Topiknyitó: Portfolio 2009. 01. 06. 08:30

A feketegazdaságnak kell a sok készpénz?  

Ugrás a cikkhez
Nemzetközi viszonylatban magasnak számít a magyar gazdaság készpénzigénye, amely az elmúlt két évben megfigyelt, a gazdaság fundamentumaival nem magyarázható készpénzkereslet-bővülés mellett alakult ki. Az Odorán Rita és Sisak Balázs jegybanki szakértők által írt és a Magyar Nemzeti Bank Szemle című decemberi kiadványában megjelent cikkben két tényezőt azonosítottak a szerzők, amelyek ebben szerepet játszhattak. A két szakértő a mai napon a Portfolio.hu hasábjain indított fórumban válaszolnak az Olvasók által feltett kérdésekre. Kérdezzen Ön is!

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=108071
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
matgab 2009. 01. 06. 18:34
Előzmény: #119  tokos.
#120
marhaság ez a 250 ezres kp vásárlási limit és nem is életszerű.
Alakítók egy kis Bt.-t.
Elmegyek a Tescoba és megveszem az egész árukészletét átutalásra.
Vagy kiadja és akkor beszívja mert csődbe viszem a céget, vagy ha azt mondják, hogy nem vihetem el kp csak kp-ra, akkor feljelentem a GVH-nál, fogyasztóvédelemnél, vagy akárkinél, hogy engem miért nem lát el áruval, mikor mindenki mást ellát. És mivel a Tescoban nélkülözhetetlen áruk vannak, ezért erőfölényével visszaél.
Ezek után elmegyek az Auchanba és a Metroba is, és ha egyik sem adja ki nekem az egész árukészletét, akkor meg kartell miatt is beperelhetném őket.

De most komolyan melyik tőkehiányos cég engedheti meg magának azt , hogy megkockáztassa ebben a válságos időszakban, hogy:
1) emiatt essen el árbevételtől?
2) kiadja úgy az árut, hogy nincs semmi garanciája arra, hogy kifizetik?

Valamint belekényszerítjük a kisvállalkozókat abba, hogy ők is hitelezzék a multikat, akik majd vagy kifizetik őket, vagy nem...Vagy csak 60 nappal később, ugye.
Nem megszüntetni akarta a kedves kormány a körbetartozásokat? Ehelyett növeljük?
Meg vannak itt valakik őrülve?
Vagy enniyre balekok, hogy nem látják?
Örüljenek, hogy van egyáltalán fekete gazdaság, mert az tartja a pofánkat a víz felett...

Azon kéne elgondolkodni, hogy iért menekülnek bele a vállalkozók a feketegazdaságba?
Talán azért mert ilyen perverzek? szeretnek félelemben állandó terror alatt élni? Erdeendően bűnözők?
Vagy végső kétségbeesésükben az állami adminisztrációs terheket és megfizethetetlen adóterheket akarják elkerülni?
Mert ugye a nagy multik óriási támogatásokat és adókedvezményeket kapnak, meg a bankszektor (ld pl ez a törvény is-bár ez nekik csak körömpiszoknyi bevétel), de a magyar KKV mit kap ? Lóf.szt a s.ggébe!

Tiszta kretén az összes szakember? Nem hiszem, csak a vezetőink nemzetellenesek, korruptak, velejéig romlott bűnözők, még csak nem is kommunisták, hanem egy gerinctelen söpredék...

Hát ez a véleményem, meg az, hogy ezt a jogszabályt egy fél éven belül úgyis visszavonják, mert nem életszagú. Iroda-bürokrata aktakukacok készítették, olyanok akik csak az állami csecset szopják és csúcs vállalkozóknak képzelik magukat...
tokos. 2009. 01. 06. 17:48
Előzmény: #111  Törölt felhasználó
#119
Lehet, de ha árakat emel, nem csak a kártyás árakat emeli, hanem a készpénzes árakat is, vagyis neked továbbra is egykutya, hogy az adott kereskedőnél melyikkel fizetsz, és így továbbra is a kereskedő nyeli le a költséget.

Persze, ha két kereskedőt nézünk, az egyiknél lehet fizetni kártyával, a másiknál nem, akkor elvileg a nem kártyás versenyképesebb áron tudná adni a portékáit, és ezzel némi versenyelőnyt szerezne, bár ezt sajna nemigen tapasztalom.
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 16:27
Előzmény: #116  Törölt felhasználó
#118
Egy vigaszunk azért van, az USA-ban és a világon éppen most vagdalja vissza a piac a bankok, hitelkártya társaságok piaci részesedését. Ugyan az állam a banklobbi befolyásától fűtve még próbál bankmentő csomagokkal védekezni ez ellen, de kötve hiszem, hogy ez sikerrel járhat.

Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 16:26
Előzmény: #99  Törölt felhasználó
#117
link

az on-line-t nézd.
Ha eléri az állományod a 3 milliót, akkor az 500-as szlavezetési díj sincs.
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 16:25
Előzmény: #113  Törölt felhasználó
#116
Én azt sem értem, hogy az alacsonyabb készpénzállomány hogyan csökkentené a fekete gazdaságot. Aki akar, az készpénzhez jut így is, úgy is.
A tanulmányban egyetlen utalást sem találtam erre vonatkozólag.

Ez az egész fekete gazdaságra való hivatkozás szerintem csak a bankrendszer lobbija, nyomni szeretnék a bankkártya minél jobban való elterjedését.
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 16:22
Előzmény: #102  togyozo
#115
Togyozo!

Természetesen a kereskedő állja, Watson hozzászólására írtam a 2% alatti jutalékot:
"Alapvető probléma hogy 3-4%-os jutalékot nem lehet kifizetni olyan kereskedelmi forgalomban ahol 2-10%-os marzzsal dolgoznak. A bank gyakorlatilag profit részesedést vár el és nem pedig egy szolgáltatási díjat.
Az MNB nem kezdeményezhet egy tisztességes állami árszabályozást az ügyben?
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 16:15
Előzmény: #113  Törölt felhasználó
#114
Ezt elég sokan nem értjük.
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 15:58
Előzmény: #112  Törölt felhasználó
#113
Semmiben. :)
Amúgy azt nem szoktam érteni, hogy miért nincs egy "1.8%, de maximum 20 fitying" limit az egyedi tranzakciós díjon, mikor a banknak kb ugyanaz a költsége 1000 és 10000 forintnál is. (Másik bitet billent át.)
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 15:44
Előzmény: #110  Törölt felhasználó
#112
"8-12% az átlaghaszonkulcsunk,ötödét hatodát a bank viszi el,ez mocskosabb mint a középkorban a tized.Egyébként most mondtam fel elsejétől"

Helyes.
Miben tévedek?
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 15:43
Előzmény: #109  tokos.
#111
Frászt ingyenes!
Ha nem kártyával fizetsz, akkor nagy kő esik le a kereskedő szivéről, mert magasabb lesz a profitja. Ha viszont arra akar felkészülni, hogy mindenki kártyával fizet, akkor a profit szintentartásához (illetve a profit egy arányos részének bankok felé juttatásához) sajnos árakat kell emelnie.
Hasonló a helyzet mint a reklámoknál.
Látszólag nem mi fizetjük.
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 15:34
#110
Részvényforgató tévedsz

nekem a villamossági boltomban 1.8% ot von le a bank tőlem plussz a terminál havi diját is én fizetem. 8-12% az átlaghaszonkulcsunk,ötödét hatodát a bank viszi el,ez mocskosabb mint a középkorban a tized.Egyébként most mondtam fel elsejétől
tokos. 2009. 01. 06. 15:32
Előzmény: #107  Törölt felhasználó
#109
Ez nem teljesen igaz, mert ha cash-ben fizetsz, akkor is ugyanannyiba kerül, mintha készpénzben, vagyis a kártyás fizetés a te szempontodból ingyenes.
tokos. 2009. 01. 06. 15:27
Előzmény: #106  Törölt felhasználó
#108
Ez biztos így van.

Nekem amúgy a leginkább bevált takarékoskosási fogásom ez a tetü bolsevik kormány, régen volt már az, amikor megtetszett valami aztán anélkül, hogy megnéztem volna az árát megvettem, manapság a legtöbb esetben csak azt veszem meg, amire feltétlenül szükségem van, és azt is lehetőleg ott, ahol olcsóbb. És akkor, amikor azért veszel meg valamit, mert úgyis szükséged van rá, tök mindegy, hogy mivel fizeted.

A vegyünk magyart dologban teljesen igazad van, de másrészről hülye azért nem vagyok, nem fogok dupla árat fizetni egy szarabb cuccért, csak azért mert magyar.

Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 15:25
Előzmény: #102  togyozo
#107
"Ezt a díjat ugyanis a kereskedő állja."

Tehát a vevő.
A kereskedő nem áll semmit.
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 15:12
Előzmény: #104  tokos.
#106
Bebizonyított tény, hogy ha kártyával fizetsz (mindegy hogy bank vagy hitelkártya), akkor az átlagember többet költ. Mert nem "érzed" azt a pénzt amit kiadsz, ugyis van fedezet, majd megy hitelből, stb. De amikor látod, hogy huss, a pénztárcádból eltünt egy 20.000es, az más. Nekünk ez egy jól bevált takarékossági fogásunk.

Multihoz ahol pontokat (meg puszit a fenekünkre) adnak meg nem járok, csak ha muszáj. Csak magyar boltban vásárolok, ha megoldható akkor csak magyar terméket.

Ezzel sokkal többet lehetne segíteni a magyar gazdaságnak, mint a "fizessen mindenki bankkártyával, utalással" dologgal.

De amíg az átlag 5 hűségpontért angol/német boltban vásárol szlovák/kínai/ román terméket, és osztrák bankkártyájával fizet, na addig nem lesz itt semmi!

Talán ezen kéne elgondolkodni! Ha már TÉNYLEG az a cél, hogy a magyar gazdaságon segítsünk!
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 15:04
Előzmény: #103  Törölt felhasználó
#105
ezt mondom én is! nekem sincs havi 50-100 e-em csak úgy a bankra, merthogy úr vagyok! még mit nem!
tokos. 2009. 01. 06. 15:02
Előzmény: #103  Törölt felhasználó
#104
Nem mindegy mellik bankba mész.

Egyik olcsóbb, másik drágább.

És, mint írtam, vannak hitelkártyák, amik a használatukkal hozzák a pénzt.

Havonta elköltök minimum 150 rugót, ebből visszajön legalább 2500-3000 Ft.

Én meg inkább ezt költöm el...
Törölt felhasználó 2009. 01. 06. 14:54
Előzmény: #101  tokos.
#103
Rég nincs már bankkártya a családban, és nem azért, mert bármelyikünknek fekete jövedelme lenne.

Nekünk átlagosan olyan 1500-2000 Ft körül volt a bankköltségünk havonta számlánként.

Négyen vagyunk a családban, mind a négyen dolgozunk, tehát a családnak a bankköltsége 6000-7000 Ft körül alakult havonta.

Szorozd fel a 12 hónapra! 6000X 12 = 72.000 Ft, a SEMMIre! Még mit nem! Azt az éves 70.000 Ft-ot magunkra költjük, köszönjük szépen! Semmi szükségünk a bankkártyára, és nem esik le a gyűrű a kezünkről, ha 1 hónapban 2szer be kell mennünk a postára feladni a csekkeket. Viszont legalább kézben tartjuk a pénzügyeinket, és senki nem tudja jogtalanul megterhelni a pénzünket.

Nekünk ez ÍGY jó!
togyozo 2009. 01. 06. 14:46
Előzmény: #98  Törölt felhasználó
#102
Ezt őszintén szólva nem teljesen értem:

"Valaki említette a 3-4%-os díjakat a kártyás elfogadóhelyeknél, ezek ma 2% alattról indulnak.(1,9% egy 2 fős boltban is) "

Ezt a díjat ugyanis a kereskedő állja. Ezért is jöttek létre a cash and carry üzletek.
tokos. 2009. 01. 06. 14:46
Előzmény: #97  Törölt felhasználó
#101
A pénzkivét 200 Ft alkalmanként de az első 2 ingyen van.

Aztán van még folyószámla vezetési díj, ez 99 Ft havonta.

A csekkeket cashben fizetem.

És ami van még, az átutalások, amit erre-arra utalgatok általában interneten keresztül, ennek darabja kb 50 Ft, havonta van általában 3-4.

Szerintem összesen nincs egy ezres.

A legtöbbször a Cora-s hitelkártyámat használom, ezen jóváírják a vásárálások 1%-át, illetve a Corás- vásárlások 3%-t, ezt is figyelembe véve alighanem pluszban vagyok.

Amúgy összesen három kártyám van, az egyik általában bejön, de volt, hogy nem.
Olyankor veszek ki pénzt egy automatából. De azért ez nagyon ritka, az évi egy-két alkalom miatt kár lenne mindig pénzkötegekkel járni. Ráadásul az első két ingyenes pénzkivét is pénzbe kerül, oda kell menni az automatához, amivel fogy a benzin, megy az idő.

Persze, ha én is cash-ben feketén szerezném a betevőt, biztosan másképp tennék, már csak azért is, mert eszem ágában sem lenne a bankba menni, sorbaállni, hogy betehessem, és, hogy aztán kivehessem...

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek