben.
czm 2019. 08. 30. 21:17
Előzmény: #4498  czm
#4499
Nem az egyenleg, ....
A miniszter ezzel a forintgyengülés költségvetési egyenlegre gyakorolt hatására utalhatott (flow mutató). A gyenge forint azonban az államadósságot is érintheti (stock típusú adatok), de erről később.
A tervezettnél magasabb euróárfolyam mind a bevételi, mind pedig a kiadási oldalt érinti, ez a közvetlen hatás. (A 2018-as költségvetés 311,4-es, a 2019-es büdzsé számait pedig 311,3-as euróárfolyammal kalkulálta a minisztérium.) Közvetlenül emeli az EU-források összegét, amit euróban utal az Európai Bizottság, itthon viszont forintra váltva egyre többet kaphat érte a magyar állam. A kiadási oldalon jelentkező követlen árfolyamhatás, hogy a devizakötvények kamatfizetési kötelezettsége emelkedik (valamint néhány devizában fennálló kötelezettség, nagykövetségek, stb.), az állam által végrehajtott beruházások importja, illetve az importált energia is drágul, ami szintén emeli a kiadásokat. Ezeknek a közvetlen hatásoknak a nettó egyenlegét nehéz megmondani.
Tartósan gyengébb forint mellett fennáll a lehetősége annak, hogy emelkedik az infláció (közvetett hatás). Ez részben kedvező hír az államkasszának, ugyanis a magasabb árak után több áfabevétel folyik be a közösbe. Ugyanakkor a magasabb infláció miatt csökkennek a reáljövedelmek, ezért a fogyasztás sem tud olyan látványosan bővülni, ahogyan azt eredetileg tervezte a kormány. Az infláció esetleges emelkedésének másik azonnali következménye a nyugdíjkiadások emelkedése. Ha ugyanis év közben kiderül, hogy a tervezett nyugdíjemelés mértékénél magasabb lesz a pénzromlás üteme, akkor novemberben kompenzációra jogosultak a nyugdíjasok (ez néhány tízmilliárd forint mínuszt jelent).
Ennek a közvetett hatásnak a másodkörös következménye lehet az, ha a magasabb infláció miatt tartósan megemelkednek az állampapírpiaci hozamok, ami azt jelenti a gyakorlatban, hogy drágábban tudja magát finanszírozni a magyar állam és ez lecsapódik a kamatkiadások emelkedésében.
Jól látható tehát, hogy a gyengébb forint a költségvetés mindkét oldalát érinti és ezek a hatások nagyrészt kiolthatják egymást, ezért a költségvetés egyenlegére a gyenge forint óriási hatást nem gyakorol összességében.
czm 2019. 08. 30. 21:16
Előzmény: #4497  Törölt felhasználó
#4498
Gyenge forint - Fáj a kormánynak?
Az elmúlt hetekben felgyorsult a forint leértékelődése, az euróval szembeni jegyzések gyorsan érték el a 330-as szintet, ami egyúttal új történelmi mélypontot jelent. A tartósan gyengébb forint pedig következményekkel jár a gazdasági szereplőkre. De nemcsak a lakosság és a vállalatok érezhetik meg a forintgyengülés hatását, hanem az államkassza is: az államháztartás egyenlege és az államadósság is. A költségvetésért felelős Varga Mihályt is többször faggatták erről nemrégiben.
"Természetesen figyelek arra, hogy mi történik az árfolyammal, mivel ez a költségvetést érinti. Van az adósságnak devizaaránya. Az árfolyam, ha gyengül, van inflációs hatása és ennek van kiadási többlete, de többletbevétellel is jár" - fejtette ki a napokban Varga Mihály pénzügyminiszter az árfolyam és a költségvetés kapcsán az ATV műsorában. Azt is hozzátette ugyanakkor, hogy el kell fogadni, amit a szabad piac meghatároz.
A kormánynak sincs árfolyamcélja. Mi meghatározunk egy árfolyamot, az idei évben ez 311 forintos euróárfolyam, amivel a költségvetés kalkulálja a kiadásait és a bevételeit. Kicsit most fáj, hogy ennél gyengébb most a forint, de azt gondolom, hogy rendeződni fog ez a helyzet - magyarázta.
Arra a kérdésre, hogy a költségvetés meddig tudja tolerálni a gyenge forintot, Varga Mihály úgy válaszolt a tévéműsorban:
biztos, hogy van egy ilyen pont, ahol a tolerancia már nehezebben tartható, de mi most azt számoltuk, hogy ennél a 320 forint feletti euróárfolyamnál is a költségvetés többé-kevésbé a pénzénél van. A magasabb infláció körülbelül ugyanannyi plusz bevételt fog hozni a költségvetésnek, mint amennyivel a kiadásokat kell emiatt megnövelnünk. Egyenlegsemlegesek vagyunk.
Kedd este az InfoRádió műsorában pedig már azt nyilatkozta, hogy a magasabb árfolyam miatt valamit valószínűleg lépni kell a költségvetésben. Megismételte azonban, hogy a költségvetési egyenlegre a hatások semlegesek és az idei költségvetésben a második félévre maradt még 100 milliárd forintnyi szabad tartalék az esetleges kockázatok kezelésére.
Törölt felhasználó 2019. 08. 30. 21:06
Előzmény: #4496  Passionata
#4497
Nem tudom mar megnyitni. Mikori cikk ez? 😀 Amugy meg sztem tapsolnak a gyenge forintnak, max majd 340 kornyeken jon egy ejnyebejnye. Addig meg hadd menjen. 
Passionata
Passionata 2019. 08. 30. 21:02
Előzmény: #4495  Törölt felhasználó
#4496
Törölt felhasználó 2019. 08. 30. 20:54
Előzmény: #4493  Passionata
#4495
Kinek volt veszelyes? 😀 Mert nemnTolcsyeknak, ok sztem kezdik dorzsolni a markukat
kockasfulu 2019. 08. 30. 20:23
Előzmény: #4493  Passionata
#4494
"veszelyes..." "nehezebb vissszalapatolni" Ezért bizony jár az UP! :)
Ilyen finoman még senki nem fordította magyarra a Mission impossible-t. :)
Én megengedő vagyok, a magam 24-es visszakorrekciójával, de azért szerintem jobb, ha sokkal-sokkal okosabbakra hallgatunk. Innentől meggyőződésem, hogy kifizetődőbb, ha nekiállunk majd megszokni és lekereskedni AD 334-344 sávját, amíg be nem üt a sz@r. Onnantól meg a jó ég tudja...
( Ha valaki pár lépésről messzebbről akarja látni a jövőt, stb, az meg nézzen rá az Eurozónás országok csatlakozáskori árszintjére. Csodát fog látni. :D Nem kell itt reménykedni sajnos, pedig a szívem meghasad....)
Lehet, hogy kezdek vészmadárba átmenni? Bocsi! Tényleg nem akarok! :)
Passionata
Passionata 2019. 08. 30. 19:42
Előzmény: #4488  Törölt felhasználó
#4493
Ezert volt veszelyes 330fole engedni innen mar nehezebb vissszalapatolni.
Passionata
Passionata 2019. 08. 30. 19:32
Előzmény: #4490  Törölt felhasználó
#4492
Igy van ,a spread miatt siman lehet buko 
kockasfulu 2019. 08. 30. 19:20
Előzmény: #4490  Törölt felhasználó
#4491
Persze!
Én is kicsit vicceskedve írtam, de igazából nem hülyeség...
Alapvetően nem Mária(Jobbanteljesít)Országban élek, így volt már rá nem egy példa, hogy bevert az időzóna. :)
Ezzel csak arra akartam célozni, a magam suta módján, hogy úgy tűnik még nincs elég Rózsikanéni az Agórán, mert apróságokra még nem kell figyelniük. :)  Ami pár szemfülesnek lehet a napi bundáskenyeret jelentheti. Egy vicc. Ha trendre mész, akkor nehéz mellélőni.
Törölt felhasználó 2019. 08. 30. 18:53
Előzmény: #4489  kockasfulu
#4490
Egyszer volt egy kimutatas errol. Forintban a spread miatt nem tudom, h erdemes e megjatszani. London pedig hozzank kepest 1 oraval tovabb van nyitva, 6ig szokott lenni meg izmosabb mozgas. Utanna meg USA. 
kockasfulu 2019. 08. 30. 15:42
#4489
Már nagyon komolyan kezdek elgondolkozni rajta, hogy a köv tetőig (~35) elkezdem megshortolni minden nap az ebédszünetet. :) Csak reggel kell ránézni.
Ma is: 8kor irányba/trendbe állt -> 9től beértek A fiúk dolgozni -> 1kor ebéd -> vissza 30-40fillér -> 2től bohóckodás 4ig-fél5ig -> Nagyon gyorsan vissza nyitóra vagy fölé.
Meg sem tudom mondani mennyiszer láttam ezt az utóbbi időben.
Reggel meglesni az irányt, fél1kor venni, zárás előtt vagy másnap reggel ki. Ha nem lennék ilyen rohadt lusta, akkor ebből meglenne a napi betevő. (Esetleg a hétvége, hónapvége tud kicsit meglepni.)
Törölt felhasználó 2019. 08. 30. 15:19
Előzmény: #4487  Passionata
#4488
Eleg hatarozottan verik vissza a bear tamadasokat eddig
Passionata
Passionata 2019. 08. 30. 13:45
Előzmény: #4485  Törölt felhasználó
#4487

es ismet 331+
szepen-jon-vissza-a-forint-a-tortenelmi-melypontrol.335761.html
minek kell utni azt a qrva keyboardot allandoan 
Törölt felhasználó 2019. 08. 30. 12:26
Előzmény: #4484  Passionata
#4485
Vagy bemondta a PF a longot, aztan csak a szokasos 😀
Passionata
Passionata 2019. 08. 30. 11:53
Előzmény: #4483  Törölt felhasználó
#4484
szep piros gyertyakat  latok orason a parban , allitom mnb sajat rendezes
Törölt felhasználó 2019. 08. 30. 11:35
Előzmény: #4482  Drian875
#4483
Ez is egy módszer 😀
Drian875
Drian875 2019. 08. 30. 11:33
#4482
https://www.portfolio.hu/gazdasag/csodbe-ment-argentina.335809.html ;
"Argentin kormány bejelentette: egyoldalúan meghosszabbítja a helyi devizában mért kötvénylejáratok futamidejét"
Érdemes megjegyezni ezt a momentumot! 
Passionata
Passionata 2019. 08. 30. 10:14
Előzmény: #4480  Passionata
#4481
Cib Saját várakozásunk szerint a legutóbbi hónapok gyengülését okozó tényezők (globális környezet, hazai monetáris politika, várható GDP-lassulás és külkereskedelmi-többlet csökkenés többek között) az előttünk álló hónapokban is fennmaradhatnak. Bár a kissé gyorsabb leértékelődés után technikai korrekció könnyen elképzelhető, egy esetleges visszaerősödés korlátozott mértékű lehet és a következő hónapok során is a 325-335-os EUR/HUF-sáv maradhat jellemző. Ami a forintgyengülés esetleges következményeit illeti, amíg az eddigiekhez hasonlóan mérsékelt ütemű, fokozatos gyengülés valósul meg, illetve amíg a forint gyengülése érdemben nem növeli a hazai inflációt, addig nem számítunk jegybanki beavatkozásra. Augusztus 29-én a forintgyengüléssel kapcsolatos médiaérdeklődésre a Magyar Nemzeti Bank nem kívánta kommentálni a devizapiaci helyzetet, megerősítve a korábbi álláspontot, miszerint az árfolyamot kifejezetten a potenciális inflációs hatások szempontjából vizsgálják. Korábbi jegybanki értékelések kiemelték, hogy a válság előtti helyzethez képest a forint hatása az inflációra csökkent. Adósságszempontból is kisebb jelentőségű az árfolyam, tekintettel a drasztikusan lecsökkent devizaarányra mind a lakossági, mind az államadósság esetében. 

Topik gazda

Karterab
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek