Topiknyitó: fxboy 2014. 06. 20. 17:23

édes-savanyú  



Sziasztok!



A sors jóvoltából úgy alakult az életem, hogy egy ideje a családi háztartást, így a konyhát is nekem kell vezetnem…. , s ez így is marad az idők végezetéig…..

A lényeg: Segítsetek főzni!

Olyan recepteket várok Tőletek, amit saját kezűleg el is készítettetek!



Az én mai keverésem: Tárkonyos csirkemell

A csíkokra/kockára vágott kb fél kg filézett csirkemellet 1 db apróra vágott, dinsztelt vöröshagymán pirítom, párolom. Majd megszórom 1 ek szárított/friss morzsolt tárkonnyal, ízlés szerint só, bors. Rá egy ek mustár, egy kis doboz tejföl, egy ek méz, összeforralom, a végén egy ek 6% almaecet. A mustárral, ecettel óvatosan, ne legyen nagyon savanyú. Verzió: a tejfölözés előtt be lehet staubolni 1-3 ek liszttel, s mehet rá 0,5-1 dl víz. Így több és kevésbé folyós lesz a szaftja, nem csorog le a köretről.

Tálalni főtt tésztával, vagy nokedlivel, reszelt sajttal meg lehet szórni.



Jó étvágyat!




Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
diki
diki 2014. 06. 28. 22:00
Előzmény: #39  emerald
#40
A lepényt nálunk krumplilángosnak hívják. Fél centi vastag öntöttvas korongon szoktam sütni, sarkin nyitott ablaknál, mert füstölni azt szeret. Egyik kedvencünk.
emerald 2014. 06. 28. 21:55
Előzmény: #38  fxboy
#39
Mivel írtad h gombócot készítettél(és ma én is), gondoltam leírom mire használható még az a csodás tészta.

Bevezető:
Ez volt életem első önnálló főztje a gombóc! 14-éves koromban. Mire anyámék hazajöttek megcsináltam, bár senki nem kérte.
Nos a receptet nagyi konyhájában ülve lestem el...
Az állatoknak reggel ötkor már főtt a hatalmas fazék krumpli(teljesen szép jó minőségű) így ez az alapanyag minden reggel készenált és nagymamám rendkívül sokmindenre hasznosította is.
Ipolymenti palóc vidéken ismerik mindkét ételt. Másfelé sose hallottak róla.

Tehát a nudlin meg a gombócon kívül ebből reggeli, vacsora étel is készíthető.

Lepútka:
A gombócnak kinyujtott és felkockázott tésztát(ami ugye alapból lisztes) felvert tojásba mártod mindkét oldalát, majd kisütöd kevés zsírban/olajban mint a bundáskenyeret. Mire a tojás megsült rajta kész is.
Igen jó jel ha sütés közben párnaszerűvé fújódik, majd visszaesik természetesen. De persze nem elvárás h fújódjon....:)
Ha még nem készítetted próbáld ki! Én akiknek készítettem, akik sosem ették még hát falták mintha éheztek volna előtte.
Reggelire, vacsira, uzsonnára....tökéletes.

A másik az egy lepény, mert nem csak a mexikóiak készítenek ilyesmit...:))
Tehát egy darabka tésztát kb úgy 1.5gombóchoz valónyit kiszakítasz, összegörgeted majd kinyujtod kb 3mm vastagra.
Ez úgy tányér avagy palacsinta nagyságú lessz. Nem érdemes túl aprókat gyártani.
Nagyinak volt jó kis sparheltje, annak a szélén sütötte a natúr vason.
Nekem sajna nincs, de van öntöttvas serpenyőm!
Nos úgy lisztesen a felesleget lerázva belerakom. Alacsony hőmérsékletre kapcsolok alatta. (nálam elektromos főzőlap)
Kb mindkét oldalát egy-egy percig sütöm. Olyan fekete pöttyös lessz
mint néha a palacsinta. A pöttyösödés jelenti h kész az az oldal. Ennek is szokása felfúvódni, sütés közben,
ne ilyedj meg csak a jó tészta eredménye...:)
Aztán még melegen, h ne legyen liszt ízű, meleg libazsírral lehelletnyit átkenem mindkét oldalát.
Ezt mi anno önállóan ettük csak úgy magába. Persze egy uzsira és már szaladtunk is játszani, kezünkben a lepénnyel.

Manapság jódolgunkban például kenyér helyett esszük a rántottához, vagy megrakom salátával, zöldségekkel, mocarella sajttal eggyik harmadát felhajtom, aztán feltekerem.

ui:legközelebb leírom hogy készül liba/kacsa zsír, tepertő, sülthús egyszerre lábasban, szintén nagyitól...
Franciák is készitik ám így, azt úgy híjják konfitált kacsasült...:))
fxboy
fxboy 2014. 06. 27. 06:52
Előzmény: #37  emerald
#38

Köszönöm!
Olvastam ott is.
:)

emerald 2014. 06. 26. 21:02
Előzmény: #36  fxboy
#37
Na ezert megdicserlek!

Ananasz sorbe:

1 vagy fel ananasz.....es celszeru megtisztitani
;)
(lehet konzerves is,de akkor joval kevesebb cukor szirup kell, en a rendeset, az igazit szeretem,(sorbe pedig eleg jol elvan a melyhutoben!!!)
cukor szirup, ugyanaz mint a malnanal....
(es a titkos osszetevo 5ml rum), lehetoleg ne suto,de ha mas nincs jo az is
;)
turmix....., majd a fagylalt keverogep
megjegyzes az ananasz sorbe termeszetesen sokkal edesebb...
ha tul darabos lesz amikor kiveszed, vagy probalsz gombocokat csinalni belole a kehelybe az csak 2 dolog miatt lehet keves szirupot hasznaltal, vagy nem jo a fagylalt keverogep,de az esetek 99%-ban az elso az igaz...
;)
Kisvuk

Itt kaptam:link
fxboy
fxboy 2014. 06. 26. 09:23
Előzmény: #34  emerald
#36

Tetszenek ezek a dolgok.
Ezt a hordós tűz balhét megcsinálom magamnak!
:)

emerald 2014. 06. 26. 07:49
Előzmény: #31  exmnbs1
#35
:DDD

Pedig ha elérhetőséget adsz, meghívtalak volna titeket egy sütire,
csak nem akartam tolakodó lenni.
A skanzen utcájában lakunk.
emerald 2014. 06. 26. 07:12
Előzmény: #33  emerald
#34
Néhány kép...link
link
Fokhagymás kenyér:
link
link
emerald 2014. 06. 26. 06:24
Előzmény: #32  fxboy
#33
Hmmm...nyami, imádom nálunk szombaton lessz meggyes, sárgabarackos...;)

A husi roppant egyszerű és ne kételkedj a finomságában, mert bizony jópárszor ettük a helyieknél és mi is elkészítettük.
Tehát szinte bármilyen marhahús kb 4cm-es kockákra vágva.
Nyársrahúzva, nem túl szorosan.
Amibe forgatod:durva(nagy darabos, amit dísznek kiflikre is szoktak rakni) sót elkeversz kevés vágott fokhagymával, és ha lehet friss babérlevéllel. Persze jó a szárított is.
A babérlevelet össze kel törni apróra, de nem porrá.
Kb:20-25dkg sóhoz 2 gerezd fokhagyma, 4-5 nagyobb babérlevél.
Tálcára öntöd és közvetlen sütés előtt átgörgeted ezen a nyársat.
Amennyit felvesz úgy jó!

Fával csinálsz parazsat, nem fa szénnel, ha a tűz lecsitult jól izzanak a fahasábok, akkor tedd rá a nyársat. Kb 5-7 perc alatt megsül, nem kell túlsütni. Frissen jó ezt abban a tempóban kell sütni ahogy fogy.
Inkább nagy nyársakat csinálj. Ha kész egy kerti asztalba(napernyő helyére) beállítod a nyársat, husos végével felfele, körbeülitek mindenki vághatja le magának a husikat.
Azzal a fokhagymás kenyérrel finom.
Ne becsüld le! Férjem nagy lánya külföldön étteremben dolgozik, azt mondta náluk is van ilyen fokhagymás fűszervaj de az nem ilyen finom. Sokat kisérleteztem mire megtaláltam(az ottani ízt)az ajánlott fajtát...:)

Madeirán nagy vallási ünnepek alkalmával, a templomi körmenet után ezt eszi mindenki. A helyi hentesek előző nap kitelepülnek egy mobil standdal, fellógatnak egy fél!! marhát, amit el is kezdenek kimérni.
A májjal kezdik! Van aki kimegy korán mert azt várja, viszont a második nap délutánjára szinte semmi nem marad csak a csontok.
Nem ettünk rosszat, pedig elején, közepén, végén is vettünk a marhából. Nagyon jópofa ám, a hentestől kilóra veszed a húst mintha a boltjába mennél!
Egy nyársra 30-40-50dkg húst tesznek. Ezek kb 1,5m es természetben frissen szedett fa nyársak. Felhúzzák, majd megforgatják a fűszeres sóban.
Félbevágott hatalmas olajos hordókban égetik a fát, hol jobbra hol balra rakják az épp friss fát, ahol parázs van ott süti mindenki magának.
Mikor már picit a külseje átpörkölődött, fogják és mintha el karnák náspángolni a hordót lecsapatják a felesleges sót, ami a tűzbe potyog finom fűszeres füstté válik.
fxboy
fxboy 2014. 06. 25. 20:36
Előzmény: #30  emerald
#32

Itt errefelé, az északi Féltekén most van szezonja az öreg krumplinak. Kitűnő gombóc/nudli/barátfüle alapanyag.
Tehát ma lekváros gombóc, előtte természetesen gombócleves volt a menü.

exmnbs1 2014. 06. 25. 08:49
Előzmény: #30  emerald
#31
azt hittem hogy te vagy a piros kisbuszos úr Szentendrén)))))))))
emerald 2014. 06. 25. 08:46
Előzmény: #29  fxboy
#30
Te profi vagy....:))
Jó igérem nemsokára írom a marha husit nyárson, de az kinti sütés...
Majd este ha férjem jön fotót is teszek fel.
fxboy
fxboy 2014. 06. 25. 08:04
Előzmény: #26  emerald
#29

Szoktam különböző fűszeres, kevert, szendvicsre, kenyérre való krémeket készíteni. Ezt pont még nem próbáltam, de meglesz.
A kenyeret saját magam sütöm, olyan ízesítéssel, magokkal ahogyan épp kívánjuk.
Jöjjön az a marhahús égetés!
Kösssz! :)

fxboy
fxboy 2014. 06. 25. 07:58
Előzmény: #27  emerald
#28

Nem kell bemutatkoznod, ismerlek innen-onnan. :))))

Nehogy félreértsd, nem sértésnek szánom!

emerald 2014. 06. 25. 07:31
Előzmény: #26  emerald
#27
Helyesen:)
majd amég meleg-forró kenyeret kettévágod.

Eggyúttal jelzem, hajlamos vagyok a hebrencskedésre, így az elütésekre is, jövőben nem javítok mindig.
A lényeg érthető, kérlek nézd el nekem.
emerald 2014. 06. 25. 07:25
Előzmény: #25  fxboy
#26
:))
Hát igen!
Egy kedves "brokker" társam szokta mondani:egy mosoly az élet!

Akkor a videó második részhez csatlakozva mai receptem nem főzős:
Fűszeres vajkrém:
(Madeirai tartózkodásunk alkalmával fedeztem fel, ők pontosan így készítik)

Vagy a mindig puha sós vajat veszed, ha ragaszkodsz a vajhoz, vagy amit ők használnak ehhez, és én is az a sós margarin.
Ezt:Boards Eve(az itthon kaphatóak közül ez a tökéletes)
Nagyon egyszerű, kb 25dkg vajhoz egy csokor petrezsejmet apróra vágsz, pár gerezd fokhagymát összezúzol(2-3) összekevered a vajjal,
csodás lessz! Pirítósra vagy szendvics alá sokáig eláll és friss marad benne a petrezsejem....:)
De a legfinomabb, ha veszel félig sült bagettet, zsömlét, amit Te sütsz készre, majd a még meleg-forró keret kettévágod, megkened és visszazárod had érjenek össze.

A madeiraiak úgy használják fel, h van egy irtó finom édesburgonyával készített kenyerük a friss meleg ropogós kenyeret kettévágják és ezzel meg kenik. Ez a "garlic bread" , előételként, vagy fiesztákon a nyárson sült marha kockák mellé eszik.
Majd ezt a marhahusi sütést is leírom, legközelebb.

ui:a házi májkrém receptjét ismered? Kéred?
fxboy
fxboy 2014. 06. 24. 09:58
#25
fxboy
fxboy 2014. 06. 22. 20:50
Előzmény: #23  emerald
#24

Hoppá! Bögreméretes kevert tészta. Egyszerű, nem grammozós, gyümikkel variálható = tökéletes.
Valóban mesés!
Kösssz!
:)

emerald 2014. 06. 22. 19:56
Előzmény: #19  fxboy
#23
Ezt az édességet Nagy Barna Mackónak ajánlom!

Mesés kókuszos

1 bögre mindegy milyen(2-3dl) a mérőeszköz
Hozzávalók:
1 pupos bögre kókusz
1 " liszt
3/4 " kristálycukor
1cs. sütőpor
Ezeket összekeverjük
2-3 tojás a bögre nagyságtól függően
több mint félbögre tej, amihez öntünk egy ujjnyi(női vékony!!) olajat
azaz ennek a két folyadéknak annyinak kell lennie összesen,
mintha inni töltenénk egy bögrébe.
Ujra összekeverjük, majd szezon gyümölcsöt szórunk bele, most rengeteg bogyós érik. De ősszel télen almát-körtét megpucolunk max 8részre aprítjuk, kimondottan jó ha tepsibe(formába) öntés után kilógnak a gyümölcsök.
Tetjét megszórjuk vágott dióval-mandulával, és egy vékony réteg cukorral ami karamellizálódik sütés közben.
180 fokon kb 35-45 percig sütjük, ez függ mennyire magas a tészta,
mert tortaformában a 2dl-es pohárral is magas, tepsiben a nagyobb is laposabb lessz.

Jó étvágyat...;)

ps:természetesen a recept közkincs immáron aki süti azé
emerald 2014. 06. 21. 20:09
Előzmény: #16  diki
#22
Ezt az olajos fokhagymát én is kipróbálom....:)
Cserébe egy kis segítség:
link

Ne tévesszen meg az oldal címe...:DDD
diki
diki 2014. 06. 21. 18:00
Előzmény: #19  fxboy
#21
Málnás /gyümölcsös/ zselatinos
1,5 dl vizben 1 csomag zselatint megmelegíteni /a zselatin nagyon egészséges/
1 tejszínhabport 1,5 dl tellej keményre verni. Belekeverni 1 evőkanál cukrot, 2 dl tejfölt, összedolgozni a zselatinnal. egy keveset félretenni, a többibe vagy olyan italport keverni, mint a gyümölcs, vagy turmixolt gyümölcspürét.
Kuglóf, őzgerinc vagy bármi másba ilyen sorrendbe beletenni.
- gyümölcs
- gyümölcsös massza
-fehér massza

Hűtőbe tenni, jól megdermedjen. Nagyon guszta amikor kiboritod tányérra. Kb 10 perc alatt kész van. Én málnával szeretem a legjobban. Legközelebb kipróbálom tejszínnel a pótló helyett.

Topik gazda

fxboy
fxboy
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek