Topiknyitó: tigus7313 2007. 11. 17. 13:00

Rába elemzések, elmélkedések  

Topikindító.



Véleményem szerint elérkezett az idő, hogy a Rába topik szétváljon.



Ebben a topikban szeretném, ha kizárólag szakmai elemzések hozzászólások és beszélgetések szerepelnének, mivel ezek a láma topikban, a hsz-ek növekedése miatt eltűnnek, illetve nagyon sok időráfordítással találhatóak meg.



A láma topik tökéletes helye a piac rezzenéseinek reakcióira, az árfolyam alakulások okainak találgatására, technikai elemzésre, stb.

Hasonló jellegű hsz-eimet én is oda írogatom.



Ha ez megvalósulna, viszonylag kevés időráfordítással mindenki az érdeklődésének megfelelő információt tudná megkapni a társaságról.



Lehet, hogy ez a kezdeményezés elhal, vagy nem működik, de egy próbát mindenképpen megér.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
watson
watson 2008. 09. 23. 09:26
Előzmény: #899  Törölt felhasználó
#900
Én a Pannergy-ért sem adnék 600 forintnál többet, de lehethogy annyit se.
Az látszik, hogy mind a Pannergy, mind a Pannunion fekete dobozz vált mióta Bokorovics kozmetikázgat ide-oda... Ettől szerintem szart se ér...
Viszont korábban jelentős részesedést vásároltak be bagóért amihez az árat, és ezzel a likviditásukat fenn tudják tartani alacsony költséggel. A Pannunionnal viszont néhány balektól valós zsetont is be tudtak szedni...

A végén még a Rábára is lesz dohányuk... ajjaj ;)
Törölt felhasználó 2008. 09. 23. 09:16
Előzmény: #898  watson
#899
azért a pannergy meg a pannunion árfolyam kicsit profibban van kezelve. ők ehhez értenek, a rába menedzsment mag a vashoz. az árfolyamhoz nem
watson
watson 2008. 09. 23. 09:10
Előzmény: #897  Törölt felhasználó
#898
hogy a relatív értékeket lássátok: most volt PannUnion kibocsátás 100Ft névérték 250 forintos kibocsáátási ár, 141 forintos sajáttőke és -67 forintos eredmény 2007-ben.... és ezért volt aki adott 250 forintot :((

itt meg azon filózik bárki is hogy a július 1-i részvényenkénti 1565ft-os sajáttőke és 316 forintos (össsz4,3mrd) féléves adó előtti eredmény mellett 1300 alatt megvegye???
Noooemális? ;)
Törölt felhasználó 2008. 09. 22. 23:40
Előzmény: #896  Törölt felhasználó
#897
hogy javítsam a kedélyeket, most néztem át egy régiós elemzést. itt a szektortársak ev=ebitda-ja még mindig 5,5 és 6 között van (ha csak nem acélgyártónak kell kezelni a rábát, mert ott csak 4). ez annyit jelent, hogy 5 mrd-os várható ebitda val még akkor is olcsó a mostani 16 yardos kapitalizáció, ha 0-nak veszem az ingatlanértéket. ez a tavalyi4 mrd-os ebitda árazása és 0 értékű ingatlan (persze lehet, hogy 0-át ér, de 0-ért én is megvenném)
Törölt felhasználó 2008. 09. 22. 23:09
Előzmény: #895  Törölt felhasználó
#896
kicsit kihalt volt a topik, úgyhogy dobjuk fel egy kicsit:)))

szóval persze a nagy kérdés, hogy itt van-e a világvége, vagy nincsen?
remélem, hogy a novemberben vázolandó hatékonyságjavulás majd elmondja a piacnak, hogy tartósan erős forint esetén hogyan lesz 6 mrd az ebitda:)))

remélem fedeztek a fiúk 173-as dodónál, mert most csúnyán pattant az euró...
Törölt felhasználó 2008. 09. 19. 01:02
Előzmény: #894  watson
#895
Most midi... ?
watson
watson 2008. 09. 18. 23:22
Előzmény: #893  tigus7313
#894
Én bíztatom őket, hogy alkalmazzák a dodóban sikeres fedezést az opciós papírok frontján is! Bár még hóvégére hagyhatnak párat nekem is :)
tigus7313 2008. 09. 18. 21:33
Előzmény: #892  Törölt felhasználó
#893
valóban ezen a téren nincs sok tapasztalatuk, nekünk meg jó emlékünk.

Marad a remény....
Törölt felhasználó 2008. 09. 18. 21:03
Előzmény: #891  tigus7313
#892
reméljük ez a számokban is jelentkezik. az srv-re kedvező lenne az idő meg az árfolyam is, csak félek tőle, hogy olyan "rábás" lesz, ha lesz egyáltalán (mindenki emlékszik a 2000-es tőkeszerkezet optimalizációs programra?)
tigus7313 2008. 09. 18. 20:36
Előzmény: #890  Törölt felhasználó
#891
A devizaárfolyamok alakulása miatt még jól is kijöhet a Rába a jelenlegi helyzetből, ugyanis ezen az árfolyamszinten (IP is írta: jövő dec 183-as dollár) valószínűleg folytatták a hedgekötéseket. Szerintem 2009-et is lelehetett fedezni, ami két szempontból fontos: további időt vásárolt magának a cég, emellett nem kevés pénzt is keres.
Márpedig a többletpénz jól jön a modernizációs fejlesztésekhez (novemberben számolnak be róla), ami további hatékonyságjavulást, kapacitásbővítést jelent.
Ez pedig biztosíthatja a megfelelő versenyképességet, mire a vásárolt idő letelik.
Másrészt a többletforrás segítheti az srv-t is, mert ez az árfolyamszint sokkal kedvezőbb. Ahogy Watsi is írta 6 hónapnál nem régebbi auditált mérleg kell hozzá, ezért nem olyan egyszerű és pláne nem egyik napról a másikra történhet-a könyvvizsgálat sok idő ugyanis. (az auditált mérlegben nyereséget kell kimutatni az srv-hez.)

Emellett a kedvezőbb árfolyamoknak jótékony a hatása a hivatalos EBIDTA-ra is, ez évvégén lesz érdekes. (az 5 mrd-hoz képest mekkora lesz az elmaradás).

A hitelválság továbbgyűrűzése viszont érződni fog (illetve már érződik).

Tgk. gyártás
USA tgk. piac már reagált és stagnál, 2009-re enyhe növekedést prognosztizálnak. Marmon szerződés biztosítja az ellensúlyt 45-50 M USD szinjéig. Miután katonai projekt: biztos, de kiszámíthatatlan az ütemezés.
EU-ban visszaesést jeleznek előre, ennek ellenére fenntartom, hogy az új piacok (Volvo, Scania, Claas) megszerzése nem véletlen volt és nem egyedi megrendelés, hanem egy folyamat kezdete, azaz a visszaesés ellenére további megrendeléseket várok ezeken a területeken és cégeknél. A többi EU-s partnert is eléri a visszaesés, itt viszont várható lesz visszaesés a megrendelésekben.
Oroszo.
?????

Buszgyártás
USA
Talán jobb a helyzet, mint a tgk. piacon. Önkormányzatok fejlesztési kényszerben (ld. San Francisco cikk), talán pénzük is van.
Oroszo.
????? állami (önkormányzat,város) megrendelések a jelenlegi helyzetben inkább tolódni fognak.

Építőipar
Az ingatlanpiacot elérő válság miatt erős visszaesés az ágazatban, ami minden bizonnyal érezhető lesz a megrendeléseken is. (pl Terex)

Mezőgazdaság
Annak ellenére, hogy a JD profit warningolt, a Rába szempontjából (ld. JD negyedéves jelentés) fontos mezőgazdasági gépgyártó divzíójában jelentős növekedés és konjuktúra tapasztalható. Egyértelmű növekedést jelent a megrendelésekben (ld. Rába bejelentések is). CLAAS és JD a legjelentősebb partner.

Ingatlan
Válság……..nem tolonganak a vevők, a bankok sem hiteleznek szívesen…..

A nyersanyag lufi viszont kipukkadt, acélár csökkenésnek indult, a surcharge-ok hatása viszont jelentkezik (Q3 némi infot nyújthat erről, Q4-ben is pozitív hatás várható).

A funda oldal továbbra is biztatóbb, mint a jelenlegi árfolyamalakulás.
Törölt felhasználó 2008. 08. 25. 21:57
Előzmény: #889  Törölt felhasználó
#890
mármint ha esik az olajár, nem nézik hogy milyen a cég, fél évig csak adni fogják. majd utána szofisztikáltabb lesz a piac....
Törölt felhasználó 2008. 08. 25. 21:56
Előzmény: #888  Törölt felhasználó
#889
hát ugye ezen tudna változtatni egy normális kommunkáció....

amúgy agree, csak a molnál úgy hiszem, ugyanaz lesz mint a tkom szektorral 2000 után
Törölt felhasználó 2008. 08. 25. 21:35
Előzmény: #882  watson
#888
watson,

amit én látok az az, hogy számos jó, egészséges cég van a világon és Magyarországon is, ami nagyon olcsónak tűnik. Nekem a Rába lutri, nem értem, nem is tudom beárazni, szerintem nagyon nehéz, mert annyira nem stabil az eredménytermelő képesség.
MOL: A mendzsment köcsög, kétségtelen, védi a seggét persze, de ennek ellenére 60 és 160 dollár közötti olajárnál úgy tűnik hogy stabilan hozza a komoly profitot, amiből egyébként még a részvényeseknek is juttat...
Mtel: azért ne hasonlítsuk már a Fotexhez csak azért, mert Straub úr szétlopta...Évente kifizet 70-80-at szerintem hamarosan 100-at. Az meg hogy hozamkörnyezet meg ilyenek : persze, de a hazai hozam nyilván minden hazai papír árazására hat...
OTP: folyamatos profitgyártás zajlik, és a profitabilitáshoz képest nagyon olcsó. Ha igaz amit CS S ígér akkor sima duplázó de inkább triplázó három év alatt, mondjuk a nagyok közül ettől eléggé tartok.
Richter: na ezt az egyet nem venném, nem látom a növekedést és nem is olcsó...

Szóval szerintem nem iparágon belül kell hasonlítgatni, hanem a növekedés-kockázat-árazás hármast kell megnézni az elérhető eszközökre, ha a BÉTről beszélünk akkor a magyar részvényekre. És még itt is találok olyan céget amit 100%-os tulajdonosként ezen az áron szívesen megvennék, mert sztem pár év alatt bőven megtérülne...és ez a value fokmérője. Buffet is azt mondta hogy ő mindig úgy vesz hogy legalább 5-10 évre tervez a céggel, ha ilyen távra beszállnál (akár 100%os) tulajdonosnak, akkor jó
watson
watson 2008. 08. 25. 15:52
Előzmény: #886  watson
#887
helyesebben freefloat
watson
watson 2008. 08. 25. 15:50
Előzmény: #885  Törölt felhasználó
#886
ja, nem volt hülye. 1800-nél kicsalta 1400-ért aztán amikor kiderült bennfentes infóval, hogy az önkori nem adja neki és 2800-as árfolyamnál 2000-2100-es áron kiszórja, akkor 2500-ig ráborította a piacra.
Erre írtam, hogy az akkori bennfentes kereskedése miatt ma is folyamatban lévő eljárások remélhetőleg nem lesznek eredménytelenek. Lehet az írigység is diktálja, de téged rég letöltendőre ítéltek volna ha a tizedével megteszed azt a bennfentes kereskedést amit ő októberben tett.

Amúgy mai szemmel megérte eladni, és tavaly év elején én is 2500-öt néztem be, csak időközben többet néztem ki a cégből, ami funda oldalon be is jött, hogy az utolsó 4 negyedévben 1,5szereződött a tőkéje, csak az árfolyam nem követte le a megnövekedett freeflow és a felvásárlási lázban égő spekákra tekintettel.

Törölt felhasználó 2008. 08. 25. 12:13
Előzmény: #884  watson
#885
sszerintem a suttyó kályhás nem volt azért hülye... ma te is eladnál azon az áron, ahol ő tette...
watson
watson 2008. 08. 25. 12:08
Előzmény: #883  Törölt felhasználó
#884
Ip, ez csak a sarkított véleményem. A 98-ban én sem tudtam elképzelni 10 dolláros olaj és 20 dolláros tervezett több éves átlagnak belőtt olajár mellett hogy közel 150 lesz ilyen hamar. De szerintem ahogy az 5ezres Nasdaq kipukkadt, úgy ez a nyersanyag lufi is ki fog. szvsz.

MOL-ban egyértelműen a székükhöz ragaszkodva, semmisem drága alapon dolgoznak Hernádiék, ezért nem gondolom, hogy megjelenne komolyabb növekedés a cégben, bár én sem találom relatíve drágának, inkább az a kockázat nyomaszt, hogy ráborul a piacra a sok papír (20+40%). Lásd Rábában mi lett hogy ráborult, de remélem a suttyó kályhást meghúzza végre a Pszáf.
Törölt felhasználó 2008. 08. 25. 11:59
Előzmény: #882  watson
#883
watsi, ez azért elég elvakult vélemény.... az hogy az olaj 80 alá megy szerintem vad feltételezés. a rábánál meg mondhatod, hogy az euró 180 forintig esik. a molban sztem lesz növekedés, ott is van beruházás, nem egy (persz a molban nyilvánvalóan nyúl a menezdment, de én azt az összes cégről feltételezem) az otp-né meg hinni a növekedésben ugyanúgy hit kérdése, mint a rábánál....
watson
watson 2008. 08. 25. 11:51
Előzmény: #874  Törölt felhasználó
#882
topk, jók a példáid, de szerintem a Rábában növekedés van a MOLban pedig nincs. Szerintem az olajár tarthatatlan és 80 dodó alá be fog hullani, ezért a kockázat is nagyobb, ahogy a nyersanyagok is hullanak előbb-utóbb.
Telekom meg kezd Fotex színvonalú transzparenciát produkálni :), márcsak a német tulaj helyett egy Panamai offshoreba kell áttegyék a részesedést :))

Az OTP nem rossz story még mindig, bár nem hiszem el ott sem, hogy az eddigi növekedés tartható, és hát a többlábon állás miatt is a Rába erősen játszik nálam. :)
A felvásárlási potenciál, meg az ingatlanok csak hab a tortán.
watson
watson 2008. 08. 25. 11:40
Előzmény: #880  Törölt felhasználó
#881
"a menedzsment miért nem vásárolja ki a részvényeseket olcsón, és termelteti ki a felvásárlás árát a céggel????"

IP, majd más megteszi. (KGT...) és én is besegítek 1%-al nekik ha valóban akad annyi barom aki leverje 1000-1200-re :)
Jövő év elejére pedig beszáll a menedzsment is vagy 10%-al még :)
Tiszta Hawaii, csak nézni kell és röhögni a sok barmon... no meg gyüjtögetni a lóvét és erősíteni a hitelképességet. :)

Amerika, áááá, és már ugrik is utána a kútba a barom alapkezelő meg a sok napi idegeken lógó speka.
A papírokat meg csak győzd válogatni hogy melyik olcsóbb :))

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók