Topiknyitó: Törölt felhasználó 2007. 02. 25. 21:51

Politikamentes gazdaságpolitika  

a politikai színezet elkerülése érdekében ide azt a fiskális (és kisebb részben: monetáris) politikát szeretném összegyűjteni, ami ennek az országnak a javát szolgálná

tehát nem a "ki a karvalytőkével!" vagy egyéb általános "programok" mentén kellene alakulnia...

...nem a pótcselekvés és a mellébeszélés, fikázás, veszekedés mentén...

hanem a konkrét javaslatok mentén.

Ezért 2 dologra kérek meg mindenkit:

1. vegyük ezt úgy, mint egy brainstorming, azaz minden ötlet jöhet mindenfelől - kritizálás nélkül

2. annyira azért nem kell komolyan venni magunkat, hogy ebből bármi is összeállna - a cél egyféle tudományos kíváncsiság kielégítése, azaz hogyan is lehetne...? dolgok kiötlése... gondolatkísérletek sokasága.

Sok értelmes dolgot olvastam már sokaktól, és ezeket össze is tudnánk itt gyűjteni.

úgysem fognak megvalósulni, de tisztábban lehetne látni - totál bonyolut dolog a gazdaságpolitika, ezért gyakran kell részletekre boncolni

jó esetben jobban (át)látjuk majd a "célt", jobb esetben egy-egy területen még megvalósítható eredmény is szülewtik...

hajrá!



(1. ötlet: Lord Keynes zsenialitását tükrözi a multiplikátor-hatás elmélete. Munkát a munkanélkülieknek: infrastrukturális beruházások, stb. ill. Hilfe zur Selbsthilfe)
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2007. 03. 11. 21:04
Előzmény: #78  Törölt felhasználó
#81
Liska Tibor.
Törölt felhasználó 2007. 03. 11. 20:58
Előzmény: #79  Törölt felhasználó
#80
nem értelek... hoztál pár példát. no és Svájc? Skandináv államok? (kiemelném Norvégiát)

Hongkong is jól működött Kína nélkül is...
Miért nem működnek a fejlett gazdaságok? Milyen szempontok alapján érted ezt?
Törölt felhasználó 2007. 03. 11. 20:29
Előzmény: #78  Törölt felhasználó
#79
Mar a megkozelites is rossz .Miert mert politakamentes gazdasadpolitika nem letezik.
Miert mert mit jelent a politika. ........ ,
Mit jelent a gazdasagpolitika ...........,

Gondolkozzunk nem jatek a szavakkal.

Miert nem mukodnek a fejlett gazdasagok, es miert mukodnek a fejlodo gazdasagok.
Nezzunk a mi elkepzelesunk szti orszagot Arab Emiratusok.Nalunk fejlodo orszagkent szerepel, nevetseges.
Bevetelenek 5% mar csak az oil penz.
95% lokalis logisztikai kozpontokbol regionalis kereskedelembol turizmusbol es ingatlanugyletekbol szarmazik.
Allamforma ..... , nem demokratikus.
Szaudi, Oman , sem demokratikus allamforma.Ezekben az orszagokban az ado merteke 0, afa erteke 0, vam erteke 5%.
Kina nagy bumm utan van mar de ott sem demokratikus az allamforma.

A tulzott demokracia nem ad teret a gazdasagi felylodesnek.
Miert mert az emberi gyarlosag elfoltja azt.
Minden szentnek maga fele hajlik a keze.
Gazdasagi alapokon nem szabad politizalni.Kis hazankban a politikusok csak ezt teszik.
Törölt felhasználó 2007. 03. 11. 20:05
Előzmény: #77  Törölt felhasználó
#78
Ezt egy magyar "közgazdász" dobta be még a rendszerváltás előtti években. A nevére már nem emlékszem, de könyvet is írt róla.
Törölt felhasználó 2007. 03. 11. 19:47
Előzmény: #76  Törölt felhasználó
#77
kivételesen nem futtatni akartam magam ezzel a köz-magánvagyommal. egy alternatív közgazdadási elmélet arról, hogy:

1) az állam nem tudja hatékonyan működtetni a javait

2) adjuk oda magánzóknak (licittel), de ne örökre

3) ha jön valaki időközben (meghatározott időközönként lehetséges), aki úgy gondolja, hogy jobban (ócsóbban) tudná csinálni, akkor elköszönünk az előző bérlőtől.

4) persze a 3) pontban elmített időközönként az aktuális "tulaj" is megállapíthat új bérleti díjat (fontos: nem akkor, ha már valaki más megtette az ajánlatát).

5) az aktuális tulaj azért van előnyösebb helyzetben, mert mindenki másnál jobban ismeri (gondolom) a terméket.

kb. erről szól, csak értelmesebben írták le

na. így kellett volna privatizálni
Törölt felhasználó 2007. 03. 11. 19:36
Előzmény: #66  Törölt felhasználó
#76
milyen szinten lenne ez kivitelezhető ill. célszerű? pl. Plusban veszek élelmiszert, és szólok előre, hogy kártyás fizetés lesz. aztán kipótolom kp-val is, mert nincs elég a kártyán, vagy 2 kártya kell. kapok áfakedvezményt?
vagy milyen fizetésnél jönne a kedvezmény? élelmiszer kizárva? (a nagy láncok úgysem csalnak... a kicsiknél meg nem is nagyon van elfogadóhely)

a másik probléma a céges / ÁFA-körös esettel van. visszaigénylik ,és akkor nincs ösztönző erő.

a lakosság esetében mekkora tényező az élelmiszer ill. lakhatás átlagban?

mennyi lehet pl. a szakmunkások által elfusizott tétel? (tehát amiről nem adnak szlát, így olcsóbb a fogyasztónak, vevőnek a szolgáltatás)
Törölt felhasználó 2007. 03. 11. 18:03
Előzmény: #74  Törölt felhasználó
#75
háááááááááát, mikro az régen volt :)
hadd ne találgassunk... :)
Törölt felhasználó 2007. 03. 11. 17:51
Előzmény: #73  Törölt felhasználó
#74
hallottátok már a köz-magánvagyon kifejezést?
Törölt felhasználó 2007. 03. 11. 13:31
Előzmény: #72  pampa
#73
nem is rossz...
mindenki gyűjtené az áruházi blokkokat, és nem dobálná el, nem szemetelne vele (még egy pozitívum)

persze hátránya lenne, hogy mindenki igyekezne elkölteni az utolsó fillérig a fizut, de ezt át lehet hidalni vmiféle megtakarítási szla bevezetésével - persze a milliós havi fizukat sem lehetne ezen eltűntetni.

sztem az ötlet nagyon is jó, és komolyan kellene foglalkozni a kivitelezésével.

ha a megtakarítási szla is vmi módon apehos felügyelet alatt állna, nem lenne vele semmi gond - még a megtakarítások ösztönzése is hatékonyabb lehetne

sőt, ha egy állami pénzügyi tanácsadó cég belépne a piacra, komoly versenyelőnye lenne pusztán az adatok miatt - ezt persze komoly szakmai elvárásokkal kellene megfejelni, és akkor a Mari nénik pénzét nem a biztosítósok meg a brókerek csakliznák el, hanem jól befektetné egy állami cég (olyan lehetne, mint a Szerencsejáték Zrt., csak persze monopólium nélkül)
Persze jó sok külföldi papírt kellene vennie ennek... Kostolany büszke lenne "nemzetére" :)
sztem ugyanis az egyik legnagyobb gáz, hogy a háztartások nem válnak menő cégek tulajdonosaivá, részvényeseivé - a munkajövedelmek jelentősége ti. sokat csökkent és még csökkenni fog a globalizáció előrehaladtával.
pampa 2007. 03. 11. 13:16
Előzmény: #71  Törölt felhasználó
#72
AKS

Mit szólnál egy olyan verzióhoz,hogy csak azután fizetnél adót ami a számládon marad 12.31-én?
Tehát amit számla nélkül fizetsz ki azután te adózol.
Lehet hogy butaság de ez is egy lehetőség.
Ebbe az irányba is lehetne gondolkodni.
Törölt felhasználó 2007. 03. 11. 13:10
Előzmény: #68  tokos.
#71
én azon filózok, hogy az ellenőr is megvesztegethető - jobb lenne egy olyan szisztéma, amiben ellenérdekek miatt nem adnak másról szlát a vevőnek, ill. a vevő meg érdekelt a szlakérésben.
persze tökéletes rendszer nincs...........
Kupának milyen szakmai javaslatai voltak ezekkel kapcsolatban?
Törölt felhasználó 2007. 03. 11. 13:07
#70
szlaadás:

sztem elég nagy zűr van ezen a téren. egyrészt ugye a mesterember szla nélkül jóval kevesebbért bevállalja a kőműves munkát, szigetelést, stb.

ezért túl nagy a társadalmi "támogatottsága" a szlanélküliségnek. ez meg ugye bevétel-kiesés.

máshol (külföldön), ahol nincsenek ilyen gondok, ott a morál a jobb vagy a szabályozás? (ugyebár utóbbit le lehet koppintani...)

ki lát bele jobban a külföldi példákba?

az összehasonlító gazdaságtan tanszéken is ezeket kellene tanítani! :) mármint a külf. példákat...
Törölt felhasználó 2007. 03. 08. 11:23
Előzmény: #68  tokos.
#69
Valoszinuleg nem ezzel kellene kezdeni, tul nagy eroforrasokat igenyel az a nehany 100 ellenor.

Szerintem az adminisztrativ eszkozoket minimalisra kell csokkenteni, es csak olyan helyzetben alkalmazni, ahol elkerulhetetlen. AFA csaloknak pl. sokkal kemenyebb buntetesekkel kellene szembeneznie es jo lenne, ha akkor sem lehetne meguszni, ha milliardos nagysagrendet sikerul lopni :)
tokos. 2007. 03. 08. 09:38
Előzmény: #66  Törölt felhasználó
#68
Elég érdekes gondolat. Nem tudom, hogy mennyire kivitelezhető, a könyvelés elégg nehézkes lesz. Mondjuk a piacokon ettől nem lesz jobb a helyzet.

Én azt mondanám, hogy ellenőrzés, és büntetés, de keményen, úgy, hogy ne jusson eszébe senkinek.

A múltkor azon akadtam ki, hogy az egyik papírboltban előttem fizet egy nő valami ajándékot, és kér számlát fénymásolópapírról, Dr. XY névre. B. meg gondoltam magamban.

Egy ilyen, ha rajtakapják legyen egy derék összeg, mondjuk a számla értékének 100 szorosa, de minimum 1 miska. És persze lenne néhányszáz ellenőr, akik járnák a városokat, falvakat. Naponta 8 órában.
Teljesítménybérben...
Törölt felhasználó 2007. 03. 08. 08:11
#67
Magyarországon egyedi kivételektől eltekintve (rokkanrság, írástudatlanság) mindenkinek mindenhol kötelező a számla adása
Törölt felhasználó 2007. 03. 08. 07:48
Előzmény: #65  Törölt felhasználó
#66
számlaadási kötelezettség már egyszer volt napirenden. A piacozók és hasonlók tiltakozása hiusította meg.

Én másképp nyúlnék hozzá. Ahol kártyával fizetnek ott alacsonabb ÁFA, ahol kp-val ott magasabb (persze jó nagy különbséggel, legalább 5%). Több előnye is lenne, készpénz kilőve, ellenőrizhetőség megnövelve.
Törölt felhasználó 2007. 03. 08. 02:17
Előzmény: #63  Törölt felhasználó
#65
köszi a jó ötleteket.
mit szóltok a számlaadási "kötelezettséghez": nem kell ellenőrizni, csak mindenki tud költségelni, így mindenki kér szlát.
egy ilyen püi intelligenciájú országban mennyire lehetne ezt kivitelezni? mennyi időt és ktget emésztene fel, mire működik?
(asszem, Tokos pedzegetett már egy ilyen témát párszor máskor, máshol)

már csak azért is helyénvaló a szkepszis, mert a cafeteria sem eléggé elterjedt, pedig ott aztán piszok nagy előnyök vannak a cégek számára.

pl. a Beneficial Zrt. MEREVEN ELZÁRKÓZIK minden ilyen újítástól, akármennyire is követeli a management - és az ilyen cégek vannak többségben (a T-csoport bezzeg nem lacafacázott...)
az egészben az a röhej, hogy a HR-est meg lehetne vesztegetni, tehát érdeke fűződik a bevezetéséhez oly módon, hogy a cégeket megversenyezteti: melyik ad többet a bevezetésért a zsebébe? ilyen sok buta / becsületes HR-es van? a Beneficial-esek eleve cool emberek, nagyon kreatív névvel illetik a céget :)

ez persze adózási téma is... ha a m.vállaló KÉRI a cafeteriát, és az a munkáltatónak is jó, akkor miért mozdulnak nehezen? állambá eddig betartotta a törvényeket, nem?
Törölt felhasználó 2007. 03. 06. 09:54
Előzmény: #62  Törölt felhasználó
#64
Valóban multibarát modell, ez igaz. Mondjuk én nem is tartom magam multiellenesnek, persze ettől még jó volna a kkv-k helyzetén javítani.
Törölt felhasználó 2007. 03. 06. 09:46
#63
Nagyon jo topik. Vegigolvastam a hozzaszolasokat, volt amivel egyetertek, volt amivel nem. A legfontosabb es azonnali gazdasagpolitikai intezkedeseim a kovetkezok lennenek (a minap beszelgettem errol egy kollegammal):

-minimalber megemelese es megadoztatasa. Ennek elonyeit nem kell ecsetelnem. Furcsanak tartom, hogy ezt senki sem kommunikalja soha. En nem latok komoly ellenervet ez ellen. (keptelenseg, hogy a bejelentett munkavallalok 44%-a tenyleg minimalberbol eljen)

-adozasi rendszer atlathatobba tetele. A munkaltatoi terhek csokkentese. Felul kellene vizsgalni az adonemeket, es megnezni mekkora bevetel szarmazik beloluk, illetve azt, hogy mennyi adminisztracioval jar a beszedesuk. A jelentektelen bevetelt hozo adokat el kellene torolni, az egyszeruseg kedveert.

A tobbi fontos temakorbe, egeszsegugy, nyugdij, oktatas, most nem mennek bele, majd kesobb.

Irorszaghoz: szep dolog a Kelta Tigris, de ezerszer inkabb otthon betegednek meg, mint itt :)

Udv,
Törölt felhasználó 2007. 03. 06. 07:25
Előzmény: #61  Törölt felhasználó
#62
nem tudom. csak rávilágítottam, hogy nem lehet egyszerre az ír modellt követelni és a multi-ellenességet hirdetni egyszerre. a szokásos dilemma, szűznek maradni és ....avagy Bánk bán
Törölt felhasználó 2007. 03. 06. 01:21
Előzmény: #60  Törölt felhasználó
#61
létezik manapság életképes gazdaságpol., ami a kkv szektorra épít, és nem is a haveri kör zsebeinek töméséről szól?

Topik gazda

AKS
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek