Topiknyitó: Portfolio 2017. 10. 26. 14:01

60 ezres alapjövedelmet és 150 ezres minimálbért ígérnek Magyarországon  

Ugrás a cikkhez
A gyerekek után havi 30 ezer, a felnõtteknek pedig havi 60 ezer forintos alanyi jogon járó alapjövedelmet ígért csütörtöki programbemutatóján a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje. Javaslatuk szerint az alapnyugdíj 90 ezer, míg a
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kukutyinbenko 2017. 10. 27. 16:15
Előzmény: #157  pitcairn2
#160
Az előbb neked is válaszol néhány felvetésedre külön csak ezekre reagálnék.
Marxizmus
Nekem Marxról nem az extrém hatékony állami működés jut eszembe, bár manapság ez már kisebb sértés mintha leliberálisoztál volna :)
" nem a sajátodét hanme az adófizetőkét..."
Ha mindenki csak annyit tolna a közösbe mint én eddig, de csak annyit is vett volna ki mint én eddig, akkor Norvégia bekaphatná :) , bár nem biztos, mivel lehet hogy nem 77 milliót innának el a HM urak évente hanem 77 mrd-ot,  de a honi elit vállalja a kihívást...
kukutyinbenko 2017. 10. 27. 15:58
Előzmény: #153  Peterbond
#159
Nem átugrok a számokon, hanem nem ismerjük az elképzelés részleteit. Te a nyugdíj mellé odacsapod a felnőtteknek járó 60.000-t, én meg bevallom nem tudom, mert eredetileg olyasmiről volt szó, hogy ezzel kiváltanának minden mást, ha úgy tetszik átalányban járna ennyi. Rohadtul nem mindegy hogy az alapnyugdíj 90.000-re hogy értendő. A mostani 28.000 nőne 90.000-re, vagy 90.000+60.000-re, vagy 90.000-28.000 az elképzelés. A többi nyugdíjassal mi lenne? Aki most kap 500.000-t az is kap+60.000 vagy semmit, vagy bárki max 400.000-t és annyi? A gyerekeknél a mostani 13.000 családi pótlék nőne 30.000-re vagy 13.000+30.000 és ingyenes tankönyv+ étkezés? A közmunkás 70.000 +60.000-t kapna, vagy csak kapna 60.000-t és csókolom, de nem kell bejárni?
Amíg ilyen alap információk nem állnak rendelkezésre, addig csak dobálódzunk a számokkal. Te a legrosszabb forgatókönyvvel, én meg a legjobbal max.
Az állami karcsúsítás + korrupciós felárak nagyságát pedig szerintem ti becsülitek alul. A példáim pedig szándékosan ilyen extrém esetek, de úgy látom nem megy át az üzenet, hogy milyen elit az amelyik válság idején, amikor tízezrével kerülnek mások az utcára, ők akkor is elisznak a maradék adófizető kontójára 77 milliót a tiszti kaszinóban. És ez egy az ezerből, 1000x 100 millió meg nem kevés még gombócból sem...
Ami pedig a megtakarításokat illeti, azért nem kevés járulékos kiadás nehezen számszerűsíthető, de hogy nem 0, az biztos. Sok olyan járulékos hatása is lehetne a dolognak amit szerintem még fel sem tudunk mérni. Már említettem a bölcsődék, szociális otthonok kérdését, de  lehet hogy sokan + 60.000 jövedelem esetén nem buszoznának napi 80 km-t, meg 3 órát, + 20.000 Ft-al magasabb fizetésért a távoli városba, hanem inkább lokálisan helyezkednének el kevesebbért. Ma muszáj, akkor nem biztos. Ez hatással lehetne a tömegközlekedési kapacitásokra, közutak terhelésére, szabadidőre, gyerekvállalásra, energiafelhasználásra, környezetszennyezésre, meg a fene tudja mi mindenre. Érdemes lenne ezen is agyalni, nem csak a negatívumokat citálni. 
pitcairn2 2017. 10. 27. 15:16
Előzmény: #150  kukutyinbenko
#158
megismétlem:
egy kissé hitelesebb lenne ez a nagy "hatékonyságnövelő" felbuzdulás, ha nem akarnád ezzel párhuzamosan boldog boldogtalannak alanyi jogon szétosztani az adófizetők pénzét
így mindössze újramázolt marxizmusnak tűnik az egész...
az állítólagos megtakarítás felszínes humbug...
nem megtakarítást, hanem kiadásnövekedést eredményezne ezt + rengeteg perverz ösztönzőt generálna
pitcairn2 2017. 10. 27. 15:12
Előzmény: #150  kukutyinbenko
#157
mindössze azt a néhány ezer embert tudnád leépíteni akik közvetlenül a rászorultság elbírálásával foglalkoznak, ez azonban semmilyen megtakarítást nem eredményezne, mivel a rászorultsági elv helyett innentől kezdve alanyi jogon osztanád boldog boldogtalannak a pénzt...
nem a sajátodét hanme az adófizetőkét...
ergo
megtakarítás helyett robbannának a kiadások
különben már nagyon rég kitalálták a legegyszerűbb rászorultsági tesztet
ezt pedig úgy hívják, hogy:
munkakötelezettség
aki segélyt akar kapni az ennek fejében dolgozzon vmi közmunkaprogrambún
amit persze ne fizessenek túl mert a segélyezési rendszernek nem az a célja, hogy munkát generáljon mindenkinek, hanem az hogy a szegénységet enyhítse
HPeter76
HPeter76 2017. 10. 27. 15:09
Előzmény: #155  Peterbond
#156
Ja igen egy párt se merte meglépni!!!!!!!!!! ezidáig!!!
Peterbond 2017. 10. 27. 14:48
Előzmény: #150  kukutyinbenko
#155
"Ha végre alaposan rendet raknánk a Magyar Állam cégér alatt futó kuplerájban, akkor sok mindenre jutna amire ma nem. Még egy ilyen ma még sokak által agyamentnek tűnő ideára is. "
Jutna persze. Jó is lenne. Rengeteget lehetne értelmes dolgokra fordítani. Már csak az a kérdésem hogy jön ide az alapjövedelem ötlete? Mert egy nem hatékony rendszert lecserélni egy MÉG kevésbé hatékony és MÉG költségesebbre nálam nem spórolás.
Mint ahogy most is a kamatkiadásokon spórolunk egy rahedlit és mit csinálunk? Hiány csökkentés?Nem inkább stadion program Dagály uszoda stb... De még ezek az amugy is irdatlan nagy pocséklások is pitiáner tételek egy ilyen alapjövedelem program mellett.
Peterbond 2017. 10. 27. 14:40
Előzmény: #142  kukutyinbenko
#154
"Értem hogy Magyarország nem Svájc értelmi, morális szintjén leledzik, de az összeg nagysága sem svájci szintű amit most felvetettek. Szerintem kár csípőből elutasítani, főleg számok nélkül."
Akkor esetleg valami nagyvonalú számokat kérhetünk miből működne? Mert azt mondtad vitassuk meg. Hát épp vitatjuk :).
Peterbond 2017. 10. 27. 14:35
Előzmény: #142  kukutyinbenko
#153
Ha fizetsz 300.000 Ft-ot akkor csináálok neked pontosabb és részletesebb elemzést, de ingyen be kell érned ennyivel amit a szabadidőmből rászánok. A szám nem azért sokkoló mert úgy akarom hanem mert ennyi. Megvan mennyien vagyunk ( most 9.8 vagy 9.9 millió lényegen nem változtat és népszámlálás utoljára 11-ben volt úgyhogy bocsi de ENNYIVEL számolok ) 
 Az enyém pedig még mindig reálisabb mint a tiéd itt lecsípünk pár milliárdot ott aztán hirtelen átugrasz hogy majd a korrupción lespóroljuk. Nem kétlem hogy MAGAS a korrupció. De még én se tippelem a költségvetés harmadára felére.
Kaptál elég számot hogy nagyvonalakban átérezd mennyi pénzről is beszélünk. a 13.000 milliárdos költségvetésből alapból a 40% a csak egészségügy ( 1900 ) és nyugdíj ( 3000 ). Ezeket nem is érintené SEMENNYIRE az alapjövedelem ergo megmaradnak. Így én se a 7200-al számolok akkor "csak" a 4700 milliárddal.
Miután levettem kb MINDEN állami kiadást és csak pár kiemeltet hagytam bent MÁR elfogyott a keret. Mert a kamat törlesztést, az EU költségvetést nem úszhatod meg. De kivettem a teljes oktatásra szánt pénzt ( száz milliárdok ) a teljes Fejlesztési pénzt ( 1200 milliárd ) és még így sincs elég keret hozzá.
Te meg közbe jössz 77 milliós pia költségekkel példának. Én 50 milliárdos tételek alatt nem is említettem semmmit te meg lejössz annak az ezredére. 1 MRD túlszámlázott mentőautó? Sok? Igen ha ellopás szempontjából nézed. Mérvadó egy 4200 milliárdos éves költségvetésű programban? NEM. Még a 90 milliéárdos köztévét se említettem pedig azt tényleg lehúzhatnák a felére is. A stadionokat se pedig az is vagy 2-300 milliárd ( DE 3-4 év alatt! az alatt az alapjövedelem nyugdíj nélkül 16.000 milliárdba van. 
És továbbra is még egy forint megtakarítás nincs a korrupción. a szociális segélyeken családpótlékon és társain és társain ha megspórolsz 1000-1500 milliárdot már akkor is sokat mondtam és még 3000 milliárd ( ÉVES Szintű!!! ) megtakarítás kéne.
Nem én dobálok be Sokkoló számot hanem SOKKOLÓ az összeg csak nem akarjátok végiggondolni. Havi 20.000-el és gyerekenként 10.000-el talán kivitelezhető csak akkor meg értelme nincs.
kiegyezo 2017. 10. 27. 14:32
Előzmény: #148  pitcairn2
#152
Eleg sokat cikkeztek errol az elmult evekben ... sajnos de, pofara megy, buntetni lehet azzal, hogy kihagynak, mert ...
sajnos van, akinek buli a havi 80.
Szerintem egesz ertelmes gondolat, hogy allam bacsi legyen koteles megelhetest nyujtani - abban az ertelemben, hogy HA kérek ozmunkat, akkor koteles adni. Ez az eljaras, egyebkent, az egesz e topikban folytatott elmelkedes -megjegyzem, meglehetosen ertelmes es kulturalt, kösz mindenkinek!- az egyik kimenetele lehetne. Az aljan segit, de van elvaras, cel, a teteje meg ugysem elne ezzel.
Törölt felhasználó 2017. 10. 27. 14:23
Előzmény: #148  pitcairn2
#151
Sokaknak a közmunka is jobb a semminél.
kukutyinbenko 2017. 10. 27. 14:16
Előzmény: #143  pitcairn2
#150
" igen nem lenne érdemi megtakarítás, mivel az államigazgatás fő profilban nem segélykifizetéssel foglalkozik... mindössze néhány ezer, periférikus, alulfizetett állás szűnne meg..."
Akkor mivel foglalkoznak szerinted az önkormányzatok szociális osztályain, a családsegítő hivatalok, a nyugdíjintézetben dolgozók, a munkaügyi hivatalokban stb. stb? Gyártják az aktákat hogy a nyomorult valóban rászoruló-e, továbbítják az ellenőrző hatóságokhoz (pl NAV megfelelő osztályai), telnek az irattárak, fogy a nyomtatópatron, hordja posta a végzéseket, jönnek mennek a hivatalos személyek helyszíni szemlékre,  pecsételnek és a végén megállapítják hogy valóban jár a 13500 rendkívüli segély, vagy a 27300 jövedelempótló. Közben több hivatal munkatársai összesen 18.7 munkanapot fordítottak értékes munkaidejükből az ügy elbírálására. Mennyiért is? ( intézményfenntartás+fizetések+utazási, posta költségek stb. ) Rohadtul hatékony rendszer valóban. Eddig egyetlen emberről tudok aki megpróbálta a teljesítmény mérést, a versenyszférában szokásos hatékonysági elemzéseket meghonosítani a közszférában. Másnaptól a nemi identitásával foglakozott az összes sajtóorgánum, persze a közigazgatási vezetők tudta és beleegyezése nélkül...Azóta pedig még jelentkező sem volt erre. Amikor Lázár évente 1x bejelenti a drasztikus leépítést, már lehet tudni, hogy 3%al megint nő a létszám, a költségvetési ráfordítás pedig 7%-al...
De akkor végletekig leegyszerűsítem, mert látom csak kiragadott részekkel vagy hajlandó foglalkozni.
Ha végre alaposan rendet raknánk a Magyar Állam cégér alatt futó kuplerájban, akkor sok mindenre jutna amire ma nem. Még egy ilyen ma még sokak által agyamentnek tűnő ideára is. Azt senki nem állította hogy a mai struktúrában holnap bevezethető lenne az alapjövedelem.
Egyébként majdnem biztosra veszem, ha valami csoda folytán komolyra fordulna az alapjövedelem kérdése, az államigazgatás irányából lenne a legnagyobb ellenkezés, menne a számokkal bűvészkedés. Persze Blikk cikkekben, meg TV2 műsorokban folyna az ellen kampány, társadalmi szervezetek  neve alatt.
Ez egy ilyen ország...
gyula1971
gyula1971 2017. 10. 27. 13:51
Előzmény: #146  Törölt felhasználó
#149
A közmunkabért is emelni kell az alapjövedelem megszüntetésénél vagy piaci munkabér lesz helyette.
pitcairn2 2017. 10. 27. 13:47
Előzmény: #146  Törölt felhasználó
#148
ott pusztán a munkakötelezettség miatt nagyságrendekkel kisebb a "pofára adásnak" a lehetősége, mivel a bliccelőknek nem vonzó a munka koncepció...
nem olyan nagy buli havi 80 ezer forintért főállásban kertészkedni a közparkban...
pitcairn2 2017. 10. 27. 13:44
Előzmény: #142  kukutyinbenko
#147
megjegyzem a segélykifizetéssel kapcsolatos adminisztráció a legkönnyebben automatizálható terület...
anno amikor kiagyalták az 1950-es ezt a koncepciót, akkor nagyságrendekkel többen foglalkoztak ilyen tevékenységgel, ma azonban már jóval kisebb szerepe van ennek
inkább szakpolitikai és jogi referensek vannak tömegével...
https://kimittud.atlatszo.hu/request/445/response/1177/attach/3/attachment.pdf
a fenti linken még a havi illetményüket is megnézheted...
Törölt felhasználó 2017. 10. 27. 13:36
Előzmény: #145  pitcairn2
#146
A közmunka más tészta, mert ahhoz dolgozni is kell. De ott is ugyanazt gondolom, ha már van, akkor alanyi jogon bárki választhassa, ne pofára menjen az sem.
pitcairn2 2017. 10. 27. 13:33
Előzmény: #141  Törölt felhasználó
#145
szerintem ha már adnak vmit - akkor ne alanyi jogon járó segélyt adjanak, hanem mondjuk közmunkát
megjegyzem ott van már beépített rászorultsági tesz is, hiszen csak az fog havi 80 ezer forintért a közterületeken bohóckodni aki valóban rászorul...
(a mazochistáktól most inkább tekintsünk el...)
pitcairn2 2017. 10. 27. 13:26
Előzmény: #142  kukutyinbenko
#144
ezt nyugodtan el lehet utasítani akár csípőből is mert szimplán kártékony hülyeség...
pitcairn2 2017. 10. 27. 13:24
Előzmény: #142  kukutyinbenko
#143
"Egy csomó párhuzamos kifizetés megszűnne az eredeti elképzelések szerint. "
ja egységesen fizetnék ki őket, még nagyobb tételekben:)
"Ügyintézők elküldése 4-5 mrd ?(asszem pitcairn száma) "
igen nem lenne érdemi megtakarítás, mivel az államigazgatás fő profilban nem segélykifizetéssel foglalkozik... mindössze néhány ezer, periférikus, alulfizetett állás szűnne meg...
"honvédségnél "
már bocsi de ez hogy jön ide? ott is segélykifizetéssel foglalkoznak? :)
"BM cégek"
ezek meg mi a szent égnek szűnnének meg a feltétel nélküli alapjövedelem miatt? :)
"Röviden minden fronton úgy ömlik a pénz, mint ha nem lenne holnap"
az lehet, hogy valahová ömlik, de hogy nem az általad leépíteni szándékozott futott még kategóriába tartozó, huszadrangú ügyintézőkhöz az szent...
" Nyilván ennek megszüntetése nem kis megtakarítást jelentene. "
ez vidáman tovább fog élni a feltétel nélküli alapjövedelem mellett mivel semmi köze sincs a segélyezéssel kapcsolatos adminisztrációhoz...
kukutyinbenko 2017. 10. 27. 12:38
#142
Nem szeretnék újra hosszasan belemerülni a témába, ezért csak röviden.
Dobálózunk a számokkal. Az a KSH meséje hogy 9,9 millióan vagyunk még mindig. Egy csomó párhuzamos kifizetés megszűnne az eredeti elképzelések szerint. Nem tudom a mostani elképzelés mivel számol, ezért írtam hogy látni kéne az elemzésüket. Peterbon lazán bedob egy kellően sokkoló 7200 milliárdos összeget, amiben a nyugdíj mellé hozzácsapja a 60E/fő összeget is, pedig nem tudjuk így van-e. Nagyvonalúan nem vonja le a családi pótlékot a gyerekek esetében (cirka fele az egésznek), emellett most is kapnak sokan egyéb címeken is. Nem tudni mi lenne a közmunka program sorsa ami emlékeim szerint 250 mrd/év körüli nagyságrend, és mára szinte a helyi hatalmasságok ingyencsicska programjává degradálódott.
A megtakarításokra pedig semmit vagy olyan röhejesen alacsony összegeget kalkuláltok, hogy az vicc. Ügyintézők elküldése 4-5 mrd ?(asszem pitcairn száma) A főnökeik többet jelentenének, akikre nyilván semmi szükség nem lenne, sem több tucat irodaházra, annak karbantartására, fűtésére, mint ahogy vezetői gépjárművekre sem.  Tudom nem hiszitek hogy aránytalanul sokan vannak létszámban is, és a fizetésük is aránytalan a beosztottakéval, de nekem ez a tapasztalatom. Nem mellesleg az állami szektornak évtizedes gyakorlata van a számokkal való bűvészkedésben. A létszámot kiszervezik , a béreknél alapbéreket írnak, majd a dupláját kapják más címeken. Álláshalmozások, Fb tagságok, bizottsági tagságok, társadalmi szervezeteken keresztüli juttatások, szolgálati lakások, lakhatási támogatások stb. stb. Olyan kreatívak ha pénznyelésről van szó, hogy az észbontó. Most nem kezdenék hosszas felsorolásba, de visszatérő példám a gátlástalanságra. A honvédségnél a válság mélypontján volt csak a piára szánt költségvetési tételük valami 77 millió/év. Tavaly, vagy idén vettek a balatoni pihenőházhoz két vitorlást több tízmillióért, ha igazak az infók. Millió ilyen tétel van aminek nagy részéről fogalmunk sincs, csak ha néha kiderül. Úgy lehet papíron kimutatott relatív kevés pénzből is urasan élni, hogy a vacsoraszámlától, a vadászaton át, az autóhasználaton keresztül, a vitorláshobbiig az adófizetők állják a számlát.
Mai termés, mentőszolgálat.
  http://index.hu/belfold/2017/10/27/omsz_mentoauto_kozbeszerzes/
BM cégeken keresztül átfuttatott beszerzés miatt 1 mrd-al többért vettek mentőautókat (160 pár db), mint anélkül tették eddig. 1 mrd az majdnem 1000 mentősnek a fizuját dobná meg 100.000/hó-val. (most valami 120E/hó körül visznek haza). No arra nincs. A pofátlanságon túl érdekes adat csak ebben az ügyletben két bm-s Kft szerepel. Lövésünk sincs hány ember kap ott fizetést és mennyit, továbbá hány száz/ezer ilyen állami tulajdonú cég létezik még. Szóval mind a létszám statisztikát, mind a bérstatisztikát illik fenntartásokkal kezelni. A külsős megbízásokról meg jobb nem is beszélni, jogi, üzleti tanácsadás, szakértői díjjak mindenhol.
Röviden minden fronton úgy ömlik a pénz, mint ha nem lenne holnap. Nyilván ennek megszüntetése nem kis megtakarítást jelentene. Azzal egyetértek hogy ezzel kéne kezdeni és nem fordítva. Ezért kellene minimalizálni az állam méretét, és ennek lehetne egyik eszköze az ilyen jellegű egyszerűsített juttatás ami nem igényel hivatali hálózatokat. 
Visszatérő az "ingyen pénz" kifejezés. Ez sem teljesen jogos. Egy átlagember fogyasztásának az ÁFA tartalma, szja befizetése + millió kisebb nagyobb sarc, jövedéki adó, illeték formájában befizetett pénze, simán eléri/meghaladja az évi 1 milliót. Ebből kapna vissza valamennyit alapjövedelem formájában, attól függően hány gyereket nevel. Ráadásul minél kevesebb a bevétele, annál nagyobb hányadát szinte azonnal visszatolja a költségvetésbe a jelenlegi adórendszer mellett. Tehát az általad kalkulált 7200 mrd nem netto kifizetés, lenne hanem jó része menne vissza rövid úton. Az állam egyéb adóbevételei (cégadók, jövedéki adók, EKR, bányajáradékok stb) sem elhanyagolhatóak és azok sem az állami vízfej habzsidőzsijét hivatottak szolgálni eredetileg. Vagyis  az állampolgár haszonállatok puszta létezésükkel is bevételt generálnak, ha még értelmes tevékenységet is végezhetnek kedvvel dolgozva, akkor meg pláne. És ez lenne az eredeti alapötlet, amit nem hóbortos hippik agyaltak ki, munka helyett. Pl. most a svájciaknál a fő támogató a DM német származású multimilliárdos tulaja volt, mivel személyes évtizedes tapasztalata, hogy azok az alkalmazottai dolgoztak a legproduktívabban akik motiváltan, kedvvel, élvezetből dolgoztak és nem akik kényszerből a bérért. Idealizmus? Lehet. De komolyan elgondolkodni lehetne rajta, főleg  mivel (ahogy már elhangzott) itt kopogtat a robotizáció, a mesterséges intelligencia kora. Annak hatására már nem biztos hogy nem erőszakosan fog fellépni a nyomor ellen a társadalom alsó tizede, harmada, fele.
Értem hogy Magyarország nem Svájc értelmi, morális szintjén leledzik, de az összeg nagysága sem svájci szintű amit most felvetettek. Szerintem kár csípőből elutasítani, főleg számok nélkül.
No még jó hogy rövidre akartam :)
Törölt felhasználó 2017. 10. 27. 12:07
Előzmény: #140  pitcairn2
#141
Szerintem egyik sem jó, de a kisebb rossz akkor már, ha kevesebbet adnak fejenként, de nem pofára, ügyeskedésre.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek