Topikgazda: Törölt felhasználó 2007. 10. 10. 15:29

Bokros: a lex MOL a magyar oligarchák érdekeit szolgálja  

Ugrás a cikkhez
Bokros Lajos volt pénzügyminiszter szerint a hétfőn a Parlament által elfogadott lex MOL brutális erőfeszítés az állam részéről annak érdekében, hogy magánérdekeket védjen. A CEU professzora szerint a törvény a magyar üzleti oligarchák - élükön Hernádi Zsolttal és Csányi Sándorral - illetve az általuk támogatott politikusok érdekeit szolgálják.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=88891
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 23:58
Előzmény: #179  Törölt felhasználó
#180
És hol lenne ÖMV ajánlattal?

(Másik oldalról meg: és vajon hol lesz, ha tovább folytatódik lex MOL és a menedzsment bebetonozás? És hol lesz, ha elege lesz 1-2 nagyobb tulajdonosnak? stb. stb.)

Nem olyan egyszerű minden...
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 23:11
Előzmény: #178  Törölt felhasználó
#179
Persze ,hogy nem veheted, de kölcsön adhatod teljesen legális. Mi a probléma.Nem vagyok elfogult mert semmi érdekem nem füzödik hozzá, még csak mol részvényem sincs most.Nagyon örülök ,hogy megy a mol ára fel, mert huzza a buxot. Az Ömv előtt 25400 volt ára most 28000 köszönet érte
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 23:03
Előzmény: #173  Törölt felhasználó
#178
Tibor, legutolsó nekem szóló hsz-od nem értem. Pláne a végét. Miért is lennék mérges? Az ez előtt lévők butaságok, külföldön sem veheted saját magad korlátok nélkül.
nemoland 2007. 10. 12. 23:00
Előzmény: #176  ingcapa
#177
mindenki a felvásárlásra vagy az srv bevonásra játszik....
de be nem vonják, mert ugye akkor az OMV 20-ról felnőhetne 33%-ra is...plusz tőkebetét nélkül... (bár ez lex molnál sem tetszene nekik..)
így mindenki az OMV hivatalos ajánlatára vár...
ami egy közgyűlésnél lehet csak esélyes...amit viszont csak akkor hívnak majd össze, ha az EU véleménye ismert lesz a lex molról....
szóval megy a manipuláció 1000-el...
jól csinálják, így ettől emelkedhetet ma a mol :o)
ingcapa 2007. 10. 12. 22:37
Előzmény: #175  Törölt felhasználó
#176
Tibor. Csak azt szerettem volna javasolni, hogy ne légy elfogult. Ha az ing bankban dolgoznék, már rég a bahamákról írogatnék! Az oroszok tényleg jönnek, ez nem vicc.
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 22:18
Előzmény: #172  ingcapa
#175
A topik neved alapján az ing banknál dolgozol talán??
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 22:16
Előzmény: #172  ingcapa
#174
Textil külkereskedő vagyok, probléma??
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 22:15
Előzmény: #171  Törölt felhasználó
#173
A papirokat a 4 negyedév végén lehet bevonni, előbb nem ha jól tévedek.
A törvény teljesen elfogadott europában, sok helyen alkalmazzák a mai nap is. Csak amit szabad a franciáknak, az angoloknak az nem biztos hogy nekünk is elnézik. Ha csak ez a bajd nyugodtan alhatsz mert a lex mol egyszerű másolata egy német jogszabálynak. Azt hittem kár ért ezért vagy ennyire mérges
ingcapa 2007. 10. 12. 22:11
Előzmény: #170  Törölt felhasználó
#172
Tibikém te vmi molos ember lehetsz, mert ennyire azért nem kéne fényezni a céget. Mond meg a hernádi úrnak, hogy jönnek az oroszok. Ők majd rendet raknak a fejekben...
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 22:05
Előzmény: #166  Törölt felhasználó
#171
Tibor, pár dolgot különítsünk el a témával kapcsolatban:
1. Elfogadható-e az OMV ajánlat mint MOL részvényes, jónak ítélhető-e, stb.
2. Ha nem, a menedzsment ezt milyen eszközökkel tudja/tudná - normális piacgazdasági keretek között - megakadályozni.
3. Ugyanez az állam szempontjából.

A te pontjaid és a megjegyzésed is a hsz-omra, leginkább az 1.-et feszegetik. Ez tök külön téma. Ezt sokan összekeverik itt a topicban. Ettől függetlenül írjuk itt néhányan, hogy se a menedzsment, se az állam nem tehetne olyan lépéseket egy normális piacgazdaságban, amit a MOL és az állam tett.

Ettől független kérdés, hogy a MOL most mennyit ér, mit várok tőle, stb. stb.

A pontjaid mindegyike a MOL értékére vonatkozik. Mind jó, amit írsz, de mind benne van a MOL árában, ami most 27e Ft felvásárlási sztorival és menedzsment ellenállással együtt. Se több, se kevesebb.

A 2.-ra pedig konkrétan is válaszolnék: a saját rv. vásárlás bevett szokás nyugaton is, ha sok a cash, akvizíciós lehetőség nincs, akkor vagy osztalék, vagy ami ezzel gyakorlatilag ekvivalens, részvényvisszavásárlás. De. Ehhez ezeket be kell vonni, így nő ugyanis az EPS. A MOL-nál eszükben sincsen bevonni a papírokat, mert akkor csak nőne ezzel is az OMV tulajdoni hányada. Ők vették, majd amikor elérték a 10%-ot kölcsönadták baráti kezeknek és vették újra a következő 10%-ig. Ezzel neked részvényesként semmivel sem lett jobb. Sőt. Most 27e Ft-os árnál jelen pillanatban elégettek egy csomó pénzt.
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 21:57
Előzmény: #166  Törölt felhasználó
#170
néhány további tény, csendben:

1) a százhalombattai finomító valóban hatékony, mondhatni világviszonylatban is

2) a villamos energia ára nagy valószínűséggel nem emelkedik jövőre 40%-kal

3) a saját részvény vásárlás árnövelő hatását az ár már tartalmazza (nem értem, miért gondolod, hogy az aktuáls árnál 10 %-kal többet érnek a részvények. Miért nem inkább 20 %-kal?:))).

4) akvizíció hiányában vagy saját részvényt vesz a cég, vagy osztalékot fizet. Az árfolyam és osztalék adó eltérő kulcsa miatt az osztalék szvsz jobb a részvényeseknek.

5) érdemes Urbán OTP-vel kapcsolatos nyilatkozatát elolvasni, kb.: az ellenséges felvásárlás ellen nagy növekedési potenciált biztosító menedzsment védekezhet (kár lenne elzavarni)

6) az ellenséges felvásárlás csak a menezsment szempontjából, nem pedig a nemzet szempontjából értelmezhető

7) a lex MOL kb. = Benes dekrétumok szlovák védelmével
prfecó 2007. 10. 12. 21:54
Előzmény: #166  Törölt felhasználó
#169
igen , erre a vásárlásra emlékszem , pont azon filoztam a MOL a nagy kéntartalomra épült finomitóiban hol ill milyen plusz költséggel dolgozza fel a" könnyü " olajat és az ural- brent árfolyam különbség mekkorára növelhető a nyomással.

Jó néhány "külsős" érveit meghallgatni.
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 21:51
Előzmény: #167  Törölt felhasználó
#168
He he, rövidlátó és türemetlen vagy.Szerintem komoly értékteremtés folyik a MOL-ban , csak rajtad a nyelési kényszer, vagy rossz poziban ülsz??
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 21:44
Előzmény: #164  Törölt felhasználó
#167
"amúgy az osztrák külügyminiszter egyszerű megoldást javasolt: vásároljon a magyar állam 25% + 1 szavataznyi részvényt. ez esetben most Te sem siránkoznál, hogy az általad helyesnek tartott nemzeti érdekre ráment a gatyád."
Hát ez az. A többiek még mindig nem értik. Az államnak semmi köze a MOL-hoz. Az állam azért, mert a menedzsment (aki egyébként tulajdoni hányadát tekintve nem is nagy része a tulajdonosoknak) elintézte, megváltoztatta a szabályozási környezetet. Nonszensz. Ilyen nincs egy normális piacgazdaságban. Akkor vásároljon papírokat, ha valamit nemzeti tulajdonban szeretne. Azt persze, hogy nem tették meg, mert milyen üzenete lett volna a választók felé, hogy 2004-ben 7000-en eladunk, mert kell a privatizáció, aztán meg 3 év múlva 30000-en visszavesszük mert jaj az eladott papírok gazdát cserélhetnek és most olyanhoz kerülhetnek, akiket nem szeretünk. Ezért visszavásárlás helyett kitalálták az eladható dumát, amit Drop szerint az emberek 98%-a megevett (lehet, hogy igaza is van, ő legalábbis közöttük van), hogy nemzeti érdekből megváltoztatjuk a szabályokat. Pénzünk nincs, meg a visszavásárlásnak rossz az üzenete, akkor változtassunk a törvényeken. Kibaszott gáz.

(Ahogy egyébként az is nonszensz önmagában, hogy a 10%-os saját rv. szabályt ilyen látványosan törvénykerülő módon baráti kezeknek kölcsönadok módszerrel kerülték meg. Itt is hol vannak képviselve a többi részvényesek? Kinek volt jó, hogy 30K-ig eszetlenül kitépték, most meg -5-10% van a hatalmas pakkokon? A MOL saját poziján milliárdos vesztesége van szvsz. Ez a részvényesek érdeke? És, hogy pénzért (értsd: a MOL fizet) kölcsönadták a papírokat, ez kinek az érdeke?)
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 21:42
Előzmény: #162  Törölt felhasználó
#166
Olvasgattam ez a topikot és csendben szeretnék egy két dolgot megjegyezni.
1, A statisztikák szerint a Mol finomitok a leghatékonyabbak közé tartoznak, tehát egységnyi befektetett összegből tőbb haznot képes termelni mint a nagy átlag.

2, A MOL-t az a vád érte, minek az a sok pénz nála mért nem kezd vele valamit.Már akkor is saját részvény vásárlással akartak értéket teremteni a részvényeseknek, mivel további akvizicokra nem nyilt lehetősége akkor.Ez ha jól emlékszem kb 10% részvény bevonását jelenthette akkor, ez megvalosult tehát min 10%-al többet érnek a részvészvények. A 32000-es ár apró pénz csupán érte.

3, ha megvalosul a hulladékból történő elektromos áram termelés szászhalombattán, önellátó lesz a finomitó sőt eladásra is jut ( 40%-al emlkedik az elektromos áram ára )

4, Opcioi vannak feltárásra váró olajmezőkre, és el is tudja szállitani.

5, Bármikor inditható az Adria vezetéke,nem függ 100%-osan az orosz alapanyagtól.

Ui. A felvásárlási story akkor kezdődőtt, amikor a Mol 2 tankhajó olajat vett távolkeletről, valahol valakiknek ez nagyon nem illik bele a jövöképükbe, erősen kiverte a biztositékot.Mivel egyszer már bukta volt a felvásárlás a gazpromnak belűlről igyekeznek fogást találni.Ha a EU nem védi meg a MOL-t keserves világ jön erre a fertájra.Ha ezt az évet kihuzza a vállat , szerintem az ára min 34000 felett lesz 6 hónap mulva, magával húzza majd egész Magyar tözsdét, ha kivezetik a tözsde is becsukhat akár.
prfecó 2007. 10. 12. 21:40
Előzmény: #163  Törölt felhasználó
#165
Mókus , lehetséges egy linket betenni az OMW ill. osztrák állam nyílatkozatáról , lehet német cikk is.

Arra végképp nem emlékszem , h. MOL felvállalta volna az OMW felvásárlását.
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 21:22
Előzmény: #162  Törölt felhasználó
#164
"A lényeg: politikusaink és Csányi meg Hernádi eldöntötték, hogy nem adják el a MOL-t. Ez a nemzet érdeke: rendben van, elfogadom, sõt egyetértek vele.
De ne én fizessem meg az árát mint részvényes. Elértékteleníti a tulajdonom az állam meg néhány millíárdos. Fizessék ki a különbözetet. "

linkelek, az nem megy, hogy dugni akarsz és közben szűz akarsz maradni.

amúgy az osztrák külügyminiszter egyszerű megoldást javasolt: vásároljon a magyar állam 25% + 1 szavataznyi részvényt. ez esetben most Te sem siránkoznál, hogy az általad helyesnek tartott nemzeti érdekre ráment a gatyád.

Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 21:09
#163
Tisztelettel szeretném emlékeztetni a különböző nyilatkozókat MOL témában,hogy a cégnél léteznek, vannak dolgozók is, akik bizony nem vágynak arra,hogy elveszítsék a számukra értékes munkahelyüket. Érdekes,hogy amikor a MOL felvetette,hogy amennyiben az osztrák kormány kiszáll az OMV-ből akkor megveszi esetleg a céget, de a finomítójukat bezárja, a hatékonyságra utalva,az OMV és az Osztrák kormány részéről azonnal elhangzott az a mondatrész, hogy "osztrák munkavállalók érdeke stb."
Nálunk ezt még senki nem említette meg.

Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 20:49
#162
Miekõtt kitiltottak volna, vagy 5x leírtam:

PER
- volt egy OMV szándéknyilatkozat 32.000-rõl, bizonyos feltételek esetén
(tökmindegy, hogy Hernádi, az állam, a PSZÁF, fletó és végül okos topiktársunk akira minek MINÕSÍTI)
- jön a lex MOL (ami bebetonozza a menedzsmentet, részvényesi jogainkat erõsen korlátozza)

A lényeg: politikusaink és Csányi meg Hernádi eldöntötték, hogy nem adják el a MOL-t. Ez a nemzet érdeke: rendben van, elfogadom, sõt egyetértek vele.
De ne én fizessem meg az árát mint részvényes. Elértékteleníti a tulajdonom az állam meg néhány millíárdos. Fizessék ki a különbözetet. Az, hogy x idõ múlva mennyit fog érni szerintük a MOL részvény, számomra közömbös. Ha szerintük alulértékelt, kérem a MINIMUM 32k-mat, majd én keresek magamnak olyan befektetési célpontot, ami SZERINTEM szintén olyan alulértékelt, mint most a MOL. Sõt: akár visszafektetem a MOLba, ha úgy gondolom...

Itt néhányan összemossátok a nemzet(most és itt: fletó+Csányi) érdekeit és a tulajdonosi érdekeket. A nemzet érdeke elõrébb való, mint az én részvényesi magánérdekem. Teljesen igaz. De nem vagyok kötelezhetõ arra, hogy ezt én finanszírozzam. Elveheti a nemzet a lakásom, csinálhat vele amit akar, de CSAKIS kártérítés ellenében.

WORST CASE SCENARIO:
1. Hernádi bebetonozva, neki nem tetszõk nem szavazhatnak
2. Hernádi saját cégeibe szervezi ki a zsíros üzleteket
3. fletó idõrõl idõre megkéri Hernádit, hogy jutasson neki valamit
- zsebbe (néhány 100m)
- a pártnak (néhány mrd)
- segítse ki az államot (néhány 10mrd ha kell a hiánycélhoz vagy népboldogításra)
4. A MOL eredménye leromlik részben a menedzsment fosztogatása, részben a politika által \"jogosan\" várható ellentételezések miatt - hiszen õ biztosítja be a menedzsmentet
5. A rv leesik a béka segge alá (5.000 ft)
6. Hernádi külsõs cégei nyereségébõl felvásárolja kis részét
7. Csányi megveszi a maradékot OTP segítségével
8. OTPvel eljátsszák ugyanezt

Ez a kis ügy, ha nagyon messze nézünk és pesszimisták vagyunk, akár a mi kis tyúksz@ros demokráciánkat is teljesen lenullázhatja. Oligarchák pénzén biztosított választási gyõzelmek (választás elõtt MOL forrásból az MSZP által osztogatott ruha, kaja és pénzsegély a cigányok tömegeinek, ingyen laptop+internet minden egyetemistának, extra választási nyugdíj - jogalapot találnak majd rá) és politikusok által fenntartott oligarchák, akik nyúzzák a népet. Banánköztársaság, az az igazi.

Minden fórumon fel kell lépni ez ellen, tehát PER!!!!!!!!!
Törölt felhasználó 2007. 10. 12. 19:10
Előzmény: #151  Törölt felhasználó
#161
Tőzsdenyúl, teljesen egyetértek veled

Topik gazda

koi
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek