A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
érdekes a profit oszlop! az élenjáró gyűjtők egyelőre kemény mínuszban. valaki majdnem mínusz 1 milliárd dollár.... lejjebb nézve szemmel átlag félmilliárd plusszban vannak. hasznos ez a lista! köszönjük!
sajnos van egy szekció miszerint a váltón FIAT-ra váltott pénz is már adóalap! nem tudom másolni a szöveget az oldalról mert nem engedi. de ez sokakban itt félreértés. emlékszem olyan kommentekre hogy: ha kiszeded a váltóról fiatban csak akkor képez adóalapot. nos: NEM.
mégis volna kérdésem. airdrop után hogyan kell adózni? tehát amikor nulla pénzen benevezel tokenosztásra és kisorsolnak! kapsz adott összegű coint, az vesz valamilyen irányt, de... hogyan adózik? ott nincs indulótőke! vagy mondjuk legyen egy másik eset amikor 5 dollárral nevezel mondjuk és kapsz mai áron 100 dollárért coint! na az hogy adózik! mert nagyon melegen remélem hogy nem az 5 dollár feletti rész adózik :D
"Mancika meglepődik, szól Julikának:- Jött a fiatalember kriptonitot bevallani, mit csináljak?" - ez baromi jó volt :o)))) "kriptonitot bevallani", kész...
de igen ;) már nyáron kijött erről a hír kb, vagy talán legkésőbb ősszel. hogy most a 2022es adóbevallásban (ami 2021ről szól) be lehet vallani mind az elmúlt 4 vagy 5 év (nem emlékszem pontosan) kripto nyereségét, 15%os kulccsal, és innentől mindig 15%al lehet ezt megtenni, büntetés nélkül. tehát most nem büntet a nav ha 1nél több évvel ezelőtti nyereséget vallasz be. ilyen csak most van, a 2022es bevallásban. nagylelkűen beszedné a nav az elmúlt 4-5 év nyeresége után az adót, bünti nélkül. :) de jó fejek :)
én ezért még kivárok... számításaim szerint az idei bevallási határidő előtt 1 hónappalig rengetegen fogják ezekkel a kérdésekkel bombázni a navot, így én részletesebb publikációt várnék tőlük a következő hónapokban.... amit nem egy mancika néni ír egy emailemre hanem hivatalosan is "jogerősen" lehet rá majd hivatkozni ha esetleg a nav a bevallásra visszakédez.
sajnos elég szkeptikus vagyok a nav, kriptóhoz való hozzáállását illetően. hogy is értem ezt? úgy hogy kérdésekkel most elmész a navhoz. arra kapsz valamilyen válaszokat... aztán a bevallásnál meg más eljárást fogsz esetleg tapasztalni, szerintem pont leszarják a "mancikától kapott válasz emailedet" adóbevallásnál majd magyarázatnak, hogy miért úgy jártál el ahogy... nem fog senkit érdekelni ha egy másik indokkal egy másik - a bevallásodat ellenőrző navos - még jobban megkopaszthatnak majd :D betolják a válaszemail-től eltérő módszert és semmit nem tehetsz. ja de, éveken át járhatsz ügyvéddel a nyakukra hogy tisztázd a dolgot... sajnos így látom és talán túl pesszimista. értem hogy amúgy segítőkész a nav, csak mancika neked "A" megoldást ír a kérdéseidre, majd bevallásnál egy másik mancika a "B"-t alkalmaz rajtad és ha szóváteszed, nem látom magam előtt hogy te jössz ki győztesen, az emailt lobogtatva :D kibújnak alóla valami "apróbetűssel" ha kell :) akkor minek is kérdezzek a navtól? majd ha maguktól hivatalos fórumokon részletesen közzétették a szabályokat, majd azt fogom elhinni. nem egy navos tanácsadó "véleményét", amire emailben szert lehet tenni :) valszeg túl pesszimista vagyok velük és az eljárásukkal :P
Van esetleg valami konkrét kérdésed, mert a napokban írok a navnak egy pár kérdést, akkor oda írnám azt is, meg hátha olyan, ami engem is érdekel, de eszembe nem jutott.
épp itt van a probléma, hogy a költség (a tőke amiből lett a kriptó véve), azt nem tudjuk, hogy csak abban az évben lehet-e elszámolni, mint amikor kiveszel a kriptóból. Szóval 2021ben raktál bele, akkor az 2022ben elszámolható e költségként?
a költségek elszámolását én meg leegyszerüsíteném: ha nem lesz erre rubrika a bevallásnál (már pedig amilyen elmaradott a nav, én még évekig nem számítok crypto-kombatibilis bevallási felületre :) ) vonjátok le a nyereségből a költségeket aztán jóidő. aztán a költségekkel csökkentett nyereséget kell beírni adóalapnak aztán csók.
na ezért nem szarozok a cryptoval veszteség és adóbevallás összefüggésében. még azért nem teljesen egyértelmű a szabályozás.... ezért én a veszteséget nem realizálom (nem váltom fiatra) hanem addig várok mindig amíg nyereség van csak rajta... azt akkor nem kell értelmezési problémába bonyolódnom, mert van rá 15% adó, azt jóidő... és részemről azt a néhány dollár tranzakciós kiadási díjat is megtarthatja a nav, nem vonom le - ha le lehet vonni, ha nem, mivel még ez se tiszta... :P
"De az okosok azzal jönnek, hogy ide kéne beírnom az ügyletet mint veszteség" - Ezt nem értem. Ha részvényt veszel, akkor annál se bírod beírni vesztesegnek A nem realizált veszteséget.
Nyilván! De az okosok azzal jönnek, hogy ide kéne beírnom az ügyletet mint veszteség :))) És akkor majd leírhatom később. Amit nehezen tudok elképzelni, mivel tőkepiacnál is csak a lezárt veszteséget lehet oda beírnom.. Aztán lehet lesz új lap azon másképp lesz a dolog. Egyelőre furcsállom ezt az egészet, ellenőrzött tőkepiacon sem így működik, és számomra az lenne a logikus...
"Pedig hát na, ha tavaly befizettem x milliót, és nem vettem ki, e szerint veszteségesnek kéne lennem nem?" - Szerintem nem keletkezett se veszteség se nyereség, mert még csak megvásároltad a kripto eszközt, de évközben nem történt realizálás (nyereség/veszteség) azáltal, hogy eladtad volna fiatért vagy elköltötted volna.
Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046