A magyarok 60 százaléka elutasítja Paks II orosz állami vállalat által, orosz hitelből való megépítését, és kétharmada a megújuló energiaforrásokat részesítené előnyben - derül ki A Medián 2014 decemberében készített, reprezentatív...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=210254
Ha a hitelt nem szerződés szerinti 21, hanem 60 éve alatt fizetnénk vissza, és az önrészt is 60 év alatt amortizálnánk, akkor az ár 80EUR/MWH = 25Ft/kWH lenne, járulékos beruházások és a tervezett beruházási költség mellett. Ez kb 60%-kal magasabb a jelenlegi európai áramáraknál.
tehát elmondhatjuk, hogy ez egy fogadás: arra fogadunk, hogy az áramár 60%-kal fog nőni a következő 10 évben, és tartani tudjuk a tervzett 12 mrd-os beruházási költséget.
Linkeltem egy véleményt nálam okosabb embrektől (MOL alkalmazottak). Ellenben lvegh-gel. Ő csak védi azt a beruházást, amelyhez eleddig semmilyen számítást nem közölt az azt aláíró fél, de legalább prompt 12 mrd EUR-ra becsült összeget elköltött rá.
De azt ne felejtsük, hogy ezt a számítást erre végezték:
"a modell alapján Paks2 100,86 euróért fogja termelni az áramot MWh-ként; 310 forintos forint/euró árfolyam mellett 31,27 Ft/kWh árat kapunk (ez az ár a hitelek törlesztésével terhelt időszakra, a működés első 20 évére értendő, diszkontálás nélkül)"
20 évre vetítve! :) Tehát 20 év alatt kitermeli a hitelt.
60 év az üzemidő.
Bocsi Srácok, de ez nagyon sok sebből vérzik... Ketten írtátok a cikket, közületek melyikőtök az energetikai mérnök v. reaktorfizikus, és melyikőtök a közgazdász? Mert azontúl, hogy a grafikon amit betettetek teljesen marhaság, a további gazdasági fejtegetést sem támasztjátok alá semmivel. (legalább vmi. képlet, vagy excel tábla) Az, hogy dobálóztok olyan szavakkal, hogy "MIT-modell" meg ilyesmi attól még nem válik semmi arannyá. Mellesleg leírjátok, hogy nem láttunk számításokat, modelleket, stb. de gurulohordo.blog.hu szerkesztősége egyből megoldotta a problémát.
Másrészt az okfejtés a villamosáram-túltermelésről teljes öngól, mivel az ország kb. 5.8-6MWh-s teljesítményigényét (éjszaka egy ezressel kevesebb) folyamatos importból tudjuk csak kiszolgálni. (mavir.hu livestream). Ha Paks bővül, az importnak annyi, és a gázszükség... See More
Különben nem irigylem Viktort... bepróbálkozott a törököknél, az araboknál, a kínaiaknál és senkinek nem kellett. Még Putyinnak is csak azért kell, mert szereti a kutyákat.
Ráadásul a hülye nem jön rá, hogy egyedül az EU-ban számít (így pont ott nem kéne kakaskodni), mert ott nem testvériesen, hanem darabszámra oszlanak meg a jogok.
Mondom az üzemeltetés nálunk marad, az orosz fél üzemeltetés támogatást ad.
Ez érthető és kell is, megszokott dolog.
Pl. a szélerőműveknél is ad támogatást a VESTAS, lehet szerződni vele. Mégiscsak Ők gyártották, ha valami SOS kell, akkor ott vannak "kéznél". Lehet, hogy nem kérsz támogatást sohasem.
Csakhogy egy ilyen jellegű és méretű pozícióból nem tudod kistoppolni magad, hogy maradjunk a hasonlatodnál. Ez esetben marad a gigabukta, ha rosszra fordulnak a dolgok.
A jelek pedig?
- 6-8 éve csökken az áramfogyasztásunk. USA, Németo. is, tehát nem a válság a fő ok, mivel ők sem értek vissza a korábbi csúcsra miközben GDP-ben már igen. Egyszerűen technológia váltás, fokozódó energiahatékonyság okán megtört a korábbi együttmozgás.
- a világ fejlett részein mindenhol tör előre a zöld energia a többi rovására kivéve minket. A történelmi példák alapján vajh ki téved most is?
- a zöld technológiák, mind az energia termelésben, mind az energia megtakarítás területén épp csak kibújtak a tojásból, az átállás épp csak elkezdődött (már ahol foglalkoznak vele)
- szeles, napos nyári periódusokban már nem egyszer alakult ki negatív(!) áramár a német piacon. Ha jól tudom oda akarjuk eladni a többletünket, miközben a mai alacsony áramár jórészt az ottani folyamatok árleszorító hatásának tudhatóak be. Ők már beruháztak egy valag pénzt eszközökbe, azok pedig innentől kezdve szinte ingyen termelnek. Ezzel fogunk versenyezni?
egy állítás van - az ilyen nagyságrendű bizniszeknél sosem a nyílt verseny dönt (kisebbeknél is igen ritkán). függetlenül attól, hogy állami vagy privát beruházásról van szó.
az olkiluto-2 első blokkjára versenyt írt ki a finn építtető magánkonzorcium, kolosszális bukta (költség- és határidő-túllépések, a beszállítói láncon pezseg a korrupció).
az olkiluto-2 második blokkjára a finn konzorcium nem írt ki tárgyalást, hanem felkérte a roszatomot.
természetesen mindenkinek szíve joga a nyílt megmérettetést és a versenyt követelni, de ha a rekord alacsony korrupciós szintű finnországban is így szétfolyt a beruházás, mi lenne nálunk? te örülnél, ha mészáros lőrinc friseen alapított atomerőműépítő cége nyerné a közbeszerzést?
hogyne! mint ahogy egy aszteroida is becsapódhat, annak mindegy hogy van-e pl. repülés alól elzárt zóna ott vagy sem.. természetesen a megfelelő valószínűségekkel..
Szerintem a NATO szerződésben van olyan, hogy ki lehet zárni valakit, aki a szövetséget veszélyezteti.
De az EU-ből egyelőre tuti nincs kizárás és szinte biztos, hogy nem is lesz. Ezt vagy összeomlás közeli állapotban vezetik csak be, vagy összeomlik.
De Viktor ilyen nem javasolhat, mert rögtön komolytalanná válik a dolog és megbukik, mert mindenki tudja, hogy milyen komolytalan és gerinctelen.
Az idiótán megkreált EU-ban sajnos túl sokat ér a szavazata egy ilyennek, úgyhogy azért mer pimaszkodni, Putyinnak viszont csak egy porszem és egy lehetőség, hogy nagy csinadrattával elmondhassa a békés szándékait és hintázzon az ostoba Orbán helyette, miközben ő felülemelkedik. És nem kell aggódni, lesz még játszópajtása Putyinnak, legfeljebb nem bagóért adják oda magukat.
Kiderült ugyanis, hogy Putyin elkényelmesedett... jó volt ez az olaj történet, csak már látni lehet, hogy nem tart örökké. Kína szintén nem elég jó piac, látható, hogy a konkurencia miatt azzal sem helyettesítheti az EU-t, az atombiznisz meg szintén nincs toppon, bár az még Kínában biztosnak látszik.
Kérdés, hogy mit fog kitalálni, mert Oroszországnak lassan már tényleg semmije nincs.
Valamit félreértettél: nem vagyok Paks bővítése ellen. Még csak az ellen sem, hogy az oroszok csinálják. Csak érdekesen alakul ennek a "versenyeztetése" a mi pénzünkből. Pl. nem igazán átlátható, nem világosak a feltételek, stb. Mert azt senki se higgye el, hogy ez hitelből megy: EZT MI FOGJUK FIZETNI! MI, ADÓFIZETŐK!
A világ folyamatosan változik,ezért kell ide is,oda is kicsit húzni.
Ha a másik fél építi,akkor is el kell magunkat kötelezni.
Milyen fordulat látszik?Miből gondolod,hogy a másik oldal örökké fenntartható?
De értem: mindíg az az igaz, a jó, amit viki kigondol, vagy éppen képvisel. Kíváncsian várom, hogy mikor fogja javasolni a Varsói Szerződés visszaállítását (ami részben miattunk bomlott fel (Antal vetette fel)), vagy a KGST visszaállítását, mivel milyen jó is volt a transzferábilis rubel elszámolás... Mondjuk ehhez ki kellene lépni az EU-ból (ezen viki dolgozik is bőszen), meg a NATO-ból is, de lehet, hogy onnan hamarabb ki is zárnak, minthogy kilépnénk...
Ja csak éppen 30-50 évre kötelezi el az országot az egyik irányba jókora téttel, aztán ha megint fordul a világ, nekünk lesz annyi.
A gond pedig az hogy a fordulat már látszik is, csak a nagy látnok nem vesz róla tudomást mivel a szeme előtt lebegő sok nulla elhomályosítja a látását.
1. a versenyeztetés az űj magyar szinonímaszótár szerint fügefalevél. az szokta erőltetni, akinek jobb eszközei vannak az asztal alatti meggyőzés módszereiben.
2. az olkiluto-2 első és második blokkja szerintem elég jó érv a roszatom mellett
3. .... és akkor a technikai részletekbe még nem merültem bele és nem is akarok.
neeeeem. ezekre az oroszokra nincs szükségünk. pontosabban, a kapcsolatot és a ráutaáltságot szükséges minimumon kellene tartani. az üzemeltetési szerződés meg pont az ellenkezője.
de úgy látom, ebben a kérdésben nem fogunk közeledni, te megbízol az oroszokban én meg nem, maradjunk ennyiben. sajnálom azokat a honfitársaimat, akiknek nincs lehetőségük szükség esetén megpattani.
A többség elutasítja Paks II.-t
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=210254