Topiknyitó: Törölt felhasználó 2008. 05. 08. 07:16

A pszichiátria és ami mögötte van  

Nézzük mióta létezik ez a "tudomány", mirõl is szól, miket állít és tagad, milyen diagnózisokat állít fel, milyen terápiákat javasol és milyen érdekcsoportok mûködtethetik és milyen céllal? Nézzük, a pszichiátria történetét napjainkig, és lássuk miként fonódik össze a világ egyik legnagyobb (ha nem a legnagyobb) üzletével , a gyógyszerbiznisszel.Felkérem Tõzsdenyúl barátomat , cáfoljon meg minden alkalommal, amikor csak teheti , ha van ideje és kedve figyelni miféle "képtelenségeket" állítok.Ha tárgyi tévedést írok, azonnal szóljon, és javítson kis. Egyszerûen a lényeg : azonnal cáfolja meg minden állításomat, ha hamis.



A pszichiátria ,- mint az "orvostudomány" egyik ága - kialakulása :



Bethlehem Royal Hospital,London, XVIII. század. Ez volt a világ elsõ pszichiátriai intézete. Ide nemes egyszerûséggel az õrültnek tartott embereket szépen bezárták. Falakhoz láncolt, ketrecekbe zárt embereket lehett a külsõ közönségnek megbámulni belépõjegyekért. Ezeket ugyanis menet közben árulták a jónépnek.



Dr. William Battie Királyi Orvosi Egyetem elnöke at állította, hogy intézetei meg tudják gyógyítani a mentális betegeket. Intézetei korbácsolások, kínzások , egyéb ehhez hasonló terpáiák színhelye volt. Közben véletlenül ebbõl kõgazdag lett , így aztán mások is vérszemet kaptak. Usában is és Angliában is gombamód elkezdtek szaporodni ezek az "elmegyógyintézetek", melyekben hasonló "kezelés" alá vették az "õrülteket". Ily módon elkülönítették õket a mentálisan egészséges emberektõl.



A XIX századra az elmegyógyintézeti ipar a csúcsra került, az állam az adófizetõk pénzébõl szépen elfinanszírozta ezeket az intézményeket. Vezetõi egyre gazdagabbak lettek. Adódott egy probléma. Nem sikerült gyógyulást produkálni, muszáj lett egy "tudományos" magyarázattal kirukkolni.



Az elsõ érdemi pszihciátriai állítás a következõ volt : minden egyes mentális betegség biológiai eredetre vezethetõ vissza.

A betegeket kezelhetõbbekké kívánták tenni, eljárásaikat ezért "kezelésnek" kezdték hívni.



Ezek a kezelések lényegében kínzások voltak : fulladáshoz közeli állapot elõidézése, egy koporsószerûségbe helyzett pácienst a vízbe engedtek egy idõre,lepedõbe csavarták és hideg vízbe mártották... Nem ragozom tovább. Dokumentumok igazolják, hogy az elhalálozási arány milyen magas volt ezekben az intézményekben.



És elkezdték orvosi kifejezésekbe csomagolni eljárásaikat. Tudományos köntöst borítottak mûködésükre.



Erre tette fel a koronát Dr. Benjamin Rush,( a Függetlenségi Háború leghírhedtebb orvosa)

a Pennsylvania Egyetemen, aki a mentális betegségek biológiai elméletét "kidolgozta."

Egy nagyon egyszerût állított hirtelen : az õrültséget a fejben lévõ túl sok vér okozza. A gyógymód magától értedõdik : minden lehetséges eszközzel a vért el kell távolítani a fejbõl.Érvágás, lekötözés, hidegvíz, ijesztegetés....de elsõsorban érvágás...

ennek volt õ a nagymestere. Feltalálta a "lenyugtatót", egy villamosszékhez hasonló szerkezebe kötözték a beteget, majd hideg vizet juttatak a fejére órákon át.1812-ben egy tankönyvet írt Rush : ebben ezen módszereit részletesen leírta. Ez a könyv 70 éven át 1880-as évekig a pszichiátria "alapmûve" lett.

1965-ben Rush felkerült az American Psychiatric Association pecsétjére, mint a pszichiátria alapító atyja. Ma is akként tisztelik.



Az 1860-as 1870-es évekre az ígért gyógyulások elmaradása erõsen feltûnt és a pénzforrások elapadásával fenyegetett.



Új "orvosi " kezelések születtek a XIX századra. Dr. Henry Cotton pld. csonkolni kezdte pácienseit. Ezt nem részletezem, mert tömény horror. Azt állította, ez nagy áttörés a mentális betegségek kezelésében. A páciens mivel a nyálával lenyelt valamilyen baktériumot, meg kell szabadítani a testrészeitõl (belsõ is..). Borzasztó.De nem kommentálom. A társadalmi tiltakozás miatt ezen módszerek helyett újakat találtak fel.

A XX. századra a pszichiátria valójában és teljes nagyságában felvirágzott. Az eugenika , mint egy új tudomány, megoldotta a kitörést.



(folytatom ha lesz idõm innen tovább)



Ui : tudom, az összes Xanax hívõ, és (kíváncsi vagyok még kik...?), ide járnak majd aktívan anyázni. Állok elébe.



--Óvakodj a központi idegrendszerre ható nyugtatóktól, stresszcsökkentõktõl..és a társaiktól , ne szedj gyógyszert ha csak megteheted....higgy nekem--
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2008. 05. 13. 17:43
Előzmény: #131  Törölt felhasználó
#140
drpsimon: nem egyáltalán nem vagyok szakmabeli. Abszolút alkalmatlan vagyok erre a szakmára. Mármint az egészségügyre.
Törölt felhasználó 2008. 05. 13. 17:35
Előzmény: #54  Törölt felhasználó
#139
DLPH!
Az általad leirtak alapján a következő logikus lépés:
tudatmódositó szerek az alapvető élelmiszerekbe, ahogy pl a sót jódozzák. Vagy üldözési mániám van?
Törölt felhasználó 2008. 05. 13. 10:47
Előzmény: #137  exmnbs1
#138
a pszichiátria id csak oda fejlődött, ahová minden mesterség. Akinél kalapács van, mindent szögnek néz, a rendőr mindenütt bűnözőt lát, az ügyvéd pert, a dilidoki "bolondot". Benedek tanár úrnak volt egy nagyon jó könyve, az Aranyketrec, sok "nagy emberről" írta le olvasmányos formában, hogy mind dilis volt És hát tévedett-e, elnézve mai "nagyjaink" ténykedését?
Egyébként szerintem is (majdnem) mindenki bolond, magamat is beleéírtve. (miazhogy, nagyonis :)
exmnbs1 2008. 05. 13. 10:35
Előzmény: #129  Törölt felhasználó
#137
Ismerős védőnő észlelte, hogy gyerekével probléma van, Megpróbált utána járni, a lánya baját nem derítették ki, de őt lelet nélkül kitiltották az egyik gyerekkórházból majd pszichiáter gyerekágyi depressziót diagnosztizált nála. A gyógyszertóől tovább nem szoptathatott, gyerekeit a tompultságtól nem tudta ellátni megfelelően és ekkor a nagyobbik 3 éves lánya leejtette a kicsit. Másik kórházba kereültek és ott végre kiderült, hogy a kicsi refluxbeteg ő pedig abbahagyta a gyógyszerszedést. és végleg elhagyta a védőnői hivatását.

Törölt felhasználó 2008. 05. 13. 10:20
Előzmény: #135  Törölt felhasználó
#136
Így már lehetne egyéni vállalkozóként, alkalmazottak nélkül kórházat üzemeltetni. Ezekben a "reformokkal" vészterhes időkben ez lehetne a magyar egészségügy megmentésének módja, az egykor kínai népi kohók mintájára.

Csak nehogy úgy járjunk, mint a maszek traffipax néhány évvel ezelőtt felvetett ötletével - a valóság minden képzeletünkre rácáfol...

psimon
Törölt felhasználó 2008. 05. 13. 10:15
Előzmény: #134  exmnbs1
#135
:)
exmnbs1 2008. 05. 13. 09:46
Előzmény: #133  Törölt felhasználó
#134
patológus sem ártana)))
Törölt felhasználó 2008. 05. 13. 09:13
Előzmény: #130  Törölt felhasználó
#133
castorp
még egy sebészi szakvizsgát is le kellene tennie és akkor igazi one-man-bandként funkcionálhatna...
Törölt felhasználó 2008. 05. 13. 09:11
Előzmény: #130  Törölt felhasználó
#132
Tisztelet a kivételnek!
Törölt felhasználó 2008. 05. 13. 09:11
Előzmény: #129  Törölt felhasználó
#131
famo
Te - ahogy olvastam régebben - szakmabeli vagy. Én meg mintha valami olyasmit olvastam volna, hogy a depresszió olyan, mint a cukorbaj, azaz nem gyógyítható...
Az elbizakodottság minden szakmában visszaüt, de az orvoslásban általában életekbe kerül.
Törölt felhasználó 2008. 05. 13. 08:40
Előzmény: #129  Törölt felhasználó
#130
Unokatestvérem psziáter, neurológus, belgyógyász, igazi kontár, rengeteg embert kinyírt már.:)
Törölt felhasználó 2008. 05. 13. 06:59
#129
"Új : várok olyan nickeket, akik körében már pszichiáterek által kezelt személyek terápiája öngyilkossággal vagy brutalitással végzõdött.
Nem kell konkrétum, mert az túl indiszkrét lenne. Csak igen/nem alapon."

Egy ismerõsöm férjét kezelték depresszióval, már azt hittük minden ok...aztán egy reggel a férfi megölte a három gyereket, az asszonyt, a kutyát, és a metro alá ugrott....
Törölt felhasználó 2008. 05. 12. 23:26
Előzmény: #115  Törölt felhasználó
#128
Gulácsy 1914-ben kattant be elöször Olaszországban, szanatóriumba is került,
tehát “kezelték” is. A képzömüvészet mint terápia nagyon látványos, csak sajnos
az a baj, hogy általában a pszichiáterek a saját, tudatmódositó szerekkel
tönkretett áldozataiknál alkalmazzák.
Konkrét példa: Festömüvész barátunkat évek óta tömi az “agyturkásza” hangulatjavitókkal
Az illetö egyre megszállottabban dolgozik és egyre riasztóbb képeket fest, és szerinte
ez tartja vissza az öngyilkosságtól. A legszebb az egészben az hogy a pszichiátere
ezt sikernek(!) könyveli el. No comment
Törölt felhasználó 2008. 05. 12. 21:36
Előzmény: #126  exmnbs1
#127
Bocs azt hittem a világ nagy kérdéseiről folyik itt a vita, nem a saját pszichiátriai tapasztalatainkról, nekem olyan nincs , megyek is, nem riontom itt a levegőt:)
exmnbs1 2008. 05. 12. 21:34
Előzmény: #123  Törölt felhasználó
#126
Castorp, a fórum többi olvasójáról is feltételezem, hogy megvan a lehetőségük
Törölt felhasználó 2008. 05. 12. 21:32
Előzmény: #118  Törölt felhasználó
#125
Igen?
Az én hangom viszont kicsit messzebbre hallatszik mint a tiéd:)
exmnbs1 2008. 05. 12. 21:30
Előzmény: #120  Törölt felhasználó
#124
sarika2, szegény Gulácsyt vajon hogy kezelték, (a 80-as években még voltak rácsos ágyak a pszichiátrián)?
Törölt felhasználó 2008. 05. 12. 21:29
Előzmény: #122  exmnbs1
#123
Nem rólad és rólam írtam, nyilván akinek vannak lehetőségei tájékozódjon.
exmnbs1 2008. 05. 12. 21:23
Előzmény: #114  Törölt felhasználó
#122
"A bizalom akkor a legfontosabb, ha az ember az adott területen járatlan. "

Castorp, járatlan mikor szembetalálkozik a problémával és ekkor kell utána nézni. Én az utána nézésnek köszönhetem hogy van gyerekem, nem tápszeren nőtt fel, és ortopédiai problémáját Dévény módszerrel helyrehozták.
Törölt felhasználó 2008. 05. 12. 21:18
Előzmény: #114  Törölt felhasználó
#121
Szerintem semmi baj nincs a gyógynövényekkel, én pont azért írtam, hogy sok eseteben gyógyszer helyett elég lenne egy pohár tea, és a gyógyszereket akkor használjuk, amikor valóban szükség van rá. A homeopátiában én azért hiszek mert hosszú évek óta használjuk, és nagyon jó a tapasztalatom. A gyermekorvosunk végezte el a 3 éves képzést, Szakmailag és emberileg is nagyon sokra tartom.

Topik gazda

DLPH_
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek