Topiknyitó: Portfolio 2009. 01. 06. 08:30

A feketegazdaságnak kell a sok készpénz?  

Ugrás a cikkhez
Nemzetközi viszonylatban magasnak számít a magyar gazdaság készpénzigénye, amely az elmúlt két évben megfigyelt, a gazdaság fundamentumaival nem magyarázható készpénzkereslet-bővülés mellett alakult ki. Az Odorán Rita és Sisak Balázs jegybanki szakértők által írt és a Magyar Nemzeti Bank Szemle című decemberi kiadványában megjelent cikkben két tényezőt azonosítottak a szerzők, amelyek ebben szerepet játszhattak. A két szakértő a mai napon a Portfolio.hu hasábjain indított fórumban válaszolnak az Olvasók által feltett kérdésekre. Kérdezzen Ön is!

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=108071
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 10:01
Előzmény: #38  Törölt felhasználó
#40
Pénztáros vagy?
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 10:00
Előzmény: #38  Törölt felhasználó
#39
Előttem már fizetek sodexo utalvánnyal ,az gyorsan megy mint a kp.
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:57
Előzmény: #34  minden6ó
#38
és nincs elég pénz a kártyáján, amit sodexho utalvánnyal egészít ki...
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:56
Előzmény: #34  minden6ó
#37
ezenkívül elfelejtett a paradicsomra kódot kérni, a mákos kifli nincs rajta a pénztáros listáján, a pénztáros személyit is kér, a nőnek megszólal a mobilja, kifogy a pénztárgépból a szalag és hirtelen elmegy a számítógéphálózat és/vagy a villany...

(heit egy-két napot hiperezek afféle másod-harmadállásban, a feint példák nem a képzelet szüleményei :))
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:56
Előzmény: #25  jancsika
#36
Egy része jogos pl új 200-as , kivonták a régi érme 200-ast mert drága az előállítása ,és a lakosság nem használta,helyete lett a papír ami szerintem jó , most lesz megint érme 200-as mert csak. Amúgy a pénz hamisítás ellen lehetne műanyag pénz mint pl :Ausztráliában nehéz szinte lehetetlen hamisítani , nehezebben megy tönkre. MNB-sek mi a vélemény a műanyag pénzről ?
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:54
Előzmény: #30  Törölt felhasználó
#35
:)
minden6ó 2009. 01. 06. 09:53
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#34
Nem kizárólag a kártyás fitzetéssel van problémám.Amikor ezt kicsit megspékeli a vásárló egy számlakéréssel, odatolja a shopkártyáját, és bevált két akciós kupont.
Ilyenkor szokott még valamelyik teméken olvashatatlan vonalkód felbukkanni...
Pedig nem vagyok ideges típus...
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:53
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#33
"A készpénzhasználat emellett megkönnyíti a rejtett gazdaság működését, növelheti annak mozgásterét, egyszerűbb az adóelkerülés. Ez pedig hosszabb távon magas adórátákat von maga után, amely negatívan értintheti a gazdasági növekedést.Agymosás. "

A feketegazdaságot esetleg valamennyire lehet becsülni a készpénzforgalommal, de az összefüggés fordítva biztosan nem igaz, vagyis nem a készpénzforgalom okozza a feketegazdaságot. Könnyebbé szintén nem teszi, mert készpénz úgyis lesz.

"A készpénzhasználathoz a készpénz gyártásán kívül a tárolásához, szállításához és ellenőrzéséhez kapcsolódó költségelemek is tartoznak."
A készpénzhez kapcsolódó költségeket megfizetem én, amikor pénzt veszek fel bankfiókból/automatából.
A kártyánál ugyanúgy vannak költségek, sőt, szvsz több is, de nagyjából mindegy.
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:53
Előzmény: #25  jancsika
#32
"Ne sajnáljátok a kp-t , hiszen a feketegazdaság fogja megmenteni a ti seggeteket is. (ez maradt sok KKV-nek az egyetlen versenyelőny) "

valami ilyesmit írtam én is. Argentínát a "fekete"gazdaság tartja életben. Mint ahogy az oroszokat is az tartotta a kilencvenes években.
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:52
#31
Kedves MNB!

A kártyás fizetés akkor fog gyorsabban terjedni ha a bankok nem 1% körüli összeget akarnak bezsebelni tranzakciónként. Addig csak úri huncutság. Még akkor is ha a vásárlót a költség nem közvetlenül terheli. (Úgymond ingyenes a vásárlás.) Sok kereskedőnek ezért nem éri meg a telepítés.
Mit lehet az elterjedésért tenni?
Lehet várni amíg a piac elintézi, ez sajnos eltart egy darabig és a pénzpiaci verseny hatékonyságát illetően is akadnak kétségek. A deviza utalásaim rendre egy hétig keringenek az éterben. 2009-et írunk...
Lehet államilag is erőltetni. Egy erre a célra alapított kis állami bank olcsóbb tranzakciós díjakkal kezdene el operálni.
A kezdeti sírás-rívás után (azaz a gonosz állam kihasználja hogy az emberek megbíznak az állami tulajdonú bankokban, így kényszerítve térdre a magánbankokat) valószínüleg gyorsabban terjedne a kártyás fizetés. A költséges kábelezés helyett ma már szóba jöhetne a vezeték nélküli kommunikáció is, ahogy hallom itt meg a mobilszolgáltatók akarnak álomprofitot.
Ilyen "hatékony" verseny mellett sajnos nehéz előre lépni.
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:52
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#30
:) pedig olyan naiv kérdés volt!

Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:52
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#29
azért van egy ötletem, amiből a bankok még csinálhatnának egy kis pénzt: kártyára kell utalni a cigányoknak a segélyt.
Egymillió újabb ügyfél.
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:51
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#28
Én mindent kártyával fizetek (Malévos), és minden évben megvan a család repjegye nyárra...
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:50
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#27
"A kérdésem pedig ezek után az, hogy a magas kp tartás és az általános bizalmatlanság (gazdasági, politikai) között van-e vmiféle párhuzam? "

megválaszolom én ezt neked, amúgy népiesen: hát hogy a fenébe ne lenne!
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:49
Előzmény: #1  portfolio
#26
Tiszteletem

Ha a feketegazdaság növelte a készpénztartását, akkor hogyan lehet, hogy mégis fehéredik a gazdaság? Nincs itt valami ellentmondás?

köszönettel
jancsika 2009. 01. 06. 09:49
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#25
Kedves MNB!

Az MNB-nek mi a baja a feketegazdasággal?

Ez mintha nem lenne deklarált cél.

Ami viszont lenne azzal kellene inkább foglalkozni:

Drága az előállítás ktge?

Akkor talán nem kellene a címleteket cserélgetni (200Ft-os), és jobb minőséget kellene gyártatni.

S azon is kellene gondolkodni, hogy az étkezi jegyek, utalványok vajon nem bujtatott pénzkibocsátások, amikre tudtommal csak az MNB-nek van joga?

Visszatérve a készpénzigényre: ugye nem gondolják komolyan, hogy utalásos fizetésnél nincs feketegazdaság (off shore utalások)

Ne sajnáljátok a kp-t , hiszen a feketegazdaság fogja megmenteni a ti seggeteket is. (ez maradt sok KKV-nek az egyetlen versenyelőny)

Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:48
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#24
"Jellemzően nők fizetnek kártyával és jellemzően tízezer ft alatti tételeket."
Ez tökéletes meglátás, engem is bosszant, ha nő áll előttem a sorban, lassabb érek a pénztárhoz :)
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:47
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#23
a magas adók nem a feketegazdaság miatt vannak, hanem az improduktív rétegek szavazatvásárlási célból történő túlfinanszírozása miatt. Túldotált és túlduzzasztott hivatalnoksereg, lásd mnb apparátus pl.

Szét lehetett verni a magyar ipart, mezőgazdaságot, tessék szétverni a közigazgatást is, mint az országra nehezedő legnagyobb terhet. Nincs szükség egymillió hivatalnokra, meg kell nyitni újra a bányákat meg művelni kell a parlagföldeket ismét.

minden6ó 2009. 01. 06. 09:46
Előzmény: #17  Törölt felhasználó
#22
Meghát ugye annak is örülhetünk, ha az összes multi ismeri minden fogyasztási (vásárlási)szokásunkat.
Így jobban tudnak segíteni elkölteni a pénzünket.:)
Meghát amíg a pénz kp. addig nem könnyű sokszorozni, mint arról lentebb már értekeztünk...
És persze hogy van sok árnyoldala is a kp-nek, ki mit tart fontosnak...
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 09:44
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#21
"A készpénzhasználathoz a készpénz gyártásán kívül a tárolásához, szállításához és ellenőrzéséhez kapcsolódó költségelemek is tartoznak ". Viszont ha nem használnánk annyi kpt ,akkor kevesebb pénz szállító lenne, kevesebb őr , kevesebb munka hely , kevesebb adó bevétel, több tényleges munkanélküli. ( Bár az őrző védő cégek nem annyira hírhedt adó fizetők).

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek