Topiknyitó: Törölt felhasználó 2003. 02. 23. 12:07

Rába és a láma  

Vasárnapi ebéd előtt a korcsmában.
Egy tisztességes spekuláns mivel is kezdi vasárnapi programját?
Míg élete párja a vasárnapi ebédet kotyvasztja, menekülésre adja fejét.
A boszorkány üstben rotyogó, ebédnek nevezett főzet felajzó illata elöl, kénytelen a közeli intézmény, barackpálinka és a savanyú sör illatával átitatott intézménybe menekülni.
Felüdítő érzés a boszorkánykonyha légköre (Ne egyél bele, mert pofán váglak…..!!! Mondtam már cigivel kifelé…..!!! Lehet, hogy anyád úgy csinálja de…….!!!) után a hím egyedektől enyhén izzadságszagú helyiség zsivaja.
Mivel a társasába láma későn érkezvén, a jelenléti ív aláírását követően beáll a söntéspunt előtt kígyózó két ember mögé és Béla harsány kiáltásának eleget téve, előveszi pénztárcáját.
Megért ő mosollyal figyeli Ica (Ő a csapos) dekoltázsát, himbálózó kebleit és zsonglőröket meghazudtoló kacsóját.
Fantasztik us, ahogy az üvegre szerelt fém mütyürrel önti a mérőpohárba a sárgán csillogó párlatot.
Kimérve a mennyiséget egy ügyes mozdulattal, még profi brókert is meghazudtoló póker arccal (fapofával), felét a vendég poharába önti, míg másik felét a kocsma nyereség alapjában hagyja.
Lámát a révedezésből, Ica (Ő a csapos) turbékoló hangja zavarja meg.
-Mi és mennyi pancserkám?
Láma az erotikus hangnemtől zavarba esve, tévesen értelmezi a kérdést, a hatalmas keblekre szegezi tekintettét, majd elrévedezve válaszol.
-RÁBÁt és sokat!!
Ica (Ő a csapos) hatalmas kék szemeit tágra nyitja és őszinte áhítattal bele ordít lámánk képébe.
-Mi van!!??
Majd rövid, rokoni és egyéb anatómiai színfoltokkal tarkított szópárbajt követően, tisztázódik a rendelés tárgya, és végre láma megindulhat a baracknak nevezett gyümölcs párlatával megpakolt tálcával (ÁNTSZ által előirt rozsdamentes) tőzsdei spekulációkban megedződőt társasága felé.
Béla falkavezérhez híven, maga elé húzza a tálcát és egy feles lehörpintését követően, felvállalja az előkóstoló szerepét, majd a leosztás felelősségteljes feladatát.
Lámában a (egy nekem, egy neked, majd ismét egy nekem) teátrális leosztás, némi gyanakvást kelt a testvéries megosztás elvében, de hát egy jó barátban és a brókerében csak megbízik az ember.
B.Béla a benyelt maligánfok a megspórolt fizetőeszköz okozta jóérzés jeléül, egy nagyot csettintett nyelvével, miközben Jenö (Barátai közt Nyuszika) cigarettájából egy szálat lenyúlt.
Miközben a füstszűrőt akkurátusan letörte, elgondolkodva az asztalon üresen lévő „feles” poharakat számolta.
A meztelen cigarettát szája szélébe rakva, láma felé fordult, miközben a mozdulatban benne volt TŰZET!! , feltette szokásos kérdését.
-Na mit vettél??
Láma csodálattal teli félelemmel figyelte Bélát.
A várható szemrehányástól, halkan, suttogva válaszolt.
-Rábát.
N éma csend lett a műintézményben.
Csak egy eltévedt tekegolyóként ide-oda pattogó vendég a mosdó ajtót elfelejtvén kinyitni zavarta meg a csendet.
De az ajtó mellet erre az esetekre rendszeresítet székre leülve ö is elcsendesedett.
Béla elgondolkodva szögezte tekintetét a tálcán szaporodási céllal ügyködő, két légyre, majd egy határozott mozdulattal megzavarva ténykedésüket.
Csend esen megszólalt.
Helyes.
A higgadt helyeslés, a társaságban nyomasztóan uralkodó félelmet, karmesteri pálca intését felelevenítően elhessegette és újra helyreállt a békés zsibongás.
Egy darabig még egyesek szemén látszott a bizonytalanság és óvatosan sandítottak Béla felé.
De lassan mindenki meggyőződött arról, hogy Béla elméje nem háborodott meg és a helyeslése az egy szokványostól eltérő de őszinte.
Rövidesen mindenkiben tudatosodott, és lassan pletykaként terjengeni kezdett hogy az aktuális napi csoda, miszerint Béla igazat adott el ült.
Már csak azért is, mert a „minden csoda három napig tart” Ica (Ő a csapos) által vezette intézményben csak három perc.
Ezt követően már semmi érdemleges nem történt.
Mivel kakukkos órát meghazudtoló pontossággal megjelent Matildka, Jenö (Nyuszika) felesége és házi fodrászuk kreatívságát a fején hordozva jelezte, hogy cselédként foglalkoztatott anyósa elkészült az ebéddel.
Miáltal az ékes társaságot feloszlatja.
Egyesek szerint Matildka híd és egyéb blokádokban hatékony szerepet vállalhatna a rendfenntartó erők költséges bevetése helyett, de ennek hangzatosabb jelét nem merték adni.
Így hát a Rába befektetés bővebb kitárgyalása Bélával, vélhetően a következő szabadfoglalkozásra tolódik.
Béla engedvén az erőszaknak kihörpintette a maradék maligánokat az asztalon lévő poharakból és belegyező bólintással fel állt és hallgatólagos beleegyezését adta a társaság távozásához.
lama
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2009. 11. 17. 09:58
Előzmény: #27856  pancserlama.
#27860
Engem leginkább az érdekelne, hogy hova lett az a 10 mrd forint nyereség a hedge-eken? Ugye Q1-ben volt -10 mrd volt a veszteség rajtuk, ezt szépen elkönyvelték, aztán a Q2-es szintén 10 mrd körüli nyereséget már nem könyvelték el. Akkor az mikor fog megjelenni az eredményekben? Elég fura, hogy a realizált hedge-eket ezután a nyitó árfolyamhoz képest könyvelik, nem az utolsó könyv szerinti értékhez viszonyítva, ez borzalmas torzulásokhoz vezet. Nyitott a Rába mondjuk 230 Ft-on egy Huf shortot, ezért 70Ft veszteséget elkönyvelt rajta Q1-ben, majd most lezárta 270-en, így újabb 40-et könyvel el (270-230). Ez hülyeség, mert így a könyvben 110 Ft veszteség jelenik meg, míg valójában 40 Ft a valódi veszteség. Mikor fog az a 70 Ft visszakerülni az eredménybe, és hogyan? Elég agyatlan dolog a számvitel, ha ilyen dolgokat lehetővé tesz...
pancserlama.
pancserlama. 2009. 11. 17. 09:57
Előzmény: #27858  Törölt felhasználó
#27859
Egyszerű a Rába is!
Nem tudom mi a bonyolult benne?!
Törölt felhasználó 2009. 11. 17. 09:48
Előzmény: #27853  tigus7313
#27858
Tigus,

a Gsparknál nyilván sokkal egyszerűbben érthető, hogy mi történik, ezért nem a hitelállományból kellett kiindulni. A rábánál azért tettem ezt, mert más módon nem tudtam megközelíteni, hogy mennyi pénzt termel, és máig sem értem. Vajon a beruházásokból mennyi az ami mindig ismétlődik? Mert akkor az nem pénztermelés, stb. Szóval a Rába esetében szerintem nagyon bonyolult a kép, én sokszor mondtam, hogy nem is értem.
Szintén egy egyszerűsítéssel, a rába egy jól menedzselt, de nagyon eladósodott "commodity" cég szerintem. Nyilván jó környezetben ezek nagyon sokat tudnak menni. Mi kell ahhoz, hogy a Rábának jó legyen? Középgyenge forint, erős világgazdaság. Meglesz? lehet.

Egyébként szerintem a Rábában egy püi vagy szakmai befektető nagymértékű tőkeemelést fog megvalósítani - részben kihígítva a töbieket - a következő 2 évben. Ez az egyetlen esélye a cégnek hogy ekkora hiteltömeggel életben maradhasson és fejlődhessen szerintem. ha nem ez lesz akkor marad a pangás
Törölt felhasználó 2009. 11. 17. 09:21
Előzmény: #27856  pancserlama.
#27857
földet rá
pancserlama.
pancserlama. 2009. 11. 17. 09:19
Előzmény: #27855  pancserlama.
#27856
Előbbihez.
Remegőket felcsipegeti a korcsma……..
És utána indulhatunk.
Q4 re vannak tippek?
pancserlama.
pancserlama. 2009. 11. 17. 09:17
Előzmény: #27853  tigus7313
#27855
Korcsma is ezért veszi!
Tökéletes előre látásról tettél tanúbizonyságot tigus.
Visszavonásig tiéd a keresztekkel díszített nagy láma@r.

Béla
Törölt felhasználó 2009. 11. 17. 09:13
Előzmény: #27852  pancserlama.
#27854
bocs, remélem fölfelé megyünk
:D
tigus7313 2009. 11. 17. 09:12
Előzmény: #27768  Törölt felhasználó
#27853
Topk,

először is gratulálok az Egishez.

a GSParknál viszont már más metodikát alkalmaztál, mert ha azt tetted volna, amit a Rábára ráhúztál (hitelváltozásból következtetés a pénztermelő képességre), messze elkerülted volna, mert folyamatosan évről-évre nőtt a hitelállomány:))

szóval, nehéz kérdésedre (mennyi pénzt termelt a Rába) fejből azt tudom mondani, hogy beruházásban van.
évi 3 mrd-ot ruházott be a cég, ebből 1/3 szinentartó beruházás, 2/3 azonban új gép, vagy korszerűsítés.
Tehát a négy év alatt 8 mrd értékű eszközt hozott létre, ezért nem változott a hitelállomány.

Egyébként a hitelállomány nem kerülendő (a mérték a kérdés), mert ha a cég jobb hozamot tud elérni, mint a hitel kamata, szinte kötelező hitellel müködni (igen, a mérték fontos és a Rábánál túlzott lehet)

szóval átlagban 3-3,5 mrd-ot termelt a Rába az utolsó négy évben, a szinten tartó beruházások levonása után termelt 2-2,5 mrd-ot, azaz 150 Ft-ot termel részvényenként, az ingatlanállomány (mérlegben megnem jelenő) értéke 500-600 Ft/részvény.

2006-ban én ezt láttam a Rábában, az utolsó két év persze elfojtotta a kibontakozását.
Azonban, ha normalizálódik a piac, hosszú távon 5 mrd EBIDTA/év termelés simán elérhető.
a tőzsdén általában a jövőt árazzák, persze abban egyetértünk, nem egyszerűen érthető a cég, és rendesen kitett a külső körülméyneknek.
pancserlama.
pancserlama. 2009. 11. 17. 09:10
Előzmény: #27851  Törölt felhasználó
#27852
addig?:))
Törölt felhasználó 2009. 11. 17. 09:04
Előzmény: #27850  Törölt felhasználó
#27851
mármint remélem nem megyünk addig le
Törölt felhasználó 2009. 11. 17. 09:04
Előzmény: #27849  pancserlama.
#27850
ez most kérdés?:D remélem nem
pancserlama.
pancserlama. 2009. 11. 17. 09:03
Előzmény: #27848  pancserlama.
#27849
Irány a 620 as?!
pancserlama.
pancserlama. 2009. 11. 17. 09:02
Előzmény: #27846  Törölt felhasználó
#27848
Legjobb ajánlatok : 09:01:37
Vétel Mennyiség Eladás Mennyiség
694 350 695 100
693 150 700 110
692 145 702 125
691 300 703 800
690 1305 705 1000

pancserlama.
pancserlama. 2009. 11. 17. 09:01
Előzmény: #27845  pancserlama.
#27847
link

Ez korrekt
Igaz kicsit optimista.
Törölt felhasználó 2009. 11. 17. 09:00
Előzmény: #27845  pancserlama.
#27846
egy realt pls
köszönöm
pancserlama.
pancserlama. 2009. 11. 17. 08:53
Előzmény: #27841  pancserlama.
#27845
"......A harmadik negyedévben újra 2.65 milliárd forintos nem realizált nyeresége lett a cégnek ezeken a pozíciókon, így ha a számviteli politika nem változott volna, akkor az adózás előtti eredmény most nem 1.4 milliárd veszteség, hanem 1.2 milliárd forintos nyereség lenne. ...."
higins79 2009. 11. 17. 08:49
Előzmény: #27841  pancserlama.
#27844
majd kiderül mennyire adják:)de szerintem aki rábát vett az nem adja mert hosszú távon jó befektetés...
ez meg a Danubius amihez soha nem nyulok ..van h napizok benne de el van rakva egy másik számlámra jó helyen vitrinben:)
higins79 2009. 11. 17. 08:47
Előzmény: #27842  Törölt felhasználó
#27843
nagy speki papír:) nagyon...
még nagyon nem ismerem de érdemi termelés ott nem folyik:) kérdezd exet ő bemondja a rilt:)...igaz néha túlreagálja dolgokat de ért hozzá..
de befektetésnek nem merném megvenni...ha spekizik akkor én is rá cupanok ..de csak híre:)
Törölt felhasználó 2009. 11. 17. 08:44
Előzmény: #27840  higins79
#27842
Szia Higi Geniről mi a vélemény?
pancserlama.
pancserlama. 2009. 11. 17. 08:43
Előzmény: #27840  higins79
#27841
De ezt tudtuk eddig is, nem?
A most akkor melyik a „hibás” ?
A piac, mert alulértékeli vagy az eszközérték?! ))

Topik gazda

pancserlama
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek