Topiknyitó: Portfolio 2013. 08. 21. 06:20

Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?  

Ugrás a cikkhez
A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
szieszta 2020. 10. 27. 08:16
Előzmény: #12138  szieszta
#12139
Természetesen 2017 decemberére gondoltam
szieszta 2020. 10. 27. 08:11
Előzmény: #12136  AlonsoRenault
#12138

Kivéve, ha december végén érezte úgy, hogy ez nagyon jó befektetés. Ráadásul a szegényebb réteg nem biztos, hogy több évig tud üldögélni a megtakarításain, és lehet éppen a víruspara miatt kellett hozzányúlnia 4000 dolláros árfolyamnál.
Elvégre nekik az áthidaló hitel sem egyszerű megoldás.
AlonsoRenault 2020. 10. 27. 08:09
Előzmény: #12126  franc0
#12137
Egyrészt az energia ára sosem lehet nulla. De nem csak ez adja az értékét, hanem a tulajdonságai, nem meghekkelheto, olcsón utalhatsz, visszakovetheto, darabolhato, tárolás, a hálózat értéke stb. Másrészt ha filléres is lenne az áram akkor is beállna egy magas szintre a bányászati koltség a verseny miatt. Tehát az áram ktge csak egy tényezo a szorzatban. Aztán lehet átállnak majd itt is stakelesre mint ethnál, mert ugye az lenne a legkornyuzetbaratabb. Csak kérdés mennyire lenne biztonságos. Eth leteszteli ezt most mindenesetre hónapokon belul. Ja s egy elmelet szerint egy hálózat értéke a csomopontok számával van osszefuggesben négyzetesen.
AlonsoRenault 2020. 10. 27. 08:01
Előzmény: #12120  szieszta
#12136
Hát te biztos tudod az ilyen embereknek a megoldást igaz? Befektetesrol van szó ez a réteg meg nem nagyon fog tudni félrerakni, sohasem, de ugye ott se mindenki honaprol honapra él, annak ott a btc. És aki így tett eddig marha jól járt.
AlonsoRenault 2020. 10. 27. 07:57
Előzmény: #12127  Tazsomaru
#12135
Mást hazugozol amikor olyat adsz a számba amit nem is arra mondtam? Onmagában a visszakuncsorog szó is személyeskedés ebben a formában meg a stílus ahogy írsz, de tudjuk ez itt megengedett.
AlonsoRenault 2020. 10. 27. 07:52
Előzmény: #12127  Tazsomaru
#12134
Alonso nem a Bitcoinra mondta h fedezetlen szutyok, ne hazudgálj rólam megint!
AlonsoRenault 2020. 10. 27. 07:49
Előzmény: #12132  szieszta
#12133
Hát bizony, gonosz világ ez, rengetegen láthatták azt az excelt. Még szerencse hogy a világban semmi mást nem reklámoznak csak ezt.
szieszta 2020. 10. 27. 07:13
Előzmény: #12130  Tazsomaru
#12132

Bizony, egy két cég belevett, mert nagyot akarnak vele kaszálni. Persze tolják hozzá a jövő pénze dumát, meg olyan semmit mondó szöveget, hogy az igazságos elosztás, meg a senki nem irányítja, meg a csúnya központi bankok.
Arról elfeledkeznek, hogy ők is csak az eszetlen pénznyomtatás nyertesei, azért tudtak felhalmozni ekkora tőkét, amiből a töredékét elszórhatják, bármire. Ezt teszik úgy, hogy világgá kürtölik, még sajtótájékoztatót is tartanak. Egyértelmű reklámhúzás.
Milyen furcsa, hogy aki nagyobb mennyiségű aranyat vesz, azt nem rakják ki a címlapra.
Azután valaki készít egy táblázatot és ott 10 cég szerepel, hogy beleugortak egy speka összeggel a kriptopiacba.
Hasonlóan, mint Jack Dorsey, aki a kávéra költött pénzét kezdte bitcoinba rakni, persze címlapon hozta  a bulvár, meg a youtuber-ok.
Törölt felhasználó 2020. 10. 26. 12:40
Előzmény: #12126  franc0
#12131
Velemenyem szerint a BTC erteket nem csak az elo allitasahoz szukseges energia es hardware-ek erteke hatarozza meg....(ez koltseg szinten erdekes lehet a banyaszok szamara); de mint tudjuk a hash rate ill. a banyaszat difficulty-ja is valtozik folyamatosan...mondhatnank h annak fuggvenyeben h a banyaszoknak mennyire eri meg a kulonbozo kryptokat banyaszni...
Azt se feledjuk, hogy azert mert mondjuk mostanaban 1 BTC eloallitasanak koltsege 5000-8500$ korul lehet, (de mostanaban nem neztem szoval lehet hogy tevedek 30-40%-ot....) a korabbi BTC-k mondjuk amit 2,3,4-5 esetleg 8eve banyasztak annak koltsege sokkal alacsonyabb volt.
Szamomra ugy tunik h a penz erteket a penzbe vetett bizalom adja...mi a kulonbseg egy 1000ft-os vagy 20000ft-os bankjegy kozott (koltseg szinten nem hinnem h 20-szoros kulonbseg van), biztos kicsit koltsegesebb mert tobb biztonsagi elem lehet benne, de azon kivul igazan a kulonbseg h a kozosseg az egyiket enyinek a masikat annyinak fogadja el, mert ebbe hisz, bizik...
BTC kb. 200billio USD asset, eszkoz mert jelenleg a kozosseg ennyire ertekeli, ill. erre lehet kovetkeztetni az utolso ar es a frogalomban levo BTC alapjan....
mit kell tennie a BTC-nek h megorizze az erteket???
Ha mostantol minden jegybank leallna a penznyomtatasrol, akkor naponta a vilagon elo embereknek napi 48fillert kellene BTC-t vasarolniuk, nezheted ugy is h a fejlett vilagban 3.63FT-ot kellene erre kolteni.
A problema abban van hogyha nem nyomtatnak tobb penzt es nem inflaljak a penz erteket akkor a maganszemelyek, cegek es allamok tobbsege nagyon rovid idon belul csodbe megy.
Tehat a BTC legnagyobb kockazata hogy a jegybankok a vilagon elkezdenek esszeru es konzervativ monetaris es az allamok konzervativ fiskalis politikat folytatni; de akkor ugye megbuknak a kovetkezo valasztason....szoval erre eleg pici az esely arra pedig hogy erre az osszes allam egyszere tegye ezt mondhatni hogy kozel 0% esely van. Ki kenyszerit barkit is arra h eladja a BTC-jet es helyette valami mast vegyen.
Felfoghatjuk a penzt, mint kozvetito eszkozt, vagy mint befektetett energia vagy mint az eletunkbol felaldozott ido es nyilvan megprobaljuk esszeruen felhasznalni, hasznositani...
az arany, ezust es nemesfemek valamilyen szinten megorzik a penz vasarlo erteket hosszu tavon...
nagyon ugy nez ki h a befektetoi korok nagy resze apple, amazon, google, facebook, netflix rv-ekben hisz ill. ugy van vele h ezek valamilyen modon hosszabb tavon eletben maradnak es talan ezekkel sikerul megorizni a penz vasarlo erteket...mondjuk rovid tavon ezek is sokat veszthetnek ertekukbol de a folyamatos penz nyomtatassal valoszinuleg 5-10 eves idotavon a tobbseg arra szavaz h majd ezek megorzik a penz vasarlo erteket...
Azt nem tudom h ez igy lesz-e vagy sem, azt se tudom h a kovetkezo 25-30 evben mi lesz...
Szamomra ugy tunik h a technologiai valtozas ill. fejlodes gyorsul igy egyre nehezebb hosszabb tavra tervezni....
Nem tudom azt se h a BTC 25-30 ev mulva mit fog erni esetleg letezik-e, vagy valami egeszen mas jobb lecsereli...
Amit tudok most ill. amire a jelenlegi ismereteim alapjan kovetkeztetni tudok ill. amire jo eselyt latok hogy a BTC ara a kovetkezo 1-5 evben akar 5x150-szereset is erheti a jelenlegi aranak...(ez nem biztos, csak mint valoszinuseg elofordulhat) es meg az is lehet h 6honap esetleg 1-2 even belul a velemenyem megvaltozik es a rv-ket esetleg a nemesfemekben jobb lehetoseget latok...
Tazsomaru
Tazsomaru 2020. 10. 26. 12:26
#12130
Arra leszek kiváncsi, hogy a következő piaci pániknál, milyen irányban fogja befolyásolni a BTC árfolyamát, az hogy most elkezdték IT cégek is felhalmozni. Ez akár hathat pozitívan is, de lehet mégnagyobb összeomlás is.
Tazsomaru
Tazsomaru 2020. 10. 26. 12:19
#12129
Számomra a legnagyobb csalódás a BTC február, márciusi viselkedése volt. Bevallom én is azt gondoltam, hogy tartani fogja magát, de ennek ellenére úgy omlott össze a "digitális arany", mint egy kártyavár. Egy ilyen spekulációs eszköz, hogy fog viselkedni, ha nem tér magához ilyen gyorsan a piac? A TLT és a SHY volt inkább a menekülés iránya. 
https://www.screencast.com/t/Xn9b9ceC1cME
Tazsomaru
Tazsomaru 2020. 10. 26. 11:54
#12128
Hogy valami jót is írjak a BTC-ről.  Szerintem sokkal jobb választás, ha valaki lottó, vagy bármilyen szerencsejáték helyett, kriptokat gyüjtöget a Revolut számláján. 
Tazsomaru
Tazsomaru 2020. 10. 26. 11:25
Előzmény: #12125  Törölt felhasználó
#12127
Vuki nem változtál semmit. :) Hazudozol és személyeskedsz. Ezért kár volt visszakuncsorogni magad a kitiltásod után.
Semmit nem akartam anno bizonyítani. 1SD valószínűséget mutattam akkor. Ami 68-32% alatta/felette. Nagyon ostobának kell lenni valakinek, hogy erről azt gondolja "bizony az nem lehet mert nincs ra szinte semmi valoszinuseg" .
Azt is mondtam akkor, hogy egyszerűen nem éri meg nekem nemesfémekkel foglalkozni DOW/GOLD-20 alatt. Szerencsémre így sikerült szinte a legkedvezőbb helyzetben bevásárolni nemesfémekből és bányászokból. Persze nem MUX-al van tele a stelázsi ;)
Én sem tartom valószínűnek, hogy a Terra, vagy egy hasonló globális valuta versenytársa lenne a BTC-nek. Ezzek csak csereeszközök lennének a BTC pedig...

"Bitcoint is not a currency but a purely speculative instrument, since 99.7% of Bitcoins are not used for buying or selling anything. Bitcoins are just kept in hope their price will grow. So it is an instrument of speculation."     Alonso szavaival élve: egy fedezetlen "szutyok".       Nincs nekem bajom a BTC-vel. Sőt, általában nyitott vagyok mindenre, de a spekuláción kívül nem igazán látom a jelentőségét. Arra pedig nekem túl kockázatos (egyelőre). Nem értem a személyem elleni támadásaidat. Más stílust képviselek. Inkább konzervatív befektető vagyok, te pedig a gambler aki jobban kedveli a nagyobb kockázatokat. Emiatt nem kell egymás torkának esni.
franc0 2020. 10. 26. 11:04
Előzmény: #12125  Törölt felhasználó
#12126
Jókat írsz és én is ebbe az irányba hajlok, de.
Van egy gondolat ami nem hagy nyugodni, érdekelne a véleményed.
Szóval a pénz értékét a belső értéke szabályozza. Régen az arany, most a kamat.
A BTC belső értéke az előállításához használt villamosenergia.
A napelem technológia fejlődésével a villamosenergia ára (amit a határköltsége határoz meg alapvetően) a nulla felé konvergál. Kb 20-30 év múlva el is érhetjük.
Ergo mondhatjuk-e azt, hogy most ugyan jó ötlet a BTC, de 20-30 év múlva érdemes dobni?
(bár a fiat money is csak kb 40 évet bírt ki, szóval nem is olyan rossz a 30 év)
Törölt felhasználó 2020. 10. 26. 10:29
#12125
Akik korabban olvastak a velemenyemet meg 2015-bol h  a BTC ara elerheti a 40k-1M USD-t a kovetkezo 25 evben, azok szamara csak annyit irnek h szeretnem modositani a korabbi elkepzelesemet:
1 ev mulva (2021.szeptember vege-oktober vege kozott) a BTC arat valahol 70000USD es 250000USD koze tennem nagy valoszinuseggel....2025.12.25-re pedig elkepzelhetonek tartom h 1BTC 800000USD es 2M USD-t erjen...Nem allitom h ennyi lesz de elkepzelhetonek tartom...es nem befektetesi tanacsadas; csak szemelyes velemeny es a tevedes jogat mint mindig fenn tartom!!!
Volt am nekem az arany araval kapcsolatban is elkepzelesem velemenyem hogy 2024ev vegere 2400-2700$ lesz az arfolyam nagy valoszinuseggel (akkor 1200-1300$) kozott volt az arany ara es rengetegen gyozkodtek h nem meg h 600-800$ lesz, sot volt olyan is aki opcios modellek es valoszinusegekkel akarta bizonyitani h bizony az nem lehet mert nincs ra szinte semmi valoszinuseg...attol tartok azok a korabban altalam tevesnek tartott modelek talan mar lehetsegesnek tartjak ezt a dolgot...
;))))
Persze johetnek azzal is h irtam sot belinkeltem azt a tanulmanyt amit az USA egyik mar nem emlekszem hogy a Philedelphiai vagy Chicagoi jegybank tanulmanya azzal kapcsolatban hogyan lehetne novelni a penz forgasi sebesseget, ha negaiv kamatokat alkalmaznanak...es az igaz h eltelt majdnem 5 ev es egyre tobb jegybank kezd negativ kamatokkal dobalozni, meg digitalis fizetoeszkozoket tesztelgetni es tegnap valaki a tera-rol ir ahol 3,5-4%-os allas dija van (magyarul 3,5-4%-os negativ kamatnak is felfoghatjuk) na ez aztan komoly versenytarsa lehet a BTC-nek!!!
A kritikus gondolkodast es az osszefuggesek megvizsgalasat nem kellene hanyagolni.
Törölt felhasználó 2020. 10. 26. 10:00
Előzmény: #12117  valoigaz
#12124
Michael Saylor interjuibol sokat lehet tanulni velemenyem szerint.
Nem igazan tudok erdemben hozza szolni mo-hoz, mert nem elek ott bar iden Januar es Marcius kozepe kozott eleg sok idot toltottem ott.
Erdekesnek talaltam hogy jo nehany elelmiszer es tartos fogyasztasi cikk ara tobbe kerul mint itt AU-ban...
azon kivul h mo-on az afa 27% nalunk meg 10% nem igazan ertettem h hogyan lehet az hogy 1 nemet vagy svajci csokolade (ugyan az a marka 20-40%-al tobbe kerul mint itt). Ha az emlekeim nem csalnak Mo joval kozelebb van Svajchoz ill. Nemetorszaghoz mint Ausztralia. Felhozhatnam a tusfurdot, borotva habot stb.stb.
Amin en is sokat gondolkodtam korabban is es jelenleg is, hogy az inflacio es CPI viszonya ill. amivel megetettik a nepet elege mashogy nez ki az en szememben mint amivel hulyitik a nepet.
Egyszeru peldana maradva rendszeresen fogyasztok asvanyvizet es tudom hogy az adott asvanyviz ara mennyi, 1 evvel ezelott 0,75AUD volt, most 1$ ugyan abban a boltban ugyan az a marka es kiszereles.
A sort folytathatnam de igazan nincs sok ertelme, amit tudok h attol fuggoen h milyen termeket vizsgalok az atlagos inflacio valahol 8-20% kozott lehet legalabbis amire en koltok.Ha megvizsgaljuk a FAANG rv-ket esetleg 10-30eves amcsi allampapirkat akkor ott is kozel 10-20%-os arvaltozas figyelheto meg.
Nem muszaly BTC-t vasarolni, de velemenyem szerint az a megtakaritas ami BTC-ben van annak nagy valoszinuseggel a vasarlo erteke meg fog maradni, esetleg meg tobbet is erhet mint amikor az ember azt vasarolta....itt most nem 1-2 orarol, hetrol vagy 1-2 honaprol beszelek hanem minimum 12 honap de inkabb 5 eves idotavban. Hagyhatom a penzem keszpenzben a bankban es akkor 5 ev mulva csak 35%-at vesztettem el a penzem vasarlo ertekenek, esetleg befektethetem allampapirban, nem neztem mostanaban de nem hiszem h 5 eves tavon mo-on fizetnenek az allampapirokra 3-4%-nal tobbet...(javitsatok ki ha tevedek, mert nem neztem mostanaban)...igy csak minimum 18%-at vesztem el a penzem vasarlo ertekenek...de ha a 20%-os inflacioval szamolok (mert valakinek mas termekek vannak a koltsegei kozott) akkor tobb mint 67%-at elvesztem a penzem vasarlo ertekenek...
Szoval jozan paraszti logikaval ha a jelenlegi BTC (aminek az ara 13000-13100$) 5 even belul eleri a 32596$-t akkor sikerult a megtakaritasom vasarlo erteket megoriznem...
Az en matematikai modelleim arra engednek kovetkeztetni h a BTC ara 2021.marcius-aprilis vege kozott elerheti a 32600$-t (ez a Plan B altal kozetett Stock to Flow modelre es a korabbi tortenelmi adatokra epul)...
es igen ez nem jelenti azt hogy biztosan 2021.aprilis vegen 32600$ lesz a BTC arfolyama...csak arra enged kovetkeztetni h ennyi is lehet...persze lehet tobb is es kevesebb is...
Nehany hete amikor a torok lira elkezdett gyengulni erdekes modon a BTC arfolyama es a torok lira gyengulese kozott eleg komoly korelacio volt...
De minek is foglalkozunk a torok liraval, mi lenne ha a HUF-al vagy AUD-al szemben vizsgalnank meg a BTC-t???
Nos az elmult 5 evben a BTC-hez kepest az AUD vasarlo erteke 97.7%-al csokkent, es 10 ev alatt 99.58%-al mikozben az M1 erteke 8.27Billio AUD-rol 1282Billio AUD-ra nott ebbol ugye kb az kovetkezne h 99.36%-al csokkent az AUD vasarlo erteke, mar ha a forgalomban levo penz mennyiseget neznenk...nyilvan hogy ez a ket szam ilyen kozel van egymashoz veletlen is lehet....
Jo akkor nezzuk meg most a HUF-ot 587Billio HUF M1 10 evvel ezelottrol egeszen 26829.5 Billio HUF-ra nott, ez azt jelenti h 97.82%-al erne kevesebbet a forint (elmeletileg) gyakorlatilag a HUF vasarlo erteke az elmult 5 evben 98%-al csokkent a BTC-hez viszonyitva 10 ev alatt pedig 99.6%-al...
Nyilvan ezek az osszefuggesek csak pusztan veletlenul alakultak ki....
Szoval nezzuk meg az USD-t elmeletileg 138.9 Billio USD-bol sikerult 5512.1-re novelni ezt amibol csak az kovetkezik h 97.48%-al csokkent elmeletileg az USD vasarlo erteke az elmult 10 evben mikozben ha az USD-t a BTC-hez viszonyitjuk ugyan ezen idoszak alatt akkor matematikailag 99.48%-al er kevesebbet az USD...
Nyilvan ezek a szamok egeszen veletlenul adjak ezeket az osszefuggeseket...de azert erdekesnek talaltam.
Tazsomaru
Tazsomaru 2020. 10. 26. 09:38
#12123
"Bitcoint is not a currency but a purely speculative instrument, since 99.7% of Bitcoins are not used for buying or selling anything. Bitcoins are just kept in hope their price will grow. So it is an instrument of speculation."
-----
Bernard Lietaer is a Belgian financier and “architect of the euro”, an international expert who devoted his whole life to studying money relations. Despite his age he advises governments across four continents on testing currency systems. He is Professor of universities in Belgium, France and the USA and author of numerous widely acclaimed books and publications such as The Future of Money: Beyond Greed and Scarcity; Money and Sustainability: The Missing Link; New Money for a New World where he predicted financial turmoil facing the world over the past years. In June 2017 Bernard Lietaer joined Bancor Protocol Foundation as Chief Monetary Architect. He sees his mission in finding ways to ensure sustained development of nations during the lifetime of the current generation.
https://investforesight.com/bernard-lietaer-why-not-taking-a-risk/
Tazsomaru
Tazsomaru 2020. 10. 26. 09:05
Előzmény: #12119  szieszta
#12121

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek