Topiknyitó: Portfolio 2014. 11. 17. 13:02

Devizahitelek: itt a forintosítási törvény, minden eldőlt  

Ugrás a cikkhez
Benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek a forintosításról szóló törvényjavaslatot. Szinte minden fontos kérdés eldőlt:a jelzálogfedezetű hiteleket forintosítják a korábban megismert (CHF esetében 256,5 forintos) árfolyamon,
bár az ügyfelek...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=59&i=206572
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2014. 11. 18. 17:00
Előzmény: #70  Törölt felhasználó
#71
Ha jól értem akinek pl. az eredeti kamata 2% volt az pl. duplán szív, mert a kamatfelárral 4,1% ra nő a hitel kamata is a ft-ban megnövekedett tőketartozás mellett.
Törölt felhasználó 2014. 11. 18. 16:20
Előzmény: #68  Törölt felhasználó
#70
A helyzet viszont az, hogy nem nagyon lesz döntési szitu a jelenlegi terveket figyelembe véve (vagy legalábbis igen kevesek számára lesz döntési lehetőség).
Törölt felhasználó 2014. 11. 18. 16:19
Előzmény: #68  Törölt felhasználó
#69
Szerintem az elején biztosan Ft erősítő hatása lesz annak, hogy kikerültek a devizahitelek.

DE. A kormány fejébe nem látok bele, lehet, hogy olyan brutál unortodoxiával jönnek, hogy hirtelen Ft gyengülés lesz még így is.

Őszintén mondom, hogy fogalalmam sincsen. Szerintem várjunk még addig, amíg döntési helyzet közelében leszünk, addig látjuk, hogy a tervek milyen irányban haladnak, meg látjuk a Ft hogyan mozog, meg látjuk, hogy a kormány mikben gondolkodik, stb.
Törölt felhasználó 2014. 11. 18. 15:26
Előzmény: #63  Törölt felhasználó
#68
Akkor így kérdezem, szerinted aki tud annak érdemes chf alapu hitelben maradnia ? Erősödhet a ft a chf-hez képest ?
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 23:06
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#67
Zárójeles: rendszerkockázat szempontjából igazad van. Továbbá: a nagy devizahitelezés nagyon komoly HUF erősítő hatással bírt, nem kell magyaráznom miért. Ez felfutott egy darabig, fokozódott a hatás, aztán belassult a hitelkiáramlás, megállt, majd megindult a deleveraging. A hitelállomány leépülése HUF gyengítő, hiszen devizavétel történt HUF forrásból. Most egy takkban lerendeződött a sokéves törlesztés, de nem piacon, a jegybank beállt a túloldalra. Eddig ok. Viszont: a fizetési mérleg többletünk nem csak az exportnak köszönhető. A válság, devizahiteles bukók, nagyobb törlesztők azt hozták, hogy a belső fogyasztás összeroskadt. Mivel ennek komoly import tartalma volt, így a fiz, mérleg szépen javult. Az alacsonyabb törlesztők, és a jövőbeli árfolyambizonytalanság miatt tényleg nőhet a lakossági fogyasztási képesség és hajlandóság, ennek jelentős része megint importot növel, fiz. mérleget ront, talán HUF-ot gyengít. (Szándékhoz még: a devizapiaci taktikai atomfegyvert egyszer bevetettük, Kósa-Szijjártó duettet sose feledhetem, ilyenek lesznek a kalapban bármikor, fel is soroltál sokat. De a következő években nem erre hagyatkoznak majd. Ez a gyengülés folyamatos lesz, rendszerszerű, konzisztens, fokozatos, legalábbis ez lesz a cél. És mégegyszer: én üdvözlöm a folyamatot.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:55
Előzmény: #64  Törölt felhasználó
#66
És ez nem hitelminősítői besorolás kérdése. Amikor bóvliba kerültünk a magas hozam miatt akkor is vették a magyar papírokat (korábban is olyan befektetői kör volt itt jobbára, akiket nem érintett a besorolás - látszott, hogy nem volt sokk a leminősítés hatására). Ha visszakerülünk bef. kategóriába, a nagyságrendekkel (értsd jelentősen.. :-) ) kisebb hozamszint mellett akkor sem fogják venni. Annyira.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:53
Előzmény: #61  Törölt felhasználó
#65
Szerintem a legvalószínűbb az, hogy nagyjából e szint körül marad a Ft tartósan.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:52
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#64
:-) Van-e szándék, van-e szándék? Szándék, van.... (Kiscsillag) szándék van, mióta csak kormányrakerültek, sőt már előtte is. Egyébként szerintem helyesen. (Lehet, hogy csúszik majd az amcsi hozamemelkedés, de egyszer eljön, és akkor a feltörekvőktől majd megy szépen haza a zs. Őszintén Te fektetnél egy olyan egzotikus országba pénzt, ahol mondjuk éves 1-vagy 2 % - kal kapsz magasabb hozamot, mint otthon ? Nagy fordulópont előtt vagyunk. Nem emberöltővel ezelőtt, pusztán 2,5 éve volt 10 % feletti tízéves magyar hozam. Most 4. Akkor a rövidebb hozamok is 6-8 %-on voltak. Most 1,6-2 %.. Itt már nem lesznek stratégiai, nagy hozamcsökkenésre számító nagy játékosok..
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:45
Előzmény: #60  Törölt felhasználó
#63
Tényleg ezt vetted ki abból, amit írtam? Mert akkor olvasd újra.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:41
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#62
Ha tényleg a lovak közé csapnak (mérték, eszközcsoportok), akkor lehet hatása, csak fordítva: egy QE elvileg az adott devizát gyengíti (elvileg: pl. hozamcsökkenésre játszva lehet vonzó az adott kötvénypiac, ill. az adott térség részvénypiacát is felhajthatja, így a beáramló tőke ideiglenesen akár erősíthetne is. Itt az egyenleg - hacsak nem lesz szűkebb és szerényebb - pl. német nyomásra - a QE, akkor az EUR-t gyengíti. Igen ám, de az SNB-nek követnie kéne az ECB-t. Bár amúgy is masszív fiz. mérleg többletük van (erősödés felé nyomás), de ha elérnék, hogy a tőkemozgások (portfoliotőke, vagy akár banki tartalékok)újra jobban kifelé áramoljanak, akkor gyengülhetne a CHF (sokan ezt amúgy várják, ha jövőre amcsi kamatszint, hozamok fel, akkor van rá esély). SNB pl. erőteljesebben negatív kamatráta mellett, vagy korlátozással a jegybanknál elhelyezhető összegekre gyorsíthatná a folyamatot de ezt egyelőre a lakáspiaci áremelkedés miatt nem tették meg (olcsó finanszírozás - hitelboom, áremelkedés). Erre van adminisztratív eszköz, nagyobb tartalékképzés előírása jelzáloghitelek esetén, stb.A Svájci kis és középvállati szektornak, egyész iparágaknak (turizmus, élelmiszeripar) sokkolóan fáj az erős CHF, még erősebb kinyesne sok céget a német, francia, osztrák versennyel szemben. Svájc be van ágyazódva az EU gazdaságába, külkereskedelmének zöme az EU-val zajlik, így importálják is az alacsony inflációt. Ha sáv odalenne, akkor defláció, jegybank bezsákola sok tízmilliárd EUR bukót, stb. Ezért nem valószínű. Sűrű hetek, érdemes nézni: 1,20 közeléhez tapadtunk, gold referendum nov. 30, ECB dec. 04., SNB ülés dec. 11. Benne van egy nagy fennforgás lehetősége. Reméljük az SNB bevadul, és beveti amit csak bír. Bár ez a devizahiteleseinket már nem érinti majd... (Nem ez a várakozás, de arra is van esély, hogy középtávon nagyon nagyot erősödjön a CHF, nos, akkor aztán lehetne akár 350-es CHFHUF is. Miért is ne lehetne mondjuk pár év múlva..?? Ez szerintem nem lesz, de 300 feletti USDHUF az simán.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:38
Előzmény: #59  Törölt felhasználó
#61
Kösz, így már érthetőbb, esélyünk nem sok erősödésre egyik devizával szemben sem.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:35
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#60
Ha jól értem azt mondjátok az eur hitelesek mindenképpen jól járnak a forintosítással mert a ft " akárhogy is " de gyengülni fog az eur-hoz képest, viszont a chf hiteleseknél lehet ft erősödés is a chf-hez képest az eur/chf történések függvényében ?
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:32
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#59
"A Draghi eszközvásárlási programja erősítheti az eur-t a chf-el szemben ?"

Pont, hogy nem. Az eszközvásárlás = pénznyomda. Ez pont, hogy gyengíti az eurót. A dollár nem véletlenül erősödik másfél éve keményen, hiszen ott éppen most építették le a pénznyomdát. Az EKB meg most lendül bele.

Ebből sokkal inkább az a valószínű forgatókönyv, főleg, ha az ukrán-orosz konfliktus tovább destabilizálja az EU-t (+ itt van a kiújult görög szitu, meg az angol-EU feszültség, miközben az adósságválság zajlik általánosan is), szóval ebből könnyen az lehet, hogy az EURCHF letapad az 1.2-re, az SNB pedig feladja az árfolyamtartást (ahogyan ez már korábban párszor megtörtént). Ebben az esetben igen gyorsan 1 körülre megy az EURCHF. Ott majd lehet egy új szint, amit megint tartanak egy ideig.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:26
Előzmény: #56  Törölt felhasználó
#58
Szerintem meg a helyzetben pont az a paradox, hogy a devizahitelek kikerülésével egy jelentős Ft gyengítő tényező szűnt meg. Ez minden egyéb változatlansága mellett egyértelműen Ft erősítő hatású. Ha a külső körülmény is kedvező marad még, akkor jó eséllyel erősödésnek lesz kitéve a Ft. Ez ellen persze kamatcsökkentéssel, unortodox képésekkel, további orosz fenéknyalással, durva korrupcióval, EU-ból kilépés kommunikálással könnyen lehet védekezni, tehát nem kérdés, hogy megoldják a fiúk a 350-es eurót úgy is, hogy egyébként erősödnie kéne a Ft-nak...
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:21
Előzmény: #54  Törölt felhasználó
#57
A Draghi eszközvásárlási programja erősítheti az eur-t a chf-el szemben ?
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:19
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#56
Fogsz Te még örülni a forintosítás árfolyamszintjének. Ha van valami, ami igazán erős érv egy forint gyengülési várakozás mellett, akkor ez a szempont aztán végképp az.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:12
Előzmény: #1  portfolio
#55
Tehát nyolc évvel az után, hogy felvettem a hitelemet, betonozzak be 10%-kal magasabb tőketartozást, mint amivel indultam, és kezdjem el törleszteni elölről?

Akkor marad az, amit felhoztak lehetőségként: devizában érkező jövedelem, magyarul elhagyni az országot.

Érdekes módon a választás előtt még nem emlegették a piaci árfolyamon történő forintosítást.

Na, most ki szavazna a Fideszre?

...

...

...

Senki??
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:12
Előzmény: #52  Törölt felhasználó
#54
Ezt nem lehet tudni. Sokan azt nem látják, hogy a devizahitelezéssel nem lett volna probléma, azon túl, hogy gúzsbakötötte a gazdaságpolitikát, az nem lehetett eléggé rugalmas (kamatpolitika, EURHUF árfolyam). A gondot ez EURCHF drámai zuhanása okozta. A nagy SNB intervenció idején egész erős volt a HUF (értsd EURHUF). Azóta feljebb némileg, de az EURCHF kb. ugyanott van azóta is. Látni kell, hogy amit a forint mutatott pár év alatt, az nem annyira drasztikus (bármely nagy párban lehet hasonló mozgásokat találni, és most nem is a jenkeresztekre gondolok). Szóval a forint gyengülni fog, ezt teljesen biztos, de hogy az EURCHF középtávon mit fog tenni, az mondjuk éppen a hónap egyk legizgalmasabb kérdése.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:09
Előzmény: #52  Törölt felhasználó
#53
"A fokozatosan gyengülő EURHUF hatása, hogy a chf-hez képest is fokozatosan gyengül a ft ?"

Ez változatlan EURCHF mellett szükségszerű következmény. Gondold csak végig.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:03
Előzmény: #49  Törölt felhasználó
#52
A fokozatosan gyengülő EURHUF hatása, hogy a chf-hez képest is fokozatosan gyengül a ft ?
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 22:02
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#51
"" Adósság. GDP 60% alatt kell legyen"
vagy folyamatosan csökkenő, ennek úgy emlékszem 2013-ban megfeleltünk."

Ennek 2002 óta nem felelünk meg.

""- Hozamszint." Kamatlábat találtam, a referencia érték tavaly 6% a miénk 5,5 ha ez lenne az akkor ez is ok ?
Az EMR2 -be nem léptünk ott 2 év tartózkodás kellene, de összeségében ha nagyon akarják elérhető 3 éven belül ?"

Nézd meg a német, finn, holland állampapírhozamokat. A 10 éves hozamaik: 0.79%, 1.01%. 1.03%. Ennek átlaga 0.94%. Tehát 2.94 lehetne nekünk max. 4.21% jelenleg (miután egy igen komoly hozaesésen vagyunk túl). Nem reménytelen, de még közel sem teljesítjük.

A 80%-os adósságszintből meg nem lesz 2-3 év alatt 60% sehogy sem, ez évtizedes történet. Ez alól mentességet kellene kapjunk, ha eurót akarnánk belátható időn belül. De ehhez nem lehet EU ellenes politikát folytatni. + a jelenlegi kormány jelenleg az "óvatos kihátrálásnál" tart nem az euró bevezetésnél.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 21:58
Előzmény: #1  portfolio
#50
Köszönöm szépen
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 21:47
Előzmény: #33  Oszo
#49
Érdekes milyen szépen belátja (szinte) mindenki, hogy az SNB miért is ragaszkodik körmeszakadtáig az árfolyamküszöbhöz,az eurozónának miért fájt az 1,40 EURUSD, a japók miért is teszik taccsra a jent, az ausztrálok miért lóbálják tizenszázalékos gyengülés után is az intervenciót, de azt már nem fogják, hogy a magyar gazdaságnak miért lenne előnyös egy fokozatosan gyengülő EURHUF. Pedig ez lesz. Megnyerjük a currency war-t. Lengyelek, csehek még drágábbak lesznek, szlovákok és szlovénok beszopták az EUR-ral. Az import drágul, a belső piacra termelő magyar cégek előnyösebb helyzetbe kerülnek. Az exportőrök megerősödnek, új piacokon tudják jobban felvenni az árversenyt. Eddig nagyjából a lakossági devizahitelek miatt nem lett volna tolerálható egy komoly gyengülés (bár a nagymértékű kamatcsökkentésekkel ezt a kockázatot menet közben futottuk - ha elszálltunk volna, megoldotta volna a kormány okosba a forintosítást akkor is).Politikai kockázat ebben már nincs, sőt. Az elkölthető jövdelemet sem fogja majd vissza a gyengülés. Államadósság devizahányada drasztikusan csökken, jövőre talán 30 % - ra is lemehet. Infla szinte nincs, még jól is jön, ha ez kicsit emelkedik. Jegybank vág még, rövid hozamokat is lent tartja. Energiaimportunk is olcsóbb lett (gáz és olajár esés mértékének egy töredékével gyengülne az EURHUF, az is jelentős mozgás lenne..) Nincs mese, öveket csak azért nem kell becsatolni, mert nem lesz sokkoló a tempó. Ellenben annál tovább fog tartani..
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 21:46
Előzmény: #47  Törölt felhasználó
#48
" Adósság. GDP 60% alatt kell legyen"
vagy folyamatosan csökkenő, ennek úgy emlékszem 2013-ban megfeleltünk.
"- Hozamszint." Kamatlábat találtam, a referencia érték tavaly 6% a miénk 5,5 ha ez lenne az akkor ez is ok ?
Az EMR2 -be nem léptünk ott 2 év tartózkodás kellene, de összeségében ha nagyon akarják elérhető 3 éven belül ?
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 21:22
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#47
Az 5-ből 2-re körülbelülre emlékszel:)

- Árstabilitás. Az inflánk max. 1.5% ponttal lehet több a 3 legalacsonyabb inflás eurós ország átlagánál. Ezt talán most teljesítjük, de eddig sose teljesítettük.
- Hiány. 3% alatti kell legyen a költségvetési hiánynak, fenntarthatóan. Ezt 3 éve teljesítjük, eddig nem.
- Adósság. GDP 60% alatt kell legyen. Hát ezt baromira nem teljesítjük. E tekintetben belátható időn belül nem is léphetnénk be az euró övezetbe (de itt lehet, hogy kaphatunk mentességet, hiszen ezt a tagállamok jó része sem teljíti).
- Hozamszint. A hosszú állampapírok max. 2% ponttal lehetnek magasabbak a 3 legalacsonyabb inflájú ország átlagos hosszú hozamszintjénél. Ezt sose teljesítettük, még most se.
- Árfolyamstabilitás. Ha az előző 4 pontot teljesítettük (vagy közel vagyunk hozzá) és beléptünk az EMR II árfolyamrendszerbe, akkor a Ft-nak +/-15%-os sávon belül kell tartózkodnia. Ez nem nehéz feltétel, hiszen tulajdonképpen 2001 óta teljesítjük a rendszerbe lépés nélkül (hiszen volt korábban ugyanekkora árfolyamsáv, ami tartható volt, beavatkozni is csak egyszer kellett, és a 2008-ban eltörölt egykori sávból azóta sem léptünk ki egy kivételes 1-2 hetes 240 alatti eurós időszakot leszámítva, ami erős oldal lévén könnyen védhető lett volna, ha sávban akartuk volna tartani a Ft-ot).
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 20:12
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#46
Csak az árstabilitásra emlékszem, ami talán az inflációvall függ össze,ebben talán jók vagyunk. Meg az államháztartási hiány / ez talán fenntartható ill. nem kirívó ? /
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 20:03
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#45
A chf-et nem gyengíti , hogy svájc exportjának hosszútávon "keresztbe tesz" az erős chf ?
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 20:01
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#44
Az EUR csatlakozást nem lehet "hirtelen bedobni".

Ismered az euró csatlakozás menetét, feltételeit, a Maastrichti kritériumokat?
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:58
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#43
"A kormány nyilván nem akar majd Ft erősödést"
Ha netán váltanánk eur-ra akkor azt viszont erős ft-nál érdemes meglépni nem ? Vagy erről már teljesen letettünk, nem lehet hirtelen bedobják pl. egy felminősítés után ?
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:53
Előzmény: #40  Törölt felhasználó
#42
Én ennek nagyon kicsi esélyét látom.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:52
Előzmény: #39  Törölt felhasználó
#41
A Ft nem a kamatcsökkentések miatt esett az elmúlt években. Megjegyzem, 2010. áprilisában 5.25% volt az alapkamat.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:36
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#40
"Mindezekre jön rá az éppen aktuális külső környezeti hatás, amit nem tudunk előre."
Szerinted van reális esélye közeljövőben / pl.1-2 éven belül / eur visszaerősödjön 1.5-re chf-hez képest ?
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:31
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#39
" kormány nyilván nem akar majd Ft erősödést, így viszont további kamatcsökkentésre nyílik meg a mozgástér, azzal lehet gyenígteni a Ft-ot."
Azt a kis 2%-ot levágja nullára az gyengíthet még jelentősen, mondjuk 10-20 % -ot ? Mert kb. ennyit gyengülhetett a ft, mióta levágta 8-ról 2-re.

Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:17
Előzmény: #35  fed
#38
"Miután az államadósság nagyobb része devizában van, nem egészen éretem azt hogyan inflálja el. egyébként pont ez az egyik akadálya szerintem a túlzott devizagyengítésnek"

Az államadósság 40%-a devizás.

Vegyük viszont azt is észre, hogy az MNB devizatartaléka nagyságrendelieg annyi (most persze, ez a devizahitelek Ft-osítása után kisebb lesz már), mint a devizás államadósság. Persze a kettő nem nettósítható egy-az-egyben, de azért ez jelzi, hogy a nettó pénzügyi stabilitásunkat jelentősen nem veszélyezteti a Ft gyengülés (nyilván nem durv mértékű gyengülésről beszélek). De az tény, hogy a mindenki által nézett és a piac által érzékenyen követendő adósságszintet növeli.

Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:07
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#37
"- Miért ,mikor sokan azt írják alig várja kormány megszűnjenek dev.hitelek és utána a forint gyengítésén keresztül elinflálhatják az államadósságot ?"

Hogy összhatásában mi lesz, az nyilván a külső környezettől is függ. A devizahitelek kikerülése önmagában Ft erősítő.

A kormány nyilván nem akar majd Ft erősödést, így viszont további kamatcsökkentésre nyílik meg a mozgástér, azzal lehet gyenígteni a Ft-ot.

Mindezekre jön rá az éppen aktuális külső környezeti hatás, amit nem tudunk előre.

Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:04
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#36
"- Miért ,mikor sokan azt írják alig várja kormány megszűnjenek dev.hitelek és utána a forint gyengítésén keresztül elinflálhatják az államadósságot ?
- A végtörlesztésnél is kikerül "jó sok " dev.hitel de a forint számottevően nem tudott erősödni."

A végtörlesztés pont nem jó példa. Mert ahhoz sok volt az adott devizaigény, ami rövid idő alatt jelenetkezett, hogy gyengítsen, de mivel a hitelek 85%-a maradt, a nemzetgazdaság egészének devizakitettsége alig csökkent, nem került ki ez a rendszerszintű kockázat.

Itt a bankok nem piacon váltanak (ennyit nem is tudnának egyszerre), hanem az MNB-től veszik a devizát. Így gyengüléssel nem jár, miközben hirtelen a teljes lakossági devizakitettség közel 0-ra íródik. Egyrészt kikerül a rendszerből ez a nagy kockázat, másrészt megszűnik a havonta jelentkező Ft gyengítő devizakereslet.

Tehát BIZTOSAN Ft erősítő hatású a devizahitelek kikerülése.
fed 2014. 11. 17. 18:45
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#35
Miután az államadósság nagyobb része devizában van, nem egészen éretem azt hogyan inflálja el. egyébként pont ez az egyik akadálya szerintem a túlzott devizagyengítésnek, hipp-hopp a gdp 100%-a felett lenne az államadósság, aztán kapnánk a nyakunkba az újabb EU-s ejnyebenyét. Az viszont hogy eltűnik az lakossági devizaadósság után a devizakockázat, pont hogy csökkenti az országkockázatot.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 18:37
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#34
"Márpedig a devizahitelek kikerülése bizony Ft erősítő hatású..."
- Miért ,mikor sokan azt írják alig várja kormány megszűnjenek dev.hitelek és utána a forint gyengítésén keresztül elinflálhatják az államadósságot ?
- A végtörlesztésnél is kikerül "jó sok " dev.hitel de a forint számottevően nem tudott erősödni.

Oszo 2014. 11. 17. 18:30
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#33
Sajnos nem értek hozzá, de sok helyen találkoztam már vele, hogy a kormánynak jó lenne, ha kedvére gyengíthetné a forintot (V M is forintgyengülést jósol). Valaki megmagyarázhatná, van-e olyan szempont, ami miatt valóban előnyös lenne a kormánynak (vagy a fidesznek, vagy csak néhány korrupt gazember vezetőjének..) a forintgyengítés?
stock33
stock33 2014. 11. 17. 18:09
Előzmény: #31  Törölt felhasználó
#32
egyelőre ne is számold, majd a bank tájékoztat róla, hogy mennyi a "nagy elszámoltatás" utáni tőketartozásod, és az mennyi Ft-ot jelent.
most nincs az az ember, aki vállalná, hogy végigszámolja a hiteledet. bízd a bankra.

ehhez társul majd a kezdeti hitelkamatod.

ez adja majd ki a forintosított hiteledet. + az egyebek, amiket a "fair bank" törvény keretek közé szab (kezelési költség, stb.).

egyelőre várj, pár hónap múlva, amikor a bank kiküldi az emlegetett tértivevénye levelet, annak birtokában kezd el agyalni az egészen.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 18:00
Előzmény: #30  stock33
#31
Jó kötelező kérdés kicsit irónikus volt.

Átlagos,átlagos, de az enyém nem átlagos, ki sem tudom számolni...

stock33
stock33 2014. 11. 17. 17:57
Előzmény: #29  Törölt felhasználó
#30
"Rogán Antal példaként azt mondta, egy átlagos lakáshitelesnek, aki 2006-2009 között vett fel 43 ezer svájci frankot, ami akkor megfelelt 6,8 millió forintnak, ma 8,8 millió forint a tőketartozása. Az ő szerződéskötés-kori törlesztőrészlete 46 ezer forint volt, ma 91 ezer. Az elszámoltatással és a forintosítással ez a havi összeg 64 ezer forintra csökken, ami stabilan úgy is marad - ismertette."

a fidesz-magyar szótárt elővéve a "nem kötelező"-nél azt fogod találni, hogy kötelező. kb. senki se felel meg a kritériumoknak.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 17:52
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#29
De ha olvassa a cikk írója, szívesen vennék tőle egy hivatalosabb állásfoglalást az ügyben, meg mi van akkor ha valaki hasonló cipőben van, mint én.
Meg ugye mi a véleménye arról, hogy rebesgették mégsem kötelező kilépni, aztán mégis...
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 17:48
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#28
Nem véletlenül nem szeretnék kilépni...
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 17:46
Előzmény: #24  gyula1971
#27
Márpedig a devizahitelek kikerülése bizony Ft erősítő hatású...
stock33
stock33 2014. 11. 17. 17:44
Előzmény: #22  Törölt felhasználó
#26
úgy rémlik, hogy a "fair bank" törvény kezeli a kezelési költséget is
stock33
stock33 2014. 11. 17. 17:42
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#25
nem, nem nőtt.
gyula1971
gyula1971 2014. 11. 17. 17:39
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#24
Az volna szép, ha 2015-nyarára 275 Ft lenne 1 Euró, 200 Ft meg 1 Chf.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 17:08
Előzmény: #17  stock33
#23
Bocs, de nőtt. Mert forintot kapott kézhez, és mostantól ft-ban tartják nyilván. Melyik a nagyobb szám? Amit felvett, vagy amivel most tartozik? Ez a tipikus Fidesz megoldás, mindenki veszít, csak ők a helikopterek.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 15:49
Előzmény: #21  stock33
#22
oks, meddig tart az alacsonyabb kamat?
Kezelési költség mennyi lesz? Mert a kamat lófitty, de a mostani kezelési költség 1%-al nőne, mint látszódik a 18 millás tőkénél ez 187KHUF lenne... az a nem mindegy...

jó 340 Ft is oké, értem, és ha utána 500 lesz 10 évig szívtam, azt is értem...
stock33
stock33 2014. 11. 17. 15:35
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#21
mellesleg azt se feledd, hogy alacsonyabb kamatfelárral kapsz 10-15 éves hitelt, mint amekkorát a magyar államnak felszámolnak a hitelezők...
stock33
stock33 2014. 11. 17. 15:32
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#20
nyugodj meg, orbánék tenni fognak arról, hogy a forintosítást sikerként éld meg.
pl. mit szólnál hozzá, ha jövő áprilisban 340 Ft lenne egy euró? és orbán a péntek reggeli "interjú" során megveregetné a saját vállát, amiért ilyen előrelátóan mindenkit kötelezett arra, hogy forintosítsa a hitelét?

a fidesz gazdaságpolitikájának központi eleme a forint elértéktelenítése. útban voltál, most félreállítanak.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 15:19
Előzmény: #18  stock33
#19
Kösz értem.

És értem azt is, hogy árfolyamkockázat. Ha ennyin marad vagy nő szívtam, ezt is elismerem, de a forintosítással meg bebetonoz egy állapotot, amit nem szeretnék.

én eddig sem sírtam mennyi volt a törlesztőm, segítséget sem kértem, tartozásom sincs, de hogy megmentenének... ehhh
stock33
stock33 2014. 11. 17. 15:05
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#18
a deviza alapú hitel ezzel jár, árfolyamkockázata van.

a kormány téged nem a bankoktól "ment meg", hanem a kormánytól.
ez kellene szép lassan leessen az embereknek.
a kormány fényezi magát, miközben ők okozták a problémát.
stock33
stock33 2014. 11. 17. 15:03
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#17
a tőkéd kezdetekben volt 83K chf, most 73K chf. csökkent, nem nőtt.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 14:59
Előzmény: #14  Törölt felhasználó
#16
Köszi, akkor jól értelmeztem.
Szóval ez nekem nem fair. Sőt így csak szívás az egész, és még maradni sem maradhatok.
Ez betli?
stock33
stock33 2014. 11. 17. 14:58
Előzmény: #13  Törölt felhasználó
#15
devizaalapú a hitele, a tőke devizában került meghatározásra. innentől kezdve a "nő a tőketartozásom" csak az adott devizában értelmezhető fogalom.

amikor ezt valaki forintba számolja át, az már egy másik művelet.
számolja át hrivnába, és akkor megint csak más eredményt fog kapni, de a tőketartozás végig ugyanannyi, X chf.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 14:54
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#14
"Akkor most hogy is van ez? nem ennyi lesz a tőkém?"

De ennyi a tőketartozásod, így az új Ft hiteled ennyi lesz.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 14:53
Előzmény: #10  stock33
#13
"tudom én, hogy mire kérdezett rá, de a kérdése értelmetlen. miért akarná ő Ft-ban számolgatni a deviza alapú hitelét?"

Mert Ft-os lesz pl. azért. Meg mert Ft-ban törlesztette eddig is. Meg mert Ft-os bevételei vannak. Nem értem a fenti szöveged...
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 14:53
Előzmény: #10  stock33
#12
Mibe számoljam? :)

bocs, ha rosszul gondolom
TFH felvettem 12 millát, ami anno 83K CHF volt, abból törlesszek mondjuk 10K-t, tehát fennáll 73K CHF tartozás, az annyi mint 18724500 HUF.

Akkor most hogy is van ez? nem ennyi lesz a tőkém?
stock33
stock33 2014. 11. 17. 14:50
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#11
hitelképességi vizsgálat: ahogy nézem ezt csak azoknál kell elvégezni, akik devizában akarnak maradni. a forintosítást jogfolytonos viszonynak tekinti a törvény.
stock33
stock33 2014. 11. 17. 14:48
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#10
"Ő erre kérdezett rá. "

tudom én, hogy mire kérdezett rá, de a kérdése értelmetlen. miért akarná ő Ft-ban számolgatni a deviza alapú hitelét?
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 14:45
Előzmény: #4  stock33
#9
"a tőkéd csak akkor nőhetett, ha nem törlesztetted az adósságod.

ha kezdetben volt pl. 10e chf-nyi hiteled, és szorgalmasan törlesztetted, akkor mára már csak mondjuk 7e chf-nyi hiteled maradt. ezt fogják forintosítani."

De az a 10e CHF lehet, hogy a felvételkor csak 1.4 millió Ft volt, most pedig bő 1.7 millió az a 7e... Tehát Ft-ban az eredeti hitelösszegnél is több a mostani tartozása. Ő erre kérdezett rá. És igen, lesz olyan, akinél ez így lesz.

Ebben semmi meglepő nincs.

Az érdekes inkább az lesz, hogy hogyan lesznek ők Ft-ban most egy új hitelnél hitelképesek. Feloldja ez az új törvény a Ft-osításkor a hitelfelvételi szabályokat?

stock33
stock33 2014. 11. 17. 14:44
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#8
leírtam már
4. hozzászólás

nem forint hitelt vettél fel. most fogják forintosítani.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 14:41
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#7
Úgy-úgy erre gondoltam.
Amúgy a másik kérdés is fontos.
Most tuti nem felelnék meg a szabályoknak, de a hitelt eddig forintra pontosan fizettem.
Akkor mi van, elvesznek tőlem mindent, pedig még árfolyamgátban sem vagyok?
Ki az aki leírná, hogy ebben az esetben mi van?
stock33
stock33 2014. 11. 17. 14:40
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
majd orbán gondoskodik róla, hogy márciusban pezsgőt bontson minden devizás, mert addigra 330 Ft-os euró mellett kellene a törlesztőt számolgatnia
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 14:38
Előzmény: #4  stock33
#5
... de ha most történik a forintosítás, akkor bizony a hitelfelvevő a teljes árfolyamveszteséget realizálja és ez tőkésedik.
stock33
stock33 2014. 11. 17. 14:33
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#4
a tőkéd csak akkor nőhetett, ha nem törlesztetted az adósságod.

ha kezdetben volt pl. 10e chf-nyi hiteled, és szorgalmasan törlesztetted, akkor mára már csak mondjuk 7e chf-nyi hiteled maradt. ezt fogják forintosítani.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 14:32
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
"Mi garantálja azt, hogy a tőkém nem nő az eredeti fölé?"

Semmi. De miért is kéne ezt garantálni?

Az sokkal izgalmasabb kérdés, hogy a jelenlegi Ft hitel szabályoknak sok devizahiteles Ft-ban számolva nem felel meg, azaz nem hitelképesek Ft-ban. Náluk vajon akkor el kell tekintenie a bankoknak a hitelképességi szabályoktól, a hitelplafontól, stb.?
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 14:23
Előzmény: #1  portfolio
#2
És mi van azokkal, akiknek a forintosítás után kb 50%-kal nő a tőkéjük az eredetileg felvetthez képest?

Mi garantálja azt, hogy a tőkém nem nő az eredeti fölé?

ezek nem világosak számomra.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek