Topiknyitó: Portfolio 2015. 03. 10. 11:18

150 milliárdnyi fiktív kötvényt sózott el a Quaestor  

Ugrás a cikkhez
Dúl a brókerbotrány, mellyel kapcsolatban az MNB alelnöke a parlament gazdasági bizottságának keddi ülésén beszélt. Windisch elmondta, hogy mintegy 150 milliárd forintnyi fiktív kötvényt bocsáthatott ki a Quaestor, mely ráadásul a Buda-Cashhez...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=211195
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemes
elemes 2015. 03. 11. 10:58
Előzmény: #38  Törölt felhasználó
#40
második fázis.
elemes
elemes 2015. 03. 11. 10:58
Előzmény: #31  Mikieger85
#39
az állam felelőssége SOKKAL ALAPVETŐBB annál, mint az MNB / PSZÁF.

néha felüdülés angol oldalakon pénzügyi ismeretekről olvasni, mert evidenciaként hivatkoznak arra, ami nálunk meghökkenést kelt.

"...természetesen semmi nincs ingyen, így a befektetésed ilyenfajta biztosításáért ilyen vagy olyan módon fizetned kell.

Bár néhányan fantáziálhatunk egy olyan világról, ahol magas nyereséget lehet elérni kockázat nélkül, valójában nincsen olyan eszköz, amellyel megkerülhetjük a rögvalóságot, a kockázat - hozam alapvető összefüggését."

Sajnos a magyar néplélek számára ez a "rögvalóság" riasztó, ezért rendre olyan kormányokat segítünk hatalomra, amely azt mondja a népnek, amit a nép hallani szeretne: ...végtelen boldogság, ingyen, mindenkinek, örökre... Ezzel pedig megágyaz a csalódásnak és a pofára esésnek. De hát mi kértük ezt.
Törölt felhasználó 2015. 03. 11. 10:57
Előzmény: #36  Mikieger85
#38
Ez simán BTK. Itt már nem jogászkodni kellene, max azt eldönteni, hogy golyó vagy kötél.
Törölt felhasználó 2015. 03. 11. 10:55
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#37
Mikor ezt elolvastam az eszem meg állt. Azt mondtam ilyen nincs, de még is van.
Még arra lennék kíváncsi, hogy a biztosítóknál hány ügyfél lehet aki nem is tud róla, hogy nagy értékű biztosítása van, aminek jó magas az üzletkötői jutaléka.
Ez csak egy gondolat.
Mikieger85 2015. 03. 11. 10:48
Előzmény: #32  elemes
#36
Igen, ez vár kb 100 ezer emberre. Konkrétan kirabolták őket. Vajon történik ennyi "kétkezi" lopás-rablás Mo.-gon egy év alatt?
elemes
elemes 2015. 03. 11. 10:48
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#35
elolvastam a cikket, de szerintem pont fordítva van, mint ahogy a címe írja.
Törölt felhasználó 2015. 03. 11. 10:46
#34
Fiktív ügyfél kapott 62 milliárdot a Buda-Cashtől

link

Hát, ha ez igaz, akkor így gyorsan összejön az a 100 milliárd.
elemes
elemes 2015. 03. 11. 10:44
Előzmény: #31  Mikieger85
#33
"a cégvilágban megszokott 1.5-2% körüli prémiumot adták az államkötvények felett."

nem, sokkal magasabb prémiumot ígértek, sőt, visszavásárlási garanciát. lényegében lekötetlen betétre ígértek meglepően magas reálhozamot.

"Megfogtam egy szúnyogot, nagyobb volt egy lónál...." ismered a dalocska záró sorát?
elemes
elemes 2015. 03. 11. 10:42
Előzmény: #30  stock33
#32
"kicsit fura, hogy egy bő két hete tartó botrány közepette valaki még nem érti a fiktív fogalmát."

Fura, de érthető, ez egy szabályos gyász-folyamat. A szakirodalom szerint kb öt fő fázisból áll:

1. A tagadás

Először el sem hisszük, hogy tényleg igaz. Sokkos állapotba. Derült égből villámcsapás. Hogyan lehetséges ez? Az egyik pillanatban még azt hittem... a következőben meg semmi?

2. A harag

Van aki percek alatt túljut az első szakaszon, másoknak napok, hetek is szükségesek. Szembesülnive a ténnyel úrrá lesz a düh, bosszúvágy. Téglával akarják bedobálni az iroda üvegét, öngyilkossággal fenyegetőznek, hibáztatnak mindenkit.

3. Alkudozás

Feltámad a remény, talán van még esély, talán van ingatlanvagyon, abból visszajöhet valami... És biztos megvan valahol a pénz, hiszen az nem tűnik el csak úgy... Annyira, hogy néhányan esetleg még fizetni(!) is hajlandóak szélhámos ügyvédeknek (ez persze újabb veszteség lesz, ami az 1. lépésig visszalökhet).

4. A depresszió

Az eredménytelen próbálkozások kudarca után jön a depresszió. Kilátástalanság, senkivel sem akar találkozni, beszélni, milyen hülye volt, hogy hihette el, nyalogatja a sebeit. Felidézi az álmait: mi mindent akart csinálni azzal a sok pénzzel, ezzel is növeli önnön fájdalmát.

Egy idő után már nem nyújt kielégülést az önsajnálat, így ez a fajta depresszió lecseng (megjegyzés: ha túl hosszú ideig fennmarad, klinikai depresszióvá válhat, amiből nehéz talpraállni - az olyan, mint a lélek rákja).

5. Az elfogadás

Az idő csak előrefelé folyik, az álmodozás is unalmas már. Kiborítjuk a hamutartót, szennyest berakjuk a mosógépbe. Nincs több hiú remény, ennek a zsének már lőttek. Újratervezés.
Mikieger85 2015. 03. 11. 10:30
Előzmény: #29  elemes
#31
"ha egy dolog túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor nem is igaz. "

Jó, azért nem arról volt szó, hogy 15-20%-os csodahozamokat fognak majd produkálni, hanem a cégvilágban megszokott 1.5-2% körüli prémiumot adták az államkötvények felett. A kamuzással (heló, BŰNCSELEKMÉNY, aminek a felügyeletnél ki kellett volna buknia!) meg a kockázati oldalt teljesen eltorzította. Rendben van, kockázatot vállaltam, hogy a párnacihánál (bankokról nem is beszélve) egy fél mm-rel többet fialjon a megtakarítás. Bebuktam. Akkor kérem vissza az ENGEDÉLYEZETT kötvényszám alapján járó maradványt - nem pedig a harmadát.
stock33
stock33 2015. 03. 11. 10:16
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#30
kicsit fura, hogy egy bő két hete tartó botrány közepette valaki még nem érti a fiktív fogalmát.

a kelernél van mondjuk 20e db kötvény. és mi van akkor, ha a kötvény értékesítés során nem 20e db-ot, hanem 70e db-ot "adtak el"????
az ott bizony 50e db FIKTÍV kötvény. nem létező. csak a kockás füzetben vezetik.

a questor brókerháza a keler felé azt jelenti le, hogy 20e db kötvényt tart nyilván, a kötvények tulajdonosai felé meg azt, amennyi a nevük alatt van (amiket összeadva 70e db jön ki). a questor kft-je (a kibocsájtó) természetesen a mérlegében a 20e db-ot fogja csak szerepeltetni.

ez a "szép" ebben a csalásban. a külső, felületes szemlélőknek úgy tűnik, hogy minden rendben van.

ki jöhetne rá a csalásra?
- belső ellenőrzés (ni más géza, több péz jött be, mint amennyit kibocsátottunk)
- könyvvizsgáló (elnézést bözsike, de összeadtam azt a két számot, és valami nem frankó)
- MNB (azta de szép festmény, majd jól mutat a hegedű mellett az új 3 milliárdos budai villában)
elemes
elemes 2015. 03. 11. 10:14
Előzmény: #28  Mikieger85
#29
"PSZÁF/MNB pecsét mögött tartsak a bűncselekménytől?!"

csupán gondolkdod kell. ha egy dolog túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor nem is igaz.

befektetés első törvénye: a hozam arányos a kockázattal.
Mikieger85 2015. 03. 11. 10:05
Előzmény: #26  zintan
#28
Gyakorlatilag bűnözőket szabadítottak a befektetőkre. A durva dolog, hogy a 90-es években csomó hasonló eset volt, illetve volt a 2000-es évek elején az ingatlanszövetkezetes piramisjáték - mégsem tanultak belőle a HATÓSÁGOK és a nevüket adták a további lenyúlósdihoz. (Mégis, minek hívjam azt, amikor az MNB működési engedélyt ad egy brókercégnek, a NAV elfogadja a mérleget, stb stb)

Persze, legyen óvatos az ügyfél - de komolyan, PSZÁF/MNB pecsét mögött tartsak a bűncselekménytől?!
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2015. 03. 11. 10:02
Előzmény: #26  zintan
#27
nem vagy tisztában a politikai logikával

ő lesz a hős, mert nála kibuktak ezek a régi komcsi trükkök
zintan
zintan 2015. 03. 11. 09:55
Előzmény: #25  Mikieger85
#26
Ez a sorozatos brókerbotrány egy ellenőrzési rendszerhiba következménye az mnb részéről, s ezért kancsalpöcs eltolcsinak azonnal el kellene takarodnia a hazai gazdasági közéletből.
Mikieger85 2015. 03. 11. 09:48
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#25
Pontosan. Nekem is komoly megtakarításom ragadt be náluk. Nem tudom elhinni, hogy a hatóságok szeme előtt, "fényes nappal nyílt utcán" ilyen óriási hamis kötvénypakkot el tudnak sózni és senki rájuk nem szól. Ha ukrajnából valaki 2 literrel több benzint hoz haza, akkor a NAV azonnal rászáll, de egy 100 milliárdos megacsalást simán meg lehet úszni.

A Quaestor ezeket a kötvényeket BEVÁS meg OBÁ-s prospektusokban mutogatta - mivel nem a vietnámi piacon ittapirosholapiros játékra számít az ember, hanem egy PSZÁF majd MNB ellenőrzés alatt álló cégbe fektet, ezért ki fogna gyanút/járna utána független helyen?

A kockázatról pedig: oké, a vállalati kötvényeknek van kockázata, rendben. Ez a kibocsátási összeg és a likvidálható érték különbözete. Kérdés: honnan a csudából számítson az ember arra, hogy a (mint fentebb leírtam több hatóság által ellenőrzött) brókercég 3x-osan felhígítja a kötvények számát, így az ember csőd esetén az elvárt összeg harmadára számíthat csak!?!?!
elemes
elemes 2015. 03. 11. 09:39
Előzmény: #21  filter
#24
ez tévedés.

tudod, az élet a legjobb iskola, csak magas a tandíj.
Törölt felhasználó 2015. 03. 11. 09:33
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#23
Igaz. Ez nem fiktív, meg nem befektetői kockázat- az ott folyó tevékenység -megtévesztés, csalás vagyis Btk. kategória. 327.

Az ügyfél lehet hülye a befektetői minőségében, ahogy a bróker is - de nem lehet csaló se megtévesztő. Ha igen- akkor karperec (és vagyonzár.)
bigyula 2015. 03. 11. 09:31
Előzmény: #21  filter
#22
Nem! hozam=kockázat! nagy hozam=nagy kockázat!
filter 2015. 03. 11. 09:22
Előzmény: #19  elemes
#21
garancia=kockázat

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek